Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c li - V1 a a n d e r e n No. 57 DINSDAG 24 OCTOBER 1933 49e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. De valsche Gravin. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Waar de gelden biyven. Het is bekend, dat ook in onze koloniën, met name in Oost-Indië, dat jaren lang een rijke bionvan inkomsten voor ons land was, groote tekorten op de begroo tingen worden getoond en diens volgens allerlei middelen worden aangewend om evenwicht te krij gen. Het is echter frappant, als men leest welke feiten aanleiding gaven tot die groote tekorten en hoe staatsexploitatie ook hier weer tot de straffen heeft geleid. We lezen daaromtrent het vol gende in de „Avp.": Het is een alleszins verklaar baar verschijnsel, dat, wanneer de groot cultures in een periode ver- keeren, waarin groote winsten worden gemaakt, stemmen op gaan, die betoogen, hoe jammer het is, dat die groote bedragen jaarlijks verdiend, voor een be langrijk deel belanden in de zak ken van particuliere ondernemers. Waarom, zoo redeneert men wel, kunnen die winsten niet ge heel aan de gemeenschap der schatkist ten goede komen Het spreekt haast wel vanzelf, dat dergelijke klanken niet worden vernomen in tijden van verlies en malaise, zooals wij ze nu door maken. Tijden, vol kommer en zorg, ook voor de Regeering. Maar ook tijden, waarin zeer veel leering kan worden opgedaan in het bijzonder ten aanzien van datgene, wat men niet behoort te doen. Ons gouvernement is destijds niet volkomen doof gebleven voor het zoet gekweel der diverse cul- tureele en politieke vogelaars. Hoewel van meer dan een zijde ernstig is gewaarschuwd tegen en gewezen is op de groote bezwa ren verbonden aan van gouver- nementswege gevoerde cultuur- bedrijven, hebben meer de link- sche beginselen volgende raad gevers ten slotte het pleit ge wonnen en het Gouvernement weten te bewegen, zelf te gaan planten en exploiteeren met al den aankleve daarvan. Dit nu is gebleken, een mis greep te zijn geweest. leder, die Indië een beetje kent en den gang van zaken in de diverse cultuurbedrijven heeft ge volgd, weet, dat cultures in sterke mate aan ups and downs onder hevig zijn. De malaise van het 49) Daar lag op het tapijt, in volle lengte uitgestrekt, het lijk van den graaf. Zijn rechterhand hield nog de rookende revolver krampachtig omklemd. Uit een kleine wond in den sirap sijpe'.- den een paar droppels bloed. De detective boog zich voorover. Toen hij zich weer oprichtte, zei hij, terwijl hij Parkinson aanzrg: U hebt gelijk, wij komen te laat. Hij is daarheen gevlucht, waar geen macht ter wereld hem meer bereiken kan. Toen ging hij tot aan de trap terug en riep tot de bedienden, die op het hooren van htt schot bij elkaar waren komen loopen, toe Qraaf Koschwlnski Is dood. Waar is mamsel Kathinka Haalt haar dadelijk I Ze moet boven zijn, antwoordde Mariana van beneden, ik zag haar meer dan een kwartier geleden in de kamer van mevrouw de gravin gaan, Belde mannen snelden daarheen, heden moge langer zijn en he viger, de eerste van dezen aard is zij zeer niet. Vooral de suiker en de koffie hebben, naast periodes van ge weldigen bloei en schier exorbi tante winsten, jaren gekend van stilstand, van achteruitgang, van groote verliezen. Ook de rubber heeft daarvan te lijden gehad de thee wat minder en de kina het minst. Gunstiger staan er voor de steenkolen en de aardolie. Mo menteel is het met de steenkolen- winning in lndië ook droevig ge steld, maar van dit bedrijf en dat is vrijwel het eenige is het te begrijpen, dat het van gouvernementswtga werd geën tameerd. Tenslotte het tinbedrijf. Tot voor kort heeft dit vrijwel altijd baten en zelfs groote baten opgeleverd en zou daardoor een staats-exploitatie te verdedigen