Landbouw. het rondleiden der bezoekers precies op de hoogte waren. Het staat zeer nadrukkelijk vast, dat niemand ongezien de scherpe controle kan passeeren. En zeker niet iemand met brandmateriaal. Want brandmateriaal is er over vloedig geweest. In Londen heb ben wij een getuige gehoord, een door en door betrouwbaren bui- tenlandschen journalist, die met omstreeks veertien andere jour nalisten op den avond van den brand om elf uur in den rijksdag is geweest en daar heeft gecon stateerd, dat er zeer groote voor raden brandbaar materiaal waren, zeer groote voorraden kranten, die door brandweerlieden uit de zaal naar de gangen werden ge veegd de proppen watten, ge drenkt in petroleum en benzine, hebben wij met eigen oogen ge zien. Het zal u bovendien bekend zijn, dat de brand in zeer korten tijd is gesticht. De laatste brie venbus is 't laatst om 8 50 leeg gehaald de ambtenaar, daarmee belast, heeft den geheelen rijks dag moeten doorloopen, alvorens bij den laatsten uitgang te komen. Hij heeft niets ongewoons be speurd en zelfs geen brandlucht geroken. Dus toen was er nog geen brand. Om 9 15 stond de rijksdag in vlammen, niet opéén punt, maar op vele plaatsen. Kan één man dat hebben gedaan, een half blinde bovendien, die tevoren nooit een voet in het rijksdaggebouw had gezet? Op grond van deze getuigen verklaringen zijn wij dan ook in Londen met algemeene stem men tot de conclusie gekomen, dat Van der Lubbe den brand onmogelijk alleen kan hebben gesticht en dat zijn medeplich tigen, die van den brand alle voordeelen hadden, bij de natio- naal-socialisten moeten worden gezocht. Tot dusver is er in Leipzig nog niets gebeurd, dat het tegendeel van deze conclusie heeft aangetoond. De Iepenziekte. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden welk een schade deze ziekte onder het gewas heeft veroorzaakt. Reeds enkele jaren is men bezig met de studie om die ziekte te bestrijden en om te toonen welk een resultaat die studie heeft afgeworpen, heeft het Comité ter Bestudeering en Bestrijding van de Iepenziekte van 2628 Sept. een tentoon stelling te Goes gehouden. In Zeeland, meer nog dan in andere deelen van ons land, is de iep van groot belang, niet alleen uit een oogpunt van landscbaps- 8choon, maar ook in economisch opzicht. De beplanting van we gen en dijken en om de boer derijen bestaan er op vele plaatsen uit iepen, en deze ver tegenwoordigen een groot- waarde. Het bout van den Zeeuwscben olm is n.l. zeer ge zocht van wege zijn uitstekende hoedanigheid. Geen wonder, dat men juist in Zeeland de groote verbreiding van de iepen ziekte, die daar reeds veie slachtoffers heeft gemaakt, met angst gadeslaat. Op de tentoonstelling was zooveel mogelijk alles bjjeenge bracht, wat kon disnen om een inzicht te geven in het wezen van de iepenziekte. Men zag er vele stukken hout van door de iepenziekte aangetaste boo men, een bruine verkleuring van het joage bout was als ge volg van de aantasting waar te nemen. De veroorzaker van de iepenziekte, de zwam Graphium ulmi, was tentoongesteld, ge kweekt op verschillende voe dingsbodems. Foto's, waarop verschillende stadia van de iepenziekte waren afgebeeld, serie platen, evenals grafische voorstellingen van de verwoes tingen, welke de iepenziekte heett aangericht. Terwyl de Amerikaansche soorten alle zoer vatbaar zjjo, komen er onder de A/iatische enkele niet-gevoe- lige soorten voor. De hoop wordt gekoesterd, dat er onder de uit gezochte exemplaren zich een enkele bevindt, die den tegen- woordigen Hollaodschen iep zal kunnen vervangen, waarmede het vraagstuk van de iepen ziekte feitelijk zou ziin opgelost. Ook werd een volledig over zicht gegeven van de levens wijze van den grooten eD den kleinen iepenspintkever, welke kevers de zwam Graphium ul mi van den eenen boom op den anderen overbrengen Men kon nagaan, boe de larven van de genoemde kevers doorvreten in het zieke hout, besmet raken met de sporen van Graphium ulmi en hoe de pas uitgevlogen kevers bij bet knagen aan jonge takken deze sporen in gezoDd bout overbrengen en zoo de ziekte verspreidden Uit het aanwezige materiaal bleek dui delijk, dat een doeltreffende be strijding van de spintkevers alleen kan worden toegepast, indien alle eigenaren van zwaar zieke