Nieuws- en A d ver tentreb lad v o or Zeeuwsch-Vl a a n deren, De Hondjes. No. 73 DINSDAG 19 DECEMBER 1933 49e J raag. J. C. VINK - Axel. De Omzetbelasting. FEÜILLETON. JHLï! t A M Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56 - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zooals men reeds zal weten, treedt met ingang van 1 Januari 1934 de Wet op de Omzetbelas ting in werking. Menigeen zal zich dan ook afgevraagd hebben in welk opzicht hij met deze wet zal te maken hebben. Laat ik dan direct meedeelen, dat alléén zij, die goederen fabriceeren of invoeren, m. a. w de fabrikanten en importeurs van goederen, de belastingschuldigen zullen zijn. Zooals we later zien, zullen alle fabrikanten, groot- en kleinhan delaren, ook dus winkeliers, in een volgens bepaald model inge richt register, aanteekening moe ten houden van de door hen van fabrikanten ontvangen facturen, enz. Als „fabrikanten" worden, in afwijking van het spraakge bruik, aangemerkt allen die hier te lande roerende zaken telen, voortbrengen, vervaardigen, be reiden of bewerken. Als fabrikant zijn derhalve ook te beschouwen slagers, (rund-en varkensvet en spek zijn echter vrijgesteld van omzetbelasting) bakkers, (brood is echter vrijgesteld van omzet belasting), kleermakers en land bouwers (aardappelen, dieren, doode en levende, beetwortelen, bloembollen, eieren in de schaal, granen, meel en bloem van granen, gras, hooi en stroo, melk, groen ten, meststoffen en peulvruchten zijn echter vrijgesteld van omzet belasting), kortom, alle perso nen, dte roerende goederen ver vaardigen of voortbrengen. Niet als fabrikant zijn derhalve aan te merkenrijwielreparateurs, schoenlappers, manufacturiers, kruideniers, groentenhandelaars, bferbotteiaars, grossiers, sigaren winkeliers, e.d., mits zij niet bo vendien goederen vervaardigen. Alle leveringen na 1 Januari 1934 hier te lande door fabrikan ten van in het vrije verkeer zijnde niet-vrijgestelde goederen zijn aan de belasting onderworpen. Het beschikken door fabrikan ten over hun bedrijfsvoorraad be- hoorer.de goederen voor eigen gebruik wordt door de wet met Lverimg krachtens koopovereen komst gelijkgesteld. Het eigen gebruik door een particulier van i zelfgeteelde producten is niet be last, tenzij hij daarvan aan ande ren pleegt te verkoopen eigen gebruik van goederen door een fabrikant is eveneens alleen be last indien hij daarvan aan ande ren verkoopt de landbouwer, die een varken mest, doch daar van niets verkoopt, is van dit varken geen belasting verschul digd. De belasting bedraagt 4 pet van den verkoopsprijs der goe deren terwijl van de weelde artikelen 10 pet. geheven wordt de weelde-artikelen zijn, evenals de vrijgestelde goederen, in aparte tabellen aan de wet toegevoegd De „verkoopsprijs" is de zui vere prijs die den kooper in reke ning wordt gebracht, verhoogd met de kosten, die de kooper aan den verkooper moet vol doen de kosten van verpakking mogen worden verwaarloosd, in dien deze tegen den in rekening gebrachten prijs teruggenomen wordtde vracht- en assurantie- kosten blijven buiten beschou wing, zijn ze in den verkoops prijs begrepen, dan mogen deze voor de berekening der belasting worden afgetrokkenkortingen komen in mindering van den verkoopsprijs de verschuldigde omzetbelasting behoeft niet in den verkoopprijs te worden be grepen, zoodat geen belasting over belasting geheven wordt. Ten aanzien van goederen die in den staat waarin zij afgeleverd wor den aan accijns zijn onderwor pen, mag de verschuldigde