Een nikkelen BUISKACHEL. Openbare Vergadering Mr. P. D 1 E L E M A N Mej. Sara Balkenende, Moccapunten, Roombroodjes, Worstebrood, Wijngaardjes, Macrons Gemengd Nieuws. Buitenland. Ad verten tien. Kleermaker Bakkerij DE RIDDER, Van af lieden steeds verkrijgbaar G. S. BLANKERT. op Woensdag I November 1933 Herdenkingsavond 40-jarig bestaan der school. ver spoorweg kon dit niet vergoeden, omdat het vervoer over water zooveel goedkooper is. Ook moet men geen gelden steken in de verbreeding van het kanaal Hans- weert—Wemeldinge. De actie, om deze gelden wel te steken in Vlaanderen en. Brabant, is geen beperkte Nederlandsche gedachte, want het Zuid-Westen van het land zal daardoor een sluitstuk worden. Men moet echter, aldus spr., geen millioen besteden aan een speelgoedhaven, als thans plan was, in den Perkpolder aan te leggen. De voorz. bracht den inleider hulde voor zijn woorden, die een horizon openden van verwach tingen die, worden ze verwezen lijkt, het aanzien van geheel Z Vlaanderen zullen veranderen. Dit alles zal echter niet vandaag of morgen verwezenlijkt worden, maar de steeds neervallende druppel holt tenslotte den steen uit. Dhr. Lockefeer zegt, dat men gekomen is om Zeeuwsche belan gen te bespreken, als het kanaal door Zuid Beveland en de ver binding Hanswtert - Walsoorden Spr. vraagt, of men zijn eigen belang geen schade doet De regeering wil de verbindingen verbeteren. Walsoorden is van alle punten het gemakkelijkst te bereiken, en daarom dient eerst een goede verbinding met deze plaats tot stand gebracht te worden. Een even goeden toestand als bij BreskensVlissingen kan men hier krijgen. Waar de haven moet komen, wil spr. aan de be voegde autoriteiten over laten Spr. ziet evenmin in, dat de ver breeding van het kanaal door Zuid-Beveland de kanalisatie van W. Noord Brabant zou schaden. Dr. V. d. Poel meent, dat de heer Lockefeer tegen windmolens gevochten heeft. Dat men het veer wil brengen van Hansweert —Walsoorden naar Kruiningen Perkpolder. is niet in het belang van eerstgenoemde plaatsen. Deze verplaatsing zou den ondergang beteekenen van den middenstand van Walsoorden. De minister schijnt niet te weten, wat hier leeft, zet zijn handteekening zon der te weten waaronder. Laat men alles doen wat goed is voor Zeeuwsch-Vlaanderen, doch in overleg met de belang hebbenden. Niet de ambtenaren moeten iets maken en daar de bevolking mee opschepen. Dhr. Lambooy, burgemeester van Hontenisse, antwoordt dhr. Lockefeer dat men tegen de ver- legg'»g van de verbinding is, als daardoor ernstiger belangen ten achter worden gesteld. We heb ben een betere verbinding gekre gen, aldus spr., doch men maakt deze kapot door een groote boot NeuzenHoedekenskerke. Daar komt bij, dat men ook door de tunnel onder de Schelde meer den weg over Antwerpen neemt. Spr. dringt daarom aan op be vordering van het verkeer Hans- weert—Walsoorden, en consta teert dat de nieuwe motorboot, die plaats heeft voor 40 auto's, er gemiddeld maar 20 vervoert. Zou men, aldus spr. voor de keuze staan, één millioen of niets, dan kiest men natuurlijk één millioen, doch deze dan besteed op zulk ten wijze, dat men er iets aanhetfi. Niemand heeft om deze verlegging gevraagd. Spr. bepleit aanleg van de inloophaven bij Walsoorden en zet daarvan de voordeelen uiteen. O.a. heeft men er ook, met gevaar bij mist, altijd nog een steiger. Doen het liefst ziet spr. een onderzoek of dit millioen niet beter besteed kan worden, b.v. aan verbetering van het wegennet. Dhr. Q. Adriaanse, havenmees ter te Walsoorden, merkt op, dat algemeene en plaatselijke belan gen parallel kunnen loopen. Zoo is het ook hier. Doch de Rijks waterstaat, aldus sprheeft be slist over ons en zonder ons. Hij heeft