Nieuws- en Advertentieb 1 ad voor Zeeuwsch- VIaan deren, No. 75. DONDERDAG 28 DECEMBER 1933. 49e Jaarg'. J. C. VINK - Axel. BERICHT. Nieuwjaars-advertentiën Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. In het Nieuwjaarsnummer, dat op Nieuwjaarsmorgen zal verschijnen en in de kom der ge meente huis aan huls zal worden bezorgd, kunnen weder geplaatst worden voor 40 cents indien niet grooter dan 10 regels zijnd. Grootere advertentiën wor den naar plaatsruimte berekend. Inzendingen worden gaarne in gewacht vóór of op Zaterdag 30 December, uiterlijk tot 's mid dags 12 uur. DE UITGEVER Zitting van 21 Dec. 1933. 11. Er was ook nog een verzoek van een viertal bonden van land arbeiders om voorzoover werk verschaffing bestaat, die ook voorzoover mogelijk voor hunne leden te bestendigen, öf een zoodanigen bijslag op de werk- loozenkasuitkeeringen van de leden dier bonden te verstrekken, dat kasuitkeering en bijslag te zamen gelijk zijn aan het bedrag der steunuitkeering en tenslotte, om boven die uitkeering een wekelijkschen brandstoffentoeslag te verstrekken ook aan de trek kende leden hunner organisaties. Waar vorig jaar door den Raad een dergelijke gunstige beslissing is genomen en mede gelet op het verschil dat tusschen deze categorie en de andere categoriën bestaat in uitkeering uit de kas, hebben B. en W. ter bespoe diging van deze aangelegenheid den Minister gevraagd zijne goedkeuring te verleenen aan het verstrekken op kosten der ge meente van een brandstoffenbij- slag van ten hoogste f 1 per week aan die georganiseerde landarbeiders, tevens gezinshoofd of kostwinner, gedurende den tijd, dat zij uit hunne werkloo- zenkas uitkeering ontvangen en voorzoover de gezinsomstandig heden en gezinsinkomsten dien toeslag noodzakelijk doen zijn. (Tot op heden is de goedkeu ring hierop nog niet ontvangen). B. en W. stellen voor tot die uitkeering over te gaan. Dhr. OGGEL vroeg of het niet gewenscht was om dit punt, in verband ook met andere voor stellen, zooals de Kerstgaven, in besloten vtrgadeiing te behan delen Dhr. VERSCHELLING was daar tegen, omdat toch alles wat de leden hier in besloten verga dering mededeelen aan de ooren van het publiek komt. De VOORZ. vond dat te sterk gezegd en zou, als daarvoor po sitieve gegevens aanwezig zijn, daar gaarne een eind aan maken. Dat moet maar niet telkens ge zegd worden, want dat is een zware beschuldiging van de Raadsleden en het schenden var. ambtsgeheimen is zelfs strafrech terlijk vervolgbaar. Dhr. VERSCHELLING zei niet te weten, hoe en waar, maar dat er een groot gat in de raad is, waar veel uitlekt, staat bij hem vast. Spr. heeft dat in twee ge- Vallen ondervonden. De VOORZ.Dan moeten er bij U toch menschen geweest zijn, die dat hebben verteld en yls U mi] die menschen noemt, dan kunnen die aan een gehoor worden onderworpen en dan ne men we daarnaar onze maatre gelen. Want het zou niet dienstig zijn voor de belangen der ge meente, als we op geheimhouding der leden niet konden vertrouwen. Dhr. HAMELINK had bezwaar tegen een besloten vergadering voor dit punt. Er behoeven toch geen namen of personen in het gedrang te komen De VOORZ. zeide, dat dhr. Oggel ervoor was en spr. stelde zich op een ruim standpunt. Als iemand daartoe de wensch te kennen geeft, dan geeft spr de gelegenheidindien het tever moest gaan dan kon men protes teeren. Dhr. DIELEMAN zei, dat hij niet verlegen was, om zijn mee ning over die toeslag te zeggen. Dhr. OGGELIk ook niet, maar daarom behoeft dat niet voor