Binnenland. sultaat daarvan werd in een alge- meene vergadering van V.V. V. medegedeeld en gaf een der be stuursleden, den heer A. P. Es- selbrugge aanleiding tot het voor stel, om alhier een Axelsche hoerenkamer in te richten, welk voorstel algemeene instemming kreeg. Intusschen hadden de drie bovengenoemde heeren zich tot een comité gevormd, om in sa menwerking blijvend de Axels historie te onderzoeken, onder den naam van C.O.H.A. (Comité onderzoek historie Axel). En zoo werd dit comité door V. V. V. weer genoodigd om mede te werken tot het samenstellen en beheeren der hoerenkamer. De C.O.H.A. meende, dat hiertoe niets meer bevorderlijk was, dan het houden van een tentoonstel ling van oude voorwerpen, waar door dan meer bekend werden de bronnen en adressen die ons daarbij ten dienste konden staan. Dank zij de instemming en de gulle medewerking van het be stuur van V. V. V. gingen we daarom aan het werk en werd een commissie gevormd om de tentoonstelling te organiseeren. Het zou te uitvoerig zijn, om te beschrijven, welke werkzaamhe den, moeite en tijd ernoodigzijn geweest, om te verzamelen, wat er thans te zien is. En als we dan daarvoor dank zeggen, dan geldt dat niet ons zeiven, maar de talrijke mede burgers, die bereidwillig in leen gaven, wat ons voor het mooie doel dienstig was. De voorzitter van V.V.V. wees daar ook op in zijn openingswoord en dus loo- pen we eenigszins vooruit. Maar het zij herhaald, dat ook aanlei ding, initiatief en opbouw der tentoonstelling niet mogelijk zou den zijn geweest, indien ge hechtheid aan onze geboorte plaats en ons Vaderland niet in ruime mate aanwezig waren, want V.V.V. toch heeft èn met de tentoonstelling èn met het stichten eener blijvende Axelsche hoerenkamer geen ander doel voor oogen, dan met eenige voorliefde den vreemdeling te kunnen wijzen op de mooie kleederdrachten en de typische stoffeering der woning, onze Axelsche boerenbevolking eigen. Dit zij V.V.V. ter eere aange zegd en we hopen, dat zij er succes van zal mogen beleven. Gisterenmiddag dan had de opening plaats van de tentoon stelling, die zooals gemeld in de Chr. Landbouwschool wordt ge houden. Met verschillende ge- noodigden, het bestuur van V.V.V. en de tentoonstellingscommissie was ook tegenwoordig het Da- gelijksch Bestuur onzer gemeente. Nadat de aanwezigen waren ver welkomd door den voorzitter, den heer A. van Maale, gaf deze het woord aan den heer J. M. Oggel, die als waarnemend bur gemeester (de burgemeester is met vacantie) daartoe genoodigd de tentoonstelling opende met de volgende rede Dames en Heeren Feest- genooten Op dezen Nationalen Feestdag, den jaardag onzer geliefde Vor stin zelfs een zeer bijzonderen feestdag, waar Hare Majesteit haar 35-jarig Regeeringsjubileum viert- in dit „bij uitstek Oranje jaar" mogen we wel zeggen als we gedenken met hoe groot ent housiasme door geheel ons Va derland de herdenking van den 400-sten geboortedag van den Vader des Vaderlands, den edelen Willem van Oranje gevierd is, is het mij een groote vreugde, dat ook in ons Oranje-gezinde Axel de wakkere Vereeniging V.V.V. het gelukkig idee greep eene Oranje-tentoonstelling alhier te houden, en wil ik gaarne voldoen aan de voor mij ver- eerende uitnoodiging als waarn. burgemeester deze te openen. Te aangenamer is deze taak waar de V.V.V. in samenwerking met de COHA het gezamelijk plan volvoerd heeft een oude hoerenkamer ten toon te stellen. Voor een oude stad als Axel (al is hier uiterlijk nog slechts weinig meer