Binnenland. liet scheiden om vervolgens in het huwelijk te treden met de actrice Arlette Simon, in den laatstan tijd e*n zeer bekende figuur in de uitgaande wereld en sedert eenige dagen, evenals haar man, spoorloos verdwenen mat haar beide kinderen. Met de eerlnkheid nam Serge Alexandre Stavisky het niet zoo nauw en dientengevolge bleef zjjn strafregister alles behalve onbevlekt. Wie denken mocht, dat de gevangenis en boeten een be letsel zouden vormen voor ver der optreden van den zwende laar Stavisky heeft hat glad mis. Hij wist zich overal in te dringen en beriep zich dan op zijn rela ties uit de hoogste kringen, welke hij er inderdaad op na schijut te hebben gebonden. Hoe zou het ander3 te verkla ren zijn, dat zjjn beide eerste veroordeelingen, naar verluidt, door hem niet werden ondergaan, zoodat hij eerst in 1926 met de gevangenis kennis maakte Men put hieruit de gevolgtrekking, dat hoogere machten in den staat bena de hand boven bet hoofd bialden, zoodat hy op vrije voeten bleef. Wie verschafte Stavisky nieuwe identiteitspapieren, als mede een blanco strafregister, alsmede zelfs een politiekaart en een stemkaart, alles ten name van den beer Alexandre Wie verdonkeremaande verder twee rapporten van politie-inspecteur*, waarin reeds 9 maanden geleden gewezen werd op onregelmatig heden inzake de uitgifte van de obligaties der gemeentebank te Bayonne Dit zijn allemaal vra gen, welke er op wjjzen, dat machtige relaties van Stavisky de hand in het spel gehad moe ten hebben. Zoo is thans na een verboor, arrestatie bevolen van den bur gemeester van Bayonne en Ka merlid Garat. Deze was pres.- commissaris van het „Chédit Municipal". De rechter van instructie heelt Garat van het volgende be schuldigd diefstal, valschheid in geschrifte, gebruik van ver- vaischte documenten, verduiste ring van documenten, resp, openbare middelen, bedrog of medeplichtigheid daarbij, mis bruik van vertrouwen. Garat is in de stedelijke gevangenis van Bayonne opgesloten. De corruptie in Belgii. Omtrent de nieuwe arrestaties te Brussel wordt nader gemeld, dat als verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan omkooping van ambtenaren zijn gearresteerd de directeur en een ambtenaar van het ministerie van Justitie, een secretaris van den procureur-generaal, een geestelijke en een vrouw. Door deze omkoopingen weuschte men te bereiken, dat verscheidene gedetineerden zouden worden begenadigd en bevelen tot over de grenszetting van tal van bui tenlanders werden ingetrokken. De gearresteerde geestelijke was reeds uit Frankrijk g<zet wegens ongeoorloofde politieke activiteit Koningin en Prinses in Zwitserland. Koningin en Prinses hebben de nattigheid en den mist van ons lieve vaderland verwisseld met de pracht van het kleine, verrukkelijke wintersportplaatsje Unterwasser (Toggenburg in Oost-Zwitserland), waar de sneeuw is neergevallen over bergen en velden en een diepe stilte heerlijk hangt in de dalen. Met haar gevolg hebben de hooge gasten intrek genomen in hotel Sternen, van waaruit zich een wonderlijk panorama opendoet. Begunstigd door voortdurend mooi weer, in een atmosfeer, die verjongt, verre van de drukte, die in mondaine sportoorden pleegt te zijn, beleven de vor stelijke personen hier genoege- lijke dagen. De bevolking van Unterwasser, evenals die van het geheele dal, is opgetogen over dit bezoek, en waar de Prinses zich vertoont wisselt een eerbiedig groeten met een soms spontaan gejubel af. Zoowel Koningin als Prinses nemen le vendig deel aan het sportleven vooral de Weenseh Zwitsersche skischool, die te Unterwasser een bekende en uitstekende Zwitser sche ski-er leidt, hebben haar belangstelling, in het bijzonder die van de Prinses. Maar ook bij de tailingpartijen en het ski-kjöring ziet men onze Prinses vaak, terwijl onze Lands vrouwe met haar gevolg de schaatsen onderbindt om te zwie ren over het blinkende ijs. Bij de kleine tochten, van het hotel uit ondernomen, vindt men Ko ningin en Prinses zich vrij be wegend en zich ongedwongen onderhoudend met de gasten. In den vroegen morgen kan men de Prinses soms uit het hotel zien komen. Sportief gekleed wan deling in de omgeving door de zachte blankheid der besneeuwde wegen, langs de fijne omlijsting var. heesters en boomen. Inmiddels