EEN HUIS Het WOONHUIS Dat ai Schaakspelen Luxe Autoverhuur O O IWttiHMliM 1933. PENSION J. C. VINK Boekhandel. Markt C 4 imm bij G. P. VLAANDER. Ook goedkoope Amerikaansche Schaatsen. Binnenland. Ad verten tien. met Schuur en Tuin, C. J. SCHIEMAN AXEL. VRIJDAG 8 DECEMBER 1933 VERKOUDHEID. 1>V Ruime keuze Alle maten Alle prijzen B i 11 ij k tarief. J. HOOGENDOOUN, we kunnen het echter samen vatten in een paar woorden. Burgemeester Huizinga heeft van en aan Axe! veel geleerd. Hij was buitengewoon werkzaam èn als ambtelijk burgemeester en als eerste burger. Met alles was hij bekend en in alles werkte hij zich in. Economische en sociale vraagstukken bestudeerde hij en Z.Edelachtbare was de vraag baak van ieder, toegankelijk als hij was, door geen rang of partij te onderscheiden. Het is vandaar, dat men in onze gemeente nog gaarne de vriendelijke, innemende figuur begroet, als zijn werkkring zich tot onze stede uitstrekt. En geen wonder is het, dat men te Terneuzen zijn burgemeester een waar feest heeft bereid. Ten stadhuize is hij met zijn echtge- noote en familie gecomplimen teerd te midden van een schat van bloemen. Hem werd namens den Raad een gouden horloge met ketting aangeboden. Tal van corporatie's en personen, onder wie ook het gemeentebestuur van Axel, getuigden van hunne belang stelling en 's avonds werd een serenade gebracht door het mu ziekgezelschap. Woordenrijk als de heer Hui zinga steeds is, werden allen met een toepasselijk woord beant woord, al was ZEd.Achtbare getroffen door de grootsche hulde Zooals bekend dwingt de heer Huizinga ook daarom vooral respect af, doordat hij zonder meer dan gewoon lager onderwijs te hebben genoten, zich een rijke kennis van zaken heeft verworven op velerlei terrein. Hij was pro pagandist, journalist, organisator, kortom waar hij zich plaatste, wist hij zich te doen gelden en doet dat nog getuige de handige en bekwame wijze, waarmede bij de debatten leidt in de gemeen teraadszittingen van Terneuzen. Burgemeester Huizinga heeft te Terneuzen de H.B S. gesticht en op tal van terreinen maakte hij zich verdienstelijk. De regeering heeft de verdiens ten van den heer Huizinga reeds in 1903 erkend door hem te be noemen tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Ook ontving hij van de Belgische regeering een onderscheiding voor het vele werk tijdens den oorlog aan de Belgi sche vluchtelingen besteed. Jubileum 1. Staverman. Dezer dagen is het een kwart eeuw geleden, dat een befaamd Zetuwsch chirurg, de heer A. Staverman zich te Vhssingen ves tigde. Niet alleen daar, maar ook in een groot deel van Zeeland aldus schrijft de Middb. Crt. heeft inen de handen ineengeslagen om hem erkentelijkheid te betoonen voor wat hij voor zoo velen ge weest is. Tegelijkertijd is hij in December 1908 benoemd tot chef van den ongevallendienst aan de Kon. Mij. „De Schelde" en ook in die functie heeft hij stad en land groote diensten bewezen. Aan de groote organisatorische gaven van dokter Staverman is te danken geweest, dat het betrok ken Regeeringsdepartement, een staatscommissie benoemde, onder presidium van nu wijlen dr. No- len:, waarbij Staverman als hd, die tot taak had deze materie in studie te nemen. Weldra werd haar voorstel wet. Welk een ver mindering van leed "voor den be trokken arbeider, welk een be sparing voor de fabrieken I Voor een belangrijk deel van Zeeland was Staverman de chi rurg. bij de gratie Qods, wiens vaak reddend lancet genezing of verlichting bracht, en wiens rijk gemoed meeleefde met den patiënt en diens milieu. Ook als politicus toonde dokter Staverman zijn gaven. Als vrij zinnig-democraat had hijjarenlang zitting in den Vlissingschen Raad en sinds 1927 in de Provinciale Staten van Zeeland het door hem Verkregen stemmenaantal overtrof hieest verre dat der kiezers zijner partij. Hij is een populair man, die dit een volle kwart eeuw ge bleven is en nog is. Tal van plaatselijke instellingen begroeten in hem hun oprichter leider. Als voorzitter van het Roode Kruis heeft dokter Staverman in den oorlogstijd vele, zoowel Bel gische als Engelsche gewonden redding of heling gebracht; bij uitwisseling van Duitsch en En gelsche invaliden verleende hij zijn medewerking. Zoo