Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. L No. 46 VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1933 49e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Terug Gezin! FEUILLETON. De valsche Gravin. De Gewestelijke Aardappel- organisatie voor Zeeland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UlTüEVER ADVERTEN I'IÊN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag:- en VriidairvoormiriHaa- it n» Het was in de verkiezingsdagen, dat werd opgelicht een nieuwe politieke partij onder den naam „Verbond voor Nationaal Herstel" en, zooals begrijpelijk is, werd door dat verbond uitgegeven een brochure, waarin de middelen werden aangegeven, hoe men tot dat nationaal herstel zou komen. De titel dier brochure was „Wat wij willen". Zonder nu echter nog voor dien bond partij te kiezen, kon men toch in veel gevallen instemmen met de bedoelingen in voor noemde brochure vervat. Van daar dat we het wagen onze in stemming te betuigen met onder staand gedeelte uit die brochure, in het vertrouwen, dat velen onzer lezers zich daarmede kunnen ver eenigen en met de stiile hoop, dat de wensch in den aanhef van dit artikel verwezenlijkt moge worden. We hadden er ook boven kunnen zetten: „De vrouw moet Vrouw blijven". Het bewuste gedeelte dan luidt als volgt „In het gezin toont de vrouw zich ook als moeder op haar grootst. Daarom kan onze cultuur ook niet uit haar inzinking op staan, indien niet de vrouw op nieuw Vrouw wordt. De vrijheid die na den grooten oorlog duo dc wereld is gegaan, heeft in het bijzonder ook de moderne vrouw haar evenwicht doen verliezen Vele vrouwen kunnen niet anders doen dan de mannen nabootsen zoodat zij noch man noch vrouw zijn. Was vroeger de vrouw altijd het voorbeeld van de offervaar digheid, thans typeeren zich vele vrouwen door den geest van dezen tijd het egoïsme. Ook hier laat zich de verkeerde invloed van hei Amerikanisme voelen. Wij willen de vrouwen zeker niet terug voeren naar het Victo- riaansche tijdperk, toen zij in wereld verstorvenheid werden op gevoed en als kasplantjes werdei behandeld Wij zien ook bij de vrouw gaarne een gezonden geest in een gezond lichaam, en wij weten, dat niet-overdreven sport het lichaam gezond houdt. Wij begrijpen, dat vele vrouwen thans voor haar eigen brood moeten werken, doch wij zijn var gevoe len, dat zij terug moeten naar dien arbeid, die voor haar natuur het meest geschikt is. Thans neemt de vrouw zeer dikwijls de plaats in van den man, die daardoor werkloos wordt of niet voldoende loon verdient om te kunnen trou wen. Het wordt dan, als het ware, een vicieuse cirkelde vrouw kan niet trouwen en gaat daarom werken en neemt zoo alweer de kans voor den man weg een be tere broodwinning te vinden en een gezin te kunnen vormen. De tegenwoordige tijdsomstandighe den maken het echter dikwijls noodzakelijk, dat de vrouw voor haar levensbestaan ook zal moeten blijven arbeiden op terreinen waar de man in de eerste plaats in aanmerking zou behooren te komen. Doch dan zal de vrouw moeten toezien, dat de ware vrouwelijke geest haar ook daar eigen blijft. Wil onze maatschappij weer omhoog streven, dan zal boven dien de vrouw voor den man een voorbeeld ten goede moeten zijn en niet een verleiding ten kwade zooals dit op het oogeriblik dik wijls het geval is. Wat zien wi] ttians vaak van het gezin worden Een plaats, waar men heengaai urn te eten en te slapen. Is het daarom verwonderlijk, dat er op net oogenblik zoo dikwijls een scheiding tusschen ouders en kin deren bestaat en dat het kind me nigmaal geen eerbied meer heeft voor zijn ouders, ook al omdai dezen het niet meer verdienen Wij moeten terug naar het gezin dat ongrijpbare begrip, hetwelk evenwel van de grooiste waarde voor de menschheid is, waar de mensch heen verlangt, wanneer hij in den vreemde reist, want nij is nu eenmaal niet voor de eenzaamheid geboren. Het een vuudige volkswoord „Zooals het klokje thuis tikt, tikt het nergens", is vol van levenswijsheid. De Engelsche uitdrukkeing „My