Bieten rooien Reciitszaken. Gemengd Nieuws. Wij gelooven dat het een goede beslissing is van de Kamer. De toestand van het oogenblik waar bij ambtenaren in gemeenten en provincies vaak veel hooger wor den bezoldigd dan die van het Rijk, is in hooge mate onrecht vaardig en bovendien nadeelig voor 's lands financieele positie. Het ware zelfs te wenschen, dat ook gezien de staf in onze gemeente op getal en kwali teit der krachten werd gelet, want men kan het getal ambtenaren in bepaalde gevallen niet te hoog achten, maar dat in een plaatsje met 6000 zielen niet minder dan 5 volwassen krachten, waarbij 4 gediplomeerden, aan de adminis tratie zitten, achten we een over bodige luxe zelfs in betere tijden dan tegenwoordig. De ambtenaren moeten de overheid steunen. Naar aanleiding vermoedelijk van het besluit in de Tweede Kamer en ook van het feit, dat ambtenaren zich nogal eens in tegenovergestelden zin ten aanzien van de overheid uitten, zij het ook in zgn. vrijen tijd, is door den Ministerraad het volgende besluit genomen De raad van ministers, over wegende dat in deze woelige tijden de ambtelijke plicht mede brengt, dat de ambtenaar de over heid in haar zware taak steune, en haar geen moeilijkheden be- rokkene noch in, noch buiten de uitoefening zijner bediening, be sluitdat de ambtenaar zich zal hebben te onthouden van elke openbare actie tegen de overheid en haar beleid. (w.g.) Minister van Staat, voorzitter van den Raad van ministers, H. COL1JN. Naar de „Tel." verneemt, is binnenkort een heffing op paar den- en lamsvleesch te wachten AXEL, 24 October 1933. Op 31 October a s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de christe lijke school op Spui werd ge sticht, waarna op 1 November de lessen zijn begonnen. Zooals te verwachten is, zal dit feit niet onopgemerkt voorbijgaan en hoopt men aan de herdenking hieivan een feestelijk karakter te geven. Naar we vernemen, zal de heer mr, P. Dieleman uit Mid delburg worden uitgenoodigd om de feestrede uit te spreken en hoopt men ook aanwezig te zien den weleerw. heer Ds. De Wolf, die bij de stichting hier predikant bij de Gereformeerde kerk was en destijds de openingsrede heeft gehouden. Do Goederenmarkt. Zooals te verwachten was is de geestdrift voor de Zaterdagsche markten wat geluwd. Toch heeft de markt zich dank zij het heei- lijke herfstweer, goed weten te handhaven, zij het ook, dat koop lust en koopkracht niet meer waren, als in 't begin, nu er het nieuwtje af is. Men tracht daar om weer door nieuwe attractie bezoek te lokken en behalve door opwekkende radio-muziek wordt nu door electrische ver lichting der kramen weer een ander aspect aan de markt ge geven. Zaterdag was die verlichting nog erg spaarzaam, maar bij meer verdiensten zal dat verbeteren Tegen St. Nicolaas koestert men grootsche plannen en wil men door schitterende illuminatie aan het marktplein een tooverachti- gen aanblik geven, opdat dan weer heel Zeeuwsch-Viaanderen naar Axel tiekt om er met ver bazing te aanschouwen, wat wilskracht en energie vermogen, zelfs in crisistijd. De Crisls-Bazar. Het mag bekend zijn, dat reeds geruimen tijd met prijzenswaar digen ijver is gearbeid door de verschillende dames en heerer, die het crisis-comité uitmaken, om aan het noodige te komen, ten einde ook in stilte geleden nood te lenigen. Een dier mid delen is ook het houden van een bazar, waarvan hier ter plaatse Steeds gunstige resultaten blijken. En zoo verwacht men weer nu een flinke winst. Heden werd door den heer F. Blok, burgemeester alhier in te genwoordigheid van het comité en genoodigden de bazar geopend, met een rede. Zijn EdelAchtbare sprak ongeveer als volgt Dames en Hoeren, Het is voor mij als voorzitter van het Crisis-Comité een groot genoegen u allen, zoowel de ge noodigden, ais hen, die aan deze bazar zullen medewerken, een welkom toe te roepen. Ons plaatselijk Crisis Comité bestaat uit twee groepen. Er is een Crisis-Comité A en een Crisis- Comité B. Onder het Crisis- Comité B vallen die werkmen- schen, die werkloos en georga niseerd zijn, terwijl onder het Crisis-Comité A vallen diegenen, die door de crisis in moeilijke finantiëele omstandigheden komen te