belangrijk: Inhoud voldoende voor 21/2-3 emmers (25-30 liter) water. Geen zeep of zeeppoeder eraan toe voegen, daar zulks overbodig is! Meng de benoodigde hoe veelheid Persi' met een beetje koud water aan tot een dun papje, waarin zich geen klontjes meer mogen bevinden. Voor eiken ketel „witte wasch" steeds een nieuw sop met koud water bereiden. Het 1gebruikte Persil-sop kan nog zeer goed benut worden voor het wasschen van bont goed en voor allerlei andere reinigingsdoelemden. Om de wasch in de week te zetten en schraal water zacht te maken: „Henco", Henkel's wasch- en bleeksoda. van de huidige moeilijkheden in het Verdrag van Versailles er. in te fout a van de samenstelling ervan De «Dfiily Exnrpss* sclvijft dat het Verdrag van Locarno niet binderij meer is, omdat Frank rijk zijn ontwapeningsbeloften heeft geschonden Het blad geeft te kennen, dat Engeland zich af zijdig dient te houden van de conflicten op het Europeesche continent. AXEL. 20 October 1933. Onder voorzitterschap van dhr. F. Hiemstra alhier werd gister avond een ledenvergadering ge houden van de Vereeniging tot expl. van een Bad- en Zwem-in richting alhier, welke door onge veer 30 personen werd bijge woond. De vergadering had het karakter van de jaarvergadering, die reglementair in Februari moet worden gehouden. De vervroeging vond echter, zooals de voorzitter zeide, haar oorzaak in enkele dringende aangelegenheden, welke nauw verband houden met het finantiëel beheer. Spr. gaf hierna een globaal overzicht van het verloop der zaak, welke alleszins reden tot tevredenheid gaf. Er werd van de nog eenvoudige badinrichting een druk en dank baar gebruik gemaakt en dat deze voldoet aan de meest noo- dige behoeften, bleek wel daaruit, dat noch in den loop der ver gadering, noch bij de omvraag 'een enkele klacht of opmerking over de inrichting werd geuit. Ondanks het drukke gebruik en het aantal leden, dat in enkele maanden tot 175 klom, was toch het financieel saldo negatief, d.w z er is afgescheiden van stich- tingskosten en bezit tekort. Toch moet dat geen reden zijn tot bezorgdheid, want het bestuur gelooft, gezien het verloop, in een gunstige toekomst. Ook wij vertrouwen, dat als de gemeente door hare toegezegde subsidie de vereeniging in staat stelt, hare vleugelen uit te slaan en de inrichting uit te breiden en verder te volmaken, men hier algemeen gebruik zal maken van de badinrichting en het inderdaad wordt een volksbad. Het opko mend geslacht gaat als het ware dagelijks bader, en wie dat doet en de gelegenheid heeft, laat dit in geen tientallen jaren na, terwijl bovendien de volksgezondheid meer en meer ook op dat gebied haar eischen stelt. Uit de cijfers bleek, dat er 307 abonnementen loopende waren. Er zijn totaal 9305 baden ge nomen, waarvan 6286 heeren en 3019 dames, wat gemiddeld 97 baden per dag is. De ontvangsten bedroegen f 545.62 en de uitgaven f 626.85 Behalve dit tekort van ruim f 80 zit men nog met een sommetj van 4 a 500 gld., dat in de stich tingskosten zit, maar op eei exploitatie als deze maakt dal niet uit. Tenminste als de vereeniging en bestuur op meer vaste basis rusten dan tot heden. E i daarom is noodig de Konink lijke goedkeuring, opdat er recht persoonlijkheid uitga van de ver eeniging. Algemen werd dat begrepen en werd dus zonder stemming besloten die goedkeu ring op de statuten aan te vra gen. Trouwens is dit een van de voorwaarden waarop de ge meenteraad subsidie toezegde. Maar alvorens reglement en sta tuten aan