Gemengd Nieuws. ook te ver gaand. Elke ambte naar moet zich zelfbeperking op leggen, maar zulk een verbod is een aantasting van de vrijheid. De sociaal-democraten wen schen aldus spr. de on verzwakte handhaving van de democratische grondslagen onztr staatsinrichting. Voor een staatscommissie ge voelen zij niets, want de opposi tie heeft haar denkbeelden vol strekt niet uitgewerkt. Op het eind van den middag hebben nog gesproken de heeren Lingbeek, Westerman en Van Houten. Ds. Lingbeek meende dat „de klad in de democratie" was ge komen en oefende daarop allerlei critiek. De heer Westerman pleit te niet alleen voor her-ordening van ons economisch leven, maar ook van onze staatkundige in richting hij wenscht gezag-con- centratie, zonder dictatuur als einddoel en riep uit dat Minister Colijn blind is voor de teekenen des tijds. Voorts nam hij het op voor de nationalisten en fascisten, die, volgens hem, heelemaal niet revolutionair zijn. De heer Van Houten, die de Regeering verweet dat zij het kapitalisme wil hand haven, wenscht de Eerste Kamer, als overbodige en kostbare dou blure, af te schaffen en had ver schillende maatregelen, waaron der een premievrij staatspensioen, op zijn verlanglijstje staan. AXEL, 10 November 1933. Voor de aanst. Dinsdag alhier te houden openbare Raadszitting zijn de volgende voorstellen op de agenda geplaatst: le. Benoeming van een lid van het Armbestuur, wegens pe riodieke aftreding van dhr. J. de Kraker. 2e. Idem van een lid van de commissie van toezicht op het l.o. wegens aftreding van dhr. van Houte. 3e. Idem van de commissie tot wering van schoolverzuim we gens jaarlijksche aftreding dezer commissie. 4e. Idem lantaarnopsteker op Rondeputten. 5. Verzoek van dhr. A. Pie- terse, alhier, om aankoop van bouwgrond in de Pr. Hendrik straat. 6e. ld. van dhr. P. Gelderland om ontheffing van art. 12 van de bouwverordening. 7e. Vaststellen van de veror dening op het gebruik van het slachthuis, en tarieven daarvoor. 8e. Wijziging van de eischen van benoembaarheid voor ge meenteveldwachters. 9e. Machtiging aan B. en W. tot verkoop van bouwgrond. 10. Wijziging personeele be lasting voor koffiehuishouders enz. 11. Aankoop van gebouwen en grond voor de traverse in de Kerkdreef. 12. Reclames tegen schoolgeld. 13 Wijziging begrooting 1933. 14. Wijziging der steunregeling. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de Rijksont vanger alhier uit den slaap op geschrikt door de hier gestatio neerde Rijksambtenaren. Deze toch hadden een hoeveelheid van 200 K G. suiker met eenige rij wielen in beslag genomen. Dienst doende in de buurt van de Sas sing hadden de ambtenaren een viertal smokkelaars veirast, die elk 50 K G. suiker zonder ver- voerbewijs bij zich hadden en op een rijwiel vervoerden. De smok kelaars lieten op het zien van de ambtenaren hun karretje met den last in den steek en zetten het op een loopen, zoodat ze aan het verbaal ontkwamen. Door het feit, dat bij frauduleus ver voer ook het vervoermiddel ver beurd verklaard wordt, zijn ze intusschen ook hun rijwiel kwijt en is het voor de menschen een leelijke schadepost geworden. Ml JNHARDT'S LAXEERTABLETTEN Ctir. Besturenbond Axel. Gisterenavond is alhier door deze organisatie een openbare propaganda-vergadering gehou den in de Herv. Zondagschool. De voorzitter, dhr. P. Mangold, opende" de vergadering en liet zingen Ps. 89 3, waarna hij voorging in gebed. In zijn wel komstwoord zei spr., dat deze vergadering is belegd, om dege nen, die nog niet zijn aangesloten bij het C. N. V., daartoe te be wegen. Volgt het voorbeeld der auderen en sluit u aan, zei spr. toen in Axel begonnen is met dit werk konden 3 afdeelingen wor den gesticht met 103 leden en nu telt het