verkeeren de kleine midden stand, zooals kleine baasjes, win keliertjes en dergelijke. Mocht het Crisis-Comité A in. 1932 een bepaald bedrag in geld ontvangen van het Nationaal Crisis-Comité uit Den Haag, in 1933 is dit komen te vervallen, en worden alleen nog goederen in natura verstrekt. Dit is voor Axel niet voldoende. Verschillende personen moes ten bij gebrek aan middelen worden afgewezen. En zoo werd overwogen, wat zou gedaan kunnen worden om te bereiken, dat het Crisis-Comité A over meer geld zou beschik ken en meerdere menschen, die in moeilijkheden zijn geraakt, te kunnen helpen. Toen kwam de gedachte naar voren het houden van een Bazar. Uitnoodigingen werden verzon den en er werd vergaderd en al spoedig bleek, dat verschillende Dames en Heeren bereid werden gevonden mede te werken aan een te houden Bazar. Allereerst werd begonnen door het gevormde Dames-Comité met een inzameling te houden door ge heel de gemeente. Deze geldinzameling was, ge zien de tijdsomstandigheden zeer bevredigend. Ook werden vele artikelen, zooals handwerkjes en dergelijke toegezegd. Vele artikelen van verschillen den aard werden te onzer be schikking gesteld, zoowel door winkeliers en firma's in de ge meente, als daarbuiten. Het doet dan ook het Comité een groot genoegen, dat het thans met eene Bazar voor den dag kan komen, waar voor ieder wat te koop is, en dat deze bazar niei behoeft onder te doen voor an dere, die hier in Axel zijn ge houden. Ook voor verschillende attrac ties werd gezorgd. Ik wil dan ook gaarne mijn dank en hulde brengen: le aan allen, die hetzij in geld of goe deren aan deze bazar iets hebben gegeven2e aan allen, zoowel het Dames-Comité, als ieder an der, die op eenigerlei wijze aan de totstandkoming van deie bazar hebben medegewerkt. Ik hoop dat deze bazar door velen, ja door zeer velen zal worden bezocht, dat alles zal worden verkocht en dat de op brengst van deze bazar de ver wachtingen zal overtreffen, opdat het Crisis-Comité in staat zal worden gesteld, velen te kunnen helpen. Hierbij verklaar ik deze bazar voor geopend. De rede werd met applaus ver welkomd en in opgewekten zin begon de rondwandeling ter be zichtiging van de stands, leder had weer zijn winkeltje, of at tractie, alles zag er keurig en frisch uit en het was smaakvol uitgestald. We zagen er odeurs, zeepen, dameshandwerken, huis houdelijke artikelen, sigaren, ta bak, planten en bloemen, fruit, schilderijen, teekenwerk, enfin teveel om op te noemen in aller lei verscheidenheid. Daarbij kan men schieten met flobert, touw trekken, paardrijden, parapluknip pen, sjoelen, enz,,.... maar ook op z'n gemak een kopje thee drinken, onder het gebruik van heerlijke wafels. Er was dus van alles, behalve geld Dat moet er nog gemaakt worden en dat zal ook. Want we stellen ons voor, dat ieder er heen gaaf, die wèl wil doen. Het is immers een liefdadig doel Men i*s er dus niet met een dub beltje entree van af. Wie kan moet er in plaats van 10 cents, tien gulden laten. Hij kan dat doen met een gerust geweten, want als men achter de schermen weet te kij ken, is men geroerd door het goeds dat de dames met het geld doen, maar ook over het vele, dat noodzakelijk nog gedaan moet worden. Wees dus mild op de bazar. Het is niet met onverdeelde gevoelens, dat we heden melding maken, dat de heer J. L. M. Boot, directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor alhier wordt overgeplaatst naar het districts postkantoor te Amsterdam-Noord. We zijn overtuigd datdegeheele gemeente den heer Boot deze bevordering gunt, maar eveneens zal ook ieder hem met leedwezen zien verhuizen, èn als ambtenaar èn als belangstellend ingezetene van Axel. Volkenbond cn Vrede. Donderdagavond sprak te Ter- neuzen voor bovengenoemde ver eeniging de algemeen secretaris, de heer G. Ch. J. van der Man-, dere uit Den Haag over het werk van den Volkenbond en wees erop, dat het op dit oogenblik niet gemakkelijk was om de pu blieke meening voor den Volken bond te winnen, nu deze meer malen de oningewijden teleur stelde en ook nu Duitschland uit was getreden. Toch heeft de Volkenbond meermalen conflicten voorkomen en is haar beteekenis voor den wereldvrede