Bij Ruwe Handen Purol Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. persoonlijk belang, de staal zich zelf zou verzwakken want niet Je staat is er ter wille van den ambtenaar, maar de ambtenaar ter wille van den staat." De korting voor de ongehuwden. Oud-Minister De Geer, tegen woordig hoofdredacteur van „De Nederlander" schrijft daarin het volgende over bovenstaand on derwerp „Naast een nieuwe algemeene korting van 5 pet. op de salaris sen, wenscht de Regeering een 7 pets. korting in te voeren voor de ongehuwden. Progressie naar gelang van de hoogte van het salaris zal hierbij niet worden toegepast. Verleden jaar werd een alge meene korting eveneens zon der progressie ingevoerd van 4 pet. voor gehuwden en van 5 pet. voor ongehuwden. Het ver schil tusschen gehuwden en on gehuwden was toen dus 1 pet., thans 7 pet. Die 7 pet. wenscht de Regeering echter niet voor alle ongehuwden te korten. Afgezien van de vrijstelling voor kostwin ners, wenscht zij de ongehuwden beneden 25 jaar aan de korting te onttrekken en boven dien leef tijd 1 pet. te korten voor elk jaar dat men ouder dan 25 jaar is zoodat ongehuwden van 32 jaar en ouder de volle 7 pet. korting zullen ondergaan. (Volledigheidshalve moge wor den herinnerd, dat er reeds sinds jaren een 3 pets. korting voor alle ongehuwden bestaat, zoodat de voormelde kortingen daarboven komen). Het heeft hier en daar een eenigszins zonderlingen indruk gemaakt, dat de korting voor on gehuwden hooger zal worden, naar gelang de leeftijd stijgt. Gewoonlijk toch geeft langere dienstprestatie juist aanspraak op vermeerdering van het salaris. De periodieke verhoogingen zijn hiervan een uiting. Inderdaad schijnt de ontworpen regeling in zóóver tegen den draad in te gaan. Toch is de gedachterigang van de Regeeiing wel duidelijk. Tegen de onge- huwden-korting pleegt te worden aangevoerd, dat zij niet billijk is omdat men in zijn jonge jaren moet sparen om te kunnen trou wen. M.a.w. het niet-getrouwd zijn heeft in die jaren vaak een economische oorzaak, die nog versterkt wordt indien men op de wedde kort. Ir.tusschen is dit niet bij allen de oorzaak. Er zijn ook menschen, die om andere dan economische redenen niet trou wen. Er zijn er zelfs, van wie vaststaat dat zij dit nooit zullen doen. Hoe ouder men in den ongehuwden staat wordt, des te meer teekent de ongehuwde staat zich af als niet accidenteel en provisoir, maar als de normale gang van iemands leven. Aangenomen moet worden, dat de Regeering door deze overwe ging tot de door haar ontworpen regeling, die bij den eersten oog opslag inderdaad iets raadselach tigs heeft, gekomen is." benoemd tot Opperkamerheer mr. W. J. Baron van Lynden, Kamer heer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin en voorzitter der comptabele commissie der Koninkl. Hofhouding en van den Raad van Beroep voor het per soneel der Koninkl. Hofhouding. De Prins. Z. K. H. de Prins zal zich Za terdag 4 November naar Het Loo begeven om vandaar voor eenigen tijd naar het buitenland te ver trekken. Perceel 1, 2 en 3 Fa. Wed. J. v. d. Poel en Zn. te Lamswaarde f 15910. Waar geen woonplaats is ge meld, is Axel bedoeld. Overeenkomstig den wensch van den ondernemer is de uit voering van het werk gegund kunnen worden aan Axelsche ambachtslieden. We waren in de gelegenheid het gebouw in teekening te bezichtigen, waar door nog meer dan we meldden, de indruk werd bevestigd, dat Veertigurige werkweek. In het N.V.V. congres te Utrecht zijn Zaterdag, twee resoluties aan genomen betreffende de werk tijden. In de eerste wordt met veront waardiging kennis genomen van het feit, dat in Nederland nog steeds zeer lange werktijden voor komen, welke vaak zelfs tot on menschwaardige toestanden lei den. Bij de regeering en het par lement wordt aangedrongen op onverwijld wettelijke regelingen, waardoor de arbeidstijd in geen- geval de 48 uren overschrijdt, als overgang naar de veertigurige werkweek. In de tweede onderschrijft het congres de eisch van het l.V.V. inzake de veertigurige werkweek Zij dringt er bij de regeering op aan het initiatief te nemen tot het houden van samensprekingen met vertegenwoordigers der werk gevers- en