Crisis RundveeGenlrale. Tijdens de a.s. Feestdagen Boterletters, Harten, Hammen BANKET. ïjn Speculaas. Marsepein en Fondant 1 Efjfi fyemtU koude ïfii^diüvdi's V&eder KOEKJES ADR. DEI REIQT - Slagerij - Markt. Puik Rundvleesch- Lamsbout en geslachte Konijnen. ,de ZENUWEW Ingezonden Stukken. Recntszaken. Bekendmakingen. Openbare Vergadering Advertentiën. Als geschenk Pluchette, Gordijnen en Tafelkleeden. Handgeweven Tafel-, Kapstok- en Schoorsteenkleeden. Loopers in mocquette, velours, wol en bouclé. Axminster en bouclé Karpetten. J. C. VAN LUUK. Voorts een uitgebreide sorteering THEEBANKET. J. DE HULLU Jr. Letterbanket, Appelbollen, Lettersprits, Moecapunten, Room- en YVorstbroodjes. Bakkerij De Ridder, Weststraat. Billijke prijzen. - Nette bediening. stelt een onderzoek in, in hoeverre hier sprake is van schuld en nam het lijkje op last van de justitie in beslag. We vernemen, dat een zang koor uit de weesinrichtirg Neer bosch" plan maakt, om volgend jaar Februari uitvoering te geven in de Ned. Herv. Kerk alhier en ook in de omgeving. Naar wij vernemen zal te Hulst in Februari a.s. een ten toonstelling georganiseerd wor den vanwege de vereeniging Ned. Fabrikaat. Verschillende midden standsorganisaties en andere ver eenigingen zullen uitgenoodigd worden aan het welslagen mee te werken. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvan gen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewe- tensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen, enz te Ter- neuzen f303.16. Te Terneuzen is dooor on geveer 20 dames en heeren het initiatief genomen tot het oprich ten van eene gemengde zangver- eeniging. Onder voorzitterschap van den burgemeester van Hontenisse heeft zich naar „de Zeeuw" meldt, een comité gevormd om een nieuwe inloophaven te Walsoorden te verkrijgen. Van Zuid naar Koord. De Rijksklerk J. A. de Boer van den dienst der Directe Be lastingen te Sluis wordt per 1 Dec. a.s. als zoodanig overge plaatst naar Dokkum. Gevonden en terng te bekomen portemonnaie met inhoud, A. P. Jansen, Sassing Q 7 een rijwiël- belastingplaatje, bij J. Oosting. A. J. M. Ooninkx, benoemd kan tonrechter aldaar met een kort woord welkom geheeten. De oudste plv. kantonrechter, de heer J. Huizinga, noemde het verblijdend, dat na een zeven maanden lange vacature, deze thans was vervuld. Hij wees op de belangrijkheid van het kanton en de toename van den arbeid door de bijzondere tijdsomstan digheden. Mr J C. Sikkel, de ambtenaar van het O.M. kon zich bij deze woorden van welkom aansluiten, waarna hij meer in den breede toelichtte, wat kon leiden tot een goede samenwerking en een vruchtbare rechtspraak. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 21 Nov. De volgende zaken werden behandeld Ca. N. M., huisvr. van C. M, 38 jte Terneuzen, verdacht van opruiing, f 15 boete of 10 dagen hechtenis. C. J. d. S 21 jlandbouwer te Clinge, beklaagd, dat hij niet heeft voldaan aan de vordeiing van een wachtmeester om van zijn rijwiel af te stappen, f 15 of 10 dagen hechtenis. L. R., 68 j., grondwerker te De Cünge (B.), wegens verboden vervoer van 6 K.G. suiker, f25 of 10 dagen. L R., voornoemd, alsvoren, van 10 K G. suiker, f25 of 10 dagen. L. E. d. C., oud 26 j., leurster te De Clinge (België), wegens verboden vervoer van suiker in een kinderwagen, f25 b. oflOd. F. H., 26 j en A.J. 3., grond werkers te De Clinge (Bals- voren, f25 b. of 10. D. v. T., 33 j., winkelier te Axel, alsvoren van 200 K.G. in een auto, f 25 b. of 25 d. Ie J. v. A, 23 j., grondwerker en 2e A. R., 18 j., leurder te De Clinge (B alsvoren, le f25 boete of 10 dagen, 2e f 10 b. of 10 d J. A. V., oud 33 j., vlaswerker te St. Jansteen, alsvoren f25 b. of 10 d Predikbeurten te Axel. Geref. Kerk. Geref. Gemeente. De advocaat-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage eischte Woensdag in de zaak van den landbouwer A. L. P. en diens zuster R. M. P., beiden te St. Jansteen, terzake van het weige ren van toegang aan en belemme ring van den ambtenaar De B. uit Koewacht, die de