Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. ideaal te verwezenlijken Of zal Tokio probeeren de Sovjets in het Aziatisch verbond op te nemen Dat is het groote pro bleem, dat Tokio heeft op te lossen, nadat met China alles in het reine zal zijn gebracht Japansche vlootparade. Tot besluit van de in Juni be gonnen groote vlootmanoeuvres gehouden is bij Yokohama een groote vlootparade gehouden. De Keizer, aan boord van den slagkruiser „Jiyei", nam de ge- heele Japansche vloot, d.w.z. 161 oorlogsschepen met een totalen inhoud van 850.000 ton, in oogen- scliouw. De vloot strekte zich uit over een gebied van meer dan 11,5 K.M. lengte en 4,5 K.M. breedte. Gedurende de parade kruisten 180 vliegtuigen boven de vloot Zaterdagmiddag brachten de Koningin en Prinses Juliana een bezoek aan de tentoonstelling van planten gekweekt door kinderen, uitgaande van de Vereeniging „Floralia" te Den Haag. H. M. liet verschillende kinde ren bij zich komen en stelde aan hen verschillende vragen over de planten. Het hooge bezoek duurde ongeveer drie kwartier. Invoerkantoren voor Graan. In aansluiting op hel gepubli ceerde aangaande de douanekan toren, opengesteld voor den in voer van granen, enz. door be middeling van de stichting Tijde lijke Graancentrale worden nog de volgende kantoren naast de vroeger genoemde voor dezen in voer opengesteld Eede alleen op Dinsdag; Koewacht alleen op Woensdag ;-Capellebrug alleen op Donderdag. AXEL, 29 Augustus 1933. Ter gelegenheid van den ver jaardag der Koningin op Don derdag a.s. zal door de beide plaatselijke muziekcorpsen wor den geconcerteerd op de kiosk op het Marktplein, waarbij „Ho sanna" zal optreden van half 9 tot half 10 en „Concordia" van half 10 tot half 11. Van Concordia ontvingen we het volgende programma 1. Volkslied. 2. Florentinermaisch, M M kwartnoot 116. 3. Bébé, polka voor piston. 4. Flutinette, polka voor kl. fluit. 5. La chanson des nids, fant. polka voor 2 Clarinetten. 6. Les deux Ramiers, polka voor 2 kleine fluiten. 7. Les frères jumeaux, polka voor 2 pistons. 8 Souvenir, solo voor bariton. 9. Le chevalier Bréton, fant. mazurka voor C-Bas. 10. De liefde der Matrozen, marsch. 11. Oud Wilhelmus. Openstelling Postkantoor Op 31 Augustus a.s. is het postkantoor na 14 uur gesloten voor alle postzaken, behalve het afhalen van poststukken door de busrechthouders. Voorts zal het kantoor dien dag gesloten zijn voor de behan deling van postwissels (uitge zonderd telegrafische), pcstbe- wijzen, quitantiën, belastingbeta lingen, Postchèque en Girodienst (uitgezonderd spoedbehandeling). Naar Beauraing. De directie der spoorweg maatschappij Mechelen—Terneu- zen heeft blijkens achterstaande advertentie op 5 Sept. a.s. een 2de extratrein naar Beauraing en Dinant ingericht in overleg met de Z V.T.M., welke laatste uit verschillende richtingen extra trams zal inleggen om de reizi gers aan- en af te voeren. De reizigers voor Dinant zullen zooveel mogelijk in afzonderlijke jtfdeelingen reizen. Een (.ympathiek plnn Het mag van algemeene be kendheid worden geacht, dat de Nieuwe Kerk te Delft, waarin het stoffelijk overschot van de leden van ons Vorstenhuis rust, gaande weg sterke overeenkomst met een bouwval vertoont. Ter gelegen heid van het 25ste regeeringsjaar onzer Vorstin heeft het Neder- landsche volk een welgeslaagde poging gedaan het koor dier kerk te herstellen en het tot een pas sends omgeving van de rust plaats onzer groote dooden te maken. Thans heeft de burgemeester van Delft, mr. G. van Baren, een oproep tot zijn collega's in den lande gericht, om hem bij te staan in de poging, ook de rest van het monumentale gebouw door een giondige restauratie van den ondergang te redden en zoo doende dit nationaal bezit de plaats te doen herkrijgen die het toekomt. De kosten van dit grootsche werk zijn geraamd op rond f600.000,—. De restauratie is verzekerd, indien alsnog een be drag van f75000,binnenkomt. Mr. van Baren, de burgemees ter van Delft, komt met het voor stel, op 31 Augustus as een speldjesverkoop in alle gemeen ten van ons land te doen houden, overtuigd van het feit, dat in de algemeene deelname een gewel dige kracht tot bereiking van het doel ligt. Deze speldjes, die een ge trouwe nabootsing van de Nieuwe Kerk zijn, worden door het daar toe te Delft opgerichte Nationaal Speldjescomité 1933 beschikbaar gesteld. Ook onze gemeente gaf aan dezen oproep gehoor, zoodat wij op 31 Aug. a.s. 