werknemersorgani saties met het doel de veertig urige werkweek tot stand te brengen. Landbouw wintersehool. Gisteren had te Goes de her denking plaats van het 40-jarig bestaan van de Rijks Landbouw- winterschool. Onder meer waren aanwezig de heeren mr. Stieger en Van Bommel van Vloten, leden van Ged. Staten, ir. Huizinga, inspec teur Landbouwonderwijs, Burg. en Weth. van Goes, W. Kake- beeke, tweede voorzitter en ir. Dorst secretaris der Z.L.M., mevr. de wed. 1. Kakebeeke en haar zoon en A. Zandee, voorzitter van den Bond van Oud-leerlingen Voorts het Bestuur, Commissie van toezicht, leeraren, oud-leer- aren en leerlingen der school. De heer H. A. Hanken presi deerde deze feestelijke bijeen komst en gaf een kort overzicht van de achterliggende 40 jaar, waarna nog verschillende rede voeringen volgden. AXEL, 31 October 1933 Het „lnstitut Francais". Te Amsterdam is in aanwezig heid va H. K. H Prinses Juliana, de plechtige opening geschied van het „lnstitut Francais" (Maison Descartes), hetwelk de bestem ming heeft, Fransche studenten en jonge professoren, die er prijs op stellen de verschillende zijden van de Nederlandsche beschaving te bestudeeren, in de gelegenheid te stellen te Amsterdam, de noo- dige studiën te verrichten. Boven dien zullen in dit gebouw Fran sche geleerden de resultaten van hun wetenschappelijke onderzoe kingen uiteenzetten. Er waren zeer vele autoriteiten aanwezig. Na afloop van de toespraken werd in de hall een borstbeeld van Descartes, door den beeld houwer Wertheim, onthuld, waar mede Prinses Juliana het „lnstitut Francais" opende en als eerste haar naam plaatste in het boek der bezoekers: „Juliana, Prin- cesse des Pays Bas". Opperkamerheer. H. M. de Koningin heeft met ingang van 1 November 1933 Ten overstaan van den heer P. Ie Feber Jr., bouwkundige al hier, is Zaterdag ten behoeve van den heer H. P. Dieleman, hotelhouder alhier aanbesteed het bouwen van een verenigingsge bouw, tevens concertzaal, enz. en verdere aanhoorigheden De uitslag was als volgt Grond- en metselwerk P. A. van Hoeve en Zn. f 7080, J. A. Lensen 17275, Jac. Hough f7518, Everaerd en Vermeulen te Hulst f7611, S G. Blommaert te Hulst f7995, Ch. en A. van den Brande te Hulst f8010 en J. L. de Waele f 11000. Timmerwerk H. J. van 't Hoff f 5714, J. W. Vercouteren f6040, F. J. van den Berge f6160, Fa. Wed. J. v d Poel en Zn. te Lamswaarde f 6238 D. P. Bastink te Zaamslag f 6363, J. A. Butler f 6598 en L. A. Blom maert te Hulst f 7000. Ijzerwerk J A. van Cruijningen f529. Lood- en zinkwerk Gebr. Van Rijn f 368. Glas- en verfwerk W. P. Antheunis f779, D. R. Riemens te Zaamslag f 895 en C- Kaijser te Zaamslag f 1290. Perceelen 1 en 2 J, Wisse f 12992 en C. H. H. Wisse te Zaamslag f 13884, r,u werkelijk een degelijke en aan alle eischen voldoende inrichting zal verrijzen, zoodat het ook voor allerlei doeleinden beschikbaar zal zijn. Behalve als vergader zaal, zal het gebouw zich ook kunnen leenen als tentoonstel lingszaal, waarvoor voldoende ruimte ook buiten de zaal op het terras beschikbaar is, Ier wijl tevens ook als parkeerterrein ge legenheid bestaat. We zouden ook nog kunnen wijzen op een restaurant, ver gaderzalen in verschillend for maat, garderobe, repetitielokalen, kortom al wat aan een moderne concertzaal behoort te zijn. Liever echter wachten we onzen tijd af en als alles goed verloopt, zal dit niet zoo lang duren. Verwacht wordt, dat nog dit jaar de zaal zal worden ingewijd. Hedenmiddag werd door notaris Fanoy alhier ten verzoeke van dhr. L. Dieleman herveild het woo ïliuis met garage en tuin, gelegen in de Ki.rkdreef en eigen dom van den verkooper. De koop werd ingehouden op een bod van f 3650. R K Kiesvereeniglng. Zaterdagavond vergaderde de R, K. Kiesverecniging van ds R. K. Staatspart j op de boven zaal van Mej de Wed. Gilijamse De voorzitter dhr. C Jesoirens opende de vergadering, heette de aanwezigen welkom, deelde mede dat deze vergadering in hoofd zaak was uitgeschreven wegens periodieke aftreding van het Bestuur en tevens opdat door de afgevaardigden verslag zou wor den uitgebracht van de Rijkskies kring gehouden te Goes. Hierna volgde voorlezing der notulen