Voor de aaiist. Feestdagen De Goedkoope Winkel JüWoonhuis Likeur-, Port- en Wijnglazen, Karaffen, Dranklepels, Kurkentrekkers, Glazen Kelkenblaadjes, Schenkkurken, Presenteerblaadjes, Koekschalen, enz. AXEL I DOSKO I Gemengd Nieuws. Buitenland. Advertentiën. dankbetuiging. J. G. MEIJER. Staat ter dekking PRINS III Donderdag 4 Januari 1934, Maandag 15 Januari 1934, VERKOUDHEID. daarom te meer is een waar- deerend woord op zijn plaats èn voor de uitvoerders èn voor den directeur Het afwisselend pro gramma is op verdienstelijke wijze uitgevoerd, zoodat Asaf de aan wezigen een genotvollen avond bezorgde. Aan het eind der uitvoering wees de heer J. Ie Feber, als voorzitter van Asaf op het 20- jarig bestaan in 1934, dat men op bizondere wijze hoopt te vieren. Ernstig ongeral. Gisterenmiddag kwam de 20- jarige veldarbeider A Faas, wo nende te Spui, terwijl hij behulp zaam was bij het graandorschen op de boerderij van den heer M. de Regt, zoodanig in aanraking met de drijfriem, dat hij werd gegrepen en rondgeslingerd. Toen de machine stopgezet was, werd de man met gebroken ribben en ernstige kwetsuren op genomen. Onmiddellijk werd ge neeskundige hulp ingeroepen. Met een brancard van het ziekenhuis te Terneuzen werd de man daar heen gevoerd. Nog denzelfden avond is hij aan de bekomen wonden overleden, hoewel tot het laatst bij kennis zijnde. Op den Buthdijk had Dins dag een ongeval plaats, dat be trekkelijk goed afliep, toen een auto naderde. Door onzekere houding van chauffeur en wiel rijder ontstond een aanrijding, waarbij laatstgenoemde van den dijk werd geworpen en de fiets tot een kluwen werd gedrukt. De jongen werd opgenomen en door den chauffeur huiswaarts ge bracht. Hij kwam er met enkele ontvellingen af. - In het café van dhr. G. Ver- beke, werd Dinsdag tentoonstel ling gehouden van postduiven, uitgaande van „De Verwachting" alhi.er, waar 120 exemplaren aan een keuring werden onderworpen. Er waren meer dan 40 prijzen uitgeloofd, die niet te vermelden zijn. De eerste priiswinners waren, Ern. Versluis voor oude doffer, dezelfde voor jonge doffer, A. Plasschaert voor oude duif en J. v. d. Heijden voor jonge duif, allen van Westdorpe. Laatstge noemde kreeg nog een prijs voor den mooisten uitslag met 8 prijzen Jos. Sijs te Axel met 5 prijzen en E. Versluis voor de mooste duif. Vreeselijk auto ongeluk. Gisterenochtend ging het ge rucht door de stad, dat aan het kanaal naar Terneuzen des nachts een auto te water was geraakt en 3 menschen waren verdronken. Later bleek dit bericht in zoover onjuist, dat het er niet 3, maar twee waren, n.l. de dames A. de Jonge-de Vries en M. Leunis, beiden van Terneuzen. Weiezen omtrent het ongeval het volgende in de Terneuz. Crt. Omstreeks 1 uur reed een wiel rijder, de heer G. van Acker, van Westdorpe, in de richting Sluiskil ter hoogte van het weeghuisje bij den Goeschenpolder en kwam een auto tegen uit de richting Sluiskil. Wegens ijzel was de weg langs het kanaal Gent-Ter- neuzen aan een ijsvlakte gelijk. Juist nadat hem de auto was ge passeerd bemerkte de heer van A. de koplampen van den auto achter zich en achter zich kij kende zag hij de auto, die blijk baar geslipt en omgewend was, achteruit in het kanaal rijden. Hij spoedde zich terug en wist de heer, die zich door het stuk- trappen van de ruit uit de auto had weten te werken, en wien hij zijn inmiddels uitgetrokken jas toewierp, aan den kant te helpen. Dit bleek te zijn de heer J. de Jonge, opziener der rijks-electri- citeitswerken, die met zijn vrouw en een kennis, mej. Marie Leunis, te Sas van Gent een visite had gemaakt en nu op weg was naar huis. Bij gemis aan alle hulp was het niet mogelijk de onderwater Staande auto te bereiken, om de zich daarin bevindende dames te redden. En het vreeselijke feit deed zich