Appelen. Een nel BurgerwooDliuis, JE Adres Keuken FORNUIZEN G. P. Ylaander Kermis Ter Neuzen. Spoorweg Mechelen-Ternenzen. EXTRA AU TO BUS RITTEN Keciitszaken. Gemengd JNieuws. Buitenland. Per 1000 K.G. fl. 0.077, met minimumheffing per gewogen wagen van fl. 0.08. Bestel Uw winterprovisie bü P. CORNELISSEN, Te huur gevraagd: Adverteiitiën. Kerkstraat B 78, AXEL Loonslager. De Herveiling van Het druk beklante Café de 9 Arbeiderswoningen de 5 perceelen Bouwgrond de 2 perceelen Erfpachtsgrond Woensdag 20 September 1933, J. K, ESSELBRUGGE, Aan den kantoorhouder bij den Post-, Telegraaf- en Tele foondienst P. J. de Potter van het hulppost-, telegraaf- en telefoon kantoor te St. Jansteen is opzijn verzoek eervol ontslag verleend met toekenning van pensioen met ingang van 1 Maart 1934, Woensdag herdacht de Ge reformeerde Schoolvereeniging te Ter Neuzen den dag, waarop vóór 75 jaar haar school voor Christelijk onderwijs in de Jozina- straat werd geopend. In de Gere formeerde kerk had een plechtige samenkomst plaats, waarin als feestredenaar optrad de heer mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten. De plannen tot het maken" van een badstrand te Terneuzen nemen meer vasten vorm aan. De bestaande badinrichting aan het kanaal schijnt niet te voldoen, waarom een N.V. is gesticht, die een kapitaal hoopt te verzamelen van f 60.000, waarmede dan tegen 1 Mei 1934 het Scheldebad Ter neuzen zou kunnen zijn aangelegd Te Amsterdam slaagde voor het diploma van den Algem. Ned. Politieb. de heer G. P. J. Frankevijlle te Sas van Gent. Voorzichtig In het „Dagbl. van N. Br." wordt gewaarschuwd tegen prak tijken van het „Internationaal Bureau voor hypotheken en cre- dieten" te Btlthoven en het „In ternationaal instuut van hypothe ken en credieten" te Utrecht, of het „Internationaal Bemiddelings instituut", aldaar, vroeger Cea trale Handelsbank geheeten Ry kspostspaar ba n k. Aan het postkantoor Axel en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand Aug. ingelegd f 16296.24, terugbetaald f 10962.59. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4767. trozen in het water gereden, welk ongeval gelukkig geen ern stige gevolgen heeft gehad. De taxi, stond op de brug toen de vier matrozen wilden instappen. Drie hunner zaten reeds, toen de auto, die op achterwaarts rijden stond ingeschakeld, plot seling begon te rollen en het water in reed. In het water kan telde de wagen ooi. De vierde matroos sprong te water en slaag de er in de drenkelingen behou den op het droge te brengen. Met een geweldigen knal is in Phoenix Hall te Dublin (Ierland) een daar gevestigd kruitmagazijn in de lucht gevlo gen In de stad ontstond groote opwinding. Tengevolge van d« ODtploffing werd een man zwaar gewond, terwyl een groot gedeelte van de gebouwen over een breed te van 60 M. volkomen vernield werd. Het hoog staande gras vloog in brand, waardoorgevaar ontstond voor de everige gebou wen, waar munitie lag opgesla gen. Alle beschikbare brandweer ploegen werden ijlings naar de plaats vaD het gevaar edirigeerd troepen werden derwaarts gezon den om de ontzaggedjlre men- schenmenigte, die zich daar ver zameld had, terug te dringen. Het -dort, waar de ontploffing plaats had, ligt in een reeks heuvels. Een dezer heuvels werd geheel weggevaagd Het gelukte ■"ie brandweer te voorkomen, dat de vlammen van het brandende gras zich verder uitbreidden. Sportnieuws. Valsche stempel. De Utrechtsche rechtbank heeft den 30-jarigen slager H. J. v. S. te Oudewater wegens gebruik making van een valschen vieesch stempel veroord. tot f 100 boete subs. 40 dagen hecht. De eisch was drie maanden gevang. Twee dochters van de veenarbeiders P. en v. d. W en beiden ongeveer 20 jaar oud, hebben het ouderlijk huis