Axelsche Courant. Nieuws- eu Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 68. Vrijdag 1 December 1933. Raadsverslag. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. ViNK Axel. Tweede JBlad. Zitting van Woensdag 29 Nov. Aanwezig alle leden, benevens de secretaris. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. Om 2 uur opent de Voorz. de openbare vergadering met gebed en stelt de agenda aan de orde. 1. Notulen. Deze worden aangehouden, om dat ze nog niet gereed zijn. 2. Ingekomen stukken. a. Voor kennisgeving wordt aangenomen een ministerieel schrijven, houdende besluit, dat voor de gemeente Axel achter wege blijft de vermindering, be doeld in art. 1, lid 1 der Wet van 18 Maart 1932. b. Ter behandeling bij de begrooting wordt neergelegd een verzoek van Ged. St., om den Raad te hooren over het ontwerp besluit inzake een korting voor het tijdvak var, 3 jaren, ingaande 1 Januari 1934, op de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen, ontvangers, wethouders en amb tenaren van den Burg. stand, zulks met intrekking van vorige beslui ten. Het ontwerp luidt aldus a. op de jaarlijksche bezoldi ging, met uitzondering van het bedrag, hetwelk aan kindertoelage wordt genoten, wordt eene korting toegepast van 121/, pet. b. onder jaarlijksche bezoldi ging wordt verstaan het bedrag, dat den ambtenaar volgens de jaarwedden-regeling toekomt zon der aftrek van het bedrag, vast gesteld voor het genot eener ambtswoning c. het bedrag van de jaarlijk sche korting wordt tot een gehee- len gulden naar beneden afgerond. d. op de tijdelijke korting komt in mindering hetgeen op den ambtenaar wordt verhaald, ingevolge art. 36, 4e lid, der Pen sioenwet 1922, met dien verstan de, dat, ingeval de pensioens- gtondslag(en) hooger is (zijn) dan de jaarlijksche bezoldiging(er), de vermindering beperkt blijft tot het bedrag, dat zou zijn verhaald, indien de pensioensgrondslag(en) gelijk was (waren) aan de jaar lijksche bezoldiging e. geenerlei korting woidt toe gepast op de jaarwedden vanéén honderd gulden en daarbeneden. Dhr. OGGEL zegt, dat Ged. St. het oordeel van den Raad vragen en daarom acht hij beter, dat dit verzoek los van de be grooting werd besproken. De VOORZ. zegt daar geen bezwaar tegen te hebben, maar heeft dit liever behandeld bij de begrooting, omdat de salarissen dan toch in bespreking komen. c. Verzoek van de huurders der woningen van de Ver. tot Verbetering der Volkshuisvesting, in de Julianastraat, om verlaging van den huurprijs en intrekking van de te storten waarborgsom ad f 25 bij het hurer. van een dergelijke woning. d. Mededeeling van de Ge zondheidscommissie, dat de ont vangsten zijn berekend naar één cent per inwonei en alzoo het aandeel van deze gemeente is bepaald op f 62.55. (Vroeger was dit 2Vj cent per inwoner, of ruim f 150 totaal). De stukken b, c en d worden bij de begrooting behandeld. e. Een schrijven van Jac. van Langevelde, waarin deze zich beklaagt, dat bij de levering van de zgn. crisiskoeien op 22 Nov. jl. in de Emmastr. de dieren zóó voor zijn huis stonden geplaatst, dat hij goedschiks zijn woning niet» kon binnentreden, terwij! behalve gevaar voor schade aan zijn gevel er een in zoo'n mate vervuilde toestand ontstond, dat het op een koestal geleek. En dat niettegenstaande hij er den veldwachter Oosting op 'wees, die hem trachtte gerust te stellen, maar niet handelend optrad. Dhr. VAN BENDEGEM zegt er even geweest te zijn en was verwonderd, dat de koeien niet een paar meters verder waren gebracht, waar plaats genoeg was en er niemand last van had, dan was alles voorkomen ge weest. Ook heeft hij gezien dat er palen ware geplant in de richting van de gasleiding, zoo dat ook daaraan nog schade had kunnen ontstaan. Dan vernam spr., dat die vuile boel daar is blijven liggen tot Vrijdags, ter wijl het vroeger opgeruimd had kunnen zijn. Spr. hoopt, dat dit later voorkomen wordt. De VOORZ. zegt dat de zaak schromelijk overdreven wordt voorgesteld. Hij heeft vóór de levering gevraagd, hoeveel bees ten er zouden komen en toen is geantwoord ongeveer 60. En daarnaar zijn de maatregelen ge nomen. Er zijn er echter driemaal 60 gekomen, zoodat er nu plaats te kort was, maar spr. heeft riet den indruk, dat het zoo erg ge weest is, als wordt gezegd. In- tusschen is dat niet te voorko men, als men het niet van te voren weet. Dhr. OGGEL merkt op, dat Van Langevelde toch ook Oos ting tusschenbeide riep, maar deze lachte erom en zeije kunt toch nog langs achter in huis. Spr. meent toch ook, dat men hier anders had kunnen optreden. De VOORZ. zegt Oosting ge sproken te hebben, maar die heeft niet gezegd, dat de man niet in huis kon. Maar als er klachten zijn over de ambtenaren, dan moet men bij mij komen, dan kan ik die onderzoeken. 