C- N. V. in Axel 5 afd. met 446 leden. We zijn dankbaar voor dezen groei, maar niet voldaan. Ds. Post, Geref. predikant al hier, sprak hierna het openings woord en vestigde daarop de aandacht, dat we opnieuw voor den winter slaaneen winter die zeer zeker niet gemakkelijke zal vallen dan de vorige, eerder nog moeilijker en zwaarder voo velen. We hebber, moeilijke tij den achter or.s en weinig licht voor ons, maar toch is er hoop en troost juist voor Christenar beiders, omdat zij weten, dat we met de duisternis tot God kun nen gaan, die Het Licht is. Daar om zij het paroolelkander lie lebben en God bovenal. Dhr. H. H. Spoelstra, hoofd bestuurder van den Ned. Bond van Chr. Fabr.- en Transport arbeiders sprak over„De oude strijd". Hij wees erop, dat een geweldige crisis woelt door ons even, die gelijkt op eenworste- ing tusschen God en mensch 3e mensch wil wel den zegen maar wil niet God, en het zal een strijd blijven, en een wor steling, totdat de dag van Chris tus komt. Er is een geweldige onrust in heel ons leven, want wat tot vandaag goed is, is mor jen verkeerd. Eenmaal komt er hier de rust, nl. als Jezus komt, die volmaakte rust geeft. Het is vooral hierom ook nuttig en noo- dig dat we letten op de H. Schrift en op het verleden. Daarin kun nen we zien, wat God heeft ge daan en wat hij doen zal en hoewel er veel werklooncn zijn en er geen kans is \oor ve'ei, toch moeten we gelooven en vasthouden aan het geloof, dat God het is, die alles bestuurt Er is niet alleen een materieele, maar er is bovenal een geeste lijke crisis er wordt gestreden om de suuvereiniteit van God en om die van den mensch in Staat en Maatschappij. Ook in ons land komen er steeds meer groepen en partijen, die strijden om macht en om eer, en die niet willen erkennen, dat het God is, die ieder volk een eigen plaats geeft en ieder land een eigen taak. Zoo spreekt het van zelf, zegt spr, dat even goed als het Libe ralisme en Socialisme ook het Nationalisme voor ons als Chris tenen niet te aanvaarden is. Het zijn allen tegenstanders van de Christelijke vakbeweging, of ze behooren tot de groep Baars of tot Mussert. Een duidelijk voorbeeld ziet spr. daarvan in Duit3chland. Daar is, hoe mooi het eerst leek, alle vrijheid van het volk verloren gegaan, en ook dc rechtspositie van de Chr. vakbeweging op losse schroeven gezet, 't ls alles opgelost in den Staat en uitein delijk ondergeschikt aan één persoon, den Dictator. En ook hier wordt bij de groepen Baars en Mussert vrijheid beloofd, maar alleen zulk een vrijheid, welke past in hun Staatsidee. Wil, dus zei spr. goed indenken, wat het zeggen wil, dat ook hier in Ne derland uw vrijheid wordt weg genomen, een uwer hoogste goe deren de vrijheid, in de kerk, in de school in uw organisatie, in uw kunst, ja in alles. Daarom wijst spr. dit alles af, hoe schoon het ook moge klinken. Neen, wij wenschen alleen de vrijheid die God ons gaf: niet de Staat alles, maar Christus alles. Hij Koning in en over de Staat Van men schen is geen verwachting, maar alleen van Hem is het te ver wachten en zal het komen, en dan zal alle onrecht uit de we reld worden weggedaan. Daarom zei spr. moeten wij blijven voe ren „Den ouden strijd", den strijd, die nog altijd gestreden is en er zal blijven. Spr. wekte op mee te strijden voor „Den ouden strijd", die gaat over het Koningschap niet van den mensch maar van God. Uit het applaus der aanwezi gen bleek de dank der vergade ring voor het gesprokene. De volgende spreker voor de zen avond was dhr. G. Moll, hoofdbestuurder van den Ned. Christ. Bouwarbeidersbond, die het onderwerp had „Een nieuw front". Dhi. Moll sloot zich aan bij het voorgaande en wees eveneens speciaal op het gevaar van het fascisme, dat