PUROL Landbouw. Binnenland. gezonden worden en 't tweede exemplaar moet na ontvangst der goederen aan den inspecteur gezonden worden. Registers. IngevoI,e art. 23 der wet zijn alle fabrikanten, groot- en klein handelaren (dus ook winkeliers en renters) verplicht de aan hen door(andere)fabrikanten uitge reikte factoren in te schrijven in een register; zulks moet de fabri kant ook doen voor de door hem aan wederverkoopers en andere fabrikanten uitgereikte facturen. Degenen, die alzoo zoowel factu ren afgeven als ontvangen, moe ten voor de inschrijving van fac turen van dubbele, afzonderlijke registers gebruik maken. De inschrijving van de ontvan gen facturen moet binnen zes dagen na ontvangst ervan ge schieden de inschrijving van dubbelen van uitgereikte facturen binnen drio dagen na uitreiking. De inschrijving moet voorts naar tijdsorde geschieden, zonder openlating van onbeschreven ruimte tusschen twee inschrijvin gen. De modellen van genoemde registers zijn door den Minister ofliciëel vastgesteld deze regis ters zijn bij den uitgever van dit blad te verkrijgen. Het niet-inschrijven van factu ren is strafbaar met een boete van max. f 500. Deze registers met facturen of dubbelen ervan moeten twee jaar bewaard worden. Alle fabrikanten, groot- en kleinhandelaren zijn verplicht hun geheele boekhouding met inbe grip van vorengenoemde registers en facturen ter inzage te ver strekken aan den inspecteur of door dezen aangewezen ambte naren. De fabrikant, groot- of klein handelaar, die in deze hoedanig heden als kooper van goederen optreedt, is verplicht om, indien hij niet binne 1 twee maanden na den dag van levering een vol ledig ingevulde van het omzet- zegel voorziene factuur heeft ont vangen, daarvan aangifte te doen bij den inspecteur binnen een week na afloop van een genoem den termijn van twee maanden. Heeft iemand te weinig omzet belasting voldaan, dan legt de inspecteur, onverminderd het in stellen van bekeuring, een naror- doringsaanslig van maximaal het tienvoud van het ontdoken be drag op.; deze aanslag moet bin nen tien dagen voldaan worden. Bij oitroer naar het buitenland wordt aan den uitvoerder terug gegeven het bedrag dat blijkens overgelegde bescheiden wegens omzetbelasting of 't daarvoor bij den invoer in de plaats getreden invoerrecht van die goederen of van de voor verwerking daarvan gebruikte grond- en hulpstoffen is voldaan daartoe moet bij den uitvoer der goederen een consent tot uitvoer in tweevoud bij den ontvanger der accijnzen onder wiens kantoor de uitvoerder woont ingeleverd worden na af loop van 't kwartaal verzoekt men vervolgens van alle partijen in een verzoekschrift, kosteloos bij den inspecteur en ontvanger ver krijgbaar, teruggaaf van belasting. Voorts moge er op gewezen worden, dat uit de talrijke straf bepalingen voortvloeit dat nauw gezette naleving der wettelijke bepalingen in ieders belang is. Moge tenslotte geëindigd wor den met de opmerking, dat men goed zal doen zich een of andere handleiding of boekwerkje, tevens bevattend de lijsten van vrijge stelde goederen welke aan 10 pc. zijn onderworpen (z.g. weelde belasting), over deze materie aan te schaffenimmers dit artikel beoogde slechts een populaire schets van de omzetbelasting en derzelver werking in de practijk en maakt dan ook geenszins aan spraak of pretentie op volledig heid. B. gens het 25-jarig jubileum als voorzitter van de vereeniging „HetNederlandsche Roode Kruis". Naar de Alpen. H. M. de Koningin en Prinses j Juliana maken plannen om met 3 Januari a.s. een reis naar Zwit serland te maken en aldaar eenige weken te vertoeven, voo' zoover de werkzaamheden van onze vorstin zulks toelaten. Een openbare vergadering over het Verkeer^fonds. De indiening van bet wet» ontwerp tot instelling van een „Verkeersfouds'' heeft den A. N. W. B.