BAZAR Crisis-Comité Een Fabrieksgebouw Een Wood- en WioMois Herfstseizoen. Versfrehhing onvermengde margarine. Kantoor van W.A. DEN BOGGENOE te Axel, Nieuwstraat 80. Uit de hand te koop: Landbouw. Gemengd Nieuws. buitenland. Bekendmakingen. Burgerlijke 8tand. Advertentiën. Dankbetuiging. 24, 25 en 26 Oct. een perceel open Erf Magazijn „DE VLINDER", P. HUIJSSEN. TE KOOP: P. AUGUSTEIJN AXEL. Onder Stekene reed een motorrijder 's avonds op een on verlichte hondenkar, met het ge volg, dat de man niet in staat was zijn weg te vervolgen en zijn motorfiets ernstig beschadigd was. Aangifte van Gerst. Met verwijzing naar een ad vertentie in dit blad zij meege deeld, dat degenen diegederschen of ongedarschen gerst hebben, opgave moeten doen van de hoe veelheid, die op 1 October a.s. in hun bezit is. Aardappel-centrale De Nederlandsche Aardappel Centrale deelt mede, dat binnen kort de erkenningskaarten via de afdeelingssecretariaten van den Nederlandschen Bond van Kleinhandelaren in samenwer king met den Roomsch Katho lieken Bond zullen worden uit gereikt. Den belanghebbenden zal ter zjjner tijd worden medegedeeld, waar en wanneer de kaarten kunnen worden gehaald; zij die nen alsdan een foto, pasformaat, mede te brengen. In Zuid-Slavië zya tenge volge van onweer en wolkbreu ken groote overstroomiDgen ont staan, die zeer plotseling plaats hadden. Meer dan 140 vierkante K.M. land staan ouder water. In de meeste gevallen konden de bewoners zich op de daken redden. Vele kudden zijn ver ongelukt. Te Zirknirz dreigen 30 huizen in te storten. Me r dan 100 wagons gezaagd hout, die voor verzending gereed ston den, zyo weggespoeld. Dnitschland. Het proces aangaande den brand van het Rijksdaggebouw is in behandeling gekomen. We gens de geruchten die omtrent de politieke drijfveeren voor de aanstichting van dien brand rond- loopen, is er veel belangstelling voor dat proces, zoowel in het Buitenland, als in Duitschland Ter wille van de publiciteit zyn in de rechtszaal te Leipzig luid sprekers aangebracht. Er zijn behalve Van der Lubbe, de Ne derlandsche communist nog 2 anderen in arrest, n 1. Törgler een Duitscher 6n Dimitroff, een Bulgaar. De eerste dagen van het pro> ces hebben weinig nieuws ge bracht, en manen diensvolgecs tot uiterste voorzichtigheid in het uitspreken van een oordeel. Het fascistische Italië uitgezonderd, is in de pers van alle landeD, die men zich denken kan, de grootste twyfel geopperd over de onbevooroordeeldheid der Duit- sche rechtspraak. De socialist! sche bladen om van de com munistische nu maar niet te spre ken verklaarden zelfs met groote beslistheid, dat de Natio- naal-Socialisten zelve hun Rijks- daggebouw in brand staken. Eén van Engeland's eerste bladen, „Maucnester Guardian", stemde hiermede in, steunend op door communisten verzameld materi aal. Parij8cba advocaten hielden zelfs voor een grooteudeels communistisch publiek „plei dooien" in dien zin. Göring be dacht het plan, dat onder leiding van Heines en Schulz werd uit gevoerd, en de daders vluchtten door den onderaardschen gang naar Göring's paleis. Wij weten niet, wie onzen warhootdigen landgenoot van der Lubbe hielpen by zijn daad Wij weten ook niet, of de Nationaal- Socialisten zelve schuldig zijn, of dat de communisten van der Lubbe steunden, of dat h(j door „raden-communistische" kame raden werd geholpen. Wat wy echter wèl weten is, dat dit alles geen stryd is van engelen tegen den duivel. Het Ëruinboek, dat door een