Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sell - VI aan deren, Economisch Jaaroverzicht. KATTEN. No. 77. WOENSDAG 3 JANUARI 1934. 49e Jaarg. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het jaar 1933 is een achter ons liggende periode, waarin overdaad van goederen gepaard ging met steeds toenemende armoede. Het devie: van bijna alle volken is: „versobering" en dat, niettegen staande de rijkdommen der wereld in goederen hoe langer hoe hooger worden opgestapeld. Het is DE puzzle, die zelfs de meest schran dere economen en philosophen niet kunnen oplossen. Ook in ons land is dit tragische ver schijnsel op te merken. De levensmiddelen kwamen met groote kwantiteiten op den mest hoop, duizenden biggen moesten worden afgeslacht, terwijl met groote energie moest worden gewaakt, dat de varkensstapel niet opnieuw ging toenemen. Boeren, die varkens fokten, die dus de rijkdommen der wereld wilden vermeerderen, kwamen voor den strafrechter, terwijl in groote gebieden de menschen van honger en ellende omkwamen. Hetzelfde geschiedde aan het eind van het jaar met ons rund vee zelfs werden drachtige koeien niet ontzien en duizenden arme beesten werden op schro melijke wijze behandeld, alleen om te worden geofferd aan de foutieve denkbeelden op econo misch gebied, die wij nu eenmaal niet weten te verbeteren. Versobering is het wachtwoord. De niet sluitende budgetten in geld moeten worden gesaneerd door drastische bezuinigingen op allerlei terreinen, door het ver zwaren van bestaande en het heffen van nieuwe belastingen. Onze samenleving dreigt ten onder te gaan, juist door haar perfectie. In andere landen, waar men het primitieve stadium nog niet of nauwelijks heeft verlaten, weet men zich aan te passen, zij het ook, dat op tal van uitgaven moet worden bezuinigd. In ons Wij laten hier een grapje van een geestigen Amerikaan volgen De Bermuda-eilanden zijn het kattenparadijs, en de bevolking vereert de beestjes net als vroe ger de Egyptische priesters. Wij zagen zeker wel een mil- lioen katten in Bermuda, maar de lui zyn zeer onthoudend op 'tstuk van honden. Twee of drie avonden verkenden wy het land in alle richtingen en werden geen enkelen keer aangesproken door een hond. 't Is een groot voorrecht, zoo'n land te mogen bezoeken. De katten hinderden niet, als ze behoorlijk verdeeld warenmaar bij hoopjes liepen ze wel eens in den weg. Toen we op een Zondagna middag den buitenkant van de stad naderden, stopten we by een huisje om een glas water te vragen. De eigenaar, een man Van middelbaren leeftijd, met een goedig geziebt, vroeg ods, een beetje te gaan zitten en te rasten. Zyn vrouw bracht stoelen en we Damen plaats in de schaduw der boomen, voor het huis.'Smith zoo heette hij niet maar dat hin dert niet vroeg ons wie we waren en waar we vandaan eigen Indië zien wij de massa naar haar dessa's terugkeeren en daar de „geldhuishouding" den rug toedraaien, uit gebrek aan „geld". De natuur geeft hun de dagelijksche levensbehoeften op gewoonlijk overdadige wijze en „geld" hebben zij nog slechts noodig om aan bepaalde ver plichtingen te kunnen voldoen, hoofdzakelijk het betalen van belastingen, terwijl zij, van het geen zij aan geld overhouden, besteden aan de goedkoope importgoederen, die grootendeels uit Japan worden ingevoerd. Strijd om betaalmiddelen. Natuurlijk is het vluchten van het geld in safes, hetzij in de gedaante van bankpapier, hetzij in den vorm van gouden munt of gouden staven, niet de oorzaak van de crisis. Het is eerder ge volg van de evenwichtsverbre- king, maar een gevolg, dat zijn stempel op de economische ver houdingen in 1933 heeft gedrukt. De strijd om de betaalmiddelen heeft de economische misère nog meer weten te accentueeren. Zoo als het steeds gaat in tijden van verwording, komen de fouten, die anders bedekt blijven, feller aan de oppervlakte en wij zien de tekortkomingen in nagenoeg alle bedrijfstakken schril belicht. De strijd om het bestaan, steeds aan wezig, maar in perioden van al- gemeenen voorspoed niet schrij nend, laait plotseling met volle hartstocht op en het is een drin gen van ieder naar de enkele zonnige plekjes die geen ruimte helaas bieden voor de velen, die zieh daarin willen koesteren. Die strijd om het bestaan wordt niet alleen gestreden tusschen de we- relddeelen onderling, tusschen de verschillende naties, maar ook tusschen de landgenooten. De leidende staatslieden hebben ge tracht, dien strijd der naties op economisch gebied te verzachten door internationaal overleg. De kwamen wij antwoordden naar waarheid en vroegen op onze beurt, 't Was allemaal heel een voudig aardig en gezellig. Opeens kwam er een vrouw voorbij, en otsehoon ze niemendal zei, veranderde ze toch den loop van ons gesprek. Smith zei Merkte u wel, dat ze dezen ksnt niet uitkeek Zij is onze naaste buur aan de eene zijde, en er is een ander gezin, dat onze naaste buren zijn aan den anderen kantmaar 't is alge meens koeltewij spreken nooit met elkaar. Deze drie families hebben hier al een paar geslach ten achtereen met elkaar ge woond en altijd in de beste vriendschap, honderd-vjjftien jaar lang tot nu zoo wat een jaar geleden. 