was hij voor velen veel en dit is dan ook de reden, dat deze sociaal voelende medicus zijn vrienden en vereerders bij honderden telt. Het is dus niet te verwonderen, dat talloozen hem op 9 December a s. zullen hul digen een comité, gepresideerd door den burgemeester den heer C A. van Woelderen heeft daar toe het initiatief genomen. Naar wordt gemeld is in de vacature als directeur der Ned. Handels-Mij. als no. 1 op de voordracht geplaatst, de heer C. J. baron Collot d'Escury Van Heel fy Co te Hoes in Lfqu'datie. Naar de Midd. Crt meldt, zal door liquidateuren in den loop oer maand December worden overgegaan tot het doen van een derde uitkeering ad 4 pCt. In to taal zal dan 54 pCt. der vorde ringen zijn betaald. Verdere uit keering mag worden verwacht, doch over de grootte daarvan is nog niets positiefs te zeggen I jiii id bouw. Centrale hengstenkenring 1934. Behoudens nadere goedkeuring door Zijne Excellentie den Minister van Economische Zaken heeft de Prov. Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Zee land bepaald, dat de centrale hengstenkeuring zal gehouden worden op Donderdag 8 Februari 1934, des v.m. 9 uur te Qocs. Voor postzegelverzamelaars Het hoold van het Bedrijf der Posterijen deelt mede, dat voor taan voor de kwijting van het luchtrecht van de per luchtpost te verzenden poststukkeu geen afzonderlijke lucbtpostzegels meer zullen worden aangemaakt. De thans nog aanwezige voor raden van de z g. luchtpostze- g^ls worden zoo spoedig mogelijk opgebruikt en kunnen thans ook worden aangewend voor de fran keering van met de gewone mid delen van vervoer te verzenden poststukken, postwissels en post pakketten. Aan het publiek zullen bij aan koop van frankeerzegels in waar den, waarvan ook luchtpostzegels worden verstrekt, tenzij uitdruk kelijk om gewone trankeer zegels wordt gevraagd. Bovendien zil een gedeelte van de aandwezige voorraden lucht postzegels van 10, 20 en 30 cent worden overgedrukt met de waarde-aanduiding „2 cent", terwijl voornamelijk ten behoeve van de frankeering en kwjjting van het luchtrecht voor lucht postbrieven naar Nederland van hoogstens 5 gram, door middel van een opdruk op de luchtpost zegels van 75 en 150 cent, een frankeerzegel van 421/, cent in omloop zal worden gebracht. De overdrukken van 42VS ets zullen binnenkort aan de kan toren worden verstrekt. De overdrukken van 2 cent zullen eerst in begin volgend jaar verkrijgbaar worden gesteld. Sportnieuws. Axel II Stoppeldijk 14 -1. De weersomstandigheden had den op het spel der thuisclub een meer nadeeligen invloed dan op dat der gasten, die né een half uur lang met succes stand gehouden te hebben tegen een sterker, doch voor het doel on gevaarlijk Axel II, door harden arbeid erin slaagden den strijd gelijk op te doen gaan. Dooreen misverstand plaatste een Stop peldijk-speler in eigen doel (1-0) met welken stand de rust inging. De tweede helft zette in met Axelsch overwicht, dat nd 5 mi nuten weer op een door een Stop peldijk-speler gemaakt doelpunt uitdraaide (20). Hierna bracht Axel U door een strafschop den stand op 3—0, waarna Stoppeldijk door een blunder van Axels keeper de eer redde en er 3—1 van maakte. De tegenstand van Stop peldijk werd voortdurend minder waardoor Axel II nog éénmaal scoorde en den eindstand bracht op 4—1. Burgerlijke Stand. Gedurende de maand Nov. 1933 AXEL. Huwelijks-aangiften. 2. Johan Pieter de Zeeuw, 24 j., jm. en Janna Smies, 20 j.,jd. Antho- nius Pieters, 26 j., jm (van Ter neuzen) en Wilhelmina Frudentia de Vos, 20 j., jd. 23. Vittorio Toffoli, 29 j jm. en Ghislaine Irma Maria Elvire de Meyer, 22 j jd. (van Terneuzen). 29. Wil helmus Gelderland, 22 j jm. (van Terneuzen) en Bertha IrenaPelagie Dhanis, 18 jjd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Marinus Anthonie Weststrate, 26 j., jm. (van Terneuzen) en Janna Overdulve, 23 j„ jd. 16 johan Pieter de Zeeuw, 24 j jm. en Janna Smies, 20 j., jd. 23. An- thonius Pieters, 26 j., jm. (van Terneuzen) en Wiihelmir.a Pru- dentia de Vos, 20 j jd. Geboorten. 6. Cornelis Florus, z. van Cornelis van de Velde en Cornelia Elisabeth Witte. 7. Jo hannes Hendrik, z. van Aloysius Lodevicus de Waal en Maria Koekkoek. 