Bjj Ruwe Handen Parol Het Schoolfeest te Spui. Binnenland. - Silvester Home zong en in die regels iigt de beteekenis van het evangelie Bezat ik Heela! met z'u scha'ten, [o Heer Hoe zou ik het U kunnen biê i Uw wondre, goü'djke liefde vraagt [meer, E scht mijn ziel. Die ziel is het allergrootste in 't Heelal. Meer dan al de schat ten der aarde, dan de rijkdimmen van Zuid-Afrika's of Californië's goudmijnen, ja meer dan alle schatten is in Gods oog, is voor de eeuwigheid de ziel van den meest verworpen en verachten dronkaard, van het ergerlijkste slachtoffer der zonde. Hoeveel te meer de ziel van het kind. Op Uw voorbede heeft de onderwijzer dus recht. Geheel de school moet gedragen worden door ons gebed. Geheel de opvoeding der jeugd op alle scholen of waar die op voeding ook plaats grijpt, moet gesteund worden door gebed. Wij moeten niet bazelen van liefde voor het kind, liefde voor de school, liefde voor Chr. On derwijs, die liefde moet op de knieën. Wij geven het leven onzer kinderen, van de kinderen van ons volk nooit op. Evenmin als een moeder dat doet. Daarin lifft voor land er. volk de grootste kracht. 't Gebed kan méér \errichtep, dan [de mersch ooit heeft gedroomd. Laai dus Uw Ihart bij dag En nacht als een f-rteijn de heemlen :oeken in 't gefe d Wat zijn wij meerder dan 't gedierte [van het veld, Wanneer wij wetende rl?t God [egeert Niet onze handen tot Hem tuffen [voor ons zelf En voor de vrienden di" ons ['t liefste zy'n Zoo wordt, wanneer we bidden [voor een naaste De gansche menschheid met een [koord van goud Gebonden aan Gods voeten. bestreken of op andere door den voornoemden Minister te bepalen wijze is behandeld. ii. Het historisch overzicht van het ontstaan der school door dhr. J. de Visser werd gevolgd door zang. Een koortje zong het be kende lied ui! de Neerbosch- zangen „Kerkklok van 't Dorp", onder leiding van dhr. Verhoeff, voornoemd. Hierop werd het woord gegeven aan den EdelAchtbaren heer F. B!ok, burgemeester van Axel, die ook namens het gemeentebestuur dankte voor de vriendelijke uit- noodiging tot deze herdenking en mededeelde, dat dhr. Van de Bilt, het plan uitgesteld. Spr. heeft in 1893 nieuwe pogingen ge steund, doch heeft nooit kunnen denken, dat de school zoo'n uit breiding zou krijgen. Spr. was daar dankbaar voor en spoorde allen aan het voorbeeld der ouderen te volgen in hef zenden hunner kinderen naar een chr. school. In dat verband verwees spr. naar de woorden in Ps. 90: „Verzadig ons in den morgen stond met uwe gteferterer- „heid, zoo zullen wij juichen en „verblijd zijn in al onze dagen". Spr. wees ook op de moeilijke tijden, maar hoe donker deze ook mogen zijn, met een vast geloof in God gaan wij moedig voort. Spr. hoopt daarom, dat de school nog rijke vruchten zal dragen voor den Hemel. Antonius zeideWij bidden naar de mate waarin wij begeeren en we begeeren naar de mate, waarin wij liefhebben. Uit ons gebed zal dus blijken ons begeeren voor ons land, ons volk, ons kind en waarheen onze liefde zich richt; Zij het voor het hoogste, eeuwige welzijn van ons volk in behoud, versterking en ver dediging van ons Christelijk, waarlijk Christelijk schoolleven. J. H Schaper. Het Kamerlid J. H. Schaper, 2e voorzitter van de Tweede Kamer, is Vrijdagavond op het station Hofplein te Rotterdam onwel geworden en in elkaar gezakt. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. Bestrydirg iepziekto. Staatsblad (no. 547) bevat een Kon. besluit van 25sten October 1933 houdende algemeene voor schriften ter voorkoming van na deel door de iepenziekte en den grooten en kleinen iepenspint- kever. De gebruiksgerechtigde van iepen, welke door den minister van Economische Zaken zijn aan gewezen als stervende of als reeds gestorven, is verplicht bin nen een door dien minister te bepalen termijn, die iepen te vel len en de schors onschadelijk te maken door deze volgens de aan wijzingen van genoemden minister te verbranden of op andere wijze te behandelen. Het is verboden tusschen 1 April en A October iepenhout te laten liggen, opgestapeld te hou den of te vervoeren. De minister is bevoegd van zoodanig verbod geheel of ge deeltelijk en al dan niet voor waardelijk ontheffing te verleenen. Dit verbod is niet toepasselijk op: geheel ontschorst hout; hout met een