Binnenland. Landbouw. er buiten vallen en die hebben weliswaar meer loon, maar ze betalen ook veel meer contribu tie, en de norm is dezelfde. Bovendien is de administratie dan veel eenvoudiger. De VOORZ. vond dat dan de landarbeiders, die het meest ge troffen zijn, het minst krijgen. Dhr. OGQEL wilde dat oplos sen door de bondskastrekkers f 2 te geven, dan staan allen gelijk. Dhr. HAMELINK zei, dat het hem aangenaam stemde, dat de Raad in elk geval voor de Kerst- gave is. Spr. had geen bedrag genoemd, en liet het aan den Raad over, maar vaststellen naar het inkomen leek hem onmoge lijk dan komt men niet klaar. Ook vond spr. dat het niet gaat om den een f 2 en den ander f 2 40 te geven, de gave beant woordt dan minder aan het doel. Maar het gaat hem tenslotte niet om die paar centen verschil. Laat ons, zei spr., het volgend jaar eens vroegtijdig een regeling treffen en de elementen uitzoeken. Mij ontbreekt de tijd en daarom stelde spr. voor 25 pet., zooals ook de Minister adviseert, dat zou ons misschien f 400 kosten. Dhr. OGGEL hield zich aan f2 of f2.10. Dhr. VAN KAMPEN prefe reerde het voorstel-De Ruijter als het juiste, met een maximum in komen van f 700. Dat kan iets langer duren, maar vond beter, dat de gave vóór Nieuwjaar kwam dan vóór Kerstdag, als het misstanden kweekte. Spr. was het er niet mee eens, dat de een het gemakkelijk kreeg en de an der, die het misschien veel har der had, niet. In de eerste plaats dienen we rechtvaardig te han delen. Dhr. OGGEL wees erop, dat als het een Kerstgave is, dan moet het geen Nieuwjaarsgift worden. Dhr. VAN KAMPENDan hebben ze het nog even hard noodig. De VOORZ. merkte op, dat als alles maar wordt toegestaan, toeslag, Kerstgave, enz. hij niet kon meewerken aan de gelijk stelling van fabrieks- met land arbeiders. Zooals dat vanmiddag gaat, loopt het verkeerd. We kunnen, zei spr. niet maar alles doen, zonder rekening te houden met de kas. Dhr. 't GILDE vond dat argu ment wel mooi, maar bij de be grooting heeft spr. zoo weinig van die bezuiniging gemerkt en werden vele posten er maar via het oorlogsterrein doorgejaagd. Spr. hoorde gaarne het woord bezuiniging van die zijde, maar heeft er nog weinig medewerking voor ondervonden. Dhr VAN DE BILT vond bij slag veel beter dan een Kerstgave. De eerste komt waar het noodig is, maar de tweede niet. Dhr. Hamelink had wel gezegd, zoo'n weigering kunnen we juist van den Raad van Axel wachten, maar als ieder Raadslid dat per soonlijk wil geven, is het wat anders, maar niet uit de gemeen tekas. Spr. was in principe tegen een Kerstgave. Dhr. DIELEMAN merkte op, dat er nu twee voorstellen waren, die weinig uiteen loopen, nl. f2 of f2,10. De VOORZ.: Neen, het scheelt meer, of men alle arbeiders neemt voor f2, of zoo men wil 1/4 van f8,40 en andere f3. Dhr. DIELEMAN: Ja, maar de fabrieksarbeiders krijgen wel f 12, maar ze houden maar f8 over 1 Dhr. HAMELINK hoorde dhr. van de Bilt zeggen, dat hij par ticuliere steun veel beter vond, maar zei spr., daar zien we zoo weinig van Spr. vond; dat de menschen meer gemeenschapszin moesten hebben, dan zouden ze gaarne hun penningske voor de Kerstgave offeren en dat vond spr. nóg beter. Volgens dhr. van de Bilt is wat we doen goed, maai wat komt, beter; maar spr. zei, dat dat laatste nog niet beslist is. En als het dan over die