home is my castle" moge een staats rechtelijke beteekenis hebben, zij heeft ook een algemeen-mensche- lijke. Dit kasteel moet door de Na- tionaal-Herstel-beweging weder heroverd worden, waarbij wij allen dienen te erkennen, dat wij hebben toegelaten, dat bressen in zijn muren werden beschoten". Het Bestuur van de Geweste lijke Aardappel-Organisatie voor Zeeland brengt het volgende onder de aandacht van de aard appeltelers en belanghebbenden bij den aardappelhandel in deze provincie. Bij Koninklijk Besluit van 4 September S.B. No. 466, is een steunregeling ten behoeve van de consumptieaardappelen tot stand gekomen. De uitvoering ervan is opgedragen aan de Nederland- sche Aardappelcentrale, bij ver korting de N.A.C., Kazernestraat 3, Den Haag, telefoon 180994 De N.A C. is opgericht in den vorm van een stichting. De Nederlandsche Aardappel centrale wordt bij de uitvoering bijgestaan door Gewestelijke Or ganisaties. Voor Zeeland is de stichting in het leven geroepen „Gewestelijke Aardappel-Organi satie voor Zeeland" jG.A Z.) Het Bestuur van de G.A.Z. wordt gevormd door de heeren lz. P. v. d. Weeie, Voorzitter, C. P. Vogelaar, C. Franse, W. L. Klompe, A. E. Langenhorst, J C. van Cangeraad, A. H. de Milliano, E. Vermue, C. D. van Wijck en lr. J. D Dorst, Secretaris. Het secretariaat is voorloopig geves tigd op het LanubouwhuisteGoes Inventarisatie. De in Zeeland met aardappelen be bouwde oppervlakte is geïnven tariseerd, waarbij de telers tevens in de gelegenheid werden ge steld, door onderteekening van een formulier, zich aan te sluiten bij de G A Z. Alk en aan hen die zich bij de G.A.Z hebben aangesloten, zullen vervoerbewij- zen worden afgegeven. Aan hen die geen aangeslotenen zijn van de G A.Z. is dientengevolge alle vervoer van aardappelen verboden. Hun wordt hiermede tevens ver boden aardappelen te vervoeren of te verkooper.. Hierop zal controle worden uitgeoefend en bij overtreding de noodige maat regelen worden genomen. Allen die zich nog niet aansloten bij de G.A.Z. raden wij in hun eigen belang aan, zich alsnog aan te melden bij de Kringssecretarissen, waarvan de adressen hieronder worden vermeld. Men wachte met de aanmelding niet te lang, daar binnenkort de gelegenheid daartoe gesloten zal worden. Telers met 10 aren of m i n d e r a a r d a p p e I e n. Bij deze telers is niet geïnventari seerd. Wanneer zij echter aard appelen willen vervoeren of ver- koopen, moeien zij zich aansluiten bij de G.A Z daar anders geen vervoerbewijzen worden afgege ven. Bij de Kringsecretarissen kan men een formulier verkrijgen. Alle telers, die zich bij de G.A.Z. aansluiten, worden erkende telers genoemd. Consumptieaardappe- 1 e n. Onder consumptieaardap pelen worden verstaan, alle aard appelen in de maat 35/60 m.M vierkante maat, (de hormaat van 33 m.M. is hiermede gelijk ge steld) en een maximale lengte van 8 c-M. Deze maten gelden zoolang geen andere worden vastgesteld. Wanneer in het vol gende van consumptieaardappe len wordt gesproken wordt dus steeds deze maat bedoeld.- Minimumprijzen. Zoo als op het inventarisatieformulier is aangegeven, worden 4 groepen consumptieaardappelen onder scheiden. Voor iedere groep is een minimumprijs vastgesteld De minimumprijzen voor con sumptieaardappelen zijn voor: groep IBravo, Zeeuwsche Bonte, Zetuwsche Blauwe, De Wet, Duinaardappelen en daar mede gelijk te stellen soorten f 3 Ja. groep II. Eigenheimer, Bonte Star, Bevelander, Furore, Koh I Nor, Noordeling, Roode Star, Souvenir en daarmede gelijk te stellen soorten f 2 groep III. Alpha, Bintje, Eerste ling, Erdgold, Friso, Gelkaragis, Great Scott, Industrie, Ideaal, King Edward, Majestic, Monocrat, Present, Royal Kidney, Triumph, Wilde Duke en daarmede gelijk te stellen soorten f 1.50; groep IV. Alle zand- en veen- aardappelen f 1.25. Bewaarpremies. Boven deze minimum richtprijzen moet voor de aardappelen van de groepen I, 11 en III een toeslag aan den teler betaald worden. Voor levering in de periode van 1 December i Maart bedraagt deze Maart