9 Arbeiderswoningen Pin 160 CMMBOOMES Slagerszaak MoccapuDten en Roombroodjes, MELKBKOOD. WERKGEVERS-ÏEREENIGING Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Buitenland. Ad verten tiën. B A K K E R IJ Burgerlijke Stand. BROODBAKKERIJ fijne vleeschwaren Vrijdag 15 September 1933, 2 beste Paarden: AXEL II - HOEK. AXEL I - HULST I. Vrijdag 8 September 1933, HET CAFÉ 4 perceelen Bouwland I partij Bouwland 4 A. 5 c.A. Grond 2 A. 30 c.A. Grond Gereedschappen Bakkerij DE RIDDER, Woensdag den 6 September 1933 Arrond. Rcchtb te Middelburg Beëedigd als advodaat en pro cureur de heer Mr. W. Le Mair, gemeente archivaris te Sluis. Woensdag werd de behande ling voortgezet van de op 22 Augustus geschorschte strafzaak tegen C. L. de K., 61 j., arbei der te Clinge, die ten laste was gelegd, dat hij als werklooze het aanvraagformulier heeft in gevuld en onderte.kend, waar door het mogelijk was, dat hij f 23.34 teveel aan steun heeft ontvangen, waardoor de Staat of de gemeente Clinge is bena deeld geworden. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Mr. P. C. Adriaansen bestreed de dagvaarding en vroeg voor waardelijke straf op te leggen. Politierechter te Middelburg. Dinsdag 29 Augustus werden de volgende uitspraken gedaan R. M. M., 23 j., te Clinge, om dat zij Bertha van Vlierbergen heeft geslagen, f 10 boete of 5 dagen hechtenis. C. P. R., huisvrouw van J. B. v. B., 43 j., te Philippine, omdat zij Ph. Wijne en J. F. van Heu- kelom heeft beleedigd. f 10 of 5 dagen h. E. v. d. K., 29 jklompenma ker te Clinge, omdat hij den veldwachter M. de Block heeft beleedigd f 15 of 10 dagen h. A. L58 j., timmerman te Axel omdat hij op 11 Juli 1933 te Axel C. P. van Dorsselaer heeft geslagen, f 15 of 10 d. h. De Lutine-toren. Dinsdag is de kegel uit het water omhoog geheschen en heett men de beschadiging goed kun nen opnemeD. Op grond daarvan moet het zeer onwaarschijnlijk gaacht worden, dat een dynamiet- aanslag heeft plaats gehad. Reeds om 3 uur 's nacht zün sleepbooten uitgevaren met den bok, teneinde het konisch ge deelte van het bergingswerktuig met behulp van lieren omhoog te hijschen. Daarvoor had de „Volharding" Maandag het zand rondom den kegel geheel weg gezogen, zoodat deze volkomen vrij stond. Om 9 uur werd vatiaf den vuurtoren de Brandaris be richt, dat het lichten volkomen was geslaagd en om 12 30 was de geheele vloot weer in de haven van Terschelling terug. De kegel bood een droeve aanblik. Eén zijde is geheel ver nield. Verschillende platen zijn ingedruk', afgebroken olatgerukt. Een dyaamiet-aanslag moet onder de gegeven omstandighe den uiterst onwaarschijnlijk wor den geacht. Het leit, dat de gaten waarin de bouten bevestigd zijn geweest geheel ongeschonden bleken te zijn, deed trouwens de eerste twytel daaraan reeds opkomen. Intusschen is de gang van zaken zeer te betreuren, aange zien meu het er algemeen over eens is, dat het principe der berging met behulp vau een werktuig van dezen vorm, vol komen gaat is en bij een hech- tere constructie tot succes had moeten leiden. De bergers geven inmiddels den moed niet op. Nu de juiste plaats waar het goud veronder steld wordt te liggen, volkomen vast staat zal men onmiddellijk het zuigen volgens de oude me tbode hervatten. Een niet alledaagsch voor val deed zich te Beilen (Dr.) voor. De voerman H. Zinger reed met paard en wagen naar bet veen om een vracht turf te gaan halen. Nabjj Hooghalen werd hy plotseling aangevallen door een grooten zwerm bijen, welke zich voor een deel neerzette op zijn hoofd. De man werd zoo toege takeld, aldus de Tel., dat hjj be