't voorrecht zullen hebben aan deze nationale hulde, onzen grooten Mannen en Vrouwen uit het Oranjehuis be reid, mee te werken. Mogen zeer velen het inderdaad als een voorrecht beschouwen en straks, als allerwege in onze ge meente de speldjes zullen worden aangeboden, dankbaar 't hunne bijdragen, opdat over eenige jaren, als de voorgenomen restauratie voltooid zal zijn en 't gebouw in ouden luister pronkt, iets ervan herinnere aan onze liefde voor het Huis van Oranje 31 Augustus vinde ons allen met het Kerkspeldje naast Oranje Teleurgesteld. De Nederlandsche rondvlucht moge volgens de dagbladen een vlot verloop hebben gehad voor de bewoners van Zeeuwsch- 'Vlaanderen en speciaal die van Hulst en Axel is zij een teleur stelling geweest. Men las in alle bladen, dat ook Zeeuwsch-Vlaan- deren was opgenomen in de route, die de karavaan had te volgen en deswege was de ver wachting gespannen. Wel zien we dagelijks vliegmachines op verschillende tijdstippen hooger en lager door het luchtruim va ren, maar de voorspelling, dat het nu een groep van 20 tot 30 zou zijn gaf toch zoodanige at tractie, dat reeds voor het ge melde tijdstip en zelfs tot meer dan een uur daarna verscheidenen stonden te wachten. Het was echter tevergeefs. Men zag bij tusschenpoozen heel hoog totaal 5 vliegtuigen overkomen en ten laatste een rood sportvliegtuig dat de reclame-parachutes ver spreidde, die gedeeltelijk boven de daken bleven hangen of in de tuinen en grachten terecht kwa men. Het laagste nummer was al spoedig gevonden, zoodat hei nu wachten is op de prijs. Eigenaardig is, dat nergens in de verslagen iets gemeld is om trent de reden of oorzaak, waar om de weg evenals het vorige jaar is bekort. Tenzij het de mist is geweest, die het ver trek uit Enschede een uur heeft vertraagd en de lunch koud zou zijn geworden, indien men de voorgeschreven route had ge volgd. De landdag to Mulst. De landdag van den Bijzonde ren Vrijwilligen Landstorm te Hulst j.l. Zaterdag gehouden is dank zij de goede regeling, het keurige weer en de overgroote deelname uitstekend geslaagd, waartoe ook zal hebben bijge dragen de deelname van autori teiten, als ZExc. den Minister van Defensie, mr. dr. Deckers, den Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Uf- ford, den voorzitter der Nat. Landstormcommissie, luitenant- generaal L. F. Duymaer van Twist en den inspecteur van den Vrijw. Landstorm, kolonel H. de Jongh. Behalve de Zeeuwsch-Vlaam- sche afdeeiingen waren uit overig Zeeland ook vele corpsen geko men, zoodat van de 103 er 90 afd. waren vertegenwoordigd. 's Middags had de ontvangst der autorite iten plaats ten stad- huize en na het défilé trok de stoet naar het terrein buiten de waller, waar eveneens toespra ken werden gehouden behalve door genoemde autoriteiten, door de burgemeesters van Hulst en Clinge. De stoet ging onder de tonen van een tweetal muziek corpsen naar het terrein en leverde een aardigen aanblik op met zijn 60 vaandels en vlaggen. Op het terrein werden ver schillende wedstrijden gehouden, als gymnastiek, schieten en mo torrijden. Na afloop hiervan werd een telegram van trouw aan de Ko ningin gestuurd. Het is ons aangenaam te kun nen melden, dat Axel op den landdag een goeden indruk maakte. In de schietwedstrijd werd door dit corps de le prijs behaald met 332/s P Hulst 2e, Nieuw Namen 3e, Zuidzande 4e, Oostburg 5e, Breskens 6e, St. Jansteen 7e en IJzendijke 8e prijs. Ten slotte kregen al deze af deeiingen en ook de overige die deelnamen, n.l. die van Graauw, Clinge, Zuiddorpe, Sluis, Eede, Schoondijke, Hoek, Hontenisse en Groede een fraai houten bord, waarop de heer Wim Abeleven uit Souburg (Abeele) had ge schilderd het Stadhuis van Hulst. 