Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sch-Vlaan deren, Geen Fascisme. No. 78. VRIJDAG 5 JANUARI 1934 49e Jaarg. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Tijdig gered. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De Nationaal-Socialistische Partij (Beweging), waarvan ir. A. A. Mussert de leider is, is door den Minister-President op de lijst der voor ambtenaren verboden vereenigingen geplaatst. Hiermee is voldaan aan den wensch, door verscheidene afge vaardigden tijdens het jongste begrootingsdebat in de Tweede Kamer te kennen gegeven. Mi nister Colijn verklaarde toen, dat een circulaire, welke hem in handen was gekomen, aanleiding zou geven voor een nader onder zoek. Of het nu werkelijk deze circulaire is geweest, dan wel iets anders, maar in ieder geval is thans de partij-Mussert voor ambtenaren verboden. Alle ambtenaren, die er lid van zijn, zullen er dus voor moeten bedanken, of ontslag nemen als ambtenaar. Ir. Mussert is hoofdambtenaar bij den Provincialen Waterstaat van Utrecht, en het bestuur van deze provincie heeft zich bij den regeeringsmaatregel aangesloten. Er zit voor den heer Mussert dus niets anders op dan öf als leider en lid der partij te bedanken, öf afscheid te nemen van zijn amb telijke functie. Wij kunnen het besluit van Minister Colijn niet anders dan billijken. Er was geen enkele reden, de partij-Mussert anders te behandelen dan overige fas cistische en andere anti-nationale vereenigingen. Reeds heeft de heer Mussert aan het Utrechtsch Dagblad ver klaard, dat hij zijn functie van hoofdingenieur bij den Provinci alen Waterstaat van Utrecht even tueel zal neerleggen. Hij offert dus deze belangrijke betrek king op. Hoe moet het met de burge meesters vraagt de „Avp." Het is bekend, dat meer dan één burgemeester tot de partij Mussert behoort. Bij voorbeeld de heer van der Voort van Zijp, het vroegere anti-revolutionaire i) Engelsche vertaling. HOOFDSTUK I. Ik weet zelf niet waarom ik eigen lijk naar Trevisco teruggekeerd was. Drie jaar geleden had ik het verla ten in een onbeschrijfelijke gemoeds stemming ten prooi aan woede en jaloezie en ik had gezworen er nooit weer een voet te zettenen nn was ik er weer vol herinneringen, vol vragen, vol vreezen. William Tressider kwam de deur uit, toen de ouderwttsche omnibus voor de Chequorsherberg stopte en hielp me uitstappen. Hij keek mij met groote oogen aan, blijkbaar verwon derd over mijn onverwachte komst. Ik had geen bericht vooruit gezonden, in de hoop, dat er oog wel een kamer voor mij open zou zijn. Wel, Tressider, hoe gaat hel vroeg ik aoo opgewekt mogelijk. Hij bleef mij nog eenige seconden aankijken, als wilde hij zich er van overtuigen, dat ik het Zelf was en niet iemand anders, die op mij geleek. Toen hl] eindelijk voldoende zekerheid had, kwam er een vriendelijke glimlach op zijn gelaat en wreef hij «ich met de hand over het voorhoofd, Dat loopt nogal, meneer, zei hij langzaam, en hot gaat het met meaeer 7 Ik ben wat vermoeid, antwoordde |k, ik kom hier om wat veraidering Kamerlid, burgemeester van Maar tensdijk. In Limburg heeft een burgemeester met een nog veel langeren en veel mooieren naam in fascistischer. ijver dezer dagen verklaard, dat Mussert en de zijnen de heele Katholieke Staatspartij van den aardbodem zullen doen verdwijnen. Zoo zijn er meer. De consequentie van het door de Regeering genomen besluit moet nu natuurlijk ook zijn, dat de burgemeesters voor de partij zullen moeten bedanken, of van hun functie zullen worden ont heven. Gelijkemonniken,gelijke kappen. Oorlogsgevaar. In het buitenland zegt men wel eens, dat de Nederlander „Oce anisch" denkt. Dat wil zeggen, dat zijn blik niet binnen de nauwe grenzen van het Rijk in Europa beperkt blijft, dat hij naar den Stillen Oceaan kijkt, naar Indië. Zulke menschen zijn er in Neder land ongetwijfeld te vinden, maar hun aantal is niet groot. De meesten trekken zich weinig van de gebeurtenissen in het Verre Oosten aan. En