-Toeristenbond voor Neder land, den B. B. N (Bond van Badrü^autohoudersin Nederland) en de K. N. A. C. (Koninklijke Nederlandache Automobiel Club) aanleiding gegeven tot bet uit schrijven van een openbare ver gadering, welke op een nader te bepalen datum te 's-Graven- hage zal worden gehouden en tot bijwoning waarvan belang hebbenden op ruime schaal xul len worden uitgenoodigd. De bovengenoemde Verkeer» bonden stellen zich op het stand punt, dat dit wetsvoorstel van zoo ingrijpenden aard is voor ons verkeerswezen, het bedrijfsleven, den landbouw en de industrie, dat een bespreking »an de strek king en de eventueele gevolgen ▼an dit wetsontwerp zich niet dient te beperken tot de kringen dezer Bonden z(j meenen, dat het geheele Nederlandache volk een dusdanig groot direct of in direct belang heeft bjj het motor- vervoer, dat het noodzakelijk is, duidelijk en onomwonden de con sequenties van het in ediende wetsontwerp aan belanghebben den voor oogen te stellen. Waar een dergelijke bespre king geheel ligt in de lijn der onlangs met medewerking der Verkeersbonden opgerichte Al- gemeene Nederlandsche Verkeers Federatie, zal deze aan de be doelde vergadering ook haar me dewerking verleenen. T. z. t. zulleu uitnoodigingen verzonden worden tot bijwoning van deze vergadering, welke overigens voor ioderen belang stellende toegankelijk zal zjju het behoud van Zeeuwsch-Vlaan- deren voor Nederland dank zij ook de belastingschroef, enz enz. P ins Hendrik. In een feestvergadering is Za terdag Z. K. H. Prins Hendrik te 's Qravenhage gehuldigd we» De Bietenteelt bedreigd Zeeuwsch-Vlaanderen is een landbouwstreek in 't bizonder Vruchtbaar land door nijvere landbouwers bewoond, kon hel niet anders of deze streek moest floreeren, als het den landbouw goed ging. En gelukkig het ging ook goed, geruimen tijd lot de crisis kwam in allerlei vorm en niet den landbouw bedreigde, maar teisterde, als gevolg van allerlei buiten- en binnenlandsche maatregelen. Echter de steun kwam, en weer werd de toestand dragelijk. Tar we en bieten leverden weer winst op. Het zou echter niet lang duren En ziet, reeds loopen geruch ten, dat daar de steun aan de bietenteelt zal worden onthouden, zoodat vrijwel te verwachten is, dat de suikerbietenindustrie zal worden stopgezet. Naar we in de „Tern. Crt lezen zou deze maatregel een gevolg zijn van de mailaise in de textiel-industrie. Teneinde de uitvoer van textiel-goederen naar Indië te bevorderen, zou worden onderzocht in hoeverre de sui kerproductie in Nederland zou kunnen worden stopgezet, en in plaats daarvan suiker uit Neder andsch-Indië te kunnen invoeren. Volgens dat gerucht zou ter zake een regeeringscommissie zijn in gesteld. Tot heden is nog geen beslis sing gevallen, maar toch is de toestand dieigend. Alleen een Zeeuwsch-Vlaming kan weten, wat het voor deze .streek zou beteekenen, als de >ietenteelt hier verdween. En in- ferdaad is niet in enkele regels te beschrijven, welke gevolgen fit voor Zeeuwsch-Vlaanderen ou hebben. Maar één conclu sie zou zeker wel te trekken zijn, "I- dat geen optochten meer zullen worden gehouden voor AXEL, 19 Deoamber 1933. De agenda voor de op aanst. Donderdag alhier te houden open bare Raadsvergadering bevat de volgende punten 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming leden in de commissie van advies op het agentschap van de arbeidsbemid deling, wegens period, aftreding 4. Verzoek van G. de Jonge voor verlenging van de concessie voor het spannen van draden voor radio-uitzending. 5. Verzoek van de caféhouders om vrijstelling van belasting voor biljarts. 6. Verzoek van ouders van schoolgaande kinderen om ver goeding voor schoeisel, enz. 7. Vaststelling suppl. kohier hondenbelasting. 8. Reclames schoolgeld 9. Wijziging gemeentebegroo- ting 1933. 10. Kerstgave voor werkloozen Het ij sfeest Zooals door ons was aange kondigd, werden Zaterdag jl. op op de Kleine Kreek alhier enkele wedstrijden gehouden, die zoo als het meestal met de ijssport gaat, in een minimnm van tijd in elkaar waren gezet. Wie dus critiek heeft, uite die tegenover het bestuur, opdat dit er leering uit kan trekken, maar hier is er geen plaats voor. Genoeg zij, dat we een genoeglijk ijsfeestje heb ben gehad en velen daarvan heb ben genoten, dank zij het initia tief van het bestuur der ijsclub, de offervaardigheid der mede burgers, die hun respect voor het initiatief in klinkende munt om 't zetten tegenover een twee tal ijverige dames, en dank zij ook de medewerking van de plaatselijke autoriteit in dez&n Het mag niet worden ontkend, dat alie factoren er toe meewerk ten, om de wedstrijden te doen slagen. Tem;e:atuur onder het vriespunt, nietiegenstaande de zon schitterde op de