of doode iepen deze hoo rnen laten rooien en ze ont schorsen of onder water bewa ren. Een derde gedeelte der ten toonstelling was verzorgd door het Staatsboschbeheer. Verder trof men inzendingen aan van verschillende firma's, die deden uitkomen, voor welke practische doeleinden het iepen bout wordt gebruikt (in de wa genmakerij, carosseriebouw, voor borstelwerk, stoelen, klompen enz.) Vermelden wij tenslotte nog een atdeeling litteratuur, waar onder een volledig stel mede- deelingen, die sinds de oprich ting van het Iepenziekte-ComLé in 1930 zijn verschenen. Boven hei tentoongestelde was een reeks opschriften aange bracht met verschillende spreu ken, die zeer in bet kort bet voornaamste van de iepenziekte en wat daarmee samenhangt, aangaven. AXEL, 3 Ootober 1933. Hedenmiddag werd alhieronder voorzitterschap van den Burge meester openbare Raadsvergade ring gehouden. De notulen van de vergadering van 15 Augustus werden goedgekeurd. Voor kennis geving werden aangenomen a. een schrijven van Ged. St., houdende goedkeuring van den verkoop van het oude slachthuis b idem van de begrooting van het gasbedrijf over 1933, en c. bericht van de Winkeliers- vereeniging, dat zij in dank aan vaarden de voorwaarden, waarbij het marktplein beschikbaar wordt gesteld voor de goederenmarkt Verder kwamen de volgende voorstellen ter tafel d. om afwijzend te beschikken op het verzoek van de afd. Ter Neuzen en Omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Res tauranthouders en Slijters, om den gemeentelijken belastingdruk voor herbergiers anders te verdeelen, dan tot heden het geval is, en de koffiehuizen ten aanzien van de Personeele belasting gelijk te stellen met winkels, hetzij met gemeubileerd verhuurdepêrceelen. Burg. en Weth. acht n die maat regel niet noodig. Besloten wordt om het adres nogmaals te renvoyeeren naar B. en W. om te berekenen hoe groot het verschil in opbrengst is. e. gunstig te beschikken op een adres van het bestuur van den Z.-Vl. Slagershond, de besturen van de Zeeuwsche Landbouw-Mij afd. Axel, de Chr. Boeren- en Tuindersbond en de R.K. Boeren bond te Axel. In dit adres wordt medegedeeld, dat deze vereenigingen in de maand November een t o o n d a e voor paarden en ander vee willen organiseeren, wegens afschaffing van de jaarmarkt in deze ge meente. Zij vragen daarvoor het gebruik van het marktplein met te plaatsen palen, hokken en touwen etc benevens financiëelen steun voor het verstrekken van premiën. B. en W. stellen voor f 30 te geven, omdat zij van meening zijn, dat op die wijze de afge schafte jaarmarkt meer nieuw leven verkrijgt en de belangstel® ling en medewerking daardoor worden vergroot. Wordt met 9 tegen 4 stemmen alzoo besloten. f. voor kennisgeving aan te nemen het rapport aangaande de nieuwe marechausseekazerne. In de vergadering van 25 Juli jl. zijn door dhr. 't Gilde bezwaren geuit aangaande den bouw en de daarbij gebruikte materialen. Aan de hand van de mondelinge mededeeling van den Opzichter van Fortificatiën is daarop door B. en W. positief geantwoord. Aangezien de Raad daarmede tegenover de ingezetenen geen genoegen nam, is een commissie samengesteld, welke opdracht kreeg te onderzoeken, of de bouw der kazerne heeft plaats gehad overeenkomstig bestek en teeke- ning, zooals die door de betrok ken autoriteiten zijn vastgesteld. Het rapport der commissie luidt als volgt Na een korte b. spreking om trent de werkwijze werd besloten le een algemeenen indruk op te doen, omtrent den bouw van de kazerne, 2e de gebruikte bouwmateri- len, voor zoover nog mogelijk, na te gaan, en 3e de toegepaste constructies, voor zoover nog mogelijk, aan een onderzoek te onderwerpen. ad. 1. Bij een rondgang door het gebouw heeft de commissie den indruk gekregen, dat de kazerne goed is gebouwd, be hoorlijk is afgewerkt en geen afwijkingen zijn toegelaten van het bestek en de teekening, dan die welke door B. en W. zijn bevolen. ad. 2. Van de gebruikte ma terialen blijken de steenen en tegels van goede hoedanigheid te zijn. Het hout van kozijnen, ramen, deuren en betimmeringen is goed, evenzoo dat van de vloeren op den beganen grond. Het hout van de vloeren op de verdiepingen en zolders, alsmede dat van de kappen en het dak beschot is iels minder van