Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuvvsch- VI aan deren. Kon. Ned. Middenstandsbond. .No. 40. VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1033 49e Jaarg. iaBB FEUILLETON. De valsche Gravin. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF.MENTSPR1JS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. In een boekwerk van bijna 150 bladzijden geeft de Kon Ned. Middenstandsbond een jaarver slag, waarin zeer leerzame en wetenswaardige gedeelten voor komen voor den middenstander. En daar niet elkeen onder de middenstanders, ja eigenlijk voor al in deze streek veel te weinig middenstanders en neringdoenden van het werk van dezen Bond nota nemen, meenden we goed te doen, door uit dat verslag een en ander, als een beknopt resumé over te nemen en ter lezing aan te bevelen, te meer ook, omdat we met den inhoud daarvan ten volle kunnen instemmen. Aaigaande de crisismoeilijk heden dan lezen we het volgende Velen zullen wellicht de op merking maken, dat het beter zou zijn hier over maar te zwijgen. Toch meenen wij, dat dit struis vogelpolitiek zou zijn. Het behoeft volstrekt niet verbloemd te wor den, dat de middenstand de ge volgen der crisis ondervindt, al is het dan op een wijze, voort vloeiend uit zijn bijzondere po sitie in de maatschappij. De eigenlijke crisismoeilijkheid van den middenstander is het bezit van te weinig bedrijfskapi taal, om zijn, in wezen gezonde, onderneming voort te zetten. De koopkracht van groote groepen der bevolking is enorm achteruit gegaan, zoodat de omzetten zeer gedaald zijn, en in vele gevallen de voorraden slechts tegen ver- liesbrengende prijzen van de hand konden worden gedaan. Boven dien gingen velen, speciaal in land- en tuinbouwstreken, er toe over om de eerste levensbehoeften op crediet te koopen. Het resultaat van dit alles is geweest, dat de middenstander door het gemis van het bedrijfs kapitaal, waarop een normale gang van zijn zaak gebaseerd was, in groote moeilijkheden ge raakte. De idee van de „crisiscrediet- hulp" kwam op, en de midden standsorganisaties hebben het 34) Het helpt niet ik moet Marbler vragen of hij hem ontmoet heeft of niet, dacht hij eindelijk en opende het venster om daaruit op de binnenplaats te komen, wat niet moeilijk viel, daar de gelijkvloersche verdieping zeer laag was. Hij trok de beide vleugels van het venster achter zich dicht, zoodat men van buiten den indruk moest krijgen, dat ze gesloten waren. Weldra had hij Marblei's kamer be reikt. Hemnel riep meermalen den naam van den geheimen politie-agent. Maar er kwam geen antwoord. De onrust, die zich van hem mees ter had gemaakt, toen hij Dobruck zag en die hem ook hierheen had gedre ven, nam toe. Hij streek een lucifer aan en wierp snel een blik om zich heen. De kamer was leeg, het bed nog geheel onaangeroerd. Een hevige gemoedsbeweging maakte zich van Hempel meester. Als een visioen stond het triomfantelijk ge zicht van Dobruck voor zijn geestesoog. Wat was er gebenrd? Waar moest hij Marbler zoeken Een geluid van hoefslagen daar buiten voor den stal wekte hem uit zijn gepeins. Ha de graaf kwam terug. Nu moest hfj haast maken, als hij niet betrapt wilde worden, want zeker bracht Paul nu het rijpaard in den stal. HU verwijderde zich haastig langs voornemen hierbij de hulp van de Regeeting in te roepen, omdat de middenstandsbanken het volle risico niet durven aanvaarden. Wel zal het ongetwijfeld moei lijk blijken in elk concreet geval het bedrag van het crediet vast te stellen. Maatstaf zal daarbij moeten zijn, niet om geleden ver liezen te dekken, doch om de mogelijkheid te bieden het bedrijf voort te zetten. Een tweede crisismoeilijkheid is, dat in deze tijden den midden stander speciale concurrentie wordt aangedaan. De midden stand is een open stand, en vele werkloozen trachten door een winkeltje of door straathandel eenige verdienste te verkrijgen. Wij raken hier het algemeene probleem van het al of niet vrij binnendringen in den midden stand. Eén van de denkbeelden, die door de Bondscommissie in zake verplicht