doorsnede kleiner dan 7 centimeter of afkomstig van stammen of takken meteendoor- snede, kleiner dan 7 centimeter; houtr dat onder water ligt en hout, waarvan de schors in haar geheel j met timmermanscarbolineum is wethouder, verhinderd was om mee te komen. Ook de burge meester had gesnuffeld in de ar chieven en daar een officiëele briefwisseling gevonden aangaan de de pegingen, die reeds in 1845 waren gedaan om te Spui een Christelijke school te stichten. Blijkens den inhoud der brieven waarvan dhr. Blok lezing gaf, was er toen inderdaad strijd ge weest ten aanzien van de meening, of men een chr. school wel nut tig achtte, en of die geen split sing zou brengen onder de thans rustige bevolking. Ook Gedepu teerde Staten gaven te kennen, dat het Gemeentebestuur zou worden gesteund, indien zij de toestemming tot stichting der school weigerde, daar men de noodige waarborgen miste, of die school in stand kon worden ge houden en of de vestiging ervan werkelijk in een bestaande be hoefte voorzag. Zelfs gaf men te kennen, dat ook de Hooge Rtad zoo noodig dm gemeenteraad in het gelijk zou stellen, omdat in dien tijd de vestiging van bizon- dere scholen zoo min mogelijk moet worden toegestaan. In 1847 werd dus het verzoek in hoogste instantie afgewezen. In 1853 ging het gemakkelijker een school te krijgen, omdat men toen het ver zoek in aigemeenen vorm had gedaan Na 4 weken was toen het verzoek ingewilligd, maar het plan is toen niet meer doorgezet tot men in 1893 opnieu w de han den ineen sloeg tot stichting van deze school. De burgemeester feliciteerde het huidige schoolbestuur met het feit, dat de school thans na een 40-jarig bestaan een bloeiend tijdperk beleeft en ook stelt hij het op prijs, dat dit onder de tegenwoordige wetgeving in de beste verstandhouding verkeert ten opzichte van het gemeente bestuur Spr hoopt, dat de school onder de eminente leiding van het tegenwoordige Hoofd nog moge toenemen in bloei. De voorzitter dankte voor de interessante u teenzetting van de beide laatste sprekers en ook voor de goede wenschen t.o. van de school. Hij verzocht alsnu ds. Wolff om, voorzoover deze het zich herinneren kan iets te zeggen van de eerste schreden, die men op dezen weg zette. De eerbiedwaardige grijsaard betrad alzoo het podium en ver goelijkte, dat een verzoek om de chr. school destijds geweigerd werd. Ofschoon dat nu hard klinkt, toch moet men zich daarover niet verwonderen. Het was nl. in een tijd, dat het libe ralisme hoogtij vierde en men was bovendien over het alge meen nog zoo orthodoxe in zijn opvatting, ook het onderwijs was van dien aard, dat de menschen niet begrepen, dat er een chr. school noodig was. Eerst door de actie van dr. Kuyper en de afscheiding drong de opinie voor chr. onderwijs meer door. De liberale geest van den gemeente raad bleek ook daaruit, dat toen in 1857 een openbare schooi werd gevraagd, dit verzoek da delijk werd toegestaan. Men werd het echter over den aard der school niet eens en zoo is In zonderheid dankte dhr. Bak ker dezen spreker, omdat hij het woord heeft willen nemen en al- zoo niet alleen is bevredigd de wensch om hem nog hier te zien, maar zelf zijn hartelijke bewoor dingen te hooren. Met Psalm 68, gezongen door het koor, ging nu de Pauze in en werden door gedienstige han den eenige versnaperingen toege diend. Het 2e gedeelte van het pro gramma ving aan met Ps 24, eveneens gezongen door het koor. De rij der sprekers werd nu ingezet door den EdelAchtb. heer Joh. de Feijter, burgemeester van Zaamslag, eerelid der school, die dankte voor de hem in den aan vang toegevoegde woorden. Het is hem tot groote blijdschap, dat hij dank zij de genade Gods 40 jaren lang aan den opbouw dezer school heeft mogen arbei den en te meer nu hij daaraan wordt herinnerd door dhr. Bak ker, die als een der eerste leer ingen aan de lessen dezer school deelnam. Niets kan verhinderd worden, indien het in Gods bestel ligt. En zoo is ook deze school er gekomen, omdat dit reeds langen tijd door God was voorzien. God heeft diepe wegen, maar God is groot. Zien we naar Israels volk, wat het is tegenge komen op den weg naar Kanaan, zegt spr. Het volk stond voor de zee, achtervolgd door vijande lijke legers en vroeg aan hun leider: hebben we daarvoor dien weg afgelegd om