honderd gulden loopt, spreke men zich uit. Spr. vond het evenmin billijk, ais het geld in handen kwam van degenen die het missen kunnen, maar als dhr. van de Bilt straks de gelijkstelling van fabrieks- en landarbeiders wil, krijgt men misschien die toestanden ook, dat is nooit te miskomen. Dhr. VAN BENDEGEM vroeg, of het hetzelfde is, of het met Kerstdag of met Nieuwjaar ge geven wordt De VOORZ.Neen, als het met Nieuwjaar is, krijgen we geen steun. Dhr. DE RUIJTER was tegen het voorstel-Hamelink en hand haafde zijn voorstel van f2,10 voor allen beneden f 700 inkomen. Hij wilde dan straks ook de gelijkstelling steunen. Die meer dere uitgave was hem niet zoo'n groot bezwaar. De VOORZ. bracht eerst in stemming het voorstel-Hamelink, dat werd aangenomen met 7 tegen 6 st. Vóór de h.h. J. de Feijter, 't Gilde, Hamelink, Ortelee, Seghers, Verschelling en Diele- man. 11. Mededeelingen. De VOORZ. deelde mede, dat juist vóór de zitting nog het volgende schrijven was inge komen Ondergeteekenden, A. Th. 't Gilde en Adr. Verschelling, leden van den Raad uwer Ge meente, hebben de eer zich tot uw college te wenden met de volgende vragen le. Of het aan het college bekend is, dat vanwege den Minister van Binnenlandsche Za ken, tevens namens zijn ambtge- nooten van Financiën en Sociale Zaken een mededeeling aan de gemeentebesturen is (of zal wor den) gericht dat uit de gemeente- begrootingen heeft te blijken, dat o.a. op het zoogenaamde onver plicht onderwijs een zoodanig bedrag moet zijn bezuinigd, als met het oog op deze moeilijk heden noodzakelijk moet worden geacht. 2e. Willen B. en W. in deze of in de volgende Raadsvergade ring mededeeling doen, welke stappen zij in dezen voornemens zijn te doen, vooral met het oog op het feit, dat alle voorstellen t a. v. bezuiniging op het onver plicht onderwijs hier bij de be handeling van de gemeentebe- grooting voor het jaar 1934 zijn verworpen en in dit opzicht naar hunne meening heel wat bezuinigd kan worden En in de tweede plaats deelde de VOORZ. mede, dat binnen kort een groot gedeelte van het gehucht Kijkuit (nl. vanaf het Catharinahof tot de woning van dhr. Beke) aan het electrisch net zal worden aangesloten, onder eenige garantie, doch de gemeente draagt geen verdere garantie, dan dat er 6 lantaarns worden ge plaatst met 2 meters, wat B. en W. hebben toegestaan. Verschillende Raadsleden geven uiting aan hunne tevredenheid over dit resultaat. 12. &<-)(] kstelling van arbei ders voor steun. De VOORZ. deelde mede, dat B. en W. voorstellen om niet mede te werken aan de verkrij ging van gelijkstelling van land arbeiders met fabrieksarbeiders voor steunuitkeering. Alleen als het de bedoeling is, om niet verder te gaan, dan tot f 700, kunnen B. en W. er mee mee gaan. Dhr HAMELINK vond, dat de lijn toch wel een beetje te straf was aangehaald en had beter gevonden, dat men eerst dit voorstel eens ter overweging had gegeven aan de steuncommissie, die dan kon oordeelen wie en waar het noodig was. De VOORZ merkte ep, dat mer. wel met een en ander reke ning kan houden, maar er moet toch een norm zijn. Dhr. DIELEMAN merkte op, dat niet meer wordt vergaderd vóór Februari en het dan te laat is. Maar spr. geloofde, dat het voor de gemeente weinig uit zal maken en het bovendien nog moeilijk uit te zoeken is. En dan geldt het nog maar