wusteloos aaa den weg bleef liggen. De zwerm viel ook het paard aan. Hermende van pijn zeeg het dier neer. Voorbijgan gers riepen onverwijld medische hulp in. Dinsdagmiddag reed de 13- jarige A. de Geeter per rijwiel in de Balderstraat te Assen. Een met steeoen beladen vrachtauto uit Groningen reed hem voorbij juist op een plaats, waar een personenauto langs den weg stond. De jongen, die tussc en beide auto's door moest rijder, begon te slingeren en kwam onder den vrachtauto terecbt. Toen hij opgenomen werd, bleek hij ernstig aan het hoofd te zi n gewond. Kort daarna is hij over leden. Groote brand te Bremen. Te Bremen ontstond een groote brand in de nabijheid van de vrije haven, in een ccmplfx op slagloodsen. De geheele Bre- mensche brandweer werd gere- quireerd en de gebe me staats politie begaf zich naar de plaats des onheils om een onderzoek in te stellen. De katoeDioodaen van de firma Bischof Co. stonden weldra van onder tot boven in brand. De brandweer gaf water met 25 stralen en werd versterkt door twee drijvende stoomspuiten. Z\j beperkte zich tot het beschermen der naburige loodsen. Een 20 M. lange muur stortte in, waardoor 'n groot gedeelte der brandende balen katoen in de aangrenzende Fiscberdeicb, een oude nauwe straat, terecht kwam. De woonhuizen in deze straat moesten in allerijl worden ontruimd. Het blusschicgswerk werd be lemmerd door groote hitte en zwaren rook. De toestand was gevaarlijk, doordat onmiddellijk naast de brandende loods opslag plaatsen met lichtbrandbaar ma teriaal liggen, o a. een loods met 12000 balen katoen. Nadat het grootste gevaar ge weken was, werd geconstateerd, dat de groote loods, met 4000 balen katoen, geheel verwoest is Het gevaar voor de woonhuizen in de nabijheid werd bezwarend. Slechts één huis is grootendeels door het vuur vernield. De oor zaak van den brand is nog niet bekend. Amerika's Nationaal Herstel. De Amerikaaneche minister van landbouw heeft otficiëil aan gekondigd, dat de met tarwe bebouwde oppervlakte met 15 pet. zal worden beperkt, door de boeren, die erin hebben toe gestemd het hunne bij te dragen tot herstel van de graanmarkt De minister heett tevens me degedeeld, dat hij verwachtte, dat de Amerikaansche aanvul ling van de Londensche tarwe- overeenkomst zal worden aan vaard. De minister wees er op, dat de beperking van den uitzaai be trekking had op de cogsten van het volgende jaar. Roosevelt heeft bepaald, dat de Reconstruction Finance Cor poration een middel moet in voeren voor het verleenen van credieten aan firma's die lid zijn van de N.R A (National Reco very Administration), teneinde de noodige middelen te verkrijgen in de periode tusschen de stij ging der kosten en het ontvangen van de opbrengst. Men gelooft, dat een crediet van 60 dagen voldoende zal zyn. Generaal Johnson, de leider der herstelcampagne, heett me degedeeld, dat de werkgevers en werknemers in de mijnin dustrie tot overeenstemming zijn gekomen over de grondslagen van het nieuwe arbeidscharier. Door deze overeenkomst zal ook een toenadering tot stand komen tusschen de georgani seerde en de ongeorganiseerde mijnwerkers en een volledige erkenning der vakbonden in de naaste toekomst kan verwacht worden. De ongeorganiseerde mijnwer kers zullen in overleg met de vakbonden contracten teekenen, waarin loonen en arbeidstijden worden geregeld. De loonen zullen vermoedelijk op een lager 1 peil worden gebracht. Hongersnood fn Rusland. In de „Daily Telegraph" is het eerste artikel verschenen van een serie over den hongersnood in Rusland. Een treffend beeld wordt hierin gegeven van de