HEDEN Tl egint onze VE KOOP MAG. „NEDERLAI J. VISSER-KOOLE AXEL steekvlam, toen zijn mede-arbei ders tot hun groote ontzetting zager, dat de jongeling plotse ling de vlam op zijn linkerhand ricntte. Voordat zij hem konden be reiken en de lamp uit zijn hand slaan, was de hand reeds geheel verbrand. De jongen toonde geen teeken van pijn, en ver klaarde slechts: „God beval het mij het te doen". Hij werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar de hand onmiddellijk moest worden afgezet. Op alle vragen gaf hij slechts hetzelfde antwoord. In een kelderwoning te Lemberg (Polen) vond men een uit 4 personen bestaand gezin dood. Vermoedelijk is hier ver giftiging door het gebruik van bedorven spek in het spel. Dokter Gortani, de oudste ait" van Europa is in den leef tijd van 107 jaar te Triest ©ver leden. Hij heeft zijn praktijk 77 jaren uitgeoefend. Binnenland. De Koningin op reis. Dinsdag is H. M. de Koningin met Prinses Juliana naar Zwit seriand vertrokken, uitgeleid door Prins Hendrik, die binnen enkele dagen volgt. H. M. is aan de Duitsche grenzen begroet door plaatselijke en Rijks afgevaard gden. Na een voorspoedige reis zijn de Koningin en de Prinses gis teren te Unterwasser Toggenburg aangekomen en hebben hun in trek genomen in het hotel Sternen. mers Arie's Offer en De nacht wacht op de maan. Waar we in een vorig nummer hiervan reeds verslag gaven, achten wc dit thans overbodig. iSed. Chr. Landarbeidersbond. Onder groote belangstelling hield de hier bestaande afdee- ling van bovengenoemden bond Woensdagavond in de zaal van de Herv. Zondagschool haar jaarvergadering, waaraan door voordrachhten en muziek een feestelijk karakter werd gegeven. Om 6 uur sprak de voorzitter, dhr. P. C. Mangold de aanwezigen met een hartelijk openingswoord toe, voorafgegaan door gebed en psalmgezang. Spr. heette allen welkom en drukte zijn voldoening uit, dat zoovelen aan de uitnoo- diging hadden beantwoord door hun aanwezigheid. De secretaris, dhr. C. Verschel ling gaf een uitvoerig jaarover zicht en wees erop, dat schijn baar de afdeeling niet hard meer vooruit gaat, omdat zooals be grijpelijk is, het ledental ook niet meer in dezelfde mate kan toenemer, maar innerlijk is er toch wel degelijk vooruitgang, omdat meer en meer de invloed van de afdeeling veld wint, nu de organisatie zijn taak dagelijks meer begrijpt en daarnaar han delt. Jammer, zei spr., dat het arbeidscontract niet tot stand is gekomen, want het loon daalde wel niet meer zoo hard, maar toch wordt er nog aan getornd. De groote werkloosheid ook on der de leden der vereeniging is ook een groote belemmering voor den bond om zich te ontwikke len, zooals men zou willen Maar zich dichier aaneen sluiten. En zoo heeft het bestuur op alle ter rein waar het noodig was ge arbeid. Het t.b c.-fonds ondervindt wei nig medewerking en spr. hoopte niet dat men aan den lijve zou ondervinden, hoe noodzakelijk dat gesteund moet worden en spoorde daarom aan, die 2 cent contributie te offeren. Voor 1934 wenschte hij allen één te zijn in de Chr. vakbewe ging, want wie God verlaat, de geschiedenis leert het, heeft smart op smart te vreezenmaar wie zich in voor- en tegenspoed voor Hem weet te buigen, ziet zich omringd van weldadigheden. Hierna kwam de penningmees ter aan het woord en zoo hoorden we van dhr. D. Freekenhorst, dat de uitgaven hadden bedragen f4664,69 en de ontvangsten f 4645,89, zoodat er f 18,80 tekort is. Er zijn 148 losse leden, 54 vaste en 5 adsp., totaal 198. De contributie voor losse bedraagt 52 ct. en voor vaste 28 ct. per week. Er is voor werkloozen- steun f6381,50 uitgekeerd over bedragen van f29 tot f700 per week, terwijl het getal steun trekkers liep van 23 tot 105, met totaal 6056 werklooze dagen. Het zou te uitvoerig zijn in finesses weer te geven, wat de penningmeester allemaal had op- geteekend, en daarom willen we volstaan met de