naleving der crisis-varkenswet moest con troleeren, voor ieder 3 weken gevangenisstraf. Door de rechtbank te Middel burg waren beiden veroordeeld tot resp. 4 weken gevangenis straf en f 30 boete of 20 dagen hechtenis. Verdachten hadden de B., toen hij zich toegang wilde verschaffen, nog gedreigd met eer. mestriek. De advocaaat-generaal wees er op, dat de naleving der wet veel moeilijkheden ondervindt, omdat de boeren verkeerd worden voor gelicht door een paar personen, lnplaats van medewerking te on dervinden, wordt de uitvoering dei wet door de boeren, die er toch de vruchten van plukken tegengewerkt. Tal van processen- verbaal waren reeds opgemaakt. De kantonrechter te Hulst had velen vrijgesproken, wat tegen stand in de hand werkte. Mr. Tichelman pleitte clementie. Installatie kantonrechter. Voor dat Dinsdagmorgen een aanvang werd gemaakt met de strafzitting van het kantongerecht te Terneuzent werd de heer Mr. Van een 80 jarige. Toen ik in de Ax. Crt. van 17 Nov. de advertentie las be treffende den 80sten verjaardag van Anna Maiia de Meijer, Wed. van Ed. v d Berge, meer bekend als de «vrouwe van den Room- schen Koster" of als „de Koste- rinne", zeide ik onmiddellijk tot mijn vrouw: „Die gaan we feli- citeeren Woensdag Het feit, dat zij, blijkens de advertentie, zoo dicht bij ons in de buurt woonde, droeg veel bij tot dit spontaan besluit. Ook het feit dat ze „bure" was geweest van dc familie Vercouteren. Voor mij persoonlijk golden boven dien sterk de gedachte „Wat „heeft die moeder van vele kin- „deren, zooals alle moeders van „vele kinderen, een zorgelijk „leven gehad en onder welke „omstandigheden 1 En thans viert „zij haar 80sten verjaardag in „een vreemde stad, ver van haar „Axel, waar zoovele kinderen „van haar op het kerkhof rusten. „Laten wij blijk van belangstel- ling geven in het wel en wee „van die oude „bure", van die „oude bekende Axelsche Zij zal „aangenaam verrast zijn door „onze komst". Clotilde, haar dochter, bij wie zij thans inwoont, was niet thuis op boodschappen uit. Haar man, geëmployeerde op het s.s. „Sta tendam" van de Holl. Am. Lijn, trok open. (Wij kennen in Axel dat „open trekken van boven" niet) Op zijn: „Wie daar?" van boven aan de trap, antwoordde ik: „Goed volk, kennissen uit Axel, kom maar even naar be neden Na onze voorstelling riep hij: „O, kom maar meel" en tot zijn schoonmoeder, de 80- jarige„Moeder, daar zijn ken nissen van je uit Axel 1" Zoo stonden we voor de oude kos- terinne, nog gezond en dik, wat knipperend (als van ouds) met de oogen. Mijn vrouw kende ze direct, maar mij niet zoo gauw. Geen wonderbij ons had ze nooit „de waschte" op „den bleik geleid", zooals bij de fa milie Vercouteren» En toen kwam de stroom van weerskanten los, waarbij ik zelf niet veel behoefde en ook niet zooveel kon zeggen. Die adver tentie was geplaatst door de kinderen uit Axel. Dat was dus een verrassing voor haar geweest, zij leest nog zonder bril. Negen tien kinderen heeft zij gehad, van wie de eerste acht allen jongens. Zij is dus lang van alle doch- terlijke hulp verstoken geweest. Een dochter van „den ouw i Blok" uit de „Brakken" is dienst meisje bij haar geweest. Behalve voor al haar kinderen had zij nog de zorgen gehad, tijdelijk, voor een verloskundige, die huisde in het zijkamertje. Van de 19 kinderen zijn er thans nog 10 in leven, allen ge trouwd, en, wat een groote zegen is, vooral tegenwoordig, allen „in de verdienste". Ze zijn over heel Nederland verspreid Axel, Rotterdam, Den Haag, Winters wijk enz Bladen zou ik kunnen vullen over alles wat hedenmid dag verhaspeld is over de toen malige buren in het rijtje van de familie v. Dishoeck tot de fam. v. Vessem. Vaak had zij met mijn eigen moeder staan praten ach ter op het walletje en dan had den zij het altijd over haar (lees „hun") vele kinderen en wat daarvoor kwam kijken. Bladen zou ik kunnen vullen over de wijze, waarop de vrouwen elkan ders geheugen verder opfrischten betreffende legio overleden of nog levende Axelaren. Ik kan moeilijk zwijgen over den