llaads verslag. Ruwe handen In een motie werd de wensch uitgesproken, dat de verschillende Regeeringen en instanties zullen trachten te komen tot eene inter nationaal overeen te komen maxi male breedte voor vrachtautomo bielen en autobussen In voltallige zitting vergaderde gisterenmiddag de gemeenteraad onder leiding van Burgemeester Blok. Na goedkeuring der notulen van de vergadering van 14 Nov jl. werden verschillende ingeko men stukken voor kennisgeving aangenomen Zoo ook het Raads besluit van Oostburg tot instel ling van een automarkt en een bloemenmarkt. Deze markt voor motorrijtuigen zal worden gehouden op den lsten Woensdag van elk kwar taal en de bloemenmarkt op den lsten Woensdag van elke maand van September tot 1 Mei en den Woensdag voor Paschen, Pink steren en Kerstmis. Bij de mededeeling van de herbenoeming van den heer F Blok tot burgemeester onzer ge meente zeide dhr. DIELEMAN het volgende Mijnheer de Voorzitter, het is mij een oorzaak van groote blijd schap, dat ik u heden namens den Raad mag feliciteeren met uw herbenoeming. Wij hopen en wenschen, dat het u gegeven worde met dezelfde lust en ener gie in dezen zeer moeilijken tijd met zijn zorgen en vragen ook in de periode, die voor u ligt onze gemeente te regeeren, zoo als dat van een goed Burger vader mag verwacht worden. Daartoe geve God, die u dit ambt op de schouders legde, u Zijnen Zegen en Hij spare u en uw gezin tot in lengte van dagen voor de Burgerij van Axel. De VOORZ. dankte van harte voor de hem toegesproken woor den en hoopte, dat de wenschen daarin geuit tot vervulling zullen komen. Ook hoopt spr. in deze moeilijke omstandigheden, dat God hem in staat zal stellen om zijn plichten tegenover de ge meente als burgemeester te kun nen vervullen. Van de Alg. R.K. Ambtenaren vereeniging was een adres inge komen naar aanleiding van de door Ged. Staten voorgestelde salarisverhooging voor burge meesters, weth., secrontv. en ambt. v. d. Burg. Stand. Namens het hoofdbestuur dezer vereen, worden een achttal be zwaren in dit schrijven ontvouwd tegen de salariskorting van be doelde ambtenaren. Ie. dat de korting hooger is dan in andere provinciën, hoe wel de bezoldiging er het laagst is; 2e. dat door de korting in kleine gemeenten de bez- der secretarissen beneden het peil zal komen van de reeds ver laagde loonen van verscheidene arbeiders 3e. dat de werkzaamheden op de secretarieën een uitgebreide kennis eischen van Staats-, ge meente- en administratief recht 4e. dat de vrije uren moeten worden benut voor studie, het geen belangrijke kosten met zich brengt. Deze motieven gelden ook voer Burgemeesters en Ont vangers 5e. dat in de kleinere gemeenten voor deze ambtenaren bij de laatste verhooging het salaris hetzelfde bleef 6e. dat een progressieve (on verhoopte) korting slechts is te aanvaarden, indien de lager be zoldigde ambtenaren geen kor ting wordt opgelegd 7e dat de bestaande kinder toeslag in vergelijking met andere provincies ongunstig isen 8e. dat de levensstandaard voor velen zeer hoog is en het voorstel van Ged. St. te ver gaat, Vertrouwd wordt, dat de Raad met deze overwegingen rekening zal houden. Dhr. VAN BENDEGEM achtte het goed, dat B. en W. dit schrijven naast zich hadden ge legd, want z.i. spreekt daaruit niets dan zuiver egoïsme. Spr heeft meer respect voor degenen die met weinig weten toe te komendat is moeilijker dan met veel geld om te springen Ook een vergelijking van het peil der salarissen met dat van de arbeiders gaat niet op in Axel zijn althans geen arbei ders met zoo'n inkomen Spr vindt, dat het tijd wordt, dat die heeren eens een anderen kijk op het leven hebben. Dhr. VAN KAMPEN begrijpt niet, dat een R, Kath orgaan, dat toch ook van christelijk standpunt uitgaat, den moed heeft, om een dergelijk adres te publiceeren Het gaat bovendien niet op voor ambtenaren om op de overheids maatregelen ernstige critiek uit te oefenen. Dhr. OGGEL zegt, dat het stuk voor kennisgeving wordt aange nomen, omdat toch reeds in de vorige vergadering was besloten om zoo mogelijk nog tot verdere verlaging over te gaan. Overi gens kon spr. zich unaniem met het gesprokene eens verklaren Door den Minister van Sociale Zaken