's Avonds werden concerten ge geven en tot slot een vuurwerk. Een en ander bracht te Hulst veel menschen op de been. Raadsbesluit vernietigd Op 7 October 1932 besloot de gemeenteraad van Hulst o.m. een uitweg te verleenen over een strook gemeentegrond aan den Stationsweg. Burgemeester Truf- fino kon er zich niet mee ver eenigen, dat dit raadsbesluit uit gevoerd werd, daar hierdoor af breuk gedaan zou worden aan het stadsschoon der wallen aan de Gentsche Poort en ging in beroep. Door de Kroon is de burgemeester in het gelijk ge steld en is het raadsbesluit ver nietigd. Naar het „Dagblad van N.-Br. en Zeeland" verneemt, zou de Ontvanger der Directe Belastingen, enz. te Hulst j.l. Zaterdag de vrouwelijke concierge van zijn kantoor hebben verboden de vlag uit te steken. Genoemd blad schrijft dit toe aan marxis tische en anti-militairistische in vloeden. Het was de dag waarop eerstgenoemde met vacantie ging en dus is het o.i. niet onmogelijk, dat dit de reden was. Intusschen had de Ontvanger der Registratie en Domeinen ge zorgd, dat er wel gevlagd werd. Aan den besteller bij den post- en telegraafdienst C. Bak ker, van het hulp-post- en tele graafkantoor te Hoek is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Geslaagd te 's Gravenhage voor het examen coupeuse, van wege de R. K. Vereeniging tot bevordering van Industrieonder- wijs voor meisjes, mej. A. van Hecke te Sas van Gent. Voor het examen voor waterbouwkundig opzichter aan het Zeeuwsch Technisch Insti tuut, slaagden o.a. de heeren A. van Luik, Ter Neuzen en J. Wisse, Zaamslag. Aanlegplaats te Hoedekenskerke. Vrijdagavond is de ponton in de nieuwe haven te Hoedekens kerke gearriveerd en Saterdag heeft men de brug aan de eene zijde op haar steunpunt gelegd, en eveneens bij hoogwater het andere eind dt r brug op de ponton die daartoe op hare ligplaats was gebrachL gemonteerd. Er moeten nu nog slechtstenkele werkzaam heden voor het afwerken worden verricht, zoodat ingebruikneming spoedig te voorzien is. De Zeeuwsqjie luchtlijn. Naar de Mdb. Crt. verneemt is besloten, dat de Zeeuwsche luchtlijn na 18 September niet zal worden stil gelegd. Het maakt nog slechts een punt van over weging uit, of na dien datum driemaal per week, dan wel eiken dag zal worden gevlogen. Dat de K. L. M. ook na den aanvankelijk gestelden termijn zal doorvliegen, staat reeds vast. Gevonden en terug te bekomen Een fiets. Veldwachter Griep. Verdronken. Te Borssele is Zondagavond omstreeks halt zes de 16 jarige P. D. verdronken. Hij was met een drietal kameraden aan het baden in 'u geul bij den Noord nol. Plotseling zakte de knaap, die niet zwemmen' kon in een put. Eén van z'n makkers die de zwemkunst eenigszins meester is, wilde hem redden, doch dit kostte ook hem bijna het leven. De gezockene pakte hem aan zijn been en trok hem zoo mee. Doordat de beide anderen dezen aan de baren konden grijpeD, gelukte het hun hem omhoog te trekken, doch hun hoop, dat ze beiden het leveD zouden gerei hebben, bleek ydel. De op het droge gehaalde was ook reeds bewusteloos, maar door toepas sing van kunstmatige ademha ling, keerde bij hem het bewust zijn terug. Na eenige uren dreg gen is 'tlijk van den verdron kene opgehaald. Te Rilland-Bath verdronk de 25-jarige ongehuwde A. V., wo nende te Antwerpen. Een ge zelschap van 10 personeD, waar onder ook zyn verlooide, maak ten per zeiljacht „de drie Ge broeders" een pleziertochtje op de Schelde. Hij zou even zwem men, kwam in den stroom terecht en verdronk voor hun oogeD. Mdb. Crt. De onderneming, die by Terschelling het toestel had ge plaatst otn de schatten van „de Lutine" op te graven heelt be vonden, dat van de zijkegel de ijzeren platen, dia op den zee bodem stonden, zijo losgeraakt door een of andere ontploffing. Onderzocht wordt of kwaadwil ligheid (dyuamietpatronen) de oorzaak is, ot een ODgeval (door mijnen) Het geval heef een jaar oponthoud. De 45 jarige landbouwer G. B. J. uit Tubbergen is tenge volge van bloed vergiftiging over leden. Hij had een puistje open gekrabd met gemeld gevolg. Hij laat een vrouw met 5 kinderen