van te zien) is het noodzakelijk hare jiistorje te on* derzoeken en herinneringen te bewaren. Het oude Axel, dat. reeds in het jaar 813 genoemd wordt, dat zeker reeds in 1213, en wellicht nog vroeger stads rechten verkregen had, mag met trots terug zien op een roemrijke historie. Verscheidene malen ver woest en verbrand is het telkens weer uit zijn asch herrezen. Echter is daarbij en daardoor veel ver loren gegaan, zoo ook het origi neel der stadsrechten. Laten we nu echter behouden wat er nog is en het streven der Coha waardeeren en steunen om zooveel mogelijk oudheidkundige voorwerpen te verzamelen en blijvend ten toon te stellen, leder die daarvoor iets wil afstaan zal bij deze heeren hiervoor een dankbare hand en hart vinden ieder voorwerp, hoe klein en on aanzienlijk het ook moge schijnen kan hooge waarde hebben. Bij het bezichtigen van deze tentoonstelling zien we, wat de typische Axelsche hoerendracht betreft, hoeveel er in een eeuw veranderd is. Als we nog enkele tientallen jaren verder zijn be hoort waarschijnlijk ook de tegen woordige dracht tot het verleden. Het is daarom nu meer dan tijd deze dingen te bewaren voor het nageslacht, vóór dat alles ver dwenen is. Het houden van deze tentoonstelling is m.i. een daad, die getuigt van een open oog te hebben voor de toekomst en van liefde voor onze vaderstad en wil ik dan ook allen die hieraan heb ben meegewerkt een woord van warme hulde en dank; hun mijn eeresaluut brengen. Laat ik aan den anderen kant allen, zonder onderscheid mogen opwekken dit streven te steunen en de ge legenheid te openen iets blijvends tot stand te brengen. Dat we de vreemdelingen, die zich op de hoogte willen stellen niet schou derophalend moeten afschepen, doch met fier gebaar kunnen antwoorden: Zie hier! Axel weet wat het aan zijn historie verschul digd is. Toen ik een kijkje in de fraaie boerenkamer nam, kwam mij het versje van den dichter Poot in de gedachten Hoe genoegelijk rolt het leven Des gerusten landmans heen Die zijn zalig lob hoe kleen, Voor geen koningskroon wil geven. Alles ademt daar toch in rus tige rust; en welvaart blinkt U tegen. Helaas ook door der tijden onrust is in dien stand de rustige rust verdwenen. De afdeeling gewijd aan het Oranjehuis, waarmee de historie van Axel zoo nauw verbonden is, getuigt ons door verschillende foto's van Oranjefeesten, die hier gehouden zijn, dat de Axelaars steeds trouwe Oranjeklanten wa ren, zich nooit onbetuigd gelaten hebben hun aanhankelijkheid te betoonen. Moge ook deze tentoonstelling medewerken dien band zoo mo gelijk» nog te versterken, en moge ons geliefde Axel onder de re geering van Oranje, gedachtig aan hare historie, onder Gods zegen steeds in bloei toenemen. Met dezen wensch verklaar ik de tentoonstelling geopend. De heer Van Maale antwoordde daarop het volgende Edelachtbare Heer Burgemeester, geachte genoodigden. Toen op de jaarvergadering der V.V.V. een voorstel naar voren werd gebracht welke inhield een Axelsche boerenkamer in te richten teneinde de steeds meer en meer verdwijnende kleeder drachten enz. voor het nageslacht te kur.nen behouden werd hier voor een Commissie in het leven geroepen, die zich met deze taak zoude belasten. De medewerking der V.V.V. werd toegezegd. Het is met het inrichten van een boerenkamer al juist zoo gesteld als met alles wat in het leven wordt geroepen er is geld voor noodig. Ofschoon nu de V.V.V. rinanciëele steun toezegde, be greep de Commissie zeer goed dat ook zij van hare kant als