Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 51. DINSDAG 3 OCTOBER 1933 49e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. lEUlLLETOlN. De valsche Gravin. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het Verre Oosten. Rond de Stille Zuidzee pakken zich de politieke onweerswolken steeds dichter samen. Dag aan dag doen zich nieuwe verwikke lingen voor, waarbij verschillende mogendheden zijn betrokken en die de aanleiding dreigen te vor men tot conflicten, welke de di plomaten wellicht niet in staat zullen zijn uit de wereld te hel pen. Voorop staan hierbij de gebeurtenissen in Mantsjoerije en de militaire actie der Japanners, die steeds verder in het Aziati sche vasteland doordringen, er op aangewezen als ze zijn aan de tot dusver behaalde overwin ningen een solide basis te ver schaffen. Dientengevolge zijn ze genoopt zoodanige oescnermings- maatregelen te treffen, dat de actie-radius voortdurend wordt vergroot. Telkens kondigt Tokio aan, dat een bepaalde grens niet zal worden overschreden, maar telkens ook wordt deze toezeg ging téniet gedaan, daar de nood zakelijke beveiliging dwingt tot verder oprukking der Japansche troepen. Waar net einde zal zijn, valt derhalve niet te voorzien, doch ïntussclun wekt de Japan sche bedrijvigheid een groeiende argwaan Dij die mogendheden, wier oelangen in die stieken ge vaar loopen, in verdrukking te worden georacht. Uok de putitieke situatie in China baart nog steeds reden tot bezorgdheid. Ue neiging tot toe nadering tot Japan ais uitvloeisel van de steeds krachtiger klin kende leuze „Azië voor de Azi aten" wordt duidelijker merk baar, hoewel bij voordaat vast staat, dat d-; Japauners een over- heerscnende positie pogen te veroveren. Voor de Westerlingen wordt dientengevolge de situatie voort durend onDetiagelijker. Ue kans om uit Azië verdrongen te worden neemt voortdurend toe, wat uit eindelijk wellicht aanleiding zaï geven tot het aanwenden van macntsmiddelen, welke gewapen- 44) Een kwartier later reed Bastide, die inlussctieH door lwan met kussens en dekens zoo gemakkelijk mogelijk in het rijtuig gepiaaisi was, naar Kolar- schin. Hij had verzoent in htt „Zwarte Paard" geDracnt te worden. Toen men daar aankwam, scheen hij wai beier. De portier van het logement werd gewekt. Laat mij nu maar aan den por tier over en rijd aan dadelijk weer naar huis, Paul, opdat de paarden geen kou vallen. Ik zend den Huis knecht hier naar den dokter, zei de kamerdienaar nog met maite slem en wuifde den vertrekkenaen iijtjager dankend toe. Door portier en Huis knechten gesteund, strompelde hij de trap op. Nauwelijks echter was het rijtuig om den noek of Bastide diukte zoo wei den portier als den huisknecht «en goudstuk in de hand. Wel wat moet dat nu betee- kenen vroeg de eerste wantrouwend. Je iaent zoo vergenoegd en pas kwam je hier aan als ïemar.d, die haif dood is van rechtswege had ik je heeiemaal niet moeten opnemen en nu wil je ons ook nog oetaien maar waarvoor dan als ik viajen mag Bastide meesmuilde nog verge» hoegder. Hiervoor, dat jullie beiden den de botsingen kunnen uitlokken. Dit weinig bemoedigende voor uitzicht vindt een scherpe om lijning in de voorzorgsmaatrege len, door sommige Westersche mogendheden getroffen. Daartoe benoort o.a. het concentreeren der Amerikaansche vloot in de Stille Zuidzee, waartegen de Ja pansche regeering naar stem reeds heelt doen hooren, wijl ze hier aan een min of meer uittaitend karakter toekent. Ook Frankrijk wilde niet achterblijven, getuige de bezetting van eenige eilandjes, waaraan het westelijk deel van den Pacific zoo rijk is. De be doeling der Fransche handelwijze zal wel hierop neerkomen, dat niet alleen een gewichtige basis voor vliegtuigen is verkregen, maar tevens de mogelijkheid werd geopend, zoo noodig de Japanners te beletten, onmisbare verbin dingslijnen te verbreken. Reeds heett Tokio een protest ingediend tegen deze eigendunkelijke han deling en eigen aanspraken doen geiden op deze