van de vorige vergadering welke na een kleine opmerking van dhr. F. Thieleman werden goed gekeurd. Bij monde van dhr. A. van Maale werd een breedvoerig verslag uitgebracht van de jaar vergadering der Rijkskieskring. Na dit verslag werd door den voorzitter dank gebracht aan de afgevaardigden voor de moeite welke zij zich hebben getroost om voor zoo'n keurig verslag te zorgen. Het is gebleken aldus de voorzitter dat wij in het kiezen van onze afgevaardigden (de h,h. Van Maale en Fl. v. d. Berg) een goede keus deden. Hierna volgde bestuursverkiezing. Met op 3 na algemeene stemmen werd dhr. C. Jesoirens herkozen en met algemeene stemmen de aftredende bestuursleden voor zoover deze zich beschikbaar stelden. Door het ontstaan van 2 vaca tures werd bij eerste stemming dhr. A. van Maale met op 2 na algemeene stemmen, gekozen, terwijl een herstemming plaats vond tusschen C B. Antheunis en S Verstraeten. Het resultaat hiervan was dat dhr. Antheunis met op 5 na algemeene stemmen gekozen werd. Na nog enkele interne aangelegenheden te heb ben bespfoken werd deze welge slaagde en zeer geanimeerde ver gadering door den voorzitter met een opwekkend woord om alle aanwezigen een volgende keer vergezeld te zien van nog een medelid, gesloten met den Chris- telijken groet. Bij de onderlinge verdeeling der bestuursfuncties is de volgende wijziging gebracht. De h.h. A. van Maale, le secre taris, E. Tieleman, 2e secretaris en dhr. C. B. Antheunis 2e voor zitter. De overige bestuursfuncties bleven onveranderd* Medischs Sportkeuring. Ofschoon het hier volgende meer onder de sportrubriek thuis behoort, zetten we het toch onder „plaatselijk nieuws", omdat mis schien velen de eerstbedoelde rubriek niet lezen en het feuilleton wel. Het feuilleton wijkt n I. af van de gewone verhalen, die we als zoodanig gaven. Het is dit maal een causerie van een oud Axelaar, die blijkbaar als novel lenschrijver ook wel een uitgever zou gevonden hebben, indien hem het artsenvak niet lief was ge weest. Dr. Jens schreef deze bijdrage in het orgaan van den A.B L O. (Amsterdamschen 'Bond voor Li chamelijke Ontwikkeling) en bood ons de gelegenheid dit over te nemen, waarvan we dankbaar ge bruik maken. Het brengt ons weer de herinnering bij aan de dagen, dat de heer Jens alhier de jongens af en toe bij zich liet komen, vóór ze in het eerste elf tal van de Axelsche voetbalclub werden gekozen en hen aan een onderzoek onderwierp. Dit was in de jaren 1915 1920 en het is haast begrijpelijk, dat de jongens dat „maar flauwe kul" noemden, want voor dat beetje gevoetbal van hier achtten zij dat niet noo- dig onbewust als zij waren, dat zij zich even goed geheel gaven met alle kracht en energie, al ontbrak ook de technische vaardigheid. We hopen daarom, dat in 't belang van sport en li chaam thans door jong en oud wordt ingezien van hoeveel be- teekenis een medische keuring voor sportbeoefenaars is. We zijn overtuigd, dat dit ook het doel van den schrijver is, al weten we daarbij, dat hij ons de bijdrage zond, om van zijn belangstelling voor de Axelsche voetballers te getuigen, hetgeen zeker ten zeerste zal worden gewaardeerd en in zonderheid z ai door degere die zich thans veteranen noemen, het schrijven als een souvenir worden bewaard. Verplaatst worden bij de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen de inspecteurs A. J. W. van Rietschoten van het kan toor Neuzen naar Middelburg, M. Gonlag van Oostburg naar Kerk- rade, J. J. Rus van Middelburg naar Oostburg, terwij' aan de sub inspectie te Terneuzen werkzaam wordt gesteld de inspectei r J B Kloosterman, te Eindhoven. Belasting op het goederenver voer in België De A.N.W B. Toeristenbond voor Nederland meldt: Van 1 October af wordt in België belasting geheven op het vervoer van goederen met motor voertuigen, indien dit vervoer voor rekening van derden ge schiedt. Buitenlanders zijn daar aan ook onderworpen. Zij dienen volgens voorschrift de belasting te voldoen door 't plakken van zegels op vracht brieven en op het tevens volgens voorschrift bij te houden vrach- tenboek, welk boek steeds in den wagen aanwezig moet zijn. Ten slotte is een buitenlander niet tot