kwa liteit, doch voldoet aan de in de praktijk te stellen eischen. ad. 3. Van de toegepaste con structies konden door de com missie de volgende niet wor den goedgekeurd a. De nokken zijn 4 c.M. in de schoorsteenwanden opgelegd. Aangezien schoorsteenwanden geen draagmuren zijn, is deze oplegging af te keuren, boven dien is brandgevaar niet denk beeldig. b 2 gordingen zijn te kort en door planken aan de volgende gordingen gekoppeld. Afgezien van de vraag, of de wijze, waar op de gordingen gekoppeld zijn, voldoende sterk is, is deze con structie voor een gebouw'als de marechausseekazerne ontoelaat baar. c. Bij de uitvoering van de kapconstructies zijn mogelijk wel de plaatselijk heerschende opvat tingen gevolgd, doch is daarmede niet voldaan aan de voorwaarden van de in het bestek genoemde „Algemeene Voorschrifren" en aan de eischen, welke aan so- liede constructies mogen worden gesteld. De commissie kreeg den indruk, dat de kap is gemaakt zonder hulp van detailteekenin- gen en door timmerlieden, die niet voor dat werk zijn berekend. Daar het niet mogelijk was, in verband met den vergevorder den bouw, alle balkopleggingen te controleerer, zonder veel en onnoodig breken, vend de com missie het noodig, het Raadslid, dhr. 't Gilde, die de kwestie aan hangig heeft gemaakt, te hooren. Op 12 Sept. heeft deze de plaats aangewezen, waar de balken on voldoends zouden zijn opgelegd De commissie heeft de balkop leggingen daar gecontroleerd en voldoende bevonden. Nog vond de commissie noo dig den Gemeente-opzichter te hooren, teneinde de door hem toegepaste constructies, genoemd onder ad 3, a, b en c, nader toe te lichten. De Gemeente-opzich ter beriep zich daarbij voorna melijk op het plaatselijk gebruik. De gronden, waarop deze con structies werden verdedigd, wer den door de commissie niet als juist aanvaard. Resumeerende is de commissie tot de volgende conclusie ge komen 1. Het werk is uitgevoerd vol gens het bestek en de teekening. 2. De materialen voldoen aan redelijk te stellen eischen. 3. Het toezicht 'op- en de toe passing van eenige details, mede in verband met het verstrekken van slechts één teekening, is onvoldoende geweest. 4. De meening, dat de bouw aanleiding zou geven, om te ver moeden, dat tusschen de aanne mers, of één van dezen, en den Gemeente-opzichter onjuiste han delingen zouden zijn gepleegd of opzettelijk van het bestek en de teekening zou zijn afgeweken, wordt nadrukkelijk verworpen (Geteekend)De commissie, F. W- Hommes, J. Oosters, B. v. d. Griendt. g. Zooals gemeld, hebben de Raadsleden 't Gilde en Verschel ling aan B. en W. de volgende vragen gericht le. Of de naleving van de cir culaire, dd. 23 Sept. 1932 van de Vlascentrale te Goes aan het Gemeentebestuur van Axel, ge trouw en naar letter en geest geschiedt 2e. Of met name alleen steun aan werkgevers wordt gegeven voor het zwingelen en braken, en of zulks ook geschiedt voor de andere werkzaamheden, zoo als spreiden, uit de rootputten halen, schelven, enz. en of daaibij het aantal verwerkte kilogrammen van gezwingeld vlas of geprodu ceerd vlaslint behoorlijk is ver meld 3e. Of het aan het gemeente bestuur bekend is, dat in de van wege het Rijk en de Gemeente gesubsidieerde vlasbewerking werkweken worden gemaakt van pl.m. 54 uren 4e. Of deze overwerkvergun- ningen zijn aangevraagd door het Gemeentebestuur, oi door de werkgevers en of dit naar het oordeel van het college met het oog op de werkloosheid aanbe velingswaardig is B. en W. antwoorden hierop als volgt ad. 1. Ja. ad. 2. De beantwoording van vraag 1 maakt die op vraag 2 ovei bodig. ad. 3. Neen. ad. 4. De overwerkvergunning is gevraagd door de werkgevers, hetwelk niet alleen wenschelijk, maar wettelijk voorschrift is. Met het oog op den omvang der werkloosheid verdient het naar onze meening geen aanbeveling, dat langer dan den normalen werktijd wordt gewerkt. 3. Als leden van de gascom- missie werden wegens periodieke aftreding herbenoemd de heeren J. de Feijter Lz., I. de Feijter en 't Gilde. 4. Wegens periodieke aftreding zijn als leden van de bouwcom missie herbenoemd de h h. De Ruijter, Hamelink, 't Gilde en Le Feber. 