Room- schen koster met zijn muzikale talenten, met zijn zorgen voorde kerk en de klok, voor begrafe nissen en andere kerkelijke plech tigheden. Hij maakte doodkisten kon een huis betimmeren, kon bakken (zijn brooden waren, als ik mij goed herinner altijd we wat aan den lichten kant). Of hi deel nam later aan de slagerij in zijn huis weet ik niet. Dit weet ik: Axel was voor dezen man te klein. Jammer da» hij zijn vleugelen niet breeder heeft uit kunnen slaan. Er zat pit genoeg in hem, werkdrift. Wat zal er in dat gezin gezorgd, geploeterd, overlegd en uitgespaard zijn voor de kinderen. Alles voor de kin deren o a. voor dien besten Al fred, die weinig vruchten heeft mogen zien van zijn goed gedrag en ijverige studie. Alfred, zijn vrouw en hun beide kinderen, geen is er meer van over. Wat moet er in het hoofd, in het hart, in het gemoed, in de ziel van deze 80 jarige niet omgegaan zijn en nog omgaan eiken dag! Hoe goed Clotilde en haar man en hun li-jarig dochtertje ook voor haar zijn, het oude, dier bare Axel kan zij niet vergeten. De Axelsche Courant zou ze niet kunnen missen, zooals iedere goede Axelaar, die meeleeft met zijn vroegere medeburgers(essen) dit niet kan. A.s. Zondag komen 4 paren het intieme feest hier meevieren. Dat zal haar goed doen. Met dank voor plaatsing en hoogachtend, Uw dw., J. BLANKERT Rotterdam Willebrordusstr. 137 B. De Burgemeester der Gemeente AXEL maakt bekend, dat eene van den Gemeenteraad van Axel op Woensdag 29 November 1933, des namiddags ten twee ure, ten Raadhuize zal worden ge houden. Axel, 24 November 1933. De Burgemeester, BLOK. Het Burgerlijk Arm bestuur vraagt plaat sing voor een bejaarde vrouw, na overeen te komen voorwaarden. Inlichtingen bij den Penning meester 1. J. BRAKMAN, Stationsstraat, Door de Crisis-Rundveecentrale zal gelegenheid worden geboden, om haar te leveren drachtig rund vee, in alle soorten en kwalitei ten (uitgezonderd zuilen worden dieren, van welke moet worden aangenomen, dat zij langer dan 7 maanden drachtig zijn). HULST, 6 December, 9 tot 11 aar, waarschijnlijk nabij het Station. De aangiftekaarlen moeten uiter lijk Maandagmiddag 27 November ten kantore van de Crisis-Rund veecentrale te Den Haag zijn ontvangen. Deze kaarten zijn verkrijgbaar bij J. BREURE te H o e k en AUG. VAN KAMPEN te G r a a u w. worden gewaardeerd bieden wij weer onze van ouds bekende kwaliteit in en allerlei in luxe doozen. DAGELIJKS VERSCH Alles eigen werk en bereid uit zuivere gewaarborgde grond stoffen. Aanbevelend, AXEL-Weststr. Ziedaar enkele artikelen die steeds weer de be langstelling gaande houden. Ze genieten populariteit Dat pleit voor kwaliteit. Daarom wordt daaraan steeds weer bijzondere zorg besteed. Evenals aan onze WELLINGTONS VANNILLENOOTJES KLETSKOPJES, enz. - - Neemt proef met onze prima Speculaas en Peperbollen. Beleefd aanbevelend, DAGELIJKS VERSCH VERKRIJGBAAR: Overspannen Moedeloos Drukkend gevoel op hel hoofd ZUN HAAR DE BAAS is spoedig verdreven met een Fer stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist ZONDAG 16 NOV. 1933. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9\'i ure Ds. van Oeveren. Nam. 2 Dezelfde. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Tekst 0[ Nam. 2 1-5. Voorm Tekst Openb. 14 Dezelfde. Catech. Zondag 9. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam.2 I Attijd moede, nooit uitge rust, zelfs niet bij het opstaan, prikkelbaar, slapeloosheid, gejaagdheid, beven der handen en knieën, Al deze stoornissen kuntU overwinnen door een regelmatig gebruik van Koline van Apotheker H. van Aken, specialist te Selzaete. Koline Is zenuwsterkend en opwekkend. Koline maokt een ander mensch van U. Velen hebben bij het gebruik van Koline reeds baat gevonden, zelfs in gevallen waarin andere middelen faalden. Koline tal ook U helpen. Koline is een uitkomst voor zenuwlijders. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten i Ft. 1.50 per Flacon IMPORTEUR. SCHUIT! EN THIEME POSTBUS 33 MIDDELBURG

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2