^ff Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 48. VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1933 49e Jaarg. J. C. VINK - Axel. FEÜILLETON. De valsche Gravin. buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Gevolgen van de Millioenen-nota. Evenals van de Troonrede maken alle dagbladen ook mel ding van de millioenen-nota, n.l. bet fioanctëel overzicht, dat aan de Staatsbegioofing is toegevoegd. Steeds hooger zijn in de laatste jarreu de getallen geworden in die millioenen-uota en steeds grooter ook de tekorten, waarvan de gevolgen niet uit blijven meer belasting, meer we t'en, minder subsidie, dus voor vereenigingen meer contributie en meer steunaanvragen. Enfia de gevolgen ervan kan men zich het best voorstellen, als leest, het antwoord van een heer, op wiens fiuanctëal geweten man voor de zooveelste maal een aan val deed, ten einde hem te be wegen *en jaarlijkscha bijirage te schenken voor dit belaugrijk doel. Deze heer dan schreef op dit verzoek ongeveer in dezer voege „Het spijt my te moeten berichten, öat het mij onmogelijk is aan Uw verzoek gevolg te geven. Mijn tegenwoordige fl ian- ciëele toestand is, dank zij de wetten van staat, gemeente en provincie, de verordeningen en bepalingen, de arbeidswet, ar chiefwet auteurswet, armenwet, bankwet, begrafeniswet, boter- wet, belastingwet, beroapswet, drankwet, gezondheidswet, hin derwet, kieswet, loterij wet, mo- torwet, muntwet, octrooi wet, post wet, enz. tot ea met de ziekte wet en krankzinnigenwet, die op een weerloos publiek worden losgelaten, onoverzichtelijk ge worden. Door die verschillende wetten ben ik zoo neergeslagen, opge slagen, uitgeslagen, ingeslagen, aangeslagen en omgeslagen, uit gekleed, uitgebuit uitgebeend uit gewonnen, uitgetrokken en uit geperst, dat ik niet mser weer, waar ik ben, hoe ik ben, en of ik nog ben Men heeft my genoodzaakt be lasting te betalen Inkooisteu- 41) Hij vermeed het intosschen de be kende binnenplaats te betreden, maar sloop langs de koestallen tot aan de achterzijde van den rechtervleugel van het slot. Daar was een klein steeds gesloten poortje, dat reeds lang zijn nieuws gierigheid had gaande gemaakt. Silas Hempel was, nadat hij de om trekken van het gebouw en zijn inwen dige inrichting nauwkeurig had verge leken, tot de overtuiginggekomen.dat zxh hier een trap moest bevinden. Het slot was veel te groot om maar één opgang te hebben. Ook sloten de runderstallen aan het zoogenaamde dienstbodenbuis aan, dat hier aan het slot grensde en vroeger toch waar schijnlijk een verbinding met het hee renhuis had gehad. Thans trouwens sliepen daar alleen de slalmeiden eu de knechts, terwijl het dienstpersoneel voor het huis in de verdieping gelijkvloers onder dak was gebracht. Toen Silas nu voor het poortje stond en zich overtuigd had, dat er nergens iemand in de nabijheid was, haalde hij een bos sleutels voor den dag en be proefde het slot te openen. He» gelukte spoedig en de deur draalde zoo zonder eenig gedruisch op zijn scharnieren, dat Hempel niet twijfelen kon, of ze was ook in den iaatsten tijd gebruikt. Werkelijk bevond z.ch hier een trap. £e was op de benedenverdieping naar belasting, Vermogensbelasting, Pnrsoneela belasting, Straatbe lasting, Hondenbelasting, Grond belasting, Polderbelasting, We genbelasting, Verzekeringsbe lasting, Beursbelasting, Gemeen- tefondsbelasting en Overbelas ting, Suikarbelasting, Rijwiel- belasting, Benzineaccijns. Zegel recht, Registratierecht, Statistiek- recht, Invoerrecht en Onrecht. Ik ben aangezocht verplicht bij te dragen voor deD Vrijheids bond, den Dierenbond, den Vol kenbond, den Vrouwenbond, Kolenbond, Zangersbond, den Padvindersbond, den Geheelont- boudersbond, Winkeliersbond, den Politiebond, den Vakbond, voor het Crisisfonds, het Wpdu- wen- en Weezeotonds, Varkens fonds, Geitenfonds, het Zieken fonds, het Zuigelingenfonds, het Arbeidsfonds, het Emmafonds, en het Begrafenisfonds. Er wordt druk op mij geoefend