tot dusver vrij wel vergeten eilandjes, waarvoor de belangstelling plotseling tot een geweldige hoogte is gestegen. Want ook in den Senaat der Philippijnen (zooals men weet staande onder Amerikaansch be- siuur) zijn stemmen opgegaan tegen het optreüen der Franschen, waarbij overwogen wordt, in hoe verre de Pmiippijnsche regeering aanspraak kan maken op het Dezit dezer eilandjes. Het zal met noodig zijn verdere punten (er zijn er nog te over) te belichten om te doen zien, hoe ingewikkeld en ook gevaarlijk de toestand in het Pacificgebied langzamerhand is geworden. De sinds vele jaren bestaande Ame- rikaansch-JapanscHe tegenstelling in die streken is verknoopt ge worden in talrijke tegenstrijdige Oelangen van andere mogend- neden. Deze moderne Gordiaan- scne knoop is Japan thans üezig door *te hakken, strevende naar de hegemonie in Azië, Welke net oppermacnug moet maken in dai gtoied. Dat hierbij de Dlanken, die zich daar immers stevig heo- mond houdt en precies doet, wat ik je zeggen zal. Dan kumen er later «oor ïeuer van juuie nog weer goud stukken. Ze Hadden intusschen een kamer van de eerste verdieping bereikt en de deur zacht dichtgetrokken, want daar het na middernactit was, lag na- tuutiijk iedereen in huis in diepen slaap. De huisknecht, een arme drommel, die blijkoaar {Echts uit nood dezeu weinig winstgevenden post in het kleine hoiei eigenlijk was hei rnaar een eemgszins aanzienlijke dorps- nerberg had aangenomen, bekeek verrukt het goudstuk. Nog een mompelde hij bijna eer biedig. Zooveel verdient men hier nauwciQ^s in een heel kwarlaai. Het komt er maar op aan, wat er verlangd wordt, zei de ponier, een brave Bunemer, twijfelend. Ik ben een eerlijk man en verkoop mij niet voor kwade aaken. Bastide was naar de waschtafei ge gaan en begon zijn gezicnt krachtig met water en zeep te bewerken, waarbij de akelige blauwe kleur van zijn gezicht steeds meer in een frisch rood overging. Ondertusschen zei hij lachend Dat verlangt ook geen mensch van juilie. Maar je kent mij immers wel Natjuilijk. Je bent de kamerdie naar van graaf Koschwinski op Dub' schinka. Mooi. Nu dit is het geval: Ik wil dear met langer blijven, omdat noch ue graaf, noch Dubschinka in mijn smaak valt. Daarom heb ik deze kleine ziekte voorgewend om weg te kamen, dat is alle;. ben genesteld, niet ongemoeid kunnen blijven is zoo klaar als de dag. En dat ze zich niet voetstoots zullen laten verdrijven uit hun verworven bezit is al evenmin aan twijfel onderhevig. Zoo wordt de politieke atmos feer in het Verre Oosten steeds meer geladen met electriciteit en reeds de eerste bliksemflits kan bewerken, dat een geweldige brand uitbreekt. Het nog zwakke gerommel van het onweer laat zich reeds hooren in de soms dreigende bewoordingen der pro testnota's, welke in den laatsten tijd gewisseld zijn. Gelukkig kunnen we ons ook in dezen achten, dat er een Vol kenbond is, die hier, om in de termen te blijven, als bliksem afleider steeds op zijn hoede is. Het procos to Leipzig. Van der Luboe, aan wiens per soonlijkheid een aandacht wordt geschonken, alsof het iemand is, die een wereldreputatie heeft, is nog steeds het onderwerp der belangstelling. Men heett den jongen na de rechtszitting van Zaterdag weer onderzocht en het resultaat is, dat men tot de vol gende conclusie kwam Van der Lubbe bevindt zich in een toestand van lijdelijk verzet, psychischen afweer, en legt het er blijkbaar op aan, door het veroorzaken van volkomen uit putting het afbreken van de be handeling af te dwingen. Een dergelijk gedrag stemt ook over een met de aanwijzingen, die den leden der communistische partij zijn gegeven voor hun gedrag voor het gerecht. Voorloopig is Van der Lubbe nog in staat de behandeling bij te wonen. Als hij niet uit zijn toestand van af weer treedt, moet natuurlijk het aanwenden van gedwongen voe ding worden overwogen. Van der Lubbe krijgt in de gevange nis ziekenkost. Vrijdag is hem voorgezet „Schnitzel" met ge- Dakken aardappelen en