Nijverheidsonderwijs. Verkoop onde Slachtlinis. Avondvakteekenschool der Ver. „AmbacbtsbelaDg" te Axel. Binnenland. Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. No. 5. No. 3. Ad verten tiën. Inschrijving van leerlingen het te kust en te keur kunnen koopen aan solvabele prijzen en het vlug en tegen contante be taling van de hand zetten. In zonderheid ook blijkt dit van belang voor de groote massa consumenten in de kleine plaat sen of op het platte land. En zoo moge dan ook Axel, als een phenix uit zijn assche reeds herrezen, opnieuw in bloei en welvaart toenemen door zijn oude Middeleeuwsche Zaterdag- markt. Een oud liedje uit „de Vreugde stroom" te A'dam, editie 1652, zegt met een kleine variatie En men weet, de Zaterdag in Zeeland de dichteres van de Koewacht, Mathilde van Peene zong het zoo schoon en waar, is aan de liefde toegewijd. Dat lied zong men vroeger vroolijk en blij op de weekmarkt, na afloop van den serieuzen handel in waren. Dat werk werd minder gereglementeerd. Van voor- en nakoop of „'tsamen- coop" geen sprake. Het ging meest in detail, bij „penwarden". Axel kent dat nóg op zijn Za terdagavond na volbrachten ar beid der week. Ook door zijn groote markt breidde het bezoek uit. En het zoete avondgefluister, of wel het dan met heldere stem welluidend klinkend gezang der jeugd, moge dan een welkome nagalm zijn van het drukke marktgejoel en geschreeuw, waarbij men door het doordringendst geschreeuw den begeerigen consument van de deugdelijkheid van zijn waar probeert te overtuigen. Het ge schiede alles in goede orde als in de Middeleeuwen. Mogen wij nogmaals rondblik ken in het volle rijke menschen- leven. Waarheen men den blik ook wenden moge, Axels markt geeft blijk van voortreffelijkheid. Weldra zullen wij er weder van alles zienEen slager met zijn dikken kroeskop, biedt U rund- vleysch, kalfvleysch, schaepe- of werevleysch (lamsvleesch), een socklam van 't schorre bij Saef- tingen, of een wilde eend van de Axelsche kreeke of Saem- slachter paling, of wel die van Rosse Meele aan de Roye sluse, konijnen en kalkoenen, wilde en allerlei gevogelte, appelen, peren en noten, sinaasappelen en ba nanen, vruchten van Oost en West, van Zuid en Noord, stok- visch en zoutevisch en allerlei soorten van haringen, en wild. Leder en touw, rieken en vor ken en allerlei tuin- on land bouwgereedschap. Lederwar n «n portemonnaies, pijpen van meer en minder schuim. Ja, alles is er te koop En Axel groeie en bloeie er door. De kloeke middenstander en nijveraar. De landbouwer er tuinder. Voor geheel Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen is het van het aller grootst belang des Zaterdags zijn arbeidsweek te besluiten te Axel De eenheid van Vlaanderen worde hier weer gevoeld op den J Zaterdag; De dag is aan de liefde toegewijd! Ook voor het landen het volk De eendracht en eenheid van zin van het Vlaamsche volk, dat vastberaden daar staat, om voor wat betreft menschelijke kracht en vermogen, nederig gebogen en eerbiedig geknield voor Hoo ger Wil en het verwachtend van den Almachtige, de orkanen des lijds te doorstaan, gelijk een oude, oude, stevige eik, diep. zeer dien en wijd uitgestrekt zijn wortelen heeft in den bodem. Zoo wortelt Axele markt in het verleden. Zoo staat stevig het Axelsche, het Vlaamsche volk, en hoort ge het in allerlei Vlaam schen tongval, de belofte van een heid en trouw C'est presque toujours dans la vie privée que repose ie secret de ia vie publique Schier immer vindt men de geheime harteslag van het open bare leven in het persoonlijk, naar binnen gekeerd leven des harten en des gemoeds De polsslag van het maatschap pel ijk leven is de harteslag van het volk Het vastberadene, het eene het in zijn wezen ongedeelde. Zeeuwsche en Vlaamsche Zeeuwsch Vlaamsche Volk Zonen en dochteren van het tweede der 4 Ambachten, kinderen van de sterre van Zeeuwsch Vlaanderen! laat het aloude Axel wederom schitteren in volle glorie aan het maatschappelijk firmament. Een en vereend voor de Axel sche markt. Van rondom Ter- neuzen's haven en van de