ragfijne draadjes bestaat IJ w 1 innen goed een pak Persil op 3 emmers water De grove, met de hand geweven stoffen, zooals onze grootmoeders die nog droegen, zijn er bijna niet meer. Daarom dient men tegenwoordig, voor die fijne weefsels, een waschmethode toe te passen waarbij het goed volkomen gespaard blijft. Vóór alles moet hard wrijven en boenen vermeden worden, Met Persil. het eenige zelfwerkende wasch- middel, krijgt U - met eenmaal kort koken - zónder wrijven en boenen een hagelwitte en heerlijk frisch ruikende wasch. Gebruikt Persil echter steeds alléén, zonder eenige toevoeging van zeep of zeeppoeder. En zooals de gebruiksaanwijzing het aangeeft: wm ae wascn in de week te zetten en schraal water zacht te maken „Henco Henkei s wasch- en bleeksoda. Dhr. OGGELU hebt er toch ook een aangewezen Dhr. 'T GILDE: Die heeft de Raad benoemd, maar ik niet. Toch ben ik tevreden over de samenstelling en heeft de com missie De VOORZ.De commissie komt hier niet in bespreking. Het gaat over het rapport, dat is aan de orde. Over de com missie Iaat ik geen beoordeeling toe, door niemand. Dhr. 't GILDE Dan over het onderzoek. Dat zou reeds dade lijk na 15 Aug. kunnen h. bben plaats hebben, doch er verliepen sinds nog 3 weken, zoodat het werk al bijna voltooid was, toen de commissie nog benoemd mocht worden. Ook heeft spr. gevraagd bij het onderzoek te genwoordig te mogen £ijn, maar dat is me geweigerd door B. en W De commissie dacht er ech ter anders over en heeft mij wèl toegelaten en spr. prijst hun optreden. Dat het een groot bezwaar was om de benoeming zoo lang uit te stellen heeft ook de commissie gevoeld, toen ze zag dat het werk zoo ver gevorderd was en vooral ten opzichte van opleg ging van balken en koppelingen was ingrijpen niet meer mogelijk zonder groote moeilijkheden, al zijn ze dan ten slotte nog afge keurd De VOORZ.Dat is niet aan de orde. Dhr. 't GILDE Dat staat hier toch in 't rapport I En dan wordt er beweerd, dat het plaatselijk gebruik is. Daar protesteer ik tegen, zei spr., namens alle Axelsche ambachtslieden, dat het plaatselijk gebruik is, dat koppel- balken aan elkaar gespijkerd worden met planken! Het is spr. niet te doen om personen te tn ffen, en hij eischt daarom niet, dat men dag en nacht bij het werk staat. Maar men behoeft tijdens zoo'n werk ook niet met vacantie te gaan. Spr. moet dit zeggenmen is geen Raadslid om zich vrienden te maken. Tenslotte nog de verhouding tusschen aannemers en opzichter. Ik heb, zei sprniemand beschul digd van fraude of knoeien, maar men mag toch van een ambtenaar verwachten en vertrouwen, dat er beter en nauwkeuriger toezicht is, dan hier heeft plaats gehad. Dhr. OGGEL kwam tegen de houding van dhr. 't Gilde op en verdedigde de houding van B. en W. Spr. was toen waarne mend burgemeester en als dhr 't Gilde zegt, dat B. en W. hem weigerden om bij het onderzoek tegenwoordig te zijn, dan was dat, omdat we een onpartijdig en rustig onderzoek wilden waar borgen. De commissie was kun dig genoeg om zelfstandig te werken en gebleken is dan ook, lat hek werk volgens bestek tri teekenmg is uitgevoerd. Wat betreft het uitstellen, dat komt, omdat er ook heeren van de commissie vacantie hadden Om volledig te zijn heeft de commissie dhr. 't Gilde nog uit genoodigd om fouten aan te wij zen en toen is juist gebleken, dat op plaatsen, die dhr. 't Gilde aanwees, het werk in orde was. Dat niet alles eerste sóórt en kwaliteit is, komt hoofdzakelijk, doordat het werk zoo goedkoop mogelijk mocht worden uitge voerd Er is dus gebleken, dat er niet geknoeid is. De gem.-opzichter heeft nog voorgesteld om een dagelijksch opzichter te nemen, maar de zuinigheid heeft er ons van weer houden, ofschoon spr erkent, dat het beter geweest was. Dhr. ORTELEE bevestigde dat het fout was, dat er geen dage- lijksche opzichter was, die de fouten tijdig had kunnen aanwij zen en hij acht dat voor de toe komst noodzakelijk bij dergelijke gebouwen. De gem.-opz. kon er niet eiken dag bij zijn. Dhr. DE RUIJTER zei, dat hij blij is, dat er een commissie aan gesteld is geworden. Dhr. 