mededeeling, dat hij een keurig verslag had, al was het oplezen van die cijfers een tonig. Maar het is toch mooi, dr t de menschm hun geofferde gelden zoo van cent tot cent yer antwoord kunnen vinden. De nen herstellen. God alleen kan het doen en zal het ook doen, dat bewijst ons hel Kerstfeest. Daarna spraken nog verschil lende afgevaardigden en tot slot gaf Ds. Post een overzicht en bevestiging van hetgeen verschil lende sprekers naar voren hadden gebracht en wees erop, hoe de mensch steeds teleurstelt. Hoe werd 20 jaar geleden de arbeid verfoeid en thans smeekt men erom. Toch zou er veel zijn te verbeteren, indien de zelfzucht onder het menschdom niet zoo sterk was en men meer voor elkaar voelde. Maar hoe groot de nood ook zij, men vertrouwe op God Als Hij uw richtsnoer is, zei spr dan kunt ge onder alle omstan digheden gerust zijn. De voorzitter dankte allen die aan deze mooie bijeenkomst had den meegewerkt en stelde voor te zingen Gez. 96, waarna dhr. Vingerling het dankgebed uitsprak. De Tcesmokkelaars. Achter de verwarde zaak van de dertien voor frs. 70.000 al dan niet .verkochte" koeien, die de verkooper, toen naar zijn voor geven betaling uitbleef, door zes man liet terughalen uit Roux (B.), is gebleken meer te zitten dan commercieele geschillen tus- schen veekooplieden. Gebleken is, nl., dat de in deze zaak gearresteerden behoo- ren tot een uiterst gevaarlijke smokkelaarsbende, die haar ope ratiegebied langs de geheele grens heeft, van Aken tot aan de zee. Aan het hoofd van deze bende zou staan de Nederland- resteerende schuld moest door N. aan P. worden betaald. Hij verscheen echter niet op de bij eenkomst, die ten huize van B. was belegd. Ten slotte besloot P. om het vee te Roux terug te gaan halen. Volgens de verkla ringen van Smet was N. aan P. een eerste bedrag van frs. 36.000 verschuldigd. N beweerde ech ter dit bedrzg te hebben betaald met frs. 18000 van zijn eigen te d en frs. 18 000 die hem d or zijn schoonvader waren geleend. Deze bewering wordt echter door laatstgenoemde tegengespro ken. Anderzijds verklaarde N., dat hij reeds eerder met P. een schuld van frs 53.000 had ver effend. Het ontbreken van kwi tanties is een bestaande usance onder veekooplieden. De rechter van instructie scheen tegenover deze veekoopersaffaire reeds te overwegen om de vrij lating van de drie arrestanten aan de raadkamer van de rechtbank te Charleroi voor te stellen. Hun aanhouding werd echter bekrach tigd. Een hooge ambtenaar van het ministerie van Financier, die tot het controle-comité der dou ane behoort, heeft n.l. zulke in derdaad hoogst bezwarende do cumenten ingediend, dat van een ware „coup de théStre" wordt gesproken. Het hoofd van de bende, de Nederlander Pdie zich sedert de gebeurtenissen te Roux op Nederlandsch grondgebied in vei ligheid heeft gesteld, is niet be reid naar België terug te keeren, indien hem niet bij voorbaat de verzekering wordt gegeven, dat hij ongehinderd naar Nederland De Pelikaan, enz. Dinsdag is het Uitvoerend Co mité van het „Pelikaan-Comité dat opgericht is tot het bijeen brengen van een Nationaal Lucht vaartfonds in een voltallige ver gadering te 's Gravenhage bijeen geweest. Besloten werd, dat op 10 Ja nuari te Amsterdam de plechtige installatie zal plaats hebben. Terzelfder tijd zal door de di rectie der Koninklijke Luchtvaart- Maatschappij voor Nederland en Koloniën gelegenheid worden geboden de bemanning van de Pelikaan te huldigen. Naar wij vernemen, heeft de directie van Philips Radio, na terugkeer van de Pelikaan uit Indië, in de woningen van de vier leden der bemanning een harer nieuwste super-inductie ontvangtoestellen laten plaatsen als hulde voor de verrichte be wonderenswaardige recordpres tatie. Verhooging benzine-prjjs De officieelen verkoopprijs voor benzine voor particulieren is door de gezamelijke Mijen bepaalpop f 145 per 10 Liter bij afname in bussen en