Op elke Purol Mijnhardt's Laxeertabletten Voor allen die Sukkelen namens dhr. VERSCHELL1NQ het voorstel te steunen. Dhr. SEGHERS sluit er zich ook bij aan. Dhr. HAMELINK zegt, dat hij vanzelf het voorstel van B. en W. met sympathie heeft verno men en ook dat van dhr. Diele- man en zegt, dat men nu stil letjes aan komt tot het bedrag dat spr. onlangs heeft genoemd, toen geen enkel raadslid het noodig vond om er een woord aan te verspillen. Het verheugt hem intusschen, dat men inziet dat spr. gelijk had en men van den verkeerden weg terugkomt. En ofschoon de voorgestelde be dragen nog niet staan op het peil, waar ze wezen moeten, zal spr. geen verder voorstel doen, want dat wordt toch niet aangenomen. Dhr. 't GILDE meent, dat B. en W. hulde verdienen voor dit voorstel en ook spr. zou gaarne verder gaan, maar het moet kunnen. Toen dhr. Hamelink zijn voorstel tot meer steun deed, was er geen geld voor, maar daar vraagt dhr. Hamelink niet altijd naar. Dhr. HAMELINK zegt, dat als dhr. 't Gilde de notulen nagaat, dan kan hij zien, dat spr. de cijfers en bedragen heeft ge noemd, waardoor de verhoogde bedragen voor steun werden ge dekt en dus bewees, dat het wèl kon. Dat dhr. 't Gilde toen het de moeite niet waard vond om erop in te gaan, is z ij n zaak. Dhr. VAN KAMPEN meent ook, dat de steun zich moet richten naar de draagkracht van de ge meente en als blijkt, dat dit voor stel krachtens de financiëele toe stand van de gemeente mogelijk is, dan heeft dat zijn sympathie Maar toch moet men volgens spr. niet denken, dat dit een ge volg is van gunstiger omstandig heden, maar het is een gevolg van bezuinigingen, die op de steunnormen dit jaar zijn toege past. De toestanden wijzen nog wel degelijk op voorzichtig be leid. Verminderde uitkeeringen enz. zijn de oorzaak geweest, dat men nu den steun kan verhoogen, maar niet de gunstige finantiëele toestand kan dienen als argument voor de verhooging. We hebben te rekenen met het feit, dat de gemeente f5000 minder toeslag van het Rijk krijgt voor steun en daarom raag zeker de uitgetrok ken post daarvoor niet over schreden worden. Spr wil daar om het voorstel steunen, als hij zekerheid heeft, dat in de zomer maanden, als het leven weer min der duur is, deze regeling weer wordt gewijzigd. De VOORZ. licht toe, dat B. en W. overeenkomstig hoogere zijn mond opendeed, stonden zij te beven in hun schoenen en het wé ren me schoenen! Tom werd met le dikant en al naar het hotel gebracht, dat minder dan honderd meter van daar verwijderd was. Toen de ware toedracht van zaken bekend werd, veranderde de stemming van het straatpubliek geheelin plaats van hem uit te jouwen, juichten ze hem nu toe. De reis van die honderd meter naar het hotel was een ware triomftocht. Hij werd nnar de mooiste benedenkamer gebracht met uitzicht op den tuin en toen werd er een waar feest aangericht. Zijn been scheen heel wat beter te zijn, en zijn hoofd niet zoo erg als ik gevreesd had; of misschien vergat hij in de opwinding hoe erg het werkelijk was. Hij was dien avond de populairste man uit Diekirch En het was verba zend, zooals hij mij bedankte, en Eve line mij bedankte en eigenlijk ieder een. Ik kon dien nacht bijna geen oog toe doen, en als ik nog insliep, droomde ik zóó, dat ik even goed wakker had kunnen zijn. Heel vroeg in den morgen kwam Eveline naar mijn kamer en ze vertelde, dat ze naar Tom was wezen kijken, en dat hij me graag zien wou, zoodra ik aangekleed was Ik ben niet van plan te vertellen, wat er tusschen ons voorgevallen is bij die ontmoeting. Ik had niet ge dacht, dat ik mij nóg wonderlijker te moede kon voelen, dan den vorigen avond, maar dat was tóch het geval toen ik hem dien morgen sprak. Eveline en ik bleven nog een paar weken in Diekirch en Tom ook. Ik was veel met hem samen in die da gen, en ik heb hem ook daarna nog vaak outmost. En blnnvnkort sal Ik voorschriften en, ook omdat zij den steun te laag achtten voor stellen deze te verhoogen, maar hierdoor zal de post die voor 1933 is uitgetrokken, niet worden overschreden, tenzij zich buiten gewone gevallen voor mochten doen. We zijn echter slechts D/i maand van