intusschen nemen de gebeurtenissen daar steeds dreigender vormen aan. Japan zet systematisch zijn politiek door en dringt in het vasteland van Azië steeds verder door. Sedert een jaar hebben de gebeurtenissen in Mongolië zich verder ontwikkeld. Rusland raakt met den dag meer inge klemd. De strijd in het Verre Oosten wordt meer en meer onvermijdelijk. Japan is een ge duchte tegenstander, het machtig ste militaire rijk van onzen tijd. Het is daarom voor Rusland zaak zich in het Westen te „verzeke ren". Daartoe dienden de pacten van Litwinoff. In dit opzicht werd zijn actie met succes be kroond. Het was een verstandige en juiste politiek. In dezelfde richting wees de overeenkomst tusschen Litwinoff en de Fransche regeering. Het oude Fransch van lucht te hebben. Heb je een kamer voor me, om een dag of wat te logeeren Ja, dat zal wel gaan, meneer. Nu ik u wat beter bekijk, moet ik zeggen, dat u er slecht uitziet. Ziek geweest, misschien 7 Zijn stem werd deelnemend. Een beetje overwerkt maar, ant woordde ik opgewekt, niet ernstig Ik denk dat de frissche lucht hier me wei gauw weer zal opknappen. O, daar kan meneer op rekenen in heel Cornwall is geen gezonder plaats dan Trevisco;en me dunkt.dat ik dat weten kan, want ik heb er mijn heele leven gewoond. Ja, jij kunt het weten, Tresidder, lachte ik, en ik kan 'took weten. Ja, ji, meneer, dat is zoo maar laten we naar binnen gaan. De vrouw zal blij zijn je te zier. En hij ging vóór door de groote deur de gelagkamer in. Een oogenblikje, zei hij, ik «al meneers keffers wegbrengen en de vrouw roepen. Hq verliet de kamer. Ik viel neer in een gemakkelijken stoel bij het vuur, want het was een kille avond en een gure wind huilde om het huis, rammelde aan de blinden, en bromde in den schoorsteen. Ik staarde in het vuur, zonder te kijken. Allerlei vragen kwamen bij mij op, lang vergeten dingen en ge beurtenissen doemden weer op in mijn herinnering. Waarom was ik weer naar Trevisco gegaan Was het eigenlijk geen dwaasheid? Waren de oude wonden wel zoover genezen als ik gemeend had? Ware het niet beter geweest mijn nieuwsgierigheid te be dwingen en niet terug te keeren naar deze plaats? Was... Russische bondgenootschap her leeft. En dat doen de bolsjewiki, die geen woorden spaarden om dat bondgenootschap te veroor- deelen. De dekking in het Westen gaf Rusland meer zelfvertrouwen en Moskou begon een anderen toon tegenover Tokio aan te slaan. Moskou, dat vroeger telkens toe gaf voor elk dreigement van Japan, week en bereid was de grootst denkbare offers te bren gen, uitgestrekt Russisch grond gebied (de Zeeprovincie) waarvan het bezit voor Siberië een levens kwestie is, af te staan om een oorlog te vermijden, toont nu meer ruggegraat. Moskou gaat nog verderhet versterkt de grens, voert nieuwe troepen aan, toont dat het niet geneigd is zonder meer terug te deinzen. De overeenkomst met Amerika beteekent voor Rusland een nieuwe winst. Iedereen, die geen vreemdeling in het Jeruzalem der internationale politiek is, begrijpt, dat de toenadering tusschen Washington en Moskou tegen Japan gericht is. Beide landen voelen zich bedreigd door het imperialisme van Tokio. De steun van Amerika maakt Rusland veel sterker. Japan zal nu zoo licht niet meer tot een aanval op Rusland overgaan. De strijd zal veel moeilijker en bloediger zijn dan de Japansche imperialisten dachten. Het wordt een nieuwe wereldoorlog met alle verschrik kingen daarvan. Japan zal dien oorlog niet beginnen, zoolang het geen bond genoot heeft, die Rusland in den rug zou aanvallen. Zulk een bondgenoot kan Duitschland zijn. Wie de gebeurtenissen aandachtig volgt, heeft kunnen opmerken, dat de betrekkingen tusschen de beide landen steeds inniger worden. Wij weten niet in hoe- verre de bewering, als zou er tusschen Berlijn en Tokio reeds een geheime overeenkomst be staan, op feiten berust. In elk geval hoort dit tot het rijk der mogelijkheden, zelfs tot dat der waarschijnlijkheden. De omtrek- Mijn gedachten werden