Landbouw. De middagvergadering werd o.m. bijgewoond door den Minis ter van Binnenlandsche Zaken, Mr. J. A. de Wilde. Prof. Vis- scher en den heer Van den Heu vel, namens de A. R. Kamerfractie den heer Biemont namens de Chr. Boeren- en Tuindersbond, den heer Bos, namens den Chr. Middenstandsbond en door den heer Bossenbroek namens Patri monium. De voorzitter, de heer F. L. v. d. Bom hield een openingsrede waarin hij het doel van deze vereeniging uiteenzette. Deze vereeniging stelt zich n.l. niet ten doel het dienen van groeps belangen of 't streven naar winst bejag, maar wel de erkenning en de verbreiding alsmede de toe passing der Christelijke beginse len in het bedrijfsleven en het nemen van maatregelen tot op lossing van het maatschappelijk vraagstuk, naar de eischen van het Christelijk beginsel. Verder heeft in de middagver gadering dr. E. J. Beumer een referaat gehouden overdwang of vrijheid. Hij ging de oorza ken van de crisis na en zeide, dat het bekrompen najagen van het eigenbelang der meeste staten den troosteloozen toestand doet bestendigen. Krachtens het Chris telijk beginsel is men verplicht, de rejjeering zoo krachtig moge lijk te steunen. Spr. ging vervol gens de werking na van ver schillende crisiswetten en con cludeerde, dat, indien mogelijk, een vrije huishouding te verkie zen is boven Staatsinmenging. Het zal echter nog wel heel lang duren, alvorens het tijdperk van vrijheid in tiet economisch leven hier te lande mag worden ver wacht. De opening der Kamers. Hedenmiddag had na een korte zitting van de vereenigde Kamers der Staten-Geneiaal te's Graven- hage de opening van het zittings jaar plaats door H.M. de Koningin in de Ridderzaal. Dank zij de medewerking van de A.V.R O. is deze plechtigheid door de geheele bevolking van Nederland en koloniën en ook door de Nederlanders in het buitenland gevolgd kunnen wor den, voor wat het gehoor betreft en voor zoover men met de plaatselijke situatie bekend is, heeft men het ook in den geest wel bijgewoond. De heer D Hans, hoofdredacteur van het dagblad De Avondpost heeft nl. door middel van de microfoon en met medewerking van den heer W. Vogt, directeur van de A V.R.O., een zoo getrouw en geregeld mogelijk verslag gegeven van wat er voor en na de opening bij de Ridderzaal gebeurde, ter wijl H. M. de Koningin zelve dezen keer hare toestemming had verleend, dat eveneens door mid del van de microfoon het mogelijk was, dat iedereen, zoowel over den zender te Hilversum als die te Huizen, H. M. de Troonrede hoorde voorlezen. Ongetwijfeld zullen er talloozen zijn geweest, die van deze gele genheid gebruik maakten en we vernamen dan ook, dat zoowel in Oost- als in West-Indië het gesprokene duidelijk is overge komen. Het was in Den Haag heden een buitengewoon groote drukte. Veel en veel meer dan anders waren er stedelingen en buiten lieden uit alle provinciën over gekomen om de Koninklijke stoet te zien voorbij trekken en tal van corporatiën waren weer met hun vaandels opgesteld om H M. hulde te brengen. Dan werd er langs den weg, die de stoet volgen zou, van huis tot huis gevlagd en ook was iedereen met Oranje getooid. Eigenaardig was, dat ook nu weer enkele Kamerleden de ge legenheid aangrepen om enkele woorden tot het volk te richten door de microfoon. Van af half één hoorden we onafgebroken de muziek van de Kon. Marinekapel te Den Helder op het Binnenhof spelen, terwijl geregeld maar Ministers, Gezan ten, de Raad van State en aller lei hooge oome's aan kwamen gereden, om hun plaats in de Ridderzaal in te nemen. Dr. Co- lijn, de Minister-President, werd door het publiek, dat rond het Binnenhof stond, hartelijk toege juicht. (Zonder dat hier het„ach- tung" noodig was, dus niet op bevel.) Na geruimen tijd van spanning, waarin echter de verschijning van keurig opgetuigde paarden voor gala-koetsen, menschen in schitterende en kleurige unifor men, het presenteeren door de wacht eenige afwisseling bracht, hoorde men het sein, dat de stoet in aantocht was. Kort daar op een gejuich en weidra zag men de stoet naderen: Een afdeeling cavelerie, rij knechten, de Kamerheer ceremo niemeester, meerdere Kamerhee- ren in rijtuig, grootofficieren te paard, de Grootmeester-Kamer heer, de Dame de palais, de oppercerenomiemecster en hier achter de met 8 paarden bespan nen gouden koets, gefllankeerd door