Sen. ggMcdtz U&ude> HUftoUatdk's VaccUcs Binnenland. met de opening van het graf meer had te maken dan iemand anders, leeft nog, hoewel hij reeds ver over de 60 is en zich nooit in een goede gezondheid heeft ver heugd. Dreigende hongersnood. De jongste overstroomingen in Britsch-Guyana hebben zoo groote schade aan den oogst en den veestapel toegebracht, dat de re geering noodmaatregelen heeft moeten nemen, o m. tot regeling van de prijzen der levensmiddelen. De schade wordt geraamd op ongeveer 300.000 pond sterling. Bijna de helft van den oogst is vernield. De gebieden bij de kust vormen een groot meer, de wegen zijn onbruikbaar en de spoorlijnen staan onder water. Duizenden menschen moesten hun woningen verlaten. Voor zoover bekend zijn geen men- schenlevens te betreuren, doch wel dreigt het gevaar van een hongersnood. Ook wordt de hy giënische toestand bedreigd door de tallooze kadavers van verdron ken dieren. Acht lichters en drie zeilsche pen zijn in de haven van George town gezonken. Eindelijk regen. Tot groote vreugde van de be volking heeft het over geheel Engeland flink geregend, op som mige plaatsen 12 tot 18 uur aan een. Het meeste hemelwater viel op het Kanaaleiland, Guernsay (23 in.M en het minste te Man chester O1/» m.M.) anders de natste stad van Engeland. Op de vergadering van den Theems Conservancy-board te Londen is, ondanks den regen, besloten extra 12V» gallon (ruim 52 millioen liter) water in het Leigh-waterreservoir te pompen. Tevens ts een circulaire aan den graafschapsraad gericht met het verzoek de bevolking te willen waarschuwen tegen verkwistend watergebrek, vooral als het een paar dagen zou blijven regenen, want het tekort aan water is zoo groot dat een week stortregen het nog niet merkbaar zou doen ver minderen. In de omgeving van Nancy zijn wolven gezien. Een wiel rijder, die even buiten Nancy langs een heg reed, werd een tijdlang door twee wolven ge volgd. Hij slaagde er echter in te ontkomen. Eerste Kamer. Blijkens het Voorioopig Ver slag der Eerste Kamer betreffende de Algeineene Beschouwingen der Rijksbegrooting 1934 hebben vele leden met ingenomenheid het optreden van dit kabinet van nationale eenheid begroet. Zeer vele leden spraken hun vertrouwen in de personen der ministers uit en zegden het ka binet krachtigen steun toe. Andere leden oefenden critiek op de houding der regeering tegenover S.D.A.P., N.V.V. en V.A.RA. Een aantal leden oefende cri tiek op minister de Graeff we gens diens houding in de bekende kwestie-Vliegen. Verhoogde tabaksaccijns. Volgens de Avp is het geoor loofd gedurende drie maanden na den datum van inwerkingtre ding der desbetreffende artikelen, de aanwezige voorraden zonder accijnsverhooging, dus op de oude banderolles uit te verkoo- pen, met dien verstande, dat voor zoover na drie maanden nog si garen waarvan 171/» pet. accijns wordt geheven of cigaretten van de oude voorraden aanwezig zijn, daarover navordering zal geschie den. Tot 1 Juni zullen dus, indien de inwerkingtreding der betrok ken artikelen op 1 Maart ge schiedt, deze voorraden kunnen worden verkocht. Zulks heeft echter niets uit te staan met de bepaling betreffende het cadeau verbod en het geven van rabat. Zooals gemeld, zullen cadeaux eventueel nog slechts tot 1 April mogen worden verstrekt. Voor aoover cadeaubons zich mochten bevinden in gezegelde doosjes sigaretten zal hieromtrent in 'n nadere instructie worden mede gedeeld hoe te dien aanzien be hoort