Opening van de Uitstalkamer in Lederwaren Openbare propaganda-vergaderiug Een nieuw front en De oude strijd. Ifttydtacdé's Boeder Advertentiën. Woensdagavond 8 November Zilvervostasschen en Reisnecessaire's Koestraat. J, P. SMIES-BOER. Christelijke Besturenbond - AXEL. op Donderdag 9 November 1933, G. MOL, bestuurder Ned. Chr. Bouwarbeidersbond. H. H. SPOELSTRA, bestuurder Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, - gen, wat hij op keurige wijze deed. Spr. schetste hierbij op humoristische wijze hoe het op school onder de leerlingen soms toegaat en ook ten opzichte van het personeel, vervolgens wees hij op den zegen die gelegen is in het Chr. onderwijs, daarbij de hoop uitsprekend, dat de Zegen des Heeren op personeel en school mag blijven rusten. Na deze toespraak volgden weer eenige voordrachten, nl. van de dames, Grietje Jansen, Janneke Goossen, afgewisseld door samenzang van Ps. 24. Een tableau voorstellend een spreekwoordenraadsel vond alge- meene deelname. Men kreeg 10 spreekwoorden in te vullen. In de pauze werden weer ver- verschingen geboden, terwijl on- dertusschen een tooneel was klaargemaakt voor een samen spraak, waarin de toestanden werden uitgebeeld over een school van 100 jaar geleden. Natuurlijk gaf een en ander nogal eens tot grappige voorstellingen aanleiding waarbij dan smakelijk gelachen werd. Eenige voordrachten werden daarna gegeven door de dames Aaltje de Visser, C. L. Koster, M. Hamelink, S. Bakker, en N. Bakker. In 't bijzonder vielen in de smaak „de twee Japanneesjes", die ook wat costuum betreft, keurig het Oostersche type uit beelden. Een zestal dames gaven nog eenige zangnummers, wat later aan dhr. J. de Visser de algeme. ne vraag ontlokte om mee te werken aan de oprichting van een zangvereeniging. Ook na de pauze werd nog een tableau gegeven, voorstellend de tien vakken der lagere school. Dhr. D. de Pooter had een ge dicht gemaakt op het 40-jarig jubileum, wat door zijn zoon werd voorgelezen. Afwisselend liet ook weer het zangkoor zich hooren, terwijl dhr. Adr. Goos sen een voordracht gaf getiteld „De Wissel''. Onder veel spanning werd de uitslag medegedeeld van de raad sels, waarvoor prijzen werden uitgereikt aan Mej. J. van de Ree, Mej. N. H van der Welle en dhr. J. de Visser. En hiermede naderde het einde Namens de chr. meisjesvereeri ging en de chr. jongensvereeni ging te Spui werden nog feiici tatie's uitgebracht aan het school bestuur, waarna de heeren Van Harn en Bakker nogmaals hun hartelijken dank uitspraken voor de welgeslaagde feestavonden. Met een dankgebed van J. de Visser, voorafgegaan door ge meenschappelijk gezang van „'k Wil U o God mijn dank be talen", behoorde de viering tot het verleden. lijke propaganda-avond, die werd geopend door dhr. J. Dieleman Az., welke op de beteekenis wees van dezen avond. Vervolgens kregen we achter eenvolgens van het gezelschap een keurig programma te genie ten. Het was met recht een Kunstavond, waarover we een heele lofrede zouden kunnen schrijven, zonder in cverdiijving te vallen, doch waarvoor de plaats ontbreekt. Elk der deelnemers, mej. Truce Tnpijn zang, en de heeren André Menist, piano, Eddy Elsas, viool en Johan Blazer, violoncel, kan men prijzen, doch geen van hen is te onderscheiden in prestatie. In de pauze werd een propa- gandawoord gesproken door dhr. De Graaf uit Amsterdam, die wees op den ernst der tijden vooral ook voor het socialisme. Naar men ons mededeelt, zal het op 10 Nov. a.s. 40 jaar geleden zijn, dat de heer Th. Lacourt, stationschef alhier, bij de spoorwegmij. Mechelen—Ti r- neuzen i dienst trad. Januari 1934 aan J. F. de Bot, op eigen verzoek, eervol ontslag verleend als veldwachter te St. Jansteen. Steun voor aardappelen. Naar de „N. R. Crt." van be voegde zijde verneemt, zal zeer binnenkort een aanvang worden gemaakt met de uitbetaling van den toegezegden steun voor con sumptie-aardappelen ad f 0,25 per 100 K.G. zooals deze zijn geïn ventariseerd per 27 Maart 1933. Gevonden en terug te bekomen Een gulden bijj. Oosting, veld wachter, een shawl bij D. van Berg, gem.