Een Woonhuis, Landbouw. Gemengd Nieuws. Advertentiën. net degelijk Kosthuis. Te koop 2 Kachels. Tafel, Spiegel, 2 Gaslampen en 6 Stoelen. Wed. R. DE KORT-LAUWERS beurt dankte hartelijk voor de groote belangstelling enz. enz. (Gelach). Daarmede was het officieele gedeelte geëindigd. In triomf werd het viertal naar de douane-loods gedragen, waar tientallen bloem stukken, kransen en vele geschen ken gereed lagen, en waar tevoren de eerewijn geschonken werd. De massa maakte zich nu meester van de 4 dappere kerels, die „zeer lang moesten leven" en zich niet zonder moeite eerst tegen het middernachtelijk uur aan al dit feestbetoon konden onttrekken, waarna zij door familie en vrien den werden opgeëischt. Gevraagd naar hun ervaringen, deelde het viertal even sober als eenvoudig mede, dat zij niets an ders dan hun best gedaan hadden. Natuurlijk waren er, wat het weer betreft vooral boven Europa tegenvallers geweest. Na den storm in den ochtend, viel het boven Nederland in den mist niet mee. Maar zij waren er om de moeilijkheden te overwinnen en voelden zich door 't warme ont haal, meer dan beloond. De Radio-uitzendingen via de K.R.O., die tevens via de Rijks zenders Indië inlichtte, alsmede de V.A.R.A., hadden groote be langstelling. Vooral de K.R.O. zorgde voor de noodige afwisse ling. Onmiddellijk na aankomst van de Pelikaan op Schiphol heeft H.K.H. Prinses Juliana aan de directie van de K.L.M. een tele gram gezonden, waarin verzocht werd Haar gelukwenschen aan de kranige bemanning oyer te brengen. Morgen vertrekt de Post- jager uit Bandoeng en hoopt Zondagavond laat te Amsterdam te zijn. Groote Crisisvergadering. Onder leiding van Mr. P. Die- leman zal de Crisiscommissie uit de Zeeuwsche landbouwor ganisaties op Dinsdag 9 Januari 1934 des namiddags 1 uur in het Schuttershof te Goes een groote Crisisvergadering beleggen in verband met de steunverle ning aan de bietenteelt. Programma en bijzonderheden zullen nader per advertentie worden bekend gemaakt. De besturen der landbouwor ganisaties worden verzocht hunne leden op te wekken deze hoogst belangrijke vergadering waar eenige sprekers het vraagstuk der bietensteun verleening zullen behandelen, in grooten getale bij te wonen. AXEL, 3 Januari 1934 Het weer is blijkens de dag bladen al overal als hiermist regen en vries-temperatuur wis selen elkaar dagelijks af, met ge volg, dat nu en dan de straten erg glad liggen en het verkeer erg gevaarlijk is. Gelukkig hoorden we tot heden geen andere on gelukken, dan dat de post erg ongeregeld binnenkomt. Er zou wel een Pelikaan-dienst voor Zeeuwsch-Vlaanderen moeten worden ingesteld. Eigenaardig is het ook, dat er in dezen tijd gebrek aan drink water heerscht en er algemeen om regen wordt verlangd. Denkt bij ijzel ook aan de vogels. Ze kunnen dan niets vinden en blijven soms verkleumd op het ijs vast zitten. Een oude krant met wat kruimpjes brengt hun uitkomst. Het bericht van de ver plaatsing van een brigadier bij de Rijks veldwacht van Wemel- dinge naar Axel is in zooverre juist, dat gelezen moet worden in plaats van Axel „Arkel", een dorp in Zuid-Holland, ten N. van Gorinchem. Het aantal aangegeven ge vallen van besmettelijke ziekten over de week van 17 toten met 23 Dec. in de provincie Zeeland bedroegRoodvonkClinge 2, Wemeldinge 1 (het 2e geval in één gezin). Diphtherie Graauw én Langendam 1, Zoutelande 1. Tot Rijksambtenaar tweede klasse bij de Directe Belastingen te Koewacht is benoemd de heer H. B. Dubbeldam uit Lage Zwaluwe. Noodzakelijke Prijsstijging. Zooals bekend, is op 1 Januari de Omzetbelasting in werking ge treden. Niet alleen voor het be drijfsleven, doch ook voor het publiek zullen de gevolgen daar van aanstonds merkbaar zijn. Immers komt er behoudens een beperkt aantal uitzonderingen een heffing van 4 pet. op alle afge werkte productenen op zgn. weelde-artikelen zelfs 10 pet. of bij invoer van buitenlandsche goederen resp. 5 en 12 pet. Waar deze belasting als een verbruiksbelasting is