te worden gehandeld. Aardige attentie. Met den Postjager is een partij Indische orchideeën meegekomen als geschenk voor de Koningin van de bevolking van Batavia. Er is in Den Haag een bloemstuk van gemaakt, dat naar Zwitserland is doorgezonden, waar H. M. vertoeft. Do Daitsche beslissing. Er is nog veel geschreven over de straf van Van der Lubbe en diens begrafenis. Eigenlijk is er aan het personage wel wat veel aandacht geschonken. Het ging o.i. meer over het feit van de terechtstelling dan over de per soon. Orn de familie ter wille te zijn heeft onze Regeering zich meer dan gewoonlijk met de begrafe nis bemoeid en was gevraagd het lijk te Leiden te begraven. We dachten ook, dat zulks zou worden toegestaan en hadden reeds geschreven, dat het lijk naar hier werd overgebracht. We verkeerden in die meening omdat we lazen, dat het lijk ter beschikking van de familie van der Lubbe was gesteld. Maar de Duitsche regeering is niet bereid gevonden dat toe te staan. Desondanks zijn 2 fami lieleden met een lijkwagen uit Leiden naar Leipzig getrokken in afwachting van het resultaat van de door de Nederlandsche Regeering te Berlijn gedane stap pen. Het zijn de heeren Peute uit Dordrecht en Voorhout, half broers van Van der Lubbe. Deze reis naar Leipzig stond onder leiding van den heer H. Lambooy HPzn., directeur van de Eerste Leidsche Begrafenison derneming uit Leiden die behalve den chauffeur, ook nog een be diende bij zich had. Gisteren om 9 uur is te Leip zig het overschot van Van der Lubbe begraven. Beide familie leden waren bij de eenvoudige plechtigheid aanwezig. Het heeft nogal eenige moeite gekost, om de Duitsche autori teiten tot afgifte van het lijk aan de familie te bewegen. Een der verwanten, de heer Peute uit Breezand (een halfbroer van Van der Lubbe) moest, naar de Crt. meldt, vooraf een verklaring tee kenen, dat hij het lijk ontvangen had in een toestand, waaruit bleek, dat het lichaam na de executie overigens intakt was gelaten. Maar voordat de heer Peute bereid was deze verklaring te teekenen, wilde hij zich vol ledig overtuigen dat dit inderdaad het geval was, waarop hem in het anatomisch instituut hiertoe de gelegenheid is verschaft. Hij heeft gezien, dat op het lichaam van Van der Lubbe geen sporen van sectie te bekennen waren. Een bijzonderheid, die den heer Peute zeer trof, was dat men het hoofd weer aan het lichaam had bevestigd. Nadat de heer Peute de verkla ring geteekend had, is Zondag ochtend het lijk naar het kerkhof vervoerd. Als motief voor de weigering der Duitsche autoriteiten om het lijk van Van der Lubbe in Ne derland te laten begraven, wordt thans genoemd de vrees, dat daarbij wel eens demonstraties tegen de Rijksregeeiing plaats hadden kunnen vinden. Bijzon der fijngevoelig tegenover de Nederlandsche regeering is een dergelijke opgave van redenen echter niet: het ligt toch voor de hand, dat van hoogerhand maatregelen genomen zouden zijn, om dergelijke demonstraties te voorkomen. Het vermoeden, dat de Duit sche regeering in werkelijkheid beducht is geweest voor een sectie op het lijk, blijft daarom in breeden kring bestaan. Russische klandizie. Gemeld wordt, dat door Rus land voor een belangrijk bedrag aan handelsschepen in Nederland is gekocht. Ook zouden 10 000 varkens naar de Sovjet-republiek worden uitgevoerd, De muiters veroordeeld. Het Hoog Militair Gerechtshof te Batavia wees vonnis in hooger beroep tegen de eerste groep muiters van de „De Zeven