weer voor, dat de heer De Jonge de marteling on derging te weten dat zijn vrouw en hare kennis in doodsgevaar verkeerden en hij onmachtig was eenige poging tot redding te doen en het vreeselijk gebeuren zich zou voltrekken. De heer De Jonge werd in een nabijstaande woning onderdak gebracht en van droge kleeren voorzien, terwijl de heer v. A. zich per rijwiel naar de wacht aan de Hoeksche brug spoedde, om daar van het gebeurde me- dedeeling te doen en hulp te vragen. Van daar werd het per soneel der rijkscentrale gewaar schuwd en door deze werden maatregelen genomen om de auto te lichten. Eerst werd daarvoor gebruik gemaakt van het schip van den heer Pauwels, liggende aan de werf, waarmede het doel niet was te bereiken. Daarop is de bok van den rijkswaterstaat naar de plaats des onheils ge sleept en daarmede de auto op gehaald. De beide lijken zijn daarop door de zorg van het electrici- teitspersoneel overgebracht resp. naar de echtelijke en de ouder lijke woning. De deernis met dit vreeselijk ongeval is algemeen. Mevrouw de Jonge-de Vries behoort tot een bekende Terneuzensche familie. In de diefstal van kleeren en geld te Terneuzen gepleegd is meer licht gekomen. Men is door een gevonden zakdoek op een spoor gekomen, dat aanlei ding gaf tot ondervraging van mej. V. uit de Tramstraat aldaar, waar verschillende der vermiste goederen gevonden zijn. Het geldkistje is drijvend in het kanaal gevonden. Te Sas van Gent is aan de wijk De Staak door de Belgische douanen de autocamion in beslag genomen van G. van E. uit Sluiskil, die tevens gearresteerd werd, doch wist te ontvluchten. De autocamion was daags te voren door de douanen beschoten, toen zij België inreed met smok kelwaar. De autobestuurder is zoodoende tweemaal den dans ontsprongen. Te Sas van Gent is een perceel aangekocht, waarin men een Axminster-tapijtenfabriek wil vestigen. De plannen gaan uit van een Gentsche maatschappij, uit oorzaak van de contingen- teering. Te Zaamslag zijn tot ver zorgers tegen 1 Maart a.s. in het huis voor ouden van dagen „Rustoord" benoemd het echt paar A. Snap Romijnsen, aldaar. Verplaatst met ingang van 1 Februari 1934 de Referendaris der P. T. T., L. A. J. Verpalen, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Hulst naar het post- en telegraafkantoor te Breda. Tabaksvergunningsrecht. De houders van bedrijfsver- gur.ninger, worden er aan herin nerd dat het recht ad f 5 tusschen 1 en 20 Januari 1934 ten ont- vangkantore betaald moet wor den onder aanbieding der tabaks vergunning. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 31 DEC. 1933. O h d e j a a r. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» ure Ds. van Oeveren. Nam. 5 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. Kok, van Zaamslag. Nam. 2 Ds. J. S. Post. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ore Leeskerk. Nam. 2 MAANDAG 1 JAN. 1934. Nieuwjaar. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. van Oeveren. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Geref. Gemeente. Voorm 9 ure Leeskerk. Auto-ongelukken, By Zwinderen (Dr.) is een ftuto, welke bestuurd werd door den 30-jarigen T. uit Coevorden tegen een teletoonpaal gereden en in een droge sloot terecht gekomen. De bestuurder was onmiddellijk dood. Toen de 58-jarige waterstoker A. H. M. Zaterdagochtend met zijn handwagen achter een tram om plotseling den Schiodamschen weg te Rotterdam overstak, is hij gegrepen door een autobus eu tegen de straat gesmakt. Met ernstige inwendige kneu zingen is by in het ziekenhuis opgenomen waar hij Maandag is overleden. Amsterdamsche telefooncentrale in brand. Amsterdam heeft Vrijdagmid dag een ramp getroffen waarvan de gevolgen niet te overzien zyn, door een brand in de tele fooncentrale. Omstreeks kwart over vijf, toen