evenals het socialisme een paradijs be looft, dat hier niet te vinden is. Was vroeger de strijd tegen libe ralisme en socialisme, nu is er nog een derde bijgekomen, het fascisme. Deze drie zijn voor ons abso luut verwerpelijk, zei spr. Wij wenschen den Godsdienst niet in de binnenkamer opgesloten te zien, wij willen er ook geen privaatzaak van maken en willen het ook niet ondergeschikt maken onder de staat. Wij willen volle vrijheid, maar gebonden aan Gods wóórd. En nu is er een nieuw front, waarop de oude strijd moet worden voortgezet. Welnu, we zullen ook dezen strijd aanvaar den, niet in eieen kracht, maar in Gods kracht. Daarom riep spr. allen, die bij het C N. V. behooren, op om zich aan te sluiten en gezamenlijk tegen het nieuwe front op te trekken, want het gaat niet alleen om materiëele goederen, maar bovenal om gees telijke. Als laatste spreker trad op Ds. van Oeveren, Herv. predikant alhier. Deze gaf het wapen aan tot den ouden strijd tegen het nieuwe front, nl. liefde en onder aanvoering van Koning Jezus. Dit maakt echter den strijd niet gemakkelijker, juist omdat Hij steeds vraagt om liefde. En de wereld moet van liefde van en tot Jezus niets hebben, maar predikt den haat. Spr. waar schuwde daarom, dat men zich niet verleiden laat tot dien haat maar aanvaarde de liefdede iefde ook voor elkander. Laat niet alleen Uw leiders werken» maar strijdt zelve mee zegt spr weest allen goede soldaten in het leger van Koning Jezus. En dat kan, als we gehoorzaam zijn aan Hem, en we strijden willen met het wapen der liefde, eerst tegen ons zelf en dan tegen de wereld. De voorz. bracht allen dank voor het gesprokene, dat met onverdeelde aandacht door de talrijke aanwezigen was gevolgd. Ter afwisseling werden door dhr. P. Zonnevijlle op keurige wijze een paar fragmenten voor gedragen uit het boekje „Het simpele leven" van Jef. Scheirs. Men heette het steeds weer een genoegen om den heer Zonne vijlle te hooren. Ook het Chr. muziekkorps „Hosanna" verleen de haar medewerking wat door het C-M.V. en ook door de aan wezigen op grooten prijs werd gesteld. Dhr. Joh. C. van Driel gaf enkele inlichtingen over de col lecte die aan den uitgang werd gehouden, en bestemd is om ook weer deze winter de ontwikkeling en ontspanningscursus voort te zetten, ten bate van de afdeelingen die zijn aangesloten bij het C.N.V. hier ter plaatse. Tot slot bracht de voorz. allen dank voor al het goede dat op deze propagandavond was ge noten. Na gemeenschappelijk zingen van Gezang 96, sloot Ds. Post met dankgebed. Te midden van huiselijken kring gedenkt de heer Th. Lacourt heden het feit van zijn 40-jarige loopbaan aan de Spoorweg-Maat schappij MechelenTerneuzen. Ofschoon het in België niet de gewoonte is, om aan dergelijke feiten bijzondere aandacht te schenken en dus de heer Lacourt, die van Belg. nationaliteit is, ook dacht dat dit feit wel onopge merkt zou blijven, kon hij niet ontkomen aan de belangstelling, die hem dezen dag werd betoond. Dat velen daarvan getuigenis ga ven, is wel een bewijs, dat als ingeburgerde Axelaren gedurende de 14 jaren, dat de familie La court hier woont, hij zich veel vrienden heeft verworven, dank zij ook de omstandigheid, dat hij in zijn functie als stationschef, op velerlei terrein met de bevol king in aanraking komt. Ook het personeel schonk hem als bewijs van genegenheid een fraai meu belstuk. De Zeeuwsch Vlaamsehe Waterleiding Blijkens het voorloopig ver slag nopens het wetsontwerp tot het verleenen van een renteloos voorschot uit 's Rijks kas voor de exploitatie van een waterlei ding in Z Vlaanderen, bestaan daartegen bij verschillende leden ernstige bezwaren. Deze kunnen niet begrijpen, dat de regeering in deze finantieel zoo