Qrubifuitdi* Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- VI aan deren. De Hondjes. No. 74 VRIJDAG 22 DECEMBER 1933 49e Jaarg. J. C. VINK - Axel. BERICHT. Nieuwjaars-advertentiën De Kerstboom. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Wegens het Kerst feest zal het eerstvol gend nummer van dit blad in plaats van Dinsdag- Donder dagavond verschijnen. In het Nieuwjaarsnummer, dat op Nieuwjaarsmorgen zal verschijnen en in de kom der ge meente liois aan haia zal worden bezorgd, kunnen weder geplaatst worden voor 40 oenis indien niet grooter dan 10 regels zijnd. Grootere advertentiën wor den naar plaatsruimte berekend. Inzendingen worden gaarne in gewacht vóór of op Zaterdag 30 December, uiterlijk tot 's mid dags 12 nor. DE UITGEVER Daar het Nederlandsche volk in aantal klein is en in het mid den tusschen drie groote, krach tig levende naties van Europa woont, is het niet te verwon deren, dat het voortdurend —en bij het verbeteren der verkeers middelen en de uitbreiding der talenkennis in toenemende mate den invloed zijner omgeving ondergaat. Een nadeel behoeft daarin niet gelegen te zijn geen natie kan zich afsluiten en veel vuldige aanraking met vreemde volken, kennis van hunne levens uitingen en gebruiken kan tot verrijking van het nationale leven strekken. Bovendien is ons land in die mate op het verkeer met het buitenland aangewezen, dat vertrouwdheid met de daar heer- schende toestanden en een zeker gevoel van wereldburgerschap den landgenoot slechts ten goede kunnen komen. Aan den anderen kant kan deze toegankelijkheid voor wat van elders komt het nadeel hebben, dat de ingebo ren aard des volks, het eigen karakter der gemeenschap, moeite hebben zich te handhaven, of tot verdere, zelfstandige ontwikke ling te komen De vreemde invloed kwam vroeger, voornamelijk van Frank rijk. maar in het laatst der vorige eeuw begon Duitsche en Engel- sche trant in zwang te komen en Humoristische schets. III. Daar Was hi] toch niet vatbaar voor. Ik zei daarom maar niets en keek met kritisch oog rond in de eenige bewoonbare kamer van de villa. Ja, zei Hockenburg, die mijl ge dachten kon lezen, 't etablissement is niet wat je noemt schitterend. Ik moet de dresseerschool ergens elders onder dak brengen. Hindert nieter staan hier in de buurt huizen genoeg leeg. Eu dan ga ik pas goed aan het werk. Je zult er verbaasd van staan. Zoo meteen zal ik je laten zien, wat ik al met dat gedierte kan doen. Blaffen kunnen ze uitstekend 1 Ja. Ze lijken wel wat opgewon den door 't een of anderMaar keg, ik heb een idee 1 Eerst was mijn Idee, mij te speciaiiseeren in het af richten van honden voor de varié'é Maar ik heb er nog eens over nage dacht. Waarom zou ik mijn werkzaam heden niet uitbreiden tot het gebied der amateurs? Hoe bedoel je? Stel, jg hebt een huishond de op menigerlei terrein zien wij daarvan den invloed, vooral op het terrein des huiselijken levens. Wij kunnen ons daarin niet altijd verheugen, want het verdrongene, het echt vaderland- sche, was dikwerf beter en paste zich aan de ten onzent heer- schende omstandigheden nauwer aan dan het uitheemsche, dat er voor in de plaats trad. Boven dien valt al te vaak de zucht niet te miskennen om zich groot en voornaam voor te doen door nabootsing van den buitenlander. Dit erkennende, mogen wij echter de oogen er niet voor sluiten, dat meermalen uit den vreemde iets van het volksleven kwam, dat als winst te beschouwen is en dat wij niet gaarne zouden prijs geven. Daartoe behoort ongetwijfeld het gebruik dat op den Kerst avond het gezin zich rondom den verlichten boom schaart een gebruik in Nederland nog niet ouder dan een kwarteeuw, maar van jaar tot jaar in grooter kring ingang vindend. Het