Axelsche Courant Nieuws-en Advertentieblad voor Zeeuwscb-Vlaanderen No. 72. Vrijdag 15 Dec. 1933. Kaadsverslag. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede ISlad. Zitting van Woensdag 29 Nov. Aanwezig alle leden, benevens de secretaris. Voorzitter de heer F. Blok., burgemeester. V. Begrooting 1034. (Vervolg Uitgaven). 240 Werkverschaffing f 8000 247. Werkloozensteun 32000 248.Verzekeiing enz. 1000 Dhr. VAN KAMPEN merkt op, dat in 1932 nog geen f35000 (f 33849) is uitgegeven en in 1933 de steunnormen zijn ver laagd, wat ook voor 1934 geldig is, en hij niet kan inzien, dat die post nu 140.000 moet zijn. Te min, waar de Voorz. heeft ver klaard, dat alleen daar gesteund zal worden, waar het het hardst noodig is. Spr. gelooft niet dat een zoo groot bedrag noodig is O.ik daarom niet, dat er gezegd is, dat waar familieleden zijn, deze ook wel kunnen helpen. Spr. heeft gelezen, dat er steden zijn, die de steun hebben terug gebracht, o.a Groningen met f 60.000 en dus was hij verwon derd, dat het hier f5000 hooger was, terwijl ook de Regeering teruggaat in uitkeering. De VOÜRZ. zegt hierop, dat in 1933 meer uitgegeven is dan in 1932. In 1933 is f44,000 aan steun uitgegeven, en nu hebben we een zeer veilige raming ge nomen op f40,000. Er is dus voor 1934 minder geraamd dan voor 1933 is uitgegeven. We hebben er f 4000 afgeknepen, omdat nu waarscnijuiijk dit jaar de traverse tot stand zal komen en we dus minder werkloozen zullen hebben. En als we nu in den zomer misschien wat minder uitkeering hebben, dari krijgen we dat toch weer meer in de wintermaanden, zoodat het bedrag hetzelfde blijft. Natuurlijk zal er alleen daar gegeven wor den, waar het hard noodig is en wordt er rekening gehouden met de behoefte, dat staat trouwens ook in de regeling. Maar spr. ziet met in, dat er minder noodig zal zijn, dan geraamd wordt, al is het ook, dat het Rijk minder uitkeert. Zeker, dat is juist, maar dat kunnen we niet op de werk loozen gaan afwentelen. Dat moet" gevonden worden op de andere posten, zooals ook uit de toelichting blijkt. Dhr. VAN KAMPEN herhaalt, dat in 1932 geen f 35 000 noodig was, met een hoogere norm voor Steun, En in 1933 f40,000, terwijl ook in het eerste haitjaar toen nog die hoogere norm is toegepast. Maar ook het verschil in fabrieks- en landarbeiders geeft nu een grontere verminde ring. Wat nog gebeuren kan, hangt in de lucht zegt de Voorz maar spr. zegt, dat kan wel van alle posten gezegd worden Spr meent, dat we met f35.000 kunnen volstaan. De traverse mag eigenlijk niet in hel debat georacht worden, want die post staat los van de zaak, omdat het bedrag daarvoor apart is gevoteerd. De VOORZ.: Als de traverse f 40,000 kost, moeten we f 10,000 op tafel leggen. En als nu onze werkloozen daar werk kunnen krijgen, dan betalen we hun met die f 10,000- Als het vreemde werklieden waren, dan was het wat anders en dan hadden we even goed die som noodig, zoo dat u nu misschien begrijpen kunt, dat de som in die post is verwerkt Dhr. VAN KAMPEN zegt, dat bij Raadsbesluit is overeengeko men, dat er Axelsche werklieden aan zouden werken, zoodat er reeds op gerekend was, dat we die som noodig zouden hebben. De VOORZ.: Dat hadden we toch gevoteerd, want dat was al lang besproken en bovendien is die f 10,000 daarin verwerkt. Dhr. VAN