schriften omtrent het verkeer in dezen tunnel in acht te nemen en zijn verplicht onderstaande tolgelden te betalen De tunnel voor voertuigen mag slechts gebruikt worden door autorijtuigen op gummibanden, terwijl deze uitsluitend toegang tot den tunnel hebben tegen be taling van de volgende tolgelden, geldig voor één doorrit: 1. Motoren (met of zender zijspan) 5 B. frs. 2. Personenauto's, verpleeg- en lijkwagens 10 B. frs. 3. Autocars 20 B. frs. 4. Vrachtauto's (max. 3.50 ton) 10 B. frs. Idem (van 3 5-7 ton) 15 B frs. Idem (van 7-10 ton) 20 B. frs. 5. Tractors, met of zonder sleepwagen10 B frs. Auto's met ten hoogste 7 plaat sen kunnen boekjes met 10 door- gangsbewijzen verkrijgen. Vracht auto's en tractors mogen buiten den geleider niet meer dan één persoon vervoeren. Worden op deze voertuigen meerdere perso nen vervoerd dan vervallen zij in de tarieven geldig voor autocars. De tractors met een onafhan kelijke vracht worden naar de tarieven voor vrachtauto's getax eerd. Vrachtwagens, die het gewicht van 10 ton overschrijden, moeten in het bezit zijn van een bijzon dere toelichting, afgeleverd door de Imalso, om toegang te ver krijgen. Zij betalen 60 B. frs. tol. De maximum hoogte der auto mobielen (vracht inbegrepen) zal een hoogte van 4 20 M. niet te boven mogen gaan. De chauffeurs zullen verplicht zijn in de rij te blijven op een atstand vari 20 M. van elkaar. In de tunnel mag de witte verkeers lijn alleen met toestemming van de Politie overschreden worden. In de openluchtgang moet de rij worden verdubbeld, rechts rijden dan de vrachtauto's en tractors, links personenauto's, autocars en motoren. De snelheid moet varieeren tusschen 15 en 40 K.M. per uur. Voorts moeten de lichten bij het binnenkomen van den tunnel worden gedoofd, de motor mag niet worden uitgeschakeld, terwijl slechts op het bevel van de politie herstellingen mogen worden ge daan. Het is verboden gebruik te ma ken van waarschuwingsgeluiden. Dr. Col(jn op reis. Naar de „Avp." verneemt, is de minister-president dr. Colijn in zijn hoedanigheid van voor zitter van de Economische Com missie der Economische en Mone taire Wereldconferentie gisteren naar Londen vertrokken, ten einde daar besprekingen te houden met den voorzitter dier conferentie, Ramsay MacDonald. Vandaar zal hij Woensdag ochtend naar Qenève vertrekken, teneinde met de hoofden der daar aanwezige delegatie ter Volken bondsvergadering de verschillende mogelijkheden te onderzoeken om den arbeid der conferentie op eenige onderdeelen voort te zetten. Dr. Colijn zal ongeveer tien dagen afwezig blijven. Geen politieke radio distributie. Minister De Wilde heeft vol gens „De Telegraaf" het volgende telegram gezonden aan de hou ders van radiocentrales „Naar ik verneem, worden door sommige radiocentrales bij de doorgifte van buitenlandsche radio-programma's ook redevoe ringen van politiek-propagandis- tischen inhoud doorgegeven. In aansluiting met hetgeen te dezer zake voor den Nederlandschen Radio Omroep is bepaald, wordt er met nadruk op gewezen, dat doorgifte van dergelijke redevoe ringen niet is toegelaten. Bij niet nauwgezette naleving van dit verbod zal intrekking der verleende toestemming volgen". AXEL, 26 September 1»33. Nadat de chr. harmonie Ho- zanna enkele dagen geledei afscheid had geblazen gaf ook d harmonie Concordia jl. Vrijda eveneens op de kiosk op dt markt haar laatste seizoen-coneei voor dit jaar. Beide concerten met zorg gekozen en goed uit gevoerd ondervonden echter niet