AMBTENAAR ZAKENMAN - Billijke Prijzen - Net werk - Spoedig klaar. Ingezonden Stukken. 1 eesten te Axel in de 15e eeuw. Art. 91. 1. Wanneer slechts in één wand van een vertrek een ol meer ramen aanwezig zijn, moet deze wand voor ten minste de helft van zijn lengte en over zijn rolle hoogte aan de buiten lucht grenzen. Art. 92. 1. Tot gangen, portalen en trappen moet het daglicht op voldoende wijze kunnen toe treden. 2. Zolders moeten voorzien zijn van ten minste één aan de buitenlucht uitkomend beweeg baar raam. Met een lichtdoor- latend oppervlak van niet min der dan 0 20 Ms kan worden volstaan. 3. In kelders moet gelegen heid tot voldoende luchtverver sching aanwezig zijo. HOOFDSTUK 4. Atdeeliug K. Schoorsteen! n. Art. 93. Elke stookplaats moet gelegen heid hebben tot atvoer van rook naar buiten door een afzonderlijk rookkanaal en moet zoodanig zijn ingericht, dat het roet slechts op metselwerk of yzer kan neer vallen. Art. 94 1. Geen rookkana&l mag aan vangen op grootere hoogte dan 0.50.M onder de zoldering van een vertrek 2. Behoudens de noodzake lijke liggende gedeelten van rook kanalen, mal name by centrale verwarming, moeten rookkanalen binneudeks zooveel mogelijk loodrecht worden opgetrokken de hoek met het horizontale vlak mag in geen geval minder dan 45° bedragen. 3. Rookkanalen buitendaks mogen slechts loodrecht opge trokken worden. 4. Korte bochteD, knikken of plotselinge vernauwingen mogen in een rookkanaal niet voor komen. Art. 95 1. Rookkanalen moeten tot boven het dak worden opge trokken. 2. Indien een rookkanaal door een plat gaat, moet de udmoo ding ten minste 0.75 M. boven het plat komen te liggen. 3. Indien een rookkauaal door of lacgs een nok gaat, moet de uitmonding ten minste 0 50 M. boven de nok komen te liggen. 4. Indien een rookkanaal door een schuin dakvlak gaat, moet de uitmonding, loodrecht op het dattvlak gemeten, ten minste 0 75 M. daarvan verwijderd blij ven en bovendien ten minste 1.50 M. boven het hoogste snij punt van schoorsteen met dak- vlak komen te liggen, tenzy de uitmonding bij geriDgere hoogte reeds 0.50 M. boven de nok go- legen is. Art. 96, 1. Rookkanalen moeten over de geheele lengte een zooveel mogelnke doorsnede verkrygen. 2. De wydte van een rook kanaal moet zoodanig zijD, dat een bolvormig voorwerp vao ten minste 0 12 M. middellijn door het geheele kanaal gemakkelijk op en neer kan worden bewogen. A't. 97. 1. Rookkanalen moeten zoo danig worden gemaakt, dat een voldoende luchtdichtheid duur zaam verzekerd is. 2. Rookkaualeu moeten ge makkelijk te reinigen zijn. Zij moeten inwendig vlak worden afgewerkt. 3 Indien een rookkanaal niet loodrecht wordt opgetrokken, dan wel beneden gesloten is, kan de nadere eisch wordeu gesteld, dat een yzerec deurtje of roetlade van voldoende grootte te be stemder plaatse wordt aange bracht. Art. 98. 1. De scooorsteeuen moeten op een fundament, een uittandig ot een gewelf van metselwerk, in goed verband met de muren, waartegen zy komen te staan, worden opgetrokken. Zij moeten over de volle hoogte uit metsel werk besraan, met dien ver stande, dat voor bet bovenste gedeelte van rook- ot wasem- kanalen het gebruik van aarden of metalen buizen toelaatbaar is, mits twee ot meer aarden buizen niet boven elkaar worden ge plaatst en de kanalen buiten- daks, voor ton minste zes lagen bov^n het hoogste punt van uit gang, uit metselwerk bestaan. 2. De wanden en tongen van schoorsteenen mogen niet uit materiaal van mindere hoedanig heid zijo samengesteld dan als volgt aangegeven: a. binnendaks baksteeD, kwaliteit rood, in slappe basterd mortel b. buitendaks baksteen, kwaliteit hardgrauw, in basterdmortel. 3. Indien de schoorstoeneu in bakste^Dmetselwerk worden op getrokken, mag de dikte van wanden en tongen niet minder dan V» steen (R) bedragen wor den de schoorsteeneu in' ander materiaal dan metselwerk in oaksteen opgetrokken, üau moe ten de wanden en tongen zoo danige atmetiugen verkrijgen, dat zij niet minder deugdelijk zijn dan wanneer zij, overeen komstig het bepaalde iu dit ar tikel, in baksteen waren uitge voerd. 