f0.20, April f 0 40 en Mei tot het einde seizoen f0 60 per 100 K G. Voor zandaardap- pelen zijn deze bedragen op de neift van de genoemde vastgesteld. Van deze minimumprijzen (dus niet van hetgeen de verbouwer boven den minimumprijs heef ont vangen) wordt V* door het Ge west ingehouden, om met het saldo van het hetfingsfonds de overblijvende consumptieaardap pelen te steunen en zoo mogelijk nog een gedeelte ervan uit te keeren. Ueze minimumprijzen dient de 'eler minstens te bedingen. Het is den teler verboden voor prij zen lager dan den minimumprijs ie verkoopen, doch hij mag zonder eenig bezwaar boven de minimumprijzen aanbieden. De kooper is verplicht minstens de vastgestelde minimumprijzen voor de verschillende soorten te be talen. De kooper moet als han delaar erkend zijn. De minimum- prijzen gelden bij levering franco laadplaats Consumptieaardappelen die op het einde van het seizoen on verkocht zijn gebleven, worden door de Centrale overgenomen, waarbij rekening wordt gehouden met het bewaarloon. Op welke wijze dit zal geschieden zal nader worden medegedeeld. V ervoer. Met ingang van 4 (Wordt vrrveigij,) AXELSCHE COURANT. Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. 39) Hij antwoordde niet dadelijk. Eers' na een poosje vroeg hij recht op den man afJe bent dus zeer gelukkig met je echtgenoot Onuitsprekelijk, antwoordde de gravin met bijna dwepende geestdrift. Hij bemint mij nog precies zoo als op den eersten dag van onze echtverbin tenis. Parkinson keek zwijgend voor zich neer. Eindelijk zei hij oo denzilfden koelen toon als straks Het verheugt mij dit uit je eigen mond te hooren. Indertijd, toen jullie in New-York waart, hadden moeder en ik helaas een anderen indruk ge kregen. Je man scheen ons zeer on verschillig tegenover jou te wezen jij zelf verborgt, naar 'i scheen, slee t> met moeite een groote teleurstelling. Sedert zijn er trouwens jaren ver- loopen Toch vergistet ge u reeds toen, viel de gravin hem op levendigen toon in de rede. Het is wel mogelijk, dat onze verhouding anderen koel scheen, maar juist jij, Allan, had mijn positie reeds toen moeten be grijpen. H<t is altijd pijnlijk, voor een vrouw, tusschen twee mannen te staan, van wie de een haar nooit vol komen onverschillig kon worden, ter wijl haar hart thans toch den ander toebehoorde, zulke situaties heb ben altijds iets vedwongens en werpen een verkeerd licht op alle betrokken personen. Paikinson stond op. Je hebt gelijk. En daar ik mij nu van alles, wat ik weten wilde, overtuigd heb, zou ik je bij de j- loerschheid van je man niet lai g r in een pijnlijke positie willen brengen. We hebben nu alleen nog maar de zaken af te doen. Je wenscht je geld uit de miji en te nemen en tot je vrije beschikking te hebben Waarschijnlijk is dit een wensch van je echtgenoot Volstrekt niet, rei de gravin haastig, Egon bekommert zich in 't geheel niet om het beheer van mijn vermogen, dat immers bij jou ook in de beste handen berust. En toch wil je het aan mij ont trekken. Ja, omdat ik allerlei groote plan nen heb en daarvoor geld noodig is. Allereerst wil ik een oude adellijke bezitting koo.-en, die mij aangeboden is en even voornaam als productief moest zijn. Vervolgens hebben vrien den mij aangeraden mee te doen in een onderneming, die absoluut soliede is en enorme winsten zal afwerpen. Het betreft de ontginning van mijnen, die veel productiever zullen zijn dan alle tot dusver bestaandeDe gra vin was nu uiterst levendig en wel sprekend. Waar zal die ontginning plaats hebben Neem me niet kwalijk, dat ik dit voorloopig nog met vertel. Het wordt nog geheim gehouden en ik moest mij tot stilzwijgen verplichten. En de bezitting Ligt in Frankrijk. Wij koesteren namelijk het voornemen om voorgoed naar Parijs te verhuizen, Egon liet daarom Mendowan ook reeds ten verkoop aanbieden, Maar waarom kochten jullie dan dit Dubschinka, dat zich door niets onderscheidt dan door een kale omge ving, volslagen eenzaamheid en totaal gebrek aan schoonhe d Het was belachelijk