is bericht gezonden, dat hij de verhooging van de steun- normen, zooals vastgesteld in de vergadering van den 14 Novem ber 1933, goedkeurt alleen voor de fabrieksarbeiders en bouwvak arbeiders. Hij kan deze verhoogde nor men niet geldig verklaren voor de landarbeiders. B. en W. deelen mede, dat zi naar aanleiding van dit standpunt van den Minister, zich direct op nieuw in verbinding gesteld hebben over dit punt en gelijk stelling hebben gevraagd voor alle categoriën. Dhr. SEGHERS vond dit we een tegenvaller voor de landar beiders, maar toch is er z.i. nog een lichtpunt, waar de Minister gelegenheid geeft tot toeslag op de uitkeeringen van de georga- niseeiden. Hij stelde daarom voor om die bijslag te geven. De VOORZ. antwoordde, dat reeds in Mei is gevraagd, of de Minister daaraan sanctie wil ver leenen, d.w.z. toeslag op de kas- uitkeeringen. Dhr. DIELEMAN is ook over tuigd, dat dit besluit van den Minister veel arbeiders zal grie ven, temeer waar het juist die arbeiders geldt, die het zwaarst gedupeerd zijn. Nu kan het ant woord van den Minister nog lang wachten en daarom vroeg spr. of het niet beter zou zijn om door een persoonlijk bezoek de zaak te bespoedigen. De VOORZ. dacht, dat wel spoedig antwoord zou volgen en zoo niet, dan zou hij telefonisch trachten daarop aan te dringen. Zoo zei spr. nog onlangs ook den Commissaris te hebben ge sproken o.a. over de 3 uitgeslo ten arbeiders, omdat deze bij den Minister moest zijn. Door het Gemeentebestuur van Clinge was verzocht om adhaesie te betuigen aan de volgende motie De Raad der gemeente Clinge, kennis genomen hebbende van het voorstel van Gedeputeerde Staten aan de Provinciale Staten in de a.s. najaarszitting, inzake de verbinding van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen met overig Nederland, en var. de mededeeling naar aanleiding daarvan, van het Zeeuwsch-Vlaamsch Kanalen-Co mité, een en ander volgens de dagbladen dezer streek overwegende, dat het ernstig streven van het Zeeuwsch- Vlaamsche Kanalen-Comité alle waardeering en medewerking ver dient, en de verwezenlijking daar van een groote stap zou zijn naar de opleving en den bloei van Zeeuwsch-Vlaanderen betuigt zijn volle instemming met het streven van genoemd comité en besluit hetzelve, voor zoover mogelijk, alle mogelijke medewerking te verleener betuigt voorts zijn teleurstelling over het standpunt in dezen van Gedeputeerde Staten dezer pro vincie en besluit deze motie ter kennis te brengen van de Regee ring, van de Staten dezer Pro- cie, van de gemeenteraden in Zeeuwsch-Vlaanderen en allen wien het aarbelangt, met het verzoek daaraan steun te willen verleenen. De VOORZ. zeide, dat dit geen voorstel is van het geheele col lege, omdat spr. op het stand punt staat van Ged. St. en ook van de Kamer van Koophandel Wij kunnen, zei spr, die zaken niet zoo oordeelkundig behande len als Ged. St., die er studie van maken. Zij hebben booten laten maken om een goede ver binding tot stand te brengen en nu blijkt, dat de plannen van het Kanalencomité niet parallel loo- pen met die van Ged. St. Spr gelooft, dat het het best is, dat de havens zóó worden gemaakt als Ged. St. zich voorstellen. Dhr. DE RU1JTER stond op hetzelfde standpunt en zei tegen het voorstel van B. en W. te zul len stemmen. Doos 30en60ct. Dhr. OGGEL (weth.) zei dat hun standpunt is, 'dat zoo wei nig voor Z.-Vl. gedaan wordt door de Regeering. Hoeveel mil- lioenen worden uiet besteed voor de wegen en hier laten ze ons sukkelen. Als we er op een o andere wijze niet op aandringen wordt er niks gedaan. Reeds in 1932 is een weg toegezegd naar Hulst en er is nog niets aan ge daan, terwijl men niet dan met levensgevaar Hulst kan bereiken Zoo ook de weg naar het lanc van Cadsand Het eindje naar de Zandstraat wordt niet verbe terd en het is een wonder, dat er niet meer ongelukken gebeu ren. En daarom zou spr. adhaesie willen verleenen aan dit adres, niet om een kanaal te krijgen, maar om meer de aandacht op Z.