accijns voor de berekening der belasting in mindering van den verkoop prijs gebracht worden deze ac cijnsaftrek geldt derhalve voorde onvermengde accijnsgoederen gedistilleerd, bier, wijn, suiker en rundvleesch (zout en tabaks fabrikaten zijn vrijgesteld van omzetbelasting). Ook komen in mindering de verschillende soorten crisisheffin gen welke gelegd zijn op arti- Humoristische schets. II. Is het niet verschrikkelijk! Daar ben je nu op weg, een eerste klasse onderneming tot bloei te brengen, en 'tis alweer om die paar ongelukkige pegels, dat ze zouden mislukken. Maar dat mag toch niet 1 Wat zegjy. ?En daarom heb ik jou geroepen .als de eenige vriend, die... Pardon, Steven, je weet heel goed, dat ik precies 't tegen deel van een kapitalist ben. Och ja, ongelukkige loonslaaf. Kerel, waarom schud je ook niet 'tjuk van je af? Je hebt toch initiatief Het slot der lange redeneering was, dat ik voor Steven een anderen oud-schoolmakker zou opzoeken, die beter in zijn losse centen zat dan wy. Het is een waarheid dat deugd altijd beloond wordt en dat een tusschenpersoon later, als de zaakjes marcheeren, ook wel een vorkje mee kan pikken. 't Kwam er nu maar op aan, dan man te vinden, die 't ver- kelen als boter, vleesch en suiker. Geschiedt de levering niet krachtens een normale overeen komst, dan treedt voor den ver koopprijs in de plaats het bedrag in geld dat de goederen bij ver koop onder normale omstandig heden zouden opbrengen, Huurkoop wordt met een ge wone koopovereenkomst gelijk gesteld De omzetbelasting is verschul digd door den fabrikant die de goederen levert. Voldoening der belasting T.a.v. de wijze van voldoening der belasting moet onderscheid gemaakt worden tusschen den fabrikant, die rechtstreeks aan particulieren levert en den fabri kant, die aan wetPerverkoopers en andere fabrikanten levert. Levert de fabrikant rechtstreeks aan particulieren zooals als regel hier in Axel geschiedt door den banketbakker, kleermaker, slager, smid, wagenmaker, enzdan vindt de voldoening der omzet belasting plaats door de vaststel ing van een aanslag na afloop van elk kwartaal aan de hand van een door genoemde fabri- canten in te leveren aangifte van den belastbaren omzet bij den nspecteur der Invoerrechten en Accijnzen te Terneuzen. (Deze in spectie is een sub inspectie van de inspectie Vlissingen.) De Inspecteur zal het verschul digde bedrag, eventueel na raad pleging der boekhouding, vast stellen ontbreekt deze, dan zal de omzet geschat dienen te worden. Heeft men bezwaar tegen den aanslag, dan kan men binnen een maand een reclame richten tot den Directeur der Invoerrechten en Accijnzen te Breda. De afnemers van deze fabri kanten bemerken in dit geval niets van de omzetbelasting aan vankelijk zullen ze wellicht een geringe prijsverhooging ervaren, doch op de rekeningen behoeft de omzetbelasting niet apart ver meld te worden, deze is reeds in den verkoopprijs begrepen en zochte geld mocht fourneereD. Na veel wikken en wegen viel de keuze op Gerrit Tobber die verdiende een mooi salaris, had ook wel geld en was een man die voor zyn medemensch voelde. Er giüg geen week voorby of men ontmoette zijn naam onder een oproep voor een lietdadig doel, een jubileum cadeau of een standbeeldje bier ot daar. Ik keerde spoedig naar Amster dam terug, zocht Gerrit Tobber op eu vertelde hem van onzen vriend en diens plannen. Tobber luisterde met aandacht en zei na eenig peinzen Voor zoo'n onderneming waar misschien wel wat in zit, is kapitaal noodig. Waar