ver- lateo, en zijn, zonder eenig spoor achter te laten, verdwenen Uit een brief bleek, dat de Drentsche dames eens iets meer van- de wijde wereld wilden ziet), en niet van zins waren, in het ouderlijk huis terug te komen. Een nader onderzoek door de autoriteiten ingesteld, heeft niet het geringste resultaat opgeleverd. Verondersteld wordt dat een derde in den opzet van dezen geheimzinnigen tocht betrokken is geweest, waardoor de onge rustheid bij de families nog is toegenomen. Feitelijk vreest men dat de avonturiersters in ver keerde handen zijn beland, en betzij bier te lande, hetzij ovei de gren* in een ongeweuschte omgeving zija terecht gekomen Te Exloermond is eeD groote partij pakstroo vermoede lyk doordat twee jongens met lucifers hebben gespeeld, in brand geraakt en totaal verloren gegaan. Ongeveer 50 000 &..G. Btroo, toebehoorende aan een zestal boeren, ging verloren. Ver zekering dekt de schade, Fortuinig visscher Te Olst heelt de heer fl. Lterwyl by aan het visschen was met den hengel, uit den IJsel een zak- porteteuille, opgehaald, waarin een bedrag was geborgen van 755 aan bankpapier. Te Hansweert heeft iemand door middel van lijmstokken de offerbussen in de Roomsche kerk weien te ledigen* Goed afgeloopen Woens- dagnacnt om twee uur is te Am- •terdftKQ een auto met eenige ma- Veteranen (oranje)— Veteranen (wit) 1 2 Zaterdagavond speelden hier twee veteranen-elftallen een liefdadigheids wedstrijd, de eene partij in oranje-, de andere in witte shirts, wat aan de spelers een ietwat jeugdiger uiterlijk gaf. Er liepen er onder met tamelijk gezette buikjes, welke natuurlijk in snelheid tekort schoten tegen de gla diatoren van de slanke lijn. Maar ieder deed zijn best om den bal tusschen de palen te krijgen. Voor dat de eerste maal aan de witten gelukte, waren er al heel wat zweetdruppeltjes gelaten, doch ze gaven geen krimp en zelfs maakten de witten voor de rust nog een tweede doelpunt. In de pauze blies Concordia er de krachten weer wat in, waarna aan de tweede helft werd begonnen. Het tempo was minder en daalde langzaam, evenals de ter kimme neigende zon.... Het harde werken der oranje-veteranen werd ten slotte met een tegenpuntje beloond, doch toen was het kruit van beide partijen blijkbaar verschoten en toen het einde werd aangekondigd, had de oude garde volop zijn plicht gedaan voor een liefdadig doel. jammer dan ook, dat slechts een 300 toeschouwers aanwezig waren R. B. C—Axel 5—1. Dat er nog heel wat verschil ligt tusschen het spelen in de 2e of 3e klas, hebben onze stadgenooten Zondag in hun eersten uitwedstrijd tegen R.B.C. te Roosendaal reeds ondervonden, door het incasseeren van een 1—5 nederlaag. Het begin was anders veelbelovend, doch niettemin teleurstellend, daar reeds in de eerste minuut een opge legde kans voor open doel gemist werd. Maar de Oranjemannen kwamen terug, telkens weer, waarbij de gast heeren alle krachten moesten inspan nen om hun doel schoon te houden. Axel speelde in het veld voortreffelijk voetbal, doch het schieten was eigenlijk te zwak- De Roosendalers zochten meer hun heil in open aanvallen enkele malen besloten met harde schoten, welke echter keurig gestopt werden. Na 20 minuten hadden ze echter succes met een vliegend schot onder de lat. Axel pakte toen nog wat beter aan en 10 minuten later bracht de middenvoor met een prachtigen omhaal den stand op 1—1, waarmee ook de rust intrad. Afgaande op het vertoonde spel was de stemming in het Axelsche kamp hoopvol, want gedurende de zware promotiewedstrijden hadden de Oranje mannen ook steeds hun beste spel in de tweede helft gespeeld. Deze wed strijd vormde echter een groote tegen stelling, want het begin van de tweede helft liet al direct zien, dat zoo wat het geheele elftal „er