Bjj gevatte Konde Jeanne d'Arc fiWoonhuis Mei de aansi. Feestdagen Een heerlijke KERSTKRANS Zaterdagavond 23 December. Kalfsvleesch I alles eerste Lamsvleesch kwaliteit. Varkensvleesch Moccapunten, Appelbollen, enz. Zoute en Zoete Krakelingen, Zoute Bollen, Kerstkransjes, enz. Kecntszaken. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Advertentiën. Axel. j.' M. BAERT. Groot Historisch Filmwerk Tweede Kerstdag Na afloop KLUCUTVERTOONING. Donderdag 4 Januari 1934, Maandag 15 Januari 1934, G.S. BLANKERT, Tel. 79. Rundvleesch j Bakker DE RIDDER bragverbinding tusscben Noord en Zuid-Beveland met de wijzi gingen in de begrootingen 1932 en 1933 en de motie om de re geering te verzoeken in het be lang van de snelste en doel matigste verbinding van Ooste- Igk Zeeuwsch Vlaanderen met het centrum des laDds inloop havens te maken in de gemeente Hontenisse en aan de Zuid-Beve- landscbe kust. In de avondvergadering was nog aan de orde de vaststelling van de begrooting voor 1934. B(j de algemeene beschouwin gen hebben verschillende leden hulde gebracht aan Ged. Staten voor de gevoerde fioancieele politiek, waardoor de begrooting sluitend is gemaakt kunnen wor den door gebruik te maken van de saldi van vorige jaren. Dhr. Goossens verzocht aan Ged. Staten te helpen bevorde ren, dat de inloophavens te Walsoorden en Hansweert wor den gemaakt. Daar enkele klach ten over de PZEM ter sprake werden gebracht, heeft de voor zitter, die tevens voorzitter is van den raad van toezicht doch niet als zoodanig hulde gebracht aan de directeuren en het personeel der PZEM voor de wgze, waarop zg hebben medegewerkt om de PZEM door de kinderjaren heen te helpen. Ged. Staten namen een motie van 't Hoff over, waarin Ged. Staten wordt verzocht te over wegen ot het provinciaal perso neel in plaats van op 70 jarigen leeftgd op 65-jarigen leattgd den dienst met peosioen moet ver- laten. Dhr. van Dusseldorp, lid van Ged. Staten, antwoordde op de desbetreffende vraag van dhr. Onderdijk, dat provinciaal per soneel, dat lid is van vereeni- gingen, die zich niet op het standpunt stellen, dat het wettig gezag moet worden gesteund, ontslagen zal wordeD. De artikelsgewpze behandeling gat geen aanleiding tot discussie waarna de begrooting z.h.s. werd aangenomen en de voorzitter de zitting in naam der Koningin sloot. AXEL, 22 December 1933 De gemeenteraad alhier had gisteren weer niet te klagen over gebrek aan belangstelling van de zijde der werkloozen. Ongeveer 80 personen stondenachterde tribune geschaard, toen de burgemeester het gebed uitsprak als openings formule voor de vergadering. Het is bekend, dat hierover ver schillend gedacht wordt; maar hoe dat ook zij, we zouden ioch mogen verwachten, dat er voor een gebed zóóveel respect was, dat men tenminste uit eerbied ook voor andersdenkenden het hoofd ontblootte, terwijl het wordt uit gesproken. Tot heden zagen we daarvan niemand getuigenis geven en evenmin als de vergadering wordt gesloten. Het was te verwachten, dat er heel wat gepraat zou worden, waar steunregeling en kersigave aan de orde waren. En we kunnen het-zelfs plaatsen, dat voor deze aangelegenheid een besloten ver gadering werd gevraagd, omdat maar al te weinig „personen en zaken" worden gescheiden en dit allerminst in een zaak als deze. Behalve de in het uitvoerig verslag gemelde besluiten is nog aangenomen een voorstel Hame link, om aan alle werklooze kost winners, kostgangers en eventueel in de werkverschaffing geplaatsten een Kerstgave uit te reiken, met 7 tegen 6 stemmen. Als commissieleden voor ar- beidsbemiddel ingzijn herbenoemd de h.h. J. K. de Putter en A. Verschelling. Z. h. s. werd de concessie aan dhr. O. J. A. de Jonge verlengd voor radio-distributie. Een verzoek om vrijstelling van biljartbelasting werd m. a. s. af gewezen Aan een tweetal ouders van Bchoolgaande kinderen werd f 20 Vergoeding per kind en per jaar i toegezegd. Algewezen werd een verzoek 6tn vrijstelling van schoolgeld van L. van Hermon. Het verzoek van J. Hoogendoorn werd toegestaan. Kykuit eleetr. verlicht De Voorz. deelde mede, dat een groot gedeelte van Kijkuit (vanaf Catharinahof tot veldwach ter Beke) door de P. Z. E M. zal worden aangesloten aan het electr. net en er 6 straatlantaarns zullen komen. 