Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- VI aan deren. No. 68 VRIJDAG I DECEMBER 1933 J9e Jaarg. J. C. VINK - Axel. ST. NICOLAAS. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Berate Blad. Zóó ernstig kan de tijd ons volk niet beroeren, of tegen dat December in het verschiet komt, vaart een speelsche geest door de menschen, die de grooteren weer tot kinderen maakt en de kinderen tot engelen van gehoor zaamheid. We zien elkaar in die dagen weer geheel anders, dan in het gewone zakenleven. Vroe ger dan anders worden de zaken 's avonds op zij gezet en knusjes zitten we rond de tafel te gissen en te visschen, waarmede men elkaar zou kunnen verrassen wat St. Nicolaas moet brengen. Vader spreekt af met de kinderen om moeder blij te maken en moeder keuvelt met kroost om vader leuk te bedotten, tot bed tijd nadert en vader en moeder overblijven, om dan samen voor de kinderen te overleggen of listigheidjes te bedenken voorde grooteren, als het feest van den goeden Sint er is. Zeker, het Sinterklaas is in de eerste plaats een kinderfeest. Maar omdat het geluk der kin deren de vreugde der ouders is, is het ook een feest voor allen. En wat is er tegen, dat ook grooteren en wij ouderen elkaar eens een keer per jaar echt wil len verrassen en wij onszelf een oogenblik terugdenken in dien onbezorgden kindertijd, die vooral achteraf bezien toch eigenlijk maar den mooisten tijd van ons leven was Er is in tegendeel veel vóór te zeggen en het is niet genoeg te waardeeren zelfs, dat we de oogenblikken waarnemen, die gelegenheid ge ven tot wat meer intiemer familie leven. De jacht van het gewone leven, de dagelijksche strijd tegen de zorgen, ze doer, ons wel eens de kleine attenties vergeten, die de schakels vormen van de keten, die niet knelt, maar samen houdt, wat bijeen hoort: leden van een familie, vrienden uit een kring. Sinterklaas biedt ons gelegenheid om te toonen, dat we niet hebben vergeten, soms ook, dat we léér- den vergeten, wat beter vergeten kon worden. Het zijn vaak ook heel prettige herinneringen, die de ouderen aan het Sinterklaasfeest hebben, om dat deze brave heilige indertijd voor hen huwelijksbemiddelaar is geweest gewoonlijk op indi recte wijze. Als het schuchtere jongelings- of bedeesde meisjes- hart zich niet te uiten wist of durfde, dan kwam dikwijls de goede Sint te hulp en zeigeef mij dat pakje maar mee en ik zal heusch niet vertellen, van waar het oorspronkelijk komt. Dan deed de tegenpartij heel verrast en prakkizeerde het hoofd moe over de vraag van de afzending, het hoofd, waar doorheen nochthans slechts één naam spookte, telkens en telkens weer opnieuw.... Ja zóó was het begin van vele lief desEn zoo zal het ook nu weer zijn, en komende jaren. Het is een goede en mooie traditie, die van ons Sint Nico- laasfeesteen traditie, die we moeten vasthouden en vervolgen, ondanks de zorgen van onzen tijd. Het kost ons zoo weinig. Met Sinterklaas vooral immers dienen we te weten, dat de waarde der cadeaux niet de mate van liefde, Waardeering of vriendschap aan» geven, maar het feit op zich zelf dat men aan ons heeft gedacht. Sinterklaas bezorgt ons verras singen, niet bepaald rijkdommen. Als we goedkoope presentjes ver pakken in kranten, steeds weer méér kranten, en touwtjes en draadjes en wéér kranten en band jes en knoopjes, dan sluiten we een goedkoop cadeautje in de zachte wikkelen onzer herinnering en knoopen we het geheel te sa men met draden, geweven uit de sponnige zijde onzer liefde. Daarom laat het ook dit jaar weer een echt Sinterklaasfeest zijn in de woningen van allen. Met overleg gaat dat zeer zeker. En laten de veler, die dat kun