niet te miskennen. Uit verschillende toe lichtingen, welke uit de bespre kingen met verschillende aanwe zigen voortvloeiden, bleek dat, en zoo mocht de propagandist het genoegen smaken, dat ter plaatse een afdeeling werd gevormd met 24 leden. Ook te Axel werden in die richting pogingen aangewend, doch de voorbereiding is in een nog te weinig gevorderd stadium, dat van een afdeeling kan ge sproken worden. Getracht wordt een comité samen te stellen om daarna door te werken. Gëzien het hooge en humane doel met de minimum contributie van 50 cent, zal men ook hier wel slagen. De afd. Terneuzen koos tot bestuursleden de heeren F. G Westerhof, voorzitter, mr. Van Walsem, secretaiis, K. J. Huine- man, K. de Vries en Mevrouw Renier. Naar het Dagbl. v. N.-Br. meldt, is officieel namens de Gewestelijke tarweorganisatie be richt, dat de handelaren gebr A. en J. B. te Kruispolder, H. P H. te Walsoorden J. F. de B., Walsoorden, G. K^e Terneuzen als erkende handelen geschorst zijn, wegens het verhandelen of vervoeren van ingevoerde rogge, zonder dat daarvoor monopolie winst werd betaald. Wanneer de monopoliewinst werd betaald, zouden zij wederom als hande laren erkend worden. Gaan zij daartoe niet over, dan zullen zij geen graanhandel meer kunnen drijven, daar sedert de tot stand- koming van de tarwewet buiten de erkende graanhandelaren de graanhandel niet meer mogelijk is. De heer B A. T. M. Truf- fino, burgemeester van Hulst, heeft bedankt als voorzitter van de R. K. Kiesvereeniging voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten. De roggesmokkol uit l Nu eenmaal met kracht is op getreden, zullen de autoriteiten dit ook ongetwijfeld in de toe komst blijven doen. Waar, wan neer en hoe rogge mocht worden aangetroffen, welke niet door de monopoliehoudster is ingevoerd en waar dus geen monopoliewinst voor is betaald, zal de parlij oogenblikkelijk vastgelegd wor den» In Z. Vlaanderen is het kwaad nu vrijwel onderdrukt. Wellicht zal men thans in andere streken hetzelfde systeem van smokkelen probeeren toe te passen. Noe menswaard succes zal dit echter niet hebben, voorspelde men de Msb. Zoodra het product ver handeld of vervoerd wordt, zijn de controleurs der Meelcentrale in staat in te grijpen. Naar men vertrouwt, zal deze kortstondige bloei van den rogge-smokkelhar.- del thans weer tot het verleden behooren. De Geniet ntefinanciën. De minister van Binnenland- sche Zaken heeft aan Ged. Staten der provincies een schrijven ge richt, waarin onder de aandacht wordt gebracht dat de ernstige tijdsomstandigheden b ij z o n d e- re waakzaamheid ten aan zien van de financiën van alle publieke lichamen tot onafwijs bare noodzakelijkheid maken. In het bijzonder geldt dit wel voor de financiën der gemeenten, die tezamen een zeer belangrijk gedeelte der publieke financiën vormen. Dat de verantwoordelijke taak, die de tijdsomstandigheden aan de gemeentebesturen opleggen, ver keerd wordt begrepen, wanneer deze een tijdelijk evenwicht op hun begrooting bewerken door de lasten van het heden naar de toekomst te verschuiven, behoeft niet te worden betoogd. Dit verderfelijke systeem moet scherp worden veroordeeld. Doch ook het aanspreken van de reserven in het verleden gevormd, leidt tot een absolute verarming, welke te voorkomen eveneens een eer ste plii h der bi suurders is. Arrond Rechtbank te Middel barg Zitting vau '23 October. J. d. K., oud 35 j-, arbeider te Axel, thans gedetineerd, is wegens mishandeling veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Th. F 59 j filiaalhouder te Stoppeldijk, beklaagd van over treding Crisis tarwewet, met ver nietiging van het vonnis van den Kantonrechter, vrijgespro ken. A. C. d. B., oud 54 j., mole naar te Koevacht wegens over treding Crisis tarwewet met ver nietiging van het vonnis van den kantonrechter, f 50 ot 10 dagen. L. A S. d. W, 53 j., bande laar te Hontenisse, wegens over treding der Boterwet f25 of 10 dagen. A. N. Z., koopman te Terneu zen, wegens oplichting 6 maan den gevangenisstraf. E. L. L„ 48 j. en M. v. B., 42 jschippers te Terneuzen, wegens frauduleus vervoer van gedistilleerd 3 maandeu gevan genisstraf en verbeurdverklaring van het