4. Kappen en andere toestel len tot afdekking van schoor- steenen moeten van onbrand baar materiaal zijD. Art. 99. Nadere eischeu kunnen wor dan gesteld ten aanzieu van ce hoogte van sccoorsteenen, ais- mede ten aanzien van doorsnede, materiaal en construciiewyze van- en voorzieningen by schoor- steeneD, welke een bijzondere functie hebben te vervullen of voor de omgeving gevaar oi hinder veroorzaken. ningwet door den Gemeenteraad vastgestelde rooilijn overschrijdt met uitzondering van hetgeen genoemd is in art. 2 begripsbe paling 8, onder b en d. Art. 103. Bij het geheel of voor een gedeplte vernieuwen of het ver anderen van een gebouw kan van één of meer der in dit Hoofdstuk vervatte voorschriften vrijstelling worden verleend, in dien de aard ol de bestemming van het gebouw zulks eischt en de belangen en veiligheid van gezondheid en verkeer zulks gedoogeD. (Wordt vervolgd). Dc Zeeuwsehe Beker. Mijnheer de Redacteur. Namens het plaatselijk comité „De Zeeuwsche Beker" verzoekt onderge- teekende U vriendelijk het volgende op te willen nemen in uw blad. Bij voorbaat onzen hartelijken dank. De inzameling te Axel vanwege voornoemd comité ten bate van de noodlijdende Christenen in Rusland is thans ten einde. Het resultaat is, dat de som van f 444,78® bijeengebracht werd. Onzen hartelijken dank aan allen, die iets hebben afgezonderd, om mede te werken aan de leniging van den grooten nood, waarin onze Russische broeders verkeeren, maar ook aan hen, die hun tijd en moeite beschikbaar stelden voor de inzameling van deze gelden. Ruste God's zegen ook op deze gehouden campagne U nogmaals, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaats ruimte. Namens het plaatselijk Comité, J. B. FONDSE, Secr.-penningm. ii. HOOFDSTUK 4. Aldeeling L Gebouwen van byzondt-ren aard, Art. 100. 1. Onverminderd de bepalin gen van de Hinderwet en de Veiligheidswet kunnen, in het belang van de veiligheid en de gezondheid, eu tot wering vau hinder, nadere eiscnen worden gesteld ten aanzien van den bouw en de inrichting van gestichten, hotels en andere dergelijke ter bewoning bestemde gebouwen van bijzoaderen aard,- alsmede van gebouwen, welke niet ter bewoning zijn bestemd. 2. Ten aanzien van deze ge bouwen kao, indien de bestem ming daarvan zuiks eischt eu de veiligheid en gezondheid zulks gedoogen, mede vrijstelling van een ol meer bepalingen van Hoofdstuk 4 dezer Verordening worden verleend. Art. 101. Van een of meer bepalingen dezer Verordening kan vrijstel ling worden verleend ten aanzien van den bouw en de inrichting van gebouwen, bestemd voor tydelijk gebruik, niet vallende ouder art. 73 der Woningwet. HOOFDSTUK 4. Afdeeling M. Bouwwerken, welke geheel of voor gedeelte worden vernieuwd of veranderd. Art. 102. 1. Mede in afwijking van het bepaalde in de artikelen 16, 27, 28, 29, 30, 31, 32 en 33 mogen bij het geheel ol voor een ge deelte vernieuwen of veranderen van een bouwwerk daaraan de zelfde uitwendige afmetngen worden gegeven, die her bouw werk voor de vernieuwing of de verandering had. 2. Het bepaalde in het eerste lid is niet van toepassing bij het geheel vernieuwen of verande ren vap een bouwwerk, voor- zooveel betreft het gedeelte, dat een krachtens art. 2 eerste lid a ea b of twsede lid der Wo« Geachte Redacteur, Gaarne zagen we onderstaande op genomen in uw blad. Bij voorbaat onzen dank. De Novembermaand heeft zijn intrede gedaan. Daarmede is aangebroken de propaganda-maand voor de Christelijke vakbeweging. De dagen van 1—17 November wor den bestemd voor het houden van propaganda-vergaderingen. Niet min der dan 171 vergaderingen worden in dit korte tijdsbestek overal in ons land gehouden. In 14 avonden zullen een 60-tal sprekers alle Prof. Chr. arbeiders oproepen het werk der Christelijk sociale beweging, het werk der