Buitenland. Allerlei België. De tijden veranderen en wij met hen. Daarom behoeft het niet te verwonderen, dat evenals in ons land ook in België de sociaal-democraten hun parlemen tairen zang totaal hebben gewij zigd en bij monde van hun leider Vandervelde een vurig pleidooi hebben doen hooren voor de ver zekering der nationale veiligheid. Tot voor korten tijd wierp de sociaal democratie in de geheeie wereld zich op als de voornaam ste kampioen voor het ideaal der ontwapening, maar als het getij verloopt dient men de bakens te verzetten. En het politieke getij is zelfs op onrustbarende manier aan het verloopen. Zelfs wordt in breeden kring groote bezorgd heid aan den dag gelegd voor een nationaal-socialistische vloed golf, met Duitschland als centrum, welke alles dreigt te overspoelen en de bestaande verhoudingen in het niet te doen verzinken. De Belgische socialistenleider Van derveide hangt eveneens die mee- ning aan en verheft dientenge volge zijn stem in het parlement om tegen het dreigende gevaar te waarschuwen. Hij bevindt zich daarbij in goed gezelschap, hebbende niemand minder dan den feilen anti-militairist profes sor Einstein een moreelen reuzen zwaai gemaakt door een verkla ring af te ieggen waarin hij o.m. de hedendaagsche jongeling schap aanraadt den militairen rok aan te trekken en liet geweer te grijpen, opdat het opkomende Duitsche gevaar afdoende be zworen kan worden. Zooals doorgaans het geval is, toonen de bekeerlingen zich ook hier fanatieker dan de, om het zoo eens uit te drukken „alle- daagsche" voorstanders van een behoorlijke weermacht. Vander velde begon met te zeggen, dat het onjuist is te beweren, dat Duitschland zich weder bewapent, daar het nooii geheel ontwapend isgeweest. En hij betoogde voorts dat het Duitsche gevaar bestaat en geleidelijk grooter zal worden, tenzij de vroegere geal lieerden (wat is er in wezen toch weinig veranderd sinds 1918!) hun toevlucht nemen tot artikel 213 van het Verdrag van Ver sailles. Men zou wanen, hier de stem van den Franschen oud-Premier Tardieu te hooren, inplaats van die van den Belgischen aanvoer der der sociaal-democraten. Dat artikel 213 toch machtigt den Volkenbondsraad, bij meerderheid van stemmen, te besluiten tot een onderzoek in Duitschland, be treffende het nakomen der ver dragsverplichtingen. Dat hieruit noodwendig de z.g. „preventieve oorlog" moet voorspruiten, schijnt Vandervelde geen bezwaar te achten. Maar hij ging nog verder in zijn betoog, toen hij er op wees, dat Duitschland op het oogenblik nog geen leger bezit, sterk genoeg om een aanvalsoor De vleeschblikken We meldden reeds, dat met ingaDg van 4 December de bussen met vleesch onder beboeftigen en werkloozen worden gedistri bueerd en dat men met behulp van zoo'n kilogram vleesch ver schillende gerechten smakelijk kan bereiden. Om de bussen zit een etiket, waarop een viertal recepten gedrukt zijn voor huts pot, hacté rijstschotel en erwten soep. Maar natuurlijk gelden die re cepten ook voor degenen, die niet voor de blikken vlee-eh in aan merking komen en dus geen bon krijgen, maar gewoon hun vleesch bij den slager koopen. E<j daarom laten we hier de recepten volgeD opdat iedereen ze in toepassing kan breDgen. Natuurlijk zullen een paar le peltjes »Maggi's Aroma* de smaak nog verhoogen. log te ondernemen. Deze rede neering komt met andere woorden dus hierop neer: „Op het oogen blik zal de herleving van het front der geallieerden uit den oorlog van 1914 ons in staat stellen voldoende militairemachts middelen te ontwikkelen om Duitschland volledig aan onzen wil te onderwerpen. Eventueel moeten we er toe overgaan het Roergebied en desnoods nog meer Duitschen grond te bezetten om den heeren in Berlijn mores te leeren." We), ais de oude tijger Clemenceau dat kon hooren, zou hij zich van pleizier in zijn graf omkeeren. De Belgische socialistische voorman besloot met eenige raadgevingen, welkt^nu niet be paald van afkeer van alle ge- weldstoepassing getuigden. „We moeten ons niet in slaap laten wiegen door de vredelie