meer de zomersche belangstelling en het gejoel en geklepper der jeugd deed die nog verminderen. Enfin men is voldaan over het gepresteerde en hopen we, dat de wintermaanden zullen worden bezet door een trouw bezoek aan de repetitie's ter beoefening en behartiging der muziekkunst. Mooie gelegenheid nu voor jon geren, om zich aan te sluiten In herveiling werd vorige week Woensdag door notaris Fanoy te Axel voor de fam. de Ketelaere te Koewacht publiek verkocht 3 woonhuizen aldaar aan Edu- ardus van Gremberghe te Koe wacht voor f 2500. 2 gem. 82 roe bouwland al daar voor f700 aan A. Verschu ren te Koewacht. 1 gem. 268 roe land in den Karnemelkpolder voor f400 aan E. M. Suy aldaar. 2 woonhuisjes en 1 gem. 176 roe bouwland in de Venne, voor f 1150 aan A. Vermeire aldaar. Een huisje te Oude Molen voor f210 aan Arthur Baert te Koewacht, Een perceel erpachtsgrond voor f5 aan josephus de Vos aldaar. Donderdagmiddag werd door notaris Fanoy voor de fam. Wed. Jan den Hamer in het hotel van dhr. J. J. de Lozanne geveild Het woonhuis met erf en tuintje te Axel Buitenweg, kad sectie D no. 1474, groot 2 A 77 c.A. Het perceel werd voor f 1535 toege wezen aan dhr. Jac. den Hamer Axel Kijkuit. De J. W. aideeling, Zondag hield de afd. Jonge Werkers van de R.K. Werklieden- vereeniging alhier een propa- ganda-vergadering. Door om standigheden kon de vergadering, die oorspronkelijk op het terrein van „Kindervreugde" zou worden gehouden aldaar geen doorgang hebben. Daar echter de uitnoo- digingen tot deelname aan alle afdeelingen in Zeeuwsch-Vlaan- deren en aan de K. A. in België waren verzonden en eerst Zon dagochtend (dus wel heel erg laat) bekend werd dat naar een a dere gelegenheid moest worden omgezien werd de bovenzaal van Mcj. Gilijamse gevraagd, bereid willig afgestaan en met groote haast in orde gemaakt. Om half vier opende de plaat selijke ond. voorz. met J.W.-ers groet de overvolle vergadering, waarop gezamenlijk het lied van de Jonge Werkman werd ge zongen. Hierop kreeg dhr. John Wuyts te Antwerpen, een der beste sprekers der K. A. in België, het woord en stelde in een schitterende rede de tegenwoor dige crisis, maar dan in het geestelijk leven, voor oogen. Ter afwisseling voerden de leden van Axel en Neuzen nu samen het spreekkoor „De Vaan- delgroet" op, wat goed vertolkt, den bijval van alle aanwezigen oogstte. Ook de Dioc. ond. voorz. en secr. uit Breda spraken nog resp. over: Doel en streven der J. W. en over de zorg voor onze jeug dige werkeloozen. Het bericht omtrent de jury in den fotowedstrijd van V.V.V. dient gewijzigd te worden. De heeren Esselbrugge, Koevoets en Reedijk zijn wel belast met de samenstelling van de gids voor Axel, doch de keuring der foto's heeft plaats gehad door het Be stuur van V.V.V. Onder leiding van dr. A van der Zwan alhier zal te Zuid- dorpe voor het Wit-Gele Kruis ien cursus worden gegeven in eerste hulp bij ongelukken. De weg Axel—Halst. Tot Kijkuit is deze weg een prachtweg geworden en hij houdt ich ook tamelijk goed. We -veten niet uit welken hoek de vind waait, maar feit is, dat gedacht is aan het doortrekken van dien weg tot Hulst, wat gezien den keiweg die over Abs- dalc loopt en in beheer is bij enkele polders, een groote ver betering zou zijn. Er is nu op de Rijksbegrooting daarvoor een bedrag geplaatst van f 10,000, wat kan worden beschouwd als het maken van een begin. De minister zegt daaromtrent in zijn memorie van toelichting: Bij de behandeling van de ont- werpbegrooting