„VooruilgaDg is ons Streven" Puike YIGGENS OPROEPING. 4500 K.G. Slakkenmeel. 16,800 K.G. Kalizont, 40 proc. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Collecte tot het bijeenbrengen van een nationaal Luchtvaartfonds. Advertentiën. TUINGROND te huur" bij J. SCHEELE, HOUDERS VAN LOTEN Na deze spreekbeurt welke een dankbaar applaus oogstte, volgde behandeling der ingekomen stuk ken, wo. een schrijven van het Partijbestuur, dat weer een spre ker voor de afd. in uitzicht stelt. Voor deze propaganda-lezing werd aangespoord om in grooten getale op te komen. Na nog enkele interne aange legenheden te hebben besproken, dankte de voorzitter allen voor de opkomst en sloot deze be langrijke en leerzame vergadering met den christelijken groet. Door Qed. Staten van Zee land is vergunning verleend aan de N. V. Stoomtram Hulst-Wal soorden voor het exploiteeren van een busdienst St. Jansteen-Hulst- Walsoorden, onder voorwaarde, dat geen reizigers mogen worden vervoerd van St. Jansteen naar Hulst en terug, wegens de be staande diensten tusschen die gemeenten. Hooger beroep. P. J. B., 50 jaar, landbouwer te Qraauw en A. v. D., 61 jaar, meikslijter te Hulst, hebben hoo- ger beroep aangeteekend tegen vonnissen van den Kantonrechter te Hulst, waarbij zij zijn veroor deeld tot f10 of 10 dagen hech tenis, wegens overtreding van het Crisis Zuivelbesluit. Arrond Rechtbank te Middelburg In de zitting van gisteren zijn de volgende vonnissen uitgespro ken ontrekken van goederen aan eenig beslag: J. F. E., 30 j., landbouwer te Stoppeldijk, vrij spraak oveitrediug Crisis-Varkenswet A. J. V., 47 jaar, landbouwer te Westdorpe, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, be halve betreffende de straf, f25 of 10-d. h. Margarinefabrlek in een koestal. Reeds geruimen tijd bestond bij de ambtenaren, belast met bet toezicht op de naleving van de Crisis-Zuivelwet, het vermoe den, dat in de omgeving van Alphen aan den Kijn op clan destiene wyze een margarinefa- briek werd geëxploiteerd. BÜ verschillende bakkers en andere winkeliers in Zuid-Hol land werd n.l. margarine ontdekt, welke niet voorzien was van het vereischte crisis-stempel. Men vatte verdenking op tegen een zekeren B. Streng, die te Alphen a. d. Rijn met zijn beide zoons een handeltje dreef in pluimvee, oliën en vetten. Eenige malen achtereen werd by S. zoowel door ambtenaren van den Crisiswet als door ryks- en gemeentepolitie een huiszoe king gedaan, doch tot dusver zonder resultaat, tot bij een win kelier wederom een hoeveelheid ongestempelde margarine ont dekt werd, van S. afkomstig was zoodat onmiddellijk nog maals een onderzoek werd inge steld. S was zelf niet aanwezig, doch in een oude koestal achter syn woning ontdekte men een vol ledige installatie voor het ver vaardigen van margarine, als mede een groote hoeveelheid vet in vateD van 50 K.G., kleursel en kisten margarine, gedeeltelijk voor verzending gereed. De installatie was zeer primi tief, want in een groote trog werden de vetten en het kleur sel eenvoudig met een groote schop vermengd. Te Vlaardingen werd Vrij dagavond brand ontdekt in de kuiperij va° den heerKwakkel- stein. Door het aanwezige brand baar materiaal nam de brand onmiddellijk groote afmetingen aan en sloegen de vlammen fel uit. Door krachtig optreden van de brandweer kon erger voor komen worden in de dichtbe volkte omgeving. De oorzaak van den brand moet vermoedelijk gezocht wor den in vonken in krullen. Vrijdagnacht hebben onbe kenden ingebroken bij de mo lenaars gebrs. Huisseling te L tn- genboom (N. Br.) De inbrekers hebben de ge sloten jalouzieën geopend, en een gat in het kozijn geboord en de pennen, die de ramen gesloten hielden, verwijderd. Zij zyn daar na de woning binnengedrongen en hebben met een valsche sleu tel de brandkast geopend. Een bedrag van 2000 heb ben zy er uit ontvreemd. Toen de veldwachter S. te Maden (N.