vende uitlatingen van Hitier. Laten we de grensverdediging verzekeren. De verantwoordelijke staatslieden mogen niet in den valstrik loopen en met Hitier gaan praten". Zoo ongeveer luidde het slot van Vandervelde's betoog. Blijkbaar wil hij er dus maar ineens op los slaan, zonder zelfs voor de Duitschers de mogelijk heid open te laten langs den weg der rede hun belangen te beplei ten en wellicht tot een vergelijk te komen Vandervelde ontpopt zich plotseling als een vechters baas eerste klas, een geweldenaar. Brederode had gelijk: het kan verkeeren. En we leven in een vreemde wereld tegenwoordig. De erkenning der Sovjets Wanneer men de dageiijksche koersen ziet of den prijsloop be studeert van de voornaamste sta pelproducten wanneer men zijn oor te luisteren legt in de ver schillende kringen van onze sa menleving, dan is het één geluid, dat men hoort en weiverdere ellende, meerdere stagnatie en voortschrijdende daling van de koopkrachtige vraag. De gelds omloop is gestremdgoederen kan men net zooveel krijgen als men wil, maar in geld betalen is voor velen een onmogelijkheid geworden. Het economische be vriezingsproces gaat nog steeds door en de stapels onbetaalde rekeningen, onbetaalde rente, pacht, huren hoopen zich op. De mannen van het dagelijksche leven zien geen verbetering en zij halen de schouders op voor de economen, die met cijfers trachten te bewijzen, dat die verbetering in werkelijkheid bestaat. We geven gaarne toe, aldus schrijft de economische mede werker van de „Avp" dat hier een tegenstelling bestaat. Wie heeft gelijkde man, die midden in de practijk staat en die niets dan achteruitgang ziet, of de econoom achter zijn lesse naar Ons antwoord is beiden, want het licht, dat aan den ho rizon gaat schijnen, geeft nog geen warmte, kan nog geen warmte geven, omdat de intensi teit daarvan nog niet groot ge- Wortelen met aardappelen, uien en vleesch. Men neme3 deelen aardspp 2 deeleD wortelen, 1 deel uien. De wortelen en uien te samen koken met de bouillon welke in deze bus bij het vlersch is. Nadat de aardappelen geknokt zijn, maakt men er puté^ van, er stampt dan de wortelen met de uien en aardappelen dooreen. Voeg er uit deze bus zooveel vleesch bij als men noodig acht. Laat alles te samen Dog een kwar tier goed warm worden. Haché. Neem het vet uit deze bus er doe het io de braadpao, en snip per daarin enkele uieD, en bak deze goed bruin. Daarna voegr men zooveel vleesch bij als men noodig acht, met eeD paar kruid nagels en wat laurierbladen. daD nog een half uur smoren in de pan. Desverkipzend kan meD nog een soheutje azijn toevoegen, oa den «maak ta verhoogan, noeg is. Maar met vrij groote zekerheid kan men zeggen, dat die lichtbron steeds grooter wordt, tot zij op een gegeven moment ons ten voile zal gaan bestralen en wij ons zullen koesteren, niet tegenstaande wij nu nog ver kleumen in de barre koude. Eiken dag gaan wij vooruit, net zooals wij ook eiken dag dichter tot de lente en den zomer komen. Ons materieele leven bevindt zich voor het oogenblik in de donkere, koude dagen, maar het is onmiskenbaar, dat de dagen gaan lengen en dal de warmte bron steeds dichter tot ons komt. De erkenning van de Sovjet republiek door Amerika is hier voor een nieuwe aanwijzing. De bolsjewistische idee vormde des tijds een groote dreiging voorde wereld de algemeene revolutie werd door Moskou met groote energie gepredikt en alom werk ten de Sovjet-agenten aan de ondermijning van de bestaande maatschappij. Het is echter ge bleken, dat de fundamenten van die maatschappij te hecht waren om door de nijvere Russische agitatoren te worden vernield en oogenschijnlijk heeft Stalin deze energie-verspilling laten staken, nu gebleken is dat het scherp- gedachte mes in eigen vleesch begint te snijden. Fractisch heeft Stalin voor Rusland zelf niets bereikt, wel indirect en tegen de bedoeling in voor West-Europa De weers'and, door de Bolsje wistische agitatie ontwikkeld, heeft geleid tot zelf-inzicht en men gaat nu arbeiden aan het wegnemen van mistoestanden, ten