Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. Tijdig gered. No. 83. DINSDAG 23 JANUARI 1934 49e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Het gele gevaar. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Prof. dr. A. P. Panorque zet in een artikel, dat we in de „Avp." lazen, uiteen, hoe de rust van Japan slechts een uitstel van executie beteekent voor de lan den met een blanke bevolking. Het verre Oosten, aldus luidt het, heeft zich onder leiding van Japan gesteld. Practisch gespro ken beheerscht Japan het slechts in naam onafhankelijke Mants- joerije en de Japansche voorpos ten staan tot bij de Amoer, op de grens van Sovjet-Rusland, Noord-China is het toekomstige opmarschgebied van het Japan sche leger. Japan mobiliseert zich tegen het Westen der blan ken, waarbij onvermijdelijk Rus land de eerste tegenstander moet zijn. Natuurlijk weet men dit in het Kremlin te Moskou, daarom staan de Russische troepen in het gebied van de Amoer met het geweer aan den voet en zijn honderdtallen Russische vliegtui gen daarheen gezonden. Japan acht het oogenblik voor militair ingrijpen nog niet geko men de Europeesche vrucht is nog niet rijp Voorloopig begint Japan den aanval van het gele ras op een geheel ander front dat der economie door Europa op handelsgebied uit het zadel te lichten. De vroegere Euro peesche leveranciers zijn van hun afzetgebieden beroofd. De Ja pansche uitvoer van katoen over treft de Engelsche reeds lang. Goedkoope Japansche artikelen overstroomen Zuid-Amerika. In Engelsche-Indië bespeurt men hetzelfde verschijnsel. Wat wij in Nederlandsch-Oost-Indië van de Japansche concurrentie te lij den hebben, behoeft hier niet eens geconstateerd te worden Zoo boort Japan op koelbloedige wijze langzamerhand Europa op economisch terrein in den grond. Hier baat geen ontkennen meer, de feiten wijzen onomstootelijk in die richting 1 Op het oogenblik is Sovjet- Rusland hoe vreemd het moge Engelsche vertaling. 5) Het waren heerlijke dagen. Telkens opnieuw las ik in haar oogen, dat zij zich verheugde over mijn komst. Haar reserve verdween meer en meer. Zij was niet meer op haar hoede. Zij ont ving mij als haar vriend en dat maakte mij gelukkig. Toch werd zij nimmer vertrouwelijk. Nooit sprak ze over haar moeder of haar familie. Over haar vroeger leven, waar zij woonde, en wat zij deed vóór haar komst te Trevisco, zeide zij nimmer een woord. En ook nooit vroeg sij mij iets over mijzelf. Zij vertrouwde blijkbaar op mijn uiter lijk en wenschte niets van mijn leven te vernemen. Ik vertelde haar nu en dan gebeurtenissen uit mijn studenten tijd, in de hoop, ook haar aan het spreken te krijgen, maar ik ontdekte spoedig dat zij nimmer tot vertrouwe lijkheid zou zijn te brengen en dus gaf ik mijn pogingen op. Mijn nieuwsgierigheid echter bleef. Ik had een afkeer van geheimzinnig heid en verlangde er steed meer naar haar leven te leeren kennen. En zij was ioo goed en oprecht, haar blik was zoo open en trouwhartig, dat nim mer eenige achterdocht tegen haar eer lijkheid bij mij opkwam. Op een warmes Juni-mlddag vond ik haar .waar de zeewind singt." Zij zat in een rieten leunstoel met een opengeslagen boek op haar schoot. Hut blik zweefde ever het blinkende klinken de werkelijke hoeder van de belangen van het kapita listische overige deel van Europa. Bang voor een mogelijken we reldoorlog in het Verre Oosten, heeft Rusland niet geaarzeld Lit- winoff naar Washington te laten gaan, waar hij op het „Witte Huis" met president Roosevelt tot overeenstemming is gekomen, zoodat de machtige Noord-Ame- rikaansche republiek ten slotte Sovjet-Rusland heeft erkend. Daarop volgde zijn bespreking te Rome met Mussolini, zoodat een tweede winstpunt werd gemaakt. Maar Rusland wilde meer en verkreeg meer. Met tal van sta ten sloot Litwinoff de bekende niet-aanvals-verdragen af. Op die afdoende manier is de Westgrens van Sovjet-Rusland volkomen be schut en kan Rusland in het Oosten den aanval van Japan met een zekere mate