OPRUIMING Magazijn „NEDERLAND" SPUROL Spotkoopjes. J. YISSER-KOOLE. Landbouw. VANAF HEDEN 10 25 pCt. KORTING. Gemengd Nieuws. Raadsverslag. mm mMIMöMfifil Bekendmakingen. Reglement der wegen en voetpaden persoon werd gedood. In nage noeg alle gevallen is roekeloos heid en onvoorzichtigheid van dt bestuurders va< motorvoertuigen de oorzaak geweest- Hoe groot die roekeloosheid is, moge blijken uit het feit, dat in het tijdvak October 1932—October 1933 het aantal ongevallen op bewaakte overwegen, veroorzaakt door b stuurders van motorvoertuigen en veelal gepaard gaande met ver nieling van neergelaten afsluit boomen, niet minder dan 376 bedroeg. Men vergelijke dat cij fer met het boven voor onbe waakte overwegen gemelde. Meer belasting. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging (een verhooghg) van de belasting op auto's en rijwielen Het is nu niet voor wegenbelas ting, maar voor een verkeersfonds Het doel heiligt de middelen. De rijwielbelasting zal met 1 Augustus van f 2,50 op f 3 pe jaar worden gebracht en ook voor motors auto's en vrachtauto's is een verhoogde regeling voorge steld. AXEL 8 December 1933 Zal het vriezen of dooien We weten het niet, maar liefhebbers van ij^sport hebben toch moea Ook hier werden de schaatsen weer al aangebonden en reed men op de Kleine Kreek op de ondiepe gedeelten. We vernemen, dat de lang ver wacnte ijsbaan nóg een jaartje op zich zal laten wachten. Het was Dinsdagmiddag voor de kleuters van de Chr Fröbelschool alhier een prettige schooltijd. Van de gecollecteerde gelden waren allerlei cadeautjes gekocht, die werden uitgereikt Na een Sint Nicolaas-vertelling en het houden van spelletjes on der leiding van mej. Lansen wer den samenspraken gehouden. Een en ander tot groot vermaak ook van de ongeveer 70 belangstel lende moeders, zusjes en tantes Voor het naar huis gaan kreeg elke leerling zijn verrassing en zoo was deze middag een aan gename verpoosing voor groot en klein. Ook de kindervoorstellingen, die dhr. Feeters alhier ten be hoeve van enkele winkeliers gaf met zijn filmapparaat sloegen ten zeerste in. Het was ook een aardige St. Nicolaas-verrassing. Dhr. Peeters bleek een mooie keuze kinderfilms voorradig te hebben, die de kleinen deed schateren om de grappige too- neeltjes. De heeren Duym en ljzebaart hadden veel succes. Een feestrergaderlng. Men schrijft ons uit Zaamslag Door de Vereeniging „In 't Be lang der Landbouwers" alhier werd op jl. Woensdag haar al- gemeene jaarlijksche ledenverga dering gehouden in hotel „De Appel" aldaar. Deze vergadering had een bij zonder karakter; het was nl. 50 jaar geled.n, dat deze Vereen, was opgericht, zoodat deze ver gadering een aandenken gaf in de prachtig versierde bovenzaal Van de oprichters is nog in leven de heer Jac. van Hoeve te Zaam slag, die ook tegenwoordig was. De vergadering had het vol gend verloop Opening door den Voorzitter, den heer Jac. de Regt, met een hartelijk welkomstwoord voor de talrijke opkomst. De presentie lijst werd geteekend door 60 leden der vereeniging. Daarna lezing der notulen, welke onver anderd werden goedgekeurd en geteekend. Ingekomen stukken werden op enkele na voor kennisgeving aan genomen. Hieronder bevond zich ook een telegram van den vol genden inhoud „Hare Majesteit de Koningin is „zeer erkentelijk voor Uw schrij- „ven en draagt mij op de Vereen. „In 't belang der Landbouwers" „Haar gelukwenschen over te „brengen en Hare Majesteits beste „wenschen uit te spreken voor „den bloei der vereeniging." (Geteekend) Baron van Geen, Secretaris der Koningin. Nadat dit telegram door den Voorzitter aan de Feestvergade- ring medegedeeld en met groot applaus was begroet stelde de Voorz. voor, om staande te zin gen twee coupletten van het be kende Wilhelmus. Hieraan werd met volle borst voldaan. Verder waren er nog verschillende ge lukwenschen ingekomen, die alle dankbaar werden aanvaard. De heeren Van Hoeve als oprichter en D. Dekker als medewerker aan deze Vereeniging, werden beiden als eerelid benoemd Hierna kreeg de commissie tot nazien der rekening het woord en bracht verslag uit van de ont vangsten en uitgaven, welke prachtig in orde waren. Zij ad viseerden tot goedkeuring. In verband met het 50-jarig