zijn. Daartegenover slaat echter, dat ook een gemengd bedrijf, of een zuiver particulier bedrijf indien het rendeerend is, zijn winsten wel aan de schatkist opbrengt. Maar, het geven van baten mag niet de eenige maatstaf zijn bij de beoordeeling, of het gouver nement eenig bedrijf zelf zal entameeren. Wij behoever geen uitvoerige philippica te geven over de voor- en nadeelen van staats-exploitatie tegenover het particulier en het gemengd bedrijf in het algemeen. Maar wel willen wij er, nog maals op wijzen, dat naar ons gevoelen, staatsbedrijf voor cul tures geheel en voor mijnbouw grootendeels uitgesloten had be- hooren te zijn. Het is van algemeene bekend heid, dat elke gouvernementeele onderneming evenals een provin ciaal en gemeentelijk bedrijf be slist duurder werkt en moet wer ken, omdat allen, die daarin zijn te werk gesteld, per saldo amb tenaren zijn, die bepaalde rechten hebben, aanspraak op verlof en recht op pensioen voor zoover niet aan die rechten wordt ge tornd. Het gouvernement mag geen risico op zich gaan nemen en het doet dat wel, wanneer het in cultures gaat liefhebberen met de kars op winstmaar ook op verlies. Een stapje verder, en de schatkist zou speculatieve papie ren kunnen koopen en dat zou Daar st inden verscheiden laden van de schrijflafet en twee kasten open. Eén blik was voldoende om Hercpel te overtuigen, dat haar inhoud blijk baar in de grootste haast door elkaar gehaald was. Van Kathinka was geen spoor te zien. Aha ze heeft waarschijnlijk beneden geluisterd, en toen ze be merkte, hoe het stond is ze met het geld en de sieraden van haar zus ter over de achtertrap gevlucht. Nu, ik hoop, dat men haar wel weer in handen zal krijgen. Lindemann had de gravin naar buiten gebracht. Ze was nog doodsbleek van den schrik, dien de overval van Wanda baar had aangejaagd. Dat is ontzettend, stamelde ze. Krankzinnig. Het is, alsof de hemel een strafgericht over de ongelukkige heeft gehouden. Het lot, dat ze mij had toegedacht, treft nu haar zelve. Laten we weggaan Lindemann, naar Helene en Snoes. De afschuw van deze verschrikkelijke plek verplettert me letterlijk. Ze had hem meegetrokken tot op een grooten afstand van het slot. Nu keerden ze terug. Daar kwam Parkin son hun tegemoet. Ook zijn gezicht was bleek en ernstig. Grace, zei hij, terwijl bij den arm al evenmin te tolereeren zijn. Tot welke resultaten het eigen ondernemertje-spelen heeft ge leid, moge blijken uit verslagen, voorkomende in het Economisch Weekblad voor Ned.-lndië. Wij lezen daarin: n's Lands kina- en theebedrijf, caoutchouc-idem, djati-idem, Ban ka-tinwinning, Ombilin- en Boe- kit-Asam steenkoolmijnen. Het totaal verlies dezer bedrij ven bedraagt over '32 f 9.439.000 tegen f 6.012.500 over '31. Het beteekent een stijging der verlies posten van bijna f 3 500 000". Zoodat, in twee jaren tijd een verlies van 15 5 millioen is ge leden. Precies het bedrag, dat de gepensionneerden in twee ja ren moeten opbrengen. Onge acht het verlies, dat over 1933 zal zijn te boeken en dat zeker niet lager zal zijn. Nu zou een verliespost nog te overkomen zijn, indien het Gou vernement voor deze cultuur-acro batie, evenals elke maatschappij dat doet, een reservefonds had gekweekt. Dat is echter niet het geval, en dusmoet de gemeen schap van thans, de belastingbe taler van thans, die gelden op brengen. De vraag lijkt gerechtvaardigd, of het Gouvernement niet beter doet, deze ondernemingen ten deeie te sluiten. Het gaat toch niet aan telken jare de te betalen lasten met een kleine tien millioen vermeerderd te zien. Kameroverzicht. Winkelsluiting. Het wetsontwerp-Vos tot wij ziging van de Winkelsluitingswet, dat op de agenda stond, voor de Tweede Kamerzitting is niet in behandeling gekomen. Men weet, dat Minister Ver schuur onlangs in