groente, Denevens wijn en perziken. Hij neeft echter niets aangenomen. Aangaande het verhoor van Hm de graaf is werkelijk schriel, dat hebben we hier reeds lang gemerkt, als hij bij gelegenheid eens in het „Zwarte Paata" kwam. En hij treedt ook wel wat heerzuchtig op Niet waar? Nu, zie jullie, ik heb thans misschien gelegenheid een an dere, veel betere netrekking te krijgen oij een Amerikaan, die gister op Dub- scmnka was. Ja, ja, die is later zelfs bij ons komen logeeren Dat dacht ik wel. En die wil je in dienst nemen? Ik geloof het wel. Hij zoekt een kamerdienaar, die talen kan spreken - dat kan ik en hij vroeg mij, of ik er geen wist. Ik kreeg dadelijk zin in de Detrekking. Amerikanen zijn iijk en men komt met hen een beetje in ue wereld rond, wal aiiijd mijn wensch was. Maar natuurlijk kan hij niet wachten, daar hij reeds over eenige dagen weer weg wil, en ik moet mijn betrekking bij den graaf een maand vooraf opzeggen. Daarom moest ik wel een list gebruiken. Dat heb je werkeiijk niet slecht aangelegd, monsieur Bastide. Niet waar zei Bastide met een naïeven glimlach. Weg ben ik, maar nu moeten jullie me verder hel pen en daarvoor zijn de goudstukken, jullie behoeven trouweM niet anders ie doen dan morgen, als iemand van Dubschinka naar mij mocht vragen, te zeggen, dat de dokter hier is geweest en gezegd heeft, dat ik volmaakte rust moest hebben en niemand bij mij toegelaten mocht worden, Maar als de graaf zelf komt en dan misschien naar den dokter gaat en daar hoort, dat deze in 't geheel niet geroepen werd Van der Lubbe en het resultaat daarvan schrijft de Berlijnsche correspondent van de N. R. Crt., het volgende Hij is van buiten het gebouw in geklommen, dat staat nu vast, niet alleen omdat hij het zelf heeft*verteld, er zijn ook sporen gevonden van de inklimming, die dit absoluut bewijzen, maar dat is nog niet genoeg, er komen nog getuigen, die het hebben gezien. Hij maakte op het balcon zijn vuurmakers aan. Een maatregel van voorzorg, want hij kon niet weten of niet vlak achter de ruit menschen zouden staan. Het intrappen van de ruiten, zijn aankomst achter het buffet, en het aansteken van de venster gordijnen, zijn rennen naar den anderen kant naar de portieken, door de wandeihal terug door de brandende deur, naar de iinnen- kast, het aansteken van wasch- goed en de schoten tijdens dit werk door een politieagent ge lostzijn tocht met de brandende lappen in de hand, de trap af naar de garderobe, waar hij de lakens vindt, het sleepen van de brandende lakens over de trap pen, het uittrekken van het hemd en dan zijn razend loopen om en door de groote zaal tenslotte met ontbloot bovenlijf, zwaaiend met het brandend materiaal als een vuurduivel. Dit schijnt wel een verhaal, dat ieder als het in een sensatie roman voorkwam, zou verwerpen, omdat het product der verbeel ding met de meest elementaire waarschijnlijkheid in strijd was. En toch Dit verhaal beantwoordt aan de werkelijkheid. Het indruk wekkendst van al waren de me- dedeelingen van den president, waardoor hij de kleinste en fijn ste bijzonderheden veel beter en veel nauwkeuriger dan in het verslag kon doen blijken en de bewijzen leveren. Geen enkele beweging, haast geen enkele stap van den brandstichter is zonder objectieve sporen gebleven, welke nauwkeurig zijn onderzocht. Ook is dit alles gereconstru- Dat doet hij stellig niet, want daarvoor heeft hij het tegenwoordig veel te druk met andere zaken. Hoog stens zendt hij den portier of zijn lijfjager. Nu, dan kunnen wij 't wel op onze verantwoording nemen. En ik zal ook niemand Dij js binnenlaten. Maar hoe wil je 'i dan verder aan leggen Heel eenvoudig. Ik laat mij voor loopig met zien en verdwijn spoor loos als Ue Amerikaan vertrekt. Verdwijnen Maar dan moet je immers alles, wat je op Dubschinka hebt in den steek laten. Dat doet er niet toe. 