Chr. vakbeweging, met nieuwe energie en in het oude geloof voort te zetten. Ook in onze gemeente zal zulk een vergadering worden gehouden. (Zie advertentie in dit nummer). Eén van de onderwerpen zal gewijd zijn aan het opkomend fascisme en nationaal socialisme. Dus over een nieuw front. Daartegen moet de Chr. vakbeweging in 't geweer komen. In wezen zijn socialisten en fascisten één. Ze willen beiden den almachtigen alles beheer schenden Staat. De revolutie van het hakenkruis is even verderfelijk als die van het Marxisme. Het tweede onder werp zal dan ook ais titel dragen Een oude strijd". De Christelijke vakbeweging belooft u geen heilstaat op aarde Haar strijd is geen strijd om de macht. Zij ijvert voor sociale wetgeving, collectieve contracten, vreedzame regeling tus- schen werkgevers en werknemers. Zij wil niets anders dan de kracht van het Christendom, dat toch een zoutend zout moet zijn, in het maatschappelijk leven doen zien. God wil zich daarbij bedienen van menschen. Hij roept daartoe ook u, niet om groote gewel dige dingen te doen, niet om op de puinhoopen van deze maatschappij een nieuwe te stichten, maar eenvoudige dingen, datgene wat vlak bij de hand ligt. Hij vraagt van u dat gij uw taak verstaat tegenover uw gezin, den naaste, werkgever en arbeider, in fabriek en werkplaats. Gij kunt dit door lid te worden van de Chr. vak beweging. Dan steunt ge uw collega in werkplaats en fabriek, die het zoo moeilijk heeft Dan helpt ge uw werk- loozen makker. Dan kunt ge den gezinnen, waar de tuberculose haar slachtoffers maakt, de helpende hand bieden. Laat door uwen en onzen arbeid in de Christelijke vakbeweging het duidelijk worden dat niet de dic tatuur van het proletariaat en niet de dictatuur van den leider, maar alleen een leven naar de wet van Gods woord een gelukkig volksleven waarborgt. Versterk dan de Chr. vakbeweging. Doe het nog heden. Strijd mede onder de banier van het kruis. Geen strijd om aardsche macht, want wij weten dat die alras verloren gaat Maar een strijd voor het recht en tegen de goden dezer eeuw, die ook ons volk ten verderve pogen te voeren. Laat in dezen kamp, Christen- ambtenaar, bediende en arbeider, uw keuze niet twijfelachtig zijn. Strijd mede met de 118,000 leden van het Chr. Nationaal Vakverbond. Komt allen naar onze propaganda vergadering op 9 November '33. BESTUUR C. B. B,, Axel. De voornaamste feesten waren die ter eere van „'t heiig cruce" (heilig kruis) op den 3en dag na Pinksteren, op 1 Aug. en op St. Bavodag (1 Oct.). In de parochiekerk gewijd aan den apostel Petrus berustte een „afbeelding van het kruis van den Heere Jezus. Die „afbeel ding" schijnt werkelijk een kruis geweest te zijn. Daarvan vertelt Dr. G. Brom in zijn Bullarium Trajectense II bl. 73, o.a. het volgende: „Paus Innocenlius VI gaf in den bul van 1 Oct. 1355 een aflaat van een jaar en veer- tig dagen aan allen, die op ge melde drie dagen de parochie kerk van Axel bezochten, god vruchtig de afbeelding vereerden en een aalmoes aan de kerk schonken, vooral aan wie op den 3d en dag na Pinksteren de processie meemaakte. Van heinde en verre uit de 4 ambachten en van daarbuiten kwamen velen naar Axele om de aflaat te ver dienen, door de processie mee te maken. Zoowel edelen en voorname overheidspersonen als Joost van Ghistelle en mevrouwe zijn geselnede Margaretha van Raveschoot, die dan van het kasteel van de Moere kwamen naar hun kasteel in Axel, of Willem van Berchem, ruddere, en mevrouwe van Berchem, of ook de bailluw van de 4 am bachten Ghiselbrecht Dullaert, ontfanger van de Moere Adnaen Willemse, clerc van den lande van Dendermonde Jan van Pot- telsberghe, onderbailluw van Gentde ontfanghere van Curt- rijcke (Kortrijk) als wel gewone poorters. Geen wonder, dat de 3e dag van Pinksteren tot voor eenigen lijd cok een drukke dag in de Pinksterweek was. Op het Zuivelplein en rond de kerk staan veel kramen en daartusschen be weegt zich een woelige