Pro vinciën". Het Hof legde gevan genisstraffen op van 6 en tot 13 jaar. AXEL, 16 Januari 1934 Blijkens de officiëele mededee- ling in dit blad wordt deze week ook in onze gemeente een bus collecte gehouden voor het Na tionaal Luchtvaartfonds. Zooals bekend hebben de beide vluchten van de Pelikaan, in 4 dagen naar Indië en in 4 dagen terug, een ongekende geestdrift gewekt bij het geheele Nederlandsche volk en is ook de vlucht van de Post jager, al had men met eenigen tegenspoed te kampen, een tocht geweest van groote beteekenis. Zij waren de roem van het Vaderland. Nu is het gewoonte roemrijke gebeurtenissen in onze historie blijvend vast te leggen en daarom kwam bij velen in den lande de behoefte om daaraan mede te werken en is men gekomen tot de stichting van een Pelikaan- Comité, dat ten doel heeft tot één grootsche nationale uiting te komen ten bate van de Neder landsche luchtvaart. Dus niet van de bemanning of de piloten, want daarvoor is reeds op andere wijze gezorgd. Maar men zal een fonds stichten „Nationaal Luchtvaartfonds" geheeten, dat moet dienen tot steun van de Ned. luchtvaart en tot aanmoe diging van den Ned. onderne mingsgeest. Want evenals onze voorvaderen eenmaal de baas op zee waren, als echte zeevaarders, zoo zijn we het thans wat voort varendheid betreft in de lucht. Dit moet worden aangemoedigd, opdat ons land er in ruime mate van profiieeren kan. Maar voor dat doel is veel geld noodig, vandaar de collecte. Als we nu weten, dat de Re geering dit pogen niet financiëel kan steunen wegens bezuiniging, doch niettemin het doel warm aanbeveelt, H. M. de Koningin er f 500 voor schonk, en elke gift welkom is, dan gelooven we, dat ook Axel het busje wel vullen zal. Wie weet, wat de vlieg- dienst ook Zeeuwsch-Vlaanderen, ja, zelfs Axel r.og brengen kan Men schrijft uit Axel aan de „Tem. Crt." En door den heer Van Bende- gem, èn door den heer Van Kam pen, laatstgenoemde mede namens andere anti-revolutionnaire raads leden, zijn verschillende zeer in grijpende voorstellen ingediend inzake loonen en rechtspositie van het personeel der gemeente en gemeentegasfabriek. Deze bij Burg. en Weth. ingediende voor stellen zullen naar wij uit goede bron vernemen eerstdaags in de Commissie voor Georganiseerd Overleg worden behandeld. „Orelio". Gisteravond hield de algemeene zangvereeniging „Orelio" alhier haar jaarvergadering ten huize van mej. de Wed. Gilijamse, welke door 56 bestuurs- en wer kende leden werd bijgewoond. De voorzitter opende de verga dering en zeide dat met genoegen op 1933 kan worden teruggezien, daar de vereeniging er moreel en financiëel goed voor staat. Spr. deelde voorts mee, dat de Direc teur door een lichte ongesteldheid verhinderd was de vergadering bij te wonen. Hierna werden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. De secretaris gaf eveneens lezing van het jaarver slag, hetwelk als steeds zeer welverzorgd was. Gewezen werd op het in vergelijking met 1932 zoo bijzonder drukke jaar 1933. Direct na de vorige jaarvergade ring werd aangevangen met de voorbereidingen voor de fancy- fair, die van 22 tot 24 Februari gehouden is in zeer aangename samenwerking met de Harmonie „Concordia". Dit werk werd met groot succes bekroond, zoodat, dank zij de algemeene sympathie en de 1300 bezoekers, na de afrekening f 460 voor elke ver eeniging overbleef en alle achul» den prachtig konden worden afgelost. Voorts werd de welgeslaagde uitvoering besproken, welke