Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. De Liberale Stantsparty. De Zaterdagmiddag te Utrecht gehouden partijvergadering van de Liberale Staatspartij „de Vrij heidsbond" was zeer druk be zocht. Mr. D. Fock, minister van Staat, deelde, na opening mede, dat deze vergadering belegd was ter verkiezing van een nieuwen voorzitter. Mr. W. C. Wende- laar, burgemeester van Alkmaar, is als candidaat voorgedragen en alle afdeelinger. hebben met die candidatuur instemming betuigd, zoodat mr. Wendelaar tot voor zitter der partij gekozen was. Aan u, aldus o.a. mr. Fock, tot mr. Wendelaar, om het Neder- landsche volk te doen begrijpen, dat fascisme en nat.-socialisme niet leiden tot heil van het volk, doch tot dictatuur, tot willekeur, om te doen begrijpen, dat de vrijheid wordt gewaarborgd door de liberalen en dat daarnaast noodig is een sterk gezag om de vrijheid voor allen te handhaven. Mr. Fock zeide daarna dank aan hen, die hem tijdens zijn voorzitterschap hebben gesteund, en met wie hij heeft samenge werkt. Hij wijdde voorts woorden aan de vrouwenclub en de Indische club der partij, den bond van Jonge Liberalen, de liberale jour nalisten, die de partij steeds trouw bijstonden en bijdroegen tot het succes, en uitte ten slotte den wensch, dat alle liberale mannen en vrouwen eendrachtig zijn, dat alle kleine verschillen op zijde worden gezet, dat men krachtig werkt voor de groote beginselen der liberale partij. De nieuwe voorzitter, mr. Wen delaar, bracht hierna dank voor het bewijs van groot vertrouwen, door hem tot voorzitter te be noemen. Hij stelde voor het volgende telegram aan de Konin gin te zenden „De Liberale Staatspartij, in vergadering te Utrecht bijeen ter verkiezing van een nieuwen voorzitter, hecht er aan, als eerste daad onder nieuwe leiding de belofte hou en trouw te hernieu wen", welk voorstel met luiden bijval werd aangenomen, gevolgd door het zingen van het Wilhel mus en een driewerf „Leve de Koningin". Mr. Wendelaar bracht hierna mr. Fock dank voor het vele werk, dat deze in een lange reeks van jaren voor de partij heeft gedaan. Hij is overtuigd, dat de leden hunne gevoelens willen bekrachtigen door mr. Fock te benoemen tot eere-voorzitter der partij. Donderend bijval was hierop het antwoord. Mr. Wendelaar deed hierna een dringend beroep op het dagelijksch- en het hoofdbestuur, de centrales, het secretariaat en de liberale pers om medewer king. Spr. stelde de vraag, of juist in dezen tijd, nu de hervormin gen in de maatschappij zich zoo bijzonder snel voltrekken, de tegenwoordige vorm van de libe rale staatsgedachte ook voor dezen tijd, die zoo tal van andere eischen stelt, nog past en her innerde aan Thorbecke. Thorbecke schiep zijn liberalen staat, opgetrokken op het funda ment der constitutioneele monar chie. Het moge hier nog eens nadrukkelijk gezegd worden, dat wij liberalen van de twintigste eeuw, nog volkomen staan en willen blijven staan, op ditzelfde standpunt, dat wij de constituti oneele monarchie beschouwen als het fundament van onze staatsinrichting. In die constitutioneele monar chie is de Kroon eene zelfstan dige macht evenals de volksver tegenwoordiging een zelfstandige macht is, maar zelfstandig gelijk in een lichaam de leden. In ons staatsbestek is dus de vorst geen marionet en wij, libe ralen, zullen er niet toe mede werken om Koningin Wilhelmina daartoe te verlagen Binnen het kader van de con gtitutioneele democratie is echter nog plaats voor veel verschil van opvatting omtrent het regeerings- beleid. Naar Reuter uit Brussel seint, zal de Moniteur morgen een koninklijk besluit bevatten, betreffende de gelijkstelling van Nederlandsche met Belgische on derdanen, voor de toepassing der Belgische wetgeving ten aanzien van invaliditeits- en ouderdoms- verzekering, zulks in overeen stemming met het Belgisch Hol- andsch verdrag. Voor bakkers. De Tweede Kamer heeft aan genomen met 52 tegen 21 st. het wetsontwerp inzake den bakkers- arbeid, waardoor het aanvangsuur voor bakkers met minder dan zes gezellen van 6 tot 5 uur wordt vervroegd. Paul Krugcrherdcnking. De geboortedag van den ge wezen president van Zuid-Afrika viel op 10 October en bij die gelegenheid werd in Den Haag een Krugertentoonstelling gehou den, welke is geopend door den gezant der Unie van Z.