een vergade ring van den Middenstandsraad heeft medegedeeld, dat hij bereid was een voorstel in te dienen oqi de wet op enkele punten, voor namelijk wat de Zondagssluiting betreft, te wijzigen. De heer Boon herinnerde aan deze mededeeling en voegde er aan toe, dat de in diening van het ontwerp-Vos juist een gevolg was geweest van het dralen der Regeering: reeds vroeger heeft dr. Vos ge zegd zijn ontwerp te zullen in trekken, als de Minister zélf met der gravin door den zijnen trok. Ze bleef dadelijk staan en keek met een vragenden blik naar hem op. Wat is er? Betreft het hem Ja, je mar, heeft z chzelf bestraf'. Je zult dus nu niet genoodzaakt zijn om als getuige der kroon tegen hem op te treden, iets, waarvoor je immers zoo bang was. De gravin staarde eenige minuten zwijgend voor zich neer. Qeen traan kwam er in haar oog. Wil je hem nog eenmaal zien, eer we Dubschinka veriaten Neen. Acht mij niet ongevoelig, Allan. Maar zie ik heb geen afscheid van hem te nemen en in hem geen vriend te beweenen, want hij is voor mij reeds lang een doode. Voor mij stierf hij reeds in 't eerste jaar van ons huwelijk, toen Ik moest inzien, welk een ruw mensch er in hem ver borgen was. Ik heb aan zijn zijde veel meer geleden, dan jullie kondt vermoeden, en wanneer ik het, trots alles, zelfs voor u verborg, geschiedde dat alleen, omdat hij de vader van mijn kind was Nu heeft Snoes geen vader meer en het is beter zoo, Parkinson drukte zwijgend haar arm. Hij begreep misschien pas op dit oogenblih welk lijden deze vrouwen- een wijziging zou komen. Mr. Boon vroeg nu den Minister zich nader en duidelijker tegenover de Kamer te verklaren. Hierna stond Minister Ver schuur op en legde een soortgelij ke verklaring af, als hij in den Middenstandsraad heeft gedaan. Hij kondigde een wetsontwerp aan tot wijziging van de Win kelsluitingswet. Dit ontwerp zal niet alleen eenige technische her zieningen bevatten, waartoe de opgedane ervaring aanleiding geeft, maar bovendien zullen voor bepaalde bedrijven de voor schriften inzake Zondags-sluiting eenigszins soepeler worden ge maakt, met het oog op den crisistijd. Maar zoo voegde de Minister hieraan uitdrukkelijk toe van principieele wijzigin gen der Zondagssluiting is geen sprake en de nieuwe voorschrif ten zullen niet van verstrekken- den aard zijn. Na 's Ministers mededeelingen werd, op voorstel van den heer Boon, het ontwerp-Vos voorloo- pig van de agenda afgevoerd. De Kamer is nu in afwachting van het regeerings-ontwerp. Ambtenaren-wet. De Kamer behandelde vervol gens een wetsontwerp tot wijzi ging van de Ambtenaren-wet waarvan, kort gezegd, de bedoe ling deze is om de Kroon (de Regeering) bevoegdheid te geven in laatste instantie in te grijpen in de rechtspositie, met name ook in het salaris van alle ambtenaren, dus ook die van provincies en gemeenten. Het was deze nieuwe bevoegd heid, tegen het verleenen waar van verschillende sprekers be zwaar maakten. De heer Drees zette de oppositie in hij zag in de nieuwe regeling, waardoor de Regeering de salarissen van alle ambtenaren zou kunnen vaststel len, een aanslag op de gemeen telijke autonomie. Van deze nieuwe uniformiteit moest hij niets hebbenvolgens hem gold het hier slechts de politiek, om betere salarissen neer te drukken. En niet alleen de revolutionaire socialist Sneevliet en de commu nisten kwamen dit betoog van den sociaal-democraat steunen, maar ook grootendeels althans, de vrijzinnig- democraat Kooiman en de katholliek IJsselmuiden. Ook volgens hen zou de nieuwe ziel had moeten dragen. Zou die ziel voor altijd gebroken zijn Hij hoopteneen. Evenals thans reeds de belofte van het nade rende voorjaar gehoord werd in het smeltwater van de sneeuw, zoo zou het ook in haar arme, thans door win terkou verstijfde ziel weer lente