in een vreemde omgeving en onder moeilijke omstandigheden werd gehouden. Evenwel slaagde de vereeniging erin haar donateurs een genoegelijken avond te be zorgen. Behalve het zingen op de Markt np 1 Mei en de hul diging van de voetbalver. „Axel" werd nog het concours in Vlis- singen besproken, waar „Orelio" ondanks het uittreden van vele oude en de toetreding van nog meer nieuwe, een behoorlijk figuur geslagen heeft. In de eere-afdee- ling zingende, werd een 2e prijs met 156 punten behaald. Het was een dankbare toon, die uit het jaarverslag sprak. De voorzitter dankte den secre taris en daar het tot zijn spijt de laatste maal is dat dhr. P. J Olij- slager dit verzorgd had, hoopte spr. dat zijn opvolger over de zelfde begaafdheid moge be schikken. Hierna volgde financiëel ver slag, waaruit bleek dat ontvangen was f 1072 en uitgegeven f 966, zoodat een batig slot van f 106 te boeken was. De kascommissie adviseerde gunstig. Voor 1934 werden als zoodanig benoemd M. Gans, J. Vasseur en mej. Cornelisse. De bestuursverkiezing was dit maal van meer belang, dan de laatste tien jaren het geval is geweest, daar door het vertrek van den heer Olijslager minstens één nieuw bestuurslid gekozen moest worden. Aftredend waren de heeien Olijslager, Sal. Diele- man, A. Esselbrugge en A. P. Esselbrugge. Herkozen werden de heeren Esselbrugge, terwijl gekozen werden de h.h. P. Ver ijzer en A. van der Burg. Allen namen hun benoeming aan, terwijl de functies later onderling zullen worden verdeeld. Medegedeeld werd nog, dat de voorzitter als werkend lid had bedankt, doch donateur blijft, zoodat het bestuur verder geen verandering ondergaat. Hierna bracht de secretaris verslag uit van de Zaterdag jl. 13 Jan. te Goes gehouden ver gadering van den Zeeuwschen Zangersbond. Behalve finantieele zaken werd Bestuursverkiezing gehouden, waarbij de aftredende leden, de voorz. Flipse en dhr. J K. Esselbrugge werden herko zen. Voor het jaarlijksche zang concours, dit jaar in Ierseke te houden en wel op 13 Juni wer- den als juryleden benoemd de heeren Van Nieuwenhoven te Breda en E. Flipse te Rotterdam. Tot slot werd de scheidenden secr. door den penningm. toege sproken. Tegen dit oogenblik was door beiden wel opgezien en ofschoon afgesproken was dat er niet sentimenteel zou gedaan worden, kwamen toch gemengde gevoelens boven. Veel samen beleefd en georganiseerd, o.a twaalf jaarvergaderingen, acht uitvoeringen, tien reizen naar de jaarlijksche bondsconcoursen, voorts tweemaal zangconcours in Axel, terwijl de laatste Fancy- Fair nog versch in het geheugen ligt, kon het niet anders of er waren warme banden van vriend schap gevormd. Dhr. Olijslager ontpopte zich als een redenaar van de bovenste plank. Evenals in de meeste Ver. is ook in Orelio gewoonte dat de voorzitter spreekt en de secretaris schrijft en zwijgt, doch nu waren de rollen omgekeerd. Dhr. Olijslager dankte dan be stuur en leden voor de buiten gewoon prettige wijze van sa menwerking in de twaalf jaren van zijn secretariaat. Z.i. is een dergelijke samenwerking verre te zoeken. Spr. zei niet meer ge daan te hebben dan hem was opgedragen en was toevertrouwd. Hij heeft zijn best gedaan de Axelsche vlag ook in den vreemde hoog te houden. Officieel mag er nu scheiding zijn, maar daar mede isvhet lint tusschen hem en Orelio niet doorgeknipt, want de a.s. uitvoering op 27 Febr. en 1 Maart a.s. in het nieuwe Con certgebouw zal naar hij hoopt ook hem nogmaals