sneeuw- en ijs kristallen, bevlagde ijstenten, een mooie ijsvlakte, vlak bij de kom der gemeente, een opgewekte menschenmassa, die door deel name en kijklust blijk gaf het streven van het bestuur te waar deerenden voor degenen, die pech hadden klonk het „houd er den moed maar in" naast allerlei moderne muziek en zang uit den reuzenluidspreker van de Radio- Centrale, die dat wijsje nu niet op de warenmarkt behoefde te geven, wegens afwezigheid van de kramers, lntusschen gaf het een vroolijken indruk op de maat van Donau-wals de dames en heeren op hun ijzers over di ijsvlakte te zien zwieren. Zooals gezegd, had de royale opbrengst van de gehouden col lecte blijk van medeleven gege ven en was het bestuur in staat gesteld om fraaie en degelijke prijzen beschikbaar te stellen, dat wanneer het meer bekend was geweest, zeker ook aanleiding tot veel meer deelname zou 'hebben gegeven, ook al was die uitslui tend voor ingezetenen openge steld. Op zichzelf was dit een goede maatregel en ook is dit gewaardeerd, want de deelnemers hebben ongetwijfeld hun beste beentje voorgezet, om de talrijke toeschouwers wat goeds te zien te geven op het gebied van de ijssport. Het programma bestond in: le koppelkoers van 30 minuten, 2e schoonrijden voor dames, 3e schoonrijden voor heeren, 4e schoonrijden voor paren, 5e. 100 M. hardrijden voor heeren en 6e sleerijden. Vooral het eerste nummer, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen nog niet was vertoond, viel buitengewoon in den smaak. Vol spanning werden de 4 deelnemende kop pels gevolgd, terwijl af en toe nog premiën werden uitgeloofd, om er nog een schepje bovenop te doen, Een luid gejuich ging op, toen de heeren l. Schieman en A. v. d. Burg als eersten de eindstreep passeerden. Uitslag van dit nummer was le prijs L. Schieman en A. v. d. Burg, 48 ronden, 2e J. de Braak en Verhoef, 47 ronden. No. 3 en 4 waren resp. de heeren D. Kaas en J. Kaas met 46 en Brugge en Th. Tieleman met 44 ronden. Het tweede nummer leed een weinig door te geringe deelname, maar toch had hier de jury, be staande uit de heeren A Reedijk, P. v. d. Burg, J. de Hullu en A. Ysebaert geen gemakkelijke taak. De 4 dames gaven elkander niet veel toe, De uitslag was: le prijs Mej Lippens-van de Casteel 81 punter,, 2e Mej. v. Drongelen- Jansen 76, 3e Mej Vermaas 72p. In het nummer schoonrijden betwistten 12 heeren elkander den eerepalm en het was een lust voor de oogen het zwieren der stoere mannen body's over de banen. Ook hier was de be slissing moeilijk, getuige het overrijden voor den tweeden prijs door de heeren Schieman en Witte. Einduitslag: le prijs A v. d. Burg, 87 punten, 2e K. Witte 77. Het nummer schoonrijden voor paren verheugde zich eveneens in een groote belangstelling. 4 paren namen aan den strijd deel Het samenrijden wordt in een winter als deze druk beoefend, en wij mogen ons verheugen in de resultaten. Keurig werd er gereden en ook hier stond de jury wederom vooreen moeilijke beslissing. Einduitslag lste prijs: dame Vermaes, heer Grootenboer. 2e dame T. Schie man, heer P. Zonnevijlle. In het nummer 100 M hard rijden werd gestart door 5 deel nemers, die uitgerust van de vermoeienissen der koppelkoers, elkander sterk beconcureerrden. Uitslag: le prijs A. v d. Burg, 2e Verhoef, 3e L. Schieman. Het knalstuk bleef ook ditmaal niet achterwege. De prikslee rijders hebben zich zoo geducht geweerd, dat menig prikker in- plaats van op zijn slede op het ijs kwam te zitten. Uitslag le prijs 500 K.G. kolen, P Schieman, 2e 250 K.G. kolen, E Mattelée, 3e 100 K.G. F. Stout hamer. De heer Hiemstra, voorzitter van de Axelsche ijsclub reikte na afloop de prijzen aan de win naars uit. In een korte toespraak dankte hij allereerst den Edelacht- baren Heer Burgemeester voor den steun, dien hij in den vorm van politie-toezicht voor dit feest had verleend, de dames Hiemstra en Schieman-var, Splunder als coliectrices, vooi de moeite, welke zij zich getroost hadden, de jury leden voor hunne welwillende medewerking en in het algemeen iedereen, die op eer.igerlei wijze tot het welslagen aan dit feest het zijne daartoe had bijgedragen. Voor iedere(n) prijswinstei(ner) had de voorzitter eenige passende woorden, zoodat het ruim 5 uur was, toen de feesten waren afge