lakeien te voet en de Che van het Kon. Huis, ter eene en de Gouverneur der Residentie ter anderer zijde. Daarna eenige officieren van het Koninklijk Huis en een afdeeling cavelerie. Het eerst stapten uit Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. Prinses Juliana en daarop H. M. Konin gin Wilhelmina. De Koningin was in licht grijs costuum en droeg het Groot Kruis van den Ned. Leeuw. De Prinses was in 't blauw en de Prins in Admiraals uniform. Statig stapten zij de zaal bin nen, waar H. M door een com missie van ontvangst naar den troon werd geleid. Toen allen gezeten waren, las H. M. met heldere duidelijke stem DE TROONREDE Leden der Staten-Generaal, Mij wederom in Uw midden bevindende, gevoel Ik Mij aller eerst gedrongen uiting te geven aan mijne gevoelens van mede leven in de moeilijke omstandig heden, waarin ons volk nog steeds verkeert. Voortbrenging, handel en ver keer bieden over de geheele we reld nog een beeld van grondige verwarring, waaronder, óók ten onzent, de volkswelvaart ernstig lijdt. Bij de productie zoowel als bij den ruil van goederen openbaren zich voorts overal ver schuivingen, die in menig opzicht een blijvend karakter schijnen te dragen. Ónze Landbouw en Nijverheid worden evenzeer als onze Handel en Scheepvaart door deze wijzi gingen in de economische wereld structuur, voor eischen van aan passing gesteld, waarbij leiding, hulp, zelfs drang van de zijde der Regeering, in toenemende mate noodzakelijk zullen blijken. Met vermijding van gewaagde proefnemingen op monetair en economisch gebied, zullen, nu ook de Londensche conferentie niets tot stand' kon brengen tot het verkrijgen van redelijke ver houdingen in het goederenverkeer, verder gaande maatregelen moe ten worden genomen in het be lang van den afzet onzer produc ten binnen de eigen grenzen. Tevens zal aan de bevordering van onzen uitvoer naast an dere in die richting werkende middelen onze invoer dienst ar moeten worden gemaakt. De reeds jaren aanhoudende afbrokkeling onzer welvaart doet ook in sterke mate haar invloed gelden op den toestand der pu blieke geldmiddelen en heeft het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten op verontrustende wijze verstoord. De Regeering zal daarom in het komende zittingjaar in de aller eerste plaats Uw aandacht vragen voor een reeks van maatregelen, die onmisbaar zijn voor het finan- ciëel herstel. Het streven is er vóór alles op gericht dit herstel te bereiken door aanzienlijke be perking der uitgaven. Die be perking zal ten deele worden verkregen door eene redelijke verlaging van de salarissen en loonen van het Rijkspersoneel. Een nieuwe salarisregeling, die op 1 Januari 1935 in werking zal dienen te treden, is in voorbe reiding. Verdere inkrimping der uitga ven zal vooral moeten worden bereikt door doelmatiger organi satie en door besnoeiing van verschillende diensten. Ondanks de reeds aangebrachte en de op korten termijn nog te verwachten verdere besparingen op de uitgaven is eer nadere versterking der middelen onmis baar gebleken. Daartoe strek kende voorstellen zullen onver wijld worden ingediend. Aan het misbruik, dat in steeds toenemende mate wordt gemaakt van den rechtsvorm der naam- looze vennootschap, ten einde de betaling van belasting te ontgaan, zal paal en perk worden gesteld. Voorstellen te dier zake zijn in voorbereiding. Met het doel den overgang van de eerste naar de tweede vijf jarige uitkeeringsperiode meer geleidelijk te doen plaats hebben, zal het vraagstuk der financiëele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten opnieuw in onder zoek worden genomen. In af wachting van de resultaten van dit onderzoek zal op de uitkee- ringen uit het gemeentefonds over het jaar 1934/35 een korting moe ten worden toegepast, welke ver band zal houden met de gemeen telijke draagkracht. Een daartoe strekkend wetsontwerp zal U dezer dagen bereiken.. De geldelijke toestand van verscheidene gemeenten maakt voorts een verscherpt toezicht op het financiëel beleid der gemeen ten noodzakelijk. Dit brengt mede een versterking van den invloed van het centraal gezag op de locale bezoldigingsregelen van personeel in publieken dienst, mede met het doel uitwassen af te snijden en niet te rechtvaar digen verschillen in de belooning van overheidspersoneel weg te nemen. Voorstellen tot wettelijke