jubileum deelde de penningmeester, dhr C. P. de Regt mede, dat in den loop van 50 jaar door deze Vereen, is aanbesteed en afgele verd een totaal van 43 millioen Kilogtam kunstmeststoffen, vee voeder, zaden en andere produc ten, alies te zamen voor een be drag van f 3.556.413 16, wat voor deze vereeniging groote voordee- len heeft aangebracht. Nu volgde het jaarverslag van den Secreta ris, den heer J Dees—var: Liere. Naar gewoonte werd nu een oogenblik gepauzeerd en gaven 4 leden hun namen op voor het houden van een toespraak. Ver der werden de werkzaamheden hervat; de 2 aftredende bestuurs leden werden met acclamatie herkozen en het benoemen der leden voor het nazien der reke ning werd aan het Bestuur over gelaten. De omvraag gaf geen reden tot verandering, zoodat de vergade ring wenschte op den ingeslagen weg van voorheen voort te gaan. Hierna werd de vergadering door den Secretaris, die blijk gaf van zijn dichtersgaven den loop der zaken over de afgeloopen 50 jaar in een prachtig en historisch gedicht weergegeven en daarna werd het tijd om den inwendigen mensch te versterken. Verder bleef de vergadering nog bijeen, om met aandacht te luisteren naar de verschillende sprekers. Het woord werd gegeven aan den heer P. Le Feber, landbouw onderwijzer te Axei. Hij schetste den landbouw van 50 jaar gele den en vergeleek die met dezen tijd. Daarna gaf de Burgemeester van Zaamslag, de heer Joh. de Feijter eer. overzicht van hetgeen hij al de jaren als lid dezer vereeniging heeft beleefd. Als laatste spreker trad op de heer D. Dekker, welke eveneens de vereeniging geluk wenschte met het 50-jarig bestaan en de hoop uitsprak dat de vereeniging nog vele jaren in toenemenden bloei moge bestaan. Door een viertal jonge dames was overeengekomen om deze feestvergadering te verrassen door een paar stukjes voor te dragen. Het viertal noemde zich eerst de Meisjes van het Platteland en vervolgens Het belangrijke mooie Klaverenvier en bracht het samen zijn in een aangename en prettige stemming. Geen wonder, dat deze voordrachten door de ver gadering met groot applaus wer den begroet. Toen men aan het einde der agenda was gekomen, werd het ook tijd om huiswaarts e gaan, zoodat de feestvergade ring door den Voorzitter werd gesloten met woorden van har- teiijken dank aan allen voor hunne medewerking en belang stelling in dezen onvergetelijken dag. Zondag is op de Wester- schelde het Ned Motorschip „Maco" metende 190 ton, schip per Pik, geladen met suikerbie ten, komende van Breskens met bestemming naar Dinteloord, door den Oostenwind en hooge zee volgeslagen en gezonken. De vier opvarenden, twee mannen en twee vrouwen, hebben zich met de roeiboot kunnen redden zij zijn geroeid naar een in de nabijheid liggenden Duitschen schoener en daar aan boord ge gaan, vanwaar ze afgehaald zijn door het Loodswezen naar den Vlissingschen wal. Steun aan su kerbletcnteelt. De commissie inzake steun aan de suikerbietenteelt, deelt mede, dat voor de suikerbieten, waar voor geen garantie beschikbaar is, geen aanvullende steunrege lingen te verwachten zijn, Hen, die over dergelijke bieten be schikken, wordt aangeraden om daarvoor een zoo goed mogelijke bestemming te zoeken, hetzij voor veevoeder, hetzij op andere wijze. Hoewel dit buiten haar bemoei ing ligt, maakt de commissie erop opmerkzaam, dat bij levering aan suikerfabrieken daarvoor slechts een lage prijs zal kunnen worden uitbetaald, daar het be drag van den steun tot het maximum van 1710 millioen Kg. wordt en blijft gelimiteerd. van ALLE De „vliegende'' brigade. Om de saboteering van de steunmaatregelen ten behoeve van den landbouw in de grens streken tegen te gaar, heeft het betrokken regeeringsbureau thans ook 'n speciaal corps werkzaam gesteld, dat voorzien is van mo torfietsen om zich snel te kunnen verplaatsen. Deze motorbrigade bestaat uit 16 man en een sectieleider, die in het bezit is van een auto, dus in totaal 17 personen. Zij zijn verdeeld in vier secties, die ieder een bepaalde standplaats hebben in de zuidelijke provin cies. Een dezer secties zal ge- stationneeJd worden te Hulst of Terneuzen. De vier leden der „vliegende" brigade zijn reeds op hun bestemming aangekomen. Met hun keurige nieuwe motors, vertoefden zij Dinsdag te Hulst en Woensdag te Terneuzen. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 10 DEC. 1933. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9V, ure Dj. van Oeveren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9,30 ure Ds. J. S. Post. Bed. H. Avondm. Nam 2 Dezelfde. Danlueeelne1. Tekst Openb. 14 13-20 Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Ds. A Verhagen, van Middelburg. Nam. 2 Dettlft, Te Deo Haag heeft gistereD een ontzettend noodlottige brand gewoed, waarbij vier perso nen om het leven ziju gekomen. Een 18 jarig meisje en twee jon getjes van 6 en 3 jaar, weiden gedood. De heer des huizes en zijn broer, die van het balcon sprongen, werden ernstiggewond. De vader overleed aan de be komen verwondingen. De wintervorst regeert. De koudegolf heett zich ook uitgebreid tot de Italiaansche Riviè-a. Langs de kust woedde een hevige storm met sneeuw en (jegens. Te Genua viel de eerste sneeuw. Triëst zit geheel in het (js. B(j Venetië werden 2 leden der bemanning van een visscbers- vaartu g door den storm over boord geslagen. Beide mannen verdronken. De koudegolf in Eügeland heeft tot dusver 5 dooden gtë scht. De vorst houdt aan In Noord-Bulgarjjp heerscht een temperatuur van 32 graden oDder nul. Hevige sneeuwval belemmert voor een deel het verkeer, In Macedonië zijn kudden vee door groote troepen wolven over vallen. De scheepvaart op de Zwarte Zee is tot volkomen stilstand ge dwongen, Door de radio-stations z\jn tal van S.O.S.-sainen opge- vangen. (Vervolg van het Tweede Blad) Dhr. VERSCHELLING vraagt of er al over gedacht is, om 's Zaterdags nabij de markt daar voor een gelegenheid in te rich ten. Er blijkt daar bepaald be hoefte aan te zijn. (Die is er nog altijd geweest ook bij de concerten in den zomer, enz. Red.) De VOORZ. Er is wel aan gedacht, maar we hebben geen plaats. Des Zaterdags is achter het stadhuis gelegenheid Dhr. VERSCHELLING: Kan daar misschien met een bordje naar verwezen worden Dhr. OGGEL Dat moest de winkeliersvereeniging doen Dhr. 'tGILDË: Die hebben geen centen meer. 153. Beerruiming f900 155. Vergoeding rijwiel Gem. Opzichter f 25. Dhr. VAN BENDEGEM acht die post niet noodig. Een ander moet zijn rijwiel ook aanschaffen. De VOORZ- zegt, dat de Raad dat vroeger toegestaan heeft en B. en W achten dat ook noodig. Zonder fiels gaat dat niet. Dhr. VAN BENDEGEM: Ja, maar een ander, die een fiets noodig heeft voor z'n werk, moet die ook koopen. Dhr. VERSCHELLING Dat ben ik eens. De gemeente opzichter heeft een goed traktement, dus kan wel een fiets k lopen. De VOORZ.Dan moeten we consequent handelen en ook de rijwielen voor de andere ambte naren schrappen. Dhr. VAN BENDEGEM: Dat is ook niks erg. Dhr. VERSCHELLING Dat is ook reeds vroeger voorgesteld bij de politie. De VOORZ.Ook voor de gasfabriek Dhr. VAN KAMPEN merkt op, dat zoo straks is gewezen op bezuiniging op de pensioenstor ting en verwezen naar het Georg. Overleg. Zouden nu B en W. niet goed doen door met concrete voorstellen te komen na die bespreking? Gesprongen handen-Ruwe huid Dhr. DE RU1JTER is het daar mee eens. Zoo is ook voorge steld door de commissie Schou ten en dat is beter in eens, dan al die kleinigheden afzonderlijk. Dhr. DIELEMAN zegt voor die kleinigheden niet te zijn, want die halen op de begrooting niets uit. 168. Onderhoud woning Rijks veldwachter f 200 171. Rente geldleening ter dekking van het ver- lies-Van Heel 225 172. Aflos daarvan 1000 De VOORZ schorst de verga dering voor 20 minuten, gedu rende welke de leden gelegen heid krijgen tot het gebruik van een broodje met koffie. (Wordt vervolgd). CORRESPONDENTIE. Ingezonden en andere stukken moesten wij wegens weer laat ingekomen adverler.tiën uitstellen. Art. 42 3. AANKONDIGING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente AXEL, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat te beginnen op 15 December 1933. vanwege de G> meente eene algemeene Opneming zal women gehouden van o voet paden met de kunst' werken Axel, 6 December 1933 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BI OK De Secretaris, J L.J. MARlSi Amsterd E.Ostermann Co Bij Apo+hekers en Drogis+en

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2