bedoeld, heeft de wetgever den fabrikant (en dat is zoowat iedereen voor deze wet) de verplichting opge legd, de belasting aan zijn af nemers in rekening te brengen. Grossiers en winkeliers zullen haar dus als een verhooging van hun inkoopsprijs op hun reke ningen vinden en maatregelen moeien nemen, om die lasten van hun koopers terug te ontvangen. Dil is trouwens ook geheel in den geest der wet en uithoofde van het bedrijfsbelang eigenlijk noodzakelijk. Het publiek zal dus straks de prijzen van de meeste artikelen verhoogd zien en de Commissie van Overleg uit de drie Neder- landsche Middenstandsbonden wil niet nalaten hierop bij voorbaat de algemeene aandacht te ves tigen, opdat men begrijpe, dat deze prijsstijging een noodzakelijk gevolg is van de inwerkingtreding der Omzetbelasting. En wie als neringdoende er geen rekening mee houdt en zijn prijzen op de oude basis laat, moet dat natuurlijk zelf weten, maar wordt dan de dupe, omdat hij dan (alleen) de belasting be taalt voor zijn klanten, die haar tezamen zouden moeten op brengen. In Memoriam. Onder de bekende overleden personen in onze Provincie lezen wij de volgende E. Lauret, oud-Hoofd der School te Overslag. L. van Waesberghe, bankier, oud-lid van de Prov. Staten enz. te Hulst. A. van der Weijde, oud lid Ged- Staten van Zeeland te Zierikzee. W. J. Schütz, kunstschilder te Middelburg. J. W. Wagtho, Rentmeester Kroondomein Middelburg, Goes en Tholen. J. de Feijter Jacz., oud-lid van den Raad te Terneuzen. R. Kerckhaert, dijkgraaf en ont vanger-Griffier Polders te West- dorpe. C. Klaassen, oud-inspecteur van politie te Terneuzen. Mr. J. W. Zijlstra, rechter in de rechtbank, voorzitter Burgerlijk Armbestuur te Schoondijke. E. W. G. L. Th. de Thouars, oud-directeur Stoomtram Mij. BreskensMaldeghem. Mr. J. A. Heyse, lid der Ban kiersfirma J. A. Tak Co., Com missaris van den Polder Walche ren te Oostkapelle. Mevrouw E. Blum-de Niet te Aagtekerke. J. G. van Niftrik, oud-lid Prov. Staten van Zeeland, oud-Wet houder van Vlissingen, oud-di recteur Vlissingsche Gasfabriek, overleden te Den Haag. Mr. F. J. Sprenger, oud-lid Ged. Staten van Zeeland en oud-lid Gemeenteraad van Middelburg. Veedieven per auto. Zes personen boden zich Don derdagavond ten huize van een veehandelaar te Roux, in Hene gouwen aan, maakten van de ge legenheid gebruik, dat hij afwezig was om zes koeien, een gezamen lijke waarde hebbende van 30.000 francs, en vier kalveren in een vrachtauto te laden en wisten, trots het verzet van een knecht, met hun buit te ontsnappen in de richting van Charleroi. Te Gos- selies, waar de gendarmerie tele fonisch, door den knecht gewaar schuwd was, weigerden de vee dieven te stoppen met het gevolg, dat de gendarmerie, eveneens per auto, een achtervolging begon. Dicht bij Gosselies, op den weg naar Brussel, wisten de gendar mes de dieven te achterhalen. Deze laatsten verlieten hunne auto's, er was ook een per sonenauto bij en trachtten te ontkomen, terwijl de wagens te pletter liepen tegen een gevel. De gendarmerie slaagde er echter in, drie der bandieten te pakken. Het waren een veehandelaar uit Sint Gilles (Waas) en de twee autobestuurdersE. van E. uit Hulst en Chr. W. uit Terneuzen. De drie mannen beweren, dat zij de koeien aan den veehandelaar vooruit betaald hadden, wat door den belanghebbende evenwel be slist wordt tegengesproken. On der de drie andere ontsnapte veedieven, die eveneens bekend zijn, bevindt zich ook nog een ander inwoner van Hulst, zekere H. P. Nabij 's Gravenpolder is gis teren een vrachtauto geslipt en van den dijk gereden. Twee jongetjes van 5 en 7 jaar waren er aan het sleedja rijden en kwamen onder de auto terecht met gevolg, dat zy ern stig verwond werden. Maandag was een 91-jarige vrouw te Arnhem te dicht by de kachel gekomen en geraakte in brand. Gisteren is zij aan de gevolgen overleden. Brntale roofoverval. Toen Zaterdagavond omstreeks half zeven bet bejaarde, alleen wonende echtpaar Van Berkel aan den