een monteur aan het werk was in de zgn. splitsingskamer, van waar de hootdkabels uit gaan naar andere centrales, ont stond de brand. De monteur kon nog wegkomen en wist een brandhaniel over te halen, waar door door het gehoele gebouw gesignaleerd werd, dat er storing was. Met zeer veel materiaal rukte de brandweer aan. De vlammen sloegen toen uit de splitsiügs- kamer. Door het vernielen van de kabels door het vuur is de cen trale IV geheel gestoord, en ook gedeeltelijk centrale III en boven dien de centrale VI. Hierdoor zjjn niet alleen 10.000 telefoon toestellen uitgeschakeld, maar ook alle intercommunale verbin dingen zyn verbroken, omdat zij loopen over de centrale IV. Óm al de herstellingen tot stand te brengen zijn naar schatting 40.000 M. materiaal noodig. Een gedeelte biervan zal uit bet buitenland moeten ko men. Wanneer de schade hersteld zal ziju, kan niet geschat wor den. De brand in de telefooncen trale heelt den dood van een der telefoonambtenaren tenge volge gehad. De chef van de ondercentrale aan den overkant van het IJ, de heer J. van E., zag in de centrale plotseling alle storingslampen brandeD. Hjj is daarvan zoo geschrokken, dat hij in elkaar zakte en weldra den geest gaf. De overledene was hartlijder. Ontzettende Treinramp. Zaterdagavond, omstreek 8 uur is de D-trein Parijs—Straatsburg te Pomponne 25 K.M. buiten Parijs, met een snelheid van ruim 100 KM op een sneltrein ge botst, die honderden vacantie- gangers vervoerde, op het traject ParysNancy. Het vertiek der treinen vanaf het Oosterstation te Parijs was belangrijk verlaat doordat het zwaar mistte, waardoor het, in verband met de feestdagen, toch al reeds zoo drukke verkeer erns tig was gedesorganiseerd. De botsing was zóó hevig, dat de trein naar Nancy bijna vol komen versplinterd werd. Over een lengte van 700 meter werden opeengehoopte lijken gevonden, vele gewonden en brokstukken, terwijl andere passagiers onder de wrakstukken werden be dolven. Het angstgeschreeuw in den stikdonkeren nacht was ontzet tend. Radeloos liepen dé eerste helpers, uit den minder geteis- terden expres-treiD rond. Zij kon den niets zien, waren bovendien zoo lamgeslagen door het vree selijke gejammer, dat het gerui- men tijd duurde, vóórdat eeni- germate bulp kon worden ge boden. Toen 72 uur na het ongeval, de slot-balans kon worden op gemaakt, bleken er 220 personen gedood te zy'D, waarvan 35 we gens totale verminking niet ge- indentiflceerd konden worden. Het aantal gewonden was ruim 400. De vraag zal wel altijd onbe antwoord blijven, of de ramp is ontstaan door een technische, dan wel eea mensohelijke fout. De 43 jarige Daudigny, de ge arresteerde machinist, heeft, te genover den rechtercommissaris het navolgende verklaard: „Ik ben 43 jaar oud en reeds 23 jaar bij de Ooster-Spoorweg- Mij. werkzaam. Ik rijd het traject ParijsStraatsburg v.v. reeds 20 jaar, ik ken 't dus op mijn duimp je. Wat is gebeurd is ontzettend ik kan er niet aan denken na hetgeen ik er van gezien heb. Ik ben 1 uur 18 min. te laat uit Parijs naar Straatsburg vertrok ken. Ik wist dat de express Parijs—Nancy 10 minuten vóór mijn trein vertrokken was, maar ik behoefde my daar niet mee te bemoeien, alleen de signalen telden voor mij. Kort na Parijs reed ik met 70 K M. snelheid, voerde deze, heuvel-afwaarts gaand, op tot 100 K.M Ik kon door den mist ongeveer 80 meter voor mij uitzien, daarom reed ik nog niet met de mij toegestane maximum-snelheid van 110 tot 115 K M. Ik heb zeer duidelijk het be wuste signaal gezien dat wit, dus veilig, stond. Slechts eenige se conden later zag ik "de beide roode achterlichten van den ex press, ik remde uit alle macht, maar ik zat er op er volgde een geweldige botsing en een ontploffing tegelijkertijd. Myn machine sprong uit elkaar ik werd er