Kerstfeest had eertijds hier te la ide vóór alles een kerkelijk karakter. Zeker, de huisgenooten, de elders verblijvende verwanten en de goede vrienden kwamen zoo mogelijk samen, maar een aanleiding om elkander een ge schenk te geven was het niet en den Kerstboom zag men alleen in de hier gevestigde Duitsche gezinnen. Dit hing samen met de strengere opvattingen, die ten aanzien van dezen Christelijken gedenkdag heerschten en zeker ook het feit, dat in onze bos- schen de voor kerstboom ge schikte dennen niet veelvuldig geplant waren trouwens ook in Duitschland en Engeland is de verlichte boom als middelpunt der Kerstviering niet van eeuwen oude dagteekening. Daarin is in de laatste vijf en twintig jaren groote verandering gekomen. Eerst bij de meer ge goeden, en daarna ook in andere kringen heeft de Kerstboom zijn plaats veroverd. Wie de vooria den van dennen ziet, die tegen Kerstmis op de markten te koop geboden worden, wie de winkel- uitstailingen gadeslaat en wie op den kerstavond ook achter be scheiden vensterruiten de kaarsjes lieveling van de familie.... jij hebt wel geen gezin maar de anderen heb ben dat, met een hond er bij. Hoe prettig zullen ze 't vinden, als dat trouwe beest ook een paar kunstjes kan vertoonen. Zelf heeft de eigenaar geen tgd om hem die te leeren. Geen nood 1 Je bindt een label om zijn hals en fboedieert hem naar Hockenburg's Dresseerschool voor Honden. Je krijgt hem compleet opgevoed terug. En je bent van allen list af voor een bagatel. Concurreerende prijzen, dat is de leus van 't oog-nbllk. Ik kon zijn enthousiasme nog niet deelen. Geloof mij, vervolgde Steven met roerend zelfvertrouwen in de ama teursbranche zit nog meer dan in de beroeps-afdeeling. Waarom zouden de gefortumeerde eigenaars niet evengeed hunne honden naar een instituut zen den als hunne kinderen naar een kost school Ik zal de beesten een speet- alen halsband geven, waaruit blijkt, dat ze bij mij examen hebben afgelegd. Zoo iets als een brassard voor kam pioen. Een eerehalsband, Iemand wiens hond den Hockenburg- bar.d draagt, kan vol trots neerzien op de ongepromoveerde proleten onder de honden. We moeten 't zoo ver brengen dat geen hond meer in tel is, die mfin diploma niet heeftWant ze krijgen een diploma er bij, Ik vind wel een of aan den boom ziet aangestoken, die begrijpt dat men hier inder daad met een wijziging in het volksgebruik te doen heeft en niet met een uitvloeisel van uit' heemsclien smaak. De huiselijke kerstvierii g is op weg in ons land even algemeen te worden als zij het reeds lang bij de oostelijke en bij de overzeesche naburen was. Zooals gezegd, heeft dit onge twijfeld zijn goede zijde. Voor een bijeenkomen van familie leden, ook van hen die elders wonen, is de kerstavond, die door twee vrije dagen gevolgd wordt, bij uitstek geschikt. Het is daarenboven een avond, die bij richtige overdenking voor een ieder de allergrootste beteekenis heeft. Zijn viering moge ons van elders toegekomen zijn, het volks leven heeft er door gewonnen en het gemoed kan er door worden verrijkt. Het einde .des ouden jaars wordt er door verhelderd en de ernst waarmede het nieuwe wordt ingetreden, kan er door worden vergroot. Eigenlijk was het o.i. nog beter als men het nieuwe jaar en de geboorte van Christus samen vierde, waarvoor toch aanleiding genoeg is, ook al omdat de beteekenis van Nieuwjaarsdag als feestdag meer en meer vervlakt. De Nieuwjaarsdag heeft voor zeer velen niets meer van diep- gaanden aard te zeggendoor velerlei omstandigheden wordt de ernst der vernieuwing niet meer gevoeld en beschouwt men het als een gewone, alledaag- sche verspringing van datum. De Kerstavond leidt den geest heen tot wat van hooger orde is en zelfs de