4» Jeanne d'Arc. Wie heeft niet gehoord of ge lezen van deze roemruchtige herderin, die zich aan het hoofd stelde van een leger soldaten en haar lieve Frankrijk redde van de verdrukking der Engelschen, wat haar ten slotte de doodstraf kostte, zoodat ze op den brand stapel werd gevoerd. Deze historie is in film gebracht en duizenden malen vertoond in de stedelijke bioscopen. Maar nu komt ook te Axel deze moe dige figuur op het doek en stelt de Eerste Axelsehe bioscoop onderneming van dhr. Peeters alhier het publiek in de gelegen heid die te gaan bezichtigen. Men zie advertentie. in hoofd en ledematen, Rheuma- tische pijnen. Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichts- pijn en vastzittenden Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. P. T. T. Ten gerieve van het publiek deelen we hierbij mede, dat met de a.s. Feestdagen het post- en telegraafkantoor alhier is open gesteld als volgt: Maandag le Kerstdag als gewone Zondags dienst. Post afhalen van 11.15 tot 12 uur. Dinsdag, 2e Kerstdag is er bestelling en dus geen gele genheid tot athalen Voor het publiek is het kantoor geopend van 8—9 en van 1—2 uur. Ten overstaan van den bouwkundige P. le Feber Jr. werd alhier op Dinsdag 19 Dec. bij dhr. H. P. Dielernan aanbe steding gehouden voor het bou wen van een woonhuis met schuurtje aan de Vaartwijk te Axel. De uitslag was als volgt: Metselwerk 1 J. A. Lensen f 1888 (gegund); Wiemeersch en Ver- straeten f 1890Jac. Hough Zn. f2060; Ch. en Aug v. d. Brande, Hulst, f2150; Dielernan en Lam bert, Axel, f2180: de Rooy en van der Veen, Stoppeldijk, f 2263 P. A. van Hoeve en Zn Axel, f 2294. Timmerwerk Herm. van Luijk f1120 (gegund); A. de Zeeuw, Axel, f1169; Anth. Dekker te Zaamslag f 1238 R. Mangnus te Boschkapelle, f1294; A. D. Kaij- ser te Zaamslag f1300; J. A. Butler, f 1322 J. W. Vercoute- ren f 1352; P. D. Valk te St. Jansteen f 1400. Lood- en zinkwerkAlb. Mei f78 gegund; Gebr. van Rijn f73 Glas- en verfwerk P. C. Brak man f135 (gegund); W. P. An- theunis f213; H. J. Harte f223; E. van Rijn f260. De kring „Zëeuwscfi^Vlaan deren" van Meisjesvereenigingen op Geref. grondslag hield te Zaamslag haar jaarvergadering. Door de koude was de opkomst niet zoo groot als gewoonlijk Na de gebruikelijke opening sprak de presidente, rtiej. A. Bakker, Jd. van Axel, een openingswoord. Door de vereeniging van Spui werd ingeleid „Israëls strijd tegen Ameiek". Verder werden enkele stukjes voorgedragen en tableaux ver toond. Ook werd thee met toe- behooren aangeboden. Tem. Crt Maandag slaagde aan de Universiteit te Utrecht voor het candidaatsexamen in de faculteit der wis- en natuurkunde de heer D. Tollenaar te Zaamslag. Geslaagd voor het ingeni eursexamen voor civiel ingenieur, de heer C. L. M. Lambrechtsen te Terneuzen. Door de marechaussee te Philippine is aangehouden een inwoner van Eecloo, verdacht van het smokkelen van sigaretten papier en saffraan. Na zijn aan houding bekende hij ook sigaret tenpapier over de grens te hebben gesmokkeld en daarvan te IJzen- dijke en te Terneuzen te hebben verkocht. Inderdaad zijn daar de voorhanden boekjes sigaretten papier in beslag genomen. In den nacht van Zondag op Maandag is te Overslag op de hofstede van Ed. Engels een stroomijt in