in zee te wor den gedreven? En ook Mozes was radeloos en bad God. En Deze zeidezeg, dat ze voort trekken. De zee werd gekliefd en Israël was gered. Zoo ook hier. Men spotte met ons streven en zeide: wat zal men op Spui een school in stand houden, het zijn allemaal arbeiders! Spr. be vestigde dat voor 90 pet., maar de kracht van het geloof heeft ons niet beschaamd. Groot zijn de zegeningen geweest, d[e van kind tot kind en van geslacht L t geslacht hier zijn betoond. Spr. herinnerde aan den eersten on derwijzer, dhr. Laansma, die als een vroom man hier veel goeds heeft gesticht Men was op Spui weinig kerkelijk en spelend lag men langs de dijken, maar hierin is veel verandering gekomen en ook nu nog zijn van toepassing de woorden in den gevelsteen gebeiteld: Soli Deo gloria, nu van dat kleine schoolije is ge worden een schooi met 4 klassen en 5 leerkrachten. Het moet de vijanden bescha men, als zij zien hoe uit deze school zijn gevormd Godvruchtige christenen, die een voorrang in de kerk kregen en ook op maat schappelijk gebied menschen van beteekenis zijn geworden. Moch ten wie in 't verleden zijn, dat nog eens zien, zegt spr., maar we zijn in den avond van ons leven en straks, als we vertoeven voor de gouden poorten, waar Engeler. ons de heerlijkheid Gods toejuichen, dan zullen we het hun weten te vertellen, hoe groot ook hier de zegeningen Gods zijn. Want behalve de school hebben we hier gekregen een meisjes- vereeniging en een chr. Jongelings- vereeniging, alies als gevolg van het chr. onderwijs. Spr. wenschte Spui geluk met dien bloei en eindigde met het verzoek om in te stemmen met de woorden van Ps. 68:2, Maar 't vrome volk, in u verheugd, Zal huppelen van zielevreugd, Daar zij hun wensch verkrijgen,enz. Als voorzitter van de schoo voor chr. nationaal onderwijs te Axel trad nu op dhr. J M. Oggel, die er op wees, dat tusschen de beide scholen te Axel en Spui nauw verband heeft bestaan, waarop de notulen van vroeger nog wijzen. Er hebben te Spui altijd krachtige voorstanders van chr. onderwijs gewoond en me nigmaal heeft ook de chr. school te Axel dat vroeger ondervonden door de royale giften, die wer den geschonken. Spr. herinnert zich nog de levendige gesprek ken, die ten huize van zijn Oom met wijlen den heer Luteijn en zijn Vader werden gevoerd over de bestaansmogelijkheid van een schoo! te Spui en hoe dan ook werden betracht de werken van Groen van Prinsterer en Lohman de chr. school regel en de open bare school uitzondering. De cijfers van vroeger bij die van nu wijzen op groote vooruit gang. In 1864 was er te Axel één chr. onderwijzer met onge veer 40 leerlingen en nu zijn er te Axel 450 en te Spui 140, is te zamen al 600. Toen werden f 905 uitgegeven tegenover f 560 aan baten en nu bedraagt het budget tien maai zooveel. Spr. wenscht ook het schoolbestuur, het personeel en de leerlingen geluk met dezen vooruitgang, die getuigt van toewijding en lust in den arbeid. Moge de toekomst leeren, dal hier de leerlingen zijn opgevoed tot eere van Staat, Kerk en Maatschappij. Spr. noodigde tot zingen van Ps. 146 de verzen 1 en 8. Mej. J. van de Ree droeg hierna voor „Gelijk een kind" van Hen- riette Kuijper, wat met aandacht werd gevolgd. De heer S. van Harn, hoofd der school kzeeg nu het woord en wees op het werk in de schooi het schoolleven; wat dat mee brengt en wat daaraan herinnert. Het vertoeven binnen de school muren is een stuk leven en als die muren konden spreken van wat er binnen omgaat zouden ze getuigen van strijd en vrede, lie en leed op velerlei gebied. Spr. schetste die gedachten van voeger in pakkende stijl en met voor dracht, als van een kunstenaar, zoodat men hem als het ware aan de lippen hing. We wagen het niet hiervan stukken te geven die het verbond uit elkaar ruk ken, maar beroepen ons op me dewerking van den spreker, waar ons gevraagd werd zijn rede vol ledig femelden. Thans is die nog niet in ons bezit, e i dus volgt die nog. De heer R. C. Boeije bracht nu met vaste, diepe, schoon onge schoold, toch mooie basstem, een lied ten gehoore, getiteld: Daar was een Koningsvrouwe, vairna zijn naamgenoot dhr. C. R. Boeije namens de ouders der school gaande kinderen woorden van dank, blijdschap en hoop voor de toekomst sprak. Ook hij wees op Ps 78. De school