-opzichter. A.XEL, 7 November 1933 Zaterdag j.l. had alhier stem ming plaats voor notabelen van de Ned. Herv. Kerk, wegens pe riodieke aftreding van de h.h. F. Klaaijsen en H. Smies Cz. en wegens bedanken van dhr. A. van Cruijningen. Er waren in 't geheel 53 stem men uitgebracht, waarvan 37 op dhr. Smies, zoodat deze herkozen is. Dhr. Klaaijssen kon wegens zwagerschap met een der kerk voogden niet herkozen worden. De overige stemmen waren uit gebracht op de heerenJoz. Scheele 13, Jan Koster Wz. 11 M. de Regt 9, P. van Bendegem' 6, J. van den Broeke 6 en Jac. Zonnevijlle 6, terwijl ook nog een 25 candidaten een of meer stem men kregen. De zes laatst ge noemde heeren komen in her- Stemming, waarvoor op 18 Nov. zitting wordt gehouden. Propaganda N V. V. Zaterdag werd hier, dank zij ook de kindervoorstellidg, door groot en klein genoten van het optreden van het gezelschap Menist, s Middags waren op de bovenzaal bij mej. Gilijamse 95 kinderen gekomen, die op aller gezelligste wijze zich amuseerden met muziek, vertellingen, zang, tooneel en zelfs goochelkunst, wat alles werd vertoond door bovengenoemd gezelschap, 's Avonds was het de eigen* Herleving. Het was te verwachten, dat na de ontbinding der Zondagschool te Kijkuit men toch niet 'stil zou zitten en er wel stille krachten zouden ontplooid worden om weei tot de stichting te komen) waar gebleken is, dat er toch belang stelling voor bestaat. Vrijdag j.l. vergaderden daartoe alhier ruim 20 personen, die het al spoedie eens waren en zoo werd er in samenwerking met het Bestuur van de bestaande Hervormde Zondagschool een dergelijke voor Kijkuit gesticht, terwiji reglement en bestuur al dadelijk werden goedgekeurd en gekozen, nl. 5 personen van Kijkuit en 4 uit het Bestuurte Axel. Zoodra men vernam en dat volgde al spoedig dat er bron nen voor een gebouw waren, werd besloten tot bouwen en zoo zal men trachten dit reeds met Kerstdag aanst. in te wijden Reeds zijn 45 leden ingeschre ven en hebben zich enkele meis jes gemeld, om bij de lessen be hulpzaam te zijn, waartoe ze zich in de Zondagschool te Axel zul len oefenen. Het secretariaat is gevestigd te Kijkuit K 45a. Ofschoon reeds medewerking is toegezegd, houdt men zich toch nog aanbe volen, om dit mooie werk te steunen, want behalve een ge bouw is er nog heel wat meer noodig. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in de suikerfa briek te Sas van Gent een ernstig bedrijfsongeval plaats gehad. Een jongeling, Piet Dhaene genaamd, die zijn bezigheden had aan een z g. suikerschudder, een riem waarmee de suiker van de eene plaats der fabriek naar de andere getransporteerd wordt, heeft van de laschbouten in den riem een zoo hevigen slag op het hoofd gehad, dat de hersens in den schedel geraakt zijn. Over een lengte van circa 10 c M. werd hem de schedel opengescheurd. Het slachtoffer is Zondagavond aan de gevolgen overleden. Kamer van Koophandel. Wegens periodieke aftreding als leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen zijn candi- daat gesteld voor de afdeeling grootbedrijf de heeren: J. F. de Klerk te Ter neuzen, I. A. van Melle, te Breskens, H. R. A. de Meijer te Terneuzen, P. A. Neeteson te Sas van Gent, P. A. de Ruij- ter te Axel en W. L. J. M. van Waesberghe (aftr.) te Hulst voor de