f 1 35 per 10 Liter ex pomp. AXEL, 5 Januari 1934 Naar we vernemen, is aange wezen als directeur van het post kantoor alhier, de heer J. F. van de Ven, com.nies bij de posterijen te Arnhem. De begrooting niet goedgekeurd. Bij Kon. Besluit is ongegrond verkaard een beroep van het bestuur der gemeente Axel tegen een besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring aan de begrooting dier gemeente voor 1933 is onthouden op grond dat geen maatregelen waren genomen ter versterking der middelen. Gisterenavond gaf de R K. tooneelvereeniging „Ontspanning na Arbeid" alhier bij mej. de Wed. Gilijamse nogmaals uitvoe ring van de ingestudeerde num- ook het niet voldoende meele ven der leden met de organisatie is een struikelblok voor het be stuur. Spr. kan dat niet verhelen omdat we nu in feeststemming zijn en doen alsof er geen be zwaren zijn, maar moet dat zeggen, omdat teveel ondervon den is. Ondanks de vele moei lijkheden, die het bestuur zich in het organisatieleven getroost, om de leden in hunne eischen zooveel mogelijk te bevredigen, en voor hen het goede en wel stand te zoeken, zijn de enkele vergaderingen die worden ge houden slecht bezocht en er is te weinig medewerking, al wil spr. ook hulde brengen aan de getrouwen, die het bestuur hel pen in hun werk Maar de meesten vragen eerstwat moet ik betal en en wat kan ik trekken Spr. vond het droevig, dat zoo velen het alleen om dien zilveren draad is, dat ze lid zijn, en ze niet beseffen, wat de Ned. Chr. L.-bond is voor de vakbeweging, voor het sociale en maatschap pelijk hv n ei vooral ook, waar deze zich stelt op de grondslagen van Gods onfeilbaar Woord, dat ons co'; in die zaken den rechten weg aangeeft. Een aider bezwaar is ook, dat sommige leden zoo licht overloo- pen naar den Fabrieksarbeiders- bond, wat een gevolg is van de maatregelen die men in Den Haag neemt en waardoor de landar beiders zijn gedupeerd. Vervolgens gaf spr. een over zicht van de gehouden vergade ringen en daarin genomen be sluiten hij herinnerde aan de gevoerde loor.actie, welke echter op niets is uitgeloopen, zoodat men zich voortaan maar liever tot den Minister zal wenden en hem middels het Hoofdbestuur kenbaar maken, dat toch eigenlijk de crisissteunwetten even goed moeten gelden voor de arbeiders als voor de bedrijfshoofden. Toch zei spr. zullen we niet stil zitten en als chr. arbeiders ons recht zoeken, omdat we geen slaven zijn. Maar daarom moeten allen woorden van lof van den secre taris en van den voorzitter waren dan ook op zijn plaats. Afwisselend kregen we nu muziek, voordrachten, redevoe ringen en toespraken te hooren, onder het nuttigen van een heer lijk kopje thee met een versna pering. Deze werden rondge diend door een aantal jonge dames, die zich blijkbaar de pro paganda minder aan trokken en alzoo nu en dan voor hun buren en de sprekers erg hinderlijk waren. Dhr. J. M. Wieland beant woordde de vraag, Wat doet de Bond Dhr. Jac. Wolfert gaf een voordracht, Naastenliefde getiteld en dhr. A. Vingerling, hoofdbe stuurder wees op een gezegde var. Job, die de dagen des dag- looners koos als beeld voor de uitdrukking van zijn groote smart. De arbeider, die hijgt naar de schaduw, waar hij uitrustdie z'n dagloon verwacht en die met welgevallen terugziet op zijn dag. Tenslotte wees spr. op de vele moeilijkheden die het Hoofdbe stuur en de afdeelingen door maken en prees de afd. Axel, die onder de zusters een goed figuur maakt; vooral ook, door dat zij het vertrouwen heeft van de plaatselijke overheid, wat niet genoeg is te waardeeren. Dhr. P. Zonnevijlle gaf een tweetal voordrachten, nl. Holland op z'n vlugst, een gedicht van Leo Lens naar aanleiding van de Pelikaanvlucht en Drijfhout in den nacht. Vooral de wijze van voordragen was het in dit laatste nummer, dat de aandacht trok. Deze was van begin tot einde boeiend. Nog enkele jonge da mes brachten de lachspieren