Berghemscheweg te Oss, rustig thuis zat, werd de achter deur van de woning, die aan de bijkeuken grenst, plotseling ge opend. Drie mannen, die zich doe ken voor het gelaat hadden ge bonden, drongen bet buis binnen. De 76-jarige echtgenoota van v. B. bevond zich alleen in de huiskamer, toen eensklaps de drie gemaskerde mannen voor haar stonden. De vrouw, die reeds geruimen tyd ziek is, zakte bij het zien van de inbrekers bewusteloos ineen. De oude Van B„ die op het geblat van het waakhondje kwam toeloopen, werd door twee der bandieten aangevallen, die hem trachtten te overrompelen. Dat ging ech ter niet gemakkelijk, aldus de N. R. C. De man verzette zich met alle kracht en wist, door luidkeels om hulp te roepen, de aandacht te trekken van zijn broer, die in een naastgelegen huis wooDt. Eén der aanranders greep v. B. hierop bij de keel en bracht hem eenige slagen toe. Inmiddels had de derde inbreker kans gezien tot een ander vertrek door te dringen, waar bij een kachel van een houten voetstuk rukte. Dit voet stuk werd onderzocht, doch bleek niets te bevatten. Waarschijnlijk verkeerde men in de meeniDg, dat in dit voetstuk de spaarpen ningen van het echtpaar waren geborgen. Eenige dagen geleden is dit ook steeds het geval ge weest. Maar juist voor Kerst mis had de familie v. B. het raadzamer geacht het geld in een gafe op een bank te depo- neeren. Op het hulpgeroep v. B. was z(jn broer toegesneld. De onver laten hadden dienst komst ech ter niet afgewacht en hadden over een stuk land de vlucht genomen. Kaslooper aangevallen. Donderdagmiddag werd een kaslooper te Amsterdam door een buitenlandsch type, op den schou der getikt, die wilde weten, hoe laat het was. Bereidwillig knoopte de oude man zijn overjas en colbertjasje open in de binnenzak waarvan zich een lange linnen portefeuille bevond, waarin aan bankbiljetten een bedrag van 50, eenig klein geld en een rol met 20 kwartjes zaten. Nadat de incasseerder zijn hor loge weer bad opgeborgen, ga! de vreemdeling hem een stomp op de borst, zoodat h(j op zijn beenen wanktldn en duissiig werd* Van dezen toestand maakte de aanvaller met groote bruta liteit gebruik om zijn slachtoffer zoogenaamd om hem te assis- teeren, naar een klein hotel aan den Nieuwendijk te leiden waar bij hem in een kamer neerzette. De man heeft nog kunnen vast stellen, dat iemand op de deur heeft geklopt en heeft verdert niemand meer gezien. De' portefeuille bevond zich nog in zijn binnenzak, doch de de bankbiljetten en de 20 kwar tjes waren verdwenen. De man deed onmiddellijk aangifte by de politie, met het gevolg dat reeds 2 uur later twee Italianen wer den gevat, van wie een den man was die den kaslooper bad aan gevallen, en naar alle waarschijn lijkheid heeft beroofd. Zy zij n in arrest gesteld. Sportvliegtnig verongelukt. Zaterdagmiddag is in den polder Groot Mijdrecht nabij de gemeente Mijdrecht neergevallen en totaal vernield een sport- vliegtuig van de Cito-Garage te Eindhoven. Door den mist was de bestuurder den weg kwijt geraakt en trachtte een nood landing te maken, waardoor het toestel tegen den hoogen polder dijk kwam. Van de beide inzittenden werd de heer Bazelmans uit Eind hoven tamelijk ernstig gewond, doch de bestuurder, de heer Staals kwam er met lichte kwet suren af Men had het doel gehad, om de feestelijke aankomst van de Pelikaan bij te wonen, op Schip- bol bij Amsterdam. Ernstig vllegongelnk. Het Ecgelsch vliegtuig „Apol lo" van den dienst Brussel Croydon is Zaterdagmorgen tus- schen Brugge en Oostende by Ruysselede tegen een 285 m. hoogen radiomast gevlogen en naar beneden gestort. Het was zeer mistig en het vliegtuig vloog 200 a 250 m. hoogte. De bestuurder en marconist en de acht passagiers zijn allen gedood. De lijken zijn vreeselyk ver minkt. Het had om 12 u 20 het vlieg veld te Haren-Brussel verlaten met bestemming naar Londen. Het toestel is met een snelheid van ruim 120 km. per uur tegen den mast gevlogen. De mast brak middendoor, terwyl het