5. Verzoek van W. Verstrate, slager alhier, die te kennen geeft, dat hem bij Raadsbesluit van 30 Mei 1933 is verkocht een perceel grond, gelegen aan de Ds. Jan Scharpstraat, teneinde aldaar een slachthuis te bekomen, dat hem daarbij zijn gesteld dezelfde voorwaarden, als gesteld zijn bij den bouw van het Ge meentelijk slachthuis, dat hij een teekening heeft laten maken en aa i B. en W. gezon den, overeenkomende met de ge stelde voorwaarden, bij het Gem. slachthuis, dat desondanks B. en W. af wijzend hebben beschikt op zijn verzoek om een bouwvergunning motiveerende, als zoude de in gediende teekening afwijken van de voorwaarden in genoemd Raadsbesluit, waarbij hem de grond is verkocht, dat hij evenwel niet kan inzien, waarin die afwijking zou kunnen bestaan, wijl alles is gedaan, om aan de tegenwoordige eischen van volksgezondheid, zoowel ais van volksopvoeding, te voldoen, alsmedCi om overeenkomstig de geldende bepalingen voor het Gem. slachthuis te bouwen, dat hij daarom den Raad be leefd, doch dringend verzoekt hem alsnog de gevraagde ver gunning te verleenen. Het verzoek wordt thans met 1 stem tegen ingewilligd. Besloten werd verder Ktot on bewoonbaar verklaring van de woning L 28 op het gehucht Fort; tot wijziging der veiorde- ning op den vleeschkeurings- dienstdie op het ambtenaren reglement en die op de heffing van schiolgel e Vastgesteld werden verder di verse gemeente-rekeningen. Nader verslag volgt. De AYR O. Band. Aanst. Maandag zal blijkens de Radio-Bode het gezelschap van Kovacs Lajos een bezoek brengen aan Terneuzen, om de luistervinken in Zeeuwsch Vlaan deren persoonlijk kennis te doen maken met dit illustre gezelschap. Het belooft heel wat, want nieuwe décors, nieuwe attractie's en een nieuw programma zijn den inzet van het seizoen 1933-34, zoodat we op hel gebied van band-mu- ziek het neusje van de zalm krijgen. Nog enkele plaatsen zijn voor Axel beschikbaar. Terneuzen is uitverkocht. Bij voorbaat willen we hier reeds de aandacht ves tigen op de buitengewoon wel willende houding van het Avro- aciie-comité te Terneuzen, dat het comité te Axel collegiaal ter zijde stond op een wijze die alle lof en dank verdient. De Axelsche luistervinken zul len dit zeer zeker op prijs stellen. Voor verdere bizonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer. Onze vroegere stadgenoot de heer Diedrich Wiechmann be haalde dezer dagen met goed gevolg zijn ingenieurs-diploma aan het Polytechnikum te Olden burg (D.) Vrijdagnacht heeft op het kanaal GentTerneuzen nabij Driekwart een aanvaring plaats gehad tusschen het 2000 ton me tende Engelsche s.s. „Drayburgh" op weg van Antwerpen naar Gent en met het 300 ton groote Engelsche „Todnes", op weg van Gent naar Terneuzen. De „Todnes" is teruggekeerd naar Gent om aldaar te dokken. In tegenwoordigheid van den minister van Ónderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Marchant, ii te Oostburg het 25 jarig jubilem der ambachtsschool daar ter stede gevierd. Op het Belgische grens- gehucht De Tiompe bij St. Jan steen is een moordaanslag ge pleegd op de 30-jarige vrouw-A. van H die een tiental messteken bekwam. De dader, een familie lid, werd gearresteerd. De toestand van het slachtoffer is levensge vaarlijk. Midd. Crt. Morgen Dierendag. Misschien klinkt het woord Dierendag in onze streek nog vreemd. Och het leven is zoo oppervlakkig vaak en waar het dat niet is, is er meestal weer zooveel ernst des levens voor het menschelijk bestaan, dat er alleen aan dieren gedacht wordt, als ze óns menschen genot of afleiding kunnen verschaffen, maar ook dan alleen, want staan ze ons maar iets in den weg, dan is het meestalvort ermee De Ned. Vereeniging tot Be scherming van Dieren de ïkt er anders over en heeft gehoor ge geven aan de rocpste n van e<.n vriendin der dieren in Czecho Slowakije, die het idee kreeg om ieder jaar een dag te bepalen, waarop men het dier toch ook een schepsel zou gedenken, Die dag is bepaald op 4 Octo ber. ieder nu, die met het genoem de idee instemt, zal morgen al is het maar even denken aan wat de dieren ons geven niet alleen productief, maar genot, levensvreugde, moraal en wat men er al uit halen kan en wil. Het dier best ft dat niet j het mist het menschelijk verstand en de middelen om zich te helpen zooals wij mensehen, Da&rom Is

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2