RV WC "«PUROL Hierop letten! Een gembte koude 1/hfytUaedt'Poeder gesprongen handen Niemand heeft het in elk geval noodig gevonden B. en W. hier over eens ongezouten de waar heid te zeggen. Spr. was getroffen door een zinsnede in het afdeelingsverslag bij volgnommer 14 in verband met kortingsvoorstellen. Inmid dels is de bekende circulaire van G. S. ontvangen, maar B. en W. wachten altijl nog op de com missie Schouten. Spr. zegt dit laatste niet om drang op het College uit te oefe nen in de richting van salaris verlaging. In verband met den verhoogden levensstandaard ach ten noch hij, noch zijn fractiege noot dit jaar termen aanwezig op de- salarissen van het lagere per soneel te korten. Maar dit alles sluit niet uit dat inmiddels door B. en W. naar andere objecten van bezuiniging zou kunyen zijn gezien in deze begrooting. Het is het vorig jaar nutteloos gebleken voorstellen in deze rich ting te doen. Er was toen vrij wel niets te beieiken. Vanaf de heer Hamelink op den uitersten linker- tot den heer De Ruijter op den rechtervleugel wilde men van geen bezuiniging weten. Dat was één hecht frontLaten de heeren dus nu maar eens uitstip pelen hoe het moet. .Belasting- verhoogen" zal wel het parool zijn want wij zijn er nog niet waar wij wezen moeten Ik en mijn fractiegenoot hebben onder hoon en spot niet geschroomd nochtans de eerste schreden in de richting van bezuiniging te zetten. „Een onsterfelijke eer" werd ons sarcastisch toegevoegd. En wij hebben dit tot hiertoe zeker als een eer beschouwd. De algemeene landspolitiek drukt haar stempel ook op die van de meer ondergeschikte be sturende College's als de gemeen teraden. In miniatuur moet men daar met dezelfde omstandigheden rekenen. Bezuiniging op allerlei overigens hoogst nuttige zaken als onderwijs, sociale en hygiëni sche instellingen is niets minder dan een eisch, een zeer klem mende eisch des tijds. In dit opzicht zou dit College indien het de roeping daartoe gevoelde een zeer dankbare taak kunnen vervullen en gewis een meerderheid in den Raad, die met ons, hen trots alle verschil van meening niets liever zou doen dan steunen. Gemis aan werke lijkheidszin doet echter het Col lege in de positie blijven van den weifelenden ezel. Gelukkig dat wij een regeering hebben die tot hiertoe getoond heeft niet te aarzelen maar krach tig werk te willen verrichten. De VOORZ.Geen landspo litiek, alleen gemeente-politiek. Ik laat daarover geen bespreking toe mijnheer 't Gilde. Dhr. 't GILDEWaar zoo de zaken staan en de toe stand zoo triest en donker is en in finantiëel opzicht zelfs verontrustend, moet aan B. en W. een gemis voor realiteitsgevoel niet ten onrechte worden toege schreven. Immers het is aan geen twijfel onderhevig dat de Regeering, in dien de gemeentebesturen wei gerachtig zijn, ook door middel van bijzondere maatregelen haar zorg tot dergelijke College's zal uitstrekken en er zijn daarvan al symptomen aan te wijzen straks zal aangeven hoe het er in de Gemeentehuishouding naar toe zal gaan. Want, misschien zullen wij het straks opnieuw beleven, er wordt hier ieder jaar uit den treure ge babbeld over het salaris van den Burgemeester en den Secretaris. Ons standpunt is voldoende be kend en wij achten het hierna niet noodig er nog twee woorden aan te verspillen. Als de heeren jaarlijks hun gal eens hebben uitgespuwd over deze salarissen meenen zij zich voortaan het ge- heele jaar door als bezuinigings promotors voldoende verdienste lijk te hebben gemaakt. Maar zoo staat de zaak niet 1 Er is wel degelijk op ander gebied werk te verrichten en daar wacht werkelijk een groot dee! van de onder lasten gebukt gaande bur gerij met spanning op. Spr. herhaalt daarom dat zijn fractie een afwachtende houding aan zal nemen en spreekt de hoop uit dat bij de artikelsgewijze be handeling zeer goede en degelijke voorstellen uit den boezem van den Raad zullen komen en dat het College daarbij niet zal vol harden in de rol van den weife lenden ezel. Een brevet van verdienstelijk heid zal aan B. en W. niet ont houden worden indien het zich eens meer dan tot dusver zal be- toonen te zijn een