de tribune te geschieden. Er zijn verschillende objecten, die daarbij tepas komen. Op de vraag, of meer leden voor een besloten zitting zijn, werd bevestigend geantwoord, waarna de VOORZ. de openbare vergadering schorste. Bij herope ning stelde hij opnieuw het adres aan de orde en werd het voor stel van B. en W. z.h.s. aange nomen. De VOORZ. deelde hierna dhr. Hamelink mede, dat naar aanlei ding van zijn vraag de verlichting in de Prins Hendrikstraat zal verbeterd worden. Aangaande de Zondagsschool te Kijkuit werd aan dhr. van Bendegem medegedeeld, in ant woord op zijn gestelde vraag over het houden van een Zon dagschool op Kijkuit in eene woning, die in een toestand ver keert, welke veel te wenschen overlaat, dat geen termen aan wezig zijn, noch bepalingen be staan om dergelijke bijeenkom sten daar ter plaatse te verbieden. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat deze woning niet bouwvallig is en alzoo geen ge vaar of schade of hinder is te duchten voor de bezoekers. Dhr VAN BENDEGEM merkte op, dat hij dat ook niet had ge zegd hij had alleen gewezen op het onhygiënische, maar omdat nu de school toch opgedoekt is, zal hij er niets meer van zeggen. Voorts werd aan B. en W. machtiging verleend, om in Janu ari a s. verschillende tuingronden te verpachten, zulks voor 5 jaar en onder de bekende voorwaarden. 3 Benoeming Commissieleden. Volgens rooster moesten de h.h. J. K. de Putter en P. C. Mangold per 1 Januari aftreden als vertegenwoordigers van de Z. L. M., kring Axel en van de Chr. Besturenbond in de Com missie van advies op het agent schap der Arbeidsbemiddeling. Door de organisaties waren aan bevolen J. K. de Putter met P. B. van Hoeve, en P. C. Mangold met A. Verschelling. Herkozen werden de Putter en Mangold met 12 en 11 st. Verschelling had 1 stem, 4. Verzoek Concessie Radio distributie. Dhr. G. J. A. de Jonge had een adres gezonden, waarin hij me dedeelt, dat dit jaar zijn concessie ten behoeve van zijn Radio-Cen trale komt te vervallen dat hij aanneemt dat de wijze van exploiteeren geen reden heeft gegeven tot klachten en dat hij zich de concessie gaarne voor den tijd van tien jaren onder de thans geldende voorwaarden zag toegewezen. Reden, waarom hij beleefd ver zoekt op zijn adres goedgunstig te willen beschikken. Bij raadsbesluit, d.d. 30 Decem ber 1930 is de concessie ten name gesteld van adressant, welke con cessie voor den tijd var, vijf jaren was verleend aan da N. V. Zuid Nederl. Radio Distributie Maat schappij te Vlissingen. Gedurende dit tijdvak zijn geene klachten gerezen over de exploi tatie van het bedrijf vandaar dat B. en W. voorstellen de con cessie aan den exploitant in af wijking van diens verzoek te ver lengen voor den tijd van vijf jaren alzoo eindigende 31 December 1938 en onder de thans geldende voorwaarden en bepalingen. 5. Verzoek caféhouders. in een adres van de Caféhou ders, tevens houders van een bil jart, werd gevraagd om vrijstelling van de Personeelt-Belasting voor de Biljarts. Voor deze biljarts betalen zij plus minus f42 per persoon. Het aantal biljarten in deze Gemeente bedraagt 11, zoodat bij inwilliging van het verzoek een mindere ontvangst voor de gemeente zou zijn van f462. Waar deze belasting geheven wordt van geen noodzakelijke voorwerpen en deze voor derge lijke gelegenheden en andere voor het publiek toegankelijke inrich tingen reeds een reductie genieten in vergelijking met biljarts bij particulieren, die daarvoor f 50.