om als steun te dienen voor h t Roode Kruis, het Groene Kruis, het Oranje Kruis, het Gele Kruis, en een regenboog van andere kruisen. Mjjn deur wordt plat- geloopen door colporteurs voor Veegmachines, Beenmachines, Koelmachines, Waschmachines, Haardroogmachines, door bede laars en leveranciers van alles wat ik niet noodig heb en na alle bovenstaande belagingen van mijn verstand en beurs ook on mogelijk zou kunnen koopen De Regeering en alleD, die in haar naam handelen, hebben mij zóó geregeerd, dat ik niet meer weet wiens eigendom ik ben Ik ben verdacht, verhoord, verplicht, ondervraagd, berispt, gestraft, bekeken, onderzocht, nagegaan, gecontroleerd, verwis seld, ontboden, gecommaudeetd, ingeschreven, uitgeschreven overgeschreven, en heen en weer geschreven. Ik heb tot nu toe mijn levens weken zoek gebracht met het invullen, uitschrijven, overschrij ven, herhalen, bekrachtigen eD teekenen van formulieren. Ik heb reeds honderden malen verklaard dat ik geboren bep, de gang toe door een muur afgesloten, terwijl er op de eerve verdieping evei - eens een muur voor stond, waarin echter een bekleede deur was aange bracht. Silas herinnerde zich, dat hij boven in de gang precies op dezelfde plek een groote, breede eikenhouien kast gezien had, die als eenig meubelstuk tegen de smalle zijde stond. O wee, dacht hij, als er op de tweede verdieping ook. zoo'n kast vbor de deur staat, is al mijn moeite tever- geefsch. Hij klom verder. Hij had dikke wol len sokken over zijn laarzen getrokken opdat zijn voetstappen onhoorbaar zouden zijn. Op de tweede verdieping stond hij nogmaals voor een bekleede deur, die gesloten was. Het slot van die deur was echter zeer eenvoudig, zoodat hij het gemakkelijk met zijn universaal-sleutel kon openen. Zijn vermoeden werd bewaarheid; want hier keek hij werkelijk tegen den breeden achterwand van de kast. Reeds wilde hij teleurgesteld weer teruggaanwant als hij het zware meubelstuk op zij had trachten te schuiven, zou hij een spektakel hebben gemaakt, dat door het geheele huis ge hoord moest worden. Maar plotseling viel zijn oog op een kleine, ronde op.- ning, waarin zich een vierkant.* houten stop bevond. Ah zou de kast misschien alleen maar een gemaskeerde doorgang we ren Zijn poging om achter het geheim van dezen aardigen geheimen weg te komen, werd met succes bekroond, Het ging prachtig. Binnen twee minuten stond hij, ver ruimd ademhalend, in den corridor, dia verlaten en donker voor hem !ag. en zoo ja wanneer en men schijnt mij slechts te gelooveD, omdat men my voor allerlei folteringen noodig heeft. Het eenige wat mij nog aan het leven bindt is mijn nieuws gierigheid. Ik ben benieuwd wat er nog me<*r komt, maar ik kat), zooali reeds hierboven gezegd, aan Uw verzoek niet voldoen". Ziedaar de onschuldige mr*nsch van 1933 in zijn verplichtingen tegenover maatschappelijke wet ten, regelingen, verordeningen, etc. geteekend. Door de E C Bode wel wat geironiseerd en overdreven, doch in allen geval een beeld gevend van wat een bewoner van een beschaafden staat heden den dag gebeuren kan en helaas ook gebeurt. Dat hij op den duur den „tel" kwijt raakt, neem het hem eens kwalijk Hebben we niet eens ondeu gend hooren opmerker, dat de Nederlander de veelvuldigst ge reglementeerde mensch is En dat het er gedurende den hangen crisis-tyd niet beter op geworden is Duitschland. Te Berlijn is op uitcoodiging van Dr. Göbbels, een bijeenkomst gehouden ter gelegenheid vaD de constitueering der commissie voor den strijd tegen honger en koude. Aan deze bijeenkomst werd deelgenomen door Hitier, Göbbels, Vou Papen, Dr. Fr.ck, Von Blomberg en vele andere autoriteiten. Aan de rede van Göbbels ont- leenen wy het volgende: Göbbeis wees erop, dat er op gerekend moet worden, dat ook in den volgendeu winter nog millioenen volksgenooten werk loos zullen moeten blijven. Dit wiuter-hulpwerk, dat georgani seerd wordt onder de leuze .strijd tegen honger en feuude", staat in