afdeeling Kleinbedrijf de heeren A A. Adriaanssens te Walsoorden, A. I. Catsman (aftr) te Aardenburg, E. P. Fassaert te Hulst, M. C. F. van Goethem (aftr.) te Sas van Gent, A. van 't Hoff (aftr.) te Axel, J. P. Scheele PJz. te Terneuzen, R. F. M. Sturm te ljzendijke en Th. H. Wieleman te Hoofdplaat. De stemming is bepaald op Woensdag 22 Nov. De Commissaris der Ko ningin heeft met ingang van 1 Predikbeurten te Axel. Geref. Gemeente. Sportnieuws, Axel—Breda 2-5. Het wii niet vlotten met onze stadgenooten in de 2e klas en er dient spoedig verbetering te ko men in de Axelsche voetbal machine, die in het veld niet zoo onverdienstelijk werkt, maar voor doel talrijke gebreken vertoont. Verschillende opstellingen zijn nu reeds geprobeerd, doch de ware combinatie is nog niet ge vonden. Nieuwe zorg baart boven dien de bezetting van de plaats onder de lat, die Zondag al heel zwak bleek. Overigens werd er behoorlijk gespeeld, waarbij men echter weer niet uit het oog mag verliezen, dat Breda Zondag ook slechts middelmatig spel ver toonde. De grootste kracht lag wel in de verdediging, die danig op de proef is gesteld en dat de Axelsche voorhoede hiertegen slechts twee doelpunten kon aan- teekenen, bewijst wel, dat ze voor haar taak berekend was. Dat inmiddels een heelemaal niet sterke Bredasche voorhoede bij minder aanvallen kans zag vijf geldige doelpunten te scoren, wijst onmiskenbaar op blunders in de Axelsche verdediging, die er dan ook op rake manier eenige zijn gemaakt, met als gevolg even zooveel doelpunten voor Breda. Dat dit op de Oranjemannen een demoraliseerenden invloed uit oefende en er aan ophalen bij het verstrijken van den tijd niet meei te denken viel, is vanzelf sprekend. Het begin van den wedstrijd was anders zoo veelbelovend. Breda werd teruggedrongen, doch succes bleef voorloopig uit, van wege het goede verdedigen, waarbij de Bredasche doelman een groote rol speelde. Een hard schot van rechts kon hij echter niet wegwerken, waarna de mid denvoor den bal in het net. deponeerde (1—0). Spoedig was de stand echter weer gelijk, toen Breda kalmpjes een doelpunt maakte, wat wei voorkomen had kunnen worden. Axel bleef iets sterker en de linksbuiten schoot na een half uurtje no. 2 langs den nog wanhopig uitvallenden Bredaschen doelman. Voor de rust wisten de bezoekers echter nogmaals gelijk te maken (2—2) Vol moed werd aan de tweede helft begonnen, die slechts enkele minuten oud was, toen Breda uil een vrijen schop den bal voor de derde maal in het Axelsche net kogelde De Oranjemannen vielen nu verwoed aan en bestookten het Bredasche doei hevig, dat echter schitterend verdedigd werd. Algemeen verwachtte men den gelijkmaker, die echter uitbleef; wèl bracht Breda den stand op 2—4, toen men dit allerminst verwachtte, kort daarop gevolgd door eefi vijfde doelpunt, dat echter ongeldig werd verklaard, Dit was echter slechts uitstel van executie, want toen de Axelsche doelverdediger een kalm boog. schot verkeerd beoordeelde, was het 2 5. Axel deed nog wan hopige pogingen om den achter stand te verkleinen en Breda kreeg nog een paar opgelegde kansen om den voorsprong te vergroofen, welke door slecht schieten ver loren gingen, zoodat in den stand geen wijziging meer is gekomen. De overige uitslagen luiden als volgt Vlissingen Alliance 4-0 T. S. C. Dosko 21 R B C.