nen, Sinterklaas in deze drukke dagen een handje helpen. We weten allen wel zoo'n adresje, waar we een klein pakje kunnen laten afgeven een klein pakje, dat groote vreugde kan brengen als materieele weldaad, maar bo venal als moreel goed, dat hoop en sterkte schenkt aan hen, die moe werden of twijfelachtig in den harden strijd om het bestaan en die zich dan minder verlaten zullen voelen. Het is zqo prettig om je zelf een goeden Sinterklaas te weten, terwijl de wereld je misschien voor een knorrigen Zwarten Piet houdt. (Vervolg van het Tweede Blad) Bij volgno. 131, plantsoenen, bespreekt een lid de wenschelijk- heid om leveranties van planten en bloemen in de gemeente te laten, daar verschillende men schen met een dergelijk beroep hier wonen. De Voorz. zegt, dat dit reeds zooveel mogelijk geschiedt en bewijst dit aan de hand van ver schillende feiten, zooals bloemen voor de muziektent, etc. Bij volgno. 131a (kosten aan Prov. wegen) wordt medegedeeld, dat dit een post is voor de ver betering van den weg naar de Roode Sluis. Tengevolge van de gewijzigde steunuitkeering van het Rijk aan de gemeente moet dit bedrag be nut worden om het ontstane ver schil te dekken. In het geval, dat die werk zaamheden in 1934 aanvangen, kan het toegezegde bedrag ge vonden worden op de post steun en werkverschaffing, aangezien daardoor deze post belangrijk wordt verlicht, vanwege de plaat sing van werkloozen aan dien weg. Bij volgno. 134, onderhoud be graafplaats, wordt door enkele leden verzocht deze laatste rust plaats een behoorlijk en verzorgd aanzien te geven, wat hier te wenschen overlaat, in vergelijking met andere gemeenten. De Voorz. verzekert dit namens B. en W. en deelt de maatregelen mede, die reeds genomen zijn en nog zullen worden genomen. Bij volgno. 135 (Reinigings dienst) wordt door leden naar aanleiding van de specificatie van de post opgemerkt, dat de kosten van het onderhoud van het paard te hoog zijn. De Voorz. zegt, dat de speci ficatie (f 500 voor het paard) niet juist is. Dit bedraagt f 400, de overige f 100 is bestemd voor het huren van een ander paard, in geval de werkzaamheden zoodanig zijn, dat met één paard niet alles kan verricht worden. De f 100 moet gebracht worden naar on voorziene kosten, omdat de ge- heele post geen vermindering toelaat, gezien de uitgaven van 1932, en gelet op het feit, dat de werkzaamheden van dezen dienst vanwege de uitbreiding der ge meente eerder toe-, dan afnemen zal. Bij volgno. 149 (plaatsing uri noirs) geeft een lid in overwe ging meer urinoirs in de Ge meente te plaatsen en vooral speciaal aandacht te schenken aan het nieuwe gedeelte der gemeente, vóór dat het te laat is. Dit met het oog op den thans nog beschikbaren grond. Zoo mogelijk zag hij er gaarne nog enkele geplaatst in de kom der gemeentedit is gewenscht en noodig. B. en W. willen hier gaarne aan medewerken, daar zij over tuigd zijn, dat het aantal in de kom zeer gering is. Het stuit evenwel op de onmogelijkheid om een gedeelte van een parti culier perceel voor dit doel in het bezit te krijgen, daar de ge meente niet over eigen grond in de kom der gemeente beschikt. - Men heeft het oog gericht op een gedeelte van den grond na bij de traverse en er is al meer malen overwogen om achter het gemeentehuis in de omgeving van de Markt een dergelijke inrichting te plaatsen. Bij volgno. 187 (Oudercom missie) vraagt een lid naar de werkzaamheden van de Ouder commissie van de O. L. School en of wel het aantal vergaderin gen wordt gehouden, die bij de wet zijn bepaald. De Voorz. antwoordt dat het niet de taak is van het ge meentebestuur, om hier een on derzoek naar in te stellen. Het behoort geheel aan de Commis sie om die vergaderingen te be leggen en belangstellende ouders kunnen deze wellicht bevorderen. Bij volgno. 