KAMPEN is het daarmede niet eens en zegt, dat die f 10,000 gescheiden moeten blijven. Spr. herhaalt, dat men mag verwachten, dat alleen daar gesteund zal worden, waar het noodig is. De VOORZ. zegt, dat hebben we nog altijd moeten doen, al is het niet altijd gebeurd. En nu kan het, zegt spr., dat dhr. van Kampen gelijk heeft, maar B en W. durven van de toekomst nog niet verwachten, dat die gunstiger zijn zal. Dhr. VAN KAMPEN zou daar om de post willen aannemen als in 1932, omdat hij overtuigd is, dat er minder noodig zal zijn. En als de Voorz. zegt, we weten het niet, dan kan spr. daar niet mee meegaan. De VOORZ. zegt, ik heb f40,000 en daar gaat af f4000 voor de traverse, dan houd ik nog f 36,000 over en is dus het verschil niet zóó groot. Dhr. VAN KAMPEN: Dat ben ik niet eens, die f4000 voor de traverse moeten afzonderlijk blijven. Dhr. HAMELINK meent, dat juist omdat we niet weten wat er gebeuren kan, er iets meer is geraamd. Daardoor voorkomen we, dat we midden in het jaar belasting moeten gaan heffen. Staan we op de grens, dan is zoo iets niet denkbeeldig en dat zou spr. ook niet willen riskeeren. Daarom is hij voor het voorstel van B en W. Dhr ORTELEE zegt, dat het hem spijt, dat dhr. van Kampen zijn benoeming als lid van de steuncommissie niet heeft aange nomen, anders zou hij er een betere kijk op hebben. Er is naar behoefte gesteund, niemand heeft te veel gekregen, maar wel te weinig. Als leden van de steu commissie zijn we overtuigd, dat we al lang met veel te weinig geld hebben te kampen gehad en daarom is dit bedrag niet overbodig. Misschien komt de traverse nog niet aan de beurt en dan komen we weer in ge breke om voldoende te steunen. Spr. is ook voor het voorstel van B. en W. Dhr. VAN BENDEGEM zegt ook, dat het spijtig is, dat dhr. van Kampen die benoeming niet aangenomen heeft, want nu werpt hij critiek op de steuncommissie, zonder te weten, hoe zij werkt. Wij hebben er een practische kijk op en weten zeer goed, dat zooals ik zoo straks reeds zeide, door de crisiswetten er dagelijks nog meer werkloozen bijkomen. Dhr D1ELEMAN zegt natuur lijk ook aan de zijde van de steuncommissie te staan en ge looft dan, dat dhr. van Kampen zich blind staart op de gelijk stelling van fabrieks- en land arbeiders, maar hij vergeet een factor, nl. dat we iets deden, wat ons allen zeer deed, nl. den steun verminderen. Noodgedwongen konden we toen inderdaad niet langer geven. En moeten we nu, vraagt spr., door iemand, die niet op de hoogte is, of zich eenzijdig laat voorlichten, ons gaan bekrimpen Wat zou het geven, als er eens een duizend gulden overbleef? Spr. zou daarom dat schriele standpunt niet willen innemen. Dhr. SEGHERS sluit zich bij de laatste sprekers aan. Dhr. VERSCHELLING even eens, maar wil er toch ook op wijzen, dat sommige arbeiders uitgesloten zijn en daardoor terecht komen bij het Armbestuur, wat geen straf is voor die menschen, maar voor de gemeente, want voor hen moet de gemeente het volle bedrag storten en krijgen wij geen toelage van het Rijk. B. en W zijn daarvoor verant woordelijk en niet de steuncom missie. Dhr. OGGEL gelooft, dat de j heeren hun collega van Kampen i niet goed begrepen hebben. Hij valt ook de steuncommissie niet aan, maar wii, dat nu de norm voor steunuitkeering is verlaagd, ook de raming