Nieuwjaar af en wat 1934 betreft kan spr. niets zeggen. We weten niet, wat de zomer doen zal, maar spr. kan wel zeg gen, dat het steuncomité wordt opgedragen dat ze daar steunen, waar het het hardst noodig is, al is daarmede niets kwaads be doeld omtrent het verrichte werk. Dhr. DIELEMAN zegt, dat men daar lang over praten kan, maar hoe lang duurt de zomer Men dient dat toch onder het oog te zien, want in Maart is b.v. steun meestal nog hard noodig. We kunnen gerust rekenen op zes maanden, voor sommigen is het zelfs wel een heel jaar winter. De VOORZ. zegt, dat dhr. Die- leman als lid van de steuncom- missie weet hoe de brief van den Minister luidt. Niet B. en W., maar de Raad stelt de normen vast en beslist, B. en W. zorgen alleen voor de uitvoering. Wat betreft de kindertoeslag van f0.75 per kind, daarmede kan de Voorz. in overleg met den wethouder zich vereenigen. Het voorstel wordt nu z. h. s. aangenomen. Rondvraag. a. Dhr. VAN BENDEGEM her innert eraan, dat hij in een vorige vergadering eens Jieeft gewezen op de wenschelijkheid van lich tingaanwijzers aan de Station straat. Spr. heeft echter nog geen bord gezien en vaaagt hce het daar mee staat De VOORZ. zegt in corres pondentie te zijn getreden met den A. N. W. Bdie bereid is om de borden beschikbaar te stellen. De gemeente zal dan voor plaatsing zorgen. b. Dhr. HAMELINK vraagt naar een schrijven van den Mi nister aan de gemeentebesturen voor het verstrekken van brand- stoffentoeslag aan werkloozen. Wanneer en hoe zullen B. en W. dat hier regelen De VOORZ. zegt, dat B. en W, hebben besloten met ingang van 20 Nov. a.s. f 1 per week toeslag te verstrekken. c. Dhr. SEGHERS zegt dat ^lem bekend is, dat er macadam is aangekocht voor het fietspad naar Zaamslag, doch die is nog niet uitgestrooid, terwijl het nu hard noodig is, want het pad is niet te berijden met de fiets. De VOORZ zegt, dat eerst de putten gelicht worden en dan als het zware vervoer wat is afge- looDen, met spreiden wordt be gonnen. d Dhr. 't GILDE wijst op de uren van openstelling voor het postkantoor alhier. Axel wordtin dat opzicht zeer onbillijk behan deld er zijn dorpen, die in veel beter positie verkeeren. Spr. zegt dit de winkeliersvereniging een aires om verbetering zal zenden en vraagt of ook B. en W. er aandacht aan willen schenken. Er wordt dagelijks over geklaagd door het publiek. De VOORZ. zegt, dat destijds e^ds door B en W. in die rich ting is gewerkt met medewerking an den directeur van het post- ka itoor, die altijd genegen is om mede te werken voor verbetering. Op het oogenblik is spr. echter niet bekend, dat geklaagd wordt en is er ook geen adres loopende. Spr. wil zich echter dienaan gaande met den directeur in ver binding stellen om te zien wat gedaan kan worden. Hierna wordt de vergadering net dankgebed gesloten. nog wel meer met hem samen zijn 1 Als ik alles goed overdenk, lijkt het mij wel het wonderbaarlijkste van de heele geschiedenis, dat wij Diekirch verlieten, als een gelukkig verloofd paar. EINDE. A.XEL, 28 November 1933. Bij Kon. besluit is herbenoemd met ingang van 16 Dec. a.s. tot burgemeester der gemeente Axel de heer F. Blok. De Toondag. De Axelsche jaarmarkt kreeg thans den wijdschen naam van toondag of tentoonstelling, vol gens de officieele aankondigingen. Geen wonder dus, dat de ver wachtingen gespannen waren. Ze zijn echter niet teleurgesteld. Van alle kanten werden weer runde ren, ossen, stieren, paarden en varkens aangevoerd en het markt plein stond hedenmiddag meer dan gevuld met fokvee, vetvee en handelsvee. Een andere factor, die mee werkte wasveel bezoek. Er was zoowel uit omgevende dor pen als uit ons stadje zelve zeer veel belangstelling. De derde factor, goed weer, gold eveneens, zoodat de markt een gezelligen en drukken aan blik bood. Te 12 uur begonnen de keur meesters de verschillende klassen te bespieden, om de beste dieren uit te zoeken. Er waren niet minder dan 25 categorieëen, die gescheiden in vakken ter bezichtiging stonden. En wat hierbij de dieren te stade kwam, was, dat door welwillend heid van het gemeentebestuur het plaveisel geheel was bestrooid met zaagsel