221, tegemoetko ming in de vergoeding als be doeld in Art. 13 der L. O. Wet 1930, wordt de opzegging bi- sproken van de contracten met de vervoerders van de school kinderen naar Kijkuiten Sluiskil, tengevolge van de wijziging van die wet. Er is een onderzoek ingesteld naar den afstand van de school i aar die woningen, die meer dan 5 K M. (voorheen 4 K.M.) ver wijderd staan en vanwaar kin deren de school bezoeken. Dit aantal bedraagt 43, zoodat wan neer tot vervoer wordt besloten, dit met een bus kan geschieden. B. en W. deelen mede, dat Dieleman zich bereid heeft ver klaard de schoolkinderen op de bekende wijze te vervoeren voor- loopig voor een jaar en vooreen bedrag van [f900 gedurende dat tijdvak. Bij hoofdstuk 9, ondersteuning aan werkloozen, is door den Voorz. uiteengezet, welke voor stellen B. en W. den Raad zul len doen, tengevolge van de verminderde subsidieregeling van het Rijk. De begrootingen van het Gas bedrijf, het Vleeschkeuringsbe- drijf en het Burgerlijk Armbe stuur geven aan B. en W. geen aanleiding tot nadere toelichting. Op de vraag van den VOORZ. of men algemeene beschouwin gen wenscht te houden, wordt bevestigend geantwoord. Dhr. DIELEMAN zegt, dat de anti-rev. Raadsfractie besloten heeft, dit jaar geen algemeene beschouwingen te houden. We zijn ons bewust, zegt spr., dat we in moeilijke tijden leven en het van het Dag. Bestuur een kranig stuk werk is geweest, om een begrooting tot stand te bren gen, die sluilende is gemaakt, zonder ingrijpende maatregelen ten opzichte van belastingver- hooging. Spr. wil daarom namens de fractie hulde brengen aan B. en W. voor dit werk. Dhr. VAN BENDEGEM zeide eerst geen plan te hebben gehad, om alg. beschouwingen te hou den, doch bij ontvangst van de begrooting kon hij op grond van verschillende posten en voorna melijk de belastingverhooging niet nalaten om in het algemeen zijn oordeel uit te spreken. Spr. zal niet veel critiek uitbrengen op het beleid van B. en W., maar toch moet het hem van het hart, dat in de eene vergadering wordt gesproken over belasting verhooging en in de andere een voorstel inkomt voor een parkeer terrein dat f4000 kost. Gelukkig zegt spr. is dat niet aangenomen en hij hoopt dat B. en W. er een vingerwijzing in zien, om voortaan dergelijke voorstellen aan den Raad niet meer voor te leggen Dan komt spr. tot de salaris verlaging van den Burgemeester, enz. Die wordt maar weer zoo voorgesteld alsof er geen geor ganiseerd overleg is Spr. zal, omdat die toch maar als een wassen neus wordt beschouwd, dan ook maar bedanken als lid van die commissie. Ook is het niet juist, dat maar 12 pet." wordt voorgesteld, want Minister Ver schuur heeft in een rede gezegd, dat de levenskosten met wel 16 pet. zijn gedaald en dus is z.i. die vermindering op salarissen van duizenden nog veel te wei nig. Vervolgens geeft spr. ver schillende posten aan, waarop bezuinigd kan worden, zoodat in dat geval belastingverhooging niet noodig zou zijn. Practisch vindt spr het, dat de post voor werkloozensteun is verhoogd. Spr. vraagt in dat verband, of het niet mogelijk zou zijn om in samenwerking met de landbouw organisaties wat meer werk te verschaffen. Hij berekent, dat alleen in Axel voor de Regeering 3 036 000 kilogram tarwe machi naal is uitgedorschen. Als dat eens met den vlegel was gebeurd, wat zou dat met een voordeel zijn voor de gemeente en voor de arbeiders 1 Men zegt het is machinaal goedkooper, maar spr. zegt, dat het weinig scheelt, want als men zegt 60 et. per 100 kilo, dan is dat f 18216, maar men vergeet, wat de gemeente minder aan steun zou moeten betalen en dat ook het afkomende stroo, de afval nog als strooisel en voed sel dient voor het vee. De VOORZ. zegt getroffen te zijn, door hetgeen dh-, van Ber.