werk-college, door daadkracht gedreven en bezield. In eerste instantie ziet hij daar mede van het woord af en hoopt niet meer te worden genoodzaakt andermaal bij de algemeene be schouwingen van zijn meening te moeten doen blijken. Tevens voldoet hij daarmede geheel en al aan den wensch van het College om de besprekingen zoo beknopt mogelijk te houden. Dhr. HAMELINK kan zich aansluiten bij hetgeen namens de a -r. Raadsfractie is gezegd en zal ook geen algemeene be schouwingen houden, opdat we hier geen twee dagen zitten om een dergelijk begrootiokje vast te stellen. Spr. gaat ook niet in op de politieke beschouwingen van zija collega's, maar zal uit sluitend uit ianc;ë^l oogpunt eenige wenschen naar voren brengen, die niet strooken met de opvatting van B. en W. Zoo is hem het verzoek van de bewoueis van de Julianastraat sympathiek, omdat die huur te hoog is. Ook in verband met de personeele belasting zou spr. een voorstel tot verlagiog willen doen, wat de gemeente 350 meer zou kosten, dan nu is voor gesteld. En ook zou spr. de calé- en restauranthouders voor een derde vrij willen stellen van de pers. belasting, voorzoover dat in bun adre3 is gevraagd. Dat zou een verminderd inkomen voor de gemeente ziju van 650, dat is totaal 1000 voor die twee posten. Voorzeker is dit bedrag niet maar zoo gemakkelijk te vinden. Bij het verschuiven van de pers. belasting naar de 3s klasse zyn ook al veel menscheu met minder inkomen getroff b en daarom vraagt spr. ot er niet een ander object is te vinden, om geld binnen te krijgen. Byv. op de l Azote? Spr. zou die willen aanslaan voor zakelijke bedrijfsbelasting en daar 350 uit willen halen, dan blyft er nog een goede 500 over, die men op de onvoorziene posten kao krijgen. De belastingposten zou spr. ook anders geregeld willen zien. Die zyu niet progressief genoeg. Velen klagen over de hetfijg en als dat gemeend is, kunnen ze niet tegen een hetfing zijn naar draagkracht. Daarom wil spr. voorstellen Voor een belastbaar inkomen beneden 100 70 pet., meer dan 100 80 pet. en zoo voor elke ƒ50 meer inkomen een verhooging van 10 pet. En zoo eveneens voor de ge meentefondsbelasting Waar art 182 van de Ge meentewet het recht heeft om voor inrichtingen waar 200 ot meer arbeiders werken, een zake lijke bedrijfsbelasting in te stel len, ad een bepaald bedrag per arbeider, meent spr. dit te mogen toepassen op de fabrieken te Sluiskil, waar we niet veel voor deel en weinig vriendelijkheden van ondervinden en behoeven we die dus niet te sparen. De VOORZ. Dat mag u niet zeggen. Dhr. HAMELINK: Ik spreek meermalen arbeiders van daar en dan blykt me, dat de fabriek vijandig staat tegenover de Axel- scbe werklieden en ook tegen over onze arbeidsbeurs. De VOORZ komt daartegen op. Hjj neemt het dbr. Hameliok niet kwalijk, dat hij niet goed op de hoogte i», maar wie op de hoogte is, weet beter en zal zoo iets niet zeggen. Spr. wil er in besloten vergadering wel een en ander van zeggen, waaruit het tegendeel blükt, Dhr. OGGEL Er worden toch veel menschen uit Axel te werk gesteld? Dhr. HAMELINK: Dat is wat anders. De VOORZ: Ik zal er straks meer van zeggen. Maar wat u zei aangaande die catéhouders is ook niet geheel juist. In hoofd som bedraagt die belasting f 475 met 110 opcenten, niet f650. Dhr. HAMELINK wijst op de gegevens, die de Voorz. heeft verstrekt, toen hij zeide, bij toe passing van een derde deel scheelt het f 977 voor de gemeen te, als we de caféhouders vrij stellen En nu wil spr. die men schen voor 7s vrij stelleD, en die post vac zeg t 350 door an dere posten te dekken, o.a. ook door de progressie. Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voor zien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. Dhr. VAN KAMPEN wil in 't kort zijn bezwaren tegen deze begrooting samen vatten. Hij kan er niet mee instemmen als ge zegd wordt, dat het genoegen doet, dat de Pers. BHasting hier in teo boogere klasse wordt gesteld. Het gaat er hem niet om dat er een kleine verhooging is van belasting, maar dat er heele- maal niet verhoogd wordt eD er zelfs geen handhaving, maar ver lichting van belasting komt. Daarom wil spr. er naar streven om de begrooting sluitend te maken zonder verhooging, en wel op de volgende wijze le. De salarissen van Burge meesters enz niet zooals Ged. St. doen in schijn met 121/pet. verlageD, maar in werkelijkheid met 10 pet., geeft een bezuini ging van 1000. 