een dergelijk vervoer gerech tigd, wanneer door hem van te voren niet een verantwoordelijke vertegenwoordiger in België is aangewezen en de betreffende autoriteiten met die aanwijzing accoord zijn gegaan. Volgens voorschrift dient de belasting door het plakken van deze zegels vóór aankomst aan de Belgische grens voldaan te zijn, zoodat men de zaak niet zonder boete pas aan de Belgische grens kan regelen. De belasting bedraagt 20 pet. van het bedrag der vracht over het Belgische traject, wanneer dit traject grooter is dan 20 K.M. en bij een vervoer over korteren afstand 2l/t pet. van dat bedrag Aangezien van 1 November a.s. af ook bij onvolledige vervulling der formaliteiten boeten ad frs. 500 verschuldigd zijn, zullen be langhebbenden verstandig doen, zich vóór het ondernemen dezer transporten van een en ander goed op de hoogte te stellen. Dit kan geschieden aan de Bel gische grenskantoreri, terwijl de bureaux van de A N.W.B. te 's Gravenhage, Amsterdam en Arn hem op verzoek kosteloos een uitvoerige mededeeling over deze belastingregeling zullen verstrek ken. Arrond Rechtbank te Middelburg In de zitting van 30 Oct werd vrijgesproken als verdacht van overtreding van de Tarwewet:. E. G. v. C., 32- jdirecteur van de afdeeling Hulst var. den N.C.B. Faillissementen. De Arr. Rechtbank te Middel burg heeft failliet verklaard: 1. A. Risseeuw Jnz., bankier te Oost burg. Rechter-commissaris mr. Th. Portheine, Curator mr. J. Erasmus, advocaat en procureur te Oost burg en T. Zandstra, accountant te Middelburg. Opgeheven wegens gebrek aan baten het faillissement van M. F. van Gamelen, landbouwer te Biervliet. Curator mr. G. Ti chelman te Terneuzen. Men meldt aan de N. R C. dat de bankiersfirma Sanderse Co. te Oostburg, aan haar credi teuren een circulaire heeft ge zonden waarin medegedeeld wordt dat zij geen verlenging van Surséance zal aanvragen, doch dat in overleg en met instemming der heeren bewindvoerders fail- lissements aanvraag zal worden gedaan. De officier van Justitie te Middelburg heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank van 13 October j.l. waarbij A- C. O. E. R. d T. te Breskens is vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, het vervalseden van een kwitantie. De officier had destijds één jaar gevangenisstraf gevorderd. Notaris Contra Curator. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in het cassatie-beroep in de zaak tusschen notaris J. A. Molenaar te Rotterdam en mr. M. G. J. Boers te Delft, als cu rator in het faillissement N. M. Zeilstra, eveneens te Delft. Genoemde Z. was failliet ver klaard en diens boedel kwam te verkeeren in staat van insolventie. Z. was eigenaar van een onroe rend goed te Rotterdam, dat door den eersten hypotheekhouder in het openbaar ten overstaan van een notaris werd verkocht voor een som, waarvan, na voldoening van de eerste hypotheek en de rente, ruim f 4000 overbleef. De tweede hypotheekhouder, ge noemde notaris J. A. Molenaar, diende een vordering tot rang schikking in, doch werd daarin door de rechtbank te Rotterdam niet-ontvankelijk verklaard. De rechtbank besliste dat de f4000 aan den curator zou worden af gedragen. In hooger berofep heeft het Ge rechtshof te 's-Gravenhage bij arrest van 21 April j.l. die uit spraak bevestigd. De procureur-generaal teekende daartegen cassatie aan en thans heeft de Hooge Raad het arrest vernietigd. Als gevolg van het door de Tweede Kamer aangenomen wets ontwerp tot opheffing van recht banken en kantongerechten, zullen in Zeeland worden opgeheven de kantongerechten te Hulst, dat bij Ter Nenzen wordt gevoegd, Goes dat bij M ddelburg komt en Tho rn d t an Bergt n op Zoom wordt toegevoegd. Te St. Maartensdijk doet zich een geval voor van de ziekte van Weil bij den schip per van het schip Adriana, ge- domiliceerd te St. PhilipslaDd. De schipper heeft in een haven ie Ostendo gezwommeD, waarin ratten voorkwamen. De zieKte heeft een goedaardig beloop. - Bij het aanmaken van de kachel geraakten Zondagmorgen de kleeren van een 22 jarige dienstbode te Ouderkerk in brand. Alhoewel met behulp van dekens hat vuur sposdig

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2