van gerust heid afwachten. Nu heeft Rusland het groote voordeel gehad, dat de bewoners aan den anderen kant van den Grooten Oceaan de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, in zoo grooten ecor.omischen nood ver keerden, dat president Roosevelt wel gedwongen was, de uitge stoken hand van Litwinoff haas tig in de zijne te klemmen. Japan kan dus niet Rusland aanvallen, zoolang Washington en Moskou zich gezamenlijk tegen Tokio zullen keeren. Daar komt bij, dat Roosevelt op het oogenblik geheel andere economische wegen volgt dan tot nu toe in kapitalistische landen gebruikelijk is geweest. Hij wierp den goudstandaard zonder meer over boord en zijn geheele doen en laten helt meer over naar communistische metho den dan naar fascistische denk beelden. Daarvan wist Litwinoff uitsjekend profijt te trekken Door niets heeft President Roo sevelt zich laten storen, al rezen den ouden economen ook de haren te berge. Als lokaas voor de massa schafte hij het drank verbod in Amerika af, zoodat breede lagen van het volk dubbel oppervlak van de Porth. Zij schrikte even toen zij mij zag, maar de verbaasde uitdrukking op haar gelaat maakte spoedig plaats voor een glimlach van herkenning. Hoe wist u dat ik hier was vroeg ze. ik wist het niet zei ik lachend, ik veronderstelde het. Perkins sci me, dat u het park waart ingegaan. Zij wees mij een stoel en sloeg het boek op haar schoot dicht. Hoe gaat het met moeders spit Denkt u dat het beteren zal vroeg zij met een glimlach. Ja. dat wordt beter. En hoe is het met uzelf? O, ik voel mij erg goed beter dan ooit te voren. Ik zweeg eenige oogenblikken. Nu de gelegenheid zich voordeed, wilde ik haar zoo goed mogelijk benutten. Het gebeulde maar zelden dat wQ on gestoord een gesprek konden voeren' Ik ben blij dat ik u hier vind, zei ik. Er is iets belangrijks, waar over ik u wilde spreken. Is het erg belangrijk? vroeg ze met een glimlach. Ja, erg belangrijk. Kunt ge niet raden wat het is? Zij schudde het hoofd. Ik heb nooit goed knnnen raden zei ze lachend. U moet het al weten zei ik ernstig. U weet het natuurlijk al. Wat weet ik al Dat ik u liefheb O, dr. Selby Al zooveel maanden heb ik je liefgehad, Ik geloof van onze eerste ontmoeting af. Ik heb het verzwegen, zoolang ik kon. Nn moet ik het je zeggen, wat het gevolg ook mag zijn. en dwars tevreden zijn, nu ze weer mogen drinken. Het is de oude leuze in een nieuw kleed brood en spelen Een ander van jaren hèr de mocratisch land gaat het al heel slecht. De oude spelregels van het parlementaire gedoe falen volkomen om het Britsche we reldrijk in tact te houden. Dit rijk kraakt overal en gaat beden kelijke scheuren vertoonen. Het zelfde valt in Frankrijk te con- stateeren, waar de kabinetten van Boncour, Daladier, Sarraut en Chautemps haasje-over schijnen te spelennieuwe namen met steeds dezelfde gezichtenIn Spanje hetzelfde verschijnselde kabinetten Azana, Lerrox, Bar rios, wederom Lerroux, vallen als kegels en worden weer even spoedig overeind gezet Rest de Volkenbond, die zich in 1933 van de eene crisis naar de andere sleepte. Japan verliet in Februari den Volkenbond, Duitschland volgde in October dit voorbeeld, Italië tracht een Volkenbond op nieuwen grond slag te stichten, de economische wereldconferentie te Londen mis lukte volkomen, de ontwapenings conferentie te Genève eveneens. Als natuurlijk gevolg weten de staten niets beters te doen dan direct onderling te onderhandelen en Genève terzijde te laten lig gen. Temidden van die vreemde wereld staat Duitschland, dat nog steeds een overheerschende po sitie in Midden-Europa bezit, als een nieuw land met ongekende mogelijkheden, welke eerst in 1934, of in volgende jaren, tot werkelijkheid zullen kunnen groeien. Resumeerend komen wij tot de volgende conclusies. In het jaar 1933 hebben drie punten de wereld geregeerd le. De crisis van het kapitalistische stelsel in Noord-Amerika 2e. de crisis van de Westersche demo cratie, Hitler's opkomst en het verval van den