-Afrika, bij ons Hof, dr. H. D. van Broek huizen. Behalve alles wat op het leven van Paul Kruger betrekking heeft is er tentoongesteld de zil veren inktkoker, welke de Gelder land voorstelt, het oorlogsschip, waarmede de President naar ons land kwam. Het was het huwe lijksgeschenk van President Kru ger aan onze Koningin. Lyinbanden. Vanwege dan Plantenziekten- kundigon dianst te Wageningen schrijft men ons: Wintervlinders verschijnen, zooals uit den naam valt at te leiden, tegen den winter. Zoo dra het flink koud is geweest (eind October begin November) komen zy uit den grond te voor schijn. In den loop van den winter leggen de wijfjes haar eitjes, meestal aan de fijnere takjes, dichtbij de knoppen. Uit deze eitjes komen in het voorjaar de rupsen, .trekmaden geheeten, die de knoppen, bladeren, bloemen en jonge vruchten ernstig kun Den beschadigen. Eigenaardig is, dat de man nelijke vlinders kunnen vliegen, maar de wijfjes vleugelloos zijn Om in de kroon haar eitjes te leggeD, moeten deze wijfjes tegen den stam opkruipen Dit kan haar belet worden door om den stam een riDg van lyunaan te brengeD. Door het omleggen van lymbanden voorkomt men dus, dat de winterviindereitj^s gelegd worden en waar geeD eitjes zijn, kunnen geen rupsjes verschijnen. De lijm mag niet direct op den boom gesmeerd worden. Op een vlak gedeelte van den stam, plm. I M. boven den grond, bevestigt men met twee touwtjes, één boven en één be neden, een strook perkamentpa pier ter breedte van plm. 15 c.m. Op deze strook papier wordt de z g. rupsenlijm, d.i een lijmsoort, welka maanden lang kleefKrachtig blyfr, uitge smeerd. De beschadiging door trekma den kan, behalve door lijmbau den, voorkomen worden door een goed uitgevoerde late car- bolineumbespuiting. De fruit kweekera die van plan zijn bun boomen in Februari met carbo lineum te bespuiten, kunneD derhalve het omleggen van lijmbanden nalaten. Lymbanden dieneD uitsluitend om wintervlinders te vangeD niet om wormstekigheid te voor komen of andere rupsen dan trekmaden te bestrijden. Nadere inlichtingen wordeD koste oos verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen. AXEL, 17 October 1933. Er hebben zeer lang plannen in onze gemeente gehangen om te komen tot een vereenigings gebouw maar steeds bleef het bi, jlannen, niettegenstaande de be- hoefte eraan groot was. Ver- j blijdend is het daarom thans te zien, dat nu een bepaald plan tot verwezenlijking komt en de on dernemer, de heer H. P. Diele- man reeds de spade in den grond heeft gestoken. Hij heeft daartoe aangekocht den grooten moestuin enz. van de familie Kruysse en wie de Zeestraat doorgaat, kan reeds een beeld vormen van de grootte van het gebouw, waarvan het geraamte in ijzeren spanten is opgebouwd. Voorloopig is er nog meer niet van te zien maar vooruitloopend op de plannen, kunnen we me- dedeelen, dat het den heer Die- leman ernst is, om in onze ge meente een gebouw te plaatsen, dat in alle behoeften kan voor zien. De zaal zal zonder podium 500 personen kunnen bevatten, terwijl daarbuiten voor buffet, kleedkamer, garderobe, balcon, tooneel, repetitielokalen of welke bestemming men ook aan de onderdeden wenscht te geven alle gelegenheid is. Ook voor tentoonstellingsgebouw en ver gaderzaal zal hier een practische gelegenheid worden geschapen. Alles met al zal de heer Die- leman aan de ingezetenen onzer gemeente een dienst bewijzen, die niet genoeg gewaardeerd kan worden. Axel Vooruit. We vernemen, dat de suppor ters vereeniging voor de voetbal sport een contract heeft afgesloten met den autobus-ondernemer J. Maas te St. |ansteen, om de Cito- bus van Gebr. Esselbrugge te vergezellen bij de uitreizen van het Axelsche elftal voor de 2e klasse wedstrijden. Voorzeker zal dit moreelen steun geven, al is het, dat op andere wijze de technische steun zeer wordt ondermijnd en dit tot gevolgen zal moeten leiden, die