materialist moet er kennen den ommekeer, die de geboorte van Jezus in de wereld heeft gebracht. En als we dan zien, dat bij geloovig en onge- loovig toch al is het dan maar voor de kinderen het versierde dennetje wordt geplant in de huiskamer, dan moet de aanschouwing van den boom, prijkend in het stille, reine licht der kaarsen, versierd met wat aan den nacht der Geboorte her innert, er toe medewerken om hen, die zich daar omheen ver zamelen, nader te brengen tot den oorsprong en den grondslag van het Christendom en tot de beteekenis van het Evangelie. anderen gestranden schilder om het te ontwerpen. Kerel, je zuil wat zien 1 De honden zuilen toestroomen uit alle deelen van het land en uit 't buiten land. Ik zal helpers noodig hebben, fi lialen oprichten. Duiaenden aitteo er in, millioenen misschien I Hij pauzeerde even om adem te schep pen. Dan ging hij voort, in minder op- gewekten toon Beroerd, dat iemand nu de handen gebonden worden door een paar mise rabele schnldeischers. Bedrijfskapitaal moet er zijn 1 Ik achtte nu het geschikte oogenblik gekomen om hem 't goede nieuws mee te deelen Ik moest hem beloven, dat ik het niet oververtellen zou, zei ik want 't mocht eens leiden tot teleurstelling j maar ik wil je nu wel in vertrouwen zeggen Gerrit Tobber is bez'g. teprobeeren of hij wat bedrijfskapitaal voor je kan krijgen. Gister heb ik hem gesproken, hij zou er dadelijk werk van maken. Gerril I riep Steven, en er was in zijn stem een trilling; van een niet- manneltjke maar verklaarbare ontroe ring. Gerrit Ik heb het altfid wel gezegddat is een coeur d'or I Een trouwe vriend, op wien je aan kunt. Als er meer menschen waren als hij, zou de wereld er beter uit zien.,,. Vertel mi] eensi had hij eenlg idee, Bovenal kan zij het besef wek ken van de eenheid van de bron, waaruit alle stroomingen der Christelijke kerken gesproten zijn, en alzoo leiden tot meerder een dracht en verdraagzaamheid onder allen, die naar het licht van Beth lehem zien. Zoo zij het nu Bond van BedrtyfsantohoQders. Eene belangrijke internationale conferentie, waaraan afgevaardig den uit verschillende landen heb ben deelgenomen, heeft gedurende twee dagen in Den Haag plaats gehad. Er zijn belangrijke vraag stukken met betrekking tot het transport langs den weg ter sprake gekomen De conferentie werd bijgewoond door gedelegeerden van België, Frankrijk, Hongarije, Nederland, Oostenrijk, Tsjecho- Slowakije, Zwitserland en Joego slavië. In een motie werd de mo gelijkheid uitgesproken, dat de verschillende groepen van bedrijfs autohouders in de diverse landen met spoed bij hunne respectieve regeeringen zouden aandringen, teneinde te komen tot overeen stemming, en wel dusdanig, dat niet langer het internationale ver keer met bedrijfsauto's zal worden belemmerd. In een tweede motie zijn una niem met klem de onredelijke verwijten teruggewezen, welke, als gevolg van de concurrentie tusschen spoor en auto bij voort during door de spoorweggroepen aan het adres van de bedrijfsauto worden gericht. Teneinde in den meest ver strekkenden zin tegemoet te komen aan het verlangen van hen, die eene samenwerking tusschen bei de transportmiddelen wenschen te bevorderen, meent de confe rentie bedoeld vervoer in drie groepen te kunnen indeelen le. het vervoer, dat de spoor wegen in de laatste jaren verloren hebben, omdat zij niet gezorgd hebben, tijdig hun materiaal en exploitatie op het niveau te bren gen van de werkelijke cischen van een deel van hun clientèle. 