deel der wereldpers als onaantastbaar werd aanvaard, is samengesteld door communisten, onder leiding van Willy Müozenberg. Deze Willy Müuzenberg wist zich, vóór het optreden van Hitler's regeering, mateloos te verrijken met het uitgeven van commu nistische bladen en het oprichten van gaarkeukens; meteen kost bare pelsjas reed hy in zijn fraaien auto door Berlyn. Het Bruinboek vermeldt den S.A- leider Heines als leider by de brandstichting deze bevond zich 27 Februari niet eens in Berlyn. Hy zou geholpen zijn door luite nant Schulz deze bevond zich aan het Starnbergermeer, vele uren sporen van Berlijn. Er is in het Rijksdaggebouw nog een andere onderaardsche gang, die niet naar Göring's paleis, doch naar een machinekamer leidt het Bruinboek verzuimt dit te vermelden. De eerste dagen van het pgoces bewezen voorts, dat de geruchteD, als zou men v. d. Lubbe tot eiken prijs een Nederlandsch verdedi ger willen onthouden, orijuist waren. En bewezen is ook reeds dat Törgler's verdediger, de na tionaal-socialist Dr. Sack, zijn taak zeer ernstig opvathy ver klaarde reeds ronduit, Törgler onschuldig te achten. Vergeet men de bombarie, die echter door de zucht, de open bare meening voor de eerlykheid der Duitgche rechtspraak te win nen, te verontschuldigen is, dan kan niemand zeggen, dat tot dusver te Leipzig onrecht ge schiedt. Merkwaardig is ook, dat juist dezer dagen tot president van het Oberlandesgericht te Müuchen, hei hoogste rechtsambt tn Beieren, is beDoemd. Neithardt, de rechter, die in 1924 Adolf Hitler tot vestingstraf ver oordeelde. Dit wyst er niet op, dat de Duitsche regeericg de rechters wil hinderen in huD plicht; uitvoering der bestaande wetten. In het proces te Leipzig kan wellicht nog veel gebeuren, de eerlyke en objectieve toeschou wer moet echter bekennen, dat de eerste indruk onverdeeld gunstig is. ketste in het veld terug en verder stopte de Terneuzensche doelman verschillende goede schoten, vol gens velen ook een achter c e doellijn, doch de scheidsrechter kon het blijkbaar niet zien en kende geen doelpunt toe. Zoo liep het reeds naar het einde, waarbij Axel hard werkte voor een tegenpunt en zoo mogelijk voor een gelijk spel. Doch in die laatste minuten maakte Ter- neuzen aan alle onzekerheid een einde en bracht uit een hoekschop den stand op 3—0. Axel was toen een geslagen elftalin de resteerende minuten is er dan ook geen wijziging meer in dezen stand gekomen. De Oranjemannen bengelen nu onderaan de ranglijst met 2 neder lagen en weinig verheven doel- cijfers. Reden tot ongerustheid omtrent hun verder lot behoeft dit evenwel nog niet te wekken. Aanst. Zondag kunnen onze stadgenooten toonen wat ze op eigen bodem waard zijn in hun strijd tegen Alliance. Dan dient de eerste oogst binnengehaald te worden. De overige uitslagen van Zon dag waren in deze afdeeling Dosko—R B.C. 3—2 Alliance—Breda 0—4 T. S C.Vlissingen 3 1 KON NED. VOETBAL BOND Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag j.l. waren de prijzen als volgt Rogge f6,- a f6,—. Winter- gerst f 0, - k f 0,Zomergerst f 0,et f 0, Haver f6,a f6,50. Erwten f8,— af 10,50. Lijnzaad f8,—af 10,—Groen Vlas f 3,k f 5,Gebookt Vlas f ,3 a f ,5. Gezwingeld Vlas f 0,30 a f 0,35, Aardappels fO,— a f0,Stroo f4,— k f 5,—. Koolzaad faf Boter f 0,k f 0,Eieren f4 a f4,50. HULST. Ter graanmarkt van Maandag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 8,25 A f 9,75. Rogge f 3.50 k f 4,50. Wintergerst f 3 af 4.50. Zomerg. f3.