alleen voor de landarbeiders. De VOORZ,We hebben nu een week tijd. Dhr. HAMELINK geloofde dat dit voorstel tot groote onbillijk heden zou leiden. De een komt verder met f700 dan de ander met f850. En als we het uni form doen, dan moeten we toch zeer voorzichtig zijn, dat we geen onbillijkheden scheppen. Spr. ziet groot bezwaar in dat schiften. Dhr. VAN KAMPEN wilde het voorstel-de Ruijter van harte steunen. Ook met f850 heeft men geen weelde zei dhr. Hame link en spr. was dit met hem eens, maar intusschen is er toch maar een breede massa ntet-ar- beiders, die dat niet hebben. Spr. wees op de persoonlijke verantwoordelijkheid der Raads leden en herinnerde eraan, dat het tegenwoordig geen bezwaar meer is, voor de werkgevers, om hun arbeiders te ontslaan, want ze zijn er beiden mee gebaat. Dhr. VERSCHELLING was het eens met dhr. Hamelink, want als er een norm is, krijgen de menschen wel meer, maar als dan het loon van de vrouw weer meegeteld wordt, zeggen deze, dan kan ik wel thuis blijven. Het voorstel van B. en W. kwam hierna in stemming en werd aangenomen met 7 tegen 6 st. Vóór de h.h. Oggel, Van de Bilt, iz. de Feijter, Van Ben- degem, Van Kampen, De Ruijter en J. de Feijter. 13. Omvraag. Dhr. VERSCHELLING beklaag de zich over het Nieuwediep, waar de buurtbewoners last heb ber. van vuil en papier. Er moet zelfs over geschreven zijn. De VOÖRZ. zeide dat het schrijven over een sloot liep. Overigens zal hij er de aandacht aan schenken. b. Dhr. VERSCHELLING vroeg voorts hoe het stond met de pensioenkorting. De VOORZ. zei, dat een ver gadering was uitgeschreven voor Georg. overleg. Dhr. VERSCHELLING zeide, dat het personeel had gevraagd om kleeren enz. en toen de Di recteur had geantwoordDie krijgen je niet meer. De VOORZ. kon dat moeilijk gelooven, maar als dat gezegd is, is het minstens voorbarig. c Dhr. VAN BENDEGEM vroeg of het billijk is, dat als iemand, die bij de steun is ge weest en daar niet blijven kon, aanklopte bij een lid van het Armbestuur en dan tot antwoord kreeg: „je hebt het niet noodig, en je moet ook niet meer komen". Spr. was van meening, dat zoo iets eerder moest onderzocht worden. De VOORZ. zei, dat het niet hier de plaats was om dat te bespreken. Het Armbestuur is een zelfstandig lichaam. Maar als dat gebeurd is, kon hij beter tot het Armbestuur gegaan zijn. Dhr. VAN BENDEGEM: Er ligt een schrijven voor gereed. Hierna wordt de vergadering met dankzegging gesloten. Nederland - Indië in vier etmalen In ruim 4 etmalen heeft de Pelikaan, het K.L M. Kerstpost vliegtuig, Indië bereikt. Met een buitengewoon doorzettingsvermo gen hebben de beide bestuurders van de Pelikaan, de heeren Smirnoff en Soer om de Kerst- post uit Nederland, die oorspron kelijk met de Zilvermeeuw zou worden vervoerd, waarbij later de post van den Postjager on derweg' nog werd opgepikt in versnelde vlucht naar indië te brengen, hun taak volbracht. Hulde voor deze prestatie De K. L. M. directie heeft ge telefoneerd met de bemanning van de Pelikaan, die haar mede deelde, dat zij zich zeer wel ge voelde. Alleen had men behoefte om wat te slapen. Nog deelde de Directie mede, dat de ontvangst van de Pelikaan te Batavia buitengewoon enthou siast is geweest. De belangstel ling was zeer groot, Op Vrijdag 11. heeft de Ver. van Oud-leerlingen van de Chr. Landbouwschool