—De Baronie 1—3 Stoppeldijk- Axel II 3-0. De Axelsche reserve's konden het te Stoppeldijk al evenmin tot een overwinning brengen en leden een onverwachte nederlaag. Bij de rust had Stoppeldijk reeds een 1 -0 voorsprong, waaraan in de tweede helft nog twee doel punten werden toegevoegd. De gastheeren zegevierden alzoo met 3-0. KON NED. VOETBAL BOND. Crisis-publicatiën. Belangrijk voor de aardappel telers in Zeeland. Mei ingang van 13 November a.s. zulien vervoerbewijzen voor aardappelen uitsluitend worden afgegeven aan diegenen, die hun erkenningskaart kunnen toonen, of aan hen die een volmacht kunnen overleggen van een er kend persoon voor den handel in aardappelen. Landbouwers die voor 4 Sep tember j.l. gewoon waren hun aardappeloogst geheel of voor het grootste gedeelte rechtstreeks aan den consument te vèrkoopen kun nen voor 12 November a.s een aanvrage tot erkenning indienen bij de Gewestelijke Aardappel- Organisatie voor Zeeland, Land- bouwhuis, Goes. Na dezen datum worden aanvragen terzijde gelegd. Indien dergelijke landbouwers als telerhandelaar mochten worden erkend zullen zij uitsluitend voor hun zelfverbouwde aardappelen vervoerbewijzen kunnen krijgen. Landbouwers die tot nu toe om welke reden dan ook, zich nog niet hebben aangesloten bij de Gewestelijke Aardappel-Orga nisatie voor Zeeland geven wij in hun eigen belang in overweging dit alsnog te doen, mede met het oog op een eventueele steunrege ling voor 1934. Zij die dit jaar hun medewerking aan de steun regeling meenden te moeten ont houden, zullen dan kunnen wor den uitgesloten. Men zij dus uitdrukkelijk ge waarschuwd. Aangifteformulieren zijn verkrijgbaar bij de d stricts- houders. Wij vestigen er nogmaals de aandacht van de telers op, dat het verboden is, om aardappelen beneden den vastgesfelden mini mumprijs te verkoopen. Ont duiking van den minimumprijs, door op een of andere wijze een toeslag te geven, of andere pro ducten beneden den prijs te ver koopen of op welke wijze dan ook beneden den vastgesfelden minimumprijs te verkoopen is strafbaar. Het is verder voor de telers uitdrukkelijk verboden om aardappelen met een handelaar, beurtschipper of een ander per soon in consignatie mede te geven. De telers die zich aan eeniger- lei overtreding schuldig maken kunnen door het Bestuur der G.A.Z. worden beboet met een geldboete van ten hoogste f 10.000 of door intrekking van de er kenning. Het Bestuur van de G.A.Z. kan overeenkomstig de Statuten van de Stichting de aardappeltelers uitsluiten voor den oogst 1933, doch eveneens voor het jaar 1934 en andere jaren. Wij vestigen hierop met nadruk de aandacht van de telers. De gevolgen van overtreding der voorschriften zijn geheel voor rekening der betrok ken telers. Tenslotte doen wij nogmaals een beroep op alle telers en han delaren om mede te helpen ont duiking van de voorschriften te voorkomen of deze bekend te maken. Door het werk van knoeiers is noch de handelaar noch de boer gediend. Gewestelijke Aardappel- Organisatie voor Zeeland. Ondergeteekenden be tuigen hun harteltykcn dank voor de vele blijken van belangstelling en vriendschap, ontvangen op 31 Oct. en 4 Nov. jl. JAC. DEKKER en Echtgenoote. Axel, 5 November 1933. A\ ij hebben weer wat nieuws, o. a. voor Dames en Heeren. Aanbevelend, des avonds 7 uur in de Hervormde Zondagschool. Sprekers de Heeren: met de onderwerpen: Ds. VAN OEVEREN, Herv. Predikant en Ds. POST, Ger. Predikant alhier, zullen een openings- en slotwoord spreken. Het geheel zai worden afgewisseld door muziek en voordracht. TOEGANG VRIJ. ledep is welkom» HET BESTUUR. Woensdagavond om 6 uur Ds. I. D. Barth van Borssele. bedaart spoedig met een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist Afdeeling IV - 2e klas. T. S. C. 6 4 11 14—9 9 Vlissingen 7 4 1 2 21—9 9 Breda 5 3 11 16—10 7 Hero 4 3 0 1 19—13 6 Terneuzen 6 3 0 3 15—12 6 Dosko 6 3 0 3 10—11 6 De Baronie 6 3 0 3 12—16 6 R. B. C. 7 2 14 18-21 5 Alliance 6 1 0 5 7—17 2 Axel 6 1 0 5 8—23 2

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 3