Volkenbond; 3e. de politieke en economische po gingen van Japan, om de eerste Zij legde haar hand op de mijne. Ik ben zoo bedroefd, zei ze. en toch, en toch... ook zoo blij, zoo Zij moet een verbaasden blik in mijn oogen hebben gezien, want zij zweeg. Ik zag haar oogen vochtig worden en na eenige aarieling vervolgde ze j O. wat moet ik zeggen I Zeg, dat je mij liefhebt. Ja, ik heb je lief, antwoordde ze snel. Ik heb getracht je niet lief te hebben, maar ik moet wel. En wat geeft het? Je moet tnq maar weer vergeten. Nooit, antwoordde ik blij. Als je mij liefhebt is al het andere bijzaak, ik ben de gelukkigste man van de wereld. Neen. neen, zei ze. Dat is maar je weet niet... je kunt 't niet begrijpen Ik begrijp dat je mij liefhebt, zei ik lachend en ik legde mijn arm om haar heen en kuate haar. Zij weerde mij niet af. Eenige oogenblikken lag zij in stille overgave in mijn armen en haar kus was zoeter dan honig. Plotseling rukte zij zich los. Het is dwaasheid; het moei uit zijn, ze ze. Och, liefste, waarom heb je 't gedaan Omcat ik je liefheb, zeik ik.En 't is geen dwaasheid, maar heerlijke werkelijkheid. Wij hebben elkaar lief... Ja, ja! maar, o. ik kan het niet uitleggen, liefste. Het leven is een dwaaltuin. Je moet nn weggaan en nooit meer over liefde tegen ray spreken. Dan kun je evengoed de vogels verbieden te zingen en de zee te brui» sen en de zon te schijnen, lachte ik, Neen, lieveling, Je bent alles voor ml] J en nu jij mij ook liefhebt, sullen plaats voor het gele ras te ver overen. Verdeeld over de verschillende deelen van den aardbol, komen wij dan tot de volgende samen vatting, voor ieder dier deelen afzonderlijk. Hoe was Amerika einde 1932, waar was het einde 1933 Op den 4en Maart 1933 begon pre sident Roosevelt zijn ambtelijke loopbaan de banken waren ge sloten, een crisis van ongekende grootte bezocht Amerika. Hij en Johnson beteugelden het Amerir kaansche kapitaal, dat hij ver zoende door den alcohol weer over de Vereenigde Staten te laten stroomen, Zuid Amerika werd ver leid door de Pan-Amerikaansche conferentie te Montevideo. Na nog geen vol jaar tijds blikt Roo sevelt op de eindelooze ruïnes van een vroeger groot staatsge bouw Tusschen Amerika en Japan ligt de Groote Oceaan, die japan als zijn speciale zee wenscht te beschouwen. Japan is tot wereld macht volgroeid, men weet eigen lijk niet meer precies op welke wijze. Voor de verovering van groote deelen van het Aziatische vasteland zegde Japan den Vol kenbond vaarwel. Thans grenst de Japansche invloedssfeer aan de grenzen van Rusland. Overal is Japan ijverig doende zich voor den komenden oorlog voor te bereiden. De vlootschouwen en de aanbouw van nieuwe groote slagschepen zijn niet van de lucht. Een oorlog tusschen Sov jet-Rusland en Japan om de hegemonie in Azië, schijnt on vermijdelijk. Ondertusschen ver overt Japan de geheeie wereld met goedkoope artikelen, waar door de wereldmarkten voor Eu ropa grondig zijn bedorven 1 Aan Sovjet-Rusland valt de historische taak ten deel den eersten slag van het gele ras tegen het blanke te mogen opvangen. Het ten dee'e gelukte vijf-jaren plan heeft Rusland sterker ge maakt dan ooit tevoren. De Wes telijke grenzen van Rusland zijn vrijwel veilig. Zelfs Engeland, we samen de moeilijkheden van het leven onder de oogen zien en den weg vinden uit alle doolhoven. Och. als ik het ook maar zoo kon zien, zei ze met oogen vol tranen, maarhet kan niet zijn Liefde kan alles, onderbrak ik haar. En je hebt mij lief, is 't niet? Zeg mij nog eens dat je mg liefhebt. O, ja, ik heb je lief, ik heb je lief, antwoordde ze, mijn hand nemend. Ik ben zwakker dan ik dacht. Ik had ge hoopt het voor je te kunnen verbergen. Weer kuste ik haar en wij lachten elkaar toedaarna vulden zich haar oogen opnieuw met tranen. Lief, zei ze ten slotte, ik ben zoo bedroefd. Bedroefd om mij zelf en be droefd om jou. Het is niet zoo erg als mijn hart breekt, maar jij bent een man, die zijn werk in de wereld heeft te doen En waarom zou