halen wy dat vandaan Deze vraag bracht mij niet veel verder. Maar al peinzend kreeg Tobber een tweede idee bij zou eens naar de tante te Bussum gaan. Welja, zei ik, dat is 'n idee I Eu ik dacht'k Bsn nieuws gierig, hoe dat zal atloopen 1 Vertel er Steven nog maar niets van. adviseerde de voor zichtige Gerrit. Een dag of vier later bracht ik mijn tweede bezoek aan Zee huizen. En ik bracht tweehon derd gulden mee. Dat vertelde ik direct aan SteTen, die mij aan 't station wachtte. Zie zoo, kerel, nu kan je met breed gebaar al die kleiDe zielen hun prooi toewerpen. Hm Allemaal 1 peinsde Steven. Hebben ze met hun wan trouwen zooveel goedertierenheid verdiend Maar laten we direct naar Klaasen, den huisbaas gaaD, die heeft de hondjes Wij hadden ons heel wat voorgesteld van de verbazing des huisjesmelkers, als er contant geld op tafel kwam. Maar de man leek meer verschrikt dan verheugd. Want laat ik 't maar dadelyk vertellen hy kon 't onderpand niet terug geven. De hondjes waren er van door gegaan, weg spoorloos ver dwenen. Steven maakte een geweldige drukte. Hij zou de zaak bij den rechter aanhangig maken, en dreigde met de strengste straffen. De huisbaas was heel beduusd; hij bood aaD, het geld voor de huur terug te geven en nog hon derd gulden toe. Na veel bidden liet m(jn vriend zich overhalen, dit te aan vaardenop afkorting. U zult verder wel van my hooren 1 verzekerde hij. Me- behoeft zelfs niet aan den koo per in rekening gebracht te worden. Anders is 't gesteld, als de fa brikant aan wederverkoopers en andere fabrikanten verkoopt; dan is de fabrikant verplicht om den afnemer een factuur uit tereiken, zelf een dubbel van die factuur te bewaren, de omzetbelasting er apatt op uit te trekken en den kooper in rekening te brengen. De kooper is verplicht de belas ting tegelijk met den koopprijs aan den fabrikant te voldoen en is er tegenover het Rijk hoofde lijk voor aansprakelijk voorzoo ver hij niet kan aantoonen de belasting reeds aan den verkoo per te hebben betaald. In deze gevallen moet de om zetbelasting door den fabrikant door middel van zegels voldaan wordendeze zegels zijn zoowel ten ontvangkantore als op het postkantoor verkrijgbaar. Het zegel wordt vóór het ge bruik langs de snijlijn in twee gedeelten gescheiden het rech- terdeel wordt op den aan den afnemer te verstrekken factuur geplakt en het linkerdeel op het door den fabrikant te bewaren dubbel van der. factuur; op elk der gedeelten van het zegel wordt het tijdstip waarop het wordt ge bruikt vermeld door aanduiding van den datum. Voor de bere kening der belasting worden deelen van een cent voor een geheelen cent gerekend. Het nlet-nitreiken van een van het vereisclite zegel voorziene fac tuur wordt gestraft met een geld boete van ten hoogste f 1000, tervvijl tevens navordering van maximaal het tienvond van het ontdoken belastingbedrag geschiedt. Bjjzonder Invoerrecht. Van alle goederen welke inge voerd worden en bij levering hier te lande aan de omzetbelas ting onderworpen zouden zijn, is vanaf 1 Januari 1934 een bijzon der invoerrecht verschuldigd en wel eveneens 4 of 10 percent; behalve dit bijzondere invoer recht en eventueel het gewone invoerrecht wordt bij invoer bo vendien een z.g. com pensee rend invoerrecht van resp. 1 en 2 pet. geheven van dit invoerrecht zullen bij Kon. Besluit worden vrijgesteld de goederen welke hier te lande niet of niet noe menswaard geproduceerd worden. Teruggaaf belasting. De wet op de omzetbelasting gaat uit van het beginsel dat van elk artikel