moeilijke tijden wil medewerken tot het leggen van nieuwe zware lasten op de voor een groot deel zeer weinig draag krachtige bevolking van Z Vlaanderen. De waterleiding te Tholen heeft wel aangetoond, hoe groot de druk op de bevol king wordt, wanneer de plannen worden verwezenlijkt. Men kan ook niet zeggen, dat de aange legenheid zeer urgent is; het wetsontwerp is een voortzetting van de wet van 21 April 1927, waaraan geen uitvoering is ge geven, omdat het meerendeel der aangesloten gemeenten destijds niet bereid bleek, de noodige geldleeningen aan te gaan. Nu inmiddels de toesta; d zooveel somberder is geworden, achtten deze leden het een wijs beleid, de gemeenten niet tot het doen van groote uitgaven te prikkelen. Men vertrouwde, dat de regee ring zich niet alleen door haar ambtenaren zal laten voorlichten, doch ook en vooral aandacht zal schenken aan het inzicht der be langhebbenden. Deze leden drongen er bij de regeering op aan, het wetsont werp in ernstige nadere overwe ging te nemen. Mocht de regee ring het ontwerp handhaven,dan zouden deze leden gaarne een rentabiliteitsberekening willen zien overgelegd. Enkele leden verklaarden, in dien het wetsontwerp niet wordt teruggenomen, hun stem daaraan in geen geval te kunnen geven, indien de gemeenten in haar ver ordeningen een plicht tot aan sluiting zullen moeten opnemen. Zij achtten een dergelijken dwang tot aansluiting in strijd met het burgerlijk recht. Andere leden wezen er op, dat een verplichting tot aansluiting aan een waterleiding niet in alle omstandigheden is af te keuren het gaat hier om groote hygiëni sche belangen. Zuidelijke kanalen comité'a. Te Breda is een Verbond van Zuidelijke Kanaalconjité's opge richt. Dit Verbond omvat de kanaal- comité's van Westelijk Noord- Brabant, van Zeeuwsch Vlaande- ren, van 's-Hertogenbosch, Eind hoven, Tilburg, de Langstreat en Breda. De onderscheiden kanaalcomi- té's, die alle tot stand zijn ge komen ter bevordering van een nationale oplossing van het vraag stuk der nieuwe Schelde—Rijn verbinding en ter behartiging van de gewestelijke belangen in Bra bant en Zeeuwsch-Vlaanderen, bij het Nederlandsch-Belgisch ver- keersvraagstuk betrokken, blijven alle de eigen zelfstandigheid be houden, doch hebben te zamen een onderling verband geconsti tueerd, dat het in de toekomst mogelijk zal maken ook als een eenheid naar buiten op te treden. Het bestuur van het verbond, verbondsraad genaamd, wordt ge vormd door de gezamenlijke voor zitters en secretarissen van de afzonderlijke kanaalcomité's. Dank zij de Nederlandsche ederatie inzake eenNederlandsch- Belgische overeenkomst, welke federatie landelijk is en vertegen woordigers der zuidelijke kanaal comité's omvat, en dank zij het pas opgerichte verbond van zui delijke kanaal-comité's, is voor taan een nationale actie ten aan zien van de Nederlandsch-Belgi- sche betrekkingen mogelijk, welke als een uiting kan worden be schouwd van een zeer aanzienlijk gedeelte der openbare meening in het geheele land. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Axel en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand Oct ingelegd f 12001.34, terugbetaald f 13186.84# Het laatste door aat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4780. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91', ure D-*. van Oeveren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Tekst Openb. 13 1-10. Nam. 2 Dezelfde. Catech. Zondag 8c. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Het verraderlijke spinneweb. Na eeu groot aantal branden vestigde Didsm de laatste weken regelen vlug zonder kramp ofpijn. Doo» 60ci Bij ApotH.tn Pfoglmn, ZONDAG 12 NOV. 1933.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2