schip. Zondagmorgen is in een pand aan de Vlietlaan te Rot terdam een echtpaar slaags ge raakt met twee inbrekers, die op heeterdaad betrapt waren. Bij deze vechtpartij bediende men zich van een hamer en een zwaren beitel. De inbre kers wisten ca een beet gevecht te vluchten, maar tenslotte werd toch een van hen op straat ge grepen. Omstreeks kwart voor tienen hoorde een buurvrouw rumoer op de eerste age. Zij gmg stilletjes de trap een eindje af en zag de deur van de eerste étage op een kier staan. Zij ging daarop haar man halen. Deze ging naar het portaal en gluurde door den kier van de deur, waarby hy twee manceD in de achterkamer opmerkte De heer P. K. vroeg zijn vrouw om een hamer en ging weer Daar het tortaai. Toen by voor de deur stond wilden juist de inbrekers naar buiten komen. K trachtte hen tegen te houden en zwaaide met zyn hamer en liet deze niet zacht neerkomen op een der in brekers. De andere inbreker, die zyn makker ernstig bedreigd zag, greep toen een zware en zeer scherpe beitel, waarmee hij K. te lyf ging. Deze kreeg dan ook een haal over het gezicht, waardoor een bloedende wonde ontstond. De vrouw was weer naar het portaal gegaan en zag juist boe de eene inbreker haar man met den beitel bewerkte, terwyl ook de andere zich op hem wilde storten. Zij bedacht zich geen oogenblik en rende naar bene den, waar zy den inbreker om den hals vloog. Er ontstond toen een hevig gevecht tusschen het echtpaar en de twee inbrekers, waarbij de eene inbreker eoD viertal flinke meppen met den hamer opliep, zoodat hij bloe dend werd gewond. Al vech- t nde rolden de drie maDnen en de vrouw de trap at tot voor de buitendeur. Een inbreker wist te omkomen, maar de ander werd gegrepen en aan een agent overgeleverd. Kloven, ontvellingen, schrammen en andere huidverwondingen, ver zacht en geneest men snel met Doos 30 en 60 ct. PDROL Trambotsing op een overweq bij den Haag. Te 's-Graven- hage is Donderdag de zoogenaam de „Blauwe tram" welke van Voorburg naar Scheveningen reed, 'mgereden op een militaire colonne van het 2Je regiment veldartillerie. Deze tram was om 5.10 uit Voorburg vertrokken en pass ^erde omstreeks halt zes den ovtrweg bij Huize Katwijk. Op dit tijdstip passeerde daar de colonne, welke bestond uit 12 caissons. Toen tien van deze caissons de trambaan waren gepasseerd naderde de tram, waarvan de schijnwerper brandde. De elfde caisson kon niet meer op tyd oversteken en werd door de tram gegrepen. Met volle kracht botste de tram tegen het achterspan, waarna de strengen werden doorgesneden, terwijl het caisson 4 meter werd mepgosleurd. De paarden w erden 37 meter verder langs de trambaan gevonden. Da achterrijder cle 22-jarige militair J. E. uit Maaslaud werd zwaargewond opgenomen en is eenige oogenblikken later over leden. Voorts is nog de militair G. van G. aan beide beenen gewond en naar het hospitaal overgebracht. De twee paarden wan het ach terspan werden zoodanig gewond dat een van deze paarden op slag gedood werd, terwijl het tweede ter plaatse moest worden afgemaakt. De wagenbestuurder van de tram, die als een uiterst bedaard wagenvoerder bekend Btaar, en reeds meer dan 15 jaar in dienst is, zonder ooit aanleiding tot klachten te hebben gegeven, was zoodanig overstuur, dat hij buiten dienst moest worden ge steld en in bet ziekenhuis opge nomen. De jacht naar diamant. In de uitgebreide woestijn langs de Zuid-Westkust van Afrika, waar vele diamanten worden gevondeD, vallen nog steeds vele slachtoffers onder de schat gravers. Deza woestyn mag niet worden grëxploiteerd, maar tccb zyn er steeds velen, die trachten, hun slag te sUan niettegenstaande het 8treige toezicht der politie. Onlangs vond zij lijkeu van drie inboorlingen, die diamanten gezocht hadden, terwyl een vierde, krankzinnig geworden door dorst, rondzwierf. Dezer dagen werden er nog zes dooden gevonden en men meent, dat nog vele lyken onder de zand- hoopen liggen. Blanken, die in auto's de woestijn doorkruisen op zoek naar diam»nteD, zyn gearres teerd. Vliedt i'gen zotken da woestyn at om overtreders ie ontdekken. De Namaqualand diamant- maatschappy ia Zuid-Weit»

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2