en fijne krullen. Het vee kwam daardoor beter uit, werd niet bespat en alles had veel zindelijker aanblik. Tijdens de keuring klonk mu ziek van een reuzen gramophoon, ter opluistering van de markt Door de luidspreker hieraan ver bonden, werden ook de prijzen bekend gemaakt. In totaal waren ongeveer 250 dieren aangevoerd en kan men dus spreken van 'n goed geslaagde markt. Te meer waar de tijden voor den veehandel zoo ontzet tend slecht zijn. Het is dan geen wonder, dat de handel, de voor naamste factor, niet bizonder druk was. En toch is er op het laatst nog aardig wat vee verkocht, zoodat ook dat meeviel. Om 3 uur vereenigden zich ten stadhuize, waar de burgemeester en de beide wethouders hun op wachting maakten in de Raads zaal, de marktcommissie, de keur meesters en de prijswinners. De burgemeester, de heer F. Blok verwelkomde allen en sprak de volgende rede uit. Mijne Heeeren, Onze Veemarkt bestaat sedert vele, vele jaren. Philips Hertog van Bourgondië, verleende bij zijne brieven in for ma van Piivilegie, in de maand Juli van het jaar 1349 het recht iedere week te houden des Za terdags een beesten-markt en van alle koopmanschappen. Uit de archieven dezer gemeen te is mij gebleken dat deze Vee markt of beestenmarkt niet altijd even belangrijk is geweest. Meermalen werd overwogen deze op te heffen en ook in an dere Raadsvergaderingen besloot men pogingen aan te wenden om de veemarkt weder tot grooteren bloei te krijgen. Zoo was het ook in de .laatste jaren. De jaarmarkt verminderde ieder jaar en meermalen werd overwo gen om deze op te heffen. Zelfs konden B en W haast geen keurmeesters krijgen. Het vorige jaar dan stelden B- en W. voor, om de jaarmarkt op te hef fen, en de Raad ging er zonder veel tegenstand te bieden er mede accoord. Toen dit besluit gevallen was en dit besluit meer bekend werd. kon men zich toch niet goed ver eenigen met dit besluit, te meer, omdat deze markt zooveel jaren had bestaan. Het Bestuur van V.V.V. te Axel wendde zich tot B. en W. en stelde de vraag of het niet mo gelijk was de jaarmarkt terug te krijgen. B. en W. zegden hun mede werking toe, mits men verzekerd was van belanghebbende orga nisaties en dat deze organisaties zich moesten wenden tot B en W. En inderdaad dit geschiedde. Op initiatief van den Slagers- bond werd eene vergadering ge houden met de 3 landbouwor ganisaties en het College van B. en W. van Axel. In die vergadering werd over eenstemming bereiktde volle medewerking werd verleend, en er werd besloten om op 28 No vember 1933 een jaarmarkt of een toondag te houden. En nu het resultaat. Ik behoef niet te zeggen, dat deze poging is gelukt. Inderdaad deze markt is volkomen geslaagd en de Commissie mag dankbaar op haar gepresenteerden arbeid terugzien. Gaarne breng ik als Burge meester van Axel dank en hulde aan deze voortvarende Commis sie, en spreek de hoop uit, dat wij nog vele zulke druk bezochte markten binnen de muren van Axel mogen hebben. Voordat ik overga om de me dailles uit te reiken, wensch ik gaarne van deze gelegenheid ge bruik te maken om de winnaars van deze medailles van harte geluk te wenschen met het be haalde succes en de hoop uit te spreken, nog meerdere medailles uit mijne handen te kunnen ont vangen bij volgende veemarkten. Hierna sprak als voorzitter van de marktcommissie de heer H. J. Colsen, die den burgemeester dankte voor zijn spontane mede werking, evenals het Dag. Bestuur voor de beschikbaarstelling van de markt, den gemeente-opzichter voor het inrichten der vakken, enz. Tevens dankte hij de keur meesters, de inzenders en spe ciaal den secretaris van den Slagershond, den heer J. Z. Eek- hardt voor de vele moeite, die hij zich getroost had. Aan allen werd vervolgens een fraaie medaille uitgereikt. De prijzen werden toegekend als volgt: Kampioenen: le J. A. Maris te Zaamslag met het beste stuk vee, een springstier met 2 of meer tanden. (Van de Coöp. Stierenvereen. Zaamslag"). 2e Gebr. Verstraten te Axel met het vetste stuk vee, een os met 4 of meer tanden. Klasse A Fokree. Koeien, meer dan 2 maal ge kalfd. le prijs Alf. d'Herf, Zuid- dorpe, 2e Jan den Hamer, Axel. Koeien niet meer dan 2 maal gekalfd, le prijs Alf. d'Hert, vnd. 2e Aug. Schelleman, Axel. Kalfvaarzen. 