gestoord door het binnentreden van juffrouw Tresider. Hijgend en blazend kwam zij de gelagkamer binnen, haar goedig gezicht stralend van vroolijkheid en welvaren, haar ton-rond lichaam schommelend van opgewondenheid en blijheid. Heeremetijd nog en toe, dus je bent toch teruggekomen riep ze, nog vóór ik een woord had kunnen zeg gen. Toen Tresidder het mij vertelde, viel ik bijna om van verbazing Ik moest hartelijk lachen. De ge dachte aan juffrouw Tresidder, die van louter verbazing onderstboven viel, was werkelijk opvroolijkend. Ja maar bij wijze van spre ken zei ze met een vriendelijken lach. Maar vertel me toch eens, waar je al dien tijd gezeten hebt en wat je hebt uitgevoerd. Zeker van water en brood geleefd. Je bent zoo mager als een riet. Zoe erg is het toch nog niet, juffrouw Tresidder, lachte ik. Nou, maar het scheelt niet veel. Je kon wel een beeij j van mijn vleesch gebruiken. Ik zou wel een paar ons kunnen missen. Zij haalde diep adem en rekte haar dlkko armpjes uit. U ziet er nog altijd even goed uit, zei ik. Ja, zei ze, ik doe maar niets dan lachen en dik worden, ik heb er al weer een onderkin bij Ik heb er nu vijftien, geloof ik. Niet kwaad hè, voor een vrouw die hard moet werken 7 U doet uw eigen tafel te veel eer aan, denk ik. Heeremetijd, neen, Ik eet bijna niets. Ais ik niets anders at dao eierschiilen zou ik nog dik worden. Dat zit in den aard van 't beestje, ken van de twee partijen worden steeds duidelijker. Voor deze gewaagde onder neming heeft Duitschland echter ook zekerheid noodig, dat het niet in den rug aangevallen wordt. Daarom tracht Berlijn nu met het Westen tot een accoord te komen. In Engeland bestaat een strooming die bereid is Duitschland tege moet te komen. Waarom Duitsch land geen compensaties ten koste van Rusland te geven Zoo redeneeren sommige poli tici in Engeland (overigens zijn ook in Nederland menschen, die op deze wijze redeneeren). De politiek van Litwinoff zal er nu op gericht moeten worden om te voorkomen, dat dergelijke opvat tingen te veel veld winnen. Of hem dit zal gelukken, zal de naaste toekomst uitwijzen. Verschillende berichten. Uit Brussel wordt gemeld, dat de Belgische regeering bevel heeft gegeven een vrijwilligerscorps van 2200 man te vormen, welke tot taak zal hebben de vestingswerken aan de Oostgrens permanent te bewaken. Er zullen Vlaamsche en Waalsche eenheden worden ge vormd. De Gentsche gewezen hoog leeraar, dr. Felex Daels niet te verwarren met den bekenden Vlaamschen gynaecoloog prof. dr. Frans Daels is in de gevan genis te Gent opgesloten. Dr. Felex Daels, indertijd een der felste bestrijders en belagers van al wie het maar waagde Vlaamsch- gezind te zijn en voor de ver- nederlandsching van het univer sitair onderwijs in Vlaanderen te ijveren, werd, naar men zich her innert, geruimen tijd geleden, wegens het plegen van verduis teringen ten nadeele van de Gent sche universiteit, tot 1 jaar op sluiting veroordeeld. Een verzoek om gratie werd door den minister van Justitie afgewezen. Een 36-jarige landbouwer te Thure bij Chatellerault was op jacht gegaan, doch keerde 's Daar heb je nou Tressider; die eet als een boa constrictor en hij blijft zoo mager ais een hout. Goed eten is gewoonweg niet aan hem besteed, 't Is aan 'm weggegooid, dat zeg ik I Maar van eten gesproken, je zult wel honger hebben, meneer. Waar heb je trek in Ham en koude kip of schapenvleesch of eieren met spek 7 Nu, als ik het zeggen mag, dan graag eieren met ham, zei ik lachend. En terwijl ik het klaarmaak, kun je je wat opfrisschen. Tilda zal je kamer wel klaar hebben nu no. 7 je weet den weg, niet? En zij schommelde de kamer uit. Een kwartier later zat ik weer in de gelagkamer voor een rijk voorzienen maaltijd, bestaande uit brood, ham, gebakken eieren, een appeltaart, een schaal geslagen room cn een pot geurige thee. Kellners waren er niet in de Che- quors. Het was een ruime dorpsher berg, zindelijk, huiselijk en gezellig. Tilda had de blinden nog