-Vl. te vestigen en verbetering in de bestaande toestanden te krijgen. Dhr. VAN DE BILT zei ook als wethouder voor dit adres te zijn. omdat in ons land kanalen worden gegraven, die 70 h 80 millioen kosten en met niet meer perspectief dan het kanaal hier heeft. En als we hier een groot kanaal kregen, dan zou er ook meer industrie en daarmee min der werkloosheid komen, zooals ook dhr. Oggel heeft gezegd Als ze elders kanalen graven, kan dat ook hier. Dhr. HAMELINK betoogde, dat de zaak niet zoo simpel is, als de wethouders dat voorstellen. Het hangt niet alleen samen met Z.-Vl., maar vindt ook oorzaak in de belangen van een bepaalde plaats, nl. Bergen op Zoom, dat men wil maken tot een zeehaven ja zelfs staan hier internationale belangen op het spel, wat men kan weten, als men leest en hoort, wat dr. van der Poel over deze dingen zegt, vanwien men weet. dat hij een anti-Belgisch gezind persoon is. Spr. zeide ook te betwijfelen, of de rentabiliteit van dit kanaal wel verzekerd is, en zoo niet, dan is werkverruiming hier niet deugdelijk, maar is het een ver prutsen van groote kapitalen, waar spr. tegen is. En wat be treft de verbinding naar den over kant der Schelde, verdedigde spr. de plannen van Ged. St., die nu meer op Kruiningen willen aan sturen, wat hij voor Zeeland beter acht, dan een verbinding naar Bath, waarvoor z.i. noch de Provincie, noch het Rijk sub sidie zouden geven. En als het gaat over vervoer per auto, dan is nu concurrentie onmogelijk geworden, want wie een auto heeft, heeft ook een triptiek en gaat door den tunnel van Antwerpen over het vaste- and heen en terug. Alles bij el- caar genomen, gelooft spr., dat Ged. St. goed hebben gezien door te zeggen, dat de bedoelde kanaalplannen niet gesteund kun nen worden, als zijnde niet in belang van onze streek, of ons and. Dhr. 'T GILDE meende, dat hef hier niet om een kanaal ging, dat staat ook niet in het adres te lezen. Hij heeft zelfs wel eens van een groot wegenplan gele zen en uit hoofde van werkver schaffing zou hij aan het adres adhaesie willen betuigen. De VOORZ. zeide, dat de plannen van Clinge lijnrecht tegen over die van Ged. Si. staan. Dhr. 't GILDE zeide het eens te zijn met dhr. Oggel, dat plan nen voor Z.-Vl. steeds op de lange baan worden geschoven getuige, dat Ged. St zeiden, dat in 1935 de weg naar Philippine wel gemaakt zal worden. Er wordt niks voor Z.-Vl gedaan Dhr. VAN KAMPEN zeide de zaak niet te kunnen beoordeelen, maar wel is er de conclusie te trekken, dat er een conflict is tusschen Ged. St. en Clinge en als het dan gaat om de Overheid dan kon spr. niet begrijpen, hoe de Weth. hier betuiging van ad haesie aan Clinge konden voor stellen. Dhr. VAN BENDEGEM was er ook tegen, omdat er z.i. aan waterwegen geen gebrek is. Dhr. HAMELINK wilde nog even den nadruk leggen op het feit, dat wanneer de zaken lang zaam marcheeren, dat niet altijd de schuld is van de overheid, wat o.a. ook blijkt bij de door braak hier in de Kerkdreef, die er al zou geweest zijn, als het niet lag aan de particuliere be langen. Maar als het gaat om de gemeenschap, dan eischt men in Z.-Vl. de driedubbele waarde voor zichzelf, zonder eenige op offering te moeten brengen. Spr. stelde er prijs op, dat hier eens te kunnen zeggen. Als er een andere houding werd aangeno men, zou er veel meer kunnen gebeuren. Nadat dhr. OGGEL nogmaals had betoogd, dat het toch van groot belang zou zijn dat zoo wel in het graven van een kanaal als daarna, wanneer er industrie kwam, voor de duizenden die in deze streek werkloos rond loopen, werk was, werd over het voorstel van 3. en W. gestemd en dit met 8 tegen 4 st. verwor pen. Dhr. 't Gilde was vertrokken. Vóór stemden de h.h. Oggel, van de Bilt, Verschelling en Iz. de Feijter. (Slot volgt). Provinciale Staten van Zeeland. In de najaarsvergadering ver- eenigden de Stalen van Zeeland zich ca korte discussies met de voorstellen tot wijziging van het reglement voor de polders of waterschappen, voornamelijk in- bouiend het scheppen van de mogelijkheid om voor alle uit gaven ook de gebouwde eigen dommen aan te slaan met dat inzake wijziging van het regle ment op de wegen en voetpaden, waarin de bepaling, dat de kunstwegen niet mogeD worden bereden met vrachten, die in k.g meer bedragen dan 120 maal de velgbreedte der wielen, wat verdaagd wordt van 1 Ja nuari 1934 tot 1 Januari 1940; met bet voorstel tot instelling van een