de Kon. goedkeuring te onderwerpen, wenschte men eenige wijziging daarin, of liever enkele bepalingen foe te voegen Zoo werd bepaald de contributie te bepalen op een maximam van f2, f3 en f4, voor gezinsinko mens van resp. tot f 1300, f 1800 en meer. Het bestuur kan nu de contributie naar behoefte vast stellen, doch niet hooger dan genoemde cijfers. Voorts werd nog bepaald, dat ieder gekozen bestuurslid hoof delijk aansprakelijk is voor de financiën der vereen, tot één vijfde deel en die verantwoordelijkheid draagt tot een ander in zijn plaats is benoemd. Dit was noodig, omdat Ged. Staten aan B. en W, dezer gemeente hadden gevraagd, 9MPRHW welke waarborg de gemeente had voor de jaarlijksche aflos van f160. (De subsidie bedraagt f1600 met 10 pet. aflos per jaar) Men hoopt, dat de gemeente hiermede genoegen zal nemen. Nadat een en ander uitvoerig en deskundig was besproken, werd een kascommissie benoemd, in de heeren J. Fanoy.J. Bouwma, en C. van Bendegem met J. Ver maas als plaatsvervangers. Wegens period, aftreding wer den herkozen als bestuurslid de heeren A. J. Antheunis en C. Hamelink, resp. met 23 en 16 stemmen. Nadat nog enkele vragen naar genoegen waren beantwoord sprak de voorzitter zijn tevreden heid uit over de wijze waarop de badmeester zich van zijn taak kweet en deelde mede, dat ook van de zijde der badgasten meer malen lotiitingen over zijn op treden werden vernomen. Hij hoopte dat dhr. Huijssen, die niet ter vergadering was, zoo voort mag gaan, wat zeker in het belang der vereeniging is Met dank voor de opkomst werd hierna de vergadering gesloten. Da Jaarmarkt. Als gevolg van verdere bespre kingen en voorbereidende maat regelen kan thans als vaststaand worden gemeld, dat de Axelsche Jaarmarkt dit jaar zal gehouden worden op Dinsdag 28 Novem ber. Zooals reeds is gemeld, is de leiding daarvan in handen van degenen, die er het meest belang bij hebben, nl. den veehandel, de slagers en de veefokkers en is het diensvolgens ook te te ver wachten dat die markt beter ge organiseerd, meer aanvoer en be tere handelsresultaten zal af werpen. Wat dit laatste betreft, moet natuurlijk in aanmerking ge nomen worden, dat ook de vee handel in groote mate de nadee- len ondervindt van de crisis en de belemmerende maatregelen, d?e het buitenland neemt. Des te meer echter moeten we het prijzen in het bestuur van den Slagershond en dat van den Veehandel in deze streek, dat zij niet het hoofd in den schoot leg gen, maar integendeel zich door optimisme laten leiden en trachten de veemaikt weer op te bouwen. Het is jammer, dat dit door den Raad onzer gemeente nog niet beter werd ingezien en alzoo amper kon worden besloten tot een subsidie van f30, terwij! de jaarmarkt vroeger voor de ge- méente een uitgaaf eischte van f150. De marktcommissie moet zich daardoor beperken in het maken van reclame en het is o.a. gebrek aan reclame geweest, dat de Axelsche Jaarmarkt de laatste jaren wegkwijnde. Er is echter nog meer. In een gehouden bijeenkomst van afge vaardigden van de verschillende medewerkende vereenigingen tot het houden van de markt, vroeg de voorzitter, de heer H. J. Col- sen, ook namens anderen - aan Axels burgemeester of deze ook bezwaar maakte, wan neer zonder kosten voor de samenwerkende vereenigingen een muziekvereeniging werd uitg^noodigd, om bij de prijsuit- deeling ter eere van de prijswin* ners eenige muzieknummers te geven. Van bepaalde zijde werd

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2