2e. Het vervoer langs den weg, dal geschiedt, omdat dit bijzon dere voordeelen oplevert, die de rails niet kunnen aanbieden. De voornaamste elementen zijn di- waar hij een paar pegels vaor mij los ko^ krijgen Ja. Hij zou naar je tante te Bussum gaan en haar vertellen, wat je hier ai do»r eigen energie tot stand had ge bracht. en..., Maar wat scheelt je ineens Een donkere wolk had het stralend gezicht van den hondendresseur ver duisterd. Zijne oogen puilden uit j zijn mond stond op een kier. Mijn tante? stamelde hg, steun zoekend bij een onsolide stoelleuning. Ja. Vind je 't niet goed Hij dacht als hij haar alles vertelde, zou ze wei murw worden. Een diepe zucht steeg op uit het mannelijk gemoed. Van alle domme, vetgemeste esels, die zich ongevraagd bemoeien met an dermans zaken, om die in de war te sturen, is die Gerrit de allerergste! Hoe meen je dat? Zoo'n idioot moest niet los mogen loopen. Die is een publiek gevaar, Och, barstte Steven uit, snap jij dan ook niets meer, Die honden behooren aan mijn tante, ik nam ze mee in een waschmand, toen zij mij den bons gaf. Hij zou nog meer hebben gezegd, als niet de honden, die steeds sotto voce hadden doorgekeft, plotseling een I Vervaarlijk fortissimo hadden aange- recte levering aan huis, minder kosten van emballage, geen trans portkosten voor ledig emballage materiaal, direct contact tusschen de afzenders en hunne clientèle enz. 3o. Het vervoer, dat ten deel is gevallen aan den weg als ge volg van verschillende omstandig heden, welke veroorzaakt worden door een door de ongunst der tijden scherp gevoerde concur rentiestrijd, en wel tengevolge van gewichtsoverlading, te groote snel heid, overschrijding van het nor male limiet van het uithoudings vermogen der chauffeurs, ont breken van de garanties, assu ranties, niet betalingen, enz. De bond protesteert tegen de uiterst drukkende fiscale maatre gelen, die dreigen het transport per automobiel te vernietigen. 60ct Unaniem wenscht men het transportgebied gesaneerd te zien door een behoorlijke discipline van alle weggebruikers en raison nabele politiemaatregelen. Tenslotte acht men het in het belang van het geheele gebied, indien de Regeeringen het advies inwinnen van de vertegenwoor digers van het vervoer langs den weg, alvorens maatregelen te r.emen. Nog twee andere belangrijke punten werden op deze overeen komst besproken, n.l. de verlich ting bij nacht van voertuigen met volgwagens, zooals de in Neder land bekende tractors met op leggers. Dit is nog niet in de wet voor zien en toch is het noodig spoe dig uniformiteit te brengen in de veriichtingswijze van deze voer tuigen op den weg, opdat auto mobilisten, die zuik een voertuig tegenkomen, weten, dat dit niet een kleine personenwagen is,doch een vrachtauto met een langen aanhangwagen. Een tweede onderwerp betrof de wettelijke voorschriften van de breedte der voertuigen, die ver schillend zijn in de verschillende landen van Europa. heven. Ze snelden met hun zessen naar de deur. Na eenig vergeefs rammelen aan den ietwat bouwvalligen kruk, sprong de deur open, en er klonk een stem, een kalme, stale stem, die deed denken aan een paar koele oogen en een streng gebogen neus. Steven. Dit was al wat ze sprak, maar 't was voldoende. Hij schrompelde ineen in zijn regenjas als de slak in haar huisje, Ja, tante? vroeg bever.i de aan- staande millionnair. Ik wou je alleen spreken. Deze wenk was voor mij duidelijk genoeg. Ik retireerde naar het slordige erf. Binnen steeg het gekef en gekreun der leerlingen tot de hoogste zenuw- opwinding. Ik liep peinzend op en neer, stapte dan naar het hek, en op den weg ge komen. versnelde ik onwillekeurig den pas. Ik begreep, dat niemand mijn te genwoordigheid noodig had. ik mocht geen indringer zijn bij een familie- aangelegenheid. Sedert heb ik Steven Hockenburg niet weer ontmoet. EINDE. AXELSCHE COURANT Maare Bij Apoth. en Drogisten- Steven.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 1