— in hoofdsom betalen, stellen B. en W. voor op dit verzoek af wijzend te beschikken. Het komt hun voor, dat gewaakt moet worden om de belastingen in de gemeente te verhoogen, doch anderzijds moet ook getracht wor den, de gemeente-inkomsten niet onnoodig te verlagen. Het is wellicht niet ondienstig hierbij mede te deelen. dat in ge meenten in de omgeving besloten was een grootere reductie voor dezen grondslag van de Perso- neele Belasting toe te passen, doch van overheidswege daarop geen goedkeuring werd verleend. Z.h.s. werd aldus besloten. 6. Verzoek om vergoeding voor schoolkinderen. Ingevolge de bepaling in Art. 13 der Lager Onderwijswet vroe gen Alt. de Winne, P. Groothaert en F. Cortvriendt om vergoeding. Z h s. werd aangenomen het voorstel van B. en W., om deze ouders een vergoeding toe te kennen van f20 per jaar en per kind voor 1933. 7. Hondenbelasting. Z.h.s. werd het suppletoir ko hier van de hondenbelasting over 1933 vastgesteld op een bedrag van f19. 8 Reclames schoolgeld. Door J A. Hoogendoorn en L. van Hermon werd gevraagd om herziening van de beslissing om trent hun aanslag in de school geld-kohieren. Besloten werd om Hoogendoorn voor 10 maanden ontheffing te verleenen en het verzoek van Van Hermon af te wijzen. 9. Wijziging gemeentebegroo- ting. Besloten werd om de inkom sten te verhoogen met f 20.100» w.o. f 10.000 als bijdrage van den kapitaaldienst en f 10.000 als op brengst van de verkoop van de gemeente-eigendommen. De uitgaven werden verhoogd o.a. wegens meerdere kosten voor volkshuisvesting f 400, onderhoud gebouwen f 125, verzekeringskos ten f1200, aflos geldleeningen f 10.000 en bijdrage aan den ka pitaaldienst f10000, totaal f21826, terwijl de uitgaven verminderden met f 526 wegens krankzinnigen- dienst, en f 1200 wegens mindere werkverschaffing aan werkloozen, totaal f 1726. 10. Kerstgave. In de vorige vergadering had dhr. HAMELINK een schriftelijk voorstel ingediend, waarbij de Raad besluit aan werklooze kostwinners, kostgangers en eventueel in de werkverschaffing geplaatsten een Kerstgave uit te reiken. Voorts was er een adres als volgt Edelachtbare Heeren, geven met gepasten eerbied te kennen, P. Huijssen en J. Dieleman, resp. waarnemend voorzitter en secretaris van de Axelsche Be- stuurdersbond, dat hun bekend is, dat de steunnormen door den Raad be langrijk zijn verlaagd, terwijl an- derzijdsch door diverse Regee- ringsmaatregelen de allernoodza kelijkste levensmiddelen belang rijk zijn verhoogd in kostprijs, waardoor een nijpend tekort ont staat in de door langdurige werkloosheid getroffen gezinnen dat er, gezien de winter voor de deur staat, waardoor men re delijkerwijze mag aannemen, dat de werkloosheid eerder zal toe nemen, dan afnemen, zich geen perspectieven zullen openen voor de werklooze arbeiders Redenen, waarom zij den Raad beleefd, doch dringend verzoe ken, aan de ondersteunde werk loozen een extra uitkeering met de Kerstdagen te verstrekken van 25 pet. van de uitkeering die betrokkenen over de week voor afgaande aan de Kerstweek had den ontvangen en deze uitkeering te verstrekken den Zaterdag voor de Kerstdagen. Waar in deze gemeente d^ brandstoffehbijslag tot het maxi maal bedrag per week wordt uitgekeerd en de steunr.ormen voor bepaalde categoriën dezer dagen reeds is verhoogd en naar B. en W. hopen de categorie landarbeiders spoedig zal volgen, meende het college met geen voorstel te moeten komen tot het verleenen van een Kerstgave. Zij stellen voor het voorstel niet aan te nemen en op het adres van de,Axelsche