achter. De Heerlensche politie beeft aangehouden een zekeren F. W. die als penningtreener van den Alg Ned. Mijnwerkersbond te Heerlerheide 1000 gulden ver duisterd heeft. Dit geld was be stemd voor door verzuimdiensten getrtffeD mijnwerkers. De man is ter beschikking gesteld van de justitie. Zondag ontstond te Heerlen in een café een vechtpartij tus- schen 2 personen, M. S. en A. H. De twist liep zóó hoog, dat M. S. een mes nam en A. H. 9 steken in hoofd en rug toebracht. Het slachtoffer moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. De dader is gearresteerd. Te Almelo zyn van een goederentrein, komende uit de richting Deventer, de locomotief, de tender en drie goederenwn* gens ontspoord door tot dusver nog niet opgehelderde oorzaak. De materië-le schade is aanzien lijk. De bootdgeleider vaD den trein J. Bolk uit A'melo raakte in zijn huisje, aan den eersten wagen verboudeD, zoodanig be kneld, dat men niet anders dacht of men zou hem dood vinden. Het duurde geruimen tyd eer men hem bevrijd had. Toen bleek, dat B. slechts lichte ver wondingen had bekomen, terwijl het huisje prooteudeels was ver- spliDterd. Het passagiersverkeer moest over een andere lijn ge leid wordeD. Zaterdagavond werd de Amsterdamsche brandweer ge waarschuwd voor een brand in perceel Govert Flinckstraat 93. De tweede étage van dit per ceel wordt bewoond door het ge zin van den venter Blommers. De vrouw, die alleen met de kin deren thuis was, had in de keu keu een pan met reuzel op het vuur gezet en zich vervolgens naar de buren vaD één boog be geven Toen zy terugkwam, bleek de vlam in de pao te zijo ge slagen en brandde de keuken schoorsteen. De vrouw probeerde nog naar de kraan te loopen om een emmer water op het vuur te werpen, doch door de uitslaan de vlammen kon zij de kraan niet meer bereiken en liep zij eenige lichte brandwonden aan de armen op. Zij vluchtte naar beneden en liet de deur open. Door den trek, verspreidde het vuur zich snel en tastte via de trap de zolderverdieping aan. Toen de brandweer arriveerde hadden de vlammen bet dak reeds aangetast en stond ook de zolderverdieping in lichte laaie. Binnen korten tijd was het vuur bedwongen. Beide verdie pingen branden geheel uit. Op den Sloterstraatweg te Amsterdam reed omstreeks mid dernacht een autobus van lijn G. Een passagier, de 50-jarige H. S., wilde uitstappen, maar had verzuimd den bestuurder te waarschuwen, zoodat de bus doorreed. Desondanks stapte S. uit, met het gevolg, dat tay viel en onder den wagen terecht kwam Een der achterwielen ging hem over het hoofd, dat gedeel telijk werd verbrijzeld. De on gelukkige werd levenloos opge nomen. Te Krooy, gemeente Stip hout, vond men deo 48 jarigen M. v. d. Aa, wonende te Neer- loohout in de keet der werkver schaffing dood liggen. De man was gestikt tengevolge van gas sen van den aldaar geplaatsten motor voor een pompinstallatie voor de verbeteringswerken aan de Voorloop. Een dokter con stateerde den dood. Van der Aa was gehuwd eu iaat een vrouw met 9 kinderen achter. De man had dienst gehad bij genoemden motor. Toen by om 4 uur zou worden afgelost, deed men de tragische ontdèkking. Op den Ryksweg Venlo Tegelen is een personen-auto met acht inzittenden tweemaal over den kop geslagen. Het ongeval ontstond doornat een wiel van den wagen afliep. Eéu der in zittenden werd ernstig aan het hoofd gewond en naar bet zieken huis vervoerd. De auto werd vernield. Te Oss brandde door on bekende oorzaak een kapitale boerderij van den heer A. v. d. VVieleu in de Heisteeg af. Een groote party hooi, haver en rogge, alsmede landbouwgereedschap pen, machines en een groot aan tal kippen verbrandden. De brandweer moest wegens gebrek aan water toezien dat alles af brandde. Verzekering dekt de schade. De landbouwer J. K. uit Klimmen viel aldaar van een korenmat en kwam op een krui wagen terecht. Asnvankelyk voelde by zich niet ziek. Den volgenden dag veranderde zyn toestand zeer 8n dienzelfden dag overleed by. Hy was gehuwd en v»der vat» drie kinderen,

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2