— a f450 Haver f 4.50 a f 7,—. Erwten f 8.— a f 11,Paardenboonen f 5.a f 6.Duivenboonen f 6.a f 7.Witteboonen f 0,a f 0.Bruineboonen f6.— a f 9,—. Boekweit f a f Lijnzaad f 7.— a f 8,50. Blauw Maanzaad f 18. a f21.Mosterdzaad f a f Groen Vlas f a f Gebookt Vlas f k f Gezwingeld Vlas f a f Aardappels f 0.00 a f 0,00. Koolzaad f8 - a f 11.50 Stroo f—Eieren 100 stuks f4,—. Slachtvee aangev. 13, verk. 7. Varkens aangev. 30, verk. 21. Eierveiling stuks a 0.per 100 stuks. Sportnieuws. Terneozen—Axel 3 0. Ook de tweede uitwedstrijd is voor onze stadgenooten op een nederlaag uitgeloopen. Niemand zal echter kunnen ontkennen, dat Terneuzen in dezen wedstrijd meer werd toebedeeld dan zij werkelijk verdiende. Axel daar entegen had geen greintje geluk, voar zoover er op sommige momenten nog van geluk sprake was, toen het Terneuzensche doel op wonderbaarlijke wijze aan doorboring ontsnapte, wanneer een doelpunt reeds zeker scheen. Er was groote belangstelling uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen voor dezen wedstrijd naar schat ting stonden ruim 2000 menschen langs de lijnen, om den grooten strijd tusschen rood-zwart en oranje-wit te volgen. Beide elf tallen begonnen met een verken- rring van elkanders krachten, waarbij de doelen beurtelings in gevaar kwamen. Na 7 minuten nam Terneuzen de leiding uit een strafschop (1 0). De Oranje mannen bleken hierdoor niet ont moedigd, maar deden lofwaardige pogingen om gelijk te maken. Zooals gezegd, het liep hun echter niet mee, zelfs niet, toen een paar maal reeds de geheele ver dediging gepasseerd was. De Axelsche aanval bleek hierbij ook te weinig doortastend, lntusschen werd het Axelsche doei ook niet met rust gelaten eenige harde schoten werden op brillante wijze gestopt. Na een half uur ver grootte Terneuzen den voorsprong tot 2—0 met een kogel in den bovenhoek. De rood-zwarten zijn den resteerenden tijd voor de rust over het algemeen sterker ge bleven, doch de Axelsche ver dediging wist stand te houden. In de tweede helft wogen beide partijen aanvankelijk goed tegen elkaar op. Gaandeweg werden onze stadgenooten echter sterker, zoodat Terneuzen alle krachten moest inspannen om doelpunten te voorkomen. Een hard schot op den binnenkant van de paal Gedurende de maand Aug. 1933. Hoek. Ondertrouwd. 24 Aug. Lodewyk Kayser (van Axel), 21 j. en Helena Pijpelink, 22 j. Gilles Zegers (van Axel), 22 j. en Sara Beaufort, 21 j. Gehuwd. 17. Pieter Remijnsen, 24 j. en Pieternella Klaasssn, 23 j. 31. Jan Dey, 23 j. en Pie ternella Roose, 24 j. Floris Scbeele, 20 j. en Maria Diele- man 22 j. Geboren. 9. Abraham, z. var Franyois de Groote en Johanna Platteeuw. 23. Pietemella, d. van Abraham de Bree en Wil- belmina Meertens. Overleden 19. Jacoba den Hamer, 54 j., echlg. van Adriaan de Putter. Koewacht. Gehuwd. 30 Aug. René Hillaert, 23 j. en Irma Hamerlinck, 26 j. Geboren. 7. Amedé, z. van Arthur Schalkens en Maria Cer- pentier. 26. Augustus, d. van Dominicus Inghel» en Helena Aper. Overleden. 4. Petrus Ketelars, 73 j echtg. van Rosalia Bracke. 5. Cyrillus Dhooghe, 51 j. 10. Modestus v. Meulande, 89 j, weduwn. van Stephania Ver mast. Overslag. Overleden. 10 Aug. Leonie Apers, 78 j., echtg. van Gustaf Bruggeman. OssenLse. Geboren. 25 Aug. George, z. van Petrus Sponselee en Maria Philomena de Blieck. Philippine. Geboren. 10 Aug. Joseph z. van Athur van de Vyver en Gabriella MattheeuwB. 11. Florida, d van Eduar^us Haers en Cornelia van Ginniken. Stoppeldijk. Geboren. 