2e prijs Adr. van Es. Éénjarige Runderen, le prijs a K. Wijna, Axel, le b A. de Feijter Cz., Axel, 2e a dezelfde 2e b Jac. de Putter, Axel. Springstieren met 2 of meer tanden, le prijs J. A. Maris, Zaamslag. Stieren zonder tanden. 2e pr. F. W. Dieleman, Axel. Klasse B Vet Vee. Vette Schotten, le prijs Gebr. Verstraten, vnd. 2e dezelfde. Vaarzen met 4 of meer tanden, le prijs A. Verbist, Zuiddorpe, 2e Jac. Dekker, Axel, Buthp Vaarzen met 2 tanden. Ie pr. Gebr. Verstraten, 2e Jan Verstra ten—Boer, Axel. Vaarzen zonder tanden, le pr. Jos. van Esbroeck, Sluiskil, 2e Gebr. van Es, Terneuzen. Ossen met 4 of meer tanden, le prijs Gebr. Verstraten, 2e dezelfde. Ossen met 2 tarden. le prijs Gebr- Verstraten, 2e G. S. Blan- kert, Axel. Stieren met 2 of meer tanden. 2e prijs C. van Fraaijenhove, Zaamslag. Stieren zonder tanden. 2e prijs als voren. Vette koeien, le prijs Gebr. Verbist, 2e dezelfde. Vetgemeste Kalveren, le prijs H. J. Colsen, Sluiskil, 2e Gebr. Verstaten. Klasse C Paarden. 2-jarige hengsten, le prijs a P. B. van Hoeve Axel. id. b. dezelfde. 2e prijs a Jan den Hamer Sr. id. b. C. de Putter, Axel» eenjarige hengsten, le prijs Jan den Hameri 2e prijs Jac. de Putter, 2-jarige merrie's. le prijs Jan den Hamer. 2e prijs C. de Putter. De merrieveulens kwamen niet voor prijs in aanmerking. Klasse D Varkens le prijs voor de fijnste vette zeug met biggen A. Swets, Axel. Keurmeesters waren voor de klassen A en C de heeren René van Waes, Zuiddorpe, C. de Feijter, Boschkapelle, en Em. van Acker, Westdoipe. Voor de klas sen B en D de heeren A. Ver sprille, Oostburg, P. de Pachter, Middelburg, en A. J. de Visser, Hansweert. En alzoo is nu deze le toondag een sucees geworden, waarop de Z.VI. Slagershond trotsch mag zijn. Moge zij nog door vele gevolgd worden en dan in betere tijden, dan zal inderdaad de Axelsche jaarmarkt haar vroegeren luister weer herinneren. De bisschop van Breda heeft benoemd tot kapelaan te Koewacht de heer Eg Oomens, priester van het Seminarie. VJJf golden per koe. De Crisiszuivelcentrale, zoo- meldt 't „Hbld" heeft aanvanke lijk een voorzichtige financieele politiek gevolgd en uit het Cri- siszuivelfonds aan de landbou wers een bescheiden bedrag uit gekeerd Nu door de in werking treding van het Landbouwcrisis fonds het Crisiszuivelfonds moest worden gelipuideerd, werd het billijk geacht de nog niet uitge keerde gelden alsnog aan de landbouwers te doen toekomen. De Minister van Economische Zaken heeft daarom een ministe- rieele beschikking uitgevaardigd, waarbij zulks is geschied in den meest aannemelijken vorm, nl. die van f 5 per koe. Ook met deze uitkeering wordt de richtprijs voor de boeren nog niet bereikt. Het batig saldo van de Radio-prijsvraag van het Natio- naal-Crisis Comité bedraagt rond 52.000 gulden, als opbrengst aan bijgeplakte postzegels op de cri sisbriefkaarten, buiten hetgeen later nog zal worden ontvangen uit den toeslag op de crisisbrief kaarten zelve. Predikbeurten te Axel. DONDERDAG 30 NOV. 1933. Dankdag voor het gewas. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9\'t ure Ds. van Oeveren. Nam. 2 Ds. van Dis. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. A. Tiemens van Aardenburg. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm, 9 ure Ds. A. V-rhagen van Middelburg. Nam 2 Dezelfde. 's Av. 6 Dezelfde. met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. Het Zeeuwsch Vlaamsch kanalen comité en Ged Staten. De heeren J. W. Vienings, voorz. en J. H. A. Holthuizen, secr., schrijven ons namens het Zeeuwsch-Vlaamsch Kanalen Co mité, dat dit niet zonder be vreemding heeft kennis genomen van de motie, die Ged. Staten van Zeeland aan de Staten dier provincie voorstellen. Met de motie zelve, als uit drukking van den wensch naar perfectioneering der bestaande verbindingen van Oost-Zeeuwsch- Vlaa ideren met de eilanden en via die eilanden naar overig Ne derland kan het bestuur voor noemd niet alleen vrede hebben, het wenscht die van harte,

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2