daarvoor zal ver minderen. En dan komt niet die f 4000 in het gedrang, maar dan wordt de steun minder. Dhr. HAMELINK: En dat willen we juist niet Dhr. DIELEMAN zegt er vreemd van op te zien, dat hier gezegd wordt, dat de steunnorm verlaagd is, want hij weet niet, wanneer dat gebeurd is. Wei net bedrag, maar niet de norm. Dat is alleen gebeurd, toen die heeren uit Den Haag hier gekomen zijn, toen is het bedrag verlaagd. Maar de norm is nog dezelfde van af Februari 1932. Dhr. VAN KAMPEN bemerkt dus, dat hij alleen staat in zijn meening De heeren vinden dus allen goed, vraagt hij, dat van de f 100,000 die aan belasting in deze gemeente moet worden op gebracht, er f60,000 worden ge voteerd voor werkloozensteun De VOORZ.Maar dat heb ik niet gezegd. Daar zit de steun van het Rijk ook in Dat kèn ik niet gezegd hebben, daar zit ik veel te diep in om het niet beter te weten. Dhr. VAN KAMPEN Dan zal ik het preadvies voorlezen. Er staat opbrengst belasting plus minus f 100,000 en er wordt aan steun uitgegeven ongeveer f 60,000. De VOORZ Dat is juist, maar- die f 60,000 komen niet uitsluitend uit de gemeentekas. Dhr. VAN KAMPEN: Het is in elk geval een zeer hoog bedrag. Men heeft mij gezegd, u had die benoeming als lid van de steun- j commissie moeten aannemen, maar ik heb juist bedankt, omdat ik niet accoord ging met het bedrag en dat doe ik nóg niet. Naast al het goede dat van de steuncommissie gezegd is, is ook gezegd, dat er veel te veel of verkeerd gesteund wordt. En nu zou spr. willen dat als er ge steund wordt, men zaak voor zaak en geval voor geval zou beoordeelen, en spr. is overtuigd, dat men dan met een minder bedrag zal toekomen. Dan is in het debat niet ontzenuwd, dat het verschil in uitkeering groot is, o.a. ook door de gelijkstelling van fabrieks- en landarbeiders. De steunnorm moet gesteld zijn zooals nu, maar onder voor waarde, dat het in den zomer weer verminderd wordt. En eveneens, als familiehulp mogelijk is. Spr. zal daarom niet voor stellen om de bedragen te ver minderen, maar hoopt en ver trouwt, dat niet meer gegeven zal worden, dan strikt nood zakelijk is. De VOORZ.Dan zijn we 't eens, we vragen ook geen ver hooging, maar alleen wat in 1932 is uitgegeven. Dhr. HAMEL1NK merkt op, dat volgens dhr. Oggel dhr. van Kampen niet minder wil geven voor steun, maar dat wil hij wel. Hij wil die post verlagen, om straks geen belastingverhooging noodig te hebben. En dat is zijn recht, maar dan is het ook ons recht om de zaak anders te stellen. Ik durf die post niet aanraden op het kantje af. Dhr. VAN BENDEGEM is het daar niet mee eens. Dat men deze post niet wil verlagen, is nog geen bewijs, dat men voor belastingverhooging is, want er zijn al verschillende posten voor gesteld om te bezuinigen, waar door belastingverhooging even goed zou zijn te voorkomen, maar men wil niet. Dhr. IZ. DE FEIJTER zegt, dat door dhr. van Kampen is opge merkt, dat de steuncommissie fouten heeft gemaakt. Nu, dat is best mogelijk, want die maakt iedereen, maar daarom is het ook jammer, dat dhr. van Kampen geen zitting genomen heeft in de commissie, want dan zou alles puik in orde geweest zijn. Dhr. VAN KAMPEN zegt, dat hij heeft willen wijzen op men schen, die niet valide meer zijn om arbeid te verrichten en wier inkomen lager is, dan verschil lende