einde de fundamenten van het bestaande stelsel te verstevigen. Duitschland, Amerika, Italië, Frankrijk zijn daarmede bezig en ook in ons land wast de stroom, gericht op het omverwerpen van met meer practisch zijnde tradi- tioneele vormen en scheppen van een nieuw economisch leven binnen de fundamenten van ons staatsbestel. Nu de politieke gevaren der Sovjet door de gelijkmatigheid, welke er in de wereld bestaat, al wordt deze tijdelijk wel eens op zijde gezet in de juiste bedding zijn geleid, moet men ook trachten de economische nadeelen ervan te ondervangen. Het buitensluiten uit het econo mische wereldproces van milli- oenen menschen drukt natuurlijk zijn stempel op het wereldbe drijfsleven. Weet men het groote Russische volk weer in te scha kelen, dan beteekent dit een krachtig middel om de groote voorraden te spuien en het pro ductie-apparaat weer op dreef te brengen, waardoor de wereid- koopkracht toeneemt deze toe name op haar beurt vormt weer aanleiding tot nieuwe energie ontwikkeling. Hiervoor is na tuurlijk geld noodig, want ge d bezit Rusland niet of niet in noemenswaardige hoeveelheid. Amerika heeft echter den band met het goud losgemaaktRoose velt wil de deflatie, welke alles Ry«trand met bouillonvleesch. Kook rijst naar behoefte goed eaar, en beleg daarmede de rand van Uwen schotel. Zooveel vleesch als men noodig acht uit deze bus nemen, en goed warm maken door 10 minuten in heet tot kokend water te leggen. Leg dat vleesch op het middenvak van de schotel Wat kruiden en een gebraden ui kan meu daar overheen doen, en maakt het geheel tot een zeer smakelijken schotel. Erwtensoep. '/g pond erwten zet men 1 nacht in kond water, DeD vol einden dag brengt men 1 Liter water aan de kook met wat preien en uien, zoo men verkiest ook wat selderij Men late dit 2 èi 21/, uur goed gaar koken. Het laatst, halt uur voege meu van den'in houd der bus zooveel Dfj als men noodig acht. Dikwyls doorroeren om aanbranden te voorkomen. tegenhoudt, bestrijden en heeft er geen bezwaar tegen de pa piercirculatie te vergrooten, mits hiertegenover productieve hande lingen staan. De Amerikaansche export naar Rusland, welke van een erkenning het gevolg zal zijn, zal slechts door middel van lang crediet kunnen worden gefinan cierd en Washington heeft tegen deze verleening van crediet geen bezwaar, mits de orders maar voldoende zijn om algemeene verluchting te brengen. Een „koopend" Rusland is een der eerste factoren, welke de crisis zullen kunnen bannen. Een tot de orde teruggebracht China on getwijfeld de tweede, want ook daar wonen ettelijke honderden millioenen menschen die door de omstandigheden weinig kunnen verteren. De Japansche actie, hoeveel gevaren deze ook deed ontstaan, heeft één prachtige zijde en wel het doen terugkeeren van een geheel volk tot de wereld huishouding. Weet men het gele gevaar ook in een goede bedding te leiden en hiervoor is een sterker Rusland een der eerste vereischten, dan is de econo mische situatie in de wereld op nieuw versterkt. Dit zijn echter processen, die niet vlug kunnen verloopen, maar die toch hun werking doen, de depressie ten spijt. L'top van de bevolking AXEL. Gedurende de maand Nov. zijn in deze gemeente Ingekomen: Jan Francies de Roos en gezin, landarb., Beoostenblij L 43, van St. Jansteen. Maria T. de Kraker, dienst bode, Oudenweg 1 10, van Rijs wijk. Louis Fr. Kayser en gezin, waterb. opz., Pr. Hendrikstraat EE 30, van Terneuzen. Rosalia M. Schelfaut, dienst bode, Sluiskil P 85, van Honte- nisse. Leon A. Vervaet en gezin, manufacturier, Noordstr. B 46, van Westdorpe. Theophiel van Laere en gezin, chauffeur, Sluiskil P 36b, van Terneuzen. Levs. Zegers en echtgen., fa brieksarbeider, Julianastr. E 95, van Hoek. Lein Murre en gezin, landarb Capellep. M 13, van Baarland. M. S. van Steel, geb. de Block en zoon, zonder beroep, Juliana- straat E 168, van Rotterdam Adriana R. L van Pottelberghe, dienstbode, Buitenweg H 65, van Hulst Alphons Sturms, landarbeider, Kanaal K 25b, van Koewacht. Marinus A. Weststrate, fabr. arb., Oudewijk