heeft het gezelschaps leven in het plaatsje een bijzon der cachet gekregen door het gevolg der Koningin, dat zich onder de gasten gemengd heeft, en dat uit het geheele gebied menschen naar Unterwasser trekt, zegt de correspondent van het „Handelsblad". Van der Lubbe onthoofd. Het klinkt als uit de middel eeuwen en een bekend rechts kundige, mr. G. F. J. De Jongh uit Amsterdam, oud vice-president bij het Gerechtshof aldaar, die een belangrijk deel van het pro ces heeft bijgewoond, zeide dan ook, dat de Hitlerianen door deze daad hun rechtsspraak een eeuw achteruit gezet hebben. Nog ster ker: Zelfs in den tijd der Ro meinen was een dergelijke rechts pleging niet mogelijk, zei mr. De Jongh Marinus van der Lubbe, de Leidsche opperman, die wegens brandstichting in het Rijksdagge bouw te Berlijn en hoogverraad, door het Rijksgerechtshof ter dood is veroordeeld, is Woens dagmorgen om half acht op de binnenplaats van de gevangenis te Leipzig door middel van de valbijl terechtgesteld. President von Hindenburg heeft geen gebruik gemaakt van zijn recht om gratie te verleenen, terwijl de bemiddelingspoging van de Nederiandsche Regeering, om de strafmaat gewijzigd te krijgen, niet heeft gebaat. De Duitsche Regeering heeft onzen gezant te Berlijn monde ling medegedeeld, dat er geen termen voor gratie waren gevon den en de terechtstelling zou plaats hebben. De familie van Van der Lubbe, die nabij Leiden woont, heeft het bericht eerst om half elf van een journalist vernomen, en kwam zeer onder den indruk, daar men gehoopt had, dat nu de Neder iandsche Regeering gratie vroeg, die wel volgen zou. Ook had men minstens bericht verwacht, als het vonnis voltrokken zou worden. Men was zeer ontroerd. Marinus van der Lubbe zelf was de laatste oogenblikken van zijn leven nog even wezenloos, als toen het proces begon. Hij had, naar de bladen melden, geen enkele wensch en weigerde gees telijken bijstand. Zonder eenig teeken van aandoening hoorde hij het voorlezen van zijn dood vonnis aan en volgde den beul, tea wijl een geestelijke gebeden opzegde. De terechtstelling duurde een halve minuut. Gezien in het licht van de oorlogsgruwelen, is die onthoof ding weer een echt Duitsche daad. Zou men daar nu werke lijk gelooven, dat door de wraak op dezen stumper ontzag wardt gekweekt onder het communisme. Het omgekeerde is meer denk baar. Behalve dat de Nederiandsche dagbladen er hun afkeuring over uitspreken, gelooven we dat ook geheel beschaafd Europa deze terechtstelling in strijd zal ach ten met het recht, omdat toen deze misdadiger het afkeurens waardige misdrijf pleegde, de doodstraf voor brandstichting nog niet bestond en de Duitsche Re- geering eerst daarnd een bepa ling in de strafwet heeft ge maakt, waardoor het mogelijk werd den schuldenaar ter dood te brengen. Wij willen hier allerminst de domme daad van Van der Lubbe, noch zijn persoon verdedigen, maar het gaat over het recht en dat geldt iederen misdadiger. Niet voor den communist is onze Regeeiing tusschen beide willen treden, maar voor het recht van een Nederla der. Zij heeft haar plicht gedaan, maar is niettemin teleurgesteld en heeft dat ook de Duitsche Regeering doen weter. Dan nog komt erbij, dat Van Lubbe geen normaal mensch is gebleken, wat toch ook als reden van verlichting der straf zou moeten gelden. En tenslotte is o.i. het toepas sen van of veroordeelen tot de doodstraf in strijd met de be schaving van dezen tijd. Met Van der Lubbe is het geheim van den Rijksdagbrand begraven en de vraag is, of er nog ooit iets van den sluier zal worden opgelicht. Ook dat geeft te denken. Het lijk zal naar Nederland worden gehaald en te Oegstgeest begraven worden. Regeling van uitverkoop en opruimingen. Ten aanzien van het houden van uitverkoop of opruiming is ter beperking van excessen die daarin bestaan en ter bescher ming van den* winkelstand een voorontwerp van wet ingediend, dat o.a. de volgende bepalingen bevat Het is verboden in den detail handel een verkoop als uitver koop aan te kondigen zonder een daartoe van de Kamer van Koop handel, binnen welker gebied de verkoop zal worden gehouden, verkregen vergunning volgens de wet en anders dan in verband meta. de opheffing van een winkelnering en b. de opheffing van den verkoop van een