arbeiders, die steun krijgen. Spr. erkenti dat er ook menschen zijn, die niet met de steun rond kunnen komen en dezulken moe ten natuurlijk ook geholpen worden. Dhr. DIELEMAN meent, dat dhr. van Kampen nu komt op het terrein van de Diaconie, maar dat is niet het werk van de steuncommissie- Wij mogen de steun maar niet verhoogen, waar we zouden willen. Dhr. ORTELEE: Als dhr. van Kampen zegt, dat er menschen zijn, die het minder hebben dan de menschen, die steun trekken, dan is dat zoo. Ik wijs maar op mezelf. Ik kom ook niet voor steun in aanmerking en heb ook niets teveel, vergeleken bij menschen die' steun krijgen. Maar daarom moet men niet zeggen, als ik het niet krijg, moet een ander het ook maar niet hebben. Iemand, die van steun f3 huur moet betalen, heeft niet veel over. Spr. zou daarom dhr. van Kampen willen vragen, of hij die menschen nog zou willen verminderen De VOORZ. gelóóft niet, dat dhr. van Kampen dat zal bedoeld hebben. Dhr. VAN KAMPEN wil voor stellen om het bedrag voor steun te bepalen op f35,000. De VOORZ.Ik heb f 36,000, dat is toch maar f 1000 meer Dhr. VAN KAMPEN: Neen, ik wil die f4000 van de traverse gescheiden houden. Dan stel ik voor f 31,000. Dit voorstel wordt niet ge steund. 252. Subsidie voor de Geiten vereeniging f50 Dhr. VAN BENDEGEM vindt f 25 genoeg. Dhr. DIELEMAN vraagt of dat wel ernst is? Als we daar tegen stemmen, wordt straks weer ge zegd, dat we tegen bezuiniging zijn, maar zonder die subsidie kan die vereeniging niet bestaan. Dhr. VAN BENDEGEM Zeker, maar veel kleintjes maken een groote. Het voorstel vindt geen steun. 253. Bijdrage voor de jaarmarkt f30.— Dhr. VAN BENDEGEM is tegen deze post. De VOORZ. vraagt of dhr. van Bendegem de jaarmarkt ook ge zien heeft Het is een postje voor enkele medailles, als bewijs van sympathie en misschien is er nog van over ook. Het is toch weer gebleken, dat de jaar markt toch van belang is voor Axel. Dhr. VAN BENDEGEM zegt, dat hij even op de markt is ge weest. Ze is met kunst en vliegwerk bij elkaar gekregen, maar spr. voorziet, dat het binnen een paar jaar weer afgeloopen is met die markt. Het voorstel tot verwerping wordt niet gesteund. 257. Subsidies voor venoermid delen f 990. Hiervan is f940 voor de Z-VI. Tramw. Mij. en f50 voor de autobusdienst naar Hulst. Dhr. VAN BENDEGEM zegt al een paar malen gezien te hebben, dat er geen passagiers in die bus zaten en daarom heeft z- i. deze subsidie ook geen doel. Hij stelt voor de subsidie in te trekken. Dhr. OGGEL gelooft toch, dat die bus voor Axel van belang is. Het geeft een goede verbinding met Axel vanaf Koewacht, Zuid- dorpe en St. Jansteen, en daarom zou spr. die subsidie willen handhaven. Het voorstel-van Bendegem wordt verworpen met 7 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de h.h. 't Gilde, Verschelling, Iz. de Feijter, van Bendegem en Diele- man. Dhr Hamelink is afwezig. 258. Subsidie werkloozenkassen f 12000. 259. Jaarwedde correspondent arbeidersbemiddeling f 500 271. Uitkeering aan het Rijk als aandeel in de kwade posten voor de belastingen f 1500 273. Idem wegens verlofsrecht f250. 286. Kosten pensionneering en verzekering personeel gas fabriek f2521 287. Rente van geldleeningen voor de gasfabriek f16910 288. Aflossingen daarvoor f 15100 290 Rente wegens gestorte gelden van de gasfabriek f 320 292. Verzekering en pensioen ambtenaren Vleeschkeurings- dienst f600 293. Winstuitkeering Vleeschbe- drijf aan de kringgemeenten f 500. 