tegenstelling met de op dit gebied in vroegere jaren ge Nu kwam het er op aan te beproeven, of hij naast de kamers van Dobruck een plaatsje kon vinden' van waar mer, kon hooren, wal in die kamers gespro ken werd. Hempel kende Dobruck's kamers Ze lagen in 't midden van de gang en bestonden uit een slaapkamer en een soort woonkamer. Was de portier op 't oogenblik in die kamer, of wachtte hij werkelijk beneden uij de gravin op de terugkomst van den graaf Hempel zou dit laatste betwijfeld hebben, maar Suzette's bericht over de aanvallen, waaraan de gravin leed, hadden aan zijn gedachten eenandeie richting gegeven. A s ze werkelijk ziek was en men dit de hemel mocht weten waarom voogden graaf wilde verbergen, dan moest men in elk geval wel ve.- onderstellen, dat Dobruck den graaf bij diens terugkomst dadelijk in de vestibule zou ontvangen en hemovei- halen om de kamers van zijn gemalin niet te betreden. Hoe kon dat het best gebeuren In elk geval door hem hier naar boven te brengen en hem door een bericht over mr. Parkinson's bezoek vast te houden, tot Kathinka eindelijk kon zeg gen, dat de gravin reeds sliep en niei meer gestoord mhcht worden. Daar men Suzetle als 't wate om op te oassen, bij de huisdeur had ge plaatst, kon Dobruck dus waarschqn- lijk nergens anders dan in de vertrek ken der gravin zijn, van waar hij dan zeker weggehaald zou worden. Al deze overwegingen hadden den detectieve doen besluiien een reeds lang opgevat voornemen ten uitvocr te brengen! troffen maatregelen. De leider, aldus Dr. Göbbels, heeft mij op gedragen dit hulpwerk ten uit voer te leggen. Het Duitsche volk is een groote gemeenschap. De belemmeringen, welke burgers en proletariërs van elkander scheiden, zijn opgeheven. Aan dit hulpwerk nemen alle stan den en alle beroepen van het Duitsche volk deel. De geheele natie stelt zich ten doel met deze actie ervoor te zorgeD, dat in d'-zen winter geen enkel persoon zal behoeven te verhongeren oi koude te lijden. Hierby brengen wij een nauwe verbinding tus- schen volks- en christelijke levensopvatting tot stand. De christelijke levensopvatting ligt in de actieve naastenliefde, welke met de daad begint. Da eerste Zondag van iedere maand zal aan noodlijdenden gewijd zijn. Naast de Ryks werkgemeen schap voor het winterhulpwerk, staat da Rijksraad vau bijstand met een openbare taak. Hierin zijn vertegenwoordigd de Rijks ministers, de Pruisische Ministers, de Rijksstadhouder, de Minister- Presidenten der landen, zoomede vooraanstaande personen uit de kerkgenootschappen, de industrie het handwerk, de kunst en de wetenschap. De inzamelingen van levens middelen op het land zullen zoo mogelijk plaats hebben in den oogsttijd. De geldinzamelingen zullen geschieden door middel van de vakbonden. Arbeiders dragen indien mogelyk, één uur loou bij. Een niet geringe opbrengst is te verwachten van een over het geheele rijk uit te geven op straat te verkoopen lotery, van loten a 50 pfenning per stuk. Zij, die maandelyks een be paald bedrag zullen bydragen, zullen een klein plaquet ontvan gen,^ met het op8chritt „Wy hel pen", welke deze personen aan hun woningdeur zullen kunnen bevestigen, welke ben van ver dere bydragen bevrydt. Bij de collectes op straat en langs de huizen zullen bijzondere kentee- kenen worden uitgegeven. Voor iedere maand zal een aparte kleur worden aangegeven. De Rijks8poorwegen geven vry vervoer ten behoeve van dit winterhulpwerk.. De ingezamelde gelden zullen principieel slechts worden be steed voor den inkoop van le vensmiddelen, brandstoffan en dergelijke. Bovendien zal een „Speisungsdianst" worden inge richt, welke behoeftige families levensmiddelen zal verstrekken, om zelf te bereiden. Slechts zij, die geen eigen tehuis hebben, zullen warme maaltyden kunnen ontvangen. Kolen zullen zoo mogelyk bij niet minder dan 1, doch ook niet bij meer dan twee centenaren per familie worden verstrekt. In het byzonder zal voor de jeugd worden gezorgd. School