lidmaatschap van Vak- en Standsorganisaties naar voren is gebracht, is die betreffende het instellen van vakdiploma's. On getwijfeld zal in de toekomst aan deze idee op de een of andere wijze verwezenlijking gegever. moeten worden, wil men ten minste tot gezonde middenstands toestanden komen. Naar het zich laat aanzien, ligt hier één der groote problemen die straks om oplossing zullen roepen, en waar dit jaarverslag nog slechts zijde lings de aandacht op vestigt. De laatste crisismoeilijkheid voor den middenstander is deze, dat verschillende wetten, die steun bieden aan noodlijdende groepen der bevolking de teudenz in zich bergen tot uitschakeling van den middenstand. Dit be hoeft in genen deele te verwon deren. De Overheid wil vanzelf sprekend trachten bij steunver lening in zoo direct mogelijk contact met de betrokkenen te komen. De Middenstandsbond is er echter op uit geweest, om te bereiken, dat dit zou plaats heb ben zonder dat al te groote schade aan de belangen van den midden stander werd toegebracht. Nu de denzelfden weg als hij gekomen was en nauwelijks had hij de achterste staldeur zachtjes in 'tslot gedrukt, toen de voorste geopend werd. Een geluk, dat de graaf uitdruk kelijk zei, dat ik heden niet op hem behoefde te wachten, doch maar te bei moest gaan, dacht Hempel, zoo heb ik nu tenminste tijd om het een of ander besluit te nemen. Maar welk Het was werkelijk de graaf, die teruggekomen was en, nadat hij het paard aan zijn lijfjager had toever trouwd, haastig de trap op ging. Hij was bleek en keek somber voor zich neer. Toen hij de eerste verdieping be reikt had, werd de deur van de slaap kamer der gravin een weinig geopend en de stem zijner gemalin vroeg: Ben jij het eindelijk Egon Ja, maar ik moet eerst Dobruck nog spreken. Is hij boven Ik geloof het wel. Is alles bij dr. Veighstock misschien niet zoo voorspoedig afgeloopen Toch wel. Maar ik heb je, helaas, een andere onaangename tijding te brengen. Ben je alleen Kathinka is nog by mij. Zorg da», dat we straks ongestoord met elkear kunnen spreken. De zaak is van groot belang. Hij snelde de trap verder op. Dobruck was nog op en zat bij eeh tafel waarop papieren uitgespreid lagen, die hij bestudeerde, nadat de graaf zonder te kloppen, met een kor ten groet binnentrad. Toen hij zag, dat het de graaf was, stond hij dadelijk op en zei in ge spannen verwachting! Welnu Hoe |s het gegaan neemt hij haar Ja, toen hij hoorde, dat het geld geen rol speelde, verklaarde hij zich dadelijk bereid. Zonder bewijs van den dikter? Hij zal ons zulk een stuk ver schaffen. De man schijnt zeer vee! routine in dergelijke zaken te hebben. Hij garandeert zelfs, dat in het on waarschijnlijke geval van een ontdek king, noch geneesheeren, noch rechter hem iets kunnen doen dat wij dus ook in het ergste geval gedekt zijn. Ah. Hoe wil hij dat aanleggen Hij geeft zulke patiënten kleine» hoeveelheden hyosciamus een vergif, dat toestanden van opgewondenheid veroorzaakt, welke zelfs door genees heeren voor gevolgen van een ziels ziekte gehouden zouden worden. Het onaangenaamste is maar, dat ik haar pas over vier dagen mag brengen, Nu vier dagen is toch geen eeuwigheid. Vooral, daar we nu een spion minder in huis hebben eigen lijk den eenigen. Want deze Biron is, volgens mijn meening, eigenlijk nooit in ernst te vreezen geweest veron dersteld tenminste, dat ze geen vei- trouwelingen buiten het huis heeft. Van welken spion spreekt ge Van den rijknecht Wenzel, wiens handelingen mij reeds lang verdacht voorkwamen. Hier ben ik nu juist bezig met zijn papieren weet u, wat hij in werkelijkheid is? Welnu Een agent van de geheime politie uit Weenen. Daar is zijn officiëele legimitatie, hier zijn verscheidene aar,- teekeningen over den moord in Na pels, een persoonsbeschrijving van Harriet Morgan en aanteekeningen in den vorm van een dagboek over x!]n DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. nieuwe Regeering de Landbouw- machtigingswet in zijn ouden vorm wil doen herleven, zal deze kwestie nauwkeurig onder de oogen