of meer soorten goederen, tot een winkelnering behoorende. Voorts is het verboden in den detailhandel een verkoop als op ruiming aan te kondigen, zonder daartoe van de K. v. K vergun ning te hebben verkregen en anders dan a. ten hoogste twee maal per kalenderjaar in verband met jaars- of seisoen-wisseling en b. in verband met bijzondere omstandigheden, als verplaatsing of overdracht eetier winkelnering. Een als uilverkoop aangekon digde verkoop mag niet langer dan drie maanden duren en een opruiming niet langer dan een maand. Het zal verboden zijn, in een verkoop, als uitverkoop of als opruiming aangekondigd, andere soorten van goederen te verkoo- pen dan gewoonlijk in de be treffende winkelnering worden verkocht, Met een hechtenis van ten hoogste 2 weken of geldboete van ten hoogste f 300 wordt ge straft hij, die een verkoop als uitverkoop of als opruiming aan kondigt in strijd met de wet. In zijn toelichting bij het voor ontwerp zegt minister Verschuur, dat de bezwaren op het gebied van uitverkoopen en opruimingen zich niet richten tegen 't houden daarvan in het algemeen, doch bepaaldelijk die gevallen betref fen, waarin de uitverkoop en op ruimingen ontijdig worden aan gekondigd of wel onder voor wendselen welke aan het publiek ten onrechte den indruk van een bijzonder voordeelige aanbieding geven. Op deze wijze, zoo gaat de minister voort, worden in den feilen concurrentiestrijd, zooals de détailhandel dien sinds jaar en dag kent, ongewenschte ele menten geïntroduceerd, waartegen z.i. de bona-fide winkelstand te recht ernstig bezwaar maakt. Do Postjager. Donderdagmiddag om half 12 is de Postjager op Schiphol te Amsterdam gelar d, na te 8,23 ta Marseille te zijn opgestegen, waar het vliegtuig Woensdagavond s geland. Ook nu was er weer veel be langstelling bij de landing, of schoon niet zoo druk, als bij de Pelikaan. De vliegeniers Asjes, Geyssendorfcr en Van Straaten lieten zich ook voor de micro- phoon hooren en waren dank baar thuis te zijn. AXEL, 12 Januari 1934 Gisterenavond trad alhier in „Het Gulden Vlies" op het Duo De Laat, zooals was geannon ceerd. Voor een volle zaal werd eerst begonnen met eenige film plaatjes, waaronder „Charlie" weer het meest amuseerde. Voorts kregen we kiekjes van de zes- daagsche wielerwedstrijden te Amsterdam en de huldiging van de familie De Laat bij zijn jubi leum. Vervolgens trad op mevr. de Munnik met enkele nummers uit het repertoire van De Laat en daarna kregen we dhr. De Laat zelf in duo of solo voor de rest van het programma. Al spoedig kon met recht worden gezongen wat zitten we hier gezellig bij elkander. Toch nam dat niet weg, dat verschillende aanwezi gen eigenlijk wel wat meer nieuws hadden willen hooren. Het repertoire mag noodig eens vernieuwd, want verscheidene nummers herinnerden we ons van een vroeger optiedtn van dhr. De Laat alhier, misschien 20 jaren geleden. Voor de jongere gene ratie was dat natuurlijk minder bezwaar en zoo heeft men over het algemeen toch nog genoten uit de oude doos. Juffr. Carlien gaf uitstekend pianospel, waarvan ook de dans- lustigen bij het bal hebben ge profiteerd, want vaak hangt ook het welslagen van een bal af van goede dansmuziek. In den vooravond was er een kindervoorstelling, die ook goed bezocht was en waarbij de meis jes en jongens het natuurlijk heb ben uitgeschaterd van pret. R. K. W. V. Ofschoon wat laat, stelt men er prijs op, dat alsnog wordt vermeld, dat de R. K. Werklie- denvereeniging St. Joseph alhier op Woensdag 3 Januari leden vergadering hield bij een bevre digende opkomst. De voorzitter, dhr. R. van den Berg opende de vergadering met den Christelijken groet en riep allen een hartelijk welkom toe. Alvorens over te gaan aldus de voorz. tot het behandelen van de agenda, acht ik het mijn plicht, U leden een zalig nieuw jaar toe te roepen, de hoop uit sprekende dat dit jaar zal zijn een jaar van geluk en voorspoed naar ziel en lichaam. Laat ons het jaar 1934 trouw blijven aan onze R. K. Werkliedenvereeniging en vooral vertrouwen stellen in Hem, en laat ons bidden, dat dit jaar een einde moge maken aan de groote ellende der werkeloos heid. Hierna volgde de behandeling van de agenda die vlot werd af gewerkt. Er had een benoeming plaats van een reservelid voor de