alhier een gooi bezochte vergadering ge houden. Behalve gewone huis houdelijke zaken en bespreking van enkele actueele aangelegen heden werd door het lid W. de Fejjter Cz. een interessante, goed in elkaar gezette lezing gehouden over de moderne beerenwager, d.i. de wagen op luchtbanden. Na de lezing volgde een breede en leerzame bespre king over dit voertuig. Men schrijft ons: In bet bekende akkerbouw centrum Zaamslag en omgeving trof men bij vele landbouwers van ouds een groote belangstel ling voor mooi, stukkig rundvee aan. Reeds voor 20 jaren was Jan V, de stier van de siieren- vereeniging te Zaamslag, de roem van Zeeland. Zijn zoons en dochters hebben hun stem pels op het rundvee in deze omgeving gedrukt. Tijdens en kort Da den oorlog kwam de veestapel bjj de bouwbopren erg op den achtergrond. Tijdelijk viel Zaamslag als keuriogsplaats voor runderen uit. Dat echter de liefde voor een goed rund niet dood was, bewees de rundveekeuring van Mei 1933. Daar verschenen 70 run deren, waaronder een groot aan tal beste dieren en vele van de allerbovenste plank. Op niet veel Zeeuwsche keuringsplaatsen ver- scbjjoen 15 koeien die meer dan 80 punten halen. Hoewel daar ook een 5 tal stieren vertoond werdeü, waar onder die van de stterenveree- nigingen te Hoek en Axel het preadicaat „zeer goed" verwier ven, moest de keuringscommis sie opmerken dat voor de beste koeien uit Zaamslag een stier van eerste klasse noodig was. Deze wenk is ter harte geno men. Een combinatie van land bouwers heeft een vereeniging gevormd en een stier van bet edelste bloed uit Friesland aan gekocht. De jonge Prins III No. 20632 F. R. S. en No. 12622 N. R S is op 11 November 1931 op de zeer bekende Friescbe tokstal van de firma Schaep te Deersum geboren. Op de Centrale keuring te Leeuwarden kreeg Prins III een IA prijs. Zijn grootvader Athleet is in Friesland preferent verklaard. De voorouders waren eerste klasse productiedieren De moe der gaf als 5 jarige 5391 kg. melk, met 3 73 pCt. vet in 312 dagen. De vaders-moeder als 6 jarige 5490 kg. melk, met 4 21 pCt. vet in 292 dageD. De moeders-moeder als 4- jarige 5481 kg. melk, met 3 57 pCt. vet in 328 dagen. Ook de melkdrinkers in Zaam slag en omgeving mogen met eenige vreugde deze aanwinst constaieeren. Prins III werd met 81 6 punt in het N. R. S. ingeschreven, wat voor een jonge stier zeld zaamheid is. We kunnen slechts hopen dat er vaD Prins III vele afstamme lingen in deze streek zullen ko men en dat er later met even veel lof over hem zal worden gesproken als van Jan V. Op de jaarmarkt te Axel werd hy kampioen en hebben de lok kers kennis met hem knnnen maken. Hy wordt by de familie Maris uitmuntend opgepast. AXEL, 28 December 1933. De Kerstdagen waren dit jaar wel erg donker, al was het een voorrecht, dat het droog bleef en dreigende sneeuwbuien uit bleven. Sporadisch zag men hier en daar nog schaatsen, maar het ijs was niet van die kwaliteit, dat het genot kon geven. Toch was er alom weer van ontspanning te genieten. Ten toonstellingvan konijnen en pluim vee, voetbal, tooneel- en zang uitvoering, kerstfeesten en zelfs weer de film droegen daar alle toe bij, voorzoover men niet de voorkeur gat aan een gezellig samenzijn bij de warme kachel en in kting van familie en ken nissen, al of niet met de radio als middelpunt. Tooneel. De