'tKwam zoo: Nu een jaar zoo wat geleden had ik bar veel last van ratten, en daarom zette ik een val achter het huis. Beide buren deden zwaar in katten en hielden bier 's nachts veel verga ring, en ze zouden in moeilijk heden raken buiten hun schuld Nu, ze sloten hun katten een poosje op, maar u weet, hoe 't met de menschen gaatze wer den zorgeloos, en op een goedeo nacht kreeg de val den mooisten kater van juffrouw Jones te pak ken, en hy was er geweest 1 's Morgens kwam juffrouw Jo tegenstellingen hadden echter zulke verhoudingen aangenomen, dat verzachting niet meer mogelijk bleek. De Economische Wereld conferentie, dit jaar te Londen gehouden, werd een fiasco en voor hem, die een open oog had voor de realiteit, was deze mis lukking geen verrassing. Meer en meer ging men den weg op, die naar autarkie, economische zelfgenoegzaamheid leidde en de bestrijders van deze neiging za gen niet in, dat geen andere uit weg mogelijk was. Door zelf inkeer der naties, door reiniging van den chaos in eigen land zou opnieuw een basis kunnen worden gelegd voor een gezonden inter nationalen opbouw. Eik interna tionalisme moest in 1933 schip breuk lijden, omdat het funda ment, waarop gezond internatio nalisme slechts kan worden op gebouwd, ontbrak. Het was door het gewicht der economische fou ten ingestort. De overblijfselen, de ruïnes moesten worden opge ruimd en eerst daarna zou het oogenblik kunnen aanbreken om aan de creatie van een nieuw ge heel te kunnen beginnen. De Volkenbond. Het was dus niet te verwon deren, dat ook de ontwapenings conferentie strandde en dat de Volkenbond een grondige reorga nisatie zal hebben te ondergaan. Duitschland en Japan traden uit, de Vereenigde Staten waren er nimmer lid van geweest, terwijl Italië een resolutie aannam, dat het slechts in dien Bond zou blij ven, indien de constructie van de Volkenbondsgedachte zoodanig werd, dat de afvalligen weer naar Genève zouden kunnen terugkeeren. Hiertoe zal men de dooreen- weving van de Volkenbond-ge dachte en het Vredesverdrag van Versailles moeten scheiden, want het is voor de overwonnenen in den wereldoorlog niet te dulden, nes hier met 't lijk op den arm ze maakte een spektakel of het een kind was. Die kat heette Yelverton Hector G. Yelverton een lastige oude schooier, met niet meer fatsoen dan eeD Indi aan maar dat kon je haar niet aan het verstand brengen. Ik zei al wat een mensch kan zeggen om te troosten, maar 'tgaf niemendal, hoor 1 Ik moest voor hem betalen. Emdelyk zei ik, dat ik geen plaD had, myn geld te beleggen in katten Toen poetste zy 'm, woedend, met 't stoffelijk overschot. Nu was het met alle vriend schap tusschen de Jonessen en ons gedaan. Juffrouw Jones wilde geen gemeenschap hebben met moordenaars, zei ze Nu komt de beurt aan juffrouw Brown die daar straks zonder groeten voorbij liep. Zij had een leelijke, oude, gele kat, waar ze zoo gek mee was of het een tweeling was. Op een nacht probeerde die ook de val op zijn nek, en die pakte hem zoo goed beet, dat hij bleet lig gen en niet weer los kwam. Dat was het einde van Sir John Baldwin. Heette die kat zoo Precies. Er loopen hier katten met nameD, waar u van zou opkijkeD. Maria (tot zijn vrouw), hoe heette die kat ook weer, die bij vergissing een ton. steeds als overwonnenen te blijven beschouwd. Aan den anderen kant is het vanzelfsprekend ook een bijna hopelooze taak om deze noodzakelijke reorganisatie van den Volkenbond tot stand te brengen. Verschillende landen, die hun gebied in 1918 zagen uitgebreid, voelen zich met den bestaanden Bond veiliger dan zonder en zij zullen nimmer, zonder meer, genoegen nemen met een fundamenteele wijziging. Ontegenzeggelijk is de internatio nale situatie gevaarlijker dan ooit, maar het heeft zijn nut, dat de problemen nu zuiverder gesteld zijn en dat er dus beter werk zal kunnen worden verricht. Vooral, nu de algemeene oorlogs moeheid nog bestaat en men niet spoedig naar de wapenen zal grijpen. Japan's expanslezucht. Zelfs in het Oosten vertoont Japan neiging iets in te binden. Dat Mantsjoekwo in werkelijk heid een vazalstaat van Tokio is geworden, alhoewel zooveel mo gelijk de schijn van het tegendeel wordt bewaard, is niet meerweg te