van het Wegen fonds voor het loopende jaar heeft de ambtsvoorganger van onder- geteekende medegedeeld, neiging te gevoelen om, indien hij een verzoek om subsidie mocht ont vangen voor een eenvoudige ver betering van den weg Hulst Kijkuit, te bevorderen dat een Rijksbijdrage zou worden verleend tot een bedrag van 100 pet. van de kosten. In verband met deze mededeeling heeft de provincie voorstellen tot verbetering van dezen weg aanhangig gemaakt. Het is de bedoeling, dat bochten zullen worden afgesneden en ver flauwd en dat een behoorlijke verharding wordt aangebracht. De ondergeteekende is in be ginsel bereid om in den geest van zijn ambtsvoorganger werk zaam te zijn. Omtrent de plan nen en de van rijkswege aan het subsidie te verbinden voorwaar den is nog geen beslissing ge nomen, zoodat ook het maximum nog niet kan worden vastgesteld. Het schijnt echter gewenscht, zoodra overeenstemming zal zijn verkregen, met de uitvoering der werken te doen aanvangen. In verband daarmede wordt reeds nu hiervoor een gedeelte van de subsidie tot een bedrag van f 10,000 aangevraagd. Een stadsavontnurtjo. We lezen in de Tem. Crt. Onze stadgenoot de heer P. K. Dees, bracht de vorige week een bezoek aan Antwerpen en kocht daar ook iets in het warenhuis „l'Innovation". Toen hij echter zijn portemonnaie uit den zak van zijr. kleine jas (waarover hij een overjas droeg) wilde nemen, bleek dat hij die niet meer be zat. Hij deelde dit mede aan de verkoopster van het warenhuis, die aanstonds veimoeden had op 2 heeren, vermoedelijk Polen, en inmiddels verdwenen waren, als de dieven van de portemonnaie. Dit werd medegedeeld aan een in het warenhuis vertoevend rechercheur, die met den heer Dees aanstonds de straat op snelde om te beproeven die hee rent?) te achterhalen. Dit gelukte, nadat men hen in enkele straten had achtervolgd. Ze werden uitgenoodigd mee te gaan naar een politiebureau, waar ze wer den gefouilleerd. Daarbij bleek, dat ze ruimschoots waren voor zien van portemonnaies, vulpen houders en andere zaken, waar van ze de herkomst niet konden opgeven. De vijfde portemonnaie die den heer Dees werd ver toond bleek de zijne, met het geld er nog in. De heer Dees kreeg zijn portemonnaie weer terug, doch de gearresteerde heeren werden overgebracht naar de gevangenis. De havens te Terneuzen. Op de Staatsbegrooting is een post uitgetrokken van f60.000 voor uitbreiding der havenwerken van Terneuzen. Gezien den om vang van deze plannen, waar voor een veel grooter bedrag is geraamd, verwacht de redactie van de Tern. Crt, dat de wer ken nog niet met kracht zullen worden aangevat. Dit zal dan wel niet aan de noodige toelich ting van B. en W. dier gemeente en de Kamer van Koophandel liggen, die met prijzenswaardigen ijver die zaak in Den Haag hebben voorgestaan. Het zou aan veel handen werk geven. De vier Ambachten. Het moge bekend zijn, dat de Oudheidkundige kring „De vier Ambachten" voor hare leden be halve eenige nuttige en leerzame lezingen ook ieder jaar een club- reis organiseert. En zoo is ook dit jaar weer een reisje gemaakt, waarop de deelnemers met dank baarheid terugzien, voor wat ge not aan natuurschoon zoowel als aan kennis der oudheid betreft. Het was op 29 Augustus, onder begunstiging van prachtig zomer weder, dat het uitstapje vanuit Hulst werd onder omen, ditmaal naar Doornik. Een bevriend medereiziger zond er ons het onderstaande verslag van, dat we tot onze spijt eerst heden kon den opnemen. Doch het geldt ook hier: wat in het vat zit ver zuurt niet, want ongetwijfeld zul len de deelnemers er nog van smullen en voor anderen zal het een aansporing zijn, om zich bij den kring aan te sluiten.