7 Aug. Joseph, z. van Theophile Cap- pendyk-der Weduwe. Cornells, z. van Camillus J. van der Veeken-Vermast. Westdorpe. Gehuwd. 17. Mau rice Allonsius, 21 j. en Germana de Moor, 20 j. Geboren. 16. Willem, z. van Harold Kerkhaert en Hermina van Waes. 24. Jenny, d. van Leon Vervaet en Anna Cleij- man, Lilian d. van Oscar van Waes en Maria de Niji. 30. Ge- rarda, d. van Cyriel van Pae- mel en Maria de Wye, 31. Abra ham, z. van Minikus 't Gilde en Woudin# Wagenaar. Met 1 October a s. treedt een nieuwe regeling in werking be treffende de distributie van on vermengde margarine. Werklooze hoofden van gezin nen met 4 of meer kinderen, die steun ontvangen, in de werkver schaffing geplaatst zijn, of arm- lastig zijn, kunnen in aanmerking komen voor het verkrijgen van onvermengde margarine a f 0.44 pep K G. en kunnen zich daar voor opgeven ter gemeente-secre tarie des voormiddags tusschen 10 en 12 uur. Axel, 26 Sept. 1933. De Burgemeester van Axel, BLOK. Hiermede betuig ik m'n har- teiyken dank voor de vele blijken van belangstelling ondervonden op 14 dezer. Wed. P. C. VAN BENDEGEM. Axel, Oudeweg 1 13. Degenen, die handwerken of iets anders hebben beloofd, worden beleefd verzocht, dit zoo mogelijk vóór 15 October in te zenden bij één der ondergetee- kenden. Het Bestuur, Mej. KRUYSSE, presidente Mej. J. SCH1EMAN- v. Splunder, secretaresse. Het Bestuui van de G. T. Z. verzoekt den telers van gerst opgave te ver strekken aan het Secretariaat, Landbouwhuis te Goes, van hun per 1 October 1933 in gedorschte en ongedorsch n toestind op de bedrijven aanwezige eigen ver bouwde gerst. De hoeveelheid ge dorschte en ongedorschen gerst ieder afzonderlek op te geven. Opgaven na 4 Oct. 1933 blijven buiten beschouwing. Ir. J. D. DORST, Secretaris. met woning en te AXEL aan de Emmastraat. Voor alle doeleinden geschikt. Te bevragen ten gemelden kantore. Bij beschikking van den E.A Heer Rechter commissaris in het faillissement /an DANIEL FRANCOIS VAN CADSaND, landbouwer, wonende te Axel, is bepaald 1. dat de schuldvorderingen bij de Curator te Middelburg moeten worden ingediend vóór 14 Oct. as. 2. dat de Verificatie-vergade ring zal worden gehouden in het Gerechtsgebouw te Middelburg op Zaterdag 4 November a.s. des voorm. te 10 uur. De Curator, Mr. ANNE BOLLE. Middelburg, 22 September 1933. Bij beschikking van den E.A Heer Rechter commissaris in het faillissement van JAN PIETER VAN CAD SAND, landbouwer, wonende te Axel, is bepaald 1. dat de schuldvorderingen bij de Curator te Middelburg moeten worden ingediend vóór 14 Oct. a.s. 2. dat de Verificatie-vergade ring zal worden gehouden in het Gerechtsgebouw te Middelburg op Zaterdag 4 November a.s. des voorm. te half elf uur. De Curator, Mr. ANNE BOLLE. Middelburg, 22 September 1933. Zoo juist ontvang-en Een kenrige collectie y Koestraat D 73 a. Aanbevelend, voor alle doeleinden geschikt op besten stand te ZAAMSLAG. Verder alle inlichting bij F. STOFFELS, Makelaar. Zaamslag. Wissel- Effectenkantoor Aan- en verkoop van staatsfondsen, pandbrieven en andere effecten. Verzilvering van Coupons. Vreemd Geld Safe deposit. Neemt Gelden k deposito en in rekening-courant. Afdeeling IV - 2e klas. Dosko 2 2 0 0 6-3 4 T. S. C. 1 1 0 0 3—1 2 R. B. C. 2 1 0 1 7-4 2 Breda 2 1 0 1 5-3 2 Vlissingen 2 1 0 1 5-3 2 Terneuzen 2 1 0 1 3—4 2 De Baronie 0 0 0 0 0-0 0 Hero 0 0 0 0 0-0 0 Alliance 1 0 0 1 0—4 0 Axel 2 0 0 2 1-8 0 B Bi

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 3