brand geraakt, waar bij ook granen waren opgestapeld. Met vereende krachten werd het graan uit elkaar gehaald en verder gebracht, terwijl het smeulende vuur van de verbrande mijt met emmers water werd gebluscht. De schade bedraagt ongeveer f400, welke echter door verzeke ring is gedekt. Wegens hulp en gunstigen wind bleven huis en schuur be- houderflÜP1 Gevonden en terug te bekomen De navolgende voorwerpen zijn gevonden op het ijs en terug te bekomen bij A. van Sabben, secr. van de „IJsclub" 1 glacé handschoen 3 stoffen handschoenen 4 ceintures van damesmantels; 1 portemonnaie met geld 1 vulpotlood een zak mes en een jongensdas. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 24 DEC. 1933. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9*/t ure Ds. van Oeveren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Pist. Tekst Exod. 16 7a. Nam 2 Dezelfde. Catich. Zondag 12. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 MAANDAG 25 DEC. le Kerstdag. Ned. Herv. Kerk. Voorm. en nam. Ds. van Oeveren. Geref. Kerk. Voorm. en nam. Ds. Posf. Geref. Gemeente. Voorm. en nam. Leeskerk. DINSDAG 26 DEC 2e Kerstdaj. Ned. Herv. Kerk. Voorm geen dienst. 4 uur Kerstfeest. Geref. Kerk. Voorm. geen dieast. Geref. Gemeente. Voorm. Leeskerk. Arrond Rechtbank te Middelburg Zetting van Woensdag 20 Dec. De volgende vonnissen wer den uitgesproken. A. L G., 26 j., koopman te Stoppeldijk, beklaagd van over- tredinT der Crisis-Varkenswet, vrijgesproken. C. v. O., 37 j., landbouwer te Sas van Gent, wegens overtre ding der Crisis-Varkenswet, j 25 boete of 10 dagen hechtenis. G. G 28 jvarkenshandelaar te Sas van Gent, alsvoren. J. d. P53 j landbouwer te Zaamslag, idem. J. D38 j., landbouwer te Axel, idem. C. d. B, 30 j., werkman te St. Jansteen, gedetineerd, wegens terugkeeren in bet uitgezette ge bied, 1 maand gevangenisstraf. Politierechter te Middelburg Zitting van Dinsdag, 19 Dec W. J. v. H, 46 j., venter zon der vaste woonplaats, omdat b(j te Sluis den Rijksveldwachter brigadier Rooze heeft beleedigd, 14 dagen. Ma. F., 25 j., naaister te St. Jansteen, wegens, beleediging, 10 of 5 dagen. J. P. de W., 33. j., wagen maker te Ossenisse, wegensmis handeling, 15 of 10 dagen A. L. D, 26 j.. koopman te Westdorpe, verdacht dat hij te Westdorpe een hondje," toebe- hoorende aan Evert Rutters, dat b(j hem was komen aanlooperi, in een schuur heeft geborgen en geslacht, 14 dagen gevang. Ter openbare terechtzitting der Rechtbank van Dinsdag j.l. Kamer voor burgerlijke takeó, is de heer Mr. J, Erasmus, be- eedigd als Kantonrechter-plaats- vervanger te Oostburg, Bij Kon. besluit is bepaald dat de ontheffing op 1 Januari 1934 van de hieronder vermelde kantonrechters plaatsvervangers, die werkzaam zijn bij het op dien datum ontbonden zijnde kanton gerecht, te Hulst, geacht moet worden eervol te zijn geschied met dankbetuiging voor de docr hen als zoodanig bewezen dienst J. M. E. Maertens en B. A. Th. M. Truffino le Hulst en Mr. R J. J. Lambooy te Hontenisse. De heer T., hoofd van de R. K. school te Dokkum, is Zon dagmiddag bij het schaatsenrijden op het hoofd gevallen. Hij was spoedig dood. De heer T. laat een vrouw en negen kinderen achter. Gasvers ikkmg. De 71- jarige J. de Rooy, die alleen een huis bewoonde in de Alleenhou- dersstraat te Tilburg, is Zondag door gasverstikking om het leven gekomen, Zaterdagmorgen is de 15- jarige A. D. bij het schaatsen rijden op het Kanaal te Tweede Exlocërmond met groots snelheid tegen een gesloten brug opge reden. Hij liep daarbg zulke ernstige verwoudingen op, dat hij enkele oogenblikken later aaD zgn verwondingen is overleden. Protestansch Christelijk Comité „Werkloozenzorg' Axel. Evenals vorige winter is ook nu door bovengenoemd Comité geopend een