gezien moeten worden. De midaenstand klaagt over achteruitzetting bij het nemen van Regeeringsmaatregelen. Wij den ken slechts aan de actie voor het Ned. Fabrikaat, en het rapport van de Commissie-Lambooy be treffende de verleening van steun in natura. De land- en tuinbouwers en de werklooze arbeiders schijnen bij de Regeering in een beter blaadje te staan dan de midden stander. Dit is toch een vol komen verkeerd standpunt. In het maatschappelijk organisme vervult ook de middenstander zijn taak, en wordt het hem door Regeeringsmaatregelen moeilijk gemaakt die taak te vervullen, dan is dit zeker niet in het be lang van het geheele organisme. Ondanks het feit, dat de mid denstanders gemeend hebben drie organisaties, de Kon., de R.-K. en de Chr te moeten stichten, heeft de Commissie van Overleg (het orgaan, dat contact brengt tusschen de drie besturen dezer organisaties) dit jaar verschillende onderwerpen, die alle midden standers betreffen, kunnen be handelen. De crisismoeilijkheden, die wij hierboven reeds uiteengezet heb ben, en die vanzelfsprekend alle middenstanders, van welke poli tieke of godsdienstige richting zij ook zijn, gelijk treffen, hebben een belangrijk deel van de be sprekingen in beslag genomen. Behalve met zijn zusterorgani saties, houdt de Kon. Ned. Mid denstandsbond ook voeling met Nederlandsche huisvrouwen, ge organiseerd in de Ned. Vereeni- ging van Huisvrouwen. De Cen trale Contact-Commissie vormt de band tusschen den middenstander en zijn in Nederland nog steeds belangrijkste afnemer, de huis vrouw. Verschillende kwesties, die voor beide partijen belang had den, zijn besproken. Wij stippen ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. slechts aan vraagstukken als de verschillende lengtematen, sanee ring van het bakkersbedrijf, ver koop van merkartikelen, kortings- stelseis (Middenstandscontantze- gelsysteem), chèque-circulatie- systeem). De actie tot uitbreiding en ver dieping van dit contact wordt voortdurend voortgezet. Een be langrijk propagandamiddel daarbij is de bekende brochure van den heer v. d. Leeuw: „De verhou ding tusschen middenstand en verbruiker". Het nationaal hoidigings-ëéfilé. Zooals bekend, zal op Zater dag 9 September binnen de muren van het Stadion te Amsterdam een groot huldigings-défilé plaats vinden ter eere van het 35-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. „De Kroningsstad der Oranjes, het oude Amsterdam, zal dan in het teeken van Oranje staan", zei de heer F. K. Lotgering, de voorzitter van het uitvoerend comité van het „Nationaal Hul- digingsdéfiié" in zijn overzicht van datgene wat op dien datum in het Stadion zal gebeuren. Op dien dag zal geheel Neder land zijn Oranjegezindheid uit kunnen dragen binnen Amster dam, het oude bolwerk van het. Oranjehuis, want het défilé zal vóór alles een landelijk en natio naal karakter dragen, geen par tijgeest zal zich hier demonstree- ren de organisatoren hebben hiervoor gewaakt: slechts de liefde voor het Oranjehuis zal hier worden gedemonstreerd, af gezien van iedere politieke kleur of richting. Het Stadion is voor een défilé gekozen, omdat het meer ruimte biedt voor toeschouwers en wat van nog meer belang is om het défilé meer tot zijn recht te laten komen. Omstreeks half drie zal het dé filé een aanvang nemen als si gnaal hiervan zullen 2000 post duiven worden opgelaten. pogingen om in het tuinhuis van Dub- schinka binnen te dringen. Mijn hemel, stamelde de graaf, en die was hier, zonder dat we het vermoedden Ik vermoedde het. Daarom hield ik hem voortdurend in het oog. Ook heden, toen hij zich als terloops liet ontvallen, dat hij naar Krisan wilde gaan en eerst tegen het avondeten terug zou komen, werd ik wantrouwig. Daarom haaide ik Kathinka over om in de melkkamer een muis los te laten en dan de bedienden te hulp te roe pen. Ik zelf liet mij door de gravin verzoeken om boven ta komen en lette voor haar venstar op het weggaan van Wenzel, die meende, dat niemand hem zag en daarom niet eens althans in 'l eerst den weg naar Krisan in sloeg, maar