-? I - - Jjff 'T- VI' Binnenland. September j.l. werd het vervoer van alle aardappelen alleen toe gestaan, wanneer dit gedekt was door een geldig vervoerbewijs. Het vervoer van hoogstens 10 K.Q. aardappelen, wanneer deze kennelijk bestemd zijn voor een gezin om te worden gebruikt, is toegestaan. Partijen aardappelen die zon der vervoerbewijs worden ver voerd, kunnen in beslag worden genomen, terwijl de desbetref fende teler of handelaar straf baar is. Vervoer van aardappe len van het land naar het b e d r ij f is vrij wanneer dit niet over den openbaren weg geschiedt. Wanneer het vervoer wel over den openbaren weg geschiedt, moet de lading verge zeld zijn van een gratis te ver krijgen vervoerbon. Verkoop van aardappelen is slechts mogelijk aan erkende handelaren (grossiers, kleinhan delaren). Zij die aannemelijk kunnen maken, dat zij handel dreven in aardappelen zullen als zoodanig kunnen worden erkend. Verbouwers die gewoon waren hun aardappelen, rechtstreeks aan den consument of den kleinhan delaar te verkoopen, kunnen dit voorloopig blijven doen. Alle verkoopen van consump tieaardappelen moeten geschieden op koopbriefjes die volledig moeten worden ingevuld èn door kooper èn verkooper moeten worden onderteekend. Deze koop briefjes zijn tegen een vergoe ding van 10 cent per boekje (25 stuks) voor de handelaren ver krijgbaar bij de Kringsecretarissen der O. A. Z. of bij het Secreta riaat te Qoes. Deze koopbriefjes worden door geschreven in drievoud, een exemplaar is voor den teler, een voor de handelaar en een wordt opgezonden of meegenomen naar het kantoor waar een betaald vervoerbewijs wordt gevraagd. De regeling is in de koopbrief jes vermeld. Vervoer van het b e- drijf of de groeiplaats naar de laadplaats mag uitsluitend geschieden onder een vervoeibon Deze vervoerbons zijn voor de telers gratis ver krijgbaar bij de Districtskantoren. De adressen zijn in de Provin ciale Nieuwsbladen bekend ge maakt. Vervoer per vracht auto of ander vervoer middel (b.v. wagen of kar), niet naar laadplaats of bewaarplaats mag uitslui tend geschieden in door den controleur van de G. A. Z. ge plombeerde zakken en onder be taald vervoerbewijs. Verzoeken tot plombeeren moeten gericht worden aan het adres van den Kringsecretaris. Dit plombeeren geschiedt gratis. Betaald vervoerbewijs De handelaar, grossier, con - missionnair, kleinhandelaar, die de aardappelen ontvangt of de verbouwer die voorloopig is toe gestaan om aardappelen recht streeks 2an den kleinhandel of den consument te verkoopen, moet een betaald vervoerbewijs aanvragen. Voor Zeeuwsch- Vlaanderen zijn die verkrijgbaar bij G. v. d. Bossche, Oostburg, P. Quaak, Breskens, J. W. Bak ker, Axel, A. Bruggeman, Sas van Gent, R. K. Lanbouwwinter- school, Hulst en M. de Putter, Axelschestraat 83, Terneuzen. Deze betaalde vervoerbewijzen zijn slechts verkrijgbaar na beta ling van een heffing en een marge. Deze heffingen en marges moeten betaald worden uitslui tend door storting van het geld op het postkantoor, voorloopig op postrekening No. 10261 ten name van lz. P. v d. Weele, Colijnsplaat. Na overlegging van het stortingsbewijs dat wordt ingenomen en het koopbriefje wordt het betaalde vervoerbewijs (rood) afgegeven. Deze heffing is voor alle con sumptieaardappelen f 1 per 100 K G of gedeeite daarvan, terwiji daarnaast een marge betaald moet worden al naar gelang de plaats van bestemming. In af wachting van een nadere rege ling voor de marge-restitutie is deze voor alle plaatsen buiten Zeeland op f 1 per 100 K.G. ge steld. Nadat de marge-restituties zijn vastgesteld zal een terugbe taling of verrekening van de teveel betaalde marges