niet gesloten en van de p'aats waar ik «at, kon ik over het vlakke land dsor de zwaai ende boomen heen, de lichten van de heeren-hofsttde zien. Hoe vaak had ik naar die lichten gekeken in vroeger dagen, hoe vaak was ik de lange oprijlaan doorgeloo- ;«en met Agnes Stanton aan mijn zijde, haar lief. levendig gelaat opgeheven naar het mijne. Ik Z3g het in mijn geest of tut gisteren gebeurd wat. De drie lange jaren, vol strijd, arbeid en inspanning verschrompelden ais een blad papier in 't vuur en verdwe nen in de flikkerende vlammen. Het was mij alsof ik niet weg geweest was, De siuizen der herinnering wa ren geopend en de stroom vloeide avonds niet naar huis terug, zoo dat zijn vrouw zich ernstig on gerust maakte. Zij volgde den weg door het bosch, welken hij gewoonlijk placht te gaan, en vond hem ba dende in zijn bloed, gedood door een kogel in de hartstreek. Het onderzoek wees uit, dat de man klaarblijkelijk was gestruikeld waardoor het geweer was af gegaan. Tal van oudejaarsavondvie ringen in de café's te Weenen zijn onmogelijk gemaakt door aan vallen met traangas. In alle dis tricten zijn papieren bommen ont ploft. Er zijn op 24 plaatsen ont ploffingen veroorzaakt, waarbij eenige telefooncellen zijn bescha digd. Er weiden ballonnetjes op gelaten met hakenkruisemblemen. In de buurt van Weenen, werd om twaalf uur 's nachts een dy- namietaanslag gepleegd op de electrische centrale van Opponitz, waarbij de daders, zonder herkend te zijn, konden ontsnappen. Uit Bregenz wordt gemeld, dat in den oudejaarsnacht aldaar aan de achterzijde van een regeerings- gebouw een bom tot ontploffing is gebracht, waardoor van dit ge bouw ongeveer 80 ruiten spron gen, terwijl in de omgeving nog een honderdtal ruiten vernield werden. Verscheidene arrestaties zijn in verband hiermede ver richt. Door de marechaussée te Aalten is te IJzerlo een 16-jarige kantoorbediende aangehouden, afkomstig uit Munster in West- falen. Hij werd in het bezit ge vonden van 46000 Mark aan contanten en 20000 Mark aan cheques. De jongen was belast met het overbrengen van dit geld van het kantoor van zijn patroon naar de Reichsbank. Hij is er evenwel met het geld vandoor gegaan. Het jongmensch had het plan met het geld via Nederland naar Australië te gaan, om daar een farm te koopen. Op een bouwwerk te Peeks- kill in New-York was een leer ling aan het werk met een onweerstaanbaar over mij heen. Ik was weer terug in de oude dagen van hoop en triomf, die eindigden met smart en wanhoop. Ik vocht en trachtte alle smartelijke herinneringen weg te dringea en alleen aan het heden te denken, lk begon gretig te eten, want de lange reis had mij hongerig gemaakt. Maar mijn gedachten lieten zich niet afschepen. Telkens en tel kens weer kwam het gelaat van Agnes Stanton mij voor oogen misschien geen mooi gelaat volgens velen die haar kenden, maar wel mooi voor mij, ondanks de bitterheid van mijn hart. Zij was mijn eerste liefde. Vóór ik haar ortmoette hadden wel tijde lijke verliefdheden mijn hart in onrust gebracht en mij een oogenbiik doen denken, dat ik werkelijke liefde ge vonden had, maar dat was altijd van slechts korten duur geweest. Met Ag nes was het anders; mijn hart keerde zich tot haar als een bloem naar de zon. Zij trok mij aan ondanks mijzelf en haar wezen oefende 'n invloed op mij uit, waaraan het onmogelijk was mij te onttrekken, lk had haar lief met al de kracht en al het verlangen van mijn ziel ik begeerde haar bo ven alle andere dingen op aarde. Waarom dit zoo was kan ik niet verklaren. Liefde is niet te verklaren. Zij is een der eeuwige raadselen, waarvan wij de oplossingen nooit vin den. Vanwaar zij komt, waarom,'hoe zij komt, wij weten het niet. Plotse* ling worden we ons bewust van haaf tegenwoordigheid, wy bemerken dat zij ons beïnvloedt, ons beheerscht. de wereld om ons heen geheel verandert en ons leven nieuwe schoonheid en nieuwe beteekenls srhenkt. (W«rdt vervolg*), AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1