- De kringleden ongeveer zes tig, waarbij een tiental uit Axel vertrokken om half acht in comfortabele, nieuwe autobussen uit Hulst. Over Gent en Oude naarde was twee uur later de kluisberg bij Ronse bereikt. Hier werd een wandeling over den lommerrijken „berg" gemaakt naar den uitzichttoren op het hoogste punt, vanwaar zeer heerlijk pano rama zich ontrolt over een groot deel van Zuid-Oost-Vlaanderen. Daarop werd de tocht voortgezet naar een ander hoogtepunt, den St. Aubertsberg bij Doornik 150 M hoog op welks top een miniatuurdorp met kerk is gebouwd en vanwaar het uitzicht niet minder schoon is aan den zuid-oostelijken kant ligt Doornik in het Schelde-dal en naar het westen ontwaart men bij helder weer Kortrijk en de Fransche industriesteden Rijssel, Roubau en Tourcoing. Om ruim twaalf uur werd Doornik bereikt. Hier was gezorgd voor gelegenheid om het middagmaal te gebruiken, dat zeer gezellig verliep. Bij deze gelegenheid had een bescheiden huldiging plaats van den eerw. heer C. A. Dekkers, een der mede-oprichters van den kring, aan wiens geestdriftige en onverdroten werkzaamheid de kring niet het minst zijn krach- tigen opbloei te danken heeft. Nadat een paar jaar geleden kape laan Dekkers Huist als standplaats met Fijnaart verwisselde, gaat hij thans als kloosterling naar de abdij van Tongerloo. Deze reis, die hij nog meemaakte, bood een welkome gelegenheid om van wege den kring de groote erken telijkheid en genegenheid, die zij hem toedraagt, uit te spreken, wat bij monde van den voorzitter den heer Wilking geschiedde ter wijl hem een souvenir met de handteekeningen dei deelnemers werd aangeboden. Het is mede door het optreden van dezen har-, telijken wensch dat de poging die de kring doet om door toenade ring en samenwerking tusschen het land van Axel en het land van Hulst bij te dragen tot den cultureelen opbouw van Z.-Vlaan- deren, met succes is bekroond. Hierna werd een bezoek ge bracht aan de Kathedraal met zijn schatten aan reliqui-schrijnen, kostbare tapijten, gobelins, ge waden en schitterend verluchte handschriften. Na een rondrit door de stad ging de tocht naar Beloeil, het achttiende-eeuwsche kasteel van de prinsen de Ligne met zijn heerlijke parken en vij vers, aangelegd in den Lenötre- stijl met zijn in sierlijke vormen gesnoeide boomen en heesters. De slotgracht met zijn bevolking van krioelende karpers deed de liefhebbers der vischsport onder de deelnemers watertanden. Daar op werd verder gereden over Ath, Enghien en Ninove naar Aalst, waarop het intieme pleintje met zijn dertiend'eeuwsch bel fort nog even werd getoefd om iets te gebruiken en de reis over Dendermonde en St. Nicolaas om half tien was beëindigd. De deelnemers waren ten zeerste voldaan, mede over den prachtigen rondrit door een der schoonste streken van Vlaanderen de Vlaamsche Ardennen met zijn golvende heuvels en heerlijke vergezichten. De heer J. Schouten, mare- chaussée bij de brigade Philip pine is overgeplaatst naar de brigade te Terneuzen. Te Breskens zijn door de Rijkspolitie bij den heer B acht vaten boter in beslag genomen wegens overtreding van de crisis- zuivelwet. Zuiddorpe. Vrijdagavond werd alhier Raadsvergadering gehoudenonder leiding van den heer A. van Waes, burgemeester, ter behan deling van de begrooting 1934. Dhr. R. d'Hert zei dat