maaltijden zullen worden ver strekt aan kinderen, wier ouders werkloos zyn. Bovendien zullen vrijkaarten worden verstrekt voor bezoeken aan schouwburgen bioscopen en concerten, terwijl speciale concerten, schouwburg voorstellingen en dergelyke op voeringen zullen worden georga niseerd, welker netto opbrengst ter beschikking zal worden ge steld van het wiuter-hulpwerk. Na Göbbels hield Hitler nog een korte rede. In de eerste drie uren na de aankondiging van den strijd tegen honger en koude vloeiden de giften rykelyk samen, zoodat de collecte den eersten dag reeds over de 3 millioenen mark ople verde. Aischaweiyke bloedbaden. Omtrent de massamoorden in (Jjina wordt nader het volgende gemeld De Chineesche communisten hebben ware bloedbaden aan gericht in Noord-Szeisjwan. In de steden Toeugkiang, Nankiang en Patsjoeng zijn meer dan 200.0U0 personen met mid- deieeuw8cüe ruwheid vermoord. Te Peyangpa, een dorp bij Patsjoang, zyn alle inwoners Hij wist reeds lang, dat de graaf dikwijls hier boven in 't geheim met Dobruck besprekingen hield. M;ar het was onmogelijk hun langs den hoofd trap te naderen en ook op de sleenen trap, waarvan Hempel het bestaan tot dusver slechts vermoedde, kon Hempel zich tot nu toe niet wagen, daar hij den toestand slechts dan kon onder zoeken, wanneer hij zoowel voor den graaf en Dobruck als voor mamsel veilig was. Silas Hempel brandde van nieuws gierigheid om de geheimzinnige be trekkingen te leeren kennen, welke er tusschen graaf Koschwinski en zijn Portier ongetwijfeld moesten bestaan. Zou het vandaag gelukken De om standigheden schenen tegen de ver wachting in, gunstig. Hij legde het oor luisterend legen de deur, die toe- gang gaf tot Dobruks woning. Het was daarbinnen doodstil. Hij probeerde een aantal sleutels, maar kon oe deur niet open krijgen. Waarschijn lijk zat er een slot van bijzondere con structie aan. In de slaapkamer, die maar één venster had, zou Dobruck den graaf zeker niet ontvangen, maar stellig in de woonkamer daarnaast. Aan deze grensde 'n nooddruftig ge meubileerd vertrek, waarvan de deur niet gesloten was. Hempel trad binnen en overtuigde zich met behulp van een kleine zaklantaren, dat er een deur in was naar het aangrenzend vertrek dus naar Dobruck's woonkamer voor welke deur een ouderwetsche canapé met hooge leuning stond. Onder deze canapé verstopte Silas zich want in de deur was een spleet van een vinger breedte, door welke men zeker ook wel zacht gesproken woorden zou kunnen verstaan. Tot dusver was alles boven verwachting goed gegaan. in huis was alles stil. Men had be neden de groote poortlantaren aange stoken en haar schijnsel wierp zonder- mge reflexen op het plafond van de kamer, waarin Silas Hempel verborgen lag. Tegen zeven uur hield een slede stil en men hoorde een vreemde, dreu nende mannenstem in de gang. 't Was blijkbaar de dokter. Hij vertoefde niet lang bij de zieke. Na enkele minuten verwijderde hij zich reeds weer' ver gezeld door mamsel Kathinka, die sprak alsof ze verontschuldigingen aanbood, terwijl de geneesheer, OlijKDaar knorrig zijn woorden kon Hempel boven natuurlijk niet verslaan wegreed. Had men hem alleen voor den vorm gehaald en was alles een komedie van de gravin? Maar waarvoor De detec tive brak zich tevergeefs het hoofd er mee. Na een poosje kwam mamsel Hempel herkende haar aan haar haas tigen sluipenden gang trok de deur van Dobruck's kamer open en was eenige minuten bij de tafel beziu. Men hoorde het geklikklak van vorken en lepels, ook werd er een lamp aan gestoken want het vertrek bleef ver licht, ook nadat de mamsel weer ver trokken was, Ha, mijn berekening schijnt toch uit te komen, dacht de detective zeef bevredigd, men heeft hier blijkbaar een souper voor den graaf klaar gezet. Kort nadat de klok in den slottoren negen geslagen had, hoorde men op de binnenplaats het gekletter van paar denhoeven. (Wordt vervolgd.) 2* - ls«l« COURANT

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 1