respect voor de inge nieurs, doch het kan nuttig zijn t. merischen uit de praciijk het oor te leenen. Tegen het kleine voordeel van een iets kortere ver binding Kruiningen—Perkpolder( staan vele nadeelen. Baron Collot d'Escury vestigt er de aandacht op, dat de steiger te Walsoorden ook niet altijd vol doet, en spr. meent, dat men den nadruk moet leggen op een actie om de haven te Walsoorden te krijgen. Ter Neuzen. Woensdag werd alhier in een Raadsvergadering met op één na (tegen dhr. Scheele) algemeene stemmen besloten, om te Sluikil een nieuwe openbare school te bouwen. Ter verbetering van de Walravenstraat werd 13 M. grond gekocht voor f 10. Na een kleine wijziging op advies van Ged. Staten werd de bouwverordening vastgesteld. Het bekende verzoek der kof fiehuishouders enz., dat naar B. en W. was verwezen om advies, werd afgewezen, na breedvoerige discussie. Men was het er een parig over eens, dat de regeling, die de Regeering aan de ge meenten had overgelaten, onbil lijk was, maar de gemeente kan nu eenmaal de opbrengst daar van, f2500, wat een derde der inkomsten beteekent, niet missen Een voorstel De Bruijne-Huijs- sen, om in principe te besluiten tot verlaging der ambtenarensa larissen, lokte eveneens uitvoe rige bespreking uit. Dhr. Colsen was ertegen, omdat er verlies voor den middenstand uit voort vloeit. Hij begreep niet, dat waar de landbouwers zelf steun uit de schatkist ontvangen, hier een landbouwer zijn naam onder dit voorstel wilde plaatsen, aan gezien die steun het leven aer boeren met 25 pet. verhoogt, tei wijl bovendien z.i. nog 25 pet van die steun langs den neus der boeren heen gaat en in de zakken van enkele bevoorrechten komt. Dhr. Van Aken was vóór het voorstel, maar met een schreiend hart, aangezien de grens der be lasting is bereikt. Dhr. Van Driel wees het voor stel van de hand, omdat de sa larissen altijd schriel zijn geweest. Ook zou Terneuzen wel eens schade kunnen lijden, door ver mindering der Rijksuitkeering, als dit voorstel werd aangenomen. De h.h. De Bakker en Van Cadsand waren voor vermindering en de h.h. De Jonge en Verlinde waren er tegen. Dhr. Huijssen verdedigde zich tegenover dhr. Colsen en betoog de dat niettegenstaande veel Re- geeringssteun de nood in den landbouw nog groot is. Dhr. De Bruijne acht het financieele schip van Terneuzen niet zeewaardig en het zal z.i. nimmer in veilige haven komen, als er geen ver mindering van salarissen plaats heeft. Dhr. Geelhoedt wilde het rap port der Rijks commissie af wachten. Dhr. Hamelink viel dhr. Scheele aan en meende, dat deze achter de coliezen zat en de voorstellers als marionetten gebruikte. Ove rigens was hij niet voor het voor stel te vinden. Dhr. Scheele verdedigde zich hiertegen en achtte een vermin dering tot 20 pet. noodig en in verband met de loonen in het vrije bedrijf ook billijk. Spr. noemde het georganiseerd over leg en stommiteit van de Regee ring en een comediespel. De Voorzitter verzette zich in een krachtig pleidooi tegen ver mindering der salarissen en noem de het voorstel ontijdig, omdat het levensniveau nog steeds om hoog gaat. Ook zijn de salarissen altijd aan den lagen kant geweest. Zelfs de Regeeting keurt derge lijke voorstellen niet goed. Het belastbaar inkomen is slechts met ongeveer f 400 verminderd en het is, gezien de levenswijze van velen, soms de vraag of de be lastingaangifte wel in den haak is. Een kleine vermindering kan trouwens op de belasting geen invloed uitoefenen, hoogstens een klein overschot op de begrooting. Ook gelooft spr. dat dhr. Scheele met zijn redeneering in strijd komt met zijn Chr. beginselen, waartegen dhr. Scheele protest aanteekende. Tenslotte werd het voorstel met 8 tegen 6 stemmen verworpen. Nadat dhr. Van Doeselaar nog had aangedrongen op straatver lichting in de nieuwe wijk te Sluiskil, werd de vergadering ge sloten. Kerknieuws. 