je hart breken, liefste Ik begon angstig te worden. Wij zijn toch meester over ons lot O. neen, dal is het juist I fluis terde zij, dat lot is tegen ons. Ik kan het je niet uitleggen. Vraag me niet. Er is een kloof tussehen ons, dien we niet kunnen overschrijden. Ik heb hem niet gemaakt. Dan zullen wjj een brug moeten bouwen, zei ik met een lach. O, als dat kon, als dat kon I zucht te zij, maar het zou jaren en jaren duren en misschien werd ze nooit voltooid. Maar kun je mij niet duidelijk maken wat de moeilijkheid is liefste? vroeg ik angstig. Laat mij ze onder de oogen zien en trachten ze uit den weg te ruimen. Ik weet er zelf niet veel van, ant woordde ze schreiend, maar moedei la dat zich bij het proces der inge nieurs van Vickers in de kaart had laten kijken, moest zich met Rusland verzoenen. Amerika en Italië voegden zich naar Litwi- noff's wenschen. Daardoor hield deze handige, Russische diplo maat voorloopig Japan in be dwang Het Britsche Rijk verleent gaarne overal bemiddeling, nu al meer dan een eeuw lang. De huidige Engelsche minister-pre sident MacDonald, houdt deze traditie vol, maar heeft geen enkel succes te boeken, noch met de wereld-conferentie te Londen, noch met die te Genève.- Met Frankrijk is Engeland goede vriendjes, zonder iets te beloven in een door Parijs heet begeerd verdrag. Overal heeft Engeland last en narigheid in de wereld Ierland, Engelsch-Indië, Palestina, Malta. Een wereldrijk in stadig varval Een betrekkelijk klein wereld deel, dat in tal van malle, kleine staatjes hopeloos verdeeld is. Belachelijk, indien het niet zoo ernstig wareHet verdrag van Versailles hield voorloopig alles bijeen, maar hoelang nog? De Volkenbond, product van dat verdrag, is aan het aftakelen, daar Japan en Duitschland lak aan Genève toonden te hebben. Mus solini wil niets liever dan den zieken Volkenbond te laten ster ven en een nieuwen Volkenbond van gezonder gestel in het leven roepen. Alle mogelijke kleine staatjes willen de eerste viool spelen. Straks gaan ze alle samen ten onder Hoe lichtvaardig is dat laatste zinnetje hier geschreven 1 En toch kan men het eind zien komen, als niet de wil tot Vrede de menschheid bezielt en be heerscht. Engeland. Engeland kan nog niet te best overweg met de fascistische staatsleer. Wie zijn er de ware en wie de onware fascisten Dat deze vraag voor Engeland moet worden gesteld, getuigt van onverzettelijk. Zij heeft haar plannen gemaakt en mij met handen en voeten gebonden. Meer kan ik je niet vertel len, liefste. En nooit kan ik van jou zijn. Maar ben je dan niet van mij, riep ik heftig. Kan iemand daaraan iets veranderen Van mij door een onver gankelijke liefde, „Ja, in dien zin ben ik voor aitijd van jou", fluisterde zij. Ik drukte haar aan mijn hart en ge durende eenige oogenblikken spraken wij niet meer. Wel hadden haar vreem de woorden mij verward, traar in wan hoop hadden zij mij niet gebracht. Ik voorzag moeilijkheden en tegenwerking wellicht van de ergste soort, maar ik was jong en hoopvol en verliefd. En ik had zekerheid dat mijn liefde be antwoord werd en die zekerheid be- teekende meer voor mij dan alle mo gelijke vijandelijke invloeden die zich op ons geluk zouden willen richten. Geen oogenblik kwam twijfel in mij op aan Agnes' oprechtheid en eerlijk heid. Zij leek mij de incarnatie van goedheid, liefheid en reinheid. Nog langen tijd spraken wij, tot er hoop begon te komen in haar blik - maar zij was nog vermengd met vrees. Ten slotte verliet ik haar bij de split sing van het pad en ging zij door het park naar de Hofstede. Den volgenden middag vond ik haar weder in het priëel en we brachten er een gelukkig uur door. We hielden onze liefde geheim. Ontmoetten elkander slechts nu en dan es zoo dat bij niemand eenig vermoe den daaromtrent kon opkomen. Ik be greep, dat ik haar niet kon heipen, zij wilde mij onder geen voorwaarde deel genoot maken van haar smartelijk geheim, (Werdt vervolgd),

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1