de beste spelers tegen de borst stuiten. Zaamslag. In de gisteren gehouden ver gadering van den Gemeenteraad was dhr. Haak afwezig. Omtrent de wijziging der steun regeling was dhr. Buijze niet te vreden met het verdwijnen van het orgaan aangezien de Minis ter zulks voorschrijft, wil hij een commissie van advies, was door B. en W. nader zal worden over wogen. Het bekende verzoek van den Bond van Koffiehuishouders enz. werd breedvoerig besproken. B. en W. wilden uit geldgebrek liever niets veranderen. De h.h. D. Dees, Buijze, Wisse, Maas, en A. Dees willen wijziging. Aangezien het slechts 5 percee- len omvat kan de schade voor de gemeentekas niet zoo veel bedragen. Het punt werd aan gehouden en ko.nt bij de begroo ting 1934 opnieuw ter sprake met gegevens van B. en W. Een door de schippers ge vraagde verlaging van havengel den aan den Margarethapolder werd niet toegestaan. Aan de hand van een desbe treffend verzoek van het N.V.V. om werkverschaffing, meer steun en kolenbo. s voor de werkloo- zen ontspon zich een breedvoe rige discussie. Dhr. Buijze wilde kolenbons, omdat er bitter weinig verdiend is en anders bij het Burg. Arm bestuur zal worden aangeklopt. Dhr. Maas wilde rioleering te Othene en besprak uitvoerig de cumulatie van pensioenen en tractementen. Dhr. Koopman was ook voor kolentoeslag en wilde kastrekkers met crisissteuntrekkers gelijk stellen, benevens toeslag op het dorschen met den vlegel. Dhr. Hamelink voelde voor het laatste niet veel, omdat de nieuwe soorten tarwe bijna niet met den vlegel te dorschen zijn. Dit was dhr. D. Dees roerend met hem eens. Dhr. A. Dees echter niet. De Voorz. wilde het verleggen van draineerbuizen -steunen, wat hard noodig is. Dhr van Hoeve was voor het denkbeeld van dhr. Koopman en wilde nu reeds bij de regeering aankloppen. Aldus werd besloten. Enkele artikelen van de nieuwe bouwverordening werden op advies van Ged. St. gewijzigd. De rekening over 1932 werd vastgesteld met een nadeelig slot van f 5655,83. Op voorstel van B en W. werd besloten met ingang van 1 Januari het aantal opcenten op de grondbelasting van 10 te brengen op 20, wat f 800 opbrengt voor ongebouwde eigendommen. Dhr. Koopman vond dat on billijk, aangezien de grond niets oplevert. Dhr. van Hoeve was dit wel met hem eens, maar betwijfelde dat we fer met de belasting nog niet zijn. Bij de londvraag vroeg dhr. Wisse wanneer een nieuw hoofd aan de o.l. school te Othene wordt benoemd, aangezien er veel wachtgelders zijn. Men schijnt echter bang te zijn voor het be noemen van wachtgelders Be halve de richting doet ook de leeftijd mee, want velen zijn er boven 60 jaar en anderen komen niet graag naar Zeeuwsch-Vlaan- deren. Bovendien voldoet het tijdelijk hoofd uitstekend. Dhr. Buijze vroeg naar de di stributie van goedkoope marga rine voor werkloozen, wat de voorz. echter nog al een doornig pad vond om te bewandelen. Opslag van rleeseh. Met ingang van Maandag is van Regeeringswege de heffing op rundvleesch verhoogd tot del ging van het verlies, dat wordt geleden door de inkrimping van den veestapel. De accijns is nu 30 pet. van het levend gewicht, wat voorheen 10 pet. bedroeg. In verband daarmede is een algemeene prijsverhooging inge treden van het vleesch bij ver koop in het klein, in Zeeuwsch- Vlaanderen bedraagt die verhoo ging 25 cent per kilo voor le soort en 15 ct. voor 2e soort vleesch. Aan den zeedijk bij de KI Huijssenspolder onder de ge meente Zaamslag is een volwas sen zwartbonte stier aangespoeld. De afdeeling Oostburg der Vereeniging voor Volkenbcni en Vrede organiseert tegen 18 Oc tober a.s. des avonds een groote bijeenkomst in het Beursgebouw. De heer H. C. G. J- van der Mandere uit Den Haag zal daarop een rede houden over De Volken bond en zijn plaats in de tegen woordige internationale omstan digheden. Naar we vernemen worden ernstige pogingen in het werk gesteld om ook le Axel en te Neuzen een afdeeling te vormen. Ook geslaagd. Op i 1 dezer behaalde de hond van opperw. Den Toom te Sluis kil een certificaat van de Konink lijke Nederlandsche Politiehonden- vereeniging, als