1 November zal naar de Ned. meldt ook voor de Protestantsch Herv. kerk te Brugge een feest dag worden. Voor 't eerst n.l. zal de Bondsdag van Chr Jonge mannen en vrouwen te Brugge plaats vinden. Als bijzondere spreker is uit- genoodigd ds. A. W. de K'uis uit Vlissingen, met als onder werp Katholicisme en Protes tantisme. Hun verhoudiog tot de mirakelen. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Vt ure Ds. van Oeveren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Tekst Openb. 121-6. Nam. 2 Dezelfde. Catech. Zondag 8. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Felle brand. E-in felle brand heelt te Utrecht gewoed in het vijf verdiepingen hooge gebouw vao de firma Koppen, een fabriek van rollend materiaal, welk gebouw geheel is verwoest. Omstreeks 2 uur in den nacht werd de brand ontdekt. Het zeer hooge en diepe pand brand de binnen korten tjjd van on deren tot boven en van voren tot achter. De vlammen laaiden boog op uit het dak en korten tijd na het uitbreken van den brand zag men nog slechts de gloeiende zware balken, die het dak schraagden. In Januari van dit jaar was in hetzelfde pand brand uitge broken. Destijds is alleen de gelijkstraatsche verdieping uit gebrand. Omtrent de oorzaak van den brand kon nog niets worden medegedeeld. De schade is zeer groot, en wordt door verzekering gedekt. Te Zaandam kreeg een be woner van de Langestraat bezoek van een paar vrouwen uit bet woonwagenkamp, die graag in het bezit zouden komen van plat geslagen centen, aldus de Tijd. De aangesprokene wilde de vrou wen wel helpen en ging in zijn welwillendheid zelfs zoover, dat bij zijn portemonnaie overreikte en verlof gaf om de bedoelde centen tusschen het anderegeld uit te zoeken. Hiervan hebben de vrouwen een dankbaar gemaakt. Toen dezen vertrokken waren en de man zjjn geld natelde, bleken er acht gulden te ontbreken. GeeD wonder. Misdaad opgehelderd. On langs werden in een berghut in het Passeier Tal (Italië), de ver koolde ljjken vhd 3 Italiaanscbe grenswachters gevonden, die ver moedelijk het slachtoffer van een misdaad waren geworden. Er is thans eeuig licht in dezë zaak gekomeD. In het zieken huis te Innsbtück (O.) werd den 19en October j 1. een Italiaansch onderdaan, GufDr, met een schot in een der longen opgenomen. Men vatte het vermoeden op, dat deze man betrokken was geweest in het drama in de berghut, De politie nam hem een verhoor at, en Gufler legde de verklaring af, dat hjj met een zekeren Paul Hofer, smokkel waren uit Oostenrijk in Italië bad willen binnenbrengen. Zij werden door drie grenswachters gesnapt en in een vertrekje op gesloten. 'b Morgens gelukte het hun zich van hun boeien te ontdoen en de grenswachters na een worsteling te overmees teren. GufDr had een schot door een der longen gekregeD, waarop Hoter de drie op den grond liggende mannen doodge schoten had. Daarna had Holer zijn broer gebaald om GufUr naar Oostenrijk te helpen weg brengen. Toen zij de hut ver lieten, had Hofer deze in brand gestoken, om de sporen van het misdrijf uit te wisschen. Joodsche kinderen in Duitschland. Een correspondent van de „Manchester Guardian", beschrijft het leed, waaronder de Joodsche kinderen in Duitsch Opper-Sile- zië gebukt gaan. De hevige anti-Joodsche be weging in Duitschiand, aldus de correspondent, is niet voorbijge gaan aan de scholen, die voor Joodsche kinderen tot een hel zijn geworden, zelfs de bewaar school. Door vele oorzaken is het verblijf op deze scholen een geestelijke kwelling voor Joodsche kinderen geworden. In de eerste plaats wel door de „Joodsche