rege ling van de afbetalingsovereen komst, mitsgaders tot herziening van het in het Wetboek van Koophandel vervatte binnenvaart- recht zullen U worden aange boden. Op het gebied van het execu- tierecht worden voorzieningen voorbereid, welke in de bijzon dere' tijdsomstandigheden gebo den zijn. Daarbij zal, voor zoo veel noodig door bijzondere mid delen er voor worden gewaakt, d ,t schnldeischers niet onredelijk worden benadeeld. Zoodra het evenwicht in de Rijksbegrooting zal zijn verzekerd, zullen U voorstellen worden aan geboden ten doel hebbende, door uitvoering op ruime schaal van productieve publieke werken, werkverruiming in het leven te roepen ten einde de eilende der werkloosheid te lenigen. Bevor dering van woningbouw tegen verlaagde kosten zal van deze plannen een deel uitmaken om voor arbeiders woningen te ver krijgen, waarvan de huurprijs meer in overeenstemming is met het loonpeil. Daarnevens bullen maatregelen worden getroffen om voor bestaande woningen gelei delijke huurverlaging mogelijk te maken. Zoolang werkverschaffing nog niet kan worden gemist, moet er naar worden gestreefd het parti culier bedrijf daarbij zooveel mogelijk in te schakelen. De economische omstandig heden en, in verband daarmede, de financiëele toestand in Neder landsch-lndië blijven groote zorg eischen. Het budgetair evenwicht is er vooralsnog niet verzekerd n verband met den reeds zoo uitputtenden belastingdruk, zal, na de laatstelijk aanhangig ge maakte voorstellen tot nieuwe heffingen, van belastingverhoo- ging nauwelijks meer eenig resul taat te verwachten zijn en zal het financiëel evenwicht in Indië dus slechts door voortgaande be perking der uitgaven zijn te her steilen. De ontwikkeling der politieke verhoudingen aldaar vereischt voortdurende aandacht en waak zaamheid. In het algemeen be lang der bevolking zijn nadere maatregelen getroffen fer beteu geling van het misbruik, dat door sommige volksleiders wordt ge maakt van de vrijheid van ver eeniging en vergadering. Suriname heeft nog bij voort during met economische moei lijkheden te kampen. Zoowel van Overheidswege als van par ticuliere zijde wordt het mogelijk gedaan om de gevolgen van de crisis te verzachten. Het stemt tot dankbaarheid, dat de economische toestand in Curasao, althans tot dusver en de tijdsomstandigheden in aan merking genomen, vrij bevredi gend te noemen is. De moeilijkheden in het begin dezes jaars ondervonden met een deel van het personeel der zee macht, hebben ingrijpende maat regelen noodig gemaakt om te verkrijgen, dat onder alle omstan digheden zal kunnen worden ge rekend op trouw aan de Over heid en gehoorzaamheid aan het wettig gezag. Mochten zich ook elders tee kenen voordoen die wijzen op verzwakking of ondergraving van juiste gezagsverhoudingen, dan zal de Regeering het Overheids gezag met gelijke klem hand haven. Hoewel het huidige tijdsge wricht niet bevorderlijk aan de ontplooiing der internationale samenwerking en het uitgroeien van den Volkenbond, blijf Ik hopen, dat de ontwikkeling van de organisatie der Staten-gemeen- schap zich eerlang weer in op gaande lijn zal gaan bewegen. Het stemt tot voldoening, dat de diepgaande veranderingen, welke op het gebied van het in ternationaal handelsverkeer zijn ingetreden, geen wijziging heb ben gebracht in de vriendschap pelijke verhouding van Neder land tot de andere Mogendheden. Met de bede, dat God ons Volk in deze moeilijke tijden moge sterken, en levend in het vertrouwen, dat het in staat zal blijken onder verhoogde krachts inspanning moedig en waardig te dragen hetgeen onvermijdelijk is, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Niet zoodra was het laatste woord gehoord of het gebruikelijk „Leve de Koningin" van den heer Duymaar van Twist klonk door de zaal, gevolgd door een drie werf hoera. Vervolgens deed een commissie H. M. weer uitgeleide en de plechtigheid was afgeioopen. De heer Hans deelde mede, dat de communistische Kamerleden niet aanwezig waren en van de socialistische leden slechts de heer mr. Schaper. Zooals bekend ging de terug tocht naar het Paleis langs een anderen en verderen weg, om de menigte, die langs de straten was opgesteld gelegenheid te geven om hunne aanhankelijkheid aan de Koningin te toonen. En zoo was dezen keer Prins jesdag voor Den Haag weer een feestdag. Taptoe op