staat hier als een monument van Gods trouw, eenvoudig in aanblik, maar groot in wezen. Mocht het zijn, dat zooals in Rusland, later ook het Woord uit de handen zou worden genomen, dan zijn we overtuigd, zei spr., dat het is geschreven in de harten. Moge de school bloeien tot eere van Zijn naam. Een duo zong nu Haar Klein kind waarna mej. N. H. van der Welle een vertelling gaf van Jan Ligthart, den onvergetelijken pae- dagoog. Hierop sprak dhr. Jac. de Ruij- ter als oud-leerling en schetste, hoe eerst op lateren leeftijd wordt beseft, welk een voorrecht het is chr. onderwijs te hebben genoten. Spr. dankte God, ook namens de oud-leerlingen, dat Hij hun ouders had gegeven, die hunne kinderen in dat voorrecht lieten deelen, Spr. riep daarom ook allen toe volgt dat voorbeeld. Met dezen wensch dat in deze moeilijke tij den Gods genade moge heerschen over de school, het bestuur en het personeel, eindigde spr. Ter afwisseling werd nu ge zongen Ps. 99, waarna als laatste spreker optrad Ds. J.S. Post, die niet nalaten wilde om ook zijn blijdschap te getuigen bij dit feest. Ofschoon spr. alleen door het catechesatie-onderwijs aan Spui verbonden is en dus inzonderheid meer de jeugd kent, is hij toch dankbaar voor wat hij uit het verleden hoorde, maar verheugde hem het meest, dat hij geen ver heerlijking van menschen hoorde en men God de eer gaf. Het is alies toch onverdiend en van ons kleine^ menschen gering werk. Met Gods hulp wordt het werk groot en is ook de school voor Spui van groote beteekenis ge worden. Spr. wees op de aan wezigheid van ds. Wolff en het geen deze sprak. Neem dat ter harte het is misschien een uni cum, dat op een plaatsje als Spui zoo'n school staat en zóó de kracht van het beginsel heeft ge werkt. Want welke jaren waren dat 1845 en 1893? Het waren als nu jaren van gebrek en armoe. En toch een school stichten. Het leert ons, dat juist in jaren van zorg men meer offervaardig is, dan in jaren van voorspoed. Het lijkt een wonder, maar het is Gods werk en daarom is Spui zoo gezegend. Spr. wees op de verantwoordelijkheid, die de be woners daarom dragen en wees de aanwezigen erop trouw te blijven, trouw aan 't geloof, trouw aan de kerk, trouw aan de cate- chesatie. Er is van hier ook een weg naar Terneuzen, maar men hoort thuis te Axel. Laten we in de school van Spui zien den vinger Gods, die ons aan onze verplichting herinnert, tot ons aller heil. Reeds op 18-jarigen leeftijd was dhr. A. Faas lid geworden van de school te Spui en daar om wenschte hij bij te dragen aan de feestviering op heden, door een paar voordrachten te jeven, die hij zich herinnerde. Dhr. Bakker wees nu op het eind van het programma en dankte allen, die tot het welsla gen van dit feest hadden meege werkt. Hij vroeg de burgemeester van Zaamslag het samenzijn met dankgebed te willen sluiten, waaraan deze in uitvoerige be woording en met vollen oot moed voldeed, vertolkend de ge dachten die in hem leefden. Tot slot werd gezongen van Ps. 86 6. Vermeld zij nog, dat in de ochtendschooltijd van Donderdag de leerlingen naar hartelust wer den getrakteerd. Aan lange ta fels gezeten werden zij door meisjes van het noodige voorzien, zoodat ze nog meer kregen dan ze konden verorberen, en ze nog met gevulde zakken huis waarts gingen. Als aandenken werd tevens een boekje uitge reikt, dat met eenige foto's was verlucht en waarin van bekende hand eenige artikeltjes waren op genomen. Was Woensdag de wijdings avond en Donderdag de officiëele herdenking geslaagd, niet minder was dit het geval met de feest avond van Vrijdag. Toen was het gebouw tjokvol. Men telde ongeveer 359 personen, grooten- deels jeugdige oud-leerlingen met ounne ouders. Een nieuw pro gramma was samengesteld, uit 32 nummers. Na opening door het hoofd der school, den heer S. van Harn, die nu de leiding had, werden staande 2 coupletten van het Wilhelmus gezongen. No. 3 be vatte een tableau van 6 dames, die resp. het Bestuur en het per soneel toezongen, waarna nog tal van voordrachten volgden resp. van de dames D. Hamelink, Mina Bakker, J. Boeije, G. de Feijter en S. Bakker. Hierna verkreeg dhr. J. Hame link als oud-leerling gelegenheid om namens de mede oud-leer-' lingen zijn felicitatie over te brfn«

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2