toestel naar beneden stortte en in brand vloog. Alle inzittenden zoowel de acht passagiers als de bestuurder en de marconist kwamen om en werden gedeel telijk verkoold. Er is nog gemeld, dat ook een Nederlander het slachtoffer is is geworden, nl. dhr. G. Mes uit Amsterdam, 33 jaar. Het slacht- oÖer is juist op zyn geboortedag, bij is den 30 Dec. 1900 geboreD, gedood. Roemenië's Premier vermoord. De Minister-President Doeca is Vrijdagavond om 10 uur 20 op bet station van Sinaja het slacht offer geworden van een aanslag. Toen hij na een langdurige audiëntie by Koning Carol in den trein naar Boekarest wilde stap pen, werd hy- door een student met vier revolverschoten in het hoofd vermoord. Het Kamerlid, dr. Costinescou, die hem vergezelde, werd ge wond. De dader van den aanslag werd oogenblikkelyk gearre steerd. Zyn verhoor heeft voor- loopig niets opgeleverd, daar h(j weigert de hem gestelde vragen te beantwoorden. Nader wordt bericht dat de dood van Minister-President Doeca zeer ernstige gevolgen zou kunnen hebben voor Roe menië, dat op het oogenblik een tyd van bionenlandsche politieke hoogspanning doormaakt. De dader van den aanslag is de student Nicolai Constanescoe. Hy wierp ook nog een handgra naat welke ontplofte en deD bur gemeester van Boekarest, Costi- Descou verwondde. De moordenaar schijnt niet alleen geweest te zyn, maar helpers gehad te hebben. Volgens een mededeeling der Kanselarij van den Minister-President, was hij lid van de door de regeering ontbonden IJzeren Garde. 3 Nederlandsche zeelleden omgekomen. Te Antwerpen zyn in een logement, waar zy overnacht ten, twee zeelieden, Gerard Claessen uit Delfzyl en Fokke Munniksma uit Groningen, bei den 31 jaar oud, door gasver- stikking om het leven gekomen. Men vond de beide slachtof fers, toen men den len Kerst dag (Maandag) tegen 1 uur ging kijken, waar de mannen bleven. Men neemt aan, dat de oorzaak van het gebeurde moet worden toegeskbreven aan onachtzaam heid. Een kraan van het in de kamer staande gasstel was niet goed afgesloten. Aartsbisschop vermoord. Leon Tourian, de leider der Armenische Kerk in de Veree- nigde Staten, Canada en Zuid- Amerika, is Zondag tijdens den kerkdiensj te New-York door moordenaarshand gevallen. Aartsbisschop Tourian schreed naar bet altaar toen vier man nen uit een kerkbank te voor schijn traden. Een hunner stak met een geweldig slagersmes eenige malen op den geestelijke. De mannen zijn gearresteerd. Noodlottige Kerstdagen. De Vereen. Staten hebben noodlottige Kerstdagen achter den rug. In totaal zijD 300 per sonen een plotselingen geweld- dadigen dood gestorven Te New- York woedde de hevigste sneeuw storm sinds jaren. Ook stormde het hevig boven het Michigan meer. Twee sleepbooten zijn vergaan, waarby acht personen omkwamen. In bet Midden-Westen zijn verscheidene rcenschen in de sueeuw van kou gestorven. Auto-ongelukken veroorzaak ten echter de meeste sterge val len. Marktberichten. HULST. Ter graanmarkt van Maandag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs. Rogge f 0.a f 0,— Wintergerst f 3 a f3.75. Zomerg. f3.50 a f4 Haver f 4.50 a f 5,50. Erwten f 7.a f 9,Paardenboonen f 5.— a f 6.— Duivenboonen f 6.a f 7.Witteboonen f 0,a f 0.Bruineboonen f 5.50 a f 7,50. Boekweit f a fLijnzaad f 8.— a f 11,—. Blauw Maanzaad f 16.—, a f 18,50. Mosterdzaad f 10. a f 13 50. Groen Vlas f a f Gebookt Vlas f a f Gezwingeld Vlas f a f Aardappels f 0.— a f 0,Koolzaad f 8 a f 11.50 Stroo f—Eieren 100 stuks f4,Slachtvee aangev. 11, verk. 4. Varkens aangev. 18, verk. 10. Eierveiling stuks a fO.— per 100 stuks. Hartelijk dank füF3®5»* voor de felicitaties en gelukwenschen op 1 dezer ont vangen, bied ik mijn heilwen- seh«n aan. Wed. J. HUIJSSEN. Axel, 3 Jan. 1934. ëÈSBSF* On2ehuwd persoon vraagt tegen omstreeks 8 Januari a.s. te Axel een Br. letter A bureau van dit blad. staande op de Armendijk H 43. Tevens te koop: Te bevragen bij Buitenweg H 65, Ax.i.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 3