slechts éénmaal om zetbelasting geheven wordt. Nu zijn tal van grond- en ulpstoffen, bij de productie be- noodigd, reeds in de wet vrijge steld van omzetbelasting. Betrekt de fabrikant grond- en ulpstoffen waarvoor blijkens de ontvangen factuur reeds omzet belasting of het bovengenoemde invoerrecht is betaald, dan kan hij daarvoor teruggaaf vragen aan den inspecteur öf vergunning tot nslag met vrijdom verzoeken. Een verzoek tot teruggaaf moet binnen drio maanden na afloop van het kwartaal, waarin de aan spraak er op ontstond, ingediend wordenalle aanspraken op teruggaaf kunnen in één ver zoekschrift begrepen worden. Het verzoek moet op een bepaald model gesteld worden, 't welk kosteloos bij den inspecteur en ontvanger verkrijgbaar is. In de hiervoren genoemde aangiftebil jetten (in te leveren door den fabrikant die aan particulieren levert) kan tevens dat verzoek om teruggaaf opgenomen worden; de aanslag wordt dan direct met die teruggaaf verminderd. Wenscht mer. inslag vangrond- en hulpstoffen met vrijdom, dan kan men zulks schriftelijk ver zoeken op een model-formulier, bij den uitgever van dit blad te bekomen heeft men die vergun ning bekomen, dan moet men bij elke bestelling van grond en hulp-stoffen een „bestelorder" (waarvan een officieel model is vastgesteld en hetwelk bij den uitgever van dit blad verkrijg baar is) in duplo opmaken. Het eerste exemplaar moet bij de bestelling aan der. leverancier neer (hier wees hij op mij) is toe vallig akvokaat. Wij zullen oader overleggen, welke maatregelen wij moeten nemen. Wy lieten den verschrikten mac alleen met zyn wanhoop Ik had verwacht, van Steven een reeks van klaagliederen te hooren over het verlies zyner sujetten, de grondslagen van zijn aanstaand fortuin. Maar hij bleet heel opgewekt schelden op de stomme dorpelingen, tot wij aan villa Hordlust kwamen. Daar klonk ODS het mij welbekende geket ons tegemoet. Ze zij a teruggekeerd, riep ik verbaasd. Steven glimlachte listig. Dat wil zeggen ik heb ze van morgen voor dag en dauw teruggehaald. Da ezel had ze heel slecht geborgen in eeD oud konyoenhok. Maar hoe heb je dat gele verd P vroeg ik. Maakten ze geen leven 1 Steven lachte nog listiger. O, 't ging doodeenvoudig 't Komt er maar op aan, ot je een helder hootd hebt. Ik leende een kat van een myner buren, deed haar een halsbandje om met eeD touw en trok haar zoo mede. Zoo kwam ik 't was nog don ker in den tain van Klaarssn, waar 'toude wrakke konijnenhok stond, 't Was gemakkelijk ge noeg, eeD plank los te krijgeD en ik sleepte poes vlak voor het gat. Ksssh deed ik en de hondjes kwamen er uit. Zoodra ze de kat zagen, zetten ze 't op een loopeD wij poes en ik achterna, 't GiDg regelrecht op de villa af; zoo had ik myn lieve lingen al gedresseerd, dat ze den weg Daar huis konden vinden. Sakkerloot, was dat loopen Ik was Datuurlyk doodsbenauwd, dat de waardige huiseigenaar wakker zou geworden zijn van het gerucht eD ik had niet 't minste verlangen naar een ont moeting in den dageraad. Ik put nog, als ik er aaD denk!... Maar 't liep zooder ongelukken af. De huisdeur had ik open gelaten in dit achterlijke oord weten ze evenmin van inbrekers als van politie en 't vermoeide zestal schoot naar binnen, Toen sloot ik de deur en maakte de kat los. Of die 'm smeerde. Ik deed maar geen moeite, Steven aan het verstand te brengeD, dat er vaD juridiseh standpunt wel een en ander viel aan te merken op m(jn procedure. (Slot volgt). •t»'A O

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 1