tooneelvereeniging „Excel sior" gaf Dinsdag voor een goed bezette zaal bij Mej. Gilijamse het tooneelstuk „Zonsopgang" van Joh. v. Hekelen. Dej drie bedrijven werden boeiend ge speeld en gezien zelfs, dat dit nummer zonder regie was inge studeerd, kan men het een pres tatie noemen, dat het zoo vlot en degelijk van stapel liep Op geen der rollen waren aanmerkingen van beteekenis te maken en vooral Mensing Sr., Emma, Tilly en de Vries, toonden, dat ze hun rol verstonden. Het volgende spel was een klucht, die volop aanletding gaf tot vroolijkheid. Het was een samenweefsel van mislukte liefde, die tenslotte nog goed komt, als Bettemie tusschenbeide treedt. Na een uurtje van gezelligen dans ging men voldaan huis waarts. Tijdens de Kerstdagen is alhier weer als gewoonlijk een tentoonstelling gehouden van konijnen en pluimvee. Er waren 142 konijnen en 30 stuks pluimvee ingezonden. Wegens ambtsbezig heden was de burgemeester ver hinderd de tentoonstelling te openen en zoo had dit plaats zender eenige plechtigheid. Of de animo er af gaat wegens de crisis weten we niet, maar groo- tendeels werd het aan te weinig publiciteit geweten, dat het bezoek zoo ongeveer de helft was van vroeger, nl. 570. Zuinigheid kan ook wel eens de wijsheid bedrie gen en zoo is men nooit te oud om te leeren. In elk geval kan dit jaar niet worden gesproken van een welgeslaagde tentoon stelling, tenzij overmoed het met de waarheid op een accoordje gooit. Het is echter jammer, want voorzeker kan op mooie jaren worden teruggezien, temeer nog, waar men dit jaar met Ter Neuzen samenwerkte. Van de prijswinners noemen we de volgende hoogste onder scheidingen Onder de 'zware rassen kreeg de le prijs E. H. Schoof te Axel, van de middenrassen was het J. Verstraten te Axel en onder de kleine L. v. d. Miiie te Neuzen. Het zwaarste konijn had Jac. Zegers, alhier. Bij het pluimvee vielen de le prijzen bij de heeren J. A. Bree- poel voor de mooiste haan, H. Verstraten voor het mooiste toom kippen, J. den Hamer voor de mooiste krielen, A. Vermaas met de mooiste fazant en J. C. Bom voor de mooiste sierduiven. Allen wonen te Axel. Asaf. Der traditie getrouw gaf de Chr. zangvereeniging „Asaf"alhier onder leiding van den heer P. Brakman op 2e Kerstavond weer uitvoering in de Gereformeerde Kerk, bijgewoond door een over- talrijk publiek, waaronder zeer velen uit de omgeving. Het pro gramma bevatte ditmaal twee hoofdnummers, nl. Ps. 95 van Mendelssohn-Bartholdy en de cantate „Soli Deo Gloria" van Pijlman. Aan de uitvoering dezer nummers zijn zeker hooge eischen gesteld, maar Asaf geholpen door een orkest van dilettanten uit Axel en omgeving hebben weer blijk gegeven het niet alleen aan te durven, maar ook te kunnen. Vooral waar deze uitvoering zoo wel aan de luisteraars als aan de uitvoerders het genot schenkt van een dankbaar hoor- en sa menspel. Asaf heeft weer bewijs gegeven van zijn kunnen, en de directeur van zijn taak, het vo caal en instrumentaal beheer- schen der krachten, met het ge volg, dat het koor aan iedereen bevrediging schonk. En nu is het wel gemak' kelijk voor een massa te doen „alsof", maar we kunnen verze keren, dat Asaf critisch beluis terd wordt, daar velen uit zus terverenigingen uit de omgeving de uitvoeringen bijwonen. En

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2