3. Benoeming lid der Com missie voor georganiseerd overleg. Wegens bedanken van dhr. A Verschelling stellen B en W. voor een lid te kiezen uit de heeren C. van Kampen en B Seghers. Dhr. VAN KAMPEN zegt, dat hij geen bezwaar heeft, om ook in die commissie de belangen van de gemeente te dienen, maar aangezien door zijn benoeming die commissie een eenzijdig ka rakter zou dragen, zag hij liever dat iemand van de linkerzijde werd benoemd. Meent de Raad van niet, dan is hij bereid de benoeming te aanvaarden. Hierna heeft stemming plaats en krijgen de h.h. van Kampen 5, Stghers 2, 't Gilde 1 en Ha melink 5 st. Bij 2e stemming krijgen de h.h. van Kampen 4, Seghers 2 en Hamelink 7 st., zoodat dhr. Hamelink benoemd is. 4. Adres Z.-VI. Slagershond. Zooals bekend omvat dit adres het verzoek om de verordening voor het slachthuis zoodanig aan te vullen, dat het verboden wordt vee in particuliere vertrekken te slachten voor het zgn. uitponden. Omdat hierover in de vorige vergadering de stemmen staakten, heeft heden herstemming plaats met gevolg, dat het verzoek met 8 tegen 5 st. ingewilligd wordt. Vóór de h.h. Iz. de Feijter, Hamelink, van Kampen, Oggel, Ortelee, de Ruyter, van Bendegem en van de Bilt. 5. Tarieven slachtlokaal. Voor deze tarieven verwijzen we naar het verslag van de vorige zitting, waarin ook over dit punt de stemmen staakten en heden herstemming plaats heeft. Het voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Tegen de h.h. Dieleman, J. de Feijter, 't Gilde, Seghers, Verschellingen van Bendegem. 6. Vaststellen begrootingen. De begrooting wordt den Raad door B. en W. aangeboden onder de volgende bewoording Wij doen U 'hierbij toekomen de Gemeentebegrooting 1934 met hare Memorie van Toelichting. Het is ons aangenaam U te kunnen mededeelen, dat ondanks verschillende groote en nieuwe uitgaven die onvermijdelijk wa ren, zooals b.v. f 1000 ter dek king van het verlies van Van Heel en Co; f 1000 voor de wegsverbetering Drie Schouwen- Roodesluis f12000 voor subsi die aan de werkloozenkassen en f 32000 voor steun aan werkloo- zen, de begrooting voor het dienstjaar 1934 door ons sluitend kan worden gemaakt zonder be langrijke belastingverhooging. Door ons wordt voorgesteld een Vermakelijkheidsbelasting in te voeren, waarvan de opbrengst wordt geraamd op f 1000 en voor de Gemeente-fondsbelasting in de derde klasse te gaan. Hierdoor komt f 3200 aan de gemeente ten goede. Inzake salarissen ambte naren hebben wij besloten de Commissie-Schouten af te wach ten. Voorts deelen wij mede dat Ged. Staten hebben bericht dat een wijziging van de salarissen van Burg., Secretarissen en Ont vangers in overweging is. Het wetsontwerp tot verminde ring der uitkeering bedoeld in art. 3 onder B der wet van 15 Juli 1929 S 388 en wijziging der wet van 18 Maart 1932 S 104 heeft voor onze gemeente zoo goed als geen beteekenis. De opbrengst van de belastin gen bedraagt ongeveer f 100.000 en de uitgaven voor steun en werkverschaffing aan werkloozen, subsidie aan de werkloozenkas sen en aan het burgerlijk armbe stuur in totaal f62500 Hieruit blijkt duidelijk de in vloed welke de crisis ook op onze begrooting uitoefent Niettegenstaande dit feit heb ben wij zonder noemenswaardige verzwaring van de lasten de be grooting sluitend gekregen, om dat de andere posten zonder uit zondering zoo zuinig mogelijk geraamd zijn. Ons college verzoekt in het belang van de gemeente dringend de besprekingen zoo beknopt mogelijk te houden en deze ont- werp-begrooting aan te nemen zooals door ons wordt voorge steld. In het preadvies deelen B. en W. nog mede, dat na de toe zending van de ontwerp-begroo- ting, een regeling van den Mi nister van Economische Zaken is ontvangen waardoor de toezen ding van