Prinsjesdag. Vanavond zal in Den Haag een groote taptoe worden gehouden, waaraan zal worden deelgenomen door de Kon. Mil. Kapel van het Reg. Grenadiers en van het 4e Reg. infanterie, benevens de met groot verlof zijnde tamboers van het reg. grenadiers, de hoorn blazers van het reg. jagers, de trompetters van het 3e halfregi ment huzaren en van het 2e reg. veldartillerie, te paard en geza menlijk. De muzikale leiding der taptoe berust bij den directeur der Kon. Militaire Kapel. De taptoe wordt gehouden bij 3lein 1813. Dertig fakkeldragers zullen voor de verlichting zorgdragen. Om 8 uur wordt verzameld en gemarcheerd naar de Sophialaan. Omstreeks 9 uur des avonds heeft de afmarsch plaats. Het programma luidt als volgt Roffel en taptoe tamboers, beide uit te voeren door tamboers reg. Grenadiers. Koraal „Dankt nu' allen God", Kon. Militaire Kapel. Taptoe hoornblazers, uit te voeren door hoornblazers reg. Jagers, Twee liederen uit Valerius Gedenckclanck1. O Heer, die daer des hemels tenten spreydt. 2. O, Heemskerck, Kon. Militaire Kapel. Taptoe der bereden wapens, uit te voeren door de trompetters van II R.H. en 2 R.V.A. „Charmoes", oud-Nederlandsch danslied, Kon Militaire Kapel. Oud-Nederl taptoe-marsch 1700 Kon. Militaire Kapel. Marche des Tambours, Dunkier. Leve het regiment Grenadiers, N. A Bouwman. Marsch De Garde, C. L. Walther Boer. Huldigingsmarsch, idem. Grenadiersmarsch en Wilhelmus van Nassaue. Voor varkenshouders. De Ze uwsche Varkenscentrale schrijft ons Met ingang van 16 Oct. 1933 zullen slechts als varkenshouder worden aangemerkt de leden eener gewestelijke varkenscentrale. Het Bestuur der Zeeuwsche Varkenscentrale meent dit bericht nog eens speciaal onder de aan dacht van belanghebbenden te moeten brengen en wel wegens zijn buitengewone belangrijkheid, gezien de bevoegdheden voort vloeiende uit de Machtigingswet. Met klem dringen zij" er op aan, dat ieder varkenshouders zorge vóór 16 Oct. lid te zijn. Aangifte kan steeds geschieden bij den Secretaris, den heer Ir. J. van Alphen, Station Hulst. AXEL, 19 September 1933. Voor den Ring Oost Zeeuwsch- Viaanderen van het Ned. Jong. Verbond sprak gisterenavond alhier de weleerwaarde heer ds. A. F. W. de Kluis, herv. pred. te Vlissingen voor ruim 200 per sonen over Hitier, nadat de voor zitter, de heer J. L. Hamelink, te Terneuzen een inleiding had ge houden, welk meer het karakter droeg van een propagandarede voor het N. J. V. En omdat dit onderwerp eigenlijk niet was aan gekondigd was het begrijpelijk, dat sommigen fluisterend zich af vroegen of ds de Kluis ook nog aan het woord zou komen. Ge lukkig werd die vraag bevestigd niet alleen, maar werd het gehoor ruimschoots schadeloos gesteld door een aangenaam spannende doch niet vermoeiende causerie, welke ds. de Kluis gaf over wat hij van Hitier en het Nationaal Socialisme, gelezen en gehoord en gezien had. Spr. begon met een karakter schets te .geven van Adolf Hitier als persoon, van af zijn jeugd tot heden en toonde door frappante staaltjes, welk een onverzettelijken wil geleid had tot zijn promotie van opperman tot Rijkskanselier' van het groote Duitsche Rijk, waarbij echter liet vredesverdrag vanVersailles en den mistroostigen toestand van het Duitsche volk door allerlei oorzaken, een groote rol hebben gespeeld. Vervolgens kwam spr. tot Hit ler's werk, zijn kijk op organi satie, misstanden, taktiek, de jo denvervolging en de bestrijding van communisme. Zijn wil is wet en de slaafsche onderwor penheid van zijn onderdanen ga ven Hitier een macht en invloed, welke in zijn systeem passen. Toch is hij ook af en toe de democraat, waar hij b.v, bij •zijn redevoeringen uit alledeelen des lands en uit alle lagen een bij loting aan te wijzen „Duit- scher" zelfs per vliegtuig naar Berlijn haalt, opdat hij bewust zij het woord tot „alle Duitschers" te richten. Ten slotte kwam spr. tot zijn persoonlijke critiek op het Hitier- stelsel en concludeerde, dat waar dit systeem berust op haat en heerschzucht, met een meerling alsof zij (.ook Stalin en Mussolini meenen dat) de wereldorde in hun handen hebben en gods dienst h i. bijzaak is, ook uitein delijk van zoo'n regime niets terecht kan komen. Nadat nog met een tweetal personen van gedachten was ge wisseld, werd de vergadering gesloten,

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2