2e. Verhooging van pensi oensbijdrage voor de gemeente ambtenaren en werklieden, is 300. Het is geeD bezwaar, dat men zelf zooveel mogelyk bij draagt voor zijn toekomstig in komen en dat is ook overeen komstig de uitspraak van de Commissie Schouten. 3e. Bezuiniging op de emo lumenten van de politie is f 70, Gezondheidscommissie 90, 10 pet. van het Groene en Wit gele Kruis ƒ125, bewaarscholen 425, 10 pet. van de landbouwschool Axel en middelbare school te Hulst 80, schietbaan 75 en Warenwet 50. 4e. Vermindering van do post werkliedonsteun met 2500. Spr. komt dan tot een ver mindering van 4715 aan uit gaven, waardoor belastiogver- hooging overbodig is. Dat wil echter niet zeggen, dat spr. tegeD andere voorstellen is, die werke lijk bezuiniging beteekeneD. De VOORZ. vangt hierna aan met artikelsgewijze behandeling van de begrooting. (Wordt vervolgd). AXEL, 1 December 1933 Ingevolge de bespreking in de onlangs gehouden vergadering van de afd. „Volksonderwijs' alhier worden plannen beraamd voor een schoolreisje naar Ant werpen in den aaoat zomer mbt de hoogste klassen der openbare school. Reeds is aan de leerlingen gevraagd om daartoe een weke- lyksche bydrage mede te bren gen, indien hun ouders er geen bezwaar tegen maken. Zeldzaam jubileum. Naar men ons van bsvriende zjjde meldt, hoopt de vereeniging tot coöperatieve aankoop van meststoffen te Zaamslag, ge naamd „ln 't Belang der Land bouwers" aanst. Woensdag in het hotel „De appel' haar 50- jarig bestaan te berdenken. Als een zeldzaamheid kan hierbij worden vermeld, dat van de oprichters nog slechts één lid in leven is, nl. de ruim 80- jarige heer Jac van Hoeve, al daar. We vernemePi dat dhr. van Hoeve is uitgenoodigd om van het jubileum getuige tezjjn en het is te verwachten dat hem hulde zal worden gebracht voor het initiatief, dat mede door hem in 1883 werd genomen. Is het momenteel een ongunstige tjjd, waar is ook, dat het voordeel dat die kunstmestvereenigingen opleverden voor den landbouw, onschatbaar en onberekenbaar is Burgemeester Huizlnga. Te Terneuzen wordt morgen middag ten raadbuize receptie gehouden voor degeneD, die den heer J. Huizinga wenscheo ie complimenteeren voor het feit, dat Zijn EdelAchtbare 25 jaar geleden zijn nieuwe ambtelijke loopbaan begon als burgemeester. Ook wij werden daarop eenigen tijd geleden attent gemaakt, doch de bescheidenheid wenkte ons, daarop niet vroeger in te gaan, dan dat het feit plaats had. We komen op dit feit dus nader terug. Ongetwijfeld zal, gezien de algemeene achting, die Burgemeester HuiziDga niet alleen in TerneuzeD, maar in geheel onze omgeving en ver daar buiten geniet, het morgen voor hem een drukke dag worden. We kunnen niet na laten bij die vele gelukwenschen de onze te voegen, waar ons in aangename herinnering komt de vele medewerking, die onze redactie en zells geheel ons bedrijt steeds van den heer Huizinga ondervond. We brengen hem daarvoor nog openlijk onzen eerbiedigen dank, daarbij de hoop voegend, dat hem nog vele jaren gegeven mogen worden om met de kracht en de energie, die hem eigen zijn, zyn verlangens te mogen bevredigen, door als menscb,als burger, èa als ambtenaar voor ieders belangen dienstbaar te zyn. Woensdagavond heeft het muziekgezelschap rDe Veree- nigde Werklieden" te Terneuzen in een feestelijke bijeenkomst baar 40-jarig bestaan herdacht, waarbij een negental bloemstuk ken werden aangeboden. De Vleeschbus. We kunnen gerust zeggen, dat onze gemeente een der eerste is, waar de vleeschbussen kun nen worden gedistribueerd. Dank zij de activiteit onzer gemeente administratie, zjjn de bussen reeds j.l. Dinsdag alhier gearri veerd. We hadden nog niet de eer met den inhoud kennis te maken, maar afgaande op wat we ervan vernemen is de vul ling der bussen van dien aard, dat men er meer dan een Bink maal mee kan