Bestuur- dersbond afwijzend te beschikken. De VOORZ. wenschte bij dit punt ook behandeld te zien de bijpassing van het verschil in kasuitkeering door de georgani- seerden en de steunuitkeering voor landarbeiders. Dhr. OGGELDat is ook van meer belang dan een Kerstgave. Dhr. VERSCHELLING: Maar dat hangt nog in de lucht, want als de Minister het afkeurt... De VOORZ. meende, dat daar wel op gerekend kan worden, want in tal van gemeenten is het goed gevonden, ofschoon spr. het niet voor 100 pet. kan verzeke ren. Alleen als de Minister de normen gelijk stelt, vervalt na tuurlijk deze regeling. Dhr. HAMELINK vindt het op merkelijk, dat B. en W. de Kerst gave weer afwijzen. Als hij na gaat, dat de goedkeuringen op be sluiten voor de weikloozen van de zijde van den Minister niet legio zijn, en hij toch toestem ming verleent voor een Kerst gave, dan moet hij die wel noo- dig achten, anders dacht hij er niet aan. Nu zijn de normen voor uitkeering in Axel niet hoog en dus zijn de menschen armer ge worden. (Dhr. 't GtLDE komt weer ter vergadering). Er is ook gezegd, dat een Kerstgave niet in alle handen even goed is, maar al blijkt dat nu ook bij een enkele, is dat dan zoo erg, dat daardoor geen van allen het krijgen? Er is ook gezegd, toeslag is beter, maar die hangt in de lucht en spr. heeft meer aan wat hij in de hand ziet. En behoeft dat nu elk jaar gezegd te worden, dat met de aanst. feestdagen die menschen ook eens een straaltje licht in huis willen hebben Het is eigenlijk een aanfluiting zei spr. dat ik dat moet zeggen, want het is toch in de eerste plaats een christelijke plicht de Kerstvreugde voor ieder zoo groot mogelijk te maken En als gevraagd wordt, je spreekt over de werkloozei', maar wat hebben de werkenden dan antwoordt spr.als ik het in mijn macht had, dan kreeg zeker iedereen een Kerstgave. Als er wil was bij de menschen, zou het beter gaan, maar nu die er niet is, moeten we dan de menschen maar aan hun lot overlaten om dat particulieren niet geven Spr. kon geen reden vinden, waarom men het niet zou moeten doen, maar meent juist gerechtigd te zijn om zijn voorstel te hand haven en vraagt daarvoor om steun bij de Raadsleden. Dhr. DE RUIJTER kan zich wel met een Kerstgave vereeni gen, maar zou het dan willen bepeiken tot inkomens van be neden f 700. Dhr. OGGEL: En dan uit breiden tot de landarbeiders? Dhr. DE RUIJTER Juist, maar de Minister geeft maar alleen toe stemming voor niet-kastrekkers. De VOORZ. merkte op, dat het den Minister geen bezwaar is, dat ook anderen het krijgen, maar dan moet dat gaan op kosten van de gemeente. Dhr. DE RUIJTER: Juist daar om wilde ik tot f700 gaan. De VOORZ. was echter bang, dat daar niet veel van komen kon, omdat alles vóór Zaterdag gebeurd moet zijn en dat is een heele uitzoek. Ock is het een bezwaar, dat er misschien men schen zijn, die f750 verdienen, en omdat ze een groot gezin hebben het meer noodig hebben dan anderen met f 650. Dhr. SEGHERS zag er ook de moeilijkheid van in en wilde daarom, liever met het voorslel Hameiink meegaan. Hij zou er ook nog bij willen nemen, de menschen, die deze week uit vallen, want die hebban die laatste dagen voor een klein loontje gewerkt en hebben het even hard noodig. De VOORZ. merkte op, dat dit weer iets nieuws is daar spreekt de minister niet van. Het gaat over steuntrekkers en kastrekkers. Dhr. VERSCHELLING was ook voor het voorstel-Hamelink, om dat ander? de bouwvakarbeider! AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 1