dijken en forten van Hoek, van Zaam- siag's Maltheserhof en uit zijn Tempelhoven, van onder de scha duw van de majesteitelijken St. Willebrordus achter de Hulster retranchementen, uit de mosselen- veste van Philippus, van het kloeke Sas van Gent, Hoog of Laag, van den thans verscholen Overslag, waar men het vak nóg zoo goed verstaat, van graaf Jans- dijk uit de vette landen van het arbeidzaam Westdorpe, van het heerlijk zuidelijk dorp bij Ghis- tellés Moere gelegen, van het in teressante half diluviaal, half aluviale Koewacht, waar wel eens het mutten door de weere vallend, rokelt met de kodde", of van uit het heerlijke St. Jan steen Steene, van heel het Axe- Ierland, van uit het Hulster am bacht evengoed als van de heer lijkheid Saeftinge en de Kouter van het land. Uit het land van Krieckeput en Hulsterloo, de streek van den sluwen Reynaerd de Vos, en zelfs van het ambacht de zoete Asseneden van het Boekhauter land, maar toch uit Bisflitha en het latere geheele commiticus en uit het Vrije, ja zeker ook de beermannen van Siekene, als uit Klein Sinay, de naneven van Amalberga Thuysbaert, die haar dorp in der. Franschen tijd redde van ondergang, de Selzaeters en Wachtebekers en die van de beek aan de Moere behooren, van Roonhuyse of Ertvelde en verder op, gelijk uit het trotsche Gent en het keizerlijk Antwer pen en het nijvere St. Nicolaas en het zoet pays de Waes, des Zaterdags naar Axel I B't Zijn ai wissen van denzdven trone" Geheel Vlaanderen zeker geheel keizerlijk Vlaanderen, dus ook van Audenaerdc I waar blij ven anders onze aardappelen Ook uit Zeeland van over 't Scheld I Axel is nóg gunstig ge legen, nog het centrum van den landbouw in Zeeiands Vlaande ren, nog borstweer en schild voor de vrijheid I OP TER AXfclER MARKT! De Koningin te Amsterdam. Dinsdag is de Koninkl. familie weer in de hoofdstad aangekomen voor het jaarlijksch bezoek. Te half 6 uit Apeldoorn aangekomen, reed H. M. in open galarijtuig vanaf het station naar den Dam. Langs den geheelen weg stonden kinderen geschaard met vlaggen, terwijl ook duizenden bij het station en het paleis stonden. Bij aankomst aldaar begaf de Koninklijke familie zich op het balcon en werd stormachtig toe gejuicht. Toen dit verzwakte werd het Wilhelmus ingezet. Er was in geen jaren zooveel geest drift. In het paleis waren 1880 bloem stukken bezorgd, waarvan de namen der gevers, vereenigingen, vennootschappen en particulieren in een lijst zijn ingeschreven. De Burgerzaal was één bloe- menpark. Sedert zijn iederen dag bezoe ken door de Kon. familie afge legd aan wijken en instituten AX£L, 8 September 1933 De commissie welke de taak heeft om le onderzoeken, of bij het bouwen van de marechaussée- kazerne alhier ook onregelmatig heden plaats gehad hebben in zooverre, dat van de voorwaarden in het bestek omschreven zou zijn afgeweken, ten opzichte van de soort materialen of anderszins, is gisteren ten stadhuize door den Burgemeester geïnstalleerd in tegenwoordigheid van het Dage- lijksch Bestuur. De commissie is samengesteld uit de heeren T. W. Hommes, ingenieur aan de ammoniakfa- brieken te Sluiskil, J. Oosters, opzichter van de fortificatiën te Vlissingen en B. W. van der Griendt, gemeente-opzichter te Terneuzen. Genoemde heeren hebben gis teren hun onderzoek aangevangen. De vlag uit Gij steekt morgen Zaterdag toch de vlag uit, nietwaar? Dan is onze Koningin 35 jaar aan de Regeering en willen we dit kroonjaar herdenken op de meest eenvoudige wijze. 