uit" was. Men liep feitelijk van het kastje naar den muur en er was slechts één elftal dat voetbal speelde R.B.C. Spoedig stond het dan ook 31, een achterstand, die gezien de vertooning, ook vrijwel een zekere nederlaag beteekende. Axel ondernam nog wel eenige aanvallen, doch veel gevaar leverden deze toch niet op; slechts eenmaal scheerde een vinnige schuiver vlak langs de palen. De Roosendalers bleven veel sterker, doch schoten meermalen slecht. Dat verlichtte de taak van de ontredderde Axelsche verdediging nóg eenigszins, maar voorkomen kon toch niet worden dat nog tweemaal gedoelpunt en de eindstand alzoo op 5—1 gebracht werd Axel speelde met 2 invallers, waar van een voor de rust ook nog ver» vangen moest werden. De andere uitslagen in deze afdeeling waren als volgt Vlissingen—Terneuzen 4—0 Breda—Dosko j_3 KON NED. VOETBAL BOND. Afdeeling IV - 2e klas. Vlissingen 1 1 0 0 4—0 2 R. B. C. 1 1 0 0 5—1 2 Dosko 1 1 0 0 3—1 2 Alliance 0 0 0 0 0—0 0 De Baronie 0 0 0 0 0—0 0 Hero 0 0 0 0 0—0 0 T. S. C. 0 0 0 0 0—0 0 Breda 10 0 1 1—3 0 Axel 10 0 1 1—5 0 Terneuzen 10 0 1 0—4 0 Een tnnnel by Gibraltar? De langdurige stilte, aie over het reusachtige plan om een tunnel te graven onder de straat van Gibraltar, heeft gehangeD, is door den Spaanschen corres pondent van da „Temps" ver broken. De technische voorbe reidingen zijn n.l. zeer ver ge vorderd en bet onderzoek van den zeebodem schijnt betrekke lijk gunstige resultaten te hebben opgeleverd. De tunnel moet ongeveer 32 K M. lang worden, d w.z. 12 K.M. langer dati de Simplontunnel, dia met zyn lengte van 20 K M. nog altijd de grootste ter wereld is. Maar de straat van Gibraltar is di^pmen zal tot op 380 Meter beneden den zeespiegel moeten graven. Toch levert deze groote diepte blijkbaar geen technisch bezwaar op. Evenals bij de Sim plontunnel wil men den druk verminderen door twee tunnels aan te leggen benevens een ai- voerkanaal voor bet grond water. Men gelooft niet, dat de warmte bovenmatig zal worden immers, bij graaiwerk te Parijs heeft men' temperaturen van 25 tot 28 gra den geconstateerd. De tunnel loopt niet in een re chte lijn onder de zeestraat door de bodemge steldheid maakt een ombu ging in de richting van den Atlan" tischen Oceaan onvermijdelijk. Uit ht t geologisch onderzoek is gebleken, dat de bodem uit harde rotsteen bestaat, zoodat geen bijzondere moeilijkheden aan den dag zullen komen, te meer daar de structuur aan beide zyden geen verschil oplevert. Aan dit optimisme op trchnisch gebied sluit zich een enorm ver keersplan aan. De tunnel vormt biervan slechts een onderdeel. Geweldige plannen voor nieuwe spoorwegverbindingen vormen de hoofdzaak. De „Temps" hangt een reusachtig beeld op van deze verbindingen, waarbij niet alleen Europa en Afrika, maar zelfs Azië en per stoom schip Amerika, betrokken zouden zijn. De Duusche bladen zien in al deze plannen weer beren op den weg en gelooven voor alles in een poging der Pranscbe regee ring om het troepentransport van Atrika naar Frankrijk te bespoe digen en veilig te stellen en wyzen op de moeilijkheden die bt^t tunnelplan in den weg staan Ten eerste zou de Fransche re geering een zeer nauw verbond met Spanje moeten sluiten, wilde de plannen ooit verwezenlijkt zien en ten tweede zal zij op een hevigen tegenstand van de de van Engeland stuiteD, daar eze tunnel aan de machtspositie van dit land in de Middelland- scbe Zee een eind zou maken. Deze bezwaren van politieken aard, benevens de enorme kos- ien, maken het plan althans voor lopig, nog vrywel onuitvoerbaar. Toen Helmut Zaterdag 1.1. weer zijn geld had verdronken, tracht te by de woning zijner ouders binnen te dringen, om hen om geld te gaan vragen. Zijn oud ste broer weigerde hem toe te laten en de bescbor.kene