in het werk moest stellen om te trachten een klein bedrag bijeen te brengen. Daar het 35 jarig Regeeringsjubileum van H M. onze geëerbiedigde Koningin a.s. w«, besloot zij een Ofinjd-, tevens Oudheidkundige tentoon stelling te organiseeren. Aan de hand van een speurbrigade die overal ging rondsnuffelen waar oudheidkundige voorwerpen te vinden waren en deze waren zoo talloos dat men er toe over kon gaan een tentoonstelling (zij het dan ook primitief) kon organi seeren. Dat onze Commissie bi.' deze aan allen een woord van dank dient te brengen is buiten twijfel. Een woord van dank (voor wat betreft de Oranjeten toonstelling) aan het Oranje- Nassau Museum in den Haag, de firma Begeer te Voorschoten, de fabriek „De Porseleinen Fies" te Delft en vele bereidwillige Axe laars die er toe hebben bijge dragen door hunne inzendingen betrekking hebbende op het Oranjehuis de liefde daarvoor opnieuw met meerderen gloed in de harten hebben doen herleven, Een woord van dank aan allen die ons van alle zijden hielpen aan oudheidkundige voorwerpen, waardoor het ons mogelijk werd aan deze Oranje-, tevens een Oudheidkundige tentoonstelling te verbinden. Alle namen van deze inzenders(sters) te noe men zoude ons te ver voeren. Wij zullen dus volstaan met een algemeenen dank. Maar ook de speurbrigade die het wel de meeste opoffering en moeite ge kost heeft, een bijzonder woord van dank voor de uurtjes welke zij er aan besteed hebben, een werk dat in het vereenigingsleven zoo weinig gewaardeerd wordt een werk wat soms maar aan enkelingen wordt overgelaten. Moge een druk bezoek aan deze tentoonstelling voor IJ een be looning zijn, dan zult gij de zelf voldoening smaken dat de door U opgeofferde uurtjes toch niet voor niets geweest zijn. Een woord van dank ten slotte aan allen die hetzij in meerdere of mindere mate er toe hebben bijgedragen van deze tentoonstel ling te maken wat het thans is geworden. En een bijzonder woord van dank aan onzen Edel- achtbaren Heer Burgemeester voor de gloedvolle woorden waarmede hij deze tentoonstelling heeft ge opend. Voorts deelde spr. nog mede, dat bericht van verhindering was gekomen om deze opening bij te wonen van het Bestuur van de zustervereeniging V.V V. te Terneuzen en van den heer mr. P. Dieleman. In 't bijzonder dankte hij den heer C. Wind van Merkestein, directeur van de Z VI. Tram-Maatschappij voor zijn tegenwoordigheid, en de Z VI. pers, die druk vertegenwoordigd was. Hierna ging men over tot de bezichtiging van hetgeen was uitgesteld. Laten we beginnen met te zeggen, dat het vee! was. Was men aanvankelijk bevreesd, dat het moeilijk zou zijn om een verscheidenheid te krijgen in die mate, dat van een tentoonstelling zou kunnen worden gesproken en allicht bij andere lichamen leentjebuur zou moeten worden gespeeld, het is gebleken, dat dit, voor wat de antieke afdee ling betreft, niet noodig is ge weest. Bij de intrede valt het oog al dadelijk op de oud-Axelsche boerenkamer, die zooveel moge lijk volledig is ingericht met haard, schoorsteenmantel, waarop de porseleinen borden een geridon, allerlei aanhoorigheden, ook ont breken niet het kabinet, de kast- klok, de statenbijbel en zelfs zien we er een oude kinderstoel, waarin de kleine hun oogjes doet schitteren op de staande lamp op de oude tafel. Voegen we daarbij nog twee boeren en boerinnen, gekleed volgens de ouderwetsche dracht van 50 en 1G0 jaar geleden, terwijl afzonderlijk nog een jong paartje is ten toongesteld van den tegenwoordigen tijd en