onder de medewerkers tellen, terwijl het al raar zou moeten gaan, wil spr. ook in Ierseke niet achter de piek van Orelio aanloopen. Hij wekte de aanwezigen op vol te houden. Laat de slechte geest, waarover zoovele afgevaardigden op de Bondsvergadering hun be klag deden, geen vat op Orelio krijgen. Houdt die geest goed, zei spr, en ge behoudt de ach ting van geheel Axel. Het dankbaar applaus was een laatste belooning voor den in ijver zeldzamen werker van en voor Orelio. Hierna sloot de voorzitter de vergadering Het gewone gezel lig samenzijn na afloop bleef dit maal achterwege, daar ziekte van een der beste leden, de stemming als een schaduw beïnvloedde. Onopzetteiyk. De oorzaak van het ongeval, aan L. D. overkomen was, naar deze ons mededeelde, niet, dat hij den zeedijk wilde afrijden, maar dat bij het opstappen zijn voorwiel omzwikte en hij daar door het stuur verloor en den dijk afreed, zonder dit te kunnen belemmeren. R.-K, Kiesvereeniging. Zondag vergaderde alhier de R.-K. Kiesvereeniging Afd. „Axel" van de R.-K. Staatspartij. De jaarvergadering was druk bezocht. Na een openingswoord van den voorzitter den heer Jesoirens, die allen een zalig Nieuwjaar toe- wenschte en zijn tevredenheid betuigde over de goede opkomst, werd het woord gegeven aan den secretaris, den heer Van Maale, die na het voorlezen der notulen welke zonder op- of aanmer kingen werden goedgekeurd overging tot het jaarverslag. In dit verslag werd een terugblik geworpen op de vergadering, welke gehouden was onder lei ding van het Dag. Bestuur der Rijkskieskring Middelburg op 20 Januari, ten doel hebbende de bestaande tweedracht onder de Axelsche Katholieken te herstel len welke ontstaan was door de laatst gehouden Raadsverkiezin gen en welke tot gevolg had dat enkele leden moesten geroyeerd worden. Daar de meerderheid van het bestaande bestuur geen gevolg had gegeven aan den op roep om deze vergadering bij te wonen, achtte men het noodzake lijk, dat een nieuw bestuur zoude gekozen worden. Dit bestuur kweet zich op voorbeeldige wijze van haar taak. Er werden ge houden 6 bestuursvergaderingen, 3 ledenvergaderingen en 2 pro- pagandavergaderingen, waar als sprekers optraden de h.h. Locke- feer en Van de Putt. Ook wer den afgevaardigden gezonden naar de vergaderingen der Rijkskies kring respectievelijk gehouden te Terneuzen en Goes en waarvan de uitgebrachte verslagen aller goedkeuring wegdroegen. De bescheiden van den penning meester werden door de kascom missie in orde bevonden en voor 1934 werd weer een kascommis sie benoemd. De contributie voor 1934 zal gehandhaafd blijven. Hierna kreeg de secretaris het woord, die zich bereid had ver klaard een spreekbeurt te ver vullen over het onderwerpDe kadervorming, waarin een over zicht werd gegeven over de ge houden kaderdagen, te Amers foort op 29 en 30 Juni van het vorig jaar. Ook het werk der kernen en kernleiders werd breed voerig behandeld aan de hand van gegevens uit verschillende maandbladen van het partijorgaan. Spr. spoorde allen aan trouw lid te blijven van de R.-K. Staats partij, waarvan slechts één af- deeling ter plaatse kan bestaan en waarvan wij de erkenning vragen. Afbraak-taktiek mag niet bestaan, daar dit in strijd is met den wensch van de R. K. Staats- partij en toch ook zeker van het Doorluchtig Episcopaat- De leus der katholieken moet zijnEén voor allen en allen voor ééni is spoedig verdreven met Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2