F 6, van Ter neuzen. .Margaretha Jansen, dienstbode, Magrette N 59, van Zaamslag. Willem Gilijamse, bouwkundig opzichter, Noordstr. B 71, van Den Haag. Elisabeth van Maale, zonder De rookers bezuinigen. De zegetocht van de sigaret is in Duitschland door den nood tot staan gekomen, ten deele ook door de ontzaglijk hooge belasting van alle tabakssoorten Io het jaar 1913— '14 bracht de tabaksbelas ting in Duitschland nog slechts 106 millioen mark op In het jaar 1930 '31 steeg deze opbrengst tot de recordnoogte van 1058 mil lioen mark maar toen bleek de schroef te ver te zijn aangedraaid Het volgende boekjaar leverde een daling van 265 millioen op De rookers zyn tot de goedkoopere merken overgegaan, zoowel by sigaren als hij sigaretten en ook beperken zy t>nn liefhebberij aan z'enlfjk. In 1930 "31 werrlen nog 3700 millioen voor »rookerijes» uitgegeven, in 1931—'32 noi> »maar 3200 millioen, zoodat per hootd der bevolking voor 8 mark minder werd gerookt. In 1913 warden in Duitschland nog 8 3 milliard sigaren en 14 milliard sigaretten gerookt, ie 1928 waren beroep, Walstraat C 12, van Wachtebeke. Adriaan Leendert Dobbelaar, koopman, Buitenweg H 5, van Westdorpe. Elizabeth A. Ortelee, geb. de Feijter, zonder beroep, Noordstr. B 55, van Zaamslag. Wed. van Eek en gezin, zon der beroep, Walstraat C 27, van Stoppeldijk. Vertrokken: Rudolf Goldgrüher, ploegbaas Sluiskil Pwoonb. naar Marokko, Gerrit K, van Gessel en echtg. ingenieur, Sluiskil P 88 naar Eindhoven. Pieter de Putter, opz. Reg. en Dom., Stationstraat G 22 naar Nijmegen. Katharina Hessinger, coupeuse, Stationstr. G 18 naar Amsterdam Alphonse M. v. d. Bilt en ge zin, koopman, Drieschouwen A 29, naar Zuiddorpe. Johs van Bendegem en gezin, koopman, Kanaalkade A 85 naar Leiden Catharina Lourens, dienstbode, Magrette N 48 naar Terneuzen. Johs. A Schuurman en echtg mach. constructSluiskil P 78 naar Haarlem. Adriana P. Dees, dienstbode, Kanaal K 30 inw. naar Diemen. Alphonsina C G. v. d Berg. dienstbode, Walstraat C 34a naar Zeist. Jozias C. Verhage, smidsknecht, Spui N 83 naar Oostburg. Wilhelmina J. de Jonge, zon der beroep, Markt C 6 naar 's Gravenzande. J. L. M. Boot en gezin, post directeur, Noordstraat B 70 naar Amsterdam. Petrus Maas, kleerm., Noordstr. B 46 naar Biervliet. Wilhelmina Pr. de Vos, zonder beroep, Armendijk H 52 naar Terneuzen. Blazina S. Haak, zonder ber., Gentschevaartstraat C 57 naar Terneuzen. Clementus J. Groothaert en gezin, electricien, Zeestraat A 107 naar Terneuzen. Marktberichten HULST. Ter graanmarkt van Maandag jl. waren de prijzen ais volgt Tarwe regeeringsprijs. Rogge f0a f 0,— Wintergerst f3 af 3.75. Zomerg. f3.50 a f4 Haver f 3.75 a f 5,50 Erwten f 7 50 a f 9,50. Paardenboonen f 5.a f 6 Duivenboonen f 6.— a f 7.Witteboonen f 0,a f 0.Bruineboonen f 6 50 a f 8,50 Boekweit f a f Lijnzaad f 6 f 7,50. Blauw Maanzaad f 17.50, a f19 25. Mosterdzaad f 10 - a f 13 25. Groen Vlas f a f Gebookt Vlas f -. a fGezwingeld Vlas f— a f Aardappels f 0.00 a f 0,00. Koolzaad f8 - a f 11.50 Stroo f—Eieren 100 stuks f6,—. Slachtvee aangev. 22, verk. 9 Varkens aangei 10 verk 7. Eierveiling stuks a 0.per 100 stuks. het 7 milliard sigaren, doch 329 milliard sigaretten geworden ut 109 sigaren en 514 sigaretten per hootd dei bevolkmg tegen 119 sigaren en 193 sigaretten ic 1913, I" 1931 werden echter nog maai 96 sigaren en 435 sigaretten p>-r hootd der be^oluine verbruikt. Zoo gaat her, ais de belnstirg- schroet al te bard woirlt aange draaid. Wetenswaardigheden Is het U bekend, dat het S S »Aqnitania« op zijn transatlanti sche reizen per dag 33 000 vaten olie verstookt dat de stad Qent op zes ed twintig eilandjes is gebonwd, die door tachtig bruggen met elkaaf verbonden worden dat er op IJsland geen hoornet» groeien, alleen een soort Wilg, niet hooger dan manshoogte dat volgensdegeschiedkundigen de kruisiging waarschijnlijk plant* vond op 18 Vtaart v»o het j*ar 29 dat haaienvinnen als ee» delxa tesse in China worden beschouwd? 0—

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 4