een Axel sche burgeres met de zgn. lange- muts en ouderwetsch „jakje". Ook hier ontbreken niet het slot met de kralen, de krullen en strikken. Langs de wanden zien we op lange breede tafels uitgestald een verzameling van oude artikelen n grqiote verscheidenheid. Boeren hoeden, voor mannen en vrouwen, linten, doeken, kraalwerken, aller lei sieraden in goud en zilver, kaarsensnuiters, weegtoestellen, ketels, porseleinen borden, goud en zilverwerken, munten, bijbels en andere oude boeken, een meespa, teekenlappen, tegelta- bleaux, foto's, kaarten, archiefstuk ken, enz,, enz. Ook de Oranje-afdeeling geeft een cachet aan de tentoonstelling, een museum waardig. Prachtige schilderijen, portretten en litho- graphieën van vorstelijke personen en historische gebeuitenissen uit het Oranje-Nassau-museum te 's Gravenhage. Daarnaast tal van foto's, die wijzen op straatver sieringen bij Axelsche Oranje feesten aangebracht. Plaquettes uit de fabrieken van de Koninklijke Begeer en borden van „De Porseleinen fles". Zooals gezegd zijn dit enkele grepen, maar die dan toch eenig beeld geven van het werk, dat van deze tentoonstelling gemaakt is. We wezen reeds op de vriendelijke medewerking van velen, en het is niet doenlijk de namen hier te noemen, maar toch zouden we tekort schieten indien we hier niet figuurlijk de welverdiehde pluimpjes tooiden op de hoeden der heeren J. R. de Jonge, D J. Oggel Jz. en A. P. Esselbrugge, die hier met moed, doorzettingsvermogen en ijver hebben gewerkt om de tentoonstelling een waardigen vorm te geven. Want het moet gezegd, dat die eigenschappen noodig waren, nu van bepaalde zijden ten opzichte hiervan geen groote verwachting werd gekoes terd. Te meer dan ook is het een eer te noemen, dat zoowel van meer hoogstaanden, zoowel van elders als ter plaatse wordt geroemd het beeld dat deze tentoonstelling geeft. Moge dit verslag bijdragen tot nog meer bezoek en belangstel ling niet alleen van de tentoon stelling, maar tot al datgene, wat wijst op Axels rijke historie. Prins Hendrik. Z. K. H. Prins Hendrik vertoeft sedert enkele dagen in de buurt van Zeeuwsch-Vlaanderen. Ge meld is, dat hij zeiltochten onder neemt in de omgeving van Osten- de in België. Maandag bezocht de Prins Brugge en Dinsdag was hij met zijn zeiljacht naar Vlis- singen gevaren, en bracht van daaruit een bezoek aan den Com missaris der Koningin te Mid delburg. Woensdag vertrok Z K. H. naar Soestdi k waar ten huize vin de Koningin Moeder de jaardag der Koningin werd gevierd. AXEL, 1 September 1933. Koninginnedag is gisteren ook in onze gemeente weer niet on opgemerkt voorbijgegaan. Be halve dat er druk gevlagd werd, zagen we tal van kinderen met oranje getooid de straten door kruisen. 's Middags kreeg de schooljeugd vrij. De leerlingen van de Bijzondeie school in de Nieuwstraat zongen om een uur enkele volksliederen en gingen daarna in een naburige weide eenige spelen uitvoeren, 's Avonds hadden we ten aanhoore vaneen talrijk publiek de concerten van Hozanna en Concordia, die als gewoonlijk weer verdienstelijk werden uitgevoerd. Gisteren hield een vracht auto, die van de Zeestraat in de Weitstraat draaide, vermoedelijk te veel rechts en kwam daar door op het trottoir niet alleen, maar ook in aanraking met de deuren van de garage van het hotel Gulden Vlies, zoodat wel dra de ruiten rinkelden en in scherven op den grond lagen. Een bewoner in de Koe straat, die vroegtijdig de drie kleur had uitgestoken, mocht oidervindeh, dat deze door bal dadige