worden. HOOFDSTUK XX. Drie maanden waren er verloopen. Twee vrouwen stonden op het terras van een villa, die in 't groen versche len aan den oever van het Qardameer lag. Ze keken naat een klein meisje, dat lachend een vlinder trachtte te vangen. Het waren de gravin Koschwlnski en Helene Biron, die zich over de de vroolijkheid van Mary verheugden. Wat is ze gelukkig, mompelde de gravin eindelijk verstrooid. Maar 't is waar wat weet men op haar leeftijd van kommer en verdriet Helene. die door de gravin geheel als vriendin behandeld werd en niet als gouvernante, maar als lieve gast mee naar de vilta „Ferra" was gegaan, keek verrast op. Heb je dan ook fiu nog zorgen en verdriet, beste Qrace Me dunkt, en ver-slrekkende regeerings-be- voegdheid leiden tot „doodende uniformiteit" op het gebied der ambtenaars-salarissen en ook zij achtten haar een inbreuk op de gemeentelijke zelfstandigheid. Maar door andere afgevaardigden werd dit standpunt bestreden de anti-revolutionair Smeenk, de christelijk-historicus Rutgers van Rozenburg en de liberaal Van Kempen juichten het toe, dat er meer eenheid gebracht zou wor den in de ambtenaars-salarissen, want er zijn op het oogenblik voor gelijke werkzaamheden en gelijke functies vaak .ontstellende verschillen" en gemeente-ambte naren verdienen vaak veel meer dan die van den staat. Alleen vroeg de heer Van Kempen of het niet mogelijk was, in de nieuwe regeling alsnog het sala ris van Gedeputeerde Staten in te schakelen. Minister de Wilde heeft de strekking van het ontwerp nog eens uiteengezet en als noodza kelijkheid voorop geplaatst, dat er inderdaad meer eenheid dient te komen in de rechtspositie der ambtenaren. Als de lagere or ganen dit niet inzien en hun ver antwoordelijkheid niet voldoende beseffen, zal het hooger gezag dienen op te treden. Tegenwoor dig ziet men zei de Minister dat de verantwoordelijkheid wordt verplaatst naar partijbestu ren en partijvergaderingen, krach tens welke besluiten raadsleden dan moeten handelen, op straffe van zetelverlies. Daartegen dient de gemeentelijke autonomie te worden beschermd. Zoodoende brengt het ontwerp feitelijk een repressief toezicht, en zoo noodig zal de Kroon ingrijpen, maar overigens houden de gemeente besturen alle mogelijke vrijheden. In plaats van Gedeputeerden komt dus voortaan de Kroon. De Re geering zal, beter dan Gedepu teerden, het geheel kunnen over zien. De Minister sprak de ver wachting uit, dat het niet dikwijls noodig zal zijn om in te grijpen, maar als het moet, zal het ge beuren: het is echter niet zijn voornemen, om maar voortdurend in te grijpen en bovendien zal het georganiseerd overleg overal be houden blijven. En zoo werd het wetsontwerp met 45 tegen 18 stemmen aan genomen. De socialisten en de communisten stemden tegen. het leven ligt nu toch weer helder en zonnig voor je, zooals ons mooi Lago di Qarda daar beneden De gravin antwoordde niet dadelijk. Na een poosje zei ze t Je hebt mij nog niet verteld, wat onze beste dwaze Peter heeft geant woord op je laatsten brief, waarin je hem meldde, dat je mij lo mijn een zaamheid nog een poosje gezelschap wilde houden. Een glimlach van geluk vloog over het schoone gelaat van Helene, O, hij doet eens weer alsof hij erg boos is. en dreigt zelfs. Wat hij dreigt Ja. Dat hij ons hier plotseling overvallen en mij met geweld ontvoe ren zal, als ik nu niet eindelijk vrij willig zijn vrouw word. En dat zou je zeker volstrekt niet onaangenaam vinden is 't niet Q.ace. Je weet toch wel mom pelde Helene verlegen. Ja, ik weet, dat jij je geluk uit stelt uit medelijden en vriendschap voor mij. Maar ik mag dat werkelijk niet langer aannemen hoewel het hier zeer, zeer eenzaam sai worden zonder jou (Slot volgt), AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 1