in beweging en de beurt was daar voor Ds. van Oeveren, die in krachtige bewoording wees op de noodzakelijkheid, dat in dezen verwarden tijd alles moét v e r a n d e r e n, wil het nog goed gaan. De duivelen moeten worden gebannen, om plaats te maken voor groote geesten, dfe geleid door Gods hand de orde kun- sche veekoopman P., aldus de „Telegraaf". De veekoopman M. Smet uit Sint Gilles zou aan den vee koopman Navez uit Roux in He negouwen, dertien runderen heb ben „verkocht" voor een bedrag van 70 000 francs. Toen hij geen betaling van de rekening kon krijgen, organiseerde hij een ware expeditie om met een vrachtwa gen het vee terug te halen. Aan dezen tocht werd door zes per sonen deelgenomen. Tijdens af wezigheid van Navez werd, on danks het verzet van den knecht, de vrachtauto volgeladen. Het wegrijden ontaardde ech ter spoedig in een overhaaste vlucht. De marechausset's van Courcelles zetten nl. de zonder linge veekooplieden in een huur auto achterna. Onderweg moe ten de marechaussee's gehinderd zijn geworden door een perso nenwagen, waarin zich de Neder- landsche veekoopman P. bevond. Ten slotte slaagden de mare chaussee's er in de banden van den vrachtauto stuk te schieten. Van de zes inzittenden werden er drie gearresteerd, de anderen sloegen op de vlucht en ontkwa men. De arrestanten bleken te zijn de Belg M. Smet, zwager en commissionnair in België van bovengenoemden Nederlandschen veekoopman P., en de twee Ne- derlandsche chauffeurs E. van Esbroek en Chr. Willenstein uit Zeeland. De vrachtauto en de personenauto van P. werden bij de dramatische arrestatie in be slag genomen. P. zelf kon ont komen. De rechter van instructie te Charleroi ondervroeg in deze af faire den veekoopman Boonen uit St. Jans Molenbeek. Deze verklaarde, dat de door den Ne derlander P. georganiseerden tocht naar Roux te zijnen huize was besproken. P. moet hem hebben medege deeld, dat na deze nog 22 koeien moesten worden betaald. B. zelf kocht tien van deze dieren voor een bedrag van frs. 42.500, De kan terugkeeren. De bende zou er zich sedert jaar en dag op toegelegd hebben Hollandsch vee en Hollandsche paarden over de Belgische grens te smokkelen, waarbij in den regel frs. 1000 per stuk wordt verdiend. De smokkelaars zouden over groote kapitalen beschikken. Zij zouden een dertigtal groote vracht wagens en een tiental auto's, waaronder geblindeerde zijn, bij hun smokkelbedrijf gebruiken. De Belgische douanebeambten hebben onlangs speciale maat- r.gelen moeten nemen om den strijd aan te binden tegen smok kelaars in auto's, die er op uit gerust zijn om over den wegge legde eggen uit den weg te rui- m n en de kabels, die den laat- sten tijd bij sommige douane kantoren werden gespannen, door te snijden. De meeste van deze maatregelen zouden noodig zijn geworden door het optreden van deze smokkelaarsbende. De rechter van instructie heeft ook een aanhoudingsbevel uit gevaardigd ten laste van een per soon, die in de Vereenigde Staten werd geboren en te Oost-Eekloo zijn domicilie heeft. Deze persoon de 33 jarige Arthur Dhuyvetter, wordt door sommigen als een Amerikaansche gangster aange duid, die aan de meeste smok- keltochten als leider zou hebben deelg nomen. Hij wordt er ook van verdacht, aanwezig te zijn geweest bij den veeroof te Roux in gezelschap van twee, thans nog voortvluchtige Nederlanders. Alle verdachten blijken in het Nederlandsch—Belgische grens gebied gedomicilieerd te Zijn. De bende zou niet alleen van smok kelarij verdacht worden. Bij de uitoefening van hun ge« vaarlijk bedrijf bleken de 'smok kelaars niets of niemand te ontzien. Zoo zcu men een broer van een Belgisch senator, de heer Cuele- neir, moedwillig hebben doodge* reden, daar zij hem met een bij zonder ijverig douanebeambte hadden verward. In de Belgische grensstreek zouden dan ook voo£ m

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2