begon daarop op de trap te razen en te tieren. De moeder gipg toen naar buiten om politie te halen, maar haar zoon Helmut versperde ba* r den weg eD mishandelde haar met een baksteen, waarop de chauffeur eerst een waarschu wend schot uit zija revolver loste en, toen de onverlaat zyn moeder bleef mishandelen, twee kogels op hem afvuur^#, welke ueide doel troffen en een einde aan zijn leven maakten. Karl Drews is in hechtenis genomen hy verklaart, dat hij uit noodweer gehandeld heeft. Avontuur In de woestyn. Twee jeugdige Amerikanen, die per motorfiets een tocht rond de wereld maken en dezer dagen te Bagdad zyn aangekomen, heb ben verhaald hoe zij na twee dagen in de woestijn in groote nood hebben verkeerd, door Bs- douin-Arabieren gered zijn. Na dat deze jongelui Damascus ver iaten hadden, raakten zij van den goeden weg af en reden twee dagen zonder eenig begrip van de richting door het gloeiend hoete zand. Eindelijk kwamen zij bij een waterbron, waar zij althans hun watervoorraad kon den bijvullen. Dit was echter in verband met de diepte van de bron buitengewoon moeilijk 'jn bij een poging om water te scheppen viel een der jongens in de bron en hy slaagde er niet in om tegen de glibberige muren op te klimmen. .Na ve-geetsche pogingen om hem te helpen sprong zijn met gezel op zijn motor en reed door de woes'ijn net zoo lang tot hij een troep Bedouinen ontmoette Door teekens beduidde bij deze mannen wat zijn bedoeling was zy volgden hem naar de bron en beviijdden den jongeman uit zijo netelige positie. Na ben van voedsel te hebben voorzien brachten zij de jongens weer op den goeden weg naar Bagdad en wilden voor hun hulp geen enkele vergoeding aan nemen. Er wordt ter kennis gebracht van belanghebbenden, dat van af heden het weegloon °P de kleine weegbrug voor karren als volgt is vastgesteld Deze taks wordt toegepast op het werkelijk gewicht opwaarts afgevoerd tot het honderdtal en de bekomen taks wordt gebeurlijk afgevoerd tot den voigenden cent. HET BESTUUR. AXEL KIJKUIT" Thuis bezorgd. staande in AXEL. Brieven met opgaaf van huur prijs onder No. 47 aan het bureau van dit blad te zenden. voor is Marktberichten AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag j.l. waren de prijzen als volgt Rogge f5,50 a f6,50. Winter- gerst f6,- a f7,Zomergenot 16.— a f7,—. Haver f6,a 17,—. Erwten f8,— af 11,—. Lijnzaad f8 èfll,—Gr en Vlas f 3,h f 5,Gebookt Vlas f ,3 a f ,5. Gezwingeld Vlas f 0,30 a f 0.35, Aardappels f0,a f 0,—Stroo f4, f 5,—. Koolzaad faf Boter f0,— f 0,Eieren f3,50 f4,—. In plaats van kaarten. Ondertrouwd M. J. VAN DEN BERG w. J. DE JONGE, 's Gravenzande, Sand Ambachtstr. 71 Axel, Markt C 6 18 Sept. 1933. Prima kwaliteit. Billijke prijzen. Franco levering-. Volle garantie. tiÊÈÈËF* De ondergeteekende Tv®%#* bjedt zjcil aan a)s K. A. HAMELINK p/a Adr. Hamelink, Spui N 104. alles eigendom van de Familie DE KETELAERE te Koewacht, is bepaald op namiddags 2 uur (zomertijd). Notaris FANOY. Zyn broer doodgeschoten. Ia een arbeidersbuurt te Berlijn neeft zich een bloedig familie drama afgespeeld. De 38 jarige chauff'ur Karl Drews woonde met zijn vrouw ten huize zyuer ouders. In hetzelfde gebouw woonde ook zyn 30-jarige broer Helmut met zyn vrouw en eeD tweejarig zoontje. De broers stonden sedert lang op zeer ge- -pannen voet daar de jongste zyn steungeld geregeld verdronk n zijn ouders lastig viel om fluaocieele hulp, waarvan dik wijls twisten het gevolg waren. op Woensdag- SO September. Vertrek AXEL 1 uur 6'/s uur n.m. TERNEUZEN 81/, 13 Op Zaterdag- S3 September. Vertrek AXEL 3 uur U/a uur 6 uur n.m, TERNEUZEN 8Vl 5% - 9 - 12 uur. Retour 40 cent per persoon. TBsf Aanbevelend, GARAGE „CITO" - AXEL. EN

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 3