handen in de ochtenduren was stukgescheurd. Dat men met berziie niet te voorzichtig kan zijn onder vond een voerman hier Woen»~ dagavond. Bij het licht van een ni t voldoende afgesloten stal lantaarn werd een vrachtauto ge vuld met benzine. De damp kwam bij de lantaarn en een groote vlam ontstond met ge volg, dat het vat benzine in brand ging en ook de auto schade bekwam. Bij het blus- schen liepen de eigenaar en zijn vrouw niet-ernstige brandwon den op. Bij het bedienen van een dorschmachine geraakte een ar beider op de Sassing alhier met een been tusschen de machine- deelen en brak een been. De speldjescollecte voor het herstel van de kerk te Delft bracht hier gisteren netto f 42,26 op. Als een bijzonderheid meldt men ons, dat sedert 22 Juli van dit jaar tot heden geen enkele aangitte van overlijden in deze gemeente is gedaan. Het is hier dus een gezond wonen. Aatobassen. Deze week zijn twee autobus sen gearriveerd, welke zooals vroeger is gemeld, in dienst worden gesteld van de stoom tram Hulst-Walsoorden en daar voor speciaal zijn gebouwd. Er werd Woensdag een tocht mee gemaakt door Zeeuwsch-Vlaan deren. De rijtuigen maken een goeden indruk Ze bevatten 24 zitplaatsen, die natuurlijk com fortable zijn ingericht. Ook de garage „Cito" alhier ontving dezer dagen een nieuwe luxe autobus van dezelfde grootte en stelt zich voor daarmede allerlei gezelschapsreizen te or ganiseeren. Naar we vernemen is het plan, dat deze op 9 Sept. ook de reis naar Amsterdam zal maken, tot bijwoning van de huldigingsfeesten. Koninklijke onderscheidingen. Ter gelegenheid van den jaar dag van H. M. de Koningin zijn o.m. de volgende onderscheidin gen verleend benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau de heeren J. F. de Cooker, oud-dirtc eur der gemeentelijke- en distric sirbeids- beurs te Ter Neuzen, L. W. G. Hoefnagels, burgemeester van Sas van Ger.t, A. I. Leenhouts lid van het dagelijksch bestuur van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, burgemeester van Retranchement is toegekend de Eeremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver aanC. Beyens, wonende te Westdorpe, magazijnmeester bij de N.V. Wal- zenmolen, v h. J. Verschaffel H. Mechelynk te Sas van Gent in brons aan J. Peters, te Ter Neuzen, gep. sluisknecht bij den rijkswaterstaat; J. van de Velde te Hoek, arbeider bij de water- keering van den calamiteuzen polder Nieuw Neuzen, Bij Koninklijk besluit is be noemd tot Minister van Staat.de heer Jhr. Mr. D. J de Geer, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, oud-Minister van Fi nanciën tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw Mr. M. P. Sipkes, kantonrechter te Mid delburg; G. van de Putte^lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, te Vlissingen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau: P. G. Laernoes, wethouder der gemeente Vlissin gen Ir. H. Streefkerk, te Middel burg, directeur der P.Z E.M. noord- en zuidgroep) en J. Slooves, te Vlissingen, directeur der P.Z.E.M. (middengroep), A. van Altena, te Goes, bureelchef van den RijkswaterstaatJ. P. Vermaas, arts, te Vlissingen. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 3 SEPT. 1933, Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» ure Dj. de Kluts, van Vlissingen. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Tekst Josua 5:1-9, Nam. 2.30 Dezelfde. Cat. Zond. 5, Geref. Gemeente. Voorm. 9 30 ure Leeskerk. Nam. 2,30

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2