goedkoop fe krijgen en Egon meende, dat wij het altijd bij gelegenheid voor eenige wt- ken als pied k terre konden gebruiken, als we in Oostenrijk waren. Boven dien heeft hij veel, wat hij uit p ëteit niet met Mendowan wil laten verkoc- pen, naar hier laten mengen. Dat het goedkoop was, geloof ik graag, want het ziet er ontzettend verwaarloosd uit. Ik verwonder mij echter zeer, da jij met je fijn gevoel voor het schoone, het van je kon ve - krijgen om hier te gaan wonen. Nu, we hebben het ons hier reeds eenigermate gezellig gemaakt, en de omgeving zal ook nog wel goe-d wor den Het landgoed was meer dan 'wintig jaren een twistappel in de familie van den vorigen bezitter, Jir werd zelfs een proces om gevoerd. Daarom werd er ook niets voor het onderhoud gedaan. De stilte en de rust hier doen mij trouwens zeer veel goed; want mijn zenuwen hebben in den laatsten tijd zeer veel geleden. Terwijl ze dit zei, vloog er een schaduw over het gelaat van de gra vin. Haar blik kreeg een onrustige angstige uitdrukking. Ze legde de hand op het voorhoofd en haaide snel, met korte stooten, adem, terwijl ze als uitgeput achtei- over leunde. Ik lijd zeer vee! aan zenuwhoofd pijn, mompelde ze bijna onhoorbaar, maar dwong zich toen met inspanning van alle krachten om weerden gewo nen conversatietoon te vinden, Zoadt ge het zoo kunnen schik ken, dat het geld mij spoedig toege zonden word', beste A Dn Zeker, daar het je persoonlijke wensch is. Maar er zijn daarvoor eenige formaliteiten- noodig, welke alleen in tegenwoordigheid van een notaris vervuld kunnen worden. Wan neer mag jk terugkomen Morgen 7 Wel' dan brer,g ik den notaris dadelijk mee. Je man moet er dan ook bij tegenwoordig wezen. Hij zal er zijn. Vindt je het goed, dat het geld tot j juw uitsluitend en persoonlijk eigendom verklaard wordt Ja antwoordde de gravin ver strooid en legde de hand nogmaals tegen het voorhoofd, alsof ze daar pijn had. Onverd'a ïglijk, deze pijnlijke druk, mompelde ze half luide, ver geef me, dat ik je niet naar de deur breng, Allan... mijn hoofd jiuw bericht omtrent Harriet heeft me meer geschokt dart jij vermoedt... Jmoet je om mij geen dwang aandoen, viel Parkinson haar in de rede, misschien sta je mij nog toe de kleine Mary te begroeten? Ja natuurlijk. De gravin drukte op den knop der electrische be'. Suzette verscheen. Roep de rnamsel ze moet Snoes dadelijk meenemen dan breng j- dezen heer naar de deur en neemt Snoes daarna weer in ontvangst De rnamsel moet bij mij blijven.., Zij had met inspanning gesproken. De laatste woorden klonken bijna klagend. De Amerikaan, die tot dusver vol komen koel en ongevoelig was geble- ven, wierp thans een half ontstelden nalf onderzoekenden blik naar de chaiselongue en op zijn nicht, die daar in elkaar gedoken zat en geen notitie meer van hem scheen te nemen. Was dat veinzerij of waarheid? Grace riep hij half luide. De gravin bewoog zich niet. Onmiddellijk daarna trad Kathinka met het kind binnen. Ze wierp een verschrikten blik op haar meesteres en schoof Parkinson het kind toe. Mevrouw de gravin heeft haar migraine, fluisterde ze met bevende stem. ik zie het haar aan. Ze heeft nu volslagen rust noodig ver geef me, meneer Parkinson maakte haastig een bul- ging. Daarop nam hij Snoesje's hand en zei tot het kind, dat nieuwsgierig tot hem opzag: Kom, lieveling, we willen nu ook kennis met elkaar makenje kent je oom Allan immers nog heelemaal niet. Zijn stem had thans een zeldzaam weeken, leederen klank, die Snoesje's hart weldadig aandeed als een zonne straal. Zonder nog een blik op de gravin te werpen, verliet hfl het ver- t ek. Pas een half uur later gaf Parkin- sen, die tot dusver in den salon be neden met Snots had zitten baboelen, den chauffeur het teeken tot terug- kt eren. Eer hij instapte, tilde h(j het kind op en kust® net. Zijn blik was feeder en vol medelijden, Heb je mij een beetje lief, Snoesje O, heel veel, je bent mijn lieve, lieve oom. Kom je geuw weer?

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 1