't Hoeft geen „reuze"-vlag te zijn. Als maar onze vaderland- sche kleuren van uw gevel waaien, uit het raam, het dak of waar ook. Wij leven in een tijd van op levend nationaal gevoel. Ondanks anti-nationaie elementen in ons volksleven, toont ons nuchtere weinig spontane en niet vlug in beweging te brengen Hollandsche volk dezer dager weer, hoe diep in zijn ziel de vaderlandsche ge dachte leeft. Welnu daarvan zij uw vlag morgen weer het sym bool. Het is het jaar van Wil lem van Oranje; het is ook het jaar van Koningin Wilhelmina. Laten we ons door te vlaggen paren aan de nationale hulde- betooging, die in de hoofdstad des lands in het Stadion onze Koningin wordt gebracht. We vernemen, dat 's avonds, ook nog door de beide corpsen alhier zal worden geconcerteerd. „Concordia" brengt echter eerst zijn jaarlijksch bezoek aan Spui. Alhier zijn deze week iede ren avond openluchtsamenkom sten gehouden op de weide van den heer J A Cappon, door de Zuid-Nederlandsche tentzending, waarbij verschillende sprekers op traden. Een teleurstelling was het gisteravond, toen honderden wa ren opgekomen, doch degenen om wien het ging, er n i fe t was. Men had ds. Ruijsch van Dugte- ren verwacht, de vroegere pre dikant bij de Ned. Herv. kerk alhier. Naar Amsterdam. Morgen vertrekt van hier een gezelschap van 30 a 40 personen, om deel te nemen aan de huldi ging te Amsterdam. We verne men, dat enkelen zullen „ver kleed" zijn in Axelsch costuum. Jammer, dat geen echte land bouwers meegaan, dan was geen maskerade noodig. Behalve door de K.R.O, zal ook dopr de A.V.R.Q. van 3 tot 6 uur een ooggetuigeverslag war den gegeven, van wat er op het Stadion plaats heeft. Vliegers oplaten is een heerlijk jongensspel. Met trots ziet men vaak de jongens hun onregelmatig vierhoekig vlakje in de lucht nastaren. Maar jongens, weten jullie, dat door de nieuwe tijd aan ditspe gevaren zijn verbonden? Luister maar eens naar uw onde'wijzer, als hij in school spreekt over elcctrische geleiding. En nu er zooveel electrische draden ge spannen zijn, is het soms levens gevaarlijk als het touw van uw vlieger met die draden in aanra king komt. Voorzichtig dus, hoor. Te Zaamslag is gisteren een droevig ongeluk gebeurd. Toen de 23-jarige landbouwers knecht |acob Dieleman met een span paarden voor zijn patroon Deurwaarder aan het mesten was, is hij op nog niet opgehel derde wijze van den wagen ge sukkeld. Daarbij moet hij óf een trap van een der paarden heb ben gekregen, óf het wiel is over het hcofd gegaan, maar in elk geval is de man zoodanig ge troffen, dat de dood dadelijk in trad en zijn lijk werd gevonden. De wagen was in een sloot naast den weg geraakt, waarop de paarden zijn blijven staan. D. was ongehuwd. Woensdag kwamen op het beruchte kruispunt bij Driekwart weer 2 auto's in botsing, nl. van Gebr. Veriinde te Zaamslag en Verbist te Sas van Gent. Eerst genoemde sloeg met zijn auto om en bekwam belangrijke schade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. In de le auto zaten 2 in de andere 1 kind. Terneuzen. Gisteren kwam in de Raads vergadering alhier weer de school kwestie ter sprake. Nadat door de heeren van Driel, de Jager, Veriinde, Colsen, Hamelink, de Bakker en den Voorzitter er het hunne van gezegd was, werd bij meerderheid van stemmen beslo ten om school A te promoveeren tot een 6-klassige en moet school C zich aan 4 klassen houden, waardoor een onderwijzer op wachtgeld komt. De rekening over 1932 zal worden nagezien door de h h de Jager, Harte en van Cadsand. Door de h.h. de Bruijne en Huijssen werd een voorstel aan hangig gemaakt, om tot verlaging te komen van de salarissen van het gemeentepersoneel en ver mindering van alle subsidie's. Dit kluifje zal echter bewaard worden voor de eerstvolgende vergadering. Bij de- rondvraag wees dhr. Colsen op ongezouten wijze over het schandaal dat hier geen of weinig margarine en reuzel is, terwijl er honderden kilo's boter over de grenzen worden gesmok keld. Dank zij de medewerking van hoogere ambtenaren, (die dhr. Colsen met naam aanduidde), aan den smokkelhandel kost in België goede Hollandsche boter slechts 9 50 francs per KG. Spr. drong erop aan, dat B en W. over deze zaken met den Minister in over- ieg treden. Ook noemde dhr. Colsen het een schandaal, dat aardappelen als onverkoopbaar worden vtrnie- tigd, zooals onlangs te West dorpe gebeurde. Als men alles beziet zei spr. begint men zich te schamen Nederlander te zijn. Met de consenten wordt weer op reuzenmanier geknoeid evenals in de dagen van Post- huma, toen hij zijn zoon en den heer Collot tot regeeringscom- missaris benoemde, terwijl ze nog geen koe hadden gezien Predikbeurten te Axel. Geref. Kerk. Geref. Gemeente. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AXEL, brengen ter kennis aan belanghebbenden, dat van de eeldleening 1909 groot f15000,- is uitgeloot f °5000^e geIdleenins: *924 groot f 83000lLgeldleening 1981 groot No. J9. Deze stukken zijn inwisselbaar respectievelijk 15 November. 1 December en 30 December 1933. Axel, 7 September 1933. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Burgemeester en Wethouders van AXEL, brengen ter openbare kennis, dat zij op Dinsdag 19 September 1933, des namiddags ten twee nor ten Raadhuize bij inschrijving zullen trachten te verkoopen de navolgende per- ceelen het oude slachthuis in de Prins Hendrikstraat voor slooping met de daaronder gelegen en daaraangrenzende bouwgrond, b. het gebouw voor slooping zonder terrein, c. het terrein zonder opstal, Een en ander onder de voor waarden, welke ten Gemeente huize ter inzage liggen. Inschrijvingsbiljetten moeten voor het uur van inschrijving ten Gemeentehuize worden in geleverd. Axel, 7 September 1933. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Burgemeester, BLOK. De Secretajis, MARIS. Te Terneuzen is deze week een tentoonstelling gehouden van eigengekweekte bloemen uit vroeger uitgereikte stekjes. Na tuurlijk hadden vakmannen voor de nood'ge opluistering gezorgd, zoodat het geheel er keurig uit zag, CURSUS 1933 -'34. voor üt zen cursus kan geschieden vóór of op 17 September e k bij dhr. JOH. J. HOEBÉ, Kerk- dreef 17. (Bij voorkeur 's avonds nd 6 uur) Zij, die den leeftijd van 12 jaar hebben bereikt en voldoende lager onderwijs hebben genoten, kun nen als leerling worden inge schreven. Oud-leerlingen, die den cursus verder wenschen te volgen, dienen zich opnieuw te laten inschrijven. Tijdige aangifte is zeei* gewenscht Het Bestuur, A E. C. KRUYSSE, Voorz. A. ESSELBRUGGE, Secr. GELD vanaf f100,- f. e. bedr. 6 Ook voor aankoop vee ledereen schrijft brief porto antw. DE ONDERLINGE, SCHIEDAM T'Axile 00 de Markt, daar zijn appel'jps [ie koopt- Och, moeder sryze Moeder mijn I nach ick daer eens nae loo^e? Jae nae loope „O neenje, mijn lieve dochterkijn Gij bant j mek; blijft ghij bij mijn." Dat mijn moeitje niet en weef, Wat mijn jongher herfjen deert T'Axele op de Markt, daar zijn peertjes ['e koopt ,001], moeder! seyze, „Moeaermijn [mach ick daer eens nae loop Jae nae loope .0 neenje, mijn lieve dochterkijn Ick ben siek, blijft ghij bij mijn". Dat mijn Moertje niet en weet Wat mijn jongher herijen deert I T'Axele op de Markt, daar zijn [Vrijers te koope „Och moeder, seyze, „Moeder mijn [mach ick daer eens nae loope? Jae nae loope „O jaeje, mijn lieve dochterkijn, Een voor U en een voor mijn" Nu is 't dat mijn moertje weet Wat mijn jongher hertjen deer'. „Meest zij men er vrij eenig met [elkander. Een twist loope zeldzaam hooger dan [tot buil of bluts; Men pluchairt, en men drinck het af. Dat is zoo de oude, goede wijs." Hier, eele baas 1 schort je nae een [exceilenten haes? of gheertje gien reyne kappoenen Knijnen, duyven, hoenders, kalkoenen- levend te koop om in die „vesoenen" imestkooien) te zetten of te larderen of braên. Ok jonge blesten en nochtere kalven Een koocher stikje voor noos om [vier en ein halven. Een halsnooc om derdeha|ven stuyver- Een kruyschonckje, pens of koevoe', meren en middenrif, warmen beuling [of leverling, bloeling, pieverling of slaoberaan! 'an wel piaster nakelen. bietwortelen of kroten, emmer appelen of rijstebrij, en [mosselen as oesters Samengestreden, samengezwoegd voor [de welvaart der streek voor de vrijheid J de aloude Vlaamsche Vrijheid ZONDAG 10 SEPT. 1933. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9*/, ure Dhr. Verduijn, van Breskens. Nam- 2 Dezelfde. Voorm. 9.30 ure Ds. Bavinck, xt n van Hoek. Nam. 2.30 Dezelfde. Voorm. 9 30 ure Leeskerk. Nam. 2.30 Gedurende de maand Aug. f933. Axel. Gehuwd. 3. Gerrit van den Driesr, 28 jjm. en Francioa GeenseD, 25 j jd. Augustijn Koole, 23 j jm. en'Eli sabeth Cornelia Ollebek, 18 j jd.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 3