het hem genoegen deed, dat naar bezui niging werd gestreeft, doch wenschte meer toelichting op de posten. Bij navraag wordt steeds de vertrouwenskwestie gesteld, wat niet voldoende is. Spr. zag liever, dat men werkverschaffing bracht dan steun. De Voorz. achtte nadere toe lichting overbodig, nu alles was nageplozen. De posten loopen met het vorig jaar weinig uiteen. Spr. protesteerde tegen de bewe ring, dat B. en W. geen ernst maken van het welvaartsprobleem. Steeds is men met de gewone middtlen rond gekomen, zoodat de kleine schuldenlast niet is toe genomen. Een voorstel totgeld- leening voor werkverschaffing kon hij niet steunen, omdat het eind der crisis niet is te voorzien. Besloten werd om alle subsidie's met 10 pet. te verlagen, behalve die voor het Wit-Gele Kruis. Met 4 tegen 2 stemmen werd verworpen een voorstel om de subsidie voor de Handelsschool te Hulst van f 100 op f25 per leerling te brengen evenals een voorste! om de kinderpremie bij geboorte in te trekken. Voor de werkloozen was een post geraamd van f 2000. De Keuringsdienst van Waren in het gebied Goes zond ons haar jaarverslag over 1932. Hierin wordt de indruk gevestigd, dat op reis- en ver blijfkosten der controleurs zoo veel mogelijk is bezuinigd door aankoop van een auto. Op de meest uiteen loopende tijden en plaatsen kan nu inzonderheid op consumptie-ijs ?n op melk con trole worden uitgeoefend, het geen voor het publiek, vooral ook wat het ijs betreft, een groote geruststelling is. Ook (vermoe delijk in verband met de vele ziektegevallen onder het vee) zijn over het geheele keuringsgebied de veestallen geïnspecteerd en geconstateerd, dat hier vaak de zindelijkheid te wenschen over liet, waarbij dan wenken ter verbetering werden aangegeven. Een groot gebrek aldus luidt het verslag is, dat men be zwaar maakt tegen het opbinden van de staarten van de koeien, als deze op stal staan. Dit be zwaar vloeit hoofdzakelijk daar uit voort, dat het een oud ge bruik is, de koeien buiten den stal te drenken. (Hei komt ons voor dat dit opbinden voor het vee toch ook een groote last moet zijn, daar dit dan geen af weermiddel heeft tegen vliegen enz. Red.). Door de economische inzinking is het den veehouders onmogelijk geworden, om hun stallen te verbeteren en wordt streng toe zicht noodig geacht. In verband met het eieren- besluit is zooveel mogelijk aan gedrongen op het schouwen van de eieren en werd een daarvoor geschikt toestel gedemonstreerd. De toestand in de bakkerijen gaf geen aanleiding tot aanmer kingen van beteekenis. Door de keurmeesters werden 11641 inspectie's verricht, waar bij 465046 partijen goederen ter plaatse werden gekeurd. 471 partijen werden naar aanleiding van deze keuringen aan de con sumptie onttrokken. In het labo ratorium werden 12443 monsters onderzocht, waarvan 964 niet aan de gestelde eischen voldeden. 67 partijen werden vernietigd. In de bijlagen is een overzicht gegeven van de verrichte werk zaamheden, van de gekeurde waren, de onderzochte monsters, van het aantal verkoop-, bewaar- en bereid-plaatsen van waren en inspecties daarvan, van de par tijen afgekeurde waren en van de processen-verbaal. Wellicht geeft het verslag ons aanleiding op een en ander nader terug te komen. Een bewoner van St. Gilles- Waes werd door de rechtbank te Gent tot 10 jaar gevangenis straf veroordeeld, omdat hij zijn woning in brand had gestoken. Dat is ten minste een straf van beteekenis,

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2