'lis niet veel waard. Wat ik noodig heb, heb ik teeds meegenomen. Bah ik hoop, dat mr. Parkin son het mij zal vergoeden. Die is niet gierig ik heb een goed oog voor zoo iets. Maar waar logeert hy hier? Ver van mijn kamer? Neen. Op nummer zes. Het is de derde deur aan de linkerhand. Goed. Dan zal ik mij morgen bij tijds met hem in verbinding stellen. Is er hier een kamermeisje? Natuurlijk. Maar erg bij de pin ken is ze niet en ze kan in 't geneel niet zwijgen. Het zal beter zijn, dat we haar de waarheid niet vertellen. Dan heb ik liever, dat ze mij maar heelemaai niet stoort. Haar fooi zal haar daarom niet ontgaan, maakt haar dat begrijpelijk, en ook dat ik rust noodig heb, omdat ik ziek ben, Ais ik wat noodig heb, tal ik om den huisknecht bellen, maar overigens mijn deur gesloten houden. En nu, goeden nacht, mijn vrienden. Neemt het mij niet kwalijk, dat ik jullie uit den s'aip gewekt heb. eerd anderen hebben denzelfden weg afgelegd en zij hebben daar bij dezelfde handelingen verricht als Marinus had gedaan. En zij h-'bben daar 15 tot 20 minuten voor noodig gehad, denzelfden tijd welke v. d. Lubbe had aan gegeven. Slechts ten opzichte van één gordijn is twijfelachtig gebleven, of het is aangestoken, dan wel later van zelf in brand is gegaan. Hoe zal de uitslag zijn Te verwachten is, dat een groot aan tal menschen zullen zeggen en schrijvenDe zaak is nu zoo helder als de dag. Er is geen speld meer tusschen te steken. Het proces is nu feitelijk afge- loopen. Wat valt er nu verder van medeplichtigheid te spreken De man is alleen aan het werk geweest. Zoo zal een groote groep spreken. Een tweede groep zal zeggen een hoogst merkwaardig en be vreemdend geval. Een man klimt in het Rijksdaggebouw en wordt gezien. En 15 tot 20 minuten kan hij met brandende tafellakens en dergelijke dingen door het gebouw en de aan de straat ge legen restauratie-zaal razen en daarna nog de groote zittingzaal in lichte laaie zetten, zonder dat iemand in het gebouw dit merkt, en zonder dat men van buiten af in het gebouw doordringt. De strijd in en om Leipzig is nog niet uit. Hij begint pas en eerlang zal men beide bekende hypothesen weer uit hun schijn baar verval zien verrijzen. Zooals bekend, wordt te Lon den door een internationale com missie de schuldvraag van Van der Lubbe onderzocht in een schijnproces. „Het Volk" had een onderhoud met mevrouw Bakker Nort, het Tweede Kamerlid, dat „rechter" was in het Londensche schijn proces. Zij verklaarde o.a. Wij hebben in Londen getuigen aan het woord laten komen, ge tuigen, die als rijksdagleden van het inwendige van den rijksdag, van de toegangswegen, van de bewaking, van de controle, van Silas Hempel wachtte een poosje, nadat de twee zieti verwijderd had den. Daarna trok hij zijn laarzen uit, sloop naar de gang, en zocht met behulp van zijn zaklantarentje de ka mer nummer zes. Daar klopte hij zachtjes aan. De Amerikaan moest wel niet heel vast slapen, want hij vroeg onmiddellijk Wie is daar Ik, mr. Parkinson, Silas Hempel, antwoordde hij zacht, waarop de deur dadelijk geopend werd. Is u 'i werkeiijk vroeg de Ame- kaan verbaasd. Hoe komt u zoo midden in den nacht naar Kolarschin Is er wat gebeurd Neen, maar ik ken nu het geheele plan van deze bende en was van ineening, dat er geen tijd te verliezen is. Als we onze maatregelen goed nemen, zal mijn plan al de hunne verijdelen. Hij vertelde, wat hij dien avond naast Dobruck's kamer afgeluisterd had. Er volgde nu een langdurige beraadslaging. Eindelijk aei ParkinsonGoed, als alles klopt, kunnen ze ons niet ont snappen. Het voornaamste is thans, dat ik Koschwinski voorkom en mij voor vandaag verontschuldig met de mededeeling, dat de notaris verhinderd is met my mee te komenhij zal daar zeer blij om wezen en mij te eerder mijn verzoek, om Snoes en haar gou vernante als gasten bij mij te zenden, inwilligen. Zeker. Vooral daar u de twee pas overmorgen persoonlijk terug wilt brengen en juffrouw Birea dus wordt verwijderd, zonder dat het in het ka steel de aandacht trekt. (Wordt vervolgd.) AXELSC COURANT

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 1