de ontwerp-begrooting is vertraagd. Uit deze regeling kan worden afgeleid, hoe groot het percentage zal zijn, dat het Rijk bijdraagt in de kosten van werkverschaffing en steun voor het jaar 1933, met een leiddraad hoe groot het per centage voor het jaar 1934 zal zijn In de begrooting, zooals deze is rondgezonden, was op een per centage gerekend van 60 pCt. Dat percentage zal echter slechts it/7s gedeelte van pl.m 70 (het percentage voor 1933) bedragen of wel pl.m. 43 pCt. Alzoo zal in 1934 van het Rijk minder ontvangen worden dan ge raamd is een bedrag van f6800. Tengevolge daarvan wordteen supplement op de begrooting ver meld als volgt In de begrooting van 1934 is een totaal bedrag voor steunver lening en werkverschaffing in uitgaaf geraamd van f40000. Gezien het stadium waarin de traverse in de gemeente verkeert, kan veilig worden aangenomen, dat dit werk het volgend jaar door de Provincie wordt uitge voerd met werkloozen uit deze gemeente, hetgeen deze posten ten goede komt met een bedrag van naar wij ramen pl.m. f 4000. Deze mindere uitgaaf verlicht het aandeel dat de gemeente daarin moet' betalen 57 pCt. van f 4000 is f 2280 (43 pCt. zou het Rijk betalen alzoo 100 pCt. 43 pCt. is 57 pCt.) zoodat er nog gevonden moet worden uit an dere posten f4520. B. en W. stellen voor dit op onderstaande posten te vinden Op volgno. 5, (ontvangsten) van het Rijk uit het Gemeente fonds komt een meerdere ont vangst wegens het niet toepassen van de kortingswet over 1933 vrij van f 250. De post no. 100 (toelage aan de Gezondheidscommissie) kan verminderen met f 70. Waar te voorzien is, dat de weg Axel-Roode-Siuis in 1934 niet in uitvoering komt, kan aan Ged. Staten uitstel gevraagd wor den om het toegezegde bedrag van f 1000 per jaar niet dit jaar maar volgend jaar op de begrooting te plaatsen, waardoor beschikbaar komt een bedrag van f 1000. In het onvoorziene geval dat dit werk toch onverhoopt wordt uitgevoerd, zullen de werkloozen van Axel daaraan worden te werk gesteld, waardoor het toegekende bedrag van de post steunverle ning kan worden afgeschreven. Op volgno. 144 (rente van geld- leeningen) kan wegens buitenge wone aflossingen, tengevolge van grondverkoop verminderd worden f200. Ook volgno. 145 (aflos geld- leeningen) kan tengevolge van de buitengewor.eaflossingen verlaagd worden met f 1000. Aan de hand van de beschik bare gegevens van 1932 kan volgno 271: (Uitkeering aan het Rijk van het aand el in de kwade posten) met een bedrag verlaagd worden van f 1000, terwijl door een nadere berekening aan de hand van de cijfers van den In specteur der Dir. Belastingen op volgno. 276 (fondsbelasting) een hoogere inkomst kan verwacht worden var. f 1000. Alzoo totaal f4520. Vervolgens geven B. en W. een overzicht van de gestelde vragen uit de vergaderingen van de beide Commissies van Onder zoek der Begrooting, die aanlei ding gaven tot nadere beant woording Tot de behandeling van de uitgaven der begrooting over gaande vraagt een Lid van Af- deeling l bij volgno. 9 tjaarwed- den Burg. enz.) of reeds de nieuwe regeling bekend is, die Gedep. St hebben aangekondigd. De Voorzitter antwoordt, dat een regeling in overweging was, vóór het opmaken der beerooting maar tot op heden was nog niets vernomen. Een ander Lid betreurt het, dat dergelijke voorstellen altijd op het laatste moment komen. Men kan niet bogen op een vlugge behandeling van dergelijke pun ten. Trouwens tegenwerking van hoogerhand is te dienoDzichte al meermalen gebleken. Bij de behandeling der begroo ting deelt de Vocrz. mede, dat een ontwerp-salariskorting van Burgemeester, Secretarissen en Ontvangers en Ambt van den Burgerl. Stand is ontvangen. Hierin wordt voorgesteld een korting van 121/» pet met her roeping van vorige besluiten, terwijl het verhaal van pensioen in mindering komt van deze tijdelijke korting. Bij volgno 14, salarissen amb tenaren ter Secretarie, vraagt een lid waarom Burg. en Wetli. met geen kortingsvoorstellen voor het overig gemeentepersoneel zijn gekomen. Een ander lid antwoordt, dat als op de salarissen van B. S. en O. niet gekort wordt, kan men niet overgaan om kor ting wel op de anderen toe te passen. Trouwens de salarissen zijn hier niet aan den hoogen kant in vergelijking met andere gemeenten. Je hebt natuurlijk gemeenten, waar het te hoog is. De Voorz. zegt, men moet, wil men dat beoordeelen, de gi- meenten van gelijken aard en grootte vergelijken, en dat be vestigt het gesprokene van den vorigen spreker, nl. dat de salaris sen van de Ambtenaren in deze Gemeente heusch niet aan den hoogen kant zijn, ze zijn integen deel veel eerder aan den lagen kant. B. en W. komen over dit punt met geene voorstellen. Bij volgno. 