nemen. Dat Japan hoe langer hoe meer invloed in China tracht te verkrijgen, talrijke autonome gebieden er wil scheppen, ge dachtig aan het verdeel-en- heersch-systeem, is evenmin een probleem, waaraan veel te ver anderen zal zijn. Iets anders is het natuurlijk om bestaande in vloedssferen tegen eenjapansche agressie te verdedigen en te dezen opzichte heeft Nederland, zoowel militair als economisch, een groote taak te volbrengen, wat Indië betreft. Protectionisme. Tegen de Nederlandsche men taliteit in, moeten wij mede gaan doen in de autarkische beweging. Onze handelspolitiek heeft vorig jaar een wijziging ondergaan het handelspolitieke arsenaal is netje rattekruid leeg vrat by Hooper en wegliep eD door den bliksem getroffen werd en toen blindelings in den put viel, waar hij verdronk, eer ze hem er uit konden visschen Juffrouw Brown wilde wel redelyk zyn maar juffrouw Jones wou dat niet hebben die stookte haar op om eeu actie in te stel len om schadevergoeding. No, dat deed ze, en ze had de onbe schaamdheid zeven shilling en sixpence te vragen, 't Was een heele herrie. Alle buren giDgen Daar de rechtbank, en ieder koos party, 't Werd hoe langer hoe beter, en 't was uit met alle vriendschap, driehonderd el in 't rond vriendschap, die jareu en jaren had geduurd. Ik kon met elf getuigen be wijzen, dat die kat vau een ge meen soort was geweest ec geen gebruikte postzegel waard, gere- keod naar den gemiddelden prys van katten hier; maar ik verloor het. Wat kou ik anders ver wachten Het systeem hier deugt nietdat is er op berekend om den een ot anderen dag moord en doodslag te krijgen en revolutie. Ze geven eeD techter een hongerloontje en lateB hem dan los op 't publiek om te azen op boeten en onkosteD, waarvan by moet leven. Wat is't natuur lijk gevolg? Wel, hy let nooit op het rechtvaardige yan een met tal van vroeger ten onzent onbekende wapenen gevuld, waar mede wij nog niet handig over weg kunnen. De meestbegun- stiging wordt door ons in de handelsverdragen nog hoog ge houden, al beteekende Ouchy een mislukte poging om daarin een bres te slaan. Want dit principe zou Nederland gaarne willen opgeven, wanneer de vrij handelsidee weer hoogtij zou kunnen gaan vieren. Ouchy werd echter getorpedeerd, doordat de groote naties er niet aan dachten met dit initiatief mede te doen en daarvóór verkregen voordeelen te laten vallen. Vrijhandel is, gezien de bestaande economische structuur, vooralsnog niet meer mogelijk. Hoe dit na enkele decennia het geval zal zijn, is natuurlijk niet te voorspellen. De stagnatie in het handelsver keer, welke eerder toe- dan afneemt, heeft de noodzakelijkheid naar voren gebracht om de basis der Nederlandsche contingentee- ringsmaatregelen te herzien, het geen geschieden zal in de richting van het „geef en neem"-systeem, nl. het verleenen van faciliteiten, wanneer contra-prestaties worden gegeven. De gebrekkige werking van den internationalen geld- standaard doet de behoefte op komen, het clearing-wetje in praktijk te brengen. Deze wet stelt de mogelijkheid open om de bedragen, die de bewoners van het eene land schuldig zijn aan die in het andere en omgekeerd, van regeeringswege met elkander te verrekenen. In vele gevallen is het heden de praktijk geworden om wèl de op te vorderen be dragen te innen, maar beperkingen in den weg te stellen voor het doen van betalingen aan het buitenland. Een der meest mar kante gevallen biedt voor ons Duitschland. Onze handelsbalans is voor Duitschland sterk actief, hetgeen wil zeggen, dat Duitsch land heel wat meer van ons te zaak nooit 1 't Eenige waar hij op let is, welke klant duiten heett. Daarom gooide deze alle boeten en kosten en zoo op mij. Ik kon specie afschuiven, be grijp je Ea hij wist drommels goed, als hij 't vonnis bracht, waar het hoorde, bij juffrouw Brown, dat hij zijn portie kon krijgen in de landsmunt. Landsmunt? Heeft Bermuda een eigen munt? Ja uien. Ea die stonden toen op veertig proeent disconto omdat 'c seizoen al drie maanden voorbij was. En zoo verloor ik myn zaakje. Ik moest betalen voor die kat. Maar al de drukte die er door kwam, was het ergste. Zooveel goede vriend schap ging er mee heen. De buren spraken niet meer tot elkaar. Juffrouw Brown bad een kind naar mij vernoemd. Maar ze gaf hem een anderen naam, gladweg. Ik bad nog hoop, dat wy den een of anderen dag weer goede vrienden zouden wordeD, maar geen quaestie meer van. Ik hoorde aan het zuchten van Smith, dat 't waar was, wat hy vertelde. Al die last, al dat ver loren vertrouwen in de zuiver heid der rechtspraak om een eiseh vaa zeven milling vooreen doode kat AXELSCHE COURANT 0

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1