volgen. De verbouwer, die rechtstreeks aan den kleinhandelaar of den consument in Zeeland verkoopt betaalt aan heffing en restitutie marge totaal f 1.75 per 100 K.G. De gang van zaken bij de uit voering is dus in het kort de volgende De kooper maakt voor elke koop het koopbriefje op in drie voud onderteekend door hem en door den teler. Een van .de koopbriefjes geeft de kooper aan den teler. De teler haalt voor het vervoer een gratis vervoer bon op het districtskantoor. Deze bon is uitsluitend geldig voor vervoer op den dag en zoonoo- dig het uur waarop het vervoer bepaald is. De kooper kan tegen inleve ring van een exemplaar van een koopbriefje de vervoerbons en van het stortingsbewijs op de girorekening van de G A. Z. een betaald vervoerbewijs ontvangen Dit betaald vervoerbewijs (rood) geldt alleen voor de bepaalde lading. Zoo noodig wordt het uur waarop de partij vervoerd wordt op dit vervoerbewijs aan- geteekend. Indien de kooper bij het aan vragen van een vervoerbewijs niet kan weten hoeveel hem ge leverd wordt, dient hij een zoo groote storting te verrichten dat deze zeker voldoende is voor een voldoend groote hoeveelheid. Het teveel betaalde wordi later verrekend De ingeladen gewich ten worden aan de lading- of leveringsplaats door een contro leur gecontroleerd Nimmer mag meer worden ingeladen als voor de hoeveelheid waarvoor betaald vervoerbewijs is afgegeven. Het ingeladengewicht dient overeen te stemmen met het aantal K.G. op het vervoerbewijs. De kooper betaald niet aan den teler, maar aan de G.A.Z. Deze betaling moet plaatst hebben uiterlijk op den marktdag volgende op de week waarin de aardappe len werden geleverd en in ieder geval binnen 10 dagen na leverine. De heffing, de marge-restitutie moeten voor dat het betaald ver voerbewijs kan worden afgegeven, betaald zijn. Heeft de kooper van een bepaalde partij aardappelen niet alles binnen 10 dagen be taald, dan worden ten zijnen name geen vervoerbewijzen meer afge geven. Alle betalingen worden gestort op de girorekeningen van de G.AZ. Zoodra de kooper de prijs van de aardappelen aan de G A.Z. heeft voldaan, worden de verkoo- pers door de G A Z. per postche que betaald na inhouding van V4 van den minimumprijs- Aansprakelijkheid. De G A.Z. stelt zich in geen enkel opzicht aansprakelijk voor even- tutele wanbetaling door den koo per der aardappelen aan de G A.Z Het is dus van belang dat de teler met zorg zijn kooper uitkiest daar alle gevolgen van eventueele wanbetaling voor zijn rekening zijn. De G.A.Z. kan evenmin ver antwoordelijk worden gesteld voor eventueele financieele schade door welke oorzaak dan ook door den nandel geleden. Voorbeelden. Eerste geval. Een teler verkoopt aan een handelaar of een commissionair die daartoe gemachtigd is, 5000 K.G. Zeeuw sche Bonte. Deze koop wordt dus op een koopbriefje bevestigd en in drievoud opgemaakt. De boer moet voor Zeeuwsche Bonte bestemd voor consumptie mins tens f3. per 100 K.G bedingen De handelaar stort op de giro rekening van de G A.Z. de heffing de restitutie-marge. Laten we veronderstellen, dat de aardappe len geleverd worden in het schip Hij moet dus betalen voor heffing f 1. per 100 K.G, voor restitutie marge, in afwachting van een nadere regeling, eveneens f 1. per 100 K.G. Totaal dus f2 per 100 K.G. Na ontvangst van de gelden van den kooper der aardappelen ontvangt de teler s/4 van den mi nimumprijs, dus f 2.25 per 100 KG Tweede geval. Een teler verkoopt aan een kleinhandelaar in Zeeland 200 K.G. Eigenhei mers. Voor hoeveelheden tot 200 K.G. moet tegelijkertijd met het betalen van de heffing de resti tutie-marge tevens betaald worden de prijs