afwateringschap Hulster en Axelerambachtmet dat tot wijziging van het ambtenaren reglement. Ook kon de vergadering zich vereenigen met het voorstel tot het treffen van regelingen voor het personeel op arbeidscontract, doch niet voordat een amende ment-Kodde inzake het zoo wei nig mogelijk doen werken op Zondag met 34 tegen 7 stemmen was verworpen nadat Ged. St. een paar amendementen o.a. om de verlofdagen zooveel mogelijk achtereenvolgens te geven en een om in plaats van 8 12 dienstdagen verlof te geveD, hadden overgenomen, werd een amendement-Kodde om een vloekverbod op te nemen verworpen met 29 tegen 12 stemmen. Vervolgens vereenigde de ver gadering zich met de voorstellen tot het opnemen vaD kasgeld in 1934 tot een maximum van 2.000 000 en dat tot conversie van geldleeningen. Het voorstel tot het verleenen van een risiQogarantie van ten hoogste 200.000 voor de drink watervoorziening van Zeeuwsch- Vlaanderen ontlokte een uitvoe rige discussie. Dhr. van Dalsum bestreed het voorstel krachtig en verklaarde dat er geen voldoende water voorraad is en ook had spr. bezwaar tegen de opgerichte naamlooze veunootscbap. De h b. Goossens en Hame link verdedigden daarentegen het voorstel van Ged. Staten als noodzakelijk in het belang van Zeeuwsch-Vlaanderen, daar men reeds te lang waterleiding heeft moeten missen. Dhr. Goossens zeide, dat de bevolking van Zeeuwsch-Vlaan deren tegen de waterleiding is bewerkt, en dhr. Hamelink, dat cr steeds msnschen zijn, die de bevolking kopschuw maken. Spr. is volkomen gerust over de hoeveelheid water. Dhr. van Bommel van Vloten verdedigde het voorstel namens Ged. Staten, die volkomen ver trouwen stellen in de deskundi gen. Enkele leden zetten bezwaren uiteen tegen de verplichte aan sluiting en Ged. Staten verklaar den daarvan ook geen bewon deraars te zjjn, maar de nood zaak verplicht daartoe. Ten slotte is het voorstel aan genomen met 35 tegen 6 st In de middagvergadering ver- eenigden Prov. St. zich met de voorstellen o a. tot overneming in beheer en onderhoud van deelen van den voortgezetten verbindingsweg in Zeeuwsch- Vlaanderen en van den weg Drie Schouwen—Roode Sluis met dat tot verleening van een crediet van 32 000 aan de N.V. P.Z.E.M. ten behoove van de overneming van het laagspan ningsnet der gemeente West- dorpedat tot vaststelling van de rekening van het Provinciaal Wegenfonds over 1932, met een goed slot van t 207.152. Het voorstel tot opheffing van den Bootdienst VlissingenTer- neuzen gaf aanleiding tot uit voerige besprekingen. Zooals bekend, waren tegen dat voor stel een aantal adressen inge komen. Vele leden betoogden, dat deze dienst in de historie is vastge groeid en reeds meer dan 100 jaar bestaat. Dhr. Goossens zeide, dat het belang van Zeeuwsch-Vlaande ren behoud van dezen dienst noodzakelijk maakt, omdat an ders de bevolking van Zeeuwsch- Vlaanderen te veel op Belgifi is aangewezen. De h.h. Hamelink en Adriaanse pleitten ook zeer krachtig voor behoud van den dienst. Namens Ged. Staten betoogde dhr. Van Bommel van Vloten, dat alleen Soanciëele bezwaren den doorslag hebben gegeven en op den duur den dieust toch zal moeten worden opgeheven. Bovendien blijven er twee Ijjnen bestaan voor communicatie tus schen Vlissingen en Neuzen, nl. over Bre8kens en over Hoede- kenskerke. De voorstanders van behoud van den dienst repliceerden ^n met nog krachtiger argumenten bestreden zij het voorstel van Ged. Staten. Dhr. van 't Hoff diende een amendement in dat de dienst Vlissingen Neuzen niet «al wor den opgeheven voordat zeker heid is verkregen, dat goede verbeteringen tot stand zullen zijn te brengen tusschen Terneu- zen en Breskeus en Middelburg en Hoedekenskerke. Ged. Staten namen dit amen dement over, doch bun voorstel werd verworpen met 24 tegen 17 stemmeD. Een amendement-de Pauw om door tariefsverhooging te trach ten het nadeelig saldo te ver minderen nam de vergadering aan. Dé vergadering vereenigde zich nog met het voorstel tot verleening van subsidie aan den autobusdienst Kamperlandsche veer-Kortgene tot een maximum van 12650, met dat om 13000 te verleenen voor een onderzoek naar de mogelijkheid van een

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2