steuncommissie, idem voor controlecommissie, idem voor de adviseersnde commissie (als bij stand van het crisis-comité). De ingekomen stukken werden nauwkeurig behandeld, waaron der een schrijven voor de te houden lezing op 20 Jan. a.s. door Z.Eerw. Pater van Ooste rum, van het Retraitehuis uit Seppe (N Brabant). Ook werd met vreugde teruggezien op het kinderkerstfeest dat in alle op zichten geslaagd is. Des avonds warende kinderen per auto thuis bezorgd. Aan het eind dankte de voorz. voor de goed geslaagde verga dering en spoorde de leden aan om de komende vergaderingen trouw te bezoeken, waarna met den gebruikelijken groet werd gesloten. Toen de tram gisteren van Drieschouwen te Walsoorden het eindpunt had bereikt, werd de machinist A., wonende te Axel, betrekkelijk plotseling onwel in zoodanige mate, dat men onmid dellijk transport naar het zieken huis noodig achtte en zijn taak door een collega werd overge nomen. Het is gelukkig te noemen, dat dit incident plaats had, terwijl de tram in rust stond, want ingeval de machine loopende was, zouden niet te voorziene ongevallen heb ben kunnen gebeuren. Woensdag was zekere L. D. alhier naar de schorren gereden om mosselen terapen. Toen hij met den buit huiswaarts reed over den hoogen zeedijk, nabij de zgn. Koepel, onder Terneuzen trachtte hij deze met zijn rijwiel te verlaten, zonder af te stappen. Deze onvoorzichtigheid kwam den man echter duur te staan, want eenmaal aan 't hollen, was hij het slalen ros niet meer mees ter en tuimelde over de fiets op den steenweg. De man werd met een hoofdwonde opgenomen en per as naar huis vervoerd, waar na geneeskundige hulp is inge roepen. Ongeval te KJjknit. Dinsdagavond hoorde de land bouwer K. aan de brug te Kijkuit een hevig gegil. Toen hij ver gezeld van zijn knecht ging kijken, kwam hij tot de ontdekking, dat er een man in het kanaal was gevallen. Toen men hem er uit had gehaald, bleek het te zijn de 85-jarige zwerver L. B., gebore te Koewacht, die druipnat was en een gapende wonde aan het voorhoofd had. Na hem in de nabij gelegen weegbrug bij de kachel te hebben geplaatst en hem van droge kleeren te hebben voorzien, is de geneeskundige hulp verricht door dr. v. d. Zwan waarna hij door laatstgenoemde naar het R.-K. Liefdehuis te Hulst is vervoerd. Ook de burge meester was spoedig ter plaatse. Waarschijnlijk is de grijsaard, door de duisternis misleid, naast de brug geraakt en op een der talrijke steenen die daar liggen, gevallen. Een goede, moderne verlichting is bij dezen drukken verkeersweg zeker geen luxe, daar anders vroeg of laat de duisternis hier nog wel eens slachtoffers zal veroorzaken. Busdienst gewijzigd. Belanghebbenden willen we er op wijzen, dat de dienst van de autobus Axel-Koewacht Hulst in zoover is gewijzigd, dat de laat ste afrit uit Hulst niet meer plaats heeft 's avonds om 8 30 uur, maar na aankomst van de tram Wal soorden-Hulst te 6.40 uur; de bus komt dan ongeveer 8 uur hier aan. De Posterijen. Naar we vernemen, worden door de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen maat regelen getroffen, om verbetering te krijgen in de postverbinding van den overkant naar Zeeuwsch- Vlaanderen. Het is ons niet bekend, of ook de aandacht gevestigd wordt op een betere verbinding voor de Z.-Vl. dorpen onderling. Het zou ons wel aangenaam zijn, als ook ons blad op de hoogte werd gesteld van hetgeen in die richting wordt gedaan door de K. v. K. Naar de Tern. Crt. verneemt hebben Ged. Staten van Zeeland tegen het einde van het thans loopende cursusjaar de sluiting gelast van de openbare school te Othene. Gevonden en terug te bekomen een rijwielplaatje bij A. yan Drongelen, Vaarlwijk, een stuk breiwerk (kussen) bij veldwachter Griep. Kalenders. We ontvingen nog tal van ka lenders ter inzage, die als recla me-doeleind werden verspreid. „De Eerste Nederiandsche Ver- zekerings-Maatschappij op het Leven en tegen Invaliditeit" te 's-Gravenhage gaf behalve de prachiche wandkalender met zeer duidelijke letters en cijfers, ook nog een handige zakagenda. De „Levensverzekerings Maat schappij „Utrecht" gaf ook een wandkalender, in denzelfden geest als voorgaande, maar met meer sprekend hoofd, ten nadeele van de kalenderruimte.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2