direct, zooals ik vermoed had, door de lindenlaan en later naar het park ging. Daar beproefde hij bij het tuinhuis te komen, maar moest bij de hindernis, die wij gebouwd had den, onverrichterzake terugkeeren. U ziet, hoe goed dat idee van mij was, Goed, goed, verder. Ge gingt hem natuurlijk achterna? Niet dadelijk. Men hield mij in het slot op en kon hem pas een half uur later volgen. Doch dat doet er niets toe. De sneeuw toonde mij zoo duidelijk waar hij heen was gegaan, al deed hij ook moeite om zijn sporen van af de lindenlaan uit te wisschen. Hij verwijderde zich daarna langs den weg naar Kolarschin. Maar toen hebt ge hem toch, hoop ik gevolgd Waarvoor? Wat raak! het ons, wat hij in Kularschin doet? Ik deed iets veel betersik wachtte hem op Dubschinka op en zette voor hem Als inleiding volgt dan het dé- file van alle Landelijke ruiterver- eenigingen. Na voorbij de Konink lijke tribune te zijn getrokken, verlaten de ruiters het Stadion, slechts de vaandeldragers dit zal bij alle deelnemende vereeni- gingen het geval zijn blijven met hun kleurige vanen achter. Hierna zal de militaire politie onder commando van luitenant Ihlke een demonstratie geven, waarna het eigenlijke défilé van alle deelnemende vereenigingen uit alle plaatsen van Nederland met hun fleurige en kleurige vaan dels een aanvang zal nemen. In verschillende plaatsen van Nederland zijn onder leiding van den burgemeester reeds sub-co- mité's gevormd, wat de organisatie aanmerkelijk vergemakkelijkt, en reeds op dit moment is van een zeer groot aantal vereenigingen bericht ingekomen, dat zij zullen deelnemen, met op ditoogen blik gezamenlijk 30000 perso nen. De deelnemende vereeni gingen zullen zooveel mogelijk in hun eigen kleederdrachten en costumes komen, zoodat het ge heel een fleurigen indruk zal maken. Alle vaandels, vlaggen en ba nieren zullen zich in het midden van het veld opstellen, zoodat het één vlaggenzee is geworden. Het défilé zal worden onder broken door de uitvoering van een dansgroep onder leiding van Lili Green. De 400 danseressen, gerecruteerd uit damesleden van verschillende Amsterdamsche gymnastiekverenigingen, zullen, gekleed in de nationale kleuren, rood, wit, blauw en oranje, een zegewagen trekken. Deze zege wagen wordt een artistiek kunst werk, 35 treden voeren naar een zetel, waarop de Nederlandsche maagd heeft plaats genomen, 35 oranjeslingers, bloemen en guir landes zullen het geheel tot een feeënriek schouwspel maken. Wanneer alle vaandels op het veld zijn opgesteld, zullen een 1000-tal zangeressen onder leiding van Theo v. d. Bijl, eenige lie deren ten gehoore brengenhet een val, waar hij gedachteloos inviel. Hoe dat Wel had ik thans niet het on weerlegbaar bewijs, dat hij onze ge heimen trachtte uit te vorschen en waarschijnlijk niet zou rusten, eer hem dit gelukt was Hij was dus onze vijand, en welk een gevaarlijke vijand hij was, bewijzen deze papieren. Wat doet men met een vijand Men maakt hem onschadelijk, niet waar? De graaf was doodsbleek geworden. Thans greep hij den portier bij den schouder, schudde hem driftig heen en weer en hijgde met heesche stem: Wat hebt ge gedaan, ongelukkige Dobruck bleef volkomen bedaard. Een wreede lach van zelfvoldoening speelde om zijn mond, toen hij kalm vervolgde Ik ging in het tuinhuis... Wat ik u streng verboden heb. Zeker, omdat u vreesde, dat ik daar het eenige zou doen, wat. naar mijn meening, nog gebeuren moest, als we volkomen veilig willen zijn. Maar ge hebt het mij streng verboden. Goed. Ik was ook heelemaal niet bij haar, maar bleef beneden in de keu ken, nadat ik huisdeur en muurpooitje met opzet had opengelaten, omdat ik beredeneerde, dat de rijknecht, om den weg van Krisan te krijgen, om het park heen zou gaan. Dat deed hij ook. En precies, zooals ik veronder stelde, kon hij niet nalaten, uit nieuws gierigheid de deur te openen. Daar ze niet gesloten was, trad hij natuur lijk binnen. En gij viel de graaf hem on- stuimig in de rede. (Wordt vervelfl) AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 1