loopen. De dames en heeren waren hunnerzijdsch ook ten zeerste in hun nopjes met de ontvangen geschenken. Doordat nu en dan de men- schen opeenhoopten, kwam er nogal eens een barst in het ijs, zoodat er ook nu en dan water boven kwam, doch gevaar leverde dat niet op. De duisternis trad in en velen, zoo niet allen trokken huiswaarts; maar de meesten om na etenstijd weer terug te keeren. Men wist nl. dat de banen weer verlicht zouden worden en dus kon menigeen zijn hartje weer op halen. Die verlichting is wel naar den smaak van het algemeen ge weest, want zelfs van buiten de gemeente kwamen verscheidenen zich in de ijspret verlustigen, waaiuit moge blijken, dat een en ander in orde was. We willen ons verslag niet ein digen, alvorens het bestuur der ijsclub dezerzijdsch een woord van lof toe tevoegen voor de or ganisatie en het welslagen, dat zeer zeker tot voorbeeld kan ge steld worden aan andere besturen. Nu de doqi is ingetreden kan over verdere plannen voorloopig nog het zwijgen worden bewaard, of schoon het niet onmogelijk is dat nog dit seizoen een weerzien op het ijs plaats heeft. Dezer dagen had te Middel burg de uitreiking plaats van het gouden officierskruis aan onzen vroegeren stadgenoot den heer W. K. de Feijter J.Jz. lsten luite nant, leeraar aan de school voor dienstplichtige onderofficieren-ad ministrateurs aldaar. In de gemeente St. Jansteen zijn alle lagere scholen gesloten wegens het heerschen van diph- theritis onder de leerlingen. mrWMiJMnasi Gesprongen handen-Ruwe huid De winkelsluiting. In verband met de komende feestdagen herinneren wij eraan, dat alle winkels deze week iede- ren dag tot 10 uur geopend mo gen zijn. Zondag 24 December kunnen winkels, waarin uitslui tend of in hoofdzaak brood-, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, en bloemenwin kels geopend zijn tot 8 uur. Voor andere winkels gelden de ge wone bepalingen van den Zondag. Op Oudejaarsdag, Zondag 31 December, mogen bloemenwin kels tot 8 uur geopend zijn en winkels, waarin uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suiker werk en chocolade wordt ver kocht, tot 10 uur. Te Terneuzen werd Zater dag bij de politie aangifte ge daan van diefstal van een bedrag van f 250, benevens een spaar bankboekje, waarop f 700 stond en eenige vrouwenkleederen. Daar sporen van inbraak ontbreken, vermoedt men, dat door middel van een valschen sleutel toegang is verkregen tijdens afwezigheid van de bewoners Y. in de Brou werijstraat. Kaïuer ran Koophandel. Zaterdag j.l. werd te Terneuzen openbare vergadering gehouden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen. We ontvingen hier een verslag, waaraan het vol gende is ontleend De Kamer schonk goedkeuring aan het door het Bureau bereids aan de Prov. Staten van ZcehBtd gericht adres in zake den stoom- bootdienst Vlissingen-Terneuzen, hoewel enkele leden het voorbe houd maakten, dat zij dit liever eerst in een vergadering hadden besproken gezien, en de veron derstelling werd uitgesproken, dat dan wellicht uit den boezem der Kamer ook nog wel een ander geluid zou zijn gehoord. Een lid zou liever gezien hebben, dat men was ingegaan op het aanbod van particuliere zijde om dien veerdienst te exploiteeren, aange zien hij aan particuliere exploi tatie boven overheidsbeheer de voorkeur geeft. Voor kennisgeving werd aange nomen de mededeeling betreffende een eventueel bezoek aan Z. Vlaanderen van een tweeden Nederlandschen tentoonstellings- trein, waarvan de financiëele mogelijkheid onder de oogen zal worden gezien. De Kamer zal zich opnieuw tot Gedep. Staten van Zeeland wenden met bezwaren tegen het hooge tarief van vrachtauto's met lading over de veren van den Prov. Stoombootdienst. Van den Minister van Water staat is bericht ingekomen, dat deze ook in verband met den toestand van 's Rijks kas geen aanleiding kan vinden voor het verleenen van een rijksbijdrage ad 121/» pet. voor verbetering van den weg St. Jansteen-Koewacht in laatstgenoemde gemeente. Evenwel is vernomen dat met bijzondere steun der provincie een deel van dien weg zai ver beterd worden. Adhaesie is betuigd aan eert adres der winkeliersvereniging Ter Neuzen Klimop" betreffend* Bij Apothekers en Drogisten

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2