- degem zei over het georg. over leg. Het blijkt dat deze niet op de hoogte is, want dat overleg heeft alleen te oordeelen over die ambtenaren van wie het sa laris door den gemeenteraad wordt vastgesteld. En dat is niet het geval met de salarissen, die dhr. van Bendegem bedoelt. Dus zou het geen zin hebben hier over het oordeel van dfe com missie! e vragen. Daarover be slissen Ged. St. Dhr, VAN BÊNDEQEM t Als het zóó staat, dan heeft het ook geen zin het oordeel van den Raad te vragen en zoo wel, dan behoort de Raad het advies van Georg. overleg te vragen. De VOORZ. wijst erop, dat het voorgeschreven wordt door de Gemeentewet, dat de Raad wordt gehoord daarover en gelegenheid krijgt zijn meening uit te spreken, waarnaar Ged. St. hun houding dan kunnen bepalen. Dhr. VAN BENDEGEM: Dan is dat voor mij maar een formule. Dhr. 't GILDE spreekt hierna als volgt Mijnheer de Voorzitter. Ongetwijfeld zullen er onder de in deze vergadering aanwezigen zijn die het gedicht van Jacob van Lennep „De weifelende Ezel" kennen of wel eens gelezen heb ben. Dit dier verkeerde in zulk een sfeer van overvloed, gelegen tusschen twee schelven hooi dat het niets deed dan het kostelijke voer te ruiken, totdat het luid balkend van wellust de aandacht trok van zijn bezitter die zon der dat grauwtje er iets van ge noten had alles naar een be tere bewaarplaats bracht. Dit beeld is in zekere mate van toe passing op B. en W., niet zoo zeer vanwege den overvloed waar in zij baden t.o.v. de gemeente- financieën (want daarvan is geen sprake), doch door hun weife lende houding. Weliswaar drin gen er af en toe individueele klanken naar buiten de vergader zaal van het College die zijn als roepstemmen om het langver wachte nieuwe beleid, doch, daar blijft het bij. Tot concrete voor stellen blijkt men niet te kunnen komen en als wij de begrooting zooals ze voor ons ligt kritisch beschouwen dan kunnen wij niet anders dan constateeren dat de status quo gehandhaafd blijft. „Niets nieuws onder de zon" en „Alles is wel aan boord 1" En het oog van B. en W. blijft ge richt naar hetgeen ons van over de Schelde in den vorm van re- geeringsdecreten te wachten staat. Het hart klopt van verwachting bij B. en W. nu het rond St. Nicolaas loopt. Doch de Raad heeft slechts een getrouwe copie gekregen van de vorige begrooting. En de surprise waarmee het College al bijkans anderhalf jaar in den zak loopt in den vorm van de classificatie van de tweede naar de derde klasse, is dan zoover klaargestoofd, dat zij gereed is in deze vergadering in den vorm van een boterletter vormende het getal 7000 op te worden gediend. De neuzen zijn daarover blijkbaar geteld en de cijfers in de begroo ting verwerkt. En voorts is er nog een andere St. Nicolaas-surprise, n l. de ver makelijkheidsbelasting. Spreker heeft een bril opgezet om in de sobere afdeeüngsver- slagen na te gaan wat er zooal over de belastingen en inzonder heid over de vermakelijkheidsbe lasting is gezegd. Helaas, alle zoeken was vruchteloos. Er schijnt in de afdeelingsvergadering zeer gemoedelijk te zijn gepraat, maar elk schijnt bang geweest te zijn zijn tong voorbij te praten. Over de belasting is blijkens het ons gezonden afdeelingsverslag bijna met geen woord gerept. Dit pleit al heel weinig voor de vruchtdragendheid dezer vergade ringen, waarover eenigc leden in de vorige vergadering zoo hoog opgaven, AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 1