land bouwdistricten in den Noorde lijken Kaukasus, door een oog getuige, die naar de redactie van het Engelsche blad mededeelt, volkomen betrouwbaar moet wor den geacht. Naar gemeld werd, is het den buitenlandschen correspondenten te Moskou in den laatsten tijd verboden om, zonder speciale toestemming der Sovjet-regeering de stad te verlaten. Juist daarom zijn de mededeelingen van dezen ooggetuige van bijzondere waarde. Reeds in Mei j.l bracht hij rap port over zijn bevindingen uit aan zijn werkgevers in Engeland en dit verhaal was niet voor publi catie bestemd. Hij meldde o.a. Het hoofdvraagstuk voor de landbouwers in den Noordelijken Kaukasus is de hongersnood, die sedert den nazomer van het vorige jaar zulk een omvang heeft aan genomen, dat de bevolking letter lijk van honger sterft. In tal van districten sterft zij uit en de landbouw staat er vol komen stil. Het grootste gedeelte der kozakken in het Kubangebied is door de regeering met geweld uit hun dorpen verdreven en naar de Oekraïne gebracht. Het aantal der in het district gebleven be woners is, tengevolge van den hongersnood, zoo teruggeloopen, dat vele dorpen zoo goed als on bewoond zijn en de laatste over levenden zijn gedoemd nog vóór het einde van dit jaar te sterven. Van politiek standpunt gezien, is hiermede het kozakkengevaar volkomen bezworen. In de steden Krasnader en Stavropol hoorde de berichtgever vertellen over tal van gevallen van kannibalisme, welke van geloofwaardige zijde bevestigd werden. De hongers nood moet niet zoozeer het gevolg zijn van misoogst, dan wel van de „campagne der staatsbeamb ten, die de oogsten in beslag nemen". Een gedetailleerde opgave van de vermindering van het aantal inwoners wordt gevolgd door een verhaal van den schrijver van het rappor', over hetgeen hij met eigen oogen gezien heeft. Dorpen, die vrotger welvarend waren, zijn ge heel verlaten en ook de bevolking van de grootere steden is aan merkelijk verminderd. Te Krasnodar zijn op een be volking van 230 600 zielen 40.000 menschen van honger gestorven en te Stavropol 50 000 van de 140.000. In de dorpen, welke de correspondent persoonlijk bezocht wisselde het aantal sterfgevallen tengevolge van den Hongersnood af tusschen de 30 en 40 per dag. De overlevenden zijn volkomen uitgeput. Zij voeden zich met gras, wortels, verkoolde, lijken van paarden, enz. Malaria en typhus heerschen op vele plaatsen, zoo dat er geen hoop meer is, dat de bevolking van de geteisterde streek, waar de huizen instorten en geen hond of kat meer te zien is, deze ramp zal overleven. De ondergeteekende F. VERLINDE maakt bekend, dat hij de heeft overgedaan met 1 Sept. aan den heer P. H. van Peenen. Dankend voor het genoten ver trouwen, beveelt hij zijn opvolger beleefd aan. Axel. Hoogachtend, F. VERLINDE, Noordstr. B 23. Gedurende de maand Juli 1933. Hulst. Hu wel.-aangiften. 22. Angustinus ran Gjjsel, 28 j. en Coleta van de Walle, 26 j. Gehuwd. 5. Petrus Lnckefeer, 2? j. en Johanna vaD de Walle 27 j- Geboren. 3. Antoin, z. vbd Clement Froytier en Philomena Frankevyle. 9. Joseph, z. van Hendrikus de Witte en Bertina de Block. 22. Albert, z. van Cornelis van de Lavoir en Ber tina Froytier. 24 Alouisius, z. van Honoré van Dorsselaer en Elisa B ommaert. 25. Josephns, z. van Arthur Boon en Germaine Danckaert. Overleden. 9. Johanna Seij, 80 j., ong. d. van Fraccies en Ludovica Raovers. 