waarvoor de aardappelen zijn gekocht. In dit geval moet de kleinhan delaar betalen minstens f2 per 100 K.G voor de aardappelen voor heffing f 1 voor restitutie marge f0.75, dus totaal f3,75 De boer ontvan-t van de G.AZ. SU X f 2 f 1 50. Derde geval Een teler ver koopt aan een consument in Zeeland 500 K.G. Zeeuwsche Bonte a f4. Ook deze teler moet V4 van den minimumprijs afstaan tri dit geval f 0 75. Aan heffing moet hij betalen fl. en aan re stitutie-marge f0 75. Totaal moet hij aan de G.A Z betalen alvorens hem een vervoerbewijs zal wor den verstrekt f0 75 -T f 1. f 0.75 f 250 per 100 K.G'. De teler ontvangt nadat de kooper de G A Z. betaald heeft s/4 van den minimumprijs is f 2.25 en de f 1. die boven den mini mumprijs werd betaald, di^> totaal f3.25 per 100 KG. Andere gevallen zijn thans wel na te rekenen. De teler, die zijn aardappelen verkoopt, dient er dus rekening mede te houden dat van den mi nimumprijs steeds V4 wordt inge houden, welke gelden gestort worden in een fonds, dat na af trek van de onkosten dient om de onverkochte consumptieaard appelen te steunen en om moge lijk een toeslag te geven o m op den export De teler mag niet be neden den minimumprijs doch mag gerust, tegen een hoogeren prijs ver koopen Minimumprijzen voor Jen ha n;d e 1. Een handelaai mag de aardappelen niet lager verkoopen dan tegen een prijs die verkregen wordt door optel ling van den prijs der aardappe len, de heffing en de marge van een gulden. R e-e x p e d i t i e. Indien een partij aardappelen waarvan kan bewezen worden dat de heffing en de marge reeds zijn betaald, opnieuw vervoerd moeten wor den, dan kunnen gratis vervoer bewijzen ter beschikking worden gesteld door de Kringsecretarissen. Export van aardappe len vallende buiten de vastgestelde consump tie m a a t is toegestaan onder een gratis vervoerbewijs en in dien bewezen kan worden, dat zij inderdaad voor export be stemd zijn. Kriel en bonken. Voor alle aardappelen vallende buiten de vastgestelde consumptiemaat kan een gratis vervoerbewijs worden afgegeven. Deze aardap pelen worden bij inlading of op de plaats van aankomst gedena tureerd (ongeschikt gemaakt voor menschelijke consumptie). Controle. De controleurs vön de N. A. C. en de G. A. Z zijn belast met de controle op de naleving der voorschriften. Bij vervoer van aardappelen zonder vervoerbewijs is de vervoerder strafbaar en kan de lading en het voertuig door de politie in beslag worden genomen. Bij overtreding zal een geld boete kunnen worden opgelegd van ten hoogste f 10 000, of de erkenning als teler of handelaar kunnen worden ingetrokken. Wij verzoeken den telers, den han delai n en alle andere personen die met de aardappelsteunrege ling te maken hebben, met na druk om zich stipt aan de voor schriften te houden en zoo noo dig inHchtingen te vragen. On bekendheid of onopzettelijke over tredingen en dergelijke oorzaken zullen nimmer als verontschuldi ging kunnen worden aangenomen. Tenslotte vestigen wij de aan dacht van onze teiers op het volgende De aardappelsteunregeling grijpt .in de vrijheid van het bedrijf Wanneer men echter nagaat, dai in geval geen steunregeling wa- gekomen slechts rnim een derde van de geproduceerde hoeveel heid aardappelen in Nederland geconsumeerd zou worden en als men in aanmerking neemt di export-belemmeringen, ook vooi aardappelen, dan moet men wel tot de overtuiging komen, dat dt aardappel-debacle van 1932 zich zou hebben herhaald indien door de Regeering niet zou zijn inge grepen. De vastgestelde minimumprij zen voor consumptieaardappelen mogen vanzelfsprekend niet wor den vergeleken met de prijzen die voor het inwerking treden van de steunregeling werden be steed. De grondslag van de aardap pelsteunregeling is om te komen tot een beperking van de aange boden hoeveelheden consumptie aardappelen waardoor de maat Vervaardigd in de, Persil-Fabriekcn. die voor consumptie nog mag word°n aangeboden beperkt is. Dit beperkte aanbod zal uitein delijk een voordeel moeten zijn voor de telers van aardappelen. Gewestelijke Aardappel- Organisatie voor Zeeland. Woensdag is het wetsontwerp der omzetbelasting met bijna algemeene stemmen door de Tweede Kamer aangenomen. Oproep. Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze en de heer F. K. Lotgering, resp. voorzitter van de Commissie van advies en Voorzitter van het Uit voerend Comité van het Nationaal Huldigingsdéfilé op 9 Sept. j.l. in Amsterdam, zenden een op roep, waarin Oranjelievend Ne derland en de partijen, die voor orde en gezag zijn, worden aan gespoord, op 19 Sept. as., ter gelegenheid van de opening van de Staten-Generaal, van hun aan hankelijkheid aan Koningshuis en Regeering blijk te geven. Zij noodigen zoo velen mogelijk uit zich dien dag met oranje te tooien en zich naar Den Haag te be geven in andere plaatsen van Nederland verzoeken zij te zorgen voor het uitschrijven van bijeen komsten en voor het uitsteken van de nationale driekleur, ten einde te maken dat 19 Sept. een Oranje-Dinsdag wordt. Dankbetuiging. In antwoord op het telegram, van hulde en trouw door de Zeeuwsche burgerwachten op 9 dezer aan H. M. de Koningin toegezonden is van den adjudant van dienst een schrijven ingeko men dat de Koningin hem op draagt voor dit telegram en de aangeboden verzekering van hul de en trouw dank te betuigen met de verzekering, dat Hr. Ms. een en ander ten zeerste op prijs stelt. Radiouitzending der Troonrede. De Troonrede, die as. Dins dag bij de opening van de zit ting der Staten-Generaal door de Koningin zal worden uitgespro ken, zal voor de eerste maal per radio over de beide Neder- landsche omroepzenders worden uitgezonden. Tevens zijn maatregelen ge troffen om deze rede ook in Ne- derlandsch-Indië hoorbaar te maken. Er zal zorg worden gedragen, dat ook Suriname en Curasao kunnen meeluisteren. AXEL, 15 September 1933. Dinsdagavond ontlastte zich boven onze gemeente een hevige onweersbui, gepaard met stroo menden regen. Gelukkig ver namen we van geen ernstige on gevallen al deden de knetterende slagen, die onmiddellijk op de felle lichtstralen volgden, zulks verwachten. De regen veroor zaakte in de Oude Wijk nogal wat last, doordat in een paar perceelen het water een voet hoog stond hooger dan in ver scheidene regenbakken, want de voorraad werd schaarsch- Maandagavond hield de winkeliersvereniging alhier een ledenvergadering ter afdoenig van enkele dringende voorstellen. Zoo zal bij voldoende rendement de winkelierskraut maandelijks ver schijnen. Als redacteur werd aan gewezen dhr. A Th.'t Gilde ter wijl dhr. P. A. Wondergem werd aangewezen ais adzertentie-col- poiteur. Omtrent de markt werd beslo ten om deze definitief wekelijks te houden Ter bestrijding van de onkosten zal een loterij worden uitgeschreven, waarvoor de goed keuring reeds van den minister was ontvangen. Ook werd de ver wachting uitgesproken, dat voor het vreemdelingenbezoek aan de markten de V.V V. hare toege zegde krachten nu wel zal leenen, daar gebleken is, dat de markt voldoende levenskracht bezit. Wegens bedanken var. de hee- ren A. Dekker-Vetmeulen en P. van Alten als bestuursleden waren 2 vacatures ortp'aan j besloten V II:-O .Irinunii ft 1 l-taiiHt I Mil N.l Airr.UriUm irtisk^niiv Jutphads bij Utrecht -C-» -yrt

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2