54, kosten van Raadsverslagen, vraagt een lid of hier geen bezuiniging kan worden toegepast, b.v. wanneer de Secretaris de notulen maakte. De Voorz. zegt dat de versla gen van de vergaderingen van den Raad reeds bekort worden door de ingekomen stukken in zijn geheel niet meer op te ne men. Notulen van de vergade ringen zouden de leden niet wenschen, daar men gaarne de discussiën in zijn geheel later wel eens wil nagaan over een bepaald onderwerp. Daarbij komt nog, dat men een en ander gaarne tot archief wenscht te hebben, wat in het geval als ge noemd, moeiiijk zal gaan. Bij volgn. 65, salaris gemeente veldwachters, vraagt een lid van afd. 1 of thans de gemeenteraad een en ander van emolumenten kan regelen van de gemeente veldwachters, mede tengevolge van de laatste wijziging van de betrokken verordening, zulks on der nadere goedkeuring van de Kroon. De Voorz. bevestigt dit. Bij volgno 84, kosten straat verlichting vraagt een lid of die post, voorzoover het gasver lichting betreft, niet kan worden gedrukt met de winst, die uit dat verbruik ten bate van de exploi tatie komt. De Voorz. zegt, dat dit niet direct te zeggen is, maar gezien het gas voor de verlichting naar 4 cent per M1 berekend wordt, kan dit geen hoog bedrag zijn, temin omdat de kosten van ver zorging der lantaarns mede hier onder begrepen zijn. De kosten zijn, in vergelijking met gelijksoortige gemeenten, niet hoog te noemen, gezien ook het aantal lantaarns in deze gemeente. Vervolgens deelt de Voorz. mede, dat steun is toegezegd aan de „IJsvereeniging" in den vorm van het beschikbaar stellen van werkloozen voor het aanleggen van een ijsbaan. Bij volgno: 108. Subsidie aan het „Groene" en „Wit-Gele Kruis,' wordt gevraagd naar de verhou ding van de subsidieverdeeling. De Voorz. deelt mee, dat des tijds het aantal katholieken en de overige kerkelijke gezindten als uitgangspunt is genomen. Een lid deelt mede, dat de verhouding thans niet meer juist is te noe men, doch met het oog op de tijdsomstandigheden geen herzie ning van dat bedrag zal gevraagd worden. Bij volgno: 128, Onderhoud van straten, wordt gevraagd of uit deze post het terrein bij de z.g. koeput in een beteren siaat gebracht kan worden door ver harding. Daar heerscht nog een ongewenschte toestand. De Voorz. deelt mede, dat er aan gewerkt wordt, om alles daar een behoorlijk aanzien te geven. Zoolang de gemeente nog niet over een behoorlijk terrein be schikt, zal daar een gedeelte wor den afgeschut met betonplaten voor eventueele woonwagenbe woners, die in deze gemeente een oogenblik willen vertoeven. Het overige gedeelte zal op de een of andere wijze worden ver hard, hetgeen al meermalen is toegezegd, met oud materiaal, dat steeds voor andere gedeelten der gemeente noodig geacht werd. Bij volgno: 129, Onderhoud van het Spuipadje, brengt een lid ter tafel, dat iemand, die van dat padje gebruik gemaakt heeft, ten gevolge van onvoldoende ruimte om te passeeren, dit rnet een nat pak moest bekoopen. Spr. zou aan B. en W. willen verzoeken met de aangrenzende eigenaars van dien grond in on derhandeling te treden, om dat voetpad, dat inmiddels rijwielpad is geworden, te verbreeden. Dit komt ook ten nutte van die eige naars, daar thans vanwe.e smalheid ter plaatse, de men-cht n elkander moeten passeeren dour op den bezaaiden en beplanten grond te moeten loopen, hetgeen ook een nadeel beteekent voor de gebruikers van dien grond. De Voorz. bracht naar voren welke maatregelen en pogingen zijn genomen om dat wegje in een zoodanigen toestand te bren gen, dat het ieder zooveel moge lijk bevredigde, doch deze wensch kan opnieuw door B er. W. onder de oogen gezien worden, hoewel reeds vroeger in die richting al eens gewerkt is. (Vervolg in het Eerste Blad)

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 6