ontspanningslokaal voor werkloo zen, leden van de Chr. Besturenbond te Axel. Van deze gelegenheid is vorige winter dankbaar gebruik gemaakt. Het gemiddelde bezoek was plm. 40 per dag, die door het lezen van goede iectuur en het beoefenen der verschil lende spelen hun ledige uren hebben gevuld. Met dankbaarheid mogen we ook melden dat door verschillende perso nen allerlei artikelen als tabak, spelen, lectuur, pijpen, brood en andere le vensmiddelen, kleeren, potten en pan nen, enz. in het lokaal werden afge geven. Deze werden dan als prijzen op de verschillende spelen gezet, waardoor de animo begrijpelijkerwijze toenam. Vanzelfsprekend zijn aan dit stuk „Werkloozenzorg ook financiëele on kosten .lokaalhuur enz.) verbonden. Vorige winter is daarin voorzien door het met gunstig resultaat doen aan bieden van een inteekenlijst. Nu heeft het Comité gemeend op andere wijze te moeten werken en zal op a.s. Zaterdag 23 December 33 een bloempjesdag (hulsttakje) worden ge houden. We wekken ieder op een hulsttakje voor tien cent te koopen en alzoo dit werk te steunen. Namens het Comité, JOH. C. VAN DRIEL, Secr. Gegevens, welke in de advertentie rubriek thuis behooren, zijn wegge laten. red. Axel, 20 December 1933. Mijnheer de Redacteur, In Uw blad van 19 dezer brengt U in herinnering de dagen waarop ver lenging van sluitingsuur is toegestaan in verband met de a.s. feestdagen. Beleefd verzoek ik UEd. volledig heidshalve het volgende onder de aan dacht te mogen brengen van onze Axelsehe winkeliers Alle winkels mogen geopend zijn tot half elf op Dinsdag 26 December (2e Kerstdag) en op 31 December Oudejaarsavond). Daar 31 Dec. valt op Zondag zoo is de verlenging toe gestaan de daaropvolgende dag dus 1 Januari. Daar echter deze voorlichting aan de winkeliers ligt op de weg der Plaatselijke winkeliersvereeniging, is het vanzelfsprekend dat een ander zich daar niet voor op den voorgrond mag stellen. Nu door U w welwil lendheid de uitzonderingsbepalingen ter kennis worden gebracht zult U ook wel zoo goed willen zijn ook deze aanvulling te willen opnemen, waar voor ik bij deze mijn oprechten dank betuig, Hoogachtend, A. VAN MAALE. De ondergeteekende betuigt hierbij zijn har- teljjken dank voor de belang stelling op zijn 80sten jaardag ondervonden, zoo van nabij als van verre» Dr. van derzwan is afwezig van Zaterdag 23 December 6 uur tot Woensdag 27 December 7 unr. Praktijk wordt waargenomen door Dr. BOM. jfeSaas* Penningmeester der vereeniging „Werk- mansbelang" te Axel zal op Zaterdag 33 December a.s van 6 7 nur nogmaals zitting houden. Zij die hun contributie nog niet hebben betaald, worden ver zocht die dan alsnog te voldoen. HET BESTUUR. in 9 actes. Komt dat zien op Aanvang 8 nar op de bovenzaal van den heer H. P. DiELEMAN, Markt, AXEL, en op eveneens om 8 uur nog eens dezelfde film. Entree 25 en 40 cent. Groot Succes DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE BIOSCOPE ONDERNEMING. Noordstr. B 20. Notaris FANOY te Axel, zal ten verzoeke van dhr. G. A. MATTHEEUWS te Philippine, op in het café van L. Coens, bij instel, en in het calé van A. Wiskerke, bij toewijzing, telkens des namuidags 2 uar, verkoopen Het nieuw gebouwde met SCHUUR en verdere GEBOUWEN, ERF en TUIN te Philippine, Posthoorn, kad. sectie C no. 762, groot 5 A. 50 c A. Te betalen bij de aanvaarding. Aanvaarden: uiterlijk 17 Febr. 1934. In pacht kan volgen 27 X 44 A. 56 c.A. BOUW-en WEILAND (best polderland). Inlichtingen verstrekken de ver- kooper en genoemde Notaris. is Uw adres N.B. Versch geslachte KONIJ NEN, KALKOENEN, HANEN en SOEPKIPPEN. In e I k verlangd gewicht. Aanbevelend. van maakt Uw Kerstfeest tot een unicum. Ver.ier heeriyka BELEEFD AANBEVELEND.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 3