afgesliogerd en ben in een land langs den spoorweg terecht gekomen, waar ik be wusteloos ben blyven liggen om later by kennis te komen, ver moedelijk door het benauwende angstgeschreeuw van de slacht offers. Ik wou, dat ik dood was. Men kan mij schuldig verklaren maar het signaal stond veiligdat zweer ik en ik heb geen enkele patroon hooren atgaan". De man barstte in tranen uit en was na bet verboor zóó onder den indruk, dat medische hulp noodig bleek. Uitspraak proces v. d. Lubbe. De vierde strafsenaat van hef Rijksgerecbtshof te Leipzig, heeft uitspraak gedaan in het proces tegen de vyf, van brandstichting in bet Rijksdaggebouw beschul digde beklaagden. Dimitrof, Popof en Tanef wer den vrijgesproken. Ook Torgler werd vrygespro ken, (eisch doodstraf). Marinus van der Lubbe werd veroordeeld tot den doodstraf. Het vonnis werd onder dood- sche stilte uitgesproken. Van der Lubbe toonde geen spoor van aandoening by het hooren van zijn vonnis en bleef in ge bogen houding zitten, zooals hy het geheele proces heeft gedaan. Door dit proces is bewezsn dat de brandstichting in den Rjjksdag het werk der K P.D. en van de met haar gelyk te stellen organisaties tot verwezen lijking van den burgeroorlog,, waren. In het begin van dit jrar liep het Duitsche volk ge vaar te worden overgeleverd aan het communisme, doch op het laatste moment is het van den afgrond weggetrokken. Van der Lubbe heeft volledig bekend. Deze bekentenis was te volgen tot op een bapaald punt. Hij beeft niet alleen den brand kunnen stichten in de groote Rijksdagzaal. Omtrent dit punt is geen opheldering verkregen. Met Torgler en de Bulgaren heeft bet Gerecht de door aan klagers als bewijs van hun schuld aangevoerde feiten op sommige punten niet vry van tw\jlel ge acht, terwyl de onweerlegbaar heid van sommige punten moet worden betwyteld. In opdracht van de regeering te Den Haag heeft de Neder- landsche gezant te Berlijn, den rijksminister van buitenlandsche zaken een schrijven doen toe komen, waariD hy de ryksregee- ring verzoekt de tegen Van der Lubbe uitgesproken doodstraf in een mildere straf te wijzigen, aangezien de Duitsche strafwet, vóór het door Van der Lubbe gepleegde delict de doodstraf niet •iichte op bet tijdstip toen Van der Lubbe zijn daad beging, Voor de vele bewijzen van hartelijke sympathie, uit alle deelen van Zeeland dezer dagen ontvangen, betuigt ondergetee- kende zijn oprechten dank. A. STAVERMAN, Heelkundige. Vlissingen, December 1933. vindt men in TE AXEL (25) een ruime sorteering Competitie-Voetbal wedstrijd 2e klasse K. N. V. B. Zondag 31 December tegen Aanvang 2 nar n m. bij dhr. J. A. MARIS te ZAAM SLAG de Stamboek- en Premie stier a f 7,50. Kampioen Toondag Axel. «easp»»» Notaris FANOY te I?"* Axel, zal ten verzoeke van dhr. G. A. MATTHEEUWS te Philippine, op in het café van L. Coens, bij instel, en in^het caté van A. Wiskerke, bij toewijzing, telkens des namiddags 3 uur, verkoopen Het nieuw gabouwde met SCHUUR en verdere GEBOUWEN, ERF en TUIN te Philippine, Posthoorn, kad. sectie C no. 762, groot 5 A. 50 c A. Te betalen bij de aanvaarding. Aanvaarden: uiterlijk 17 Febr. 1934. In pacht kan volgen 27 X 44 A. 56 c.A. BOUW-en WEILAND (best polderland). Inlichtingen verstrekken de ver- kooper en genoemde Notaris Bij een huivering en loom gevoel, pijn in de ledematen, een zwaar gevoel in het hoofd, waterige oogen, vochtige neus, Aangezlchts- PÜn, Tand- en Kiespijn, Spierpijnen, zijn de Koortspoeders van Apo theker H VAN AKEN, specialist te Selzaete, België het aangewezen middel. De Koortspoed^rs van Apotheker VAN AKEN zijn onmisbaar in een huisgezin. Verkrijgbaar in Doosjes van 60 cent bij Apothekers en Drogisten. Imp. SCHULTE THIEME. Langedelft A 94, Middelburg

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 3