296. Kasvoorzieningen f 905 301. Onvoorziene uitgaven f 3312 (Vervolg in het Eerste Blad) Gedurende de maand Nov. 1933 Koewacht. Gehuwd. 22. Th. Cleijman, 33 j. en Dimphina Bujjs, 30 j. Geboren. 11 AüDy, d. van A. leghels en Louisa Mattens. 26. André. z. van René Hillaert en Irma Hamerlinck. Roger, z. van R. Hillaert en Irma Hamerlinck. Overleden. 8. Carolus van Gaever, 65 j., ong. 12. Rosé Coppieters, 2 d., z. van G. Cop- pieters en van A. Vermeire. 29. Margaretha de Dauw, 21/, m., d, van C. de Dauw en van B. Vernimmen. Terneuzen. Gehuwd Jacobus Vfrlinde, 25 j. en Levina Galle 23 j. Aothonius Gelderland, 25 j. en Johanna de Meijer, 24 j. Jan van Eijk, 25 j eu L=mntje Dooms, 19 j. 8 Nov. Jannis Marsilje, 26 j. en Klazina Oele, 22 j. 9. Cornelis Bakker, 27 j. en Klazina Walhouf, 19 j. 15. Frans de Groot, 30 j. en Adriana Dobbelaar, 26 j. Karei Scheele, 21 j. en Cornelia Kroon, 18 j. Geboren. Abrahamina, d. van Willem Wieland en Maria Geen- sen. Pieternella, d. van Marinus Scheele en Cornelia RL mens. Elizabeth, d. van Cornelis San- derse en Belia Noom. Willem, z. van Cornelis 't Gilde en Pieter nella van IJk. Janneke, d. van Karei de Koeijer en Jozina Huys- sen. Tanneke, d. vac Jacobus de Smit en Levina Witte. 7 Nov. Marinus, z, van Adriaan Verhelst en Geertruida van Tatenhove. 11. Maaike, d. van Leendert van Eek en Geertrui Doorns. Overleden. Suzanna van de Velde, 41 j., echtg. van Pieter de Feijter. Aloijsius van Hecke, 71 j, wedn. van Elizabeth van Kolk. Leuntje van der Welle, 86 j., W8d. van Gysbrecht Scboon- akker. Reinier Scheele, 76 -j., wedn. van Cornelia de Feijter. Adriana Steketee, 76 j wed. van Osne Los. Aothonius Doppegieter 7 jz. van Augustus en Caro lina Verbeke (wonende te Axel). Maria ten Haken, 60 j., echtg. van Louis vau der Velden. 5 Nov. Johanna Jonkers, 62 j wed. van Jan Leijs. 6. Catharina van bpraog, 47 jd. van Pieter van Sprang en Maatje Gunst. 14, Hendrinus Kauser (v. Zaamslag) 17 j-, z. van Adam en Maria Houg. Een historische misdaad. Naar de „Daily Mail" meldt, heett in Juli van dit jaar een tot dusver geheim gehouden op graving plaats gehad van het stoffolyk overschot der beide jeugdige prinsen, die in het jaar 1483 in den Tower te Londen vermoord werden. 1674 werden deze overblijfse len onder een trap in den Witten Toren gevonden en, naar de overlevering zegt, door de werk lieden op een hoop afval gegooid vanwaar zy later evenwel naar de Westminster Abdy werden overgebracht en bygezet in een grafkelder, waarin tal van En- gelsche koningen begraven lig gen. Thans is gebleken, dat deze legende op waarheid berustte immers werden beenderen van kippen en andere dieren by het stoffelijk overschot der ongeluk kige prinsen gevonde. Eveneens is komen vast te staan, dat niet Hendrik VII maar Richard III dezen gruwelijken moord heeft doen plegen De ouderdom der slachtoffers 121/, en 9 jaar welke nu onomstoutelyk is vast gesteld, sluit de mogelijkheid uit dat Hendrik VII, die volgens sommige geschiedschrijvers aan deze wandaad sehuldig zou xyn geweest, de hand in dit histori sche drama kan hebben gehad,

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 5