24. Maria Schelfhout, 19 j.4 ong, d, tan Jan en Sophia Born, De ondergeteekende P. H. VAN PEÉNEN maakt bij dezen bekend, dat hij de van den heer F. Verlinde met 1 Sept. heeft overgenomen. Hopende door een vlugge en nette bediening het vertrouwen waardig te maken, beveelt hij zich beleefd aan. Hoogachtend, P. H. VAN PEENEN, Brood- en Banketbakker. Axel. Noordstr. B 23. Ondergeteekende maakt bekend aan zijn geachte clientèle van Axel en omstreken, dat hij vanaf morgen (Zaterdag) zijn hoopt voort te zetten in het thans vernieuwde en naar de eischen des tijds ingerichte perceel in de KOESTRAAT D 76 Tevens wenscht hij te openen een zaak in en hoopt ook daarin door billijke bediening en concurreerende prij zen de gunst van het geachie publiek te verwerven. Aanbevelend, J. BOLLEMAN. Axel, 1 Sept. 1933. Notaris FANOY te Axel, zal ten verzoeke van dhr. JAN DE KRAKER Rzn. te Axel, op diens bedrijf te Phi lippine, Dorp, op des namiddags 1 uur, verkoopen DEN GEHEELEN bestaande in „Lize" vos merrie 5 jaar, beveulend, „Max" vos ruin 4 jaar. Zaterdagavond om 5 uur Zondagmiddag om 2 nur (Bekerwedstrijd). Beide wedstrijden worden gespeeld voor een liefdadig doel. Donateurs hebben geen vrijen toegang voor ieder (uitgezonderd de werkende leden, die desge- wenscht vrijwillig iets kunnen bijdragen), gelden de gewone entréeprijzen. De Notaris J. FANOY te Axel, zal ten ver zoeke van de familie DE KETE- LAERE te Koewacht, in het café van Cam. de Schepper te Koe wacht, Dorp, op des namiddags V/s uur (zomer tijd), verkoopen met Erf te Koewacht, Dorp en in den Karnemelkpolder. met Bergplaats en Tuin te Koe wacht, Dorp, groot 3 aren 14c.A. verhuurd aan Cam de Schepper voor f 12.— per maand. te Koewacht, Karnemelkpolder, respectief groot 33 A. 67 c A. (227 roeden); 15 A. 88 c.A. (107 roeden); 51 A. 80 c.A. (348 roeden); 84 A. 40 c A. (568 roeden). te Kcewachf, Riedenpolder(Venne) groot 70 A. 70 c.A. (476 roeden). te Koewacht, belast met erfpacht tot 1 Aug. 1953 voor f7.50 per jaar, ten behoeve van René Mervis. aldaar, belast met erfpacht tot 1 April 1950 voor f5.per jaar, ten behoeve van Jos. de Vos. Alles breeder omschreven op verkoopbiljetten. Aanvaardingvoor zoover niet verhuurd terstond bij de betaling, en voor zoover verhuurd, in genot huursom bij de «betaling der koopsom. Betalen: uiterlijk 7 Oct. 1933. Nadere inlichtingen ten kantore van genoemden Notaris. Vooral de Moccapunten vliegen weg. Ze zijn ook zóó fijn Voorts SCHUIMPJES (fram bozen- en vaniiiesmaak) en de zoo gewilde MOCCANOOTJES. En hebt gij reeds onze BESCHUIT geprobeerd? Werkelijk iets bij zonders Zaterdags ook Beleefd aanbevelend, Weststraat. 2 Menwagens met toebehooren (breed beslag), 4 persoons Til bury, 2 persoons Rijtuig (buggy), Stortkar, Ploegen, Eggen, Rolblok, Cultivator, Aardappelsorteerder, Schoppen, Rieken, Vorken, Lad der, Paardentuigen, Dekzeilen, Kruiwagen, Bietenmolen, Snij- molen, Bascule met gewichten, enz., enz. Betaling: tot f50.— contant, daarboven voor bekende en solide koopers crediet tot 15 Dec. as. „AXEL EX OMSTREKEN", Het Bestuur van bovengenoemde Veieeniging, die dezer dagen is opgericht geworden, verzoekt hen die als lid wenschen toe te treden, hiervan, liefst vóór I October a s,, kennis te willen geven aan een der onderstaande Bestuurs leden, die gaarne alle gewenschle inlichtingen verstrekken. Het Bestuur, ABR HAAK, Zaamslag. J. DEN HAMER, Axel. C. DE PUTTER, Axel. M. DE PUTTER, Ter Neuzen. F. DIELEMAN W.Ü2N., Hoek» Notaris FANOY te AXEL zal ten verzoeke van den OVERSLAOPOLDER (Dijkgraaf dhr. J F. de Nijs te Overslag) op des namiddags 2 uur verkoopen wassende te Overslag op den dijk van dien polder. Te beginnen aan het hof van den heer Lammens alwaar te vergaderen. Betaling contant.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 3