bank". Joodsche kinderen mogen niet met Ariërs op dezelfde bank plaats nemen zij zijn gescheiden. Daardoor worden zij tegenover de overigen vernederd, waardoor hun vanzelf een gevoel van minderwaardigheid wordt opge drongen. De autoriteiten voeden de kin deren op in haat tegen de Joden en de kinderen gedragen zich in overeenstemming daarmee. In Beuthen namen de Duitsche kin deren op de lagere scholen spon taan een resolutie aan, waarbij werd bepaald, dat zij niet naast Joodsche jongens en meisjes op dezelfde bank wenschten te zitten. Een Joodsche jongen, die met zijn vader Gleiwitz had verlaten en in een Poolsch grensstadje was gaan wonen, vertelde, dat zelfs zijn schoolvriendjes hem „Judas" noemden en weigerden naast hem le zitten. „Ik had een vriendje", zoo zeide hij, „den zoon van een Duitschen werkman, die voortging met mij te praten, ondanks het feit, dat de anderen hadden besloten, zich niet meer met Joden te bemoeien. Tenge volge hiervan werd de Duitsche jongen verschillende keeren door de andere jongens geslagen. Hij ging daarop naar den onderwijzer, aan wien hij het vertelde. Doch alles, wat de onderwijzer ant woordde was, dat hij net zoo moest doen als de andere jon gens. En toch, zoo vervolgde de Joodsche jongen, met tranen in de oogen, „was ik de beste van de klasse en de onderwijzer was altijd vriendelijk tegen mij geweest. Later bemoeide hij zich nooit meer met mij". De veran dering in de houding van den onderwijzer deed hem het meest verdriet. Hij kon niet begrijpen, waarom de onderwijzer, van wien hij veel hield en dien hij als een rechtvaardig man en vriend be schouwde, hem niet beschermde tegen de plagerijen der andere jongens, waarom hij onverschillig tegen hem was geworden en waarom hij niet meer op de oude vriendelijke wijze tot hem sprak. In vele scholen van Duitsch Opper-Silezië moeten de Joodsche kinderen liederen meezingen, die hun gevoelens in hooge mate kwetsen. Zij kennen heel goed den naam van den man, onder wiens macht zij en hun ouders moeten lijden. Zij weten, wat Hitier den Joden heeft gedaan. Onder de kinderen zijn er, wier vadeis zijn gevangen genomen, geslagen en naar een concentra tiekamp gezonden. En toch worden in vele scholen in Opper- Silezië Joodsche kinderen ge dwongen liederen ter verheer lijking van Hitier te zingen. In opdracht van de schoolinspectie werd op de lagere scholen een gebed ingevoerd, waarin wordt gevraagd om gezondheid en be scherming voor Adolf Hitler. Behalve dit gebed worden op de scholen liederen gezongen, welke openlijk tegen de Joden zijn gericht. Heden overleed tot onze groote droefheid, na een kortstondig lijden, in haar Heer en Heiland, onze geliefde Moeder, Be huwd-, Grool- en Over grootmoeder, Wed. van den heer Pieter de Putter, in den ouderdom van 67 jaar en ruim 6 maanden. De zekerheid, dat zij thans juicht voor Gods genade- troon lenigt onze smart. Uit aller naam, C. DE PUTTER. Loose's hof. Axel, 25 Oct. 1933. Ondergeteekende maakt het geacht pa- bliek van Axel en Omstreken bekend, dat hij zich heeft geves tigd als voor boeren- en burgerkleeding. Zich beleefd aanbevelend, P. DEN ENGELSMAN, Axel, Oudenweg 1 13. Wordt verwacht: storm van alle kanten Geseind naar alle posten Weest op Uw hoede, dat gij het juiste adres weet te vinden voor Uw e d. Dat is WESTSTRAAT. Indien gij daar Uw oogen te kijk stelt, is er altijd wel wat voor U bij. Neemt proef met onze prima SPECULAAS en PEPERBOLLEN. BELEEFD AANBEVELEND. Adres Jalianastraat 113. Aanbevelend, Tel. 74. in de Okr. school te AXEL (SPUI). Aanvang- 0 uur. SPREKER: De WelEd.Gestr. Heer van MIDDELBURG. Namens het Bestuur, J. DE VISSER, Secretaris. - ZONDAG 29 OCT. 1933.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 3