21. Leentje, d. van Rocus de Kraker en Adriana van Langevelde. 23. Jan Karei, z. van Levinus van Cadsand en Catharina de Koeijer. 26. Jan, z. van Jacobus Koster en Neeltje van Langevelde. 30. Abraham Frangois, z. van Willem Abraham de Jonge en Tanneke Meesen. Overleden. 2. Debora Jansen van Rosendaal, 76 j., wed. van Absalon Wijna. 3. Willem Jo hannes van Petegem, 23 j., echtg. van Pleuntje Jacomina Kielman. 6. Aloysius Adain, 62 j. (van Wesldorpe) echtg. van Maria van Meulebroeck. Maria Louisa Schel- leman, 58 j echtg. van Petrus Gerardus Johannes Claessens 8 Charles Louis van Bastelaer, 71 j-, z. van Dominicus van Baste laer en Paulina Dellaert. 11. Maria Koekkoek, 83 jd van Hendrik Koekkoek en Maria Jonkman. 15. Carolus Ludovicus de K yzer, 51 j echtg van Mathilda de Bakker. 20. Catharina Scheele, 42 j., echtg. van Andries den Beer. 21. Pieter Francies Fer- mont, 66 jechtg. van Josepha Meert. Crisis-publicatiën. De steun aan de consumptie aardappelen oogst 1933. Van bevoegde zijde deelt men ons het volgende mede Met de steunregeling voor de aardappelen gaat het den goeden kant op. De voorraden leverbare consumptieaardappelen, vooral van de goede soorten, zal inge volge de getroffen regeling wel niet zoo groot zijn, dat groote overschotten verwacht mogen worden. Overigens zal de op 15 November jl. gehouden inventa risatie hierover uitsluitsel kunnen geven. Het fonds dat gevormd wordt door inhouding van een vierde van den minimum prijs en de heffing op geleverde con sumptie- en pootaardappelen, groeit gestadig aan. Het is o. i. dan ook ongetwijfeld te ver wachten, dat de leverbare aard appelen, die op 1 Juni nog aan wezig zullen zijn, tegen de thans geldende uitbetalingsprijzen kun nen worden overgenomen. De aardappelen van een be paalde soort, die het beste van kwaliteit zijn, worden vanzelf sprekend het eerste afgenomen, terwijl hetzelfde het geval is met de aardappelen uit die streken, waar vandaan de transportkosten het laagst zijn, doch ook de andere aardappelen zullen hun kooper wel vinden. Nu de op slag van wintervoorraden in de steden een aanvang neemt, is een groolere vraag dan tot nu toe te verwachten. Er is o. L dan ook geen enkele reden om de aardappelen lager dan de vast* gestelde minimumprijzen ver meerderd met het bewaarloon te verkoopen, afgezien van het ontoelaatbare en strafbare van een dergelijke handelwijze. Met het oog op de overname voor de Nederlandsche Aardappel Centrale van de aardappelen die niet voor de consumptie of voor pootgoed kunnen worden ver kocht, zouden wij de telers in overweging willen geven, hun aardappelen goed te bewaren. Voor vervoederen neme men alleen die aardappelen, die buiten de bekende vastgestelde maten vallen. In verband met de vorst is de afsluiting van den Provincialen weg NEUZEN AXEL tusschen de voormalige Tol bij Axel en het zoogenaamde Buthstraatje tot nader bericht uitgesteld. Met 1 Januari 1934 te huur staande te AXEL, bij de statie. Ook huis en gedeelte van den tuin afzonderlijk te huur. Te bevragen bij den heer BOGGENDE, Nieuwshaat. De plank bevat 1021 spijkers. Het juiste aantal is niet geraden. Het dichtsbij geraden aan tal is 999. aangeboden met vrij zit- en slaapkamer of ook hui selijk verkeer. Adres Kerkdreef 27, Axel. Notaris FANOY te Axel zal ten verzoeke van THEOPH. VAN DER SIJPT te Koewacht, in het café van Cam. de Schepper te Koewacht Dorp, op nam 4 nnr verkoopen mei Schuurtje. Erf en Tuin, te Koewacht, Dorp, kad. sectie C no. 933, groot 7 A 48 c.A. (50 roeden), thans nog door ver- kooper bewoond. Te aanvaarden uiterlijk 1 Febr. 1934. Betalen: 30 Dec. 1933. Bij een huivering en loom gevoel, pijn in de ledematen, een zwaar gevoel in het hoofd, waterige oogen, vochtige neus, Aansezirhts- pIJo, Tand- er. Kiespijn, Spierpijnen, zijn de Koortspoeders van Apo theker H VAN AKEN, specialist te Selzaete, België het aangewezen middel. De Koortspoeders ran Apotheker VAN AKEN zijn onmisbaar in een huisgezin. Verkrijgbaar in Doosjes van 60 cent bij Apothekers en Drogisten. Imp. SCHULTE THIEME, Langedelft A 94, Middelburg jjg O - Rijdt safe Beleefd aanbevelend, Buitenweg H 33. t mjnim ;r T - .''TC- ..r-v, - V-V*: .Ti'' •- -r - -r

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 3