verdedigingshond. Ged. Staten van Zeeland hebben aan J. Maas te St. Jan steen vergunning verleend voor een autobusdienst van Koewacht over St. Jansteen naar de Belgi sche Grens in de richting van St. Nicolaas alleen op Donder dagen. Duizend smokkelaars in actie Volgens het Dagbl. v. N. Br. zouden sedert de voiige week ruim 2 millioen K.G. rogge over de grens zijn gesmokkeld, waarvoor te Stekene 1000 man in actie waren om de rogge binnen te smokkelen. Het is Russ sch graan, dat uit een stoomschip in Antwerpen is gelost De ambtenaren staan er machteloos tegenover, maar feil is, dat men vermoedt, dat de roggesteun door dien invoer niet tot zijn recht komt. De Nederl. rogge komt op f 7.50 per 100 K. G. en de Rus sische wordt aan f5 uog met winst verkocht. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgenomen wekelijksche open baarmaking i.z. Het Handelsre gister ontleenen wy het volgende Nieuwe inschrijvingen. Gebr, M. de Bruyn, Steen- kamplaan 8, handel insteenkolen. Venn.Minikus Micbiel de Bruijn Ter Neuzen, Axalschestraat 49 en Micbiel Minikus de Bruijn, Ter Neuzen, Steenkamplaao 8. ('2304). Richard Vandevoorde, Sluis, Nieuwstraat 16, handelaar en commissionnair in granen. (2303). Wijzigingen. Garage de Hullu, Breskens, Dorpsstraat K 7, handel in auto's motoren en rijwieleü, verbuur- en reparatie-inrichting. Handels naam gew. in Firma Van Put ten en Vroon, Garage de Hullu. Aan bedrijf toegevoegd een taxi onderneming onder den naam „Citax De kleur der wagens, welke dit bedrijt uitoefenen is boven zwart, onder geel. Abraham de Hullu, Cadzand, O 22, molenaar. Overl. E Abra ham de Hullu. Nieuwe E Jozi- as Levinus de Hullu N.V. A. C. Lmsen's Stoom vaartmaatschappij, AxeDche- straat 11, reedei ij. Uitgetr. comm. J. W. Lensen. N.V. Zuid-Nederlandsche S:oomvaartm»atschappij, Provin ciale weg 11, reederij. Overl. comm.L. F M. van Waesberghe. Opheffiogen. E F. Jansens, Oostburg, Nieuwstraat 47, handel in vee voeder N V. Nederlandsche Vlasindustrie „Canisvliet" te Sas van Gent, de Jongestraat 1, handel in- en bewerken en be reiden van vlas alles in den meest uitgebreiden zin. V.J. A. van Rompu. Te Middelburg Irof de politie een tweetal wandelaars aan, die van uit Vlissingen naar Middel burg waren gekomen en blijkbaar verdwaald waren. Het waren 2 kleuters van 2 en van 4 jaar, waaromtrent de ouders te Vlis singen zich erg ongerust hadden gemaakt wegens hun lang uit- blijv en. Zaterdagmiddag is te Mid delburg in het café van Van Zweedei, brand ontstaan De brandweer was spoedig ter plaatse en slaagde erin den brand te be perken tot het café en een daar- achtei gelegen houten deel van het gtbouw. Na een half uur kon het meeste materiaal inrukken. Zaterdag ontstond brand in de schuur van d n landbouwer D. Kusse te Veere, vermoedelijk doordat bij het aanvullen van de tank van de dorschmachine de benzine tot ontbranding is over gegaan, met het gevolg, dat een hooge vlam opschoot en de om- ligg-nde graanschoven aantastte. Gelukkig heeft" men het mee- rendeel der levende have kunnen redden, doch een tweetal konijnen en een paar kippen zijn verlo ren gegaan Een dochter van mevrouw Roberti, de bekende circusdirec trice, heeft al geruimen tijd ge leden, bij het veelbesproken conflict met den burgemeester van de Haarlemmermeer, van den majoor dei rijksveldwacht een sabelklap op-den rug gekre gen. Het meisje heeft daarvan steeds hinderlijk gevolgen on dervonden, speciaal wanneer zij in het circus moest optreden. Thans meldt 't Volksblad dat mejuffrouw Roberti in het zie kenhuis te Zaandam is opgeno men, omdat geneeskundig ingrij pen in verband met een drei gende verlamming niet mocht uitblijven. Zondag heeft een uitslaande brand gewoed in het perceel Houtmanstraat 38 te 's Graven- hage, welke vermoedelijk is ont staan doordat een bewoner, die daar een kamer had gehuurd, in een kast vonken uit een bran dende pijp had laten vallen. De zolderkamer en een stuk van den zolder brandden uit, terwijl hef dak eveneens door de vlammen werd aangetast. A T ,1 1 <7 K V

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2