menigte, die de processie wii zien. Ja, die processie we kunnen ze ons nog wel voorstellen. Al- tijd ging het „heiig cruce" in de processie mee, gedragen door de „sciplieden" (schippers), die 't ook rond de „Clinckmeulene" droegen en 't daar op de baillen (omheining) zetten. In de reke ning spreken ze altijd over eer, uitgaaf voor „basten zeelen, daer ons Heer in de processie ge bonden was", men zag de pre bende Melsisedech (Melchizedek, koning van Salem?) een huis ken met St. Anthonis, die getemp tert (verzocht) werd met een „schotel spijze" Nooit werd ver geten de „draak" met couleuren opgeverfd, die in de processie werd meegedragen en St. Joris met een lans gewapend. Bij het einde van den optocht werd een greppe gedolven en St. Joris stak den draak, 't Is een voorstelling van het oude verhaal van St. Joris en den draakalleen staat er nergens iets vermeld van een jonkvrouw, die bevrijd wordt. Denk U dit alles voor u, met daartusschen de spellieden of trompers, ook wel pijpers ge noemd, die muziek maakten, de mannen van de boogschutters gilden St. Sebastiaan, St. Joris en St. Victor, trots voortstappend met hun hand- of voetboog, de andere gildebroeders, de bailluw met schout en schepenen in hun ambtskleedij, de „herderkens ach ter 't Betleem", die pijpten, de „ingelkes", St. Kathelijne huiske, de juweelen'op de kleedijkor tom, de heele kleurrijke stoet voorttrekkend in 't schitterend zonnelicht van 't Zuivelplein langs Vogelesang-, Rechte, Burcht-, Fiennis-, St. Joris- en Gentsche Vaartstraat naar de Clinckmolene en ge ziet het kleurrijkste too- neel uit het Axel der Middel eeuwen voor U. De mooiste processie of op tocht was die van 1549, welke leek op het Limburgsch-Maas- trichtsch Paaschspel of een ver kleinde editie ervan in proces sie vorm was. Toen werden, buiten hel hiervoor opgenoemde, sleden voortgetrokken, waarop vertoond werd le hoe Adam en Eva verjaagd werden uit het Paradijs, 2e Abrhaham en Izaak, 3e hoe Mozes de geboden ont ving, 4e de boodschap van Ma ria, 5e Bethlehem, 6e daar ons Heer over de doeme zit (voor stelling van 't laatste oordeel), 7e Herodes met zijn knechten, 8e ons Heer in 't hovekin (Gethsé- mané), 9e twee sleden: Daar Annas in de troone sit en daar Cajaphas in de troone sit, 10e 3 sleden: Pilatus in den troon, Herodes en de berg Calvariën, 11e daar Judas in verganghen is, 12e geeseling onzes Heeren, 13e daer ons Heer gewoont heeft, 14e daar Pilatus ons Heer ver- toochde (rechthuis van Pilatus), 15e ons Heer en de Joden loo- pen mette cruce, 16e ons Heer verrijzenisse. Tezamen enkele Oud Testamentische voorstellin gen, maar veel over Christus lijden. Was een processie beëindigd, dan begon de kerkmis of markt op den 3en dag na Pinksteren. Maar ook op 1 Aug. en 1 Oc tober trok de processie rond, terwijl er dan bovendien gehou den werd de .vrijmarkt, waar niet alleen de poorters van Axel maar ook vreemdelingen vrij hun wa ren konden verkoopen en drukte en levendigheid brachten in de voornaamste der 4 ambachtste den, die toen lag en ook nu nog ligt in 't centrum der streek. De „Snouketers" van Axele, zooals Edouard de Dene van Brugge de Axelaars met hun bij naam noemde, ontvingen in hun stadje de „Daryncbarners" van de Vrije (Cadsand), de „Pasteij- eters" van Curtrijk, de „Raep- eters" van Waes, de „Zoutzie- ders" van Biervliet, de „Wijn zuipers" van Hulst, de „Teghel- bakkers" van Stekene, de „Room eters" van Moerbeke, de „Mus- scheneters" van Bouchaute en de „Vloeters" van St. Jan ten Steene, er werd gekocht en verkocht, de Gilden trokken met vaandels en banieren met trommelslag en pijpermuziek rond, de niarktdrukte en het feestgeschal joelden op in de straten en alles ademde wel vaart en vreugde na den bangen oorlogstijd van voor 1492. de J. wie het ook zij, hij wil zijn drukwerk goed verzorgd zien. Wie daar prijs op stelt, wende zich töf de drukkerij van de AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 6