bereiden. Ook de prijs, 35 cent, ligt binnen het bereik van den minst bedeelde, zoodat nu met recht kan gezegd worden, dat een arm mensch ook eens vleesch kan eteD. Het etiket op de busseD ver meldt een viertal recepten, hoe men het vleeBch kan aanwenden. Meu kan er hutspot van makeü, bacté, rijstpot en zelfs snert. Dit zyo platte woorden, maar die toch zooveel beteekeneD, dat na een journalistenmaal in Den Haag zelfs Ministers en Eerste en Tweede Kamerleden z ch een dergelyk maal hebben laten be reiden, zoodat men er heusch z(jn neus niet voor beboet op te trekken. Zooals gezegd zijn de bussen verkrijgbaar voor 35 cent. Maar alleen voor behoetiigen, omdat in werkelijkheid het vleesch veel duurder is. Wie dus in aan merking denkt te komen, gaat naar het stadhuis en als men daar osd bon verkrijgt, kan men ermee naar een- Blager (onver schillig welke) en kan men daar van af Maandag a.s. voor 35 cent een bus koopen met heerlijk vleesch gevuld, gestoomd in eigen jus, voor smulpapen om van te watertanden. is spoedig vetdfêven mêt een Psr stuk 8 ct Doos 45 tt. Bil Uw drogist Predikbeurten te Axel. ZONDAG 3 DEC. 1933. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/, ure Ds. van Oeveren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S Past. Tekst Openb. 14 6 12 Nam 2 Deztlfde. Catech. Zondag 10. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Bij Apothekers en Drogisten Crisis-publicatiën. Med< deeling van de Gewestelijke Aardappel Organisatie voor Zeeland (G A Z.). Wijze van betalen der ver kochte aardappelen. Het Bestuur van de Gewes telijke Aardappel Organisatie voor Zeelaud heett bepaald, dat met iDgang van 1 December a.s. de betaling van de ver kochte aardappelen, evenals in het begin van de steunregeling voor do consumptieaardappelen weer via de G.A.Z. zal geschie den. Alle aardappelen die na 30 November a s. geleverd wor den, moeten dus door de koo- pers binnen acht dagen na het in ontvangst nemen der aard appelen op de laadplaats betaald worden aan de Gewestelijke Aardappel Organisatie door stor ting van den gebeelen koopprijs op postgirorekening No. 224790. Zoodra de aardappelen door den teler zijn afgeleverd en door den kooper ontvangen zyn, ontvangt de verkooper de koop som van de G A.Z. na inhouding van een vierde van den mini mumprijs. De vérkooper ont vangt het bedrag van den ver koop dus reeds voordat de kooper d» aardappelen heeft betaald, doch hij blijft geheel verantwoordelijk voor b. v. even- tueele wanbetaling van de zijde van den kooper. De G.A.Z. be houdt zich uitdrukkelijk het recht voor om den reeds uitbe taalde prijs der geleverde aard appelen van de telers terug te vorderen indien dit noodig mocht blijken. Wy geven den telers dan ook uitdrukkelijk in over weging op de soliditeit der koopers te letten. Met ingang van 1 December a.s. worden de minimumprijzen voor alle soorten klei-aardappe- len verhoogd met 10 cent be- waarloon per 100 K G. voor zand- aardappelen mei 5 cent. De ver kooper mnet dus minstens den minimumprijs vermeerdeud met bet bewaarloon ontvangen en de kooper moet dezen prys minstens betalen. Korting op deze pryzen toe te staan of te geven, in wel ken vorm dan ook, is stralbaar. By de inhouding van 1/i van den minimumprijs blyft het be waarloon buiten beschouwing. Verkoopen van zg veldgewas en het verkoopen in z g. con signatie is den teler verboden. Wy vest gen daarop de aandacht om moeilijkheden te voorkomen. Nogmaals doen wy een beroep op de medewerking van de aan gesloten telers. Bij met nako- miDg der voorschriften zal tot het opleggen van boete, bet schrappen als aangeslotenen- teler kunnen worden overge gaan, terwyl de telers die zich niet houden aan de getroffen bepalingen voor een eventueels steunregeling voor 1934 zullen kunnen worden uitgesloten. De districikantoren, de kringsecre- tarissen en het Secretariaat te Goes zullen u gaarne inlichten indien U over het al ot Diet toelaatbaar zijn van een hande ling zoudt iwytelen. Met een beroep op z.g. ouwetendneid kan dan ook nimmer rekening wor den gehouden, M U'

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2