't Gilde deed wel, alsof het een simpele vraag was, maar er heerschten intusschen toch in en buiten den Raad heel andere ge dachten en er werd zelfs al ge- (Eerst oplossen in een beetje koud water tot een papje, zonder klonten). E. Ojtermonn Co. t Mondei Mij1. N.VAmsterdam. zegd, dat er een schijn was weg te nemen. Welnu, we kunnen nu tevreden zijn over de afwer king. Men hoorde meeningen, alsof er heelemaal niets in orde was, en nu blijkt, dat er volgens bestek en teekening is j_e.verkt. En daar ging het om. Er rest alleen nog, zei spr., de toepas sing van de kapconstructie en die is zoo luidt het vol gens plaatselijk gebruik. En als we nu zten, dat er kazernes in ons land staan van f 100.000 en meer, dan kunnen wij tevreden zijn over den bouw, over het rapport en over den gem.-opz., in wien ons vertrouwen niet is geschokt, maar bevestigd. Dhr. VAN KAMPEN vond het spijtig, dat dhr. 't Gilde nog op de zaak doorging nu alles in orde is bevonden. Er is een fout ge maakt, zekermaar wie maakt geen fouten Maar de grond der zaak was, dat men meende, dat er fraude gepleegd was, wat wel bleek uit hetgeen dhr. 't Gilde zeide, nl. dat er hout was ge bruikt van minne kwaliteit en dat bekrachtigde door zich te be roepen op de uitspraak van am bachtslieden. En daartegenover komt nu de verklaring, dat alles van goede kwaliteit is. Spr. zei, dat men beter over 5 pet. ver laging kan spreken, dan iemand zoo onder verdenking te brenge n Dhr. 1Z. de FEiJTER dacht dat deze zaak met de indiening van het rapport nu afgeloopen was De VOORZ Het rapport kan besproken worden. Dhr. DIELEMAN merkte op, dat met dat al toch weer enkele menschen in openbare Raadszit ting zijn gedupeerd en dat terwijl hier verscheidene groote gebou wen zelfs kerken en scholen staan, die door ingezetenen zijn gezet en waarop we trotsch mogen zijn. Dhr. VAN DE BILT vond het jammer, dat de les weer zooveel geld kost. We hadden met de kazerne bezuinigd en nu is het weer weg. Men kan zich toch niet altijd aan praatjes storen. Iemand vroeg hem zelfs of het waar was, dat aan de kazerne f 6000 was verknoeid. Spr, had voor zich liever geen commissie benoemd, omdat hij vertrouwen had in de zaak. Dhr. HAMELINK was evenais dhr. de Ruijtcr verheugd over den uitslag der commissie, om dat de zeer ernstige en niet sim pele klachten van dhr. 't Gilde niet gerechtvaardigd blijken te zijn. Deze toch had gezegd, dat hout van minne kwaliteit was gebruikt en daarom was spr. vóór het aanstellen van een com missie. Als waar was gebleken, wat dhr. 't Gilde zeide, dan was de commissie werkelijk een be zuiniging geweest, maar hij had zich een berg gesteld en heeft een muis gebaard. Het is ver keerd, dat men zich laat leiden door personen, die erop uit zijn, anderen te blameeren en te meer, waar dhr. 't Gilde nooit de laatste is, om iemand op de teenen te trappen. Spr. had dhr. 't Gilde zelf in de commissie willen heb ben, om aan te toonen, welk hout niet deugde, maar spr. is evenzeer verheugd over deze commissie, en niet om dhr, 't Gilde in zijn hemd te zetten, maar omdat we nu vertrouwen kunnen schenken aan de am- brchlslieden en aan den opzichter. Dhr. 'T GILDE trachtte zich alsnog te verdedigen door zich op het rapport te beroepen, doch de VOORZ. viel hem in de rede met de verklaring, dat het zwart op wit staat, dat het werk vol gens bestek en teekening is uit gevoerd. Dhr. 't Gilde, zei spr., kan er anders over denken, maar het rapport van drie deskundigen luidt zoo en da; r.nede is het u't, Dhr 't GILDE: lk word van dhr. Hamelink getart en wil me verdediger, want hij is er nooit geweest. De VOORZ.Er zijn 2 mee ningen. U gelooft het rapport niet of wel. Zoo ja, dan ver wacht ik, dat U ruiterlijk ver klaart, dat U abuis hebt gehad en ongemotiveerd uw beschuldi gingen hebt uitgesproken. Dhr. 't GILDE: Ik kom op tegen dhr. Hamelink, die... De VOORZ.: Neen, het gaat over het rapport en het spijt me,

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2