-Br.) in gezelschap van 2 nachtwakers zijn ronde deed, werd in de Zandstraat plotseling een revolverschot op hem gelost, dat hem in een been trof. On middellijk stelden de wakers een onderzoek in. Zij slaagden er ech ter niet in, een spoor van den dader te vinden. De veldwachter is, na door een arts te zijn ver bonden, naar zijn huis gebracht. De politie te Rheden heèft een onderzoek ingesteld bij de Coöp. landbouwvereeniging Rhe den, alwaar trauduleuse hande lingen zouden zijn gepleegd, welke reeds van 1928 eD daar voor dateeren. Het tekort zou 35 000 bedragen. De geheele administratie is in beslag geno men. Een vroegere directeur, de heer H. is gearresteerd. Bij het schoonmaken van de grachten om het kasteel Bou- vigne te Ginneken, is een ge sloten ijzeren geldkistjegevonden dat bij opening verschillende pa pieren en eenige doodsjes bleek ta bevatten, welke voorwerpen bij een in het jaar 1929 te Breda gepleegden moord waren ont vreemd. Dinsdagmiddag zijn de heer J. W. en zijn verloofde, mej. P. van 't H. beiden uit Eindhoven, bij het passeeren van den Woen- seUchen overweg, doordat hun fietsen tegen elkaar botsten, ko men te vallen en onder een achter hen rydenden, met stee- nen beladen vrachtauto geraakt. Het meisje kreeg de zware vrachtauto over het lichaam, ter- w ijl de jongeman een ernstige beenbreuk bekwam. 't Meisje is na enkele minuten overleden. De heer W. werd naar het ziekenhuis vervoerd. Tengevolge van den mist is de 50-jarige sigarenmaker J. uit Eindhoven, op zijn fiets in den Dommel onder Opheusden gereden. Familieleden, die door zyn lange uitblijven verontrust waren waarschuwden de marechaussee, die weldra een rijwiel en een pet uit het water opvischte. Het lijk heeft men echter nog niet op kunnen balen. Huweltykszwendel. De 36-jarige Marie Rosantal, die tot dusver met baar man te Berlijn woonde, is wegens bedrog en huwelijkszwendel door een particulier detective aan de politie te Weenen overgeleverd. De vrouw had eenigen tijd ge leden te Berlijn een Nederland- schen planter ieeren kennen, die hals over kop op haar ver liefd was geworden. De vrouw had zich bereid verklaard, zich eventueel van haar man te laten scheiden. Daarvoor waren echter eenige aanzienlijke bedragen noodig. Op deze manier was zij er in geslaagd, van den Neder lander R.M. 36 000 te verkrijgen. Hat geld zou dienen om haar echtgenoot te bewegen, zich van haar te laten scheiden. In wer kelijkheid echter dacht het echt paar niet aan scheiden. Toen de vrouw het geld in haar zak had ging zy naar Weenen. De bedrogen Nederlander gaf daarna een Barlijnsche detective opdracht een onderzoek in te stellen, hetwelk bovengenoemd resultaat heeft gehad. Intusscben is ook de heer Rosental te Bjrlyn gearresteerd. Een verwoed motorrijder. Te New York keerde dezer dagen Robert Edison Fulton terug de zoon van een bekend Ame- rikaansch motorfabrikaot, die met zijn motor in 16 maanden ttyd een reis over een afstand van 25.000 mij! heeft gemaakt. Gedurende dien tijd maakte hy 11.000 met-'r fPm-opnamen. Fulton vertrok per boot uit Londen in Augustus 1932 en reed met zijn motor door Frank rijk, Duitschland, Oostenryk, Hongarije, Joegoslavië, Bulgarye, Griekenland, Turkye, Syrië,Irak, Perzië, Bumeloedsjistau. Afgha nistan, Waziristan, Iadië, Burma, Sumatra, Java, Borneo, de Ma- leische Staten, Siam, Indo-Cbina, China, Japan, en toen terug per boot naar de Ver. Staten. Fulfon werd onderweg ver scheidene malen gearresteerd, in Turkye alleen 25 maal, en ook eens in Indo-China Zyn kleeding geleek zooveel op dien van een Britsch soldaat, dat by ongehin derd door Waziristan kon rijden, waar gewoonlijk geen vreemde lingen worden toegelaten. Daitsche boul zenuwziek. Ssdert bet nieuwe régime in Duitschland zijn alleen reeds in Pruisen meer dan 50 terecht stellingen met de bandbyl uit gevoerd. AU scherprechter fun geerde de te Maagdenburg wo nende wasscherij-ondernemer Gröppler, die de beulsfunctie als nevenambt uitoefende. Thans wordt medegedeeld, dat Gröppler zijn functie neerlegt. Bij de laat ste terechtstelling, van drie jeug dige arbeiders, welke by met de handbijl uitvoerde, hebben zieb gruwelijke tooneelen afgespeeld. Gröppler kreeg een zennwinstor- ting en verklaarde, moreel niet langer in staat te zijn de functie van scherprechter uit te oef-enen. In zijn plaats is thans benoemd de paardenslager Bollmann jr. uit Maagdenburg. Schatten op den zeebodem. Na de succesrijke pogingen van het bergingsschip „Artiglio" om het goud van de gezonken „Egypt" te bergen, is men vorige maand begonnen in de haven van Vigo naar de schatten te dreggen, welke de Fransch- Spaansche vloot in 1702 daar heeft verloren na haar overrom peling door de Nederlandsch- Engelsche zeemacht. Reeds is voor een waarde van 327 000 milreis aan Spaansche gouden dubloenen bovenge bracht. Men heeft echter nog geen der met goud ingelegde kostbare wapenrustingen geven- den, waar het eigenlyk om te doen is geweest. In het dorp Etrechy by Bourges (Fr.), kregen de land bouwer Couibaut en zyn vrouw twist over een lot in de Natio nale Loterij. De 14 jarige zoon, Gaston, greep, om zyn moeder te verdedigen, een geladen jacht geweer op en loste op korten af stand een schot op zijn vader. De ongelukkige kreeg de volle lading in het hoofd en stortte dood neer. De op het geluid van het schot toegesnelde buren rie pen de politie en de jeugdige vadermoordenaar werd ter plaat se aan een voorloopig verhoor onderworpen. Uit de antwoorden die het kind gat, bleek duidelyk dat het de verschrikkelijke ge volgen van zijn daad nog niet kon begrypen. Sportnieuws. Axel I- De Baronie I 4—3. De strijd tusschen Axel en de Baronie kenmerkte zich door het groote verschil vóór en na de rust. Met haar nieuwe opstelling der voorhoede oefende de thuis club in de eerste helft een zóó grooten druk uit op het Baroriie- doel, dat de 4 2 voorsprong dat nauwelijks sterk genoeg aangeeft. De gasten die voor de rust tegen den zeer sterken wind in speelden kwamen slechts sporadisch over eigen helft en slaagden er nimmer in zich aan den druk te ontwors telen. Het aanvalsspel van Axel was snel en geraffineerd, het samen spel zoo vlot, dat talrijke kansen ontstonden, waarvan er twee na eenige minuten spelen door slecht schieten of te overhaast handelen gemist werden. Steeds weer kwa men de oranje-mannen, goed ge stuwd door de middenliniei terug en doelpunten konden dan ook niet uitblijven. Na dertien minuten gaf M. Koekoek Axel met een goed ge plaatst schot de leiding en na ontelbare ontsnappingen op het kantje af doorboorde M. Qans het doel der gasten opnieuw om eenige minuten later K. Gans den bal voor de voeten te leggen, die met een geweldig schot het derde doelpunt scoorde. Nadat K. Gans nog een p nalty had gemist kwam de ruststand met 3—0. Na de rust trok M. Gans zich in de middenlinie terug met het gevolg, dat het verband in den aanval gebroken werd. Het sprak haast van zelf, dat „de Baronie" nu voortdurend het initiatief nam maar de tegenaanvallen van de gebroken Axelsche voorhoede waren veel gevaarlijker dan die van „de Baronie" voor de rust. De Axelsche achterhoede en doelman worden geducht aan den tand gevoeld maar zij stonden als een rots in de brandh g en ge holpen door de middenlinie wis ten zij, voorloopig althans, al het gevaar te keeren. Axel weet, on danks den tegenwind, vaak het spel te verplaatsen en zoodoende aan de achterspelers wat opluch ting te bezorgen. Die aanvallen zijn niet van gevaar ontbloot, want er ontstaan meermalen ge vaarlijke situatie's voor het Baro nie-doel, waarbij de kleine maar dappere keeper van de Baronie handelend moet optreden, hetgeen hem echter zeer goed afgaat. Ook aan de overzijde komen de Baronie-mannen telkens terug en ontstaan er diverse moeilijke oogenblikken voor de Axelsche verdediging. Door een misver stand van beide backs komt het eerste Baronie-doelpunt (3—1). Dit schijnt den Axelaren te mach tig. Aanval op aanval, optornend tegen een orkaan, komen de Axel sche jongens terug, ze zijn niet te houden en wat de Baronie voor de rust niet hadden kunnen bereiken, gelukte nu aan den Axelschen aanval. Na ongeveer 35 minuten spe len krijgt Jac. Verstraten den bal toegespeeld en met een onhoud baar schot geeft hij den verbou wereerden doelman van „de Ba ronie" het nakijken (4—1). Met nog 10 minuten te spelen waant Axel zich nu veilig maar de Baronie-menschen denken er anders over. Niet verloren alvo rens het eindsignaal gaat, is hun gedachte. Zij gooien er nog een extra-schepje bovenop en thans beleeft het Axelsche doel bange oogenblikken. Keeper en verde digers blijken echter volkomen voor hun taak berekend en zui veren hun terrein totwanhoop der Baronie-spelers, die met een ne derlaag in het zicht zich tot het uiterste geven. Eenige minuten voor het einde wordt hun zwcegen nog door een tweede doelpunt beloond (4—2) maar als hierop de scheids rechter, die goed voldeed, einde fluit, heeft zoowaar Axel den kampioenscandidaten der Afdee- ling een verdiende nederlaag toe gebracht. Bravo, jongens dat was een kranig stukje werk en het toonde ons dat jullie het nog wel kunnen. Volhouden, dan voor zien wij nog een betere plaats op het ranglijstje. Daar Alliance ook won, wordt het gedrang in de onderste lagen der rang lijst wel niet zoo heel groot maar verschillende vereenigingen zullen nu toch moeten oppassen. Axel heeft thans nog de slechtste papieren maar die kunnen gauw veranderen in koer:stijgende stukken en met Middelburg als voorbeeld zouden wij de Axel spelers willen toeroepen„Houdt vol en houdt moed, er is nog niets verloren." Axel 111 behaalde een zwaar bevochten overwinning door S.T.E.E.N II thuis te kloppen met 2—1" Een streep door de rekening van de vlassers, maar een mooi succes vsor de Axel reserves, die thans een oogje knippen naar het kampioenschap hunner afdeeling. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag j.l. waren de prijzen als volgt Rogge f3,— a f3,50. Winter- gerst f 4, - a f4,25. Zomergerst f 4— a f4,25. Haver f 4,— a f5,Erwten f7,af 8, Lijnzaad f5,—a f 7,—. Groen Vlas f 2,— a f 4,Gebookt Vlas f ,3 a f ,5. Gezwingeld Vlas f 0,30 a f 0,35, Aardappels f 1,— a f 1,25. Stroo f 6,— a f 7,—. Koolzaad faf Boter f 0,k fO,—Eieren f4,- a f4,50. HULST. Ter graanmarkt van Maandag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs. Rogge fO.k f 0,Wintergerst f3. a f 3.50. Zomerg. f 3.50 a f 4. Haver f 5.— a f 5,75. Erwten f 7.a f 8,25. Paardenboonen f 5.a f 6.Duivenboonen f 6.a f 7.Witteboonen f 0,a f 0.Bruineboonen f 5.a f 7,Boekweit f a f Lijnzaad f 6.— a f 7,50. Blauw Maanzaad f 20.—, a f21,Mosterdzaad f 10.— a f 14.Groen Vlas f k f Gebookt Vlas f a f Gezwingeld Vlas f a f Aardappels f 0.— a f 0,Koolzaad f 8 - A f 11 Stroo f Eieren 100 stuks f4,Slachtvee aangev. verk. 0. Varkens aangev. 14, verk. 11. Eierveiling stuks a fOper 100 stuks. De Burgemeester van AXEL, maakt bekend, dat op Woensdag en Donderdag a s. een buscollecte zal worden gehouden in deze gemeente tot het bijeenbrengen van gelden voor een nationaal luchtvaartfonds, uitgaande van het PELIKAAN COMITÉ te 's-Gra- venhage. Deze collecte wordt door hem ten zeerste aanbevolen. Axel, den 13 Januari 1934. De Burgemeester van Axel, BLO K. MAATSCHAPPIJ t j\. X El Xj. Bovengenoemde vereeniging zal trachten aan te besteden op Maandag 22 Januari a s. des namiddags 3 nre, bij dhr. C. P. VAN DOESELAAR te Axel- Sassing, de levering van de na volgende Meststoffen Plus minus De meststoffen moeten vrij voor den wal Axel-Sassing geleverd worden van 1 tot 15 Februari, onder A. H. en in goede balen. De helft van monstername voor rekening van den aannemer, waar voor hij een afschrift van onder zoek ontvangt. Het Bestuur, P. DE REGT, Voorzitter. P. DEES, Secretaris. tegen billijken prijs Te bevragen